WINTERMODE IN VOORJAARSSTIJL daniela dealtijdpas" panty L75 Program wil vernieuwing samenleving Reorganisatie Bank voor handel en scheepvaart Exacte vakken uit de gratie Personeelstekort dreigt catastrofaal te worden Arthur Haileys ..Airport meesterlijk verfilmd krant van FORMAAT ooie wolmaterialen ARP met eigen identiteit Problemen hoger beroepsonderwijs P. J. Geelkerken over mavo: Mogelij klieid tot politieke discussies ai a DONDERDAG 26 MAART 1970 (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM Het donder en bliksemde zo in de grote al van het Hrltorahotel tijdens show van de nieuwe model- i voor dé winter '70/'71, dat ruim honderdvijftig mantels, lleurs, jurken en pakken aan t slot als in een boze droom or onze geest spookten. londer en bliksem waren overigens •n woede der elementen, maar een itmatig geproduceerd geluids- en iteffect, dat afgewisseld werd met beuken van de branding op rot- U sirenegeloei van politiewagens, idergeblèr, satansgelach en wat er meer van angstaanjagende gelui- te maken is. )at onder een blikkerend licht, uit- l aan, aan-uit. En dan wordt er van de modere dactrices een serieus verslag ver wacht... We zullen ons best doen. Het gaat om een collectie, samenge steld door zo'n 45 Nederlandse con fectiefabrieken, zowel voor dames als herenkleding. Die collectie, in sep tember in de winkels verschijnend, zal de naam en het etiket dragen Wool Trends International. En het welbekende wolmerk Alle materialen zijn dus uit zuiver scheerwol Een stalenboek, ons na af loop van de show overhandigd, over tuigde ons hoe mooi die materialen zijn. Nieuw is dat verschillende weeftechnieken en dessins op elkaar zijn afgestemd, waardoor het gebruik van twee stoffen voor een kleding stuk grote mogelijkheden krijgt. Een ruit bijvoorbeeld gecombineerd met patchwork, effen en gedessineerde stoffen Wat de modelyn betreft, konden we i minder geestdriftig zijn Natuurlijk j waren cr mooie mantels, vlotte j broekpakken, gezellige poncho's en j elegante tailleurs, maar alles in de stijl van dit voorjaar, alleen in win- j terse stoffen uitgevoerd Liever naakt, dan namaak is de 1 slagzin van het Internationaal Wolse- cretariaat, maar zo overtrokken zal i de consument de vraag, wol of kunst vezel? Niet ervaren. Zeker niet wanneer de woljurkjes in jersey een rok hebben die tussen de knieen opkruipt, zoals we in de show zagen of de manteioverslagen te krap zijn, zodat het kledingstuk onder de sluiting direct wijkt De klant blyft kritisch, dat is het goede recht! Onze stalenboek bekijkend kunnen we wel wat voorspellen over de ko mende modekleuren Naast het zwart (voor maxi- en midi mantels en tai- leurs), dieppaars, oker, felrood, beige lot bruin, lavendelblauw en terra. cAnti-tom naad. die inscheuren op de naad van het broehji tegengaat alléén bi] uw textiehvlnkeller Maxi-mode voor man en vrouw in de komende winter. „Heb zojuist de verfilming van „Airport" gezien en ben laaiend ge lukkig en enthousiast. Kan onmoge lijk een trouwere of suggestievere overbrenging van een roman naar een film wensen. Ik zend mijn dank en gelukwensen. Ik ben. er trots op, dat mijn naam opdeze film staat." Deze woorden telegrafeerde de auteur Arthur Hailey aan regisseur George Seaton, de maker van de film Airport naar de roman van Hailey, een Amerikaanse bestseller die heel lang (68/69) aan de top heeft gestaan en ook in Nederland, grote bekend heid kreeg. Deze film zal menige toeschouwer na het „beleven" van Airport de zelfde woorden van de schrijver inge ven, want deze roman-adaptie is on tegenzeggelijk groots. Als regel zijn dergelijke verfilmingen, zeker wan neer men het boek gelezen heeft, een teleurstelling, doch Seaton is er in geslaagd in dialoog en handeling de figuren realistisch en overtuigend neer te zetten, waarvoor het boek vaak vele bladzijden nodig had. Maar handeling en dialoog zijn nu eenmaal de wapens, mits goed ge hanteerd, om een verhaal waar te maken en dat is nu juist de kracht van „Airport". (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Bank I/oor Handel en Scheepvaart Thyssen-Bornemisza Groep) crijgt een geheel niéuwe organi- atiestructuur. Het concern, vaar verspreid over vijftig be kijven 22.000 man werken, zal foeddeels worden geleid door de •aad van commissarissen. Voor- ïeen stond de bank onder iei- ling van baron H. H. Thyssen Jornemisza. Aan dit besluit, dat vandaag door president-commissaris mr. J. Mey- nen aan de ondernemingsraden, het personeel en de met de bank geliëer- de bedrijven werd meegedeeld, is een teriodc van strijd voorafgegaan. Dit eiddc eind vorig jaar tot een climax, oen drie directeuren hun functie ter beschikking stelden. In de samenstelling van de raad van commissarissen zal het inter nationale karakter van de groep tot uitdrukking worden gebracht door het aanstellen van vijf ondernemers van Duitse, Zwitserse en eventueel an dere nationaliteiten. Mr. J. Meynen zal voorzitter van de raad blijven. Als vice-voorzitter zal de heer Thys sen optreden. Een kleine groep commissarissen zal onder voorzitterschap van de heer Thyssen maandelijks het beleid gaan uitstippelen. Hij wordt bijgestaan door een fi nancieel directeur, de heer G. B. Huiskamp. De standplaats van dc holding wordt waarschijnlijk Amster dam. In een vijftal divisies zullen de werkmaatschappijen ondergebracht worden. Elk van de divisies krijgt één directeur. De heer K. Fritzen krijgt de zeggenschap over de divi sie Scheepvaart met als standplaats Emden. In Hamburg komt de divisie scheepsbouw met aan het hoofd dr. H. M. Huchzermeier. De divisie Han del en Transport, waarin onder meer Vulcaan en Frans Swarttouw zijn op genomen, krijgt Rotterdam als basis en de heer R. Prins als directeur. De vierde divisie, waarin de overi ge belangen in Duitse industriële ondernemingen worden onderge bracht. zal in Düsseldorf worden ge vestigd met als voorlopig directeur de heer Thyssen. De bankactivitei- ten van de groep zullen ressorteren onder de financiële directeur. Over de afgelopen twintig jaar heeft de Thyssen-Bornemisza-groep een aanzienlijke groei vertoond. De geconsolideerde omzetten groeiden in die periode tot meer dan 1.5 mil jard. Men kan niet spreken van onge kend en verrassend camerawerk, maar wel van een uitstekende regie die de acteurs en dat zijn er velen de kans gaf levende en aanvaard bare mensen neer te zetten in him eigen beslommeringen, moeilijkheden (huwelijksmoeilijkheden), verliefdhe den, angsten en slimmigheden etc. en dat verschaft de toeschouwer een on gelooflijk boeiend schouwspel. Arthur Hailey zegt: „Het is maar fantasie, doch maar een stap van de werkelijk heid", en daar zal niemand aan twij felen. Zo zien we Burt Lancaster als de directeur van Airport, Mei Bakers- field, wiens huwelijk stukvaart op zijn verbondenheid met en verant woordelijkheid voor zijn werk. „Ik ben een bigamist" zegt hij „en ge trouwd met een vrouw en het vlieg veld". Daar ïs Dean Martin als capt. Vernon Demerest.de zwager van Mei, die zijn vlucht naar Rome eerst bijna ziet stranden door de sneeuw en een vliegtuig dat de startbaan die hij no dig heeft verspert doordat het in de sneeuw is weggezakt. Later door een geesteszieke man aan boord, D. O. Guerrero (Van Heflin) die, om zich van schulden te bevrijden en zijn ge zin te redden, met een bom in het vliegtuig zit, wat de vernietiging van alle passagiers zou betekenen, doch een hoge uitkering voor zijn vrouw, wat Demerest noopt tot ingrijpen om een ramp te voorkomen. De bom ont ploft toch, maar op het toilet. Het toestel is beschadigd, de paniek weet hij te bezweren, de stewardess is do delijk gewond, doch in grote koel bloedigheid brengen de piloten het toestel terug naar Airport, waar juist de grote landingsbaan voor de Boeing is vrijgemaakt van het gestrande vliegtuig. Dan is daar nog de koste lijke verstekelinge, het oude geraffi neerde vrouwtje Ada Quonsett, (He len Hayes), die door gefingeerde naï viteit onder alles door voor de vro lijke noot zorgt tot in de laatste scè nes toe, maar prachtig uitgewogen en goed gedoseerd. Zo zien we het particuliere leven vermengd met plicht en verantwoor delijkheid die de toeschouwer onder alles door fel aanspreekt. De bezet ting is bepaald overweldigend. Naast de reeds genoemden zien we nog Jean Seberg, Jacqueline Bisset, Geor ge Kennedy, Dana Winter en vele an deren. Het acteerwerk is subliem. De regie, ook van de massascènes, is uit stekend en het kleurgebruik voortref felijk. Het is alles bijeen een film voor een groot publiek, dat de span nende gebeurtenissen met de achter gronden in een boeiende samenhang gaarne zal willen meebeleven. Een grootse film. Thalia, Passage. Den Haag 14 jaar H. Steggerda Helen. Hayes als de hartveroveren- de verstekelinge in de film „Air port". Zij voert hier met de ste- wardesse een opzettelijke comedie op, om de tas in handen te krijgen van de man naast haar (Van Hef lin) waarin een bom geborgen zit, die alle passagiers het leven kan kosten. Een van de boeienste sce nes uit deze film. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het program van Aktie van de ARP voor de jaren 19711975, dat naar de kiesverenigingen is verzonden, zal door het Partijconvent van 12 en 13 juni definitief worden vastgesteld. Het program, zo deelde voorzitter dr. A. Veerman gisteren mee, zal een basis zyn voor het gezamenlijk urgen tieprogram van KVP, CHU en ARP, dat vervolgens zal worden opgesteld. Dit urgentieprogram zal tevens een belangrijke inbreng kunnen zijn voor het toekomstig regeringsprogram. Dr Veerman legde er verder de na druk op, dat uit het ontwerpprogram ook de eigen identiteit van de partij blijkt/Uitdrukkelijk wordt in de in leiding van het program gesteld, dat het uitgangspunt het Evangelie van Jezus Christus is, aan Wie alle macht gegeven is in de hemel en op de aar de. De ARP is zich bewust, dat men sen niet ten volle kunnen voldoen aan de radicale eis van het Evangelie. De partij wil vanuit die opdracht tot die radicaliteit streven naar vernieu wing van de samenleving, haar in stellingen en verhoudingen, nationaal en internationaal. Stimtsuleelneming Wanneer het algemeen belang dat eist moet staatsdeelneming in bedrij ven worden bevorderd. Onomwonden spreekt het programa zich uit voor beperking van de vrijheid van de on derneming in het belang van de wer kers en de andere groepen. Voort wordt gezegd dat de even redige vertegenwoordiging dient te worden gehandhaafd. De leeftijds- grenst voor het actief kiesrecht zal op achttien jaar moeten worden gebracht (thans 21). Een partijcommissie bestu deert nog het vraagstuk van eventuele verhoging van de kiesdrempel. Sociaal beleid Wat het sociale beleid betreft wor den als prioriteiten genoemd: uitbrei ding van de wet op de arbeidsonge schiktheid tot een volksverzekering met zonodig een bodemvoorziening voor de zelfstandigen; voorts een eerste aanzet voor een definitieve op lossing van het pensioenvraagstuk door verdere verhoging van aow en aww tot het minimumloon. Doel is een wclvaarlsvasl pensioen tot zeven tig procent van het laatst genoten bruto arbeidsinkomen. Bij het verwezenlijken van deze prioriteiten is een herziening van de premiedrukverdeling ten gunste van de middengroepen en ongehuwden noodzakelijk. Verder moet het minimumloon welvaartsvast worden en het verschil van kinderbijslag tussen de loontrek- kenden en zelfstandigen verdwijnen. De ARP pleit ook voor meer kan sen van de gehuwde vrouw in het arbeidsproces. Daarom veel meer kin derdagverblijven. Aan de jeugd wordt nadrukkelijk het recht gegeven om mede inhoud en vorm te geven aan de cultuur en de structuur van de samenleving. In de cultuurparagraaf wordt ge pleit voor op korte termijn een diep gaand onderzoek om maatregelen te nemen voor het behoud van een ge varieerde opiniërende dagbladpers. Een staatscommissie moet dit onder zoek verrichten. Ziektekosten Opvallend is ook de wens tot uit breiding van de Algemene wet bij zondere ziektekosten met het eerste jaar ziekenhuisverpleging en specia listische hulp. Voor de rest van de kosten lijkt de ARP een beperkte volksverzekering het beste. Men constateert in het program vergaande wijzigingen in de sexuele moraal. Daarom wordt op de vol gende punten gewezen: Eerbied voor het leven Eerbied voor het huwelijk Bescherming van het gezinsleven Dit moeten de uitgangspunten zijn. Discriminaties met betrekking tot de homofiele medemens moeten ver dwijnen. Verbodsbepalingen kunnen stimulerend werken. Daarom zouden de strafbepalingen tot het versprei den van pornografische lectuur moe ten worden herzien. Veiligheid Het streven naar internationale re gelingen van wapenbeheersing en wapenvermindering is klemmende noodzaak. Het ontwerp spreekt zich uit tegen het gebruik en produktie, van biologische en chemische wapens en voor volledige stopzetting van kernproeven. Om echter te voorkomen, dat de atoomdrempel te laag wordt wil de ARP het accent leggen op de conven tionele bewapening. Voor een afzon derlijke Westeuropese kernmacht, naast die van de Verenigde Staten en Rusland is geen plaats. De wet gewe tensbezwaren militaire dienst moet zo worden veranderd, dat ook rekening wordt gehouden met de bezwaren te gen het gebruik van A.B.C.-wapens. Een geregelde verhoging van de over heidsbijdrage aan de ontwikkelings hulp is noodzakelijk. Desnoods moe ten aan de Nederlandse bevolking daarvoor afzonderlijke lasten worden opgelegd. LEEUWARDEN De Drentse On- dermelkorganisatie (Domo) te Beilen zal vjjf zuivelfabrieken overnemen van de Leeuwarder IJs- en Melkpro- duktenfabrieken (L{jempf) te Leeu warden. Daarmee wordt de Domo, die thans reeds over 22 zuivelfabrieken met in I totaal ruim 1.400 werknemers beschikt één van de grootste zuivelorganisaties van ons land. Welk bedrag met de aankoop ge moeid is werd (nog) niet bekend ge maakt. Akkoord cao administratief personeel AMSTERDAM Tussen de gra fische werkgevers en werknemersor ganisaties is overeenstemming bereikt over een nieuwe cao voor het admi nistratief personeel. De cao gaat per 1 februari 1970 in en geldt voor een jaar. Er is overeen gekomen een werkelijke loonsverho ging van vijf procent, terwijl een reële inkomensverbetering veilig is gesteld door de salarissen bij te stu ren met maximaal 2 maal 4 pet. per 1 juli en 1 november. De vakanties voor allen zal in 1971 met een dag worden uitgebreid. Per 1 juli 1970 zal een geheel nieuwe salarisstructuur worden ingevoerd. De arbeidstijdver korting tot 40 uur per week is reeds perl februari ingevoerd. DEN HAAG Het hoger be roepsonderwijs (hogere tech nische en economische-adminis- tratieve scholen) vreest een on voldoende toeloop van gediplo meerde havo-scholieren als er niet meer belangstelling komt voor de wis-, natuur- en schei- lcundevakken. Nog geen kwart van de havo-leer lingen deed in 1968 examen in wis kunde. Niet meer dan 12 procent volgde de handelswetenschappen. Dit staat in het eindexamenverslag- havo 1968 van de commissie vivo- havo-mavo, waarin de eerste resul taten staan van de eindexamens- nieuwe-stijl. Volgens dit systeem moet de exa minandus uit meerdere antwoorden het juiste kiezen. Van de 917 kandi daten voor het havo-eindexamen in 1968 slaagden er 782: ruim 85 procent. Vooral bij de havo-afdelingen van de kweekscholen bestaat weinig belang stelling voor de mathematisch-fysi- sche vakken. De commissie pleit voor verande ringen in de „onderbouw" van deze vakken. Ook is een aantal gecom mitteerden niet tevreden met het examen-nieuwe-stijl, dat een duidelij ke wetenschappelijke begeleiding behoeft. Brugklassen Het programma voor de economi sche vakken geeft volgens de commissie te weinig voldoening en vraagt om een betere aanpak; wel licht modernisering. Ook de samenstelling van dc vak ken voor toelating tot de vierde klas van het havo moet nader worden bekeken. De commissie wil een snelle uitbreiding van de brugklassen tot twee of drie jaar. Een woordvoerder van het ministe rie van onderwijs heeft gezegd dat de overheid niet van plan is krach tig in te grijpen. De toepassing van de mammoetwet zit nog te zeer in een overgangsfase. "E'EN golf van sociale onrust over Amerika gaan, nu steeds meer blijkt dat president Nixon de zaken zo lang mogelijk op hun beloop wil laten. In de veertien maanden president schap heeft Nixon zich slechts bezig gehouden met bestrijding van de: gevolgen van scheve toestanden. Hy doet dat opnieuw met zijn voor stel aan het Congres tot hogere straf fen tegen bomaanslagen. De oorzaken echter van de maat schappelijke wanorde blijven bestaan. Nixon zal zich beroepen op de zwij gende meerderheid, en bil kan mili tairen inzetten. Hij zal echter tot de ontdekking ko- i ARNHEM Het personeels tekort bij het mavo dreigt ca tastrofaal te worden. Voor be paalde vakken zijn gewoon geen leraren te krijgen. Mede door de lage aanvangssalarissen is het voor de onderwijzers uit het men, dat^zo de problemen niet opgc- basisonderwijs weinig aantrek kelijk de stap te wagen. De toe stroom is vrijwel nihil. Dit zei vandaag de heer P. J. Geel- lost worden. Britse lente "DIJ tussentijdse verkiezingen in Engeland heeft de Labourparty haar positie sterk verbeterd. Latere opiniepeilingen bevestigen deze ont wikkeling. Als zij juist zijn, kan worden opge maakt, dat het herstel van Labour gelijke tred houdt met dat van de Britse economie. Talrijke impopulai re maatregelen beginnen nu1 vrucht af tc werpen. Met de lente zitten nu ook vervroeg de verkiezingen in de lucht, die de socialisten opnieuw een meerderheid in het Lagerhuis kunnen brengen. Voor premier Wilson, vaak in eigen partij niet gewaardeerd, zou het een grote prestatie zyn. „Blauwboek" kinder bescherming gereed UTRECHT Een rapport van 600 pagina's met „richtlijnen voor de Ne derlandse kinderbescherming" is gisteren gepubliceerd. Het is het „blauwboek" van de Nationale Fede ratie voor Kinderbescherming, waar aan vijftien werkgroepen zeven jaar hebben gewerkt. Voorlopig omvat het alleen richtlij nen voor de voogdij-instellingen en de internaten. De hoofdstukken voor de gezinsvoogdij, de pleeggezinnen en het werk voor de ongehuwde moeder en haar kind volgen binnenkort. kerken, voorzitter van de mavo-school van de Algemene bond van onderwij zend personeel, op de. algemene ver gadering. Hij zei dat veelal een be roep moet worden gedaan op gepen sioneerden. „Het grote tekort aan le raren vraagt op korte termijn om maatregelen." De heer Geelkerken verweet de overheid een stiefmoe derlijke verzorging" van het mulo/ mavo. „Sommige gemeentebesturen wer ken slechts aarzelend mee om de ma teriële gelijkstelling van het mavo met vwo en havo te effectueren, men schijnt op het departement van on derwijs bijzonder veel moeite te heb ben, het mavo als middelbaar onder wijs te onderkennen", aldus de voor zitter. Hij drong er met klem op aan, in overeenstemming met de afspraken van Lochem, het overleg over deze materie zo spoedig mogelijk te be ginnen. Het havo functioneert volgens hem in grote delen van het land als sta tussymbool voor ongeschikte vwo- leerlingen en voor lien die vroeger mms zouden hebben gekozen. Het onderscheid tussen mavo en havo komt volgens de voorzitter tot uitdrukking in de vele rechten voor verdere studie, die een havo-scholier verkrijgt, terwijl een gediplomeerd mavo-3 scholier dikwijls nog ver plicht is een toelatingsexamen te doen voor het middelbaar technisch on derwijs. UTRECHT De Vereniging van dienstplichtige militairen (WDM) zal per telegram een motie naar minister Den Toom van defensie sturen waar in zij eist, dat de minister voor de dienstplichtigen een ruime mogelijk heid schept voor politieke discussies binnen de kazerne, en ook voor die discussies, die in directe relatie staan tot de militaire dienst. De WDM stelt dat alle Nederlan ders, en speciaal de militairen, het recht hebben over welk probleem dan ook te discussiëren. Zij eist voorts dat de bewindsman de dienstplichtigen in alle gevallen in staat stelt zelf van het stemrecht gebruik te maken. „Nu kan de dienstplichtige veelal niet zelf gaan stemmen bijvoorbeeld doordat hij op oefening is. Maar bij het op stellen van het oefenschema wordt wel rekening gehouden met carna val", aldus de WDM in haar motie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 17