Egyptische militairen zinnen op wraak Berlijn: toetssteen van ontspanning „King" Elvis verloor niets van oude vuur [.Onderwijs onderweg; Pop in 't kort „De klauw van het Besprekingen vandaag begonnen zionistische monster Feliciano tovert met OUDE KRACHT stem en techniek STONES TERUG :UWE - COURANT DONDERDAG 26 MAART 1970 Folk-pop-rock-soul-underground- R B, allemaal vertlokt door een man in zijn eigen, typerende stijl: José Feliciano, de blinde gita rist-zanger, die jaren heeft moeten vechten voor de erkenning die hij eindelijk kreeg in 1968, toen zijn „Light my fire" als een raket de Amerikaahse hitparade binnenknal- de. Toen was het nog maar een kwestie van tijd en hij had de hele wereld met zijn bluesy stem vero verd. De kracht van dit talent schuilt in zijn adembenemende gitaartechniek, gebundeld met een harde en toch zo gevoelige stem. Zijn voordracht is in al zijn eenvoud overweldigend. De 24-jarige José uit Porto Rico heeft al een groot aantal onderschei dingen op zijn naam staan als waar dering voor zijn talent, zoals een Grammy voor de beste nieuwe ar tiest van 1968, een Edison voor „Fe liciano" en ook dit jaar weer een Edison voor „Feliciano 10-23". Toen hij heel jong was, kwam hij met zijn ouders naar New York en op drie jarige leeftijd speelde hij op Na „Light my fire" en „Windmills of your mind", zijn twee Edison LP's „Feliciano" en „Feliciano 10 to 23" heeft José met zijn speciaal voor het Grand Gala uitgebrachte dubbel- album „Alive Alive-O" bewezen voorgoed „een grote" te zijn. het „biscuitblik", dat spoedig werd vervangen door de accordeon en nog later dor de gitaar. Nu bespeelt hij zo'n dertig instrumenten, waaronder een bas, banjo, orgel, bongo, timpa las, de 12-snarige gitaar, mandoline," mondorgel, piano, harp, enz. Zijn eerste optrede voor publiek was in El Teatro Puerto Rico in New York's Spanish Harlem. Hij was toen net negen haar oud en zijn vader moest hem optillen omdat het publiek was gaan staan en niemand hem meer kon zien. In 1963 tekende hij zijn eerste contract in Greenwich Village, vero verde Latijns Amerika en begon niet lang daarna zijn tournee door Engeland, Nederland, Zweden, De nemarken en Mexico. Dit jaar heeft hij in Nederland bewezen, dat hij nog steeds een fabuleus gitarist is. „Did you hear about the Midnight Rambler, that everybody ought to know", zingt Mick Jagger op kant 2 van „Let it bleed", de jongste Sto- nes-LP. Een fijne, orthodoxe Ri ch ard/Jagger-eompositie zoals er nog zeven op deze plaat zijn te vin den. Het nummer is opgenomen door de Stones in oude samenstelling. Dat wil zeggen: met Brian Jones. En tij dens hun 23-daagse trip langs der tien Amerikaanse steden was dit het nummer waarbij de dranghekken en de politiecordons het in vele geval len begaven. De plaat die de ondertitel draagt „Hard knox and durty sox" heeft als uitsmijter „You can't always get what you want". De Sto nes hebben het imposante London Bach Choir de studio ingehaald om hen de intro en de ijle slotakkoor den te laten verzorgen. Byron Berline fiedelt er lustig op los in „Country Honk". Er hoeft niet erg lang naar te worden geluisterd om te ontdekken dat deze composi tie niets anders kan zijn dan „Hon- ky Tonk Woman", maar dan in country-sfeer. Geweldig is de lang zame blues „Love in vain", die een geladen Mick Jffgtfer laat horen. Keith Richard bedient zich in dit nummer van een bijzonder melan cholische Hawaiiaanse gitaar. Overigens is dit de enige composi tie die niet door het befaamde duo, maar door Woody Payne werd geschreven. Naar teleurstellende nummers moet op deze LP tever geefs worden gezocht, of het zou „You got the silver" moeten zijn, dat na een paar keér draaien wat zeurderig wordt. Verder zit „Let it bleed" vol fijne harde muziek. De Stones hebben hoe tragisch zij dat zelf misschien ook vinden de experimentjes afgeschaft en heb ben een stukje verder geweven aan de draad, die zij bij „Their satanic majesties request" lieten vallen en bij „Beggar's banquet" weer opna men. „Follow me" is een handige weg wijzer in lp-vorm voor een psyche delic trip naar de Underground pop muziek. Met verrassende, soms vol komen afwijkende muziekpatronen. Buddy Miles, Linn County, Daugh ters of Albion, Blue Cheer, H. P. Lovecraft en anderen schetsen een verward, maar toch hoogst interes sant underground-beeld. TOPICS - TOP TIEN - TIENERTOP ..Dit hadden we nu al enige jaren willen maken", schrijven Manfred Mann en Mike Hugg in de hoes van „Manfred Mann chapter three". Ein delijk is-ie er dan: de nieuwe uiting van Manfred Mann-nieuwe stijl. Pop. jazz in optima forma. Met soms opvallende staaltjes van muzikali teit. Deze lp (vertigo label) is er een, die duidelijk een nieuwe, meer vol wassen weg van de popmuziek aan geeft. Het is vooral een voortreffe lijke muzikale prestatie geworden van het duo Mann-Hugg met ver rassende big-band jazzcomposities. „Muziek voor dé kinderen van onze kinderen'', zeggen de jongens van The Moody Blues van hun nieuwste lp. Velen zullen reikhal zend na alle berichten hebben uitge keken naar het nieuwe goed voorbe reide werkstuk van de enigszins verfijnde popgroep. Alle respect voor de melodische, fraai gecompo neerde muziekgeschiedenis. Moody Blues bewijzen dat ze veel in hun mars hebben, omdat ze een goedlo pend, symfonisch geluidsverhaal met fijnbesnaarde songs op de plaat hebben gezet. Wie een uurtje naar aparte pop-opera-achtige klanken wil luisteren, zal best kunnen ver moeden, dat wellicht onze kinderen toch even de oren zullen spitsen. Of de daarop volgende generatie dat nog zal doen, onwaarschijnlijk. Te midden van alle beat en soul rust de ster van Elvis Presly de laatste maanden tel kens weer naar de top van de Amerikaanse hitparade. In the Ghetto, Suspicious minds en Don't cry Daddy hebben Elvis te ruggebracht op de plaats waar hij vjjftien jaar geleden ook reeds stond. Dat h(j nog niets van het oude vuur heeft verloren wordt op overrompelende wjjze bewezen door zijn kortgeleden verschenen dubbelelpee. Hierop staat in de eerste plaats een opname van zijn optreden in Las Vegas van augustus vorig jaar. Hoewel het negen jaar gele den was dat Elvis voor publiek optrad (met uitzondering van de befaamde tv-show die binnenkort ook in ons land zal worden uitge zonden), blijkt hij nog steeds op magistrale wijze nummers als Hound dog, Blue suede shoes. All shook up. Are you lonesome to night en Mystery train te kunnen brengen. Nieuw op de plaat zijn Johnny B. good (bekend van Chuck Ber ry), My babe en Words van de BeeGees. Het andere deel van de dubbelelpee is getiteld „Back in Memphis" en moet dan ook wor den beschouwd als het vervolr van zijn vorig jaar verschenen ..From Elvis in Memphis". Ditmaal ligt het accent sterk op de ballads. Als zodanig vormt 1e dubbelelpee een voortreffelijk overzicht van de kwaliteiten van .The King". Sterkste nummers uit Memphis zijn Inherit the wind. From a jack to a king, stukken beter dan de oorspron kelijke versie uit '62 van Ned Miller en Wilhout Love (inmid dels met veel succes door Tom Jones op single uitgebracht). Het album is verder voorzien van foto's, gemaakt tijdens het optreden in Las Vegas. Als Elvis op deze wijze doorgaat (en hij heeft aangekondigd dat te doen) zal hij nog een generatie mee gaan. De trotse Nasser, die uitmunt door een demagogisch redenaarstalent en een fijne neus voor medewerkers, die komplotten tegen hem smeden of be reid zijn hem af te vallen, ziet met lede ogen aan hoe Israel er in is ge slaagd de Verenigde Naties en -de Grote Mogendheden te trotseren. Hij laat, ook nu nog, voortdurend blijken dat de vredeswil, die er van zijn kant zou hebben bestaan, totaal onder mijnd is door het eigenzinnige poli tieke optreden van Tel Aviv. „Het enige en alles overheersende kritieke punt", aldus een hoge ambte naar van het Egyptische ministerie van buitenlandse zaken, „blijft de be zetting van de in de Zesdaagse Oor log veroverde gebieden. Niet alleen heeft Israel de resolutie van de Vei ligheidsraad naast zich neergelegd, waarin het herstel van de vroegere staatsgrenzen wondt geeist, doch het treft daarenboven nog eens maatre gelen, diee op het voornemen duiden de huidige situatie te bestendigen. Sinds 1967 hebben de Israëliërs en kele tientallen nederzettingen in de bezette gebieden gevestigd. Er be staan voorts plannen om de roerige Gazastrook van 300.000 Palestijnse vluchtelingen te ontdoen Jorda nië, al overspoeld door ontheemden, zou hen moeten opnemen wat de situatie alleen maar nog verwarder en nog meer gespannen kan maken". Spreekbuis Er gaat geen dag voorbij of de Egyptische publiciteitsmedia spuwen hun gal uit over „het zionistische drijven en de misdadige expansie drang van Tel Aviv". Voorop in de rij van protesterenden loopt Al-Ahram, de officiële spreekbuis van de rege ring een krant, die zwaar wordt gesubsidieerd die honderden overbe- taalde journalisten in dienst heeft, die in een palies van een gebouw ge vestigd is, en waarover de geniale, maar Goebbels-achtige Heikal de scepter zwaait. Het Judaïsme dat de Israëlische regering zou bedrijven wordt met venijnige pen cn tong aangeval len. Orthodoxe Amerikaanse joden als rabbi Elmer Berger, zomede de auteurs Mosje Menuhin (De decaden tie van het Judaïsme in onze tyd) en Alfred Lilienthal (Tegen welke prijs Israel?) worden aangehaald om het eigen standpunt te onderschrijven. „Wij kunnen niet anders", aldus een regeringsfunctionaris. „Wij mo gen niet dulden dat de bestandslijnen van thans als definitieve staatsgren zen worden erkend. Daarom onze confrontatie-politiek als antwoord overigens op de uitdagingen van Is rael daarom onze voorbereidingen vóór een nieuwe, totale oorlog. Aan een staakt-het-vuren zouden we pas kunnen denken, als Israel weer de beperkte staat werd, die het voor de Zesdaagse Oorlog was. We weten wat het betekent, als we ons zouden neerleggen bij de bestaande feiten. De klauw van het zionistische monster kijk maar naar de verlo ren strijd in 1948/49 zou de Sinaï- woestijn, de Jordaanvallei en de hoog vlakte van Golan blijven omstrenge len. Het gaat de joden toch om het hele Heilige Land, nietwaar, en niet om een stukje ervan?" Duidelijk is dat men op regerings niveau de mening is toegedaan dat de gebeurtenissen van juni 1967 slechts verloren slagen waren in een nog al tijd bestaande oorlog. Even duidelijk is ook dat de hevigheid van de vijan delijkheden tevens wordt bepaald door de acties van de guerrillastrij dersvan Arafat en Habasch. Egypte, dat altijd de voorvechter is geweest van de strijd tegen Israel, wenst geen prestigeverlies te lijden door de nieuw verworven, Palestijnse identiteit. Naast de Fedajins wil het zijn partij wel degelijk blijven mee- blazen. Bij de constatering van het feit, dat president Nasser zich op een nieuwe, een vierde ronde, voorbereidt, rijst de vraag hoe oorlogszuchtig het Egypti sche volk is. Deze vraag kan worden uitgebreid: Is de gemiddelde Egypti sche burger al over de demoralise rende gevolgen heen van de zo sma delijk geleden nederlagen in 1956 en in 1967? Als men in Kairo het oor te luiste ren legt, blijkt al spoedig dat dit niet het geval is. Over de juni-oorlog bij voorbeeld worden nog altijd grapjes gemaakt, die de ideologen nauwelijks welgevallig kunnen zijn. „Je wilt ze ker officier worden!" schreeuwt men, ook nu nog, de geüniformeende man na, die hard naar een tram of bus holt... Leidraad De intellectueel en de student, die zich bedrogen voelen door de duffe daden, die in 1967 tegenover de holle woorden stonden, willen vrede, waar bij de vrees voor een nieuwe neder laag vaak de voornaamste leidraad is. Voor de plattelander geldt precies hetzelfde. Diens totale aandacht en energie wordt trouwens opgeslokt door de strijd om bestaan. In een politiestaat, die Egypte nu eenmaal is, valt het de verschillende lagen van de bevolking echter moei lijk een latent aanwezige vredeswil te concretiseren. Hoe sterk het prestige van Nasser de afgelopen jaren ook is gedaald, de offi>cierskaste, waaruit hijzelf is voortgekomen, deelt nog al tijd de lakens uit, en niets wijst erop dat hier verandering in zal komen. Vaardig De militairen, beter betaald dan 'di plomaten, en ontdaan van zogeheten lafhartige elementen, zinnen op wraak. Bovendien voelen ze zich met de dag vaardiger worden dóór het ar senaal van Russische wapens, waar ze opnieuw over kunnen beschik ken. Terwijl de grote apatische plattelandsbevolking wordt zoet ge houden met gesubsidieerde levensmid delen het brood kost nog evenveel als twintig jaar geleden onder neemt het staatspropaganda-apparaat verwoede pogingen om de mentale instelling van het thuisfront te ver sterken. Geheel in Islamitische trant wordt er gesproken van nieuwe voor bereidingen voor een heilige oorlog. De psychologische afwerking is in handen gelegd van de Arabische So cialistische Unie. Deze eenheidspartij, die sinds 1962 bestaat, is een van de machtigste instrumenten geworden van het Egyptische staatsapparaat. BERLIJN Vandaag zijn op nieuw de besprekingen begonnen tussen Amerika, Rusland, Enge land en Frankrijk over de kwes- tie-Berlijn. In juli 1945 ondervond het eerste Amerikaanse legerkonvooi dat op weg was naar Berlijn bijna onmid dellijk moeilijkheden. Deze moeilijk heden over de toegang tot Berlijn duren voort tot op de dag van van daag. West-Berlijn is „een eiland in een rode zee" geworden zonder toegangs wegen onder vóHedige zeggenschap van het westen. In de praktijk heb ben deze toegangswegen zich ontwik keld tot het gebruik van drie lucht- corridors en een enkele autobaanver binding. Duister Nog steeds is het duister waarom de geallieerden destijds niet hebben aangedrongen op daadwerkelijke con trole over de toegang. De Russen ver rasten iedereen door in recordsnel heid de zonale grenzen te aanvaarden en de Amerikanen, Britten en Fran sen zaten met de gevolgen. Maar in die tijd bestormde het rode leger midden-Europa. Sommige waar nemers wijzen erop, dat de Amerika nen en Engelsen blij waren met wat ze kregen, omdat ze vreesden dat ze de Russen veel verder naar het wes ten dan zelfs bij Berlijn zouden ont moeten. Maar de gebeurtenissen heb ben bewezen dat dit een verkeerde berekening is geweest. Tot zij eindelijk in april 1945 Ber- rlijn binnenrukten, hadden de Russen angst dat de Amerikanen en Engelsen hen voor zouden zijn. Sinds de oorlog hebben Duitse officieren verklaard, j dat zij vanaf begin 1945 alles waaro ver zij beschikten hadden ingezet te gen de Russen in de hoop dat het Westen Berlijrr zou innemen. Maar de geallieerde opperbevelheb- I ber Eisenhower remde de westelijke opmars af, nadat hem was verteld j dat Berlijn 100.000 man aan doden en j gewonden zou kunnen kosten. Gene- raai Patton zei later, dat de geal lieerden Berlijn al eind 1944 hadden kunnen veroveren, als hij de nodige benzine voor zijn tanks had gehad. Wat willen de Russen, nu ze na lange tijd hebben toegestemd de Ber- lijnse besprekingen te hervatten? Herbert Wehner, de kenner van de Oostduitse politiek in de regering- Brandt. meent, dat de Sowjets „tijd, heel veel tijd" willen winnen. In communistische termen betekent dat het vastnagelen van de status quo. En wat hebben de geallieerden aan te bieden in zulk een netelige kwestie als de toegang tot Berlijn, die de Russen rotsvast in handen hebben? De geallieerden willen Berlijn iot een toetssteen maken van de bedoe lingen van het Kremlin ten aanzien van de Oosteuropese veiligheid, de ontspanning Oost-West en de moge lijkheid van overeenkomsten over een breed front tussen Oost en West, die moeilijk te verwezenlijken zijn als Berlijn zij het dan ook latent een kruitvat blijft. WASHINGTON De chef-protocol i van president Nixon, Mosbachher, zou zijn ontslag willen nemen naar aanleiding van een ruzie met vice- president Spiro Agnew. Deze zou Mosbacher verantwoordelijk hebben gesteld voor de pro-Israël demon-, straties tijdens het bezoek van de Franse president Pompidou aan Chi- i cago. Hij zou niets hebben gedaan om 1 deze incidenten te voorkomen. door Ton Elias Vertrouwelijk De Bond van schoolbesturen voor handelsonderwijs beklaagt zich over de wijze waarop de middelba re handelsavondscholen behandeld worden ooder het bestel van de Mammoetwet. Dat is een ingewik kelde zaak, waarbij de Over gangswet, de planprocedure en de taak van het economisch admi nistratief onderwijs een rol spelen. Men spreekt van een flagrante schending van rechten. Voor buitenstaanders is het moeilijk hierover te oordelen, maar de boze brief aan staatssecretaris Grosheide bevat één vertrouwd punt dat steevast tevoorschijn komt als er herrie is. Pas in een laat stadium ontvingen de besturen over deze zaak een rapport en dat moest toen ook nog vertrouwelijk blijven. Welke rampen er over het land zouden komen wanneer ieder een de vertrouwelijkheid van der gelijke stukken gewoon aan zijn laars zou lappen, weet niemand. Bakker Vorige keer noemde deze rubriek Tans de enige leidinggevende fi guur in de naoorlogse politiek die na Tilanus sr. blijk heeft gegeven zich voor onderwijszaken te inte resseren. Bij die vermelding had ik alleen de grote en middelgrote fracties op het oog. Zonder die toe voeging zit er een flinke onbillijk heid in tegenover Marcus Bakker van de CPN die de materie van het onderwijs prima kent en er ook erg slagvaardig over weet te spreken. Dat is voor de leider van een klei ne fractie een nog grotere prestatie dan voor de specialist in een groep van tientallen. Technocratisch Duidelijker nog dan in de geschreven commentaren zijn de smalende reacties van de radicale studenten op Veringa's vooront werp voor de universitaire bestuursstructuur t ot uitdrukking gekomen in een spotprent van het Groningse studentenblad Der Clercke Cronike. De tekening toont de voorzitter van de Nederlandse studentenraad, Wilfried Ui.tterhoe- ve, die op de „NSR-plee" Veringa's ontwerp als toiletpapier gebruikt. Het liegt er niet om. Toch wordt dan eens hier en dan weer daar de vraag opgeworpen of men er wel wijs aan doet Veringa's structuur volledig te boycotten. In Utrecht waar het studentenblad Trophonios artikelen bracht onder de koppen ..Beringa rechts laten liggen" en «Veringa negeren, zelf eksperimen- terenviel bij een discussie van de activisten een stilte toen debatlei der Wouter Koning een catego rische vraag stelde over de houding van de stulentenmeerderheid. Dp vraag was of verwacht moet wor den dat het grootste deel van de studenten op Veringa's aanbod om in diverse raden zitting te nemen, in zal gaan. Het is moeielijk te bekijken wat er gaat gebeuren. Sinds het verschijnen van het ontwerp is er geen dag voorbijgegaan dat tegen Veringa's opzet niet ergens schrif telijk of mondeling fel werd gepro testeerd. Maar je weet bijna nooit hoeveel mensen daar achter staan en wist je het wel, dan blijft nog de vraag wat die mensen verder gaan doen. Ik dacht dat men niet hard zal hollen om in die Veringa-raden te gaan zitten, maar in dat Utrechtse debat lieten enkele activisten waarschuwende geluiden horen over de ambities van talrijke stu denten die „technocratisch - D'66-achtig" zouden denken en die als de stoelen klaar staan, er graag op zullen plaats nemen. Haast In hel hele denken van de lei dinggevende figuren in de studen- tenoppositic valt de laatste tijd op dat men de kracht van andered onderstreept en de eigen prestaties kritischer gaat nemen. Er wordt geklaagd dat men zich verloren heeft in romantische acties en dat er nog veel te weinig concreet be reikt is. Merkwaar dig dat dit gebeurt juist op het moment waarop de in- vloedén van de studentenacties on- skenbaar beginnen door te dringen in andere sectoren van het onder wijs. Maar dit schijnt de activisten te weinig te zeggen. Ze hebben een razende haast om de universiteit, het overige onderwijs en heel de maatschappij te hervormen en dat blijkt een tikje minder vlot te gaan dan men wenst. En verder ...ontvouwde iemand in Utrecht het vooruitzicht dat wanneer stu denten en arbeiders goed samen werken. het in ons land binnen een jaar tot een algemene staking kan komen. „Ach kom", reageerde voorman Henk Sips skeptisch. We derwoord uit de zal: „Maar de Bel gische mijnstaking geeft toch een prachtig voorbeeld...." Wat toen volgde, was bijna ont roerend. De radicaal Sips, die altijd zo trefzeker weet aan te geven wat nan universiteit en maatschappij mankeert, maakte de naïeve sta kingsverwachter duidelijk dat vele dingen in ons land te goed geregeld zijn om te kunnen rekenen opeen massale opstand tegen het bestel. Als dat zo doorgaat, zie ik Sips "erlang in een baan bij de Rijksvoorlichtingsdienst. resident Nasser van Egypte, die uitmunt door een demagogisch redenaars- ilent, hier op de foto met zijn kleinzoon die ook Gamel Abdel heet. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) KAIRO President Nasser voelt zich de leider van een volk, at met de rug tegen de muur staat Uitwijkmogelijkheden zijn er iet meer. De militaire vernietiging dreigt opnieuw; de eenheid an de Arabische volkeren, van sommige zelfs het naakte bestaan, aat voor de vierde maal op 't spel. Tenzij er op het politieke front wonderen gebeuren een jak, waar in de eerste plaats Israël voor heeft te zorgen lijkt en nieuwe oorlogsbrand in het Nijbije Oosten onvermijdelijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 11