Wilhelmina, mei 1940: vluchteling en balling Feijenoord met Haak in defensie tegen Go Ahead Militair bewind hoeft niet militaristisch te zijn Volk reageert negatief Waarom guldens méér betalen en nóg geen jjjF'1 natuurlijke ™|dJ Orwo-kleuren 191 ORWO U.T.18 ROTTERDAM: één vuurspuwende berg COLIJN: VERTREK KONINGIN ONVERGEEFLIJKE BLUNDER VOOR KABINET Onderzoek naar moeilijkheden in wegtransport 36 dia's slechts f 12,50incl.ontwikkelen AKZO boekte Prins Bernhard op persconferentie nettowinst van J' 308,1 miljoen Ritvergunningen ingevoerd voor wegtransport DONDERDAG 26 MAART 1970 Or. L. DE JONG HET KONINKRIJK DER NEDERLANDEN IN DE TWEEDE WERELDOORLOG MEI '40 i DR. L. DE JONG Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog door dr. L. de Jong. Staatsuitgeverij Den Haag, deel drie „Mei '40", 488 blz., 18,50. De wetenschappelijke editie verscheen lij Martinus Nijhoff, Den Haag. 558 blz., T45. Van het moment af waarop de Duitse aanval was Ingezet had koningin Wilhelmina zich gestoten aan haar machteloosheid. Ze voelde zich opgesloten in het paleis Noordeinde. Ze was het ook. Ze geloofde de berichten over de Vijfde Colonne maar half. Als staatshoofd kan zij rechtstreeks contact opnemen met andere staatshoofden. Ze zond telegrammen aan de Italiaanse koning en koning George van Engeland. Geen van beiden kon enige toezegging doen Op Pinksterzondag kwam de vorstin meermalen in conflict met haar schoonzoon, prins Bernhard, die er niets voor voelde zijn gezin naar Engeland te begeleiden. Hij gaf pas gevolg aan het bevel van de Koningin, toen hij toezegging had gekregen direct naar Nederland te mogen terugkeren. Maandag 13 mei was het ogenblik aangebroken waarop zowel het kabinet als het opperbevel Wilhelmina adviseerde Den Haag te verlaten. Dat betekende voor de Koningin Zeeland, voor het kabinet en generaal Winkelman echter Engeland. Zelf wilde ze naar het front, de Grebbeberg bijvoorbeeld, om daar desnoods mét de soldaten te sterven. Het gezond verstand kreeg echter de overhand boven de gevoelens van de vorstin. Toch had het vertrek uit Den Haag Iets weg van een desertie, vond ze zelf. In Hoek van Holland ging zij aan boord van de Britse jager Hereward. Het schip kreeg opdracht naar Zeeland te vertrekken. De Koningin had een zwemvest om. De bedoeling was naar Breskens te varen. Maar dat bleek spoedig onmogelijk, doordat die haven niet veilig zou zijn. De commandant van Zeeland kon niet geraadpleegd worden. Wat te doen? Terug varen naar de Hoek was onmogelijk. Dus toch naar Engeland? Maar dat had zij niet gewild! Toch werd de knoop doorgehakt: Harwich. Dat werd de vorstin te machtig: ze barstte in snikken uit, maar nam zich tegelijkertijd voor met de eerste de beste gelegenheid naar Zeeland terug te keren. Wilhelmina op 13 mei 1940: vluchteling en balling Van een premier die tegen de si- uatie opgewassen was had men kun- ïen verwachten dat hij, alle spannin- en ten spijt, de toestand overziende, luidelijke besluiten zou nemen. Zo liet van De Geer. Hij was zo nerveus at hij nauwelijks een telefoontoestel ton bedienen. De hele maandag ver- aderde het kabinet, maar er was een orde meer. De besprekingen wa- en uiterst verward. Eindeloos werd gedebatteerd of het abinet nu wel of niet het land moest 'erlaten gezien de slechte militaire oestand. Eindelijk werd de knoop loorgehakt: men zou de residentie •erlaten. Twee ministers bleven achter, maar jerbrandy verzette zich daar hevig egen. Het vertrek van de rest van iet kabinet zou dan staatkundig be- geen enkele waarde hebben. Steenberghe en Van Rhijn, die beiden Den Haag gebleven waren, legden en alles te waarderen besluitvaar digheid aan de dag. Ze droegen het regeringsgezag over aan de opperbe velhebber, generaal Winkelman, en belden naar Hoek van Holland dat zij weldra daar zouden arriveren om sa men met het gehele kabinet naar En geland over te steken. De Enquêtecommissie van de Tweede Kamer heeft deze stap van de regering beslissend genoemd voor het verdere verloop van de strijd in en buiten Nederland. De commissie had dan ook bepaald lof voor dit ver trek. Vanuit Engeland kon de rege ring de strijd tegen Hitier-Duits land organiseren, terwijl ook niet vergeten moest worden dat het Ko ninkrijk niet alleen uit Nederland be stond. De indruk die vertrek van koningin en kabinet op de bevolking en de strijdkrachten maakte was verplette rend. Vooral doordat de legerberich- ten nog steeds optimistisch bleven en de gewone man voldoende reden ver schaften om niet te wanhopen. En nu dat vertrek! De brede massa reageerde emo tioneel en negatief. Men voelde zich in de steek gelaten. Velen herinner den zich dat De Telegraaf nog geen week tevoren in een trotse kop had gemeld „Het Huis van Oranje verlaat zijn post nooit" (naar aanleiding van het aanbod van een Amerikaans - Nederlandse schrijver voor asiel voor de koninklijke familie. „Verzet in Rotterdam moet met alle middelen gebroken worden, desnoods moet met vernietiging van de stad wor den gedreigd en moet die bedreiding worden uitgevoerd Dat was de op dracht die de Duitse bevelhebber Schmidt de avond van de dertiende mei uit Berlijn kreeg. Wat aan die order voor afging in het hoofdkwartier van Hitler is niet helemaal duidelijk geworden. Maar men kan aannemen, aldus dr. De Jong, dat zowel Hitler als Goering de vernieti ging van de Maasstad wilden en. als dat geen succes zou hebben voor het ver loop van de strijd, ook de vernietiging van Amsterdam, Utrecht, Den Haag en Haarlem. Luftwaffe-generaal Kesselring voerde urenlang stormachtige telefoongesprek ken met Goering over de vraag of men eerst het antwoord van de Rotterdamse commandant op een ultimatum moest af wachten, voordat het bombardement van de stad zou beginnen. Kesselring meende van wel. Het was hem in de eerste plaats te doen om overgave van Rotterdam, zodat de troe pen naar Den Haag en Utrecht zouden kunnen doorstoten. Goering en Hitier wil den echter onmiddellijk een einde aan de strijd in heel het land. En daarvoor was een bombardement nodig. Dr. De Jong neemt aan, dat die avond al was beslo ten tot het bombardement van de vijf grote steden. Hoe laat de Duitse parlementair met het ultimatum van Schmidt op de rechter Maasoever aankwam. Is niet precies be kend. Feit is wel dat kostbare tijd verlo ren ging doordat men de man geblind doekt kris kras door de stad voerde. Om half elf werd het ultimatum overhandigd. Het liep af om half een een half uur voor artilleriebeschieting van de stad, vijftig minuten voor het luchtbombarde ment, tachtig minuten voor de aanval met tanks en vlammenwerpers. Na overleg met generaal Winkelman stuurde kolonel Scharroo de parlementair terug met het verzoek om een duidelijk ondertekend ultimatum van de Duitse op perbevelhebber. Om kwart voor twaalf overhandigde hij het antwoord van de Nederlanders, met de mededeling dat volgens hem kolonel Scharroo blijkbaar veel voelde voor een overgave van de stad. Generaal Schmidt nam daarop het besluit de artilleriebeschieting uit te stel len en zond tevens bericht naar Duits land dat de bomaanval wegens overgave onderhandelingen met de Nederlanders moest worden uitgesteld. Het was toen twsalf uur: de eerste helft van de bommenwerpers was juièt bezig op te stijgen. De vlucht naar Rot terdam zou anderhalf uur duren. Aan de commandanten van het eskader werd meegedeeld, dat als het bombardement niet zou doorgaan, op het Noordereiland rode lichtkogels zouden worden afge schoten. Generaal Schmidt stelde een tweede, nu wel ondertekend ultimatum op met een looptijd van drie uur. Die tijd was nodig om alle Nederlandse troepen te waarschuwen, dat de strijd werd ge staakt. Schmidt verleende die graag, om dat hij ervan overtuigd was „dat het de goede kant opging". Om kwart voor een vertrok de Duitse parlementair weer naar de rechter Maasoever. Enkele minuten later zag men dat van het zuiden en oosten uit twee Duitse eskaders vliegtuigen naderden: Heinkel bommenwerpers. „Dat wordt een ramp." riep generaal Schmidt, „dat wordt een tweede Warschau" Haastig werd het waarschuwingsteken gegeven: rode seinkogels gingen de lucht in. De commandant van het uit het zuiden naderende eskader zag de kogels op het laatste moment en draaide met zijn toestellen af (de voorste drie hadden hun bommen al laten vallen). De commandant van het oostelijke es kader, het sterkste van de twee, vloog met zijn bijna honderd ton bommen door. Dat kon men vanaf het Noordereiland duidelijk zien. „Er wordt niet meer gesproken," schreef een bewoner. „De Maas en de Koningshaven schitteren in het zon licht.... ledereen vlucht nu naar de kel ders of gaat plat op straat liggen, ook enkele Duitse soldaten...." Enkele uren later een toeschouwer: „Rotterdam leek voor mij een vuurspuwende berg..." Temidden van de rampzalige berichten over de Duitse opmars en de diepe teleurstelling over het vertrek van vorstin en rege ring naar Engeland, dook plotse ling dr. Colijn op. De oud-premier liep die ochtend de gal over. Het bestaan van de natie stond op het spel en hij was niet meer dan een ambteloos burger. Dat kon hij nauwelijks verkroppen. Hij nam contact op met Eerste- Kamervoorzitter De Vos van Steenwijk. Deze spoorde dr. Co- lijn aan, voor de radio een rede te houden. Samen stelden ze de tekst op. Ze waren het erover eens dat he» kabinet verantwoor delijk was voor een onvergeef lijke blunder": de koningin had het land nooit mogen verlaten. Ze had afstand moeten doen ten behoeve van prinses Juliana. En waarom wa« het hele kabinet verdwenen? En wat de overdracht van de macht betreft, wie kende gene raal Winkelman? En welke staat kundige ervaring had deze? Het Nederlandse volk was. meende Colijn, van alle leiding in deze verbijsterende crisis verstoken. Wie kon dit volk beter opvangen dan hij? Hij vroeg generaal Winkelman of hij voor de radio een rede mocht houden over het vertrek van de koningin en het kabinet. Dat mocht, zei de opperbevelheb ber, maar h'j wilde die rede wel van te voren lezen. Colijn besefte, dat in dat geval de opperbevelhebber zijn toe stemming niet zou geven, omdat die onmogelijk met de inhoud ak koord zou gaan. „Colijn liep kwaad weg' Een daq later (de dag van de capitulatie) reageerde hij zijn kwaadheid af in een hoofdartikel in de Standaard. Hij sprak over „de smadelijke vlucht van de re gering. Waarom moeten wij vech ten, zo hoorden we tal van mili tairen zeggen, als de wettige re gering de benen neemt? We zul len maar niet gewagen van de ongrondwettelijke daad de zetel van de regering buiten het rijk te verplaatsen naar veiliger oorden binnen het rijk. Omtrent dat alles zullen te zijner tijd verantwoorde lijkheden vastgesteld moeten worden. „Maar voorlopig blijven we zit ten met een in het buitenland gevestigd kabinet dat, zo wij ons niet vergissen, het vertrouwen van 95 procent van de Neder landse bevolking mist" DEN HAAG In het hoofdkantoor Jlan de NOB-wegtransport te Rijs- Pvijk is gistermiddag de beleidscom- jnissie geïnstalleerd die het structuur- Jrxlerzoek zal begeleiden voor het be- foepsgoederenvervoer over de weg. voorzitter van deze commissie is oud- pinister dr. G. M. J. Veldkamp. Men hoopt dat de resultaten van jet onderzoek over anderhalf tot wee jaar bekend zijn. waaruit moge lijkerwijs een heroriëntering van het jevoerde beleid niet alleen door de bedrijfstak, maar ook door de over bid, het gevolg zou kunnen zijn. Het structuuronderzoek is in okto- |;r 1969 aangevraagd bij het ministe- van economische zaken door de immissie van overleg voor het goe- :renverkeer. Uitgangspunt is, dat ;t beroepsgoederenverkeer over de eg reeds gedurende een reeks van ren in een minder bevredigende po- tie verkeert. N WO m Vraag uw fotohandelaar Orwo Foto N.V. - Postbus 127 - Hilversum ROTTERDAM Wanneer het gros der betaalde vereni gingen op Tweede Paasdag het wekelijkse partijtje voetbal ten beste geeft, hebben Fcijcnoords moedige Europa Cup-strijders vrijaf. Want de houding van de K1SVB ten opzichte van de clubs die aan 's werelds meest gigantische voetbaltornooi deelnemen, is de laatste jaren in zoverre veranderd dat ver leden jaar A jax en dit jaar Feijenoord gretig van tal van faciliteiten genieten. Zo zal de wedstrijd FeijenoordGo Ahead, aanvankelijk vastge- I steld voor Tweede Paasdag reeds morgenavond onder de helle schijnwerpers van het F eijenoordstadion gespeeld worden. Daarbij heefi het er alle schijn van dat de rechtsbackplaats bezet gaat worden door Guus Haak. Tij- Guus Haak in actie tegen Real Madrid. dens zijn reis naar Polen oordeelde Ernst Happel dat niet Geels de plaats van Romeyn gaat innemen, maar de Hagenaar. Wie in Feijenoords spits zal opere ren is momenteel nog niet duidelijk. Dat kan Ove Kindvall zijn. maar ge zien de depressie die de Zweed door maakt kan dat evengoed Ruud Geéls zijn. In ieder geval lijkt het zeker, dat zij die tegen Go Ahead aantre den ook in Warschau van de partij zullen zijn. Inmiddels is Feijenoords situatie ten opzichte van die van Ajax op de ranglijst zo. dat de Rotterdammers zich geen verder puntenverlies kun nen veroorloven. Anders gezegd. Feijenoord dient te winnen van Go Ahead. Een gelijspel al zou Feijen oords kansen op een geprolongeer de landstitel elimineren. Dat Happel op tweede Paasdag in Eindhoven op de tribune zal zitten bij PSV—Ajax lijkt eveneens een uitgemaakte zaak. Want beide for maties zullen nog eenmaal de degen met Feijenoord moeten kruisen. Geen puntenverlies ook, kan Sparta, dat naar DOS trekt zonder ge schorste Ger ter Horst, Dries Visser neemt zijn plaats in zich veroor loven. wil men inderdaad in aan merking komen voor intertotovoet- bal. Hetzelfde dient gezegd van SVV dat Telstar met een bezoek gaat ver eren. Al is dat om heel andere re denen. ADO, dat kansloos bij Twente verloor, wil het gedeukte prestige gaan opvijzelen bij DWS. ADO zij evenwel gewaarschuwd want de Amsterdammers hebben de punten broodnodig. Holland Sport, de laatste weken als gevolg van Sjaak Roggeveens oroduktiviteit in the winning mood, kan opnieuw winnen. Ditmaal ten koste van AZ '67. Twente NEC eindigt in een zege voor de formatie van Rijvers en GVAV kan opnieuw winst boeken door het van slag zijn de NAC te verslaan. Haarlem MVV tenslotte zou best teel eens het zoveelste dertiendegelijkspel voor Hughes c.s. kunnen worden. AMSTERDAM Blijkens voorlo pige cijfers over 1969 heeft de AKZO een nettowinst geboekt van 308,1 miljoen. Ten opzichte van 1968 is sprake van een winststijging van 24,6 procent. Als gevolg van de toename van het aantal geplaatste aandelen met 13,8 procent, is de winststijging per aan deel 9,3 procent. Een en ander is gisteren door de raad van bestuur op een persconfe rentie in Amsterdam bekendgemaakt. Uit de cijfers blijkt, dat het be drijfsresultaat over het vierde kwar taal van 1969 ruim 20 miljoen hoger is dan dat over het derde kwartaal. De omzet in 1969 is t.a.v. 1968 met 20.9 procent gestegen. Een deel van deze stijging betreft de toetreding in 1969 tot de groep van een aantal on dernemingen. Wanneer men bedenkt dat de fusie tussen AKU en AKZO plaats vond in oktober 1969 en dat de combinatie reeds over 1969 met geconsolideerde cijfers kon komen mag van een fraaie prestatie worden gesproken, aldus de raad van bestuur. Over de eerste maanden van 1970 kunnen nog geen inlichtingen worden verstrekt. De jaarvergadering wordt gehouden op 27 mei en dan zullen de cijfers worden bekendgemaakt. Bij deze gelegenheid zal aan de aandeel- i houders worden voorgesteld een slot- dividend uit te keren van ƒ2.80 per aandeel. DJAKARTA Het bewind in Indonesië wordt weliswaar ge vormd door militairen, maar dit hoeft niet te betekenen dat dit bewind ook militaristisch is. Ook de Nederlandse regering telt verscheidene officieren. Dit zei prins Bernhard gisteren op i een persconferentie in het presiden- I tiële paleis in Djakarta toen men hem de vraag stelde of in Ne derland de mening heerst dat In donesië een militair bewind heeft. De prins waarschuwde ertegen dat men zich een oordeel vormt zonder alle details te kennen. Hij maakte nog een opmerking over een aan hem gericht telegrafisch verzoek vanuit Nederland zich met de situatie van de politieke gevangenen in Indonesië te bemoeien. Onjuist „Ten eerste ben ik door mijn func tie a-politiek, ten tweede laat ik me door geen enkele partij ais een bood schappenjongen gebruiken en ten derde is het onjuisl op grote afstand aanklager en rechter tegelijk te wil len zijn. In ieder geval is dit een interne aangelegenheid, waar ik mij als gast van dit land huiten dien te houden", aldus Prins Bernhard. Hij waagde zich echter niet aan een bespreking van de economische problemen in Indonesië. „Daarvoor ben ik te kort hier. Men heeft mij het land en zijn cultuur laten zien. Een deskundig oordee' over vijfjarenplan nen en andere economische zaken kan pas na grondige bestuderingen worden gegeven en ook dan nog is grote voorzichtigheid geboden," zei hij. Onder de indruk De Prins was zeer onder de indruk van zijn bezoek aan Bali, waar hij drie dagen is geweest. Hij loofde de Tante Leen en Johnny Jordaan hapten gisteren in een haring in café De Oude Herbergh te Hei- loo, waar ze met veel vrienden hun 15-jarige populariteit vier den. Indonesische danskunst en zei daaro ver, dat zij een van de mooiste din gen is die op de wereld te zien zijn. Het zou een ramp zijn als deze kunst ooit verloren zou gaan. Prins Bernhard noemde zijn zes- tiendaagse reis door Indonesië een heel bijzonder*? ervaring, waarvan hij positieve indrukken had opgedaan. Het land noemde hij mooier en de mensen vriendelijker dan hij ooit had kunnen dromen. „Het heeft zo'n diepe indruk op mij gemaakt, dat ik ge woon vaker moet komen. Ik zal er geestdriftig over vertellen tegen fa milie, vrienden en kennissen. Ik weet zeker dat de Koningin en mijn doch ters ook graag naar dit land zullen komen", zo zei prins Bernhard. DEN HAAG Staatssecretaris M. J. Keyzer (verkeer en waterstaatl en de Westduitse minisier van verkeer G. Leber zijn overeengekomen per 1 oktober a.s. over te gaan tot invoe ring van een systeem van ritvergun- ningen voor het beroepsgoederenver keer over de weg tussen ons land en West-Duitsland. Dit systeem zal in de plaats komen van het huidige stelsel van vergun ningen, waarbij de vergunning aan een bepaalde tijdsduur is gebonden. Dit systeem had voor de Nederlander vervoerders vele nadelen, vooral in dien een rit vroeger of later moest beginnen dan was voorzien of als de ze onverhoopt langer duurde. De nieuwe vergunningen gelden voor een heen- en terugrit, ongeacht de tijdsduur welke daarmee is ge moeid. Van het nieuwe systeem mag voorts worden verwacht, dat het een efficiënter gebruik in dit opzicht als een verbetering.5s te beschouwen. Van Walraven naar Bosch en Keuning BAARN De uitgeverijen Van Walraven te Vaassen en Bosch en Keuning te Baarn, gaan samenwer ken. In de nieuwe NV Van Walraven krijgt Bosch en Keuning een meer derheidsbelang. Van Walraven zal zich op uitge breider schaal bezighouden met het uitgeven van boeken en leermiddelen voor het voortgezet onderwijs. Bosch en Keuning zal haar uitgaven voor het voortgezet onderwijs in de nieu we NV inbrengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9