ieXfeest IN CITATEN VOOR AKV ZIT IETS HOOPVOLS Kerkvervolging in Slowakije Beraad wereldreligies over samenwerking Een woord voor vandaag Uw probleem is het onze.... Gereformeerde Drs. A. v. d. Meiden verzamelde uitspraken Atheïste sticht in VS anti-belasting-kerk Dortmund kritiek op Graham-campagne HGJB actie vc weeshuis KeniJ Nieuwe wet neemt laatste vrijheid weg Zondagsfilm va" een dorpspassi DONDERDAG 26 MAART 1971 In het thema van licht en duisternis is de historie van. de wereld en van de mensheid samen ie vatten. .„Hel licht schijnt in de duisternis en de duisternis heeft het met gegrepen", zegt de apostel Johannes in de aangrij'- pende proloog ran zijn erengelie. De duisternis van Golgotha, een onmid dellijke ingreep van God in de natuur, is symbolisch voor het moedwillig doven van alle lampen door ons, mensen van gisteren en van vandaag. Zo zijn wij van nature: niet willen grijpen het licht, dat God aansteekt'en dat blijft branden, ook in de zwaarste uren van ons bestaan. Het is dwaas en'dom. Maar het licht, dat God ontsteekt, kunnen wij ten slotte toch niet doven. Het blijft ons achtervolgenook als wij denken, dat God ons niét meer kan zien. Het licht schijnt in de duisternis. Het is in de hemel ontstoken en het treedt ons voortdurend tegemoet in de Zoon van God, in de Heiland der wereld. Golgotha is niet het einde. Bij het kruis begint het echte leven pas goed. We lezen vandaag: Marcre 15ms ltot 15. We lezen morgen: Maren» 15 vers 16 tot 32. en adres kannen niet in behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verrekerd. Vragen die niet onderling met elkaar tn verband (taan moeten tn afzonder- lljke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postse- gels te worden Ingesloten. Vraag: Hoe kar» men gebruikte munten schoonmaken? Antwoord: Er is in het algemeen geen oorzaak waardoor zo vele mun ten verloren gaan dan door schoon maken. Dit werk kan men alleen door ervaring leren. Het beste is dus vele malen te oefenen op waardeloze munten. Probeer het eens met een nagel- borsteltje e.d. en met zeep. Zachtjes borstelen. Gouden en zilveren mun ten kan u reinigen met een watje met wat ammonia. Houd daarbij de munt liefst vast met een pincet en niet met de vingers. Wrijf vooral niet te sterk en te lang. Was daama de munt goed schoon en borstel, daar kleine restjes ammonia de munt op den duur toch nog beder ven. Vraag: Is het waar dat een zilve ren gulden van 1967 meer waard is dan een gulden met een ander jaartal? Antwoord: Van de zilveren gul dens van 1967 zijn er 7 miljoen ge slagen, dus betrekkelijk veel. Toen zij, nadat bekend was geworden dat er nikkelen guldens zouden komen, niet onmiddellijk in omloop werden gebracht, werd er aanvankelijk meer voor betaald. Nu zijn ze echter in grote hoeveelheden uitgegeven, al schijnen ze te worden vastge houden door verzamelaars. Ze zijn echter niet schaars en hebben geen overwaarde. Vraag: Wordt er voor invaliden reductie gegeven voor reizen in trein of bus? Antwoord: Bij de Nederlandse Spoorwegen wordt iedere begeleider van iemand die niet zelfstandig kan reizen, kosteloos vervoerd. Bij de busdiensten beperkt men zich tot nu toe tot blinden en oorlogsinvaliden. Invaliden die zelfstandig kunnen reizen, vallen buiten deze bepalin gen. Mochten er achter uw vraag problemen schuilen in verband met levensonderhoud, dan kan men zich wenden tot de gemeentelijke sociale dienst. Vraag: De zuster van mijn overle den vader is gestorven. In leven zijn nog broers en zusters van mijn va der en mijn moeder, die volgens mij het deel van mijn vader ontvangen. Deel ik nog mee? Antwoord: Uit uw vraag maken wij op dat u enig kind is van uw vader en moeder. Voorts dat uw va der overleden is voordat uw tante stierf en dat er geen testament is. In dat geval treedt u als enig kind in de plaats van uw vader en deelt gel ij kop met de broers en zusterj van uw vader. Uw moeder behoort niet tot de erfgenamen. Vraag: Hoe hoog is de inkomens grens van de vrijwillige zieken fondsverzekering voor bejaarden? Nu heb ik wel de papieren Ingevuld en afgegeven maar ik hoor er verder niets meer van en heb op 1 januari mijn premie van 70,50 voor man en vrouw gewoon doorbetaald. Antwoord: De grens ligt sinds 1 januari 1970 op 10.395 per jaar. De premie is voor een inkomen tussen ƒ8.538 en 10.395 ƒ65,89 per maand. U betaalt dus als u beneden de grens blijft, te veel. Wellicht echter zal u spoedig bericht krijgen. Anders informeert u nog eens bij het fonds of bij de ziekenfondsraad. Vraag: Ik heD een elektrische on derdeken. Wat is het verschil met ?en bovendeken en kan men een bo vendeken ook als onderdeken ge bruiken? Antwoord: Het verschil zit in de verschillende eisen, die aan de duurzaamheid van de bedrading worden gesteld. Het verdient aanbe veling zich bij het gebruik te hou den aan de aanwijzing van de fabri kant. SCHEVEN INGEN ZWIJNDRECHT Zuid-Holland/Noord" van de ge reformeerde jeugdverenigingen, houdt op tweede paasdag haar afdelingsdag in het paviljoentheater in Schevenin- gen. „Zuid-Holland'Zuid" doet het zelfde in de Koningskerk in Zwijn- drecht. In Scheveningen, waar om half elf wordt begonnen, staat op het pro gramma een toespraak van ds. D. N. Verschoor uit Moordrecht, getiteld: „Laat je geen knollen voor paaseieren verkopen", met als praktische nabe trachting: „Paaseieren moeten uitge broed worden." 's Middags is er een ontspannend programma met de beatgroep „Eksep- tion" en het cabaretgezelschap „Lauw-Loene" uit Den Haag. Spreker in Zwijndrecht is ds. J. Wilschut uit Dordrecht over het on derwerp: „VerticaalrHorizontaal". In de ontspannende middaguren treden op: De Dickson Brothers, het cabaret Impuls en de Country and Western- group. -&■ John D. W. Watts is afgetreden als president van het Europees bap tistenseminarie in Rüschlikon. Hij blijft Oude Testament doceren. Het echtpaar O'Hair met de lidmaatschapsbewijzen van hun kerk. (Van onze kerkredactie) AUSTIN (VS) 's Werelds meest militante atheïste, de Amerikaanse Madalyn Murray O'Hair, heeft een nieuwe stunt uitgehaald in haar strijd tegen de invloed van de kerken in het openbare leven in de Verenigde Staten. Zij heeft een kerk voor atheïsten gesticht. Zichzelf heeft zij tot bis schop benoemd, haar man tot „offi cieel profeet" en Mark Twain is de eerste heilige. De kerk heet naar haar man „Arme Richard's kerk van het universele le ven". Er kunnen huwelijken in wor den gesloten. Er worden sacramenten bediend en mevrouw de bisschop en haar man zijn ook bereid de biecht af te nemen. Het was mevrouw O'Hair, die pro testeerde tegen de bijbellezingen van de astronauten. Haar grootste succes boekte zij, toen zij gedaan kreeg, dat het gebed op de openbare school werd verboden. Met haar eigengestichte kerk wil zij nu de belastingfaciliteiten, die de kerken in de Verenigde Staten genie ten, belachtelijk maken. Zij heeft zakenmerser. n tgenodigd tot papieren transacties. Als zij motels, winkels, kranten, boerderijen. fabrieken aan de kerk „verkopen" er vervolgens van de kerk „huren" kun nen ze profiteren van de kerkelijke belastingfaciliteiten. „Ik heb het een jaar bestudeerd er mijn systeem is absoluut waterdicht", zegt Madalyn. UTRECHT Het landelijk verband van de Staatkundig Gereformeerde Studievereniging houdt zaterdag 4 april de jaarvergadering in het Utrechtse Congrescentrum aan de Cróeselaan. De vergadering begint om kwart over twee. Ds. H. G. Abma en drs. C. S. L. Janse zullen een inleiding houden over het onderwerp „Hergroepering der partijen", waarna een forumbe spreking volgt. an een onzer verslaggeefsters) RAARN „Het gaat niet aan de vergelijking te trekken met de eisen tot inspraak in universiteiten en (straks) het bedrijfs leven. Er zijn parallellen, maar niet meer dan dat. De kerk is een gemeenschap van gelovigen en dat lijkt me puur reformato risch die een structuur hebben gekozen voor deze tijdom het hier en nu mogelijk te maken in georganiseerd verband te leven in de maatschappij. Laten we eens en voor altijd tegen elkaar zeg gen dal de bijbel geen uitsluitsel geeft over de organisatie van de kerk." Drs. A. van der Meiden heeft in een pocket van 128 pagina's een keus gemaakt uit brieven en uitspraken, die stof hebben aangedragen voor de algemene kerkvergadering, die met Pinksteren op Kerk en Wereld in Driebergen wordt gehouden. Bovenstaande regels staan in de in leiding op het boekje, dat de simpele titel AKV '70 draagt en een Anthos- boek is, dat wordt uitgegeven bij Bosch en Keuning en In den Toren in Baarn. De prijs bedraagt: 4.90. Menselijk „De reformatie heeft naar beste weten gekozen. Toen, voor die men sen, in die situatie, met het oog op het praktisch nut van toen. Een heili ge, onveranderlijke structuur? Neen. Een menselijke structuur naar beste weten, precies zoals de eerste aposte len hun kerk inrichtten naar beste weten, in geloof. Er is een kennelijke achterstand in de kerk ta.v. het denken over de vernieuwingen, als men de synode aanvalt dat zij buiten de gevestigde ambtelijke vergaderingen om, de kerkmensen gelegenheid biedt wen sen en verlangens te formuleren. De vele honderden brieven die in dit boekje verwerkt zijn komen niet via kerkeraden, maar zijn recht streeks verzonden. Kerkeraden clas ses, etc. zijn als communicatiekanalen voor het gewone kerklid volstrekt on aantrekkelijk. Niet alleen omdat het dan „allemaal zo lang duurt". Het zit dieper: er is geen vertrouwen in de kwaliteit van de behandeling", aldus drs. Van der Meiden. Over de citaten merkt hij op dat er iets boeiends, iets verheugends en iets hoopvols in zit. „Er zijn nog mensen, die geloven in vernieuwing, die de hoop op een kerk, die werkelijk func tioneert in een verwarrende samenle ving, niet hebben opgegeven." Enkele uitspraken geven wij hier weer. MET ROKEN OPHOUDEN IS GEMAKKELIJK GEWORDEN EN BESPAART ƒ750,- Xew York Het „Anti-Tobacco Propa ganda Centre" deelt mede dat men thans het verlangen om te roken kwijt kan raken zonder er zich rekenschap van te geven, dank zij een tablet CNicocortyl) dat geleidelijk de behoefte aan nicotine doet verdwijnen. Dank zij dit tablet zijn duizenden Ame rikaanse. Duitse, Zwitserse en andere ro kers, waaronder artsen, definitief met roken opgehouden. Dit tablet werd getest op 95.526 verstokte rokers, waaronder talrijke artsen. Resul taat: 88.646 van hen (oftewel 92.8 pet.) Welden op met roken na 6 tot 22 dagen. Rokers die op hun beurt het roken zou den willen laten, worden uitgenodigd zich rechtstreeks te richten tot het Anti- Tabak Propaganda Centrum (Afd. 265/H). Burg. Prinsensingel 15. Postbus 123, Roosendaal N.-Br. Zij behoeven hier toe slechts een envelop met hun naam en adres aan deze organisatie te zenden. Het is geheel gratis. Tien jaar We moeten alle formulieren en belijdenisgeschriften buiten werking stellen. Wanneer we ons dan een tien jaar verdiepen in de leer van de Heer en hebben gewandeld naar de bedoe lingen van Jezus, zullen we pas in staat zijn te beoordelen of het nodig is een nieuwe belijdenis temaken. Kunnen de belijdenisgeschriften niet verwoord worden in hedendaags Nederlands en aangepast aan onze tijd en onze situatie. Ik kan er niets mee beginnen, sta zelf niet achter ve le dingen. Bovendien verkoop ik het niet aan mijn gemeente. Weet u waaraan de kerk arm is? Aan blijde predikanten die met grote blijdschap een eenvoudig en begrij pelijk evangelie brengen, zodat de eenvoudigste ziel het begrijpt en kan komen tot wedergeboorte. God verhoede dat de kerk gaat meedoen om IN te zijn. Tegen wat verkeerd is moet getuigd worden, normbesef moet gehandhaafd blijven op gevaar af voor bekrompen te wor den aangezien. De kerk moet getui gen tegen de devaluatie van het hu welijk, de drugs en het geweld bij demonstraties. Wat er zou moeten worden opge steld is een hernieuwde zendingsop dracht in onze eigen maatschappij. Wat belangrijk is is een mentaliteits verbetering, want nieuwe structuren krijg je alleen maar met nieuwe mensen. Loopmicrofoons Kan de Tale Kanaans in de preek niet afgeschaft worden? Ze is een van de belangrijkste factoren in de ver dergaande ontkerkelijking. Er moeten loopmicrofoons komen in de kerk om te kunnen „tegenspre ken". DORTMUND De Evangelische Kerk in Dortmund heeft kritiek ge oefend op de voorbereiding van de evangelisatiecampagne van dr. Billy Graham, die begin april in deze stad wordt gehouden. In een gezamenlijke verklaring zeggen de vijf superintendenten van deze stad, dat zij bereid waren, om mee te werken in de campagne, maar dat hen geen wezenlijke invloed in de voorbereiding werd toegestaan. De campagne is helemaal'in handen van de Duitse evengelische alliantie ge bleven. Bij alle kritiek, die de superinten denten op de theologie en de evange lisatiemethoden van Graham hebben, wekken zij de gemeenten en de pre dikanten toch op, om er voor te zor gen, dat de mensen die zich door Graham laten aanspreken, open deu ren in de plaatselijke gemeenten zul len vinden. Zou het mogelijk kunnen worden dat het avondmaal voor alle mensen opengesteld wordt? Jezus heeft im mers alle mensen uitgenodigd tot de maaltijd? Ook mensen met een ijzersterk his torisch geheugen hebben het hunne bijgedragen, getuige het volgende: Nooit en te nimmer ga ik ak koord met het standpunt der NHK inzake de oecumenische basis met eventuele andere kerken, in het bij zonder de Rooms Katholieke kerk. We zijn de brandstapels en geloofs vervolging nog niet vergeten. Tot slot de volgende noodkreet: In 1970 zal onze gemeente moeten worden geliquideerd. Althans dat ziet er naar uit. We zijn geen profeten, maar dragen gewoon klompen, en daar voel je het op aankomen. Terecht zegt Van der Meiden, dat de citaten voor een dergelijk boekje gauw uit hun verband worden gerukt en geplaatst worden in een kader, waarin ze oorspronkelijk niet ston den. Datzelfde geldt in nog meerdere mate voor het maken van een keus uit de citaten voor onze krant. BILTHOVEN De hervormd-| reformeerde jeugdbond gaat een kl ne actie voeren voor een weeshuis Toerkana (Kenia), dat gerestauret wordt. De actie staat in verband met bondsdag, die weer op Hemelvaar dag in De Doelen te Rotterdam woi gehouden. Het thema van deze dag „Gerechtigheid zal zegevieren". 's Morgens houdt bondsvoorzit ds. P. J. Bos uit Ameide een met-,, tatie, waarna drs. D. Broeren uit R terdam het bijbelse begrip gerecht heid concreet zal maken, 's Middi Mg zal het thema uitgewerkt worden woord en beeld, in zang en zang. Georganiseerd door Wereldraad BEIROET Theologen van vier grote wereldgodsdiensten zijn in Libanon samengekomen om tien dagen te spreken óver de mogelijkheden van samenwer king tussen de wereldreligies op godsdienstig en sociaal gebied. Het beraad, waar christendom, islam, hindoeïsme en boeddhisme vertegenwoordigd zijn, is georgani seerd door de Wereldraad van Ker ken. Eerder werd een dergelijke con ferentie op Ceylon gehouden. Men hoopt dat in Beiroet, in onderschei ding van Ceylon, een echte doorbraak zal lukken van uiterlijke samenwer king naar een werkelijke ontmoeting. Het Vaticaans secretariaat voor de niet-christelijke godsdiensten is ver tegenwoordigd door enkele deskundi gen. De protestantse kant is niet ge representeerd door staffunctionaris sen uit Geneve, maar door vertegen woordigers van de jonge kerken, die elke dag in de confrontatie met de niet-christelijke godsdiensten staan. Zij worden geleid door dr. Nirmil Minz, een luthers theoloog uit India. De oosterse kerken zijn vertegen woordigd door de koptische bisschop Gregorios, een islamspecialist. Niet representatief De meeste vertegenwoordigers van de niet-christelijke godsdiensten kun nen moeilijk als representatief wor- INDORE De Rooms-Katholieke Kerk in Noord-India moet rekenen op een overschot aan priesters in de komende jaren. Om verveling en frustratie te voorkomen, doen de priesters er nu al goed aan, om een beroepsopleiding te volgen en part time priester te worden. Dit heeft de (Nederlandse) bisschop van Indore, F. Simons (61), geadvi seerd aan de Indiase bisschoppencon ferentie. Zijn eigen bisdom ligt in een overwegend Hindoe-gebied, waar de kersteningskansen gering zijn. Het zou volgens de bisschop onzin zijn, om daar priesters naar toe te sturen om alleen maar te missioneren. Honingraat puzzel Om dc cijfers, te beginnen bij en jn de richting van de pijltjes, woorden in vullen die betekenen: 1. maangodin, 2. maat van noors hout. 3. gevat, 4. plaats in Italië, 5. hartstocht, 6. zending. 7. stukje, 8. afschuring. 9. wijze leidsman. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor. 1. sober - noen. 2. Oder - aarde. 3. reep - dadel. 4. tunnel - ent 5. error - Dina. 6. r.o. - ode - knol. 7. ir - den - •Eedc. 8. neen - teren. 9. gnoe - ert - NT Vert. 1. sortering. 2. odeur - oren. 3. been - rodeo. 4. Erp - node - Ne. 5. ra deren - te. 6. naald - keer. 7. orde - in ert 8. eden - noden. 9. nel - talent. (Van onze kerkredactie; PRAAG Er zijn duidelijke tekenen, dat het harder worden de bewind in Tsjechoslowakije nu de kerken gaat aanpakken. Nog steeds zijn zij niet alle (be trekkelijke) vrijheid kwijt, die zij onder het korte bewind van Dubcek hadden gekregen. Met name de Grieks-Katho lieke Kerk in het oosten van Slowakije krijgt het steeds moei lijker en moet er rekening mee houden, dat zij weer zal worden verboden. Al enige tijd is bekend, dat er een nieuwe godsdienstwet op komst is. Het Oostslowaakse partijblad Wycho- doslowensk Prawda licht een tipje van de sluier op. Het werk van de predikanten en priesters zou sterk aan banden gelegd worden; zij zou den bijvoorbeeld elke keer als zij iets buiten hun eigen gemeente zouden willen doen. eerst toestemming moe ten vragen aan de autoriteiten, zelfs voor bijstand aan stervenden. Het blad beweert, dat men deze wet niet moet zien als een beperking van de godsdienstvrijheid, maar veeleer als een maatregel tegen de inmenging van de kerk in politieke zaken. In hetzelfde blad klaagt de Slo waakse partijsecretaris Abraham, dat steeds meer partijleden kerkdiensten bijwonen en hun kinderen naar de catechisatie sturen. De invloed van de kerken is de afgelopen- jaren in Slowakije sterker geworden. Hij waarschuwde dat de partij daar niet onverschillig tegenover kan staan. Inderdaad is vooral in Slowakije de kerkelijkheid in sommige streken zeer groot, en daarmee gaat een anti- communisme gepaard. Verbijsterend Abraham geeft een voorbeeld. In een bepaald district deden de auto riteiten de verbijsterende ontdekking, dat van de 20.452 kinderen op de la gere school in dit district ruim 17.000 godsdienstonderwijs kregen (uiter aard buiten de school). Vooral de Grieks-Katholieke Kerk dreigt van de nieuwe vrieswind het slachtoffer te worden. Dit zijn de ..geünieerde" orthodoxe christenen. Zij erkennen de paus als hoofd der kerk met behoud van hun eigen orthodoxe leer, riten en kerkorgani satie. Het communisme heeft zich overal in Oost-Europa (met name ook in Roemenië en in de Oekraïne) scherp tegen de grieks-katholieken gekeerd. Hun kerk werd verboden en pries ters en gelovigen werden met geweld teruggebracht bij de orthodoxe ker ken. Daar speelde het politieke motief in mee. dat deze kerk in veel gevallen de kerk van de westers-georiënteerde bovenlaag van de bevolking was en de orthodoxe kerk die van het Sla vische proletariaat. In het Karpatengebied in Oost-Slo- wakije. grenzend aan de Oekraïne, was de Grieks-Katholieke Kerk in vele streken volkskerk. Dubeck gaf haar in 1968 de vrijheid terug. Dat gaf uiteraard grote moeilijk heden. De Orthodoxe Kerk van Tsjechoslowakije. oorspronkelijk een onaanzienlijke kerk, had haar groei aan de inlijving van de grieks-katho- lieke parochies te danken gehad. Be sloten werd, dat in alle parochies in Oost-Slowakije een stemming zou worden gehouden over de vraag of men orthodox zou blijven, dan wel tot de Grieks-Katholieke Kerk zou terugkeren. De grote meerderheid (een getal van 350.000 wordt ge noemd) koos voor de herleving van de eigen kerk. Arrestatie Hoezeer de gemoederen, met name in Oost-Slowakije, door kerkelijke zaken worden bezig gehouden, blijkt uit bet verhaal van de arrestatie van Albin Senaj, een grieks-katho- liek priester in het Karpatendorp Zazriwa. Deze week zijn de verhalen erover in de Slowaakse kranten verschenen. Door de communistische krantentaal heen kunnen we ons een indruk ma ken van wat er gebeurd moet zijn. Op 4 maart werd Senaj gear resteerd en overgebracht naar het politiebureau in het naburige Koe- bin. Daar wordt hij vastgehouden voor een onderzoek naar zijn „mis dadige activiteiten". Hij zou „syste matisch de wet hebben geschonden". De dorpsbewoners, die door „Senajs lijfwacht" op de hoogte waren ge bracht van zijn arrestatie, trokken naar Koebin. De menigte werd ver spreid maar zette de onlusten in Zazriwa voort. „Plotseling stroomde een massa van duizend mensen door de straten. De menigte viel de vier politie-agenten aan". De zaak werd voor de politieman nen gered, doordat een van hen wist te ontsnappen en hulp aanvroeg. Een andere agent moest met verwondin gen in het ziekenhuis worden opge nomen. De volgende zondag „stormden vijf tig vrouwen de kerk in". Zij joegen de nieuwe priester weg en namen enkele kerkrequisieten mee. Twaalf jaar werkte Senaj in dit dorp. Volgens de kranten was hij de autoriteiten al lang een doorn in het oog geweest. Zij hadden zich al eens van hem willen ontdoen door hem op te roepen voor de militaire dienst. Maar de dorpelingen, gewapend met schoppen, hooivorken en dorsvlegels, voorkwamen dat hij werd wegge haald. Door zijn enthousiaste steun aan de voetbalvereniging had hij zich po pulair weten te maken. De kranten sommen enkele van Senajs misdadige activiteiten op: hij had de mensen foto's laten zien van Kennedy, Nehroe en Dubcek. Hij had het communisti sche stelsel besmeurd en de Russi sche bezettingstroepen „moordenaars" genoemd. Tegelijk wordt ook in het aan grenzende Oekraïne met kracht op getreden tegen de Grieks-Katholie ke Kerk. die daar \'erboden is. De aartsbisschoD van deze kerk. We- lytsjowski. die in 1946, toen de kerk verboden werd. tot tien jaar dwang arbeid werd veroordeeld, heeft deze week opnieuw drie jaar gekregen, omdat hij zijn functie in het geheim uitoefende. den beschouwd. Zo wordt de isla voornamelijk vertegenwoordigd do IE theologen uit India en Indonesi oei die niet voor de traditionele isla n j van de Soenna en de Sjia kunni tel spreken, terwijl de meeste boeddhi c| ten reformboeddhisten uit Japan zij u wier leer in de boeddhistische stan rcj, landen niet aanvaard wordt. ter Het zjjn meer dc open stromii gen, die naar Beiroet gekomen zij Dat zal het overleg stellig gemakk m Iijker maken, maar de uitwerkii SC( van het beraad aanmerkelijk bemoe^' lijken. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Vanavond kunt van 10.20 tot 10.50 uur op Ned. 2 CVK/IKOR kijken naar een gedee uit een urenlange film, gemaakt gespeeld door amateurs, waai dorpsbewoners het leven van Chr tus uitbeelden. Het idee voor deze film ontstond hetbrein van mevrouw Madelii Lees, die jaar na jaar met de kindi ren van een school in de dorpen Ly chett Minster en Upton in Dorset 150 mijl van Londen gelegen) kerstspel instudeerde. Zij wilde zo'n spel verfilmen en dan ook volwassenen aan laten dee nemen. In de loop van 9 jaren groe de deze film steeds aan met andei stukken van Jezus' leven op aarde de hele bevolking van de twee dorp deed er enthousiast aan mee. Er was ook andere hulp: het leg hielp bij het maken van mass'ascèn een circus leende kamelen en een ez is dorpsbezit geworden omdat hij dikwijls nodig was. De plaatselij zandafgravingen vormden een pracl tig woestijndecor en de mens maakten zelf alle kleding. Alles ging op basis van oecumen christenen van alle kerken, maar oo Joodse en Islamietische dorpsgenot< speelden mee. Allerlei instanties g; ven geld voor de opnamen of stëld< kleurenfilm-materiaal ter beschil king. Het resultaat was een unieke rol rent, „Zondagsfilm van een dorpspas 1 sie" genoemd, die mevrouw Lees voc haar dood in 1967, nog heeft kunne zien. CVK/IKOR vertonen vanavond he gedeelte dat betrekking heeft op he lijdenen sterven van Christus. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Austerlitz, H. Faas t 'I Hemelum; te Lunteren (vac. R. dü Bruin), C. J. P. Lam te Putten (voor r heen te Lunteren); te Middelburg, B P. Ytsma te Colijnsplaat; te Nunspeet T. Lekkerkerker te Oosterwold (Gld.). Aangenomen naar Leeuwarden (vat D. J. van Wezep), B. Klopman te Zei hem; naar Zijderveld, kand. J. Vis ti Sommelsdijk. GEREF. KERKEN Akngenomen naar Amsterdam (vat A. Plaatsman), D. N. Wouters te Pijn- acker. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Arnhem, T. J. Kegstri te Ermelo. Aangenomen naar Zeist, A. Veld man te Rotterdam-Delf shaven.- GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Veen: J. C. van Ra- venswaaij te Arnhem. Het wepr in Europa weer max. temp. gisteren neersla Amsterdam mist 6 0 Brussel onbew. 4 0 Frankfort zw.bew. 9 0 Genève mist 11 2 Innsbruck 7.vv bew. 13 0 Kopenhagen h.bew l 0.4 Locarno mist 10 13 Londen onbew. 7 0 Luxemburg geh.bew. 10 0 Madrid l.bew. 11 0.4 Majorca mist 16 0 München mist 11 0 Nice l.bew. 14 0 Parijs geh.bew. 7 0 Rome iw bew. 22 0 Wenen zw.bew. 15 0 Zurich mist 12 0

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2