iONE VAN '5 KILOMETER. Advies SER: pensioenen allereerst verhogen Nederlandse biologen bezorgd Luns brengt standpunt over \GS Zuid-Holland: Tegen stank- en geluidshinder Industrieën op flinke afstand van woongebieden Het Kwartet leen grote fabrieken CrTta) HET WEE* Opklaringen betaling abonnement Schaap met vijf poten op Texel Water en luchl barbaars behandeld'' Nieuwe Leidse Courant jecteur: F. Diemer bfdredacteur: Dr. E. Diemer kantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in leghenspoet t" Woensdag 25 maart 1970 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,16, p. m. 4,95, p. kw. 14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur (Van een onzer verslaggevers) •EN HAAG In een vanmiddag door Gedeputeerde Staten J Zuid-Holland aangeboden studie ter voorbereiding van een ftctuurschets voor geheel Zuid-Holland wordt gepleit voor een van vijf kilometer breed tussen industriegebieden en woon- leefgebieden ter voorkoming van stank- en geluidshinder. Indere conclusies zijn: fet slechter wordende leef- eu en betere scholing zullen trschijnlijk resulteren in een jjder ver gaande uitbreiding I de Rotterdamse haven- en jstriegebieden dan door som- en wordt voorgestaan, tgegaan zal moeten worden welke jtrieën beslist in Zuid-Holland Eieer in het bijzonder in de grote triële centra een plaats moeten pn. In het algemeen komen ts de hoogwaardige industrieën anmerking. Industrieën die een terreinoppervlakte eisen, kun- niet meer worden toegelaten. Er laarom een selectiever uitgiftebe- noeten worden gevoerd, de stadscentra van met name Haag en Rotterdam zal het open- vervoer moeten worden verbe- doch ook moet aandacht worden bonken aan het probleem van ,.de in de city". Zuidelijk pleit'wordt voor een ontwikke- in zuidelijke richting en met na- langs de assen Rotterdam-Ant- >en via Dordrecht en Moerdijk en ;rdam-Antwerpen. waarin de iweg centraal ligt. verdere studies dient ervan te jen uitgegaan dat ten aanzien de Maasvlakte de demarcatielijn tokort wordt gehandhaafd en dat irne en Putten als agrarisch, re- ktief en woongebied in stand t. In de Hoekse Waard dient geen avenindustrie te komen. De achting van onze lijd- noten is een reëler geluk in de bewondering van het igeslacht. NAPOLEON )it is de hond van één van uw gasten hij had hard een bad nodig." DE BILT In de nacht plaat selijk lichte vorst en hier en daar nist. Morgen zonnige perioden naar later meer bewolking, in iet algemeen iets hogere tempe- aturen dan vandaag. Weinig rind, maar in hel noorden later en matige zuidwestelijke wind. DE BILT Een klein lagedruk- ebied trok afgelopen nacht van (oord-Frankrijk naar het noord- bsten en lag vanmorgen bij Ber- ijn. Een koufront, dat uit het noorden was gekomen, lag toen leheel ten zuiden van ons land. ichter dit front was koude lucht uit Noord-Duitsland en Denemar sen over het gehele land uitge stroomd In de bovenlucht stond een ma tig zuidelijke stroming, waarin Warmere en vochtigere lucht bugs het frontvlak werd opge stuwd. waardoor voornamelijk in het zuiden regen viel. Vooruitzichten vrijdag: aantal uren zon: 1 tot 6: min. temp. om streeks normaal; max. temp. 0 tot I graden onder normaal; kans op droge periode van minstens 12 uur: 70%; kans op geheel droog etmaal: 40%. Barometerstand: heden 10 uur 162 cm (1015 millibar), stijgend. Zon en maan M maart zon op 6.30. onder 19.03; Haan op 23.48. onder 7.10; 30 maart LK I Aan de eventuele behoefte aan ter reinen voor grote agglomeratie-indus- i j trieën wordt bij voorkeur voldaan 1 1 door vestigingsmogelijkheden daar- j voor te bewerkstelligen in westelijk 1 Brabant. In de studienota wordt Zuid-Hol- land in vier gebieden onderscheiden: Het stadsgewest Den Haag, be- j staande uit de as uit de spoorlijn j Delft-Den Haag-Leiden, terwijl de Hofpleinspoorlijn een nevenas I vormt, waaraan nog ontwikkelin- i gen mogelijk zijn. Zoetermeer ligt I hierbij echter afzijdig; Het stadsgewest Rotterdam met als centrale as de Nieuwe Water- 1 weg, de Nieuwe Maas en de Noord, j I samen met de spoorlijn Hoek van Holland-Rotterdam-Dordrecht; Het plassen- en agrarisch gebied 1 omvattend het noordoostelijke plas- I sengebied dat één geheel vormt met 1 de aangrenzende Noordhollandse en Utrechtse gebieden, de omgeving van Woerden de Reeuwijkse plas sen. de Krimpenerwaard (en Lopi- kerwaard in Utrecht) en tenslotte I de Alblasserwaard en de Vijfhee- 1 renlanden en de Tielerwaarcl in Gelderland); Voorne en Putten Goeree Over. flakkee en de Hoekse Waard (en de Zeeuwse eilanden). Voor de verzorging van de \v ;.dc- lijke gebieden denken GS aan een aantal kernen, zoals Alphen aan den RÜn. Gouda en Gorinchem. Voorts wordt opgemerkt, dat naar de toe komst van dc bollencuHuur oen on- clerzoek wordt ingesteld. GS willen in dit gebied sleehts hoogwaardige be drijven concentreren rond Lisse en in de overige gebieden vestiging van lichte industrie bevorderen, door het 1 nu al merkbaar worden van een ach- j teruitgang in de bollencultuur De structuurschets zal niet een plan j j zijn voor het jaar 2000, maar heeft de I j bedoeling na te gaan, hoe op lange I termijn een bepaald aantal inwoners met hun activiteiten zodanig in Zuid- Holland kan worden gehuisvest, dat deze zich zogoea mogelijk ontplooien. In de eerste plaats wordt daartoe gepleit, terwille van de ontwikkeling van de cultuur en de verzorging op j bovenprovinciaal niveau, voor een j metropolitaine ontwikkeling zowel I van Rotterdam als Den Haag, daarbij de specifieke taak van Amsterdam niet vergetend. (Zie ook elders in dit blad) Kleine Caroline Gardi uit Londen vond tot haar verrassing in het paasei, dat zij kreeg hij een bezoek aan Ches- sin ton Zoo, levende donzige kuikentjes. Aan Arabieren BEIROET Minister Luns heeft twee dagen voor zijn vertrek naar het Nabije Oosten „bepaalde aanwij zingen" ontvangen van de Israëlische minister van buitenlandse zaken, Ab ba Eban. die mr. Luns op zijn tocht door enkele Arabische landen aan dc diverse regeringen zal „doorgeven". Dit zei onze minister van buiten landse zaken gisteren in Libanon, het eerste land dat hij aandoet. De gegevens zouden slaan op de proce dure die volgens Israël zou moeten worden gevolgd bij een oplossing van het conflict in het Nabije Oosten. Volgens minister Luns beseft Is raël dat gebieden, die gewelddadig zijn bezet, niet geannexeerd kunnen wor den. Ook heeft de Israëlische rege ring verzekerd dat over „alles" te on derhandelen valt. Verder worden op het ogenblik pogingen gedaan een be gin te maken met de oplossing van het vluchtelingenvraagstuk. Hoe de „aanwijzingen" in Beiroet zijn ontvangen, is niet bekend. Een juiste indruk is pas mogelijk nadat minister Luns in Jordanië en Egypte is geweest. Wel zei hij dat dc Liba nese leiders een nieuw gezichtspunt naar voren hebben gebracht. Na zün terugkeer zal mr. Luns VN- secretaris-generaal Thant, Israël en de v'er grote mogendheden op de hoogte brengen van zijn indrukken die hij op zijn reis heeft verzameld. Pensioenen 'jpERECHT heeft de SER de pen sioenen bovenaan het lijstje ge zet van de sociale verzekeringen. We hebben in ons goede land op het punt van de sociale zekerheid, deze algemeen genomen, waarlijk niet te klagen. Vrijwel overal elders is men jaloers. Echter betreffen de pensioenen vaak nog een achtergebleven gebied in het geheel van de zekerheid. En voor ve- 1 len kan dat reeds jaren tevoren een reden tot bezorgdheid zijn. Natuurlijk zal een betere regeling ook kosten meebrengen: niets wordt voor niets verkregen. Bij de opzet van cao's zal men dit willen overwegen, /ij moeten zich. behalve op vandaag en morgen, ook op overmorgen rich- i ten. Zelfstandigen jJFSPREKINGEN' binnen Stichting van de Arbeid en SER wekken soms de indruk alsof vakbeweging en grootwerkgevers de dienst uitmaken en landbouw en middenstand nauwe lijks aan de orde komen, liet eenstemmig SER-advies over de sociale verzekering op middellange termijn besteedt echter duidelijk aan dacht aan de wensen uit landbouw en I middenstand. De daar levende verlangens op het punt van arbeidsongeschiktheidsver zekering en kinderbijslagen lijken door de SER gehonoreerd te worden. Dat is dan billijk voor sectoren die trouwens zo belangrijk bijdragen aan onze welvaart en werkgelegenheid. (Zie ook elders dit blad.) Op GOEDE VRIJDAG zal ons blad niet verschijnen, onze kantoren zijn die dag tot 12.30 uur geopend De abonnees, die gewend zijn hel abonnementsgeld te gireren, wordt verzocht voor 1 april a.s. 4,95 per maand ƒ14,85 per kwartaal over te schrijven óp onze post rekening nr. 58936. De abonnees, die gewoonlijk per kwitantie betalen doch inmiddels in 't bezit zijn van een postre kening wordt eveneens verzocht, ter voorkoming van incassokos ten. genoemd bedrag te gireren. Het bovenstaande geldt niet voor de abonnees die ons machtiging tot automatische afschrijving heb ben verstrekt. DIRECTIE N. L. CRT. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Bij de pro grammering van de sociale ver- VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE 80NNEE OPGEEFT. I Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. O per maand per kwartaal Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktivlteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden zekering op middellange termijn geeft de Sociaal-Economische Raad de hoogste prioriteit aan een structurele verhoging van de AOW- en AWW-uitkeringen. De SER waagt zich echter niet aan een voorspelling over de termjjn waarbinnen deze verhoging tot stand moet komen. Dit eerste advies in het kader van de programmering van de sociale verzekering heeft de raad vandaag uitgebracht aan de mi nister van sociale zaken en volks gezondheid. De SER Is niet optimistisch over de mogelijkheden op korte termijn tot verbetering van de sociale verzeke ringen. Ook al zou er zich in de pe riode tot 1973 geen uitbreiding van de sociale verzekering voordoen dan nog zouden de loontrekkenden in de jaren 1971-1973 gemiddeld per jaar 1 pet meer premie moeten gaan betalen. Voor de zelfstandigen is dit percenta ge 0,4. De raad vindt het onaanvaardbaar, dat verbeteringen in de sociale verze keringen tot stand zouden komen ten koste van elke reële verbetering van de inkomens. Elk jaar zullen de inko mens enigszins moeten verbeteren, omdat anders de neiging ontstaat de lastenverzwaring volledig af te wen telen op de prijzen, waardoor een in flatoir proces in werking treedt. Ook de overheid zal bij haar belastingbe leid voorzichtig moeten zijn. Verho ging van de belastingen zal de reële verbetering van de inkomens niet te sterk mogen aantasten, omdat ook dan een inflatoir afwentelingsproces opgang komt. Zelfstandigen Voor de bestaande sociale verzeke ringen ziet de SER geen reële moge lijkheden tot beperking van de lasten. Zou de ruimte in de komende jaren tot verbetering van de sociale verze keringen meevallen dan denkt de raad naast de AOW- en AWW-uitke ringen bijzondere aandacht te beste den aan een arbeidsongeschiktheids verzekering voor anderen dan loon trekkenden. De vertegenwoordigers van landbouw en middenstand heb ben de SER duidelijk gemaakt, dat de zelfstandigen op deze verzekering bij zonder gesteld zijn. Er zou een bodemvoorziening in de vorm van een volksverzekering moe ten komen tegen arbeidsongeschikt heid, waarbij de bestaande verzeke ring voor de loontrekkenden gewij zigd zou moeten worden in een aan vullende voorziening. De raad wil over deze gedachte nog verder stude ren. Op korte termijn zal hij hierover een oordeel geven. Het arbeidsonge schiktheidsrisico voor zelfstandigen moet versneld gedekt worden. De overheid zou hiervoor een bijdrage kunnen geven uit een verhoging van de belastingopbrengst. Kinderbijslagen De SER heeft zich in het kader van de plannen voor de sociale verzeke ring op middellange termijn ook be zig gehouden met de kinderbijslagen. De zelfstandigen vonden het verschil in aanspraken op kinderbijslag tussen loontrekkenden en zelfstandigen on gewenst. Deze zaak is minder urgent dan pensioenen en arbeidsongeschikt heidsverzekering, maar de raad noem de een hernieuwde bezinning op het totale kinderbijslagbeleid de overwe ging waard. Voor vervolg zie pag. 2 DEN BURG Het echte „Scha'ep met vijf poten" is er. Op het wol- veebedrijf van de heer K. Breeman in de polder in Hel Noorden op Texel is dezer dagen namelijk een lam mei vijf poten geboren. De extra poot van hoi kerngezonde dier is bovendien voorzien van klauwen. Bernadette Devlin, het Labour- parlementslid voor Noord-Ier- land, op de stoep van Dniv- ningstreet 10, geflankeerd door de dames Fionnualo (links) uit Belfast en Walcock uit Derby. Een nacht bracht tij buiten door in de hoop pre mier Wilson te treffen om een nieuw onderzoek te vragen naar de doodsoorzaak van Sa muel Devenny. die tijdens on lusten in Londonderry vorig jaar om het leven kwam. AMSTERDAM De Nederlandse biologen maken zich ernstig zorgen om het voortbestaan van de biosfeer, de omgeving waarin het leven van de mens mogelijk wordt gemaakt- de lucht, het water en hel land. De techniek is volgens hen op weg zo hard tegen de biosfeer aan te schop pen dat de mens zich daardoor zelf om zeep helpt. Daarom heeft de Biologische Raad van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen in Amsterdam een brief gestuurd aan de ministerraad, vergezeld van een verslag over een in september vorig jaar in Londen gehouden symposium betreffende veranderingen in het milieu door toedoen van de mens. Daarom organiseert de biologische raid op 31 maart en 1 april a.s. in het RAI-congrescentrum in Amster dam zelf een symposium, waar de problemen van lucht-, water- en landverontreiniging opnieuw aan de orde gesteld zullen worden. Tijdens een persconferentie heeft dr. W. H. van Dobben. directeur van het Instituut voor Oecologisch On derzoek van de academie, duidelijk gemaakt hoe catastrofaal de gevolgen kunnen zijn van de invloed van de mens op de bodemgesteldheid. De toename van fijne stofdeeltjes in de lucht is volgens hem onrustbarend en de Nederlanders springen als barbaren om met het water: hierin wordt teveel afval geloosd. De heer Dobben sprak zich uit voor een internationale coördinatie van wetgevingen. Dr. H. L. Goiter- man. directeur van het Limnologisch Instituut van de academe, pleitte in Nederland voor een centraal water beheer. Het komt volgens hem te dikwijls voor, dat plaatselijke belan den van tegengestelde aard water verontreiniging in de hand werken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1