IN MEMORIAM MIJN VADER SPEURDERSVERHALEN BRAAF EN ONBRAAF DEZE WEEK i Mercurius eindelijk zichtbaar Kanttekening DIE OOK IS OPGESTAAN Gezegd ZATERDAG 28 MAART 1970 Rembrandts „Emmaus" uit 1648, in het bezit van het Louvre in Parijs. En zij dwongen Hem, zeggende: Blijf met ons-, want het is bij de avond, en de dag is gedaald. En Hij ging in, om met hen te blijven. En het geschiedde, als Hij met hen aanzat, nam hij het brood, en zegende het, en als Hij het gebro ken had, gaf Hij het hun. En hun ogen werden geopend, en zij kenden Hem; en Hij kwam weg uit hun gezicht. En zij zeiden tot elkander: Was ons hart niet brandende in ons, als Hij tot ons sprak op de weg, en als Hij ons de Schriften opende? En zij, opstaande terzelfder ure, keerden weder naar Jeruzalem, en vonden de elven samenvergaderd, en die met hen waren. Welke zeiden: De Heer is waar lijk opgestaan, en is van Simon gezien! En zij vertelden, hetgeen op de weg geschied was, en hoe Hij hun bekend was geworden in het bre ken van het brood. Lukas 24: 29-35 Wat zijn de markantste punten? Er Is zoveel wat ik hem heb aangedaan, voor iedereen uiteraard onbelangrijke zaken, maar voor hemen voor mij dingen, waar je om kan huilen, later als je er spijt van hebt en het nooit meer kan goedmaken. Ik geloof niet per slot van rekening dat hij het zo erg gevonden had, maar op dat moment toch had hij het beslist als een verwonderende pijn ervaren.. Ik had niet hoeven zeggen, dat ik het alles uit onnaden kendheid deed, het was niet nodig en daar om is er, verstandelijk gedacht, weinig om me het hoofd erover te breken, maar toch zoals nu denk ik eraan. Misschien toen ik zijn kostbare aansteker onherstelbaar had vernield, of de maismolen op nonactief stelde door in de raderen een soort ijzervijlsel te strooien, of de stier uit de stal had gelaten zodat het dier alle bloemperken met zijn horens vermorzelde, misschien zal hij het wel even maar minder amusant hebben gevonden, maar och, aanstekers en maismolens zijn opnieuw te betrekken en bloemperken heb je ln een dag als er tien man aan werken weer in orde, daar gaat het niet om. Of zou hij het erg hebben gevonden, toen Ik om een onnozele knikker te vinden, de vijver liet leeglopen, waardoor alle karpers omkwamen, of de hond losliet in het kip penhok, waar hij een vrij groot aantal be woners liquideerde, tot groot ongerief van mijn moeder, maar tot vreugde van het per soneel, dat nu ongelimiteerd kippeboutjes kon braden. Op deze twee gebeurtenissen volgde geen pak slaag of een andere bestraffing al leen een verwijtende blik er waren le vende wezens mee gemoeid geweest, en met die aansteker, maismolen en bloemperken niet. Zou het dan kunnen zijn, dat hij toornig was geworden, toen ik met mijn fiets de zesde of meer in successie zijn net ge kochte auto beschadigde, of toen ik met al mijn vrienden en dat waren er heel wat zo onbedaarlijk aan 't stoeien was dat een stellage orchideeën omviel per stuk kosten die zo ongeveer vijftig gulden of was het toen ik de plaatjes uit zijn encyclo pedie ruilde voor een autootje van blik, winkelwaarde een of twee cent? Neen, lakwerk zou wel herspuitbaar of iets. dergelijks zijn, met een beetje goede wil kon er wel nog wat te redden zijn uit de orchideeën-ravage en och, hij keek toch haast niet inde Winkler Prins. Neen, dat was het niet. Wel had hij een leven hard gewerkt om een zeker bedrag opzij te kunnen zetten om mij te laten stu deren wat ik prompt niet deed, en was hij toen ik liever een werkkring aan vaardde, zonder meer bereid mijn salaris af en toe te vertienvoudigen. Dat was vanzelf sprekend, net zo vanzelfsprekend als toen hij zijn aandeel in het dagrantsoen in krijgsgevangenschap halveerde en mij dwong het op te eten, dat hij broodmager en ik niet zo broodmager werd: Het hoorde toch zo? Een ding had hem wel verdriet gedaan, toen ik bij een jaarwisseling niet wilde heb ben dat hij, maar een oom of zo, een ver nuftig draaiend stuk vuurwerk zou afste ken, en die oom het bovendien verprutste. Ach, ook dit deed geen afbreuk aan het feit dat hij van mij hield en ik van hem en dat wij zonder woorden het gewoon prettig vonden om bij elkaar te zijn. Maar waarom dit alles, wat voor zin heeft dit relaas eigenlijk. Dat vroeg ik mij ook af, of liever, ik zocht een antwoord op dit gege ven: na jaren haTd werken en meedogenloos zijn voor zichzelf, veel onbegrip en vernede ring waren zijn deel geweest men wist dat hij nooit het geld terugvroeg dat hij uitleende, dat hij zoveel dingen niet deed die anderen met wellust deden na al die jaren week hij uit na dagelijks suiker rietveld in de zonnige tropen naar een plekje bij het raam van mijn Nederlandse flat dagelijks beton en regen en allerlei sombere zaken, zoals wolken die kost wat het kost per se anti-zonlicht zijn. Twee jaar hield hij het vol, toen ging het niet meer. Het was voorbij, er was te weinig warmte in dit land, nou ja. Hier sta ik nu, aan zijn graf, mijn vader, voor wie niets te veel was om alles voor mij te effenen, die alle hinderlagen voor mij heeft opgeruimd. Ik sta nu hier, zaterdag voor Pasen, aan dit graf met een vraag: waaTtoe? De horizon is geblokkeerd, de wegen zijn versperd, er is niets meer dan dit: dit graf van .mijn vader, waarom, waarvoor? En daarom is Pasen geen gewone zondag met een vrije maandag erna, daarom is het geen feest met allerlei sportevenementen of eierzoekerij of wat dan ook, zelfs niet van plechtigheden met koren en paasspelen, neen, Pasen is alleen Pasen, en het kan alleen Pasen zijn als er een Goede Vrijdag is, het kan alleen een juichend fitest van de Opstanding zijn, als er eerst de wanhoop is, de uitzichtloosheid, de Dood. Daarom is Pasen een feest van Vreugde, een feest van Gods blijheid, maar pas door de bitterheid van Lijden is het Paasfeest een onloochenbaar feit dat Hij is, zomaar Is, voor allen, ook voor mij. Daarom ga ik nu maar, de stad in, de wereld in, het leven tegemoet. Tot weerziens, vader. Mercurius is slechts zelden goed te zien. Van 4 tot 20 april zal men de planeet evenwel kunnen waar nemen in ce nabijheid van Venus. De afstand tussen deze planeten zal op 12 april minimaal zijn: op 4 april bereikt Mercurius' helderheid een maximum. Op 18 april bevindt Mercurius zich op haar grootste oostelijke elongatie, wat betekent dat zij dan op haar grootste schijnbare afstand van de zon staat. Als men weet dat het juist de zon is die door haar helder schijnsel het waarnemen van Mercurius zo moeilijk maakt, valt het te begrijpen dat er zich nu een gunstige gelegenheid voor doet. Toch bevindt de planeet zich ook nu nog dicht in de nabiiheid van de zon, men dient dus vlak na zonsondergang in het westen te kijken. Mercurius zal er als een fel lichtpuntje in de schemering te zien zijn. Ook Venus zal 's avonds in het westen te bewonderen zijn ten zui den van de Ram. Deze planeet is veel helderder dan Mercurius, ver warring is dus uitgesloten. Mars is 's avonds nog steeds in het Westen zichtbaar. Ze staat ver der in schijnbare afstand van de zon dan Venus. Mars bevindt zich rechts van de Pleiaden, ze heeft een opvallend rode glans. Mars Is minder helde' dan Venus en vrij wel even heiderats Mercurius. Jupiter schittert gans de nacht In HHEGENWOORDIG wordt ons met nadruk voorgehouden, dat de Heer ook waar achtig mens is geweest. Een te waarderen waarschuwing, want ook de verwaarlozing van déze waarheid zou Hem tekort doen. Het is bovendien een waarheid die ons aan spreekt. Welk een bemoediging gaat er niet uit van de wetenschap dat Hij mens is ge weest onder de mensen. Mens als wij, en staande naast ons. Ook daarom weet hebben de van onze noden. Van onze eenzaamheid. Van onze „beproevingen". Geen „vreemde" dus. Een troostvolle gedachte. Je kunt ook als journalist merkwaardige ervaringen opdoen. Zo wanneer je om infor matie komt bij iemand die zojuist in diep leed is gedompeld. Dat doe je dan beschroomd en schoorvoetend. En dan kan blijken dat ook je verzoek om inlichtingen als smartelijk kan worden ervaren: men wil alleen zijn in het verdriet. Maar het kan óók blijken, dat er iets als vertroosting uitgaat van dat mede weten en dus van die deernis van vele an deren. JEZUS mens onder de mensen en solidair met ons. Bovendien met een boodschap die in staat is om los te maken wat vastgelo pen lijkt. En dat is nogal wat. Die ons de liefde predikt, en de eigen wegcijfering. Dat is al een opmerkelijk iets: dat zoiets mo gelijk is. Het heeft zelfs iets „bevrijdends"'. Het zegt dat het dus niet behoeft te gaan zoals het pleegt te gaan. En dat er een dwangmatig heid is die doorbroken kan worden. Er is im mers liefde mogelijk, ja liefde tot in de dood. Opdat de mensheid de betrekkelijkheid, de begrensheid, het ontoereikende, erkenne van de denk- en leefschema's waarin zij zichzelf gevangen heeft gezet. We beleven ook in deze tijd soms die merk waardige „inspiratie" die ervan kan uitgaan wanneer iemand zich welbewust in de dood begeeft. Zijn daad is dan een protest en te gelijk een boodschap. Een vermaning en een opwekking. Een beklemtonen hoezeer men het leven ervaart als doelloos wanneer daaraan met geweld zeer wezenlijke waarden worden onthouden. Maar die daad is toch maar de dood. Het is liefde, ja, maar tot in de dood. En wat voort leeft is alleen de herinnering en de weemoedi ge maning die daarvan uitgaat. "17"AN Jezus belijden we, dat ook Hij is in gegaan in de dood. Dat Hij zijn liefde tot ons heeft willen uitstrekken. Hij heeft de dood met ons gedeeld, zoals Hij zoveel men selijks met ons heeft gedeeld: verdriet, pijn, eenzaamheid, verleiding óók de dood. Het grote verschil ligt in de opstanding. Toch geen dood dus, maar leven. En een verder komen dan kruis en graf. Een verder op weg zijn, en voor ons de mogelijkheid om te delen in zijn leven, zoals Hij heeft willen delen in ónze dood. We weten dat dit alles nogal wat betekent. Er wordt over dit alles tegenwoordig weer veel gefilosofeerd en getheologiseerd. Ge lukkig niet alleen over het feitelijke gebeu ren zelf. Oók over de betekenis die dat ge beuren heeft voor ons zelf en voor de we reld. De opstanding, zo zeggen we dan, moet „functioneren" in heel ons bestaan, en het kon inderdaad wel eens zó zijn, dat twijfel aan het feitelijke gebeuren gevoed wordt vanuit de beperktheid waarmee dat functio neren in ons leven en in ons bestaan gestal te krijgt en gekregen hééft. "TUE beperktheid, die er is maar die er niet behoeft te zijn, behoort toch wel iets te zeggen. Juist tegenover het machtige zelfvan dit heilsgebeuren. Want wat betekent het wel niet: het bezit van een levende Heer. Boven dien één die naast ons heeft willen staan. En die ook daarom alles van ons mensenle ven en van ons mensenbestaan af weet. Van ons allen geldt: midden in het leven zijn we in de dood. Maar tegelijk: midden in de dood is er niettemin het leven. Als een over winning op de dood en als een teken van die overwinning. En om ons hoop te geven, ook te midden van ons gemodder en gemopper. Gemodder: nationaal en internationaal. Ge mopper: wat raken we spoedig geïrriteerd en gefrustreerd, en wat voelen we ons door muren omgeven. Hij is behalve gestorven óók opgestaan, en wekt ons nu tot opstaan op. Als mensen die nu evenals Hij de dood hebben overleefd. Als mensen wie het leven wacht, waarin nu ook verder vanuit zijn overwinning kan worden geleefd en gewerkt. In onze kleine omgeving. En ook in alle si tuaties en verbanden waarin we een plaatsje hebben. Maar tegelijk zover als de wereld reikt. Zie, Hij gaat ons voor. DIEMER het sterrenbeeld Maagd. Langzaam nadert deze „reuzen-planeet" de ster. Spica. hoofdste'r van de Maagd. Jupiter staat links van Spica. Na de zon, de maan en Venus is Jupiter het helderste object aan de hemel. Op 21 april komt Jupiter In oppositie, m.a.w. de planeet be vindt zich dan precies tegenover de zon aan het firmament. Bij zonsondergang komt Jupiter dus op en bij zonsopkomst duikt ze onder. Rond middernacht staat Ju piter pal in het zuiden. Voor Satumus neemt de periode van zichtbaarheid deze maand een einde. Deze planeet staat dicht bij Venus, ze verdwijnt spoedig in het storende licht van de schemering naarmate zij meer in de buurt van de zon komt. Om de kaart te richten, moet men ze boven het hoofd houden en het noorden (N) laten samenvallen met de noordelijke horizon. De stand van de hemel is die op 15 april te 21 uur. Voor vroegere tijdstippen de kaart draaien in de richting van de wijzers van het uurwerk, voor late re tijdstippen in tegenover gestelde richting. Bertus Aafjes Bertus Aafjes heeft een tweede boek geschreven over de 17de- eeuwse Japanse rechter Doka. Het eerste heette Een ladder tegen een wolk en is destijds ook op deze plants besproken. Het nieuwe werk is 4ehteld De rechter onder de magnolia (Meulenhoff, 174 blz., 9,50). De laatste 60 blz. ongeveer handelen niet over de beroemde Ooka, maar bevatten een aantal oude Japanse legenden, door hem verzameld en weggeborgen in een lakdoos, te zamen met gedichten van zijn hand. Aafjes heeft deze antieke rode doos gezien en hij noemt het aanhangsel heel toepasselijk Uit d® lakdoos van de rech ter. Evenals in het eerste boek staan de originele Japanse illustraties op zichzelf en hebben geen betrekking op de ver haalde gebeurtenissen. Rechter Ooka ic een man van gerijpte leeftijd. Hi| heeft die typisch oosterse dichterlijke geest, waarin poëtische visie, mensenliefde en mensenkennis, belezenheid, opmerkingsgave, le venswijsheid, vermogen tot improviseren en rechtvaardigheidsgevoel een vri|wel harmonisch gehpel vormen Wat vooral tref* is de bezonkenheid van zijn oordeel, vrucht van meditatie. Het type wijsheid van rechter Ooka is verwant aan dat van koning Salomo. Men heeft hier niet te doen met een vorm van systematisch wetenschap pelijk denken geen bewust disciplinair deduceren en combineren. Hoe typisch westers hier tegenover is de verzonnen, onsterfelijke figuur van Sherlock Holmes als Engelsman empi rist van huis uit kind van de eeuw der natuurwetenschappen, geschoold in be wust exact denken Bi' Holmes is alles methode („you know my methods. Watson"), bij Ooka niets Nu moet men erkennen dat de (even eens verzonnen) figuur van commissaris Maigret uit de verhalen van Simenon een heel ande type is dan Holmes. Holmes gaat analvtisch te werk: hij gaat alle mogelijkheden na, schrapt door wat niet houdbaar is er houdt tenslotte de enige mogeliikheid over, hoe verbijste rend die zijn moge. Hiei triumfeert het systeem, tegen he gewoonte-denken in. Simenon gaaf heel anders te werk, veel meer synthetisch, Intuïtief, wat hij kan doen omdat hii een modem politie apparaat achter zich heeft dat hem de gegevens van wetenschappelijk onder zoek kan verschaffen. Hij is dus vrij gesteld van allerle' arbe'J die Holmes in zijn eentje moest verrichten Maar dat neem- niet weg dat de aan pak bij Maigret heel anders is. Holmes is de Engelsman u'rf de gegoede bur gerstand, levend in het koloniale, laat-Victoriaanse Engeland. HIJ is onge trouwd en op een studentikoze manier bohémien. Maigret is een typische Franse kleinburge- en degelijk gehuwd. Bij Holmes wetsgetrouwheid, bij Maigret fatsoen. Maigre»3 methode, die geen methode is, staat in tussen Holmes' strenge systeem en de scherpziende en scherpzinnige levenswijsheid van de Ja panse rechter uit de zeventiende eeuw. Ik zie geen kans de negen eigenlijke Ooka-verhalen en de drie Japanse le genden na te vertellen, Bijzonder te waarderen is de dichterlijke sfeer, die de auteur heeft aangebracht, niet in het minst door het invoegen van de korte Japanse gedichtjes, haikoe's genaamd, meesterstukjes van visie en compacte zeggingskracht, zoals in deze haikoe op nieuwjaarsmorgen. Gekringel van rook penseelt de eerste hemel van het jaar. Ab Visser fgeb 1913) is zich gedu rende de oorioa gaan Interesseren voor detective-literatuur en geldt in Neder land, nu als een van de beste kenners daarvan. Met de thriller Het kind van de rekening (L. J. Veen, Amsterdam, 156 blz., f 9.50) heeit hij zelf een proeve van het genre geleverd. Men krijgt de indruk dat hij, die zoveel fiction geslikt heeft, niet heeft willen concurreren met de eindeloze reeks van particuliere detectives, mannelijke en vrouwelijke, die de literatuur oplevert. Zijn hoofdpersoon is wel particulier de tective geweest, maar zelf een middel zware jongen geworden, want terecht zegt de auteur op blz 10: „In veel ge vallen is dit vak (van particulier detecti ve) de eerste stap op weg naar de mis daad." Het verhaal gaat over Ben van Ingen, een man die tegen zijn wil in de onder wereld terechtkomt er zijn vriend, de kunstschilder SieDe Werkman. De haat- vriendschap tussen die beiden is het centrale thema van hel boek; daaruit vloeit alles voort. Ben gaat naar Parijs, om op Siebes verzoek een onderzoek in te stellen naar de moord op Siebep dochter Tltia. Zoals het in een goed misdaadverhaal gebrui- kelijk is, volgen ei nog twee moorden; een derde moord wordt verhinderd door het pistoolschot van een Franse speur der. Het komt hier vooral aan op de spanning en om deze reden heeft het navertellen van de Inhoud geen zin. Noemen we die ambivalente verhou ding tussen Ben er» Siebe het hoofdthe, ma van het boeK, e' is ook een neven) thema: het Parijs van de min of i louche buurten dp bistro's en de hote') Ietje8, zo bekend uit de verhaien Simenon. Visser moe» Parijs behoorlij- kennen, want zijn beschrijvingen make de Indruk van echtheid en missen all toeristische opzettel'ikheid Getrouw aan de tekening van d hoofdfiguur als een jongen van de vlak te, is het hele boek geschreven In consequent fal te consequent) volge houden Algemeen Onbeschaafd. „Niets wordt geen donder of geen pest; mort. wordt bek, handen worden tengels, weg gaan wordt opdonderen, vlug "wordt al de bliksem enz. Deze handen zijn Ezaus handen, maa de stem blijft Jakobs stem, m.a.w.: df, „ik" is een intellectueel en verraadt zid als zodanig. De schrijver heeft dit aar vaardbaar willen maken door aan Ben d bijnaam van „de professor" te laten ge ven, maar dit helpt niet afdoende. Door goede psychologie en milieutej- kening heeft dit door spanning ontspan nende boek een zekere literaire kwalite meegèkregen. die de lezei met de noga, rancuneuze toon van het geheel kan ver-, zoenen. Want he' boek is opzettelijk an j ti-braaf en zet zich op deze wijze tegen het conformistisch karakter van d klassieke speurdareliteratuur. DE STORM in de politiek ie ge luwd. Alleen het ontwerp-program van actie van de AR Partij met zijn pleidooi voor hogere belastingen (Schmelzer: „Meer perspectief voor een christelijk-democratische samenwerking") trekt de aandacht. In de paasvakantie gaan vooral de onderwijzers en leraren ten strijde (beroepsonderwijs: „havo levert te weinig mensen met wis kunde" mavo: „het lerarente kort wordt een ramp" Maar verder zit het nieuws deze week vooral in de sociaal-econo mische hoek. De CBTB bijvoor beeld, die het landbouwbeleid van de regering kraakt („dringend be hoefte aan een werkelijk sociaal beleid voor de mensen die ge dwongen worden de landbouw te verlaten"). De SER, die voorrang wil voor een verbetering van de oudersdoms- en weduwenpensloe- nen. En de prijzen. PTT wil het ver zenden van kranten duurder ma ken. Rijlessen duurder, sigaren duurder, de koffieprijs echter weer ietsje naar beneden, straks de we genbelasting een stuk omhoog. Maar vooral de fusies worden druk besproken. Meer en meer verzet rijst er tegen het vormen van mammoetconcerns, en onge rustheid over het niet tijdig in lichten van werknemers. Een SER- commissie gaat controle oefenen op de toepassing van de gedrags regels bij fusies, naar aanleiding van de verrassing dat Philips de NKF zou gaan overnemen. De per soneelsdienst van Zwanenberg toont zich verbolgen over de voor genomen fusie met Unox. De ver- voersvakbonden zijn kritisch over een reorganisatie in de haven met Pakhoed. Het grote Thyssen-Bor- nemiszaconcem (o.a. Bank voor handel en scheepvaart) wordt her qroepeerd. De AKZO maakt over 1969 een netto winst van ruim 300 miljoen. en dat is 25 procent meer dan in 1968. Er wordt gewerkt aan het geven van rente op girotegoed. Honderd één gemeenten krijgen meer van het rijk vanwege hun drassige bodem, Rotterdam en Am sterdam ook. Zuid-Holland studeert op een structuurschets, die metro poolvorming van Rotterdam en Den Haag inhoudt, matige vestiging van nog meer grote industrieën en strijd tegenstank en lawaai, o.a. door een vijf-kilometerzone tus sen industrie en woongebied. In de Kamer klinken verontruste geluiden over de gezondheid van ons volk. Inenting van kinderen te gen mazelen wordt overwogen. Maar daarmee is het binnenlandse nieuws ook wel op, behalve dan nog de plezierige bijkomstigheden als het Eurovisiesongfestival met het Ierse meisje Dana als winna res, de eerste krokussen en de eerste kievitseieren. Brandpunten in het buitenland: Cambodja, Israël, Amerika. In Cam bodja regeert Lon Nol, al tracht de afgezette prem'usr Sihanoek een re- qering in ballingschap te vormen. Het is nu zaak, de Vietnamezen het land uit te krijgen. De toestand in het Nabije Oosten: koning Hoes sein van lordanië vreest dat de wereldvrede In gevaar is. Minister Luns brengt in de Arabische lan den het Israëlischs standpunt over. Israël laakt de sowjetisering van de strijd doordat Russen met ra ketten in Egypte aankomen. Nixon waarschuwt Moskou, dat Israël weliswaar nu geen vliegtuigen krijgt, maar wél als het machts evenwicht verbroken wordt Onrust in Amerika, noord en zuid. In de VS stakingen bij de post en de luchtvaart, en scherpe wetten tegen bomaanslagen. In Argentinië en Paraguay ontvoeringen (en drei gementen vooral tegen zakenlie den uit de Ver. Staten) om poli tieke gevangenen vrij te krijgen. Kongo-Brazzaville beleeft een mislukte coup, de socialisten lij den verlies in het parlement van Hamburg. Dubcek wordt geschorst als partijlid in Tsjechoslowakije. Het bewind in Indonesië word weliswaar gevormd door militairen maar dit hoeft niet te betekenen dat dit bewind ook militaristisch - is. Ook de Nederlandse regerinj- telt verscheidene officieren (Prins Bernhard). Het havo functioneert in grott delen van het land als statussynv. bool voor ongeschikte vwo-leer- lingen (P. J. Geelkerken, mavo sectie ABOP).

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 18