Sorry, mijn sympathie zal voor Polen zijn MINISTER: VAN RAPPARD FAALDE Voorlopig geen verslapping op sprake van rentemarkt Gesprek Berlijn 28 april verder Juist besluit curatoren j ournalistenschool Sparta's prijsschutter Janusz Kowalik over Legia Warschau-Feijenoorcl: FIXAXCIEEL WEEKOVERZICHT de beste hekken r komen uit Besf Directeur dr. M. Schneider: fieuwe zege Rusland )p Tsjechoslowakije Europa 45 NEDERLAND Europa 25 NEDERLAND Reisdocumenten afgeschaft Verlies Sabene 11 ZATERDAG 28 MAART 1970 Door Ger Stolk ROTTERDAM Janusz Kowalik is een man met personality. Dat was hij in de periode dat Sparta's duur geïnvesteerde kapitaal renteloos bleef omdat vurig verlangde Poolse doelpunten op één hand te tellen waren. Dat is hij ook nu, nu blijkt dat Sparta's technische dienst inderdaad een goede neus had en het aantal keren dat de kasteelaanhang zijn naam gescandeerd yellt na wéér een parelende treffer, gestadig toeneemt. Zonder onhoffelijk te willen zijn jegens het land waarvan de gedachte alleen al, bij hem, Ja nusz Kowalik, een tedere glim lach teweegbrengt, stelt hij er nochtans prijs op volgende week even, heel even maar, van me ning te verschillen met hen die zijn vrienden zijn geworden. An ders gezegd, wanneer woensdag avond 1 april de formaties van Legia Warschau en Feijenoord blakend van strijdlust tegenover elkaar staan, schenkt Janusz Ko walik zijn sympathie onverwijld aan Legia. Sans rancune, voor even vergetend dat Poolse bodem voor hem verboden terrein is om dat hij eens de „doodzonde" be ging vrijheid en het vrolijk ge rinkel van dollars te laten preva leren boven het zich niet vrij we ten. Vaderland In een poging zich te excuseren zegt hij daarover: „Echt niet om dat ik Feijenoord succes misgun. Maar sorry, dat zijn van die typi sche momenten dat je je reali seert dat Polen toch je vaderland is." Kowalik verder over Legia Feijenoord: Of mijn sympathie iets zal helpen betwijfel ik. Want ergens moet Feijenoord natuur lijk «die finale van de Europa-Cup kunnen halen. Wat het interland voetbal betreft sla ik de Poolse nationale ploeg weliswaar hoger aan dan Nederland, maar het clubvoetbal is hier van dien aard dat ik Feijenoord zo maar als winnaar tip. In Polen wordt Mid deneuropees voetbal gespeeld. In zoverre Middeneuropees, dat het spel bij ons niet verstrikt raakt in tierelantijnen," ma&r dat het nog produktief kan zijn ook. Of het produktief genoeg zal zijn om Legia van Feijenoord te doen winnen, betwijfel ik echter ook. Zeker, omdat de Legia-defensie nadat Gmoch een soort Rinus Israel twee jaar geleden zijn been brak om nooit meer te kun nen voetballen, vrij kwetsbaar is. Al zeg ik maar zo, de bal is rond. Je weet nooit wat er allemaal kan gebeuren. Een snel gescoord Legia-doelpunt kan Feijenoord, dat toch een depressie doormaakt wellicht het hoofd doen verlie zen." Heimwee Janusz Kowalik zal er tot zijn spijt niet bij zijn, wanneer Feije noord in Warschau aantreedt. Kowalik peinzend: „Ik heb er geen spijt van dat ik drie jaar geleden naar Amerika ging om Janusz Kowalik: in eerste plaats Pool. daar te voetballen. Ik had er twee bazen. Eerst de Chicago Mustangs, later California Clip pers. Het was een soort allegaar tje, een stel cosmopolieten. Maar voetballen konden ze wel. Gewel dig zoals dat all-star-team draai de. Als konsekwentie hield ik er wel een verbod aan over om ooit naar Polen terug te keren. Ik heb daar nooit zo zwaar aan getild. Maar wanneer je hoort dat Feije noord naar Warschau gaat, be kruipt je toch een gevoel van heimwee." Niet po pulair Kowalik in Polen uitkomend voor Cracovia Krakow kent Legia van haver tot gort. „Geen populaire club" stelt hij kortweg vast. In feite dezelfde ploeg als Vorwarts omdat het ook slechts militairen vergund is er in te spelen. Een harde ploeg ook, dis ciplinair voetballend, met maar een doel voor ogen, de ontvangen opdrachten uitvoeren, het liefst zelf niet denken. Wel een verschil met Sparta. Want dat kan voetballen, pres teert het tegen Feijenoord en PSV om gelijk te spelen, verliest schlemielig van Ajax hoewel het had moeten winnen maar gaat roemloos onder tegen laag ge plaatste ploegen. Het voordeel van Legia's discipline vind ik dan, dat zoiets daar niet kan ge beuren." Janusz Kowaliks sympathie zal dus woensdag voor Legia zijn. Kowalik daar tot slot over: „Sor ry, maar er blijft mij geen keus. Kijk, het is niet Sparta dat in Warschau aantreedt, dus wordt het voor mij veel eenvoudiger. Dan hoop ik gewoon dat Legia wint. Al zal dat om den drommel niet meevallen...." En met spijtig gezicht: „Legia Feijenoord zie ik op de beeldbus. Maar tijdens de return in Rotterdam zit ik op de tribune. Ga ik al mijn vrien den van vroeger lekker de hand schudden. Weet je, ik verheug me daar nu al op. En dat heeft niets met de uitslag te maken B G levert gegarandeerd roestvrije hekwerken door geheel Nederland tegen k de scherpste prijzen. STOCKHOLM Rusland heelt dubbel ■vanche genomen voor de nederlagen 1-2 en 31) die Trj-Slowakije vorig jaar ij de wereldtitelstrijd toebracht. Na de erste ontmoeting tn Stockholm, waar het ereldkamploensch^p 1970 op het spel aat, reeds met 3—1 gewonnen te hebben, gevierde Rusland vrijdagavond In het jo in neshov-stadion voor 8.314 toeschouwers 5—1 na tussen; cores van 2—0, 20 en De Russen hadden niet de minste moeite et hun tegenstanders, 'die ln vergelijking et voorgaande jaren toeh aanzienlijk vakker zijn gaan spelen. Duidelijk werd it Tsj-Slowakije nog geen waardige ver- ingers heeft gevonden voor Jirik en Go- De stand was vrijdagavond: 1. Rusland 9 0 1 16 65—10 2. Zweden 8 6 1 1 13 30—17; Tsj-Slowakljc 9 5 l 3 11 44—25. Nederland ls vrijdag ln Montreux het ilhockeytornool om de Coupe des Nations egonnen met een zware nederlaag tegen ortugal: 0—11. Neiieiland trad aan sonder ib Olthoff, dde tegenwoordig ln Italië •eelt. lnhaalwed»t! ijd NEC-GVAV. die invankelljk op 15 april zou worden ce- •eeld, is in verband met de ontmoeting sijenoord Legia een dag vervroegd. De edstrijd vindt nu plaats op dinsdagavond april ln het stadion De Goflert. De Venlosc eredivisieclub Valuas heefi goede vrijdag ir: Munster een wedstrijd gen de Westdurtse nationale volleybal- oeg met 1—3 verr-ren. De setstanden wa- "i15—13, 7—15. 6—15, 11—15. De uitslagen van de voetbalwedstrijden e vrijdag werden gespeeld ln de hoogste deling van de Er.gelse League, zijn: urnley - Stoke Ctt.v 1—1; Manchester City Derby County 0—1; Sunderland New- stle United 1—1; Tottenham Hotspur btt Ingham Forest 4—1. UTRECHT Behalve dr. M. Schneider, de directeur van de school voor de journalistiek in Utrecht, is niemand van de schoolbevolking, docenten noch studerenden, op de hoogte ge weest van het besluit van het curatorium het komend studie jaar geen eerstejaars studenten toe te laten. Dr. Schneider vindt het besluit van de curatoren juist. Hij zegt dat abso lute vrijheid bij het onderwijs zoals door een groep wordt voorge staan niet te verkopen is bij het ministerie. Hij erkent, dat er ook geld 'moet kunnen worden gegeven voor experimenten „maar dan zullen die heel goed moeten worden voorbe- reid." Drs. Paul Zijlstra, docent en lid van de commissie die zich bezig hield met het opstellen van een leerplan voor de school, zegt dat er door de curatoren wel op spoed is aangedron gen, maar dat nooit met ultimatieve data is geschermd. „Deze beslissing is een plotselinge doorkruising, waarvan ik de noodzaak niet zie," zegt hij. „De scholen, niet alleen die voor de journalistiek, bevinden zich in een moeilijke periode doordat bijna over al met democratisering wordt geëxpe rimenteerd. Dan moet daar niet fel op worden gereageerd, niet met bezettin gen, stakingen of zo'n maatregel als nu van het curatorium." Problemen Volgens het ministerie van onder wijs en wetenschappen zijn er op de school voor de journalistiek een hele boel problemen. Gekoppeld aan het grote aantal aanmeldingen (250) was de enige weg die bewandeld kan worden: een jaar overslaan. De voorzitter van het curatorium van de school, mr. A. Stempels: „Het besluit is genomen niet omdat wij schade voor het onderwijs vrezen, maar omdat de hele procedure met het leerplan nog niet heeft geleid tot een in september realiseerbaar ge heel." „Niemaoid van de docenten en stu denten is gehoord omdat het heel duidelijk is dat dat alleen maar frustraties van alle kanten had gege ven". Mr. Stempels zei dat het besluit van de curatoren formeel gezien autoritair is. Cijfers sporttoto DEN HAAG De cijfers van sporttoto 33 van de afgelopen week zijn: aantal deelnemers: 771.638 bruto Inleg: 1.673.481,60; prljzenb.vdrag: ƒ753.066.72. Eerste prijs bescnikbaar ƒ225.920.02: drie winnaars, per winnaar bruto ƒ75.306,60: tweede prijs, beschikbaar 150.613,34 90 winnaars, ;er winnaar bruto ƒ1.673.50; der de prijs: beschikbaar 225.920.02 winnaars, per winnar ƒ191.40, exrra prijs: beschik baar 150,613,34, 430 winnaars, per winnaar ƒ350,20. De Italiaanse basketbalclub Ignis Vare- se heeft zich woensdagavond door een overwinning met 108—73 (55—38) op de Spaanse titelhouder Real Madrid geplaatst voor de finale van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen. De Ita lianen hadden de eerste wedstrijd in Ma drid al met 90—86 gewonnen. AMSTERDAM De effecten- markt ging het Paasreces in een opgewekte stemming tegemoet, daar Wallstreet met hogere koer sen afkwam vanwege dalende rentetarieven en lokale fondsen gevraagd werden in verband met fusiemogelijkheden. De verlaging van de rentevoet voor eerste klasse debiteuren in de Ver. Staten van 8V2 tot 8 pet., welke deze week door enkele grote Amerikaanse banken werd doorgevoerd, dient men vooral te zien in het psychologisch vlak. Het kan een teken zijn van de overweging, dat de economie ver ge noeg is afgekoeld om de teugel van de straffe geldpolitiek enigszins te vieren. De a fnemende industriële produktie en de toegenomen werk loosheid (4.2 pet.) ban de oorzaak zijn van de kleine rentedaling, welke nu in Amerika zich voordoet. Men moet afwachten of deze mati ging der rente op het juiste tijdstip genomen is, maar een feit is het, dat in eerste aanleg de uitwerking welda dig is geweest op de voornaamste fi nanciële centra en vooral op Wall street. Als in Amerika de rentevoet daalt, zal dit zijn uitwerking niet missen op de tarieven van de Euro- dollarmarkt en kan ook in West- Europa een milder klimaat 0 de rentemarkt intreden. VoorloDig menen wij. dat de vraag naar geld, zowel in Amerika, als el ders van die aard zal zijn, dat slechts een bescheiden daling van de rente voet mogelijk is. Slechts in geval de Ver. Staten in een ernstige recessie vervallen en daardoor de lust tot investeren sterk vermindert, zien wil voor de e.v. tijd een belangrijke daling van de rente. Als we verder kijken naar de finan ciën nesbehoeft»»n van de Ned. over heid en het bedrijfsleven, dan kan er eigenlijk voorlopig geen sprake zijn van een aanzienlijke verslapping op de rentemarkt. Fusies De kritiek, welke op fusies van de laatste tijd is gerezen, komt niet al leen van de zijde van de vakbonden. Inmiddels zijn ook vragen gesteld door Kamerleden en is met name de positie van de voorzitter der SER als commissaris van Philips en Ned. Ka bel in het geding gebracht. Aan hem hebben wij vorige week ook gedacht, toen wij meenden, dat de fusie tussen beide concerns niet „uit de lucht" was gevallen, maar vertrouwensmensen voorbereidende werkzaamheden hadden verricht. Het kan niet ontkend worden, dat de pre sentatie van sommige fusieovereen komsten minder gelukkig is geweest, hoeveel begrip wij ook kunnen op brengen voor het feit, dat een fusie in een vertrouwelijke sfeer moet gebo ren worden. Men kan echter in deze tijd niet de andere belanghebbenden behalve het bestuur, zoals de werknemers en de aandeelhouders, passeren, zonder daarvoor op zijn vingers getikt te worden. Het gebrek aan voldoende inzicht in de verhoudingen van deze tijd zal zich wreken in een scherper verzet tegen de manipulaties van en kele topfiguren en leiden tot opstel ling van stringente regels voor fusie onderhandelingen. desnoods via de wetgever. Minder gunstig Op de beurs betreurde men het minder gelukkig optreden van de partijen, welke de fusies Philips - Kabel en Zwanenberg - Unox, heb ben bekokstoofd. Van de internatio nale fondsen, welke deze week van de betere stemming profiteerden, Suiker van 429 tot 444 pet. Van Gel der van 156 tot 175 pet. Billiton Mij heeft onze verwachtin gen niet teleurgesteld en een divi dend van 5 (v.j. ƒ4.50) over 1969 noemen wij in het bijzonder Kon.' I aangekondigd. Het slotdividend ad S 1 Iran mpn ripcpfvu/pn<;t in afnn-aannplpn Olie en Philips. Het Amerikaanse aanbod in Olies droogde niet alleen op, maar sloeg om in een belangrijke vraag, waardoor donderdag nabeurs de koers tot 141.20 opliep (v.w. 134.60). Philips verbeterde van ƒ60.90 tot 64.70, waaruit blijkt, dat de gunstige vooruitzichten van dit concern uitein- deliik in de koersvorming tot uit drukking komen. Deze week werd bericht, dat Pve Holdings, een Phi- lips-belang in Enseland, gunstig ge werkt heeft in 1969 en over 1970 tot een dividendverhoging wel zal over gaan. AKZO heeft e voorlopige resultaten over het afgeloDen jaar gepubliceerd, waaruit bleek, dat een nettowinst van ƒ308 milioen is behaald, zodat de verwachtingen ruim overtroffen wer den. De winst steeg met biina 25 pet. oer aandeel 9.3 pet., maar hier is van invloed het grotere geplaatste aande lenkapitaal. Wel bleek, dat de winst marges een afnemende tendens verto nen, waaruit kan worden afgeleid, dat de kostenfactor zwaarder gaat weeen, terwiil de concurrentie de priisvorming bepaalt. Dit fonds bleef per saldo vrijwel onveranderd op 97. Koersstijging Biizonder gunstig waren sommige lokale waarden gestemd. Wij noemen Elsevier, welk fonds van ƒ779 tot 810 bieden steeg, in procenten uitge drukt een notering van 4050 pet. De gunstige vooruitzichten voor dit uit geversbedrijf hebben de koers bijzon der opgedreven. Ver. Ned. Uitg. ste gen van ƒ238 tot ƒ243. dat is dus 25 punten slechts. Gist. Brocades kwam met een gunstig dividend voorstel (22 pet.) plus 5 pet. in agio-aandelen en de beurs beloonde dit bericht met een koersstijging van 117.90 tot 124.- Kon. Ned. Papier verhoogt het divi dend van 10 op 12 pet. Hierop steeg de koers van dit fonds van 166 tot 176 pet De Weduwe Van Nelle blijft bij 14 pet. winstuitkering. Ook Wessanen houdt het op een onveranderd divi dend in contanten van 18 pet. Vorig jaar werd daarboven nog 5 pet in agiobonus gegeven. Ned. Kabel was gevraagd en kwam van 477 op 501 pet. De straks uit om wisseling komende 6'/s pet. conv. obl. Philips werden druk verhandeld en de koers liep op tot 99.25 pet. Van der Grinten kwam met een mooi verslag voor de dag en de koers van dit fonds liep verder op tot 359 v.w. 344). Nog patiënt R. S. Stokvis blijkt aan de bete rende hand te zijn, maar blijft voor lopig nog patiënt. De koers liep op van 87 tot 90 pet. Diverse fusie-kan didaten lagen vast in de markt. Zo trok Vredestein Rubber aan van 173 tot 210 pet., slot 207 pet. Holec verbe terde van 130 tot 155 pet., Centrale kan men desgewenst in agio-aandelen opnemen. De koers van dit fonds ver beterde verder van 142.20 tot ƒ149.50. De a.s. inschrijving op de twee emissies van de Bank voor Ned. Gemeenten gaat men ter beurze opti mistisch tegemoet. De obligatiemarkt was deze week gunstiger gestemd. De Nederlandse Europazegels van 4 tot 31 mei verkrijgbaar zijn een ontwerp van dr. Louis 'Ie Brocquy uit Herland. De twee zegels laten vlechtwerk zien dat de samenwerking en integratie van de achttien bij de Conférence Européenne des Administrations des Postes et 'des Télécommuni- cations aangesloten landen zien. De 25 cents zegel is rood de 45 ct. is blauw. De PTT geeft dit jaar een be vrijdingspostzegel uit van 12 cent. Op de postzegel verkrijgbaar vanaf 21 april die in rood, blauw en bruin is uitgevoerd, is een V-teken afgebeeld dat als vrijheidssymbool oprijst uit het donker van de bezetting. Het ontwerp is van Otto Treumann uit Amsterdam. Wereldkampioen Ard Schenk, Kees Verkerk en Jan Bols werden na hun terugkeer uit Oslo op Schiphol in de bloemen gezet. BERLIJN De ambassadeurs van Amerika, Rusland, Engeland en Frankrijk komen op 28 april opnieuw bijeen om zich te bera den over de kwestie-Berlijn. Tij dens het eerste gesprek, dat don derdag werd gehouden, kwamen zij niet verder dan het kenbaar maken van de standpunten van de vier mogendheden. Indirect resultaat van het overleg was dat de drie westelijke landen be sloten met onmiddellijke ingang de tijdelijke documenten die aan Oost duitsers werden afgegeven die naar NAVO-landen willen reizen, af te schaffen. Als gevolg van dit besluit heeft het geallieerde reisbureau in West-Ber lijn, dat deze reisdocumenten ver strekte, gisteren zijn werk gestaakt. Oost-Duitsland beschuldigde West- Duitsland er echt van dat het nog steeds probeert te voorkomen dat het bureau helemaal wordt opgeheven. Voor het eerst na bijna vijftien jaar waren donderdag de vier mo gendheden bijeen om over Berlijn te oraten. De belangrijkste wensen van de westelijke grote drie zijn: versoe peling van het personen- en goede renvervoer tussen West-Berlijn en de Bondsrepubliek alsmede de vrijheid voor de Westberlijners bezoeken te brengen aan familieleden of kennis- Suvrikxl heeft Vi ijdagavond ln de Ken- nemer-Sporthal te Has riem de competitie wedstrijd voor de degradatiepoule van de eredivisie bastcetbu tegen Harlem Cardi nals met 78-70 gewonnen. De Nederlandse wereldkampioen op de weg, Harm Ottenbros, ls vrijdag bij een omnium voor beroep.swielrenners in Herne HUI op de vijfde plaats geëindigd met acht punten. De winnaar, de Engelsman Tony Gowland, behaalde 14 ptn. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Hoewel mr. Van Rappard op enkele punten in zijn beleid en gedragingen ernstig heeft gefaald, mag hij tot 15 juli 1971. wanneer hij de pensioengerechtigde leeftijd be reikt, burgemeester blijven van de gemeente Gorkum. Dit heeft minister Bcernirik (bin nenlandse zaken) aan de voorzitter van de Tweede Kamer geschreven. Gezien de grote verdiensten, de leeftijd en de lange staat van dienst van de heer Van Rappard voor Gor kum heeft de minister dit besluit ge nomen. Mr. Beermnk schrijft ook: „Mocht de heer Van Rappards wijze van handelen onverhoopt weer stof voor conflicten opleveren, dan moet eerder ontslag volgen." ONJUIST In de brief, die donderdag in de ministerraad is behandeld, wordt ver der meegedeeld, dat de heer Van Rappard in een onderhoud heeft er kend, dat het onjuist was aan de raad voor te stellen het vertrouwen in een wethouder op te zeggen. Ook gaf hij toe, dat hij had moeten proberen de breuk in de raad te voorkomen of te herstellen. Hij be treurde zijn uitlatingen, dat het heengaan van de meeste raadsleden j hem verheugde. Ook herhaalde de heer Van Rap- I pard, dat hij zijn denigrerende uitla tingen en verdachtmakingen over be paalde personen betreurde. Na een onderhoud op 17 maart met Ridder van Rappard, ontving minis ter Beemink 23 maart de gemeente raadsleden, en de elf uitgetreden le den van de raad en ontbood hij op 25 maart de Gorkumse burgemeester op nieuw. Tijdens het laatste gesprek heeft de heer Van Rappard zijn fouten toege geven. sen in het oostelijke deel van de stad. Wellicht zal op 28 april precies be kend worden wat de grote knelpun ten tussen de grote drie en Rusland zijn. Tot nu toe wil de Sowjetunie alleen over West-Berlijn praten, ter wijl de andere landen vasthouden aan het statuut dat voor geheel Ber lijn geldt. Gebouw Naar men aanneemt zal de vol gende bijeenkomst eveneens in het gebouw van de vroegere geallieerde controle-raad worden gehouden. Dit gebouw heeft overigens geen goede naam. De raad (het opperste orgaan van de vier-mogendheden-bezetting) is na 1945 slechts drie jaar in functie geweest. In maart 1948 sloot maarschalk So- kolofski, de opperbevelhebber van de Russische zone. de deur voor het laatst achter zich. Hij was van me ning dat nieuwe bijeenkomsten van de grote vier nutteloos waren gewor den. Daarmee begon de „koude oor log". Sinds die tijd worden elke mor gen trouw de vlaggen van de grote vier gehesen. Velen zien hierin een symbool van de Westerse „halsstarig- heid" de juridische dood van de con- troleraad niet te erkennen. (In het ge bouw is thans de geallieerde dienst voor de luchtveiligheid onderge bracht). De vier ambassadeurs, Rush (VS), Sir Roger Jackling (Engeland), Fran cois Seydoux (Frankrijk) en Abrassi- mof (Rusland), zijn overeengekomen dat de verdere besprekingen vertrou welijk zullen zijn. Het voorzitter schap zullen zij om beurten bekleden. BRUSSEL Belgische nationale luchtvaartmaatschappij, heeft in 1969 een verlies moeten boeken van ruim 35.5 miljoen gulden. De Belgische ministerraad heeft besloten dat dit tekort uit de schatkist zal worden bijgepast. Het voorschotten van de staat aan de luchtvaartmaatschappij komt daarmee op ongeveer 490 miljoen gulden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 11