KERN I Uit- en inwendige zending, eenheid in verscheidenheid Oecemenische diensten in Bijlmer werden fiasco Jongeling verwacht meer acties buiten parlement Hè... Hèj LENTE! Mormonen weren negers uit ambt Industrie-gezangen Een noord voor vandaag Dr. Tukker op jaarvergadering IZB Uw probleem is het onze.... iwangemeft verhand in oprichting Bij In iep wordt (wellicht) proef lit in van oecumene God verbiedt het Tweede opleiding in Beieren Geen visum v diakenen Noord-Vietna Moderne mensen ventileren óókc woonkamer ventilatoren Antiekveiling voor nieuwe keuker een Predikanteü leen gevraag BEROEPINGSWERK tl( MAANDAG 23 MAART 1 „Ik vind geen schuld fn Hem." Het zijn Pilafus' eigen woorden en rdch vormen zij niet de afsluiting van deze zaak tegen Jezusdie nauwelijks een rechtszaak mag heten. Zélfs Pilatus kan nu de verdere ontwikkelin gen niet meer tegenhouden als hij het al zou hebbengewild. Wat maakt een mensenleven ten slotte voor hem uitAls het niet de rover Barabbas wordt, dan Jezus maar. Het volk mag zelf de keuze maken, want ook hier geldt voor de Romeinse stadhouder: wat is waarheid? En heeft hij zichzelf niet van deze vervelende zaak gedistantieerd door de handen te wassen en de menigtetoe te roepen: „lk ben onschuldig aan Zijn bloed"? Natuurlijk komt ons rechtsbesef in opstand, als wij dit alles lezen. Deze onschuldige moet sterven - voor anderen, voor u en voor mij. Maar geloven wij het ook? Geloven wij, dat deze Jezus, van Zichzelf on schuldigZich lot ons wendt, elke dag weer, en ons dringend vraagt, of Hij onze schulden mag overnemen, mag dragen? Een wonderlijke boodschap, dat iemand zomaar kan zeggenik neem alles van u over. Inderdaad het is hier alles zo wonderlijk. Maar toch ook zo werkelijk. En wie zou dit niet willen aanvaarden7 Het is de enige belang rijke werkelijkheid in ons leven l Om de mensen van nu te bereiken zal de kerk allerlei taken moeten afstoten die haar niet zijn opgelegd en ze zal zich weer verticaal moeten oriënteren op de Vader. De IZB heeft op dit punt een voordeel. Ze draagt niet veel kerkelijke ballast mee. Mo- (Van een onzer medewerkers) AMERSFOORT De bgbel maakt geen onderscheid tussen uit wendige en inwendige zending, zei dr. C. A. Tukker van Kinderdijk zaterdag op de jaarvergadering van de Hervormde bond voor inwen dige zending op Gereformeerde grondslag. Er is een eenheid in ver- scheidenheid. De uitwendige zending richt zich traditioneel op de gelijk kan hij de kerk weer op weg - - - helpen. Evangelisatieblad De IZB bestaat 35 jaar. Volgens het jaarverslag groeit het evangelisatie blad Echo bijzonder snel. De oplage van het paasnummer (45.000) is dit jaar tweemaal zo groot als in 1968. Het laatste kerstnummer werd ge drukt in een oplage van 77.000, maar meer dan 100.000 werden er aange vraagd. Daar staat tegenover dat er een opmerkelijk ledenverlies is. Het le dental liep met 1541 terug. Daarom wordt dit jaar een grote actie gehou den om leden te winnen, omdat zij de financiële basis van dit werk vormen. Dr. C. A. Tukker We lezen vandaag: Marcos 14 veis 26 tot 42. gebieden huiten kerk en christendom, de inwendige zending op het na-christeljjk heidendom in eigen land. christelijk handhaven en ook Neder land kan niet langer als een christe lijk volk beschouwd worden. Enerzijds moet de uitwendige zen ding de vraag beantwoorden: Wie be drijft eigenlijk zending? Het is al lang niet meer een taak voor blanken alleen. Nu komt de vraag op of Afri kanen bijvoorbeeld niet hierheen moeten komen om zending te drijven onder de Europese en Nederlandse heidenen. Islam en boeddhisme beginnen al zending te drijven in Europa. Het gevolg is dat zowel GZB als de IZB in aanraking komen met wereld godsdiensten. Beide organen voor zending krijgen ook te maken met de apostolaatstheologie in eigen kerk en zullen daar samen een antwoord op moeten geven. De inwendige zending werkt bo vendien in Nederland via „evange lisaties" in plaatsen van een andere kerkelijke kleur. De laatste jaren wordt de wat lange naam van deze bond afgekort tot IZB, naar analogie van de GZB. de Gereformeerde Zen- dingsbond. Volgens ds. Tukker zullen beide in de toekomst nog meer gemeen heb ben dan namen die op elkaar lijken. Door de ontwikkeling in de wereld zullen ze steeds meer met elkaar te maken krijgen. Dr. Tukker wilde ook het werk in landen als Spanje, Italië en de lan den achter het ijzeren gordijn reke nen tot de uitwendige zending. Maar ook het werk van de IZB in Nederland is volop zending door de secularisatie van de volkskerk. Het christendom kan zich niet langer als „Bijlmeer (wellicht) proeftuin van de oecumene". Uit onze krant van 19 juli 1966. Brieven dl* niet rijn voorsten van naam en adres kannen niet In behandeling worden genomen. Ge- helmhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Al geruime tijd zoek ik naar de plaat Painterman van The Creations, maar kan die nergens krijgen. Is u een adres bekend? Antwoord: Van de platenmaat schappij Negram vernamen wij dat deze plaat niet meer voorradig is. Als u in goede tweede-hands-zaken niet slaagt, kan u altijd vragen om mogelijke levering in de toekomst. Vraag: Wij hebben een hertshoorn tn onze kamer hangen en die wordt helemaal slap. Wat is de juiste be handeling? Antwoord: De hertshoornvaren verlangt een lichte, doch niet zonni ge standplaats. In de winter dient het wel aanbeveling zon te geven. In een normaal verwarmd vertrek we kelijks sproeien met lauw water; is het bij u erg warm. dan een dage lijkse sproeibeurt. Eenmaal in de week gieten is voldoende. Wanneer de plant behoefte heeft aan kunstmest, zet u haar In een teiltje handlauw water, waarin zo veel theelepeltjes pokon zijn opge lost als het bakje liters water bevat. Zij moet in een heel klein potje worden gehouden. U mag nooit de bladeren afsponzen. Vraag: Nu de schoonmaak voor de deur staat, zoek ik een adres, waar heen ik kinderspeelgoed en verza melingen sigarenbanden, luci fersmerken. speldjes, enz. kan zen den. Antwoord: Wij kunnen u een adres opgeven van iemand, die er zijn levenswerk van maakt, speel goed op te knappen en beschikbaar te stellen voor kinderen in tehuizen. Informeer bij de heer H. Silvis. p.a. internaat Katwijk-De Breul, Drie- bergseweg 15, Zeist. Hulp van lezer: (inzake het stek ken van een ficus). Het is eenvoudi ger daar deze planten niet gemak kelijk wortelen rondom de plaats waar anders de stek wordt afgesne den, mos te binden of iets dergelijks, hieromheen als een kelk een stuk plastic en dat onder het mos om de steel stevig vastmaken. Van bovenaf moet het mos rondom de steel regel matig goed nat gehouden worden, zodat zich de wortels kunnen vor men. Als deze flink gevormd zijn, de stek afsnijden en oppotten. De kans van slagen is dan groter. Blijf de oude plant normaal water geven. Vraag: Wanneer de dochter van een huurder trouwt en haar man in het gehuurde huis komt inwonen, mag de eigenaar dan de huur 10 procent verhogen zonder toestem ming van de huuradviescommissie? Er is geen huurcontract Antwoord: Vele jaren geleden kon dat maar de bepaling is allang af geschaft Indien de eigenaar meent dat de huurprijs om de een of ande re reden te laag is, kan hij de huur adviescommissie raadplegen. AMSTERDAM De beide pastorale teams in de Bijlmer meer, die van het „Evangelisch Verband" en die van de rooms- katholieke parochie, hebben hun gemeenschappelijke diensten stopgezet. Als reden wordt opgegeven, dat er steeds minder rooms-katholieken in deze diensten kwamen. De diensten zijn als het ware „opgedroogd". In de Bijlmermeer, waar een nieuw stadsdeel van Amsterdam verrijst, werken hervormden, luteranen, doops gezinden en remonstranten sinds 1966 samen in een „Evangelisch Verband". Dit verband werkt weer samen met de rooms-katholieke parochie. Verband en parochie hielden ge meenschappelijke diensten op zondag morgen. In deze diensten met brood en wijn was de parochie bij het ver band te gast of omgekeerd. Ook werd wel een mengvorm toegepast, waarin de priester eucharistische canon bad en de dominee de inzettingswoorden uitsprak. Het is nog niet duidelijk, waarom de rooms-katholieken steeds meer wegbleven. Men veronderstelt, dat het aanvangsuur van half elf voor som migen te veel vroeger was dan bij voorbeeld de mis van kwart voor twaalf. Over het algemeen is er nog weinig bekend over het hoe en waarom van het (nog) geringer kerkbezoek in de Bijlmermeer dan in Amsterdam, waar de bewoners van deze nieuwe satel lietstad vandaan komen. Wel is be kend, dat men zich „wat vrijer op stelt", eerder voor weekends het huis verlaat De beide pastorale teams, die in goede verstandhouding de feiten aan vaard hebben, hopen dat de stopge zette diensten door andere oecumeni sche diensten vervangen kunnen wor den. Daartoe zal een studiegroep in gesteld worden, waarbij uit de vijf kerken zoveel mogelijk mensen die werkelijk oecumenisch zijn, betrokken kunnen worden. De „gespreksdiensten", tweede zon dag van elke maand, gaan door. Hier nemen ook de gereformeerden aan deel. Verder wordt gedacht over kan- selruil tussen het Evangelisch Ver band en de rooms-katholieke porochie, ook eenmaal per maand. 22 (Van onze kerkredactie) SALT LAKE CITY De mor monen blijven vasthouden aan hun standpunt, dat geen negers tot het priesterschap kunnen worden toegelaten. In een verklaring die gezonden is aan alle voorgangers van deze drie miljoen tellende sekte, doet de leiding veel moeite om uit te leggen, dat deze houding niets te maken heeft met ra cisme. Het betekent dan ook niet, dat de mormonen in de maatschappij derge lijke opvattingen moeten uitdragen. „In geen geval mogen negers hun volledige burgerrechten onthouden worden." Het voorschrift, dat negers geen mormoons geestelijke kunnen wor den, Is te vinden in de profetische geschriften van de stichter van de sekte, Joseph Smit De verklaring zegt ervan: „De re denen hiervan weet God alleen, maar Hij heeft ze de mensen nog niet in volle omvang laten weten." (Van onze kerkredactie) NEW VORK I)e wereld van de industrie heeft een Lutherse werkgroep in de Verenigde Staten uitdrukkelijk betrokken in een nieuw kerkelijk lied boek. Een van de nieuwe gezangen begint met „Machines en staal, kloppende hamers, zingt God een nieuw lied!" Een proefbundel met 21 liederen is thans verschenen. De werkgroep bereidt ook een nieuwe liturgie voor, die uit moet drukken, wat de christen thans be zielt Ander heidendom Toch zal de inwendige zending moeten begrijpen dat zij met een an der heidendom te maken krijgt dan de uitwendige zending. Het is na-christelijk, maar daaruit mag niet de conclusie getrokken worden dat dit heidendom het verbond verwor pen heeft en daarom onbekeerlijk is. Er moet niet te snel gewerkt wor den met termen als „verharding" en „de zonde tegen de Heilige Geest". Na-christelijk is niet identiek met buiten Christus' macht en werk staan. De IZB moet zich niet laten leiden door de gedachte dat het mogelijk zal zijn opnieuw een christelijke natie te stichten. Wel is het mogelijk mensen in het hart te raken. Dat gebeurt niet via ontwikkelingshulp naar buiten en socialisering naar binnen, zei dr. Tukker. UITHOORN De 23-jarige me vrouw Lammers-Van Diemen uit Kwakel (Uithoorn) is gisteravond omstreeks zeven uur bij een ongeluk op de kruising Noorddammer weg-provinciale weg te Uithoorn om het leven gekomen. De auto van haar echtgenoot, die ernstig gewond raak te, werd in de flank aangereden door een autobus die passeerde. MÜNCHEN De Evangelische Kerk van Beieren heeft besloten tot een tweede opleidingsmogelijkheid voor predikant. Deze is bestemd voor mensen, die al geruime tijd een be- roep uitoefenen en eveneens al lan ger actief zijn in het kerkewerk. Zij krijgen eerst een pittige aange paste opleiding aan de zendingsschool te Neuendettelsau. Daarna kunnen zij gaan werken als hulpprediker met de verplichting, tijdens de eerste drie jaar een intensieve theologische ver volgcursus te volgen. Deze cursus sluit af met een examen, waarna zij volledig predikant kunnen worden. BERLIJN Vertegen woor van het werelddiakonaat va Evangelische Kerk in West-Dui hebben van de Noordvietnamei gering geen toestemming gek haar land binnen te komen. De Duitsers wilden besprei I voeren over de bouw van een n datiecentrum, waarom het Noor namese Rode Kruis aan het i duitse werelddiakonaat had vraagd. Ook zou de delegatie d gelijkheid van ontwikkelingsp ten in Noord-Vietnam ondera De Westduitse protestanten n al medische hulp aan ziekenhui! Noord-Vietnam. Twee kleumende standhouders in de regen bij het kraampje van de Utrechtse kerken, dat zaterdag een plaats wist te veroveren op de bloemenmarkt, waarin het Janskerkhof iedere zaterdag wordt omgetoverd. In het kraampje werd lectuur verkocht, waaronder het paas nummer van het evangelisatie blad De Open Deur/Onderweg en werden de paasactiviteiten be kendgemaakt van de Utrechtse kerken. In kerkelijk levende stadswijken in verschillende steden van ons land wordt ook met behulp van folders e.d. meegedeeld waar men met Pasen kerkelijk terecht kan.. en natuurlijk met'n it vanaf 53.90 A (Van een onzer verslaggeefsters) DRIEBERGEN Op zater dag 18 april houdt de hervormde stichting Kerk en Wereld in het Grote Bos te Doorn een antiek veiling. De opbrengst zal zijn be stemd voor het bouwen van een nieuwe centrale keuken voor de verschillende gebouwen op het terrein. Jaarlijks worden 50.000 warme maaltijden klaargemaakt. De huidige pii HELSINKI De Zweed e Unie van Baptistengemeenten c land heeft een overschot aan i kanten. Op nog geen 1900 ledek>p deze gemeenschap er vijftien, dien komen binnenkort nog studenten klaar. Het zou echter goed mogelijk kun nen zijn, dat God het door een nieu we openbaring alsnog to? zou kunnen staan, dat negers priester worden, al dus de verklaring NED. HERV. KERK Beroepen te Ridderkerk (vac. L. Blok): G H. v. Kooten te Delft; te Heerewaarden: kand. J. Klinkhamer te Leeuwarden. Aangenomen naar Soest: P. Kloek te Leiden; naar Leeuwarden-Oost (vac D. J v. Wezep): B. Klopman te Zelhem; naar Leeuwarden-west (vac. A. v. d. Klaauw): dr. L. J. R. Ort te Alblasserdam. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Epe: J. C. v. Eg- mond te 's-Gravenzande; naar Hee renveen: N. W. v. d. Hout te Utrecht- noord; naar Halfweg-Zwanenburg: H. J. Hasper te Gees (Dr.). Bedankt voor Landsmeer en voor Rotterdam-Delfshaven (vac. dr. J. C. A. van Loon), D. N. Wouters te Pijn- acker. GEREF. KERKEN (vrtjgem.) Bedankt voor Tiel en Zaltbommel: J. Slotman te Urk. (Van onze parlementsredaktie) UTRECHT De heer P. Jon geling, lid van de Tweede Ka mer voor het GPV, verwacht een heftige slag om de thuisgebleven kiezers. En deze slag, voorspelde hij tijdens de 22e jaarvergade ring van het GPV, in Utrecht kan wel eens gepaard gaan met buiten-parlementaire en revolu tionaire acties. Dat zou een ge vaarlijke ontwikkeling zijn, al dus de heer Jongeling. Na de goede verkiezingsresultaten van vorige week woensdag hield het GPV een opgewekte jaarvergadering. Voorzichtig zei de heer Jongeling: „Een tweede zetel ligt niet geheel buiten het bereik van de mogelijkhe den." De kiezers van het GPV zijn na melijk trouw. Bij veel thuisblijvers wordt de kiesdeler laag. Vandaar de grotere kans voor het GPV. Zedeloos Het kabinet kwam er niet al te best af bij de heer Jongeling. Hij zei: „Wij hebben soms heel grote bezwaren. De neutrale houding tegenover Gods wet is te veroordelen. Men voert een afbraakpolitiek van de christelijke ze de in de juridische sfeer: de vrije ver koop van voorbehoedmiddelen en de onmacht om tegen de condooms uit reikende Dolle Mina's op te treden.' „Maar", vervolgde de heer Jonge ling, „bij een links kabinet zou dit alles nog veel erger zijn." De oppositie met haar overdreven De discussie beperkte zich tot op merkingen en wijze raadgevingen van een aantal aanwezigen en een vraag naar de verlaging van de kies gerechtigde leeftijd tot 18 jaar. Jon geling was voor deze verlaging voor kritiek op minister Schut kwam er lopig niet enthousiast. Eerst moet de nog slechter af. Met al die orde-de batten, vragen en interpellaties wordt volgens het GPV-kamerlid veel na tionale tijd verknoeid. Maar na de verkiezingen is de op positie wat timide geworden. „Ze zijn duidelijk aangeslagen", zei de heer Jongeling. ,En het leek in de Kamer dat de ministers een pep-pil hadden gekregen. Ze, sloegen tenminste een wat hogere toon aan en traden de Kamer vrijmoediger tegemoet." Dreiging Het optimisme van het GPV na de verkiezingen werd echter getemperd door wat de heer Jongeling noemde de „donkere dreiging van het ver knoeien van het verkiezingssysteem". Via de stembus ging het niet. Maar nu proberen ze ons zo kapot te krij gen. De heer Jongeling vervolgde: „Maar ik moet het nog zien gebeu ren dat dit kabinet of een volgend rechts kabinet met de liberalen voor stellen zal indienen. Beernink heeft zelf gezegd het vervelend te vinden Jongeling te treffen." Interruptie: „Vertrouw Beernink niet." jeugd geschoold worden in bijvoor beeld de jongerenorganisatie, zei hij. Het was van de zijde van deze or ganisatie en door de heer Padding uit Eindhoven dat het mogelijk lidmaat schap van degenen, die geen lid zijn van dc Gereformeerde Kerken (vrij gemaakt), aan de orde werd gesteld. Waarnemend voorzitter ds. K. Drost liet de discussie hierover niet toe en ook de heer Jongeling beantwoordde de betreffende vragen niet. Het pro bleem, waarover gerapporteerd wordt, wordt later behandeld. Afscheid In zijn afscheidswoord tot de schel dende voorzitter W. G. Beeftink sprak voorzitter dr. A. J. Verbrugh over twee richtingen in het GPV: „De voorstanders van interkerkelijkheid van het GPV en de a-politieken met „een boekje in een hoekje". Hiertussen heeft Beeftink de vaste koers weten te bewaren. Ook uit de woorden van de vijf andere sprekers bleek hoeveel het GPV aan de schei dende voorzitter heeft te danken en hoe gewichtig zijn rol ls geweest keuken is niet langer berekeij een dergelijk aantal, dat gelijtf; houdt met de uitbreiding v%, werk op het conferentie-oord. Een nieuw keukencomple: ƒ300.000, waarvan Kerk en zelf 130.000 moet opbrengen, antiekveiling hoopt men een di dat bedrag binnen te krijgen, f veilingen brachten samen ƒ74.0 Dit geld is gebruikt voor de vL wing en inrichting van het tiehuis „Vossesteijn". Chinees Inmiddels hebben verschj mensen antieke voorwerpen beschikbaar gesteld, van goudL porselein, verder Chinees en L aardewerk, kristal, glas, meubi bijzondere boeken. Maar er kan nog meer bij. 1 de voorjaarsschoonmaak, bij huizing of zomaar iets tegenkcl hij beschikbaan wil stellen toezenden aan: Antiekveiling en Wereld, De Horst 1, Drieb Eventueel kunnen bijdragen i opgehaald, terwijl in overlt transport van grote stukkei worden geregeld. Voor de inkomstenbelasting t opbrengst in aanmerking komt „schenking aan kerkelijke en cl tieve instellingen". De kijkdag voor de antiekvei op vrijdag 17 april. Gevers en in zijn welkom! 'b De Zweedstalige Vrije I lische Gemeenten in Finland juist een groot tekort aan pr ten. Langs onofficiële weg hel de baptisten nu gevraagd, ten beschikbaar te stellen. Het weer in Euri weer max. temp. gisteren Amsterdam mist 10 Brussel ha'lf bewolkt 13 Frankfort geheel bewolkt 11 Genève regen 11 Innsbruck half bewolkt 13 Kopenhagen geheel bewolkt 3 Locarno regen 14 Londen regen 12 Luxemburg mist 3 Madrid mist 13 Majorca hchrt bewolkt 16 München zwaar bewolkt 14 Nice regen 15 Parijs zwaar bewolkt 13 Rome zwaar bewolkt 16 Wenen licht bewolkt 15 Zürich regen 11 fensfl !moi e ui itnar nietv Fricoe FRICO, KAAS MET EEN GRQ

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2