Nixon waarschuwt Moskou voor leveranties aan Cairo KOM ML) OPHALEN/ lUBCEK GESCHORST ALS LID :fAN COMMUNISTISCHE PARTIJ Hoge commissarissen in Oost- en West-Duitsland SCHEEL: PLANNEN VOOR UITWISSELING Verkoeling in de tropen Militair evenwicht in Nabije Oosten bedreigd Minister Luns in Beiroet X'CRATISI PierreBayle- prijs voor A. Kamphoff De Passage Verlies Gevaar Politie ingezet bij postbestelling ARP heeft nieuw Program van Aktie 5 MAANDAG 23 MAART 1970 j j zijn rondreis door Indonesië prins Bernhard in Djokjakarta tngekomen. Op de foto zoekt de rins verkoeling in het zwembad van zijn hotel. - PRETVOGEL NO. 2 WASHINGTON President Nixon heeft zaterdag de Sovjet unie met nadruk gewaarschuwd het militaire evenwicht in het Nabije Oosten niet door wapenleveranties aan Egypte te ver storen. De Verenigde Staten zouden anders stappen moeten on dernemen om de veiligheid van Israël te waarborgen. De Amerikaanse president, die onverwacht de pers op het Witte Huis had bijeengeroepen, wekte evenwel de indruk dat ashing- ton op liet ogenblik het Israëlische verzoek om levering van ge vechtsvliegtuigen niet zal inwilligen. Het besluit hierover zou minister van buitenlandse zaken Rogers waarschijnlijk vandaag op een persconferentie bekendmaken. m Zuivering onder hervormingsgesinden PRAAG Alexander Dubcek, leider van de Tsjechoslo- se hervormingsbeweging in voormalig leider van de ■munistisohe partij en thans iassadeur in Ankara, is ge- irst als lid van de communis- ie partij. Zijn politieke daden aan een onderzoek worden orpen. ju^e maatregelen zijn zaterdag Jjtend gemaakt in >tRude Pra- het dagblad van de Tsjecho- waakse communistische par- De schorsing van Dubcek is n onderdeel van een nieuwe ivering, gericht tegen de her- irmingsgezinden die nog in de mmunistische beweging wa- n overgebleven. )e maatregel tegen Dubcek gaat l niet zover dat hij uit de partij zal irden gestoten. Wel wordt verwacht t hij uit Ankara zal worden terug roepen. Tien andere vooraanstaande era le communisten hebben hun rtijlidmaatschap wel verloren. Smrkovsky Een van de bekendsten is Josef ïrkovsky, voormalig voorzitter van t parlement en een van Dubceks aste medestanders. Andere uitge- itenen zijn Frantisek Kriegel, Josef >roevka, Bohuslav Simon. Maria ikova en Vaslav Slavik. en bijzondere commissie heeft voor- steld ook Josef Spacek, Zdenek lynar, Cestmir Cisar en Frantisek idslon uit de partij te stoten. Het bericht in Rude Pravo was het rste officiële nieuws dat bekend erd van een geheime bijeenkomst van het partijpresidium op 6 maart i onder voorzitterschap van Gustav Husak. Volgens goedingelichte krin- ren was de vergadering door Husak j zelf bijeengeroepen. Husak is ver- wc.en ual hij te zacht is opgetreden tegen de liberale communisten. ISog ambassadeur? Alexander Dubcek is nog steeds po pulair in zijn land. Zijn naam valt ook nu nog te lezen op muren en brugpijlers. Hij werd verleden jaar op Veronica Op een nette manier rukken we *r een maand op naar Den Haag om Inister Klompé te vragen radio Ver- ica te handhaven, zei discjockey ex van Hensbergen uit Hapert Br.) in een gesprek met Huib Oou- iaan in uw krant. Daar sta ik helemaal achter, evenals hier zijn handtekeningenactie. La lt ook de scholieren handtekeningen rzamelen en opzenden naar Alex. P elke middelbare school kan één erling dat wel op zich nemen. Ook platenzaken zouden formulieren *er kunnen leggen, want ook zij zijn baat bij het voortbestaan van radio Tonica •sse Gerrit Hunnekink Dolle Mina (4) Ongetwijfeld zullen velen met mij Tontwaardigd zijn over de nieuwste itale stunt van de Dolle Mina's en schaamteloze manier, waarop zij 'n eisen kenbaar maken: met blote 'iken. waarop „baas in eigen buik" schreven stond, drongen ze een gy- scologenvergadering binnen. Van Dolle Mina's kun je geen waar- iheid verwachten, maar wat me wel weemdde zo niet ergerde was, ll de heren doctoren deze platte grol j eenden te moeten waarderen mei iplaus en gelach. Slechts één man, dr. A. J. M. Duy- ags uit Rotterdam, toonde bescha- 'ng en verliet de zaal. Beseffen deze De inTsjechoslowakije nog altijd populaire Alexander Dubcek is geschorst als lid van de commu nistische partij. Op de foto de vroegere partijleider tijdens een wandeling door de Turkse hoofd stad, waar hij ambassadeur is. 17 april als partijleider opgevolgd door Gustav Husak en werd president van het federale parlement. Deze functie verloor hij weer op 28 septem ber tegelijk met zijn lidmaatschap van het presidium. Op 28 januari van dit jaar werd hij uit het centrale comité gezet en kreeg hij zijn huidige ambassadeurspost in Turkije. Verondersteld wordt reeds dat het eventuele verlies van het par tijlidmaatschap consequenties zal heb ben voor zijn ambassadeursfunctie. VERONTRUSTEND Nixon noemde de berichten dat Russische SAM-3 geleide luchtaf- weerraketten aan Egypte zijn gele verd, „verontrustend." Het nieuws daarover was echter pas in Washing ton ontvangen nadat de beslissing over het Israëlische verzoek al was genomen, zei president Nixon. Hij voegde hieraan toe. dat het be sluit van voorlopige aard is en dat de politiek van de Verenigde Staten ge baseerd is op het respecteren van het militaire evenwicht in het Nabije Oosten. Mocht dit evenwicht worden verstoord dan zal de Amerikaanse re gering deze politiek herzien en even tueel overgaan tot het leveren van extra militair materieel aan Israël ten einde het evenwicht te herstellen. KERNKOPPEN Fred Goldstein, de politiek com- I mentator van radio Monte Carlo, heeft zondag gezegd dat Israë! nog in de loop van dit jaar over lange-af- standsraketten met kernkoppen zal I beschikken. Volgens Goldstein zou dit ook de reden zijn waarom president Nixon weigert Israël meer wapens te leveren. Deze informatie zou binnen enkele dagen worden gepubliceerd in de nieuwe uitgaven van „Jane". het militaire jaarboek van Engeland. Waarnemers in Tel Aviv hebben op het bericht van radio Monte Carlo gereageerd met de opmerking dat de Israëlische pers het nieuws over de raketten al op 18 maart heeft gege ven. Zij wijzen er op dat de Israëli sche leiders al meerdere malen heb ben laten horen „dat Israël niet het eerst zal zijn om kernwapens te ge bruiken". In Djeddah komen vandaag de mi nisters van buitenlandse zaken van- ongeveer 25 Islamitische landen bij een om te praten over de mogelijk heid van vereniging van de Islamiti sche wereld voor de Palestijnse zaak. ARAFAT IN PEKING Jassir Arafat, de leider van de Pa lestijnse nationale bevrijdingsbewe ging (El Fatah), is zondag in Peking aangekomen waar hij volgens persbu reau Nieuw China door duizenden mensen werd verwelkomd. Minister Luns arriveerde zaterdag voor een officieel bezoek van vier da gen in de Libanese hoofdstad Beiroet. Hij zei naar Libanon te zijn gekomen om zich op de hoogte te stellen van de denkbeelden van de Libanese re gering en de mogelijkheden tot vrede wi het Nabije Oosten. Hij kondigde aan ook Egypte cn Jordanië te zullen - bezoeken. Inmiddels duren de gevechten in het Nabije Oosten voort. Een Israëli sche legerpatrouille heeft zaterdag tien Arabische guerrillastrijders ge dood ten oosten van Sodom. El-Fa- tahstrijders deden zondag een raket- aanval op een kibboets en een kamp inde hoogvlakte van Golan. Toen zaterdag in een kamp in de strook van Gaza een granaat ont plofte, werd een vrouw gedood en raakten twee andere vrouwen ge wond. Drie Israëliërs en drie Arabie ren werden zondagochtend gewond door een handgranaat die tussen een rij op de bus wachtende mensen werd geworpen. tten niet voldoende, dat het welden- 'nd publiek ook ^veroordeelt? otterdam hun houding Voor enkele oenten méér per glas geniet U van de aller beste Hollandse cognac, DeKuyper Vieux, met de originele uit Frank rijk geïmporteerde brandy. BONN West- en Oost-Duits- land overwegen hoge commissa rissen uit te wisselen naar het voorbeeld van het Gemenebest. De Westduitse minister van bui tenlandse zaken Walter Scheel onthulde dit gisteren in een vraaggesprek voor de Westduitse radio. „Wij zullen zeker gevolmachtigden moeten uitwisselen die voortdurend letten op de belangen van beide delen van Duitsland als wij tot praktische samenwerking willen komen. Ik ben er niet zeker van dat zij ambassa deurs zouden worden genoemd", al dus Scheel. „Er zijn andere vormen van betrek kingen die contractueel geregeld zijn. j Ik denk bij voorbeeld aan het Geme nebest. Elk van de landen van het Gemenebest heeft volledige normale betrekkingen met de buitenwereld, maar onder elkaar hebben zij speci ale betrekkingen, zowel voor het bui tenlandse beleid als op economisch terrein", zo zei Scheel. Consulaten De Westduitse staatssecretaris Egon Bahr, die zaterdag van zijn bespre kingen in Moskou in Bonn terugkeer de, zei dat Rusland en West-Duits land overeen zijn gekomen in Ham burg en Leningrad consulaten te ves tigen. Bahr confereerde met minister van buitenlandse zaken Gromiko over een mogelijk Russisch-Duits verdrag inzake het afzien van geweld. In mei zullen de besprekingen worden her vat. Bahr zei dat nog niet op alle pun ten overeenstemming was bereikt, bij voorbeeld nog niet over het begin van de onderhandelingen. De Oostduitse premier Willi Sloph zei zaterdag in de Volkskamer in Ber lijn, dat positief resultaat van de be sprekingen met Willy Brandt ervan afhankelijk is, of de Westduitse rege ring de wil toont de oude politiek van „vijandigheid jegens de DDR te laten vallen. „Er zijn daden nodig voor een wending in de richting van vreed zame coëzistentie tussen van elkaar onafhankelijke soevereine staten". Niet duidelijk Stoph herhaalde de Oostduitse eis tot volkenrechtelijke erkenning van I de DDR. Hij betreurde het. dat I Brandt daarop 'niet duidelijk' is inge- j gaan. De Oostduitse premier zei. aat de bondskanselier voor de nieuwe ontmoeting in Kassei op 21 mei offi cieel stelling zou moeten nemen ten aanzien van het internationaal.rech telijke ontwerpverdrag waarin staat dat de verhouding tussen de beide staten op gelijkwaardigheid moet zijn gebaseerd en dat niet mag worden gediscrimineerd. Hij noemde het Westduitse stand punt, dat de problemen die uit de tweede Wereldoorlog voortvloeien, slechts in het kader van een Europese vredesregeling kunnen worden opge lost 'onaanvaardbaar'. Bovendien heeft Brandt volgens Stoph gewezen op de onmogelijkheid van akkoorden tussen de twee Duitse staten wanneer deze botsten met ver dragen met bondgenoten van de Westduitse bondsrepubliek. „Men wil dus op de een of andere manier de handen vrij houden en met de DDR slechts akkoorden tekenen, die men vervolgens ongeldig kan verklaren onder voorwendsej, dat zij in strijd zijn met verdragen met hun bondge noten". aldus Stoph. De Passage bestaat vijfentachtig jaar. Er moeten nog dames gewin keld hebben met een queue de Paris vergezeld door besnorde heren met hoge hoed. Ook is het lang geleden, dat ik voor het eerst de Passage betrad, want het dagje-Den-Haag was een goed voorbereid evenement. ..En dan gaan we naar een straat, waar alleen maaar winkels zijn en die een glazen dak heeft". Het leek wel een wereldwonder. Met de mooiste jurk aan, want minder kon niet voor Den Haag, reisden we naar de Residentie, ook al zo'n toverachtig woord. Hoe het precies zat weet ik niet meer, maar eerst bezichtigden we het Paleis Noordeinde, waar een kast was van djatihout met duizend figuren in de deuren gesneden. De deuren mochten open en toen waren er weer allemaal kleine deurtjes, ook prachtig bewerkt en met ge schilderde paneeltjes. Ik wilde eigenlijk mijn ogen dicht doen en verder niets meer zien, dit was een onovertrefbare pracht. Maar toen wandelden we naar de Passage. Het was warm, een felle zonnedag. Opeens viel een regen van klan ken uit de lucht, een tintelend wijs je, het carillon, ook al iets wat wonderlijk nieuw was. Daar stonden we voor de ingang, het licht werd diffuus met hier er. daar lichtglimpen van de etalages. Ik durfde niet meer hardop pra ten. Dit was de grote wereld De wondertjes stapelden zich op Parasols met kanten bij Labouchère en een brons geworden schoentje, scheef gelopen door een onbekend voetje. Ik hoorde voor hel eerst dat er mensen waren, die het «erste schoentje van hun kind zo ver eeuwigden. Onder de koepel op de driesprong stond ik met het hoofd in de nek wat griezelend want wie garandeer de mij dat het dak het werkelijk houden zou en niet net nu met don derend geweld naar beneden zou storten Veel en veel later, toen ik in Den Haag woonde, heb ik nog lang die Passageschroom gehad. Zo die ge dachte: „Dat ik hier nou zo maar loop, net of ik er bij hoor.,.." Tot het als alles gewoon werd. Zo langzamerhand heb ik in elke Passage-winkel wel eens wat ge kocht. Schoenverf ln het winkeltje met de bronsjes; kousen in het piep kleine pandje ernaast. Een uitverkoopdas in de geweldige 1 dassenzaak en sinterklaassnoep bij de banketbakkers. Sinterklaas zelf heeft me vriendelijk gegroet in de Passage en de padvindertjes hebben voor een heitje mijn schoenen ge poetst onder de koepel. En als het regent steek ik achte loos de Passage door om zo in de warenhuizen te komen met de minst mogelijke druppels op mijn hoofd. Het wereldwonder is een heel ge woon ding geworden, een nuttig ding. Maar soms, opeens, is het weer wat wonder. Op stille avonden bij voorbeeld wanneer je stappen op klinken tegen al dat glas en wan neer zoals straks, de bakken met geurende voorjaarsbloemen er kleur en geurrijk staan. En altijd blijft het lichj er anders dan waar ook, diffuus niet hier en daar Iichtgfcmpen van de etalages.... TN de stadstaat Hamburg hebben de Westduitse socialisten een ge voelige nederlaag geleden ondanks i de reis van kanselier Brandt naar het Oostduitse Erfurt. De christen-democraten boekten dui delijk winst, terwijl dc liberalen, die te Bonn samen met de socialisten re geren, hun positie konden handhaven. Het socialistische verlies kan twee redenen hebben: het uit de hand ge lopen economische beleid en de plot selinge toenadering tot de DDR, of beide. Omdat de liberalen geen teruggang boeken, moet worden aangenomen dat groeiende ontevredenheid over dc eco nomische gang van zaken hoofdoor zaak is. Het voortvarende beleid van Brandt in het Duitse vraagstuk heeft veler teleurstelling blijkbaar niet kunnen wegnemen. ROTTERDAM Zaterdagmiddag heeft in het Piccolo Theater dc uit reiking van de Pierre Bayie-prijs 1969 van dc Rotterdamse Kunststich ting aan Anton Kamphoff, danscriti- cus van Het Parool, plaats gevonden. Nadat de voorzitter van de stich ting, dr. J. Bartels, de vele aanwezi gen uiteraard voornamelijk uit de kringen van de dans, had verwel komd. gaf hij het woord aan de voor zitter van de jury, de heer B. Prem- sela, die met de leden mevrouw I. Rietstap en de heer F. Vervenne de keus heeft gedaan. Uit het voorgelezen juryrapport bleek, dat Anton Kamphoff de uit verkorene was omdat hij in de afge lopen jaren een voortdurende en in tense aandacht heeft besteed aan de ontwikkeling van de dans in Neder land ondanks de beperkingen, die de schrijver van kritieken in een dag blad nu eenmaal zijn opgelegd. Nadat het rapport was voorgelezen overhandigde dr, Bartels de prijs en werd mevrouw Kamphoff met een bos bloemen vereerd. De heer Kamp hoff dankte de Rotterdamse Kunst stichting en de jury voor de hem toe gekende prijs en behandelde in het kort de danskritiek van de tijd, waarin Fanny Elszler en Maria Tag- lione leefden, toen een knieschijf nog een onderdeel van de kritiek kon zijn, tot op heden, nu de ontwikkeling van de danskunst iets explosiefs heeft. Hierna had de vertoning plaats van de in 1924 voor het ballet „Relache" van de Ballets Suédois van Rolf de Maré door René Clair vervaardigde film „Entr'acte", waarin o.a. de cho reograaf Jean Borlin en de componis ten Georges Auric en Erik Satie te zien waren, welke laatste de muziek componeerde, die door Reinbert de Leeuw en Maarten Bon werd ge speeld. Het aangekondigde optreden van Ellen Edlnoff kon niet doorgaan. In plaats daarvan dansten Willy de la Bije en Hans Knill het ballet „Solo for voice I" in de choreografie van Hans van Manen, waarin de moeilij ke muziek van John Cage door de sopraan Anne Haenen voortreffelijk werd gezongen. Daarna hield een receptie de aan wezigen nog lange tijd gezellig bij een. rNNDANKS de terughoudendheid van Amerika, wat betreft de le vering van gevechtsvliegtuigen aan Israël, brengen de Russen hun mo dernste raketten naar Egypte, met In begrip van bedieningspersoneel. Niet ten onrechte vreest Israël, dat het bij deze stap niet zal blijven en dat Russische piloten Egypte tegen verrassingsaanvallen zullen moeten verdedigen. De Russen krijgen op deze wijze ge legenheid, hun positie in het Nabije Oosten te versterken. Een gevaarlijke ontwikkeling, die niet alleen Israël bedreigt. Ook president Nixon is gealarmeerd. Zal Moskou zich wat aantrekken van zijn waarschuwing? Het lijkt er niet op. Terwijl het overleg tussen de 'gro te vier' voortsleept, gaan de Russen hun gang. NEW YORK De Amerikaanse regering heeft plannen opgesteld om de nationale garde in te schakelen bij het wegwerken van de grote hoeveel heid post die zich door de staking van de postejijén heeft Opgehoopt. Minister Schulz van Arbeid zei gisteravond optimistisch te zijn dat de onofficiële staking spoedig zou worden beëindigd. Hij zou vandaag met de vakbonden gaan praten. Van onze parlementsredactic) DEN HAAG Het Centraal comité van de ARP heeft zaterdag het nieuwe Program van Aktie vastgesteld. Het is de bedoeling, dat het nieuwe pro gram nog deze week wordt gepubli ceerd en naar de kiesverenigingen ver zonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5