TEGEN MAMMOETBEDRIJF S Commentaren Verstekelingen kort voor ontdekking overleden jker honderd gezinnen dupe van oplichting in vakantie-adressen Het Kwartet C R'ta Mi— énkele buien Geheim rapportzegt: Pakhoed uit haven Dr. J. Boukema in Eerste Kamer? Een week zonder eten en drinken DANA won... Vader springt onder auto voor kind Huizen bezet in Amsterdam W% MB icteur: F. Diemer fdredacteur: Dr. E. Diemer Nieuwe Leidse Courant Maandag 23 maart 1970 50sfe jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Jkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. f 1,16, p. m. 4,95, p. kw. f 14,85 Kiachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Ik weet niet wie mijn groot ier was; het interesseert veel meer wat zijn klein- m zal zijn. LINCOLN E BILT Na het voorbij trek- van een front in de vroege n van zondag, werd het weer aald door een rug van hoge k. Bij weinig wind en vrijwel n bewolking daalden de tem- aturen in de afgelopen nacht het noordelijk deel van het 1 tot onder het vriespunt. In strook van Utrecht tot Gro- gen werden op waarnemings- gte minima van min drie gra- gemeten. In De Bilt en op vliegveld Twente was aan de nd een laagste waarde min vijf. de sterke afkoeling ontstond het noorden op uitgebreide lal mist. Een in betekenis af- ïende depressie, die zich van- •gen bij de ingang van Het ïaal bevond, trok in oostelij- ichting. Het bij het lagedruk- ied behorende koufront ver- akte in Zuid-Engeland en ■d-Frankrijk plaatselijk buiige slag. irgen wordt boven Duitsland Jaagste druk verwacht, terwijl I rug van hoge druk dan bij Britse Eilanden zal liggen. Dit ekent noordelijke winden met ifjatselijk enkele buien. larometerstand: heden 10 uur: pm (1013 millibar), constant. Zon en maan knaart zon op 6.35, onder 18.59; pi op 21.05, onder 8.42; 30 prt LK .lliw orvrlvff bij fusies mulitj (int roof* ml ui in is! ra tiert' svrlur Dom (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Het Rotter damse en Amsterdamse ha venpersoneel dat aangesloten is bij de drie samenwerken de vervoersbonden eist, dat bij beslissingen over fusies, reorganisaties en sluiting van bedrijven in de havens ook de vakbonden en onderne mingsraden worden betrok ken. Bovendien moet er op korte termijn voor het gehele administratieve havenperso neel een cao worden afgeslo ten. De resolutie waarin deze eisen zijn vervat, werd zaterdagmiddag in een protestvergadering van de vervoers bonden in Utrecht aangenomen. „Hoewel ook wy voorkeur geven aan goed overleg, zullen wij niet schromen ook andere middelen zoals staking en bedrijfsbezetting te gebrui ken", lieten de bonden weten. Zij zijn bijzonder boos over de ma nier waarop in de afgelopen tijd werknemers over veranderingen in de havens werden ingelicht. „Dat ge beurde zonder enige inspraak en vol strekt in tegenspraak met het advies dat de SER onlangs heeft vastgesteld", zei de heer W. Hulsker van de Ne derlandse bond van vervoerpersoneel. In dat advies staat, dal van te voren ook de bonden en ondernemingsraden moeten worden ingelicht. De heer Hulsker meende, dat de be- De River Benue ligt in de Rot terdamse Waalhaven bij de RSM. W. HULSKER ....geen mammoetbedrijf.. drijven in de havens van Rotterdam en Amsterdam dat blijkbaar nog steeds niet van plan zijn, getuige het geheime rapport van Pakhoed, waar de bonden onlangs beslag op hebben gelegd. Daarin zou staan dat dit con cern zijn havenactiviteiten in de beide havens vrijwel geheel wil afstoten. VERKOOP Zo zal het nieuwe kantoorgebouw aan de Boompjes in Rotterdam wor den verkocht aan de Shell of de Esso, de tankopslag in Europoort aan de Malex, pier 2 aan de Waalhaven zou naar de Furness-groep gaan. De koel-, vries- en veeminstallaties ver- i huizen naar Unilever en ten slotte zouden ook de stuwadoors- en car- gadoorsbedrijven verkocht worden. „Wat blijft er dan nog over?v vroeg de heer Hulsker zich af „Alleen Pak hoed Holding" antwoordde hij zich zelf. „Daarom kan niet gewacht wor den op de in het vooruitzicht gestelde wettelijke maatregelen, zoals de Wet op de ondernemingsraden en de her ziening van het ondernemingsrecht. Daar is de situatie veel te ernstig voor." ACHTERGESTELD De heer Hulsker is van mening, dat de factor arbeid in de havens nog steeds ver achtergesteld is bij de factor kapitaal (aandeelhouders). „Maar het is niet juist om alles ne gatief te stellen. Het sociaal beleid is in het algemeen in Amsterdam beter dan in Rotterdam", merkte hjj nog op, en hy voegde eraan toe. dat hy niet tegen grotere bedrijven is, maar wel tegen mammoetconcerns met een monopoliepositie. „De verwevenheid van dit soort belangengroepen is te onduidelijk. De geborgenheid van de werknemers is niet meer aanwezig", aldus de heer Hulsker. De raad van bestuur van Pakhoed in Rotterdam deelt mee, dat er geen geheim rapport is over de onderwer pen, die zaterdag door vertegenwoor digers van de drie vervoersbonden in Utrecht zijn genoemd. De president-directeur van Pak hoed, drs. H. J. W. Brouwer, maakte dit zondag beleend. Hij voegde eraan toe dat de door de vakbonden ge noemde onderwerpen nooit in over weging zijn geweest. Hierover werden intern of met andere partijen nimmer besprekingen gevoerd. De heer Brouwer zegt, dat de door de bonden genoemde bedrijven de best renderende van het Pakhoed-concern zijn. AAG AR-radicaal dr. J. Boukema zal waarschijnlijk de toi commissaris van de Koningin in Utrecht benoemde prof. mr. P. J. Ver dam opvolgen als lid van de Eerste Kamer. Dr. Boukema heeft nog niet beslist of hij senator wil worden. Hij is lid van de Provinciale Staten van Noord holland en voerde vorige week bij de verkiezingen de AR-lijst aan. J.JOOFDRED ACTEUR lloogendijk van Elseviers Magazine gaf gis teren voor de AVRO commentaar op de verkiezingen. Daarbij moest van de confessionele partijen vooral de ARP het ontgelden. Biesheuvel zou het verlies hebben goedgepraat, maar intussen zou de ARP van vijftien zetels zijn terugge vallen op twaalf. In werkelijkheid is de ARP. rekent men de uitslag om in Kamerzetels, op veertien gekomen. Zodat de spreker een domme reken fout heeft gemaakt. Hoger drempel Li ET schijnt ons toe. dat een partij als het GPV geen vrees behoeft te koesteren voor enige „drempel - verhoging", die onder meer tot gevolg zou hebben dat het uit de Kamer zou verdwijnen. Ons volk is verstandig en redelijk, en al mag hier en daar met de gedachte van drempelverhoging wat zijn ge speeld, het zit er niet in. En terecht niet, menen ook wij. Wat het GPV betreft, deze partij be wijst, dat getuigenis en constructief- werkzaam-zijn elkaar niet behoeven uit te sluiten. Integendeel. Waarom ons politieke leven wezenlijk Heemskerk De lieftallige Ierse Dana Browv heeft zaterdag het Songfestival in Amsterdam gewonnen. Op de foto Dana tijdens haar optreden. (Zie ook elders dit blad.) /ANS land telt vele kerken, maar bij ons «eten slechts één Heems kerk. Zo denken ook de inwoners van deze Noordhollandse gemeente er over. Heemskerk, zo zien zij het, hangt een opgaan in een grotere eenheid boven het hoofd, en zij zien daarin een ver schraling aan burgerschap. De moeilijkheid bij al deze en verge lijkbare gemeentelijke problemen blijft: hoe de efficiency In het ge meentelijk beheer zowel als de be leving van gezonde burgerzin in één formule te verenigen. Daarbij zal situatie naast situatie met wijsheid dienen te worden beoordeeld. GROESBEEK De tweejarig Jaap Nolet kwam gistermiddag op de Zevenheuvelenweg te Groesbeek on- I der een personenauto en overleed la- ter aan zijn verwondingen. Zijn va- i der, de 39-jarige arts A. H. Nolet uit I Nijmegen, probeerde het kind te red- j den door voor de auto te springen, j Maar ,ook hij werd aangereden en moest zwaargewond naar het zieken huis worden overgebracht. LPEN De politie van het limburgse Gulpen heeft een gemaakt aan een oplichting vakantieadressen. Minstens erd Nederlandse gezinnen laarbij de dupe geworden. 27-jarige werkloze röntgcntech- J. M. uit Valkenburg is als verdachte gearresteerd. Als mf- htige werd aangehouden de ige F.H., eveneens een röntgen, icus uit Valkenburg. tweetal heeft de afgelopen den via advertenties in lande- dagbladen caravans, vakantie- :s en appartementen in de Ei- de Belgische Ardennen en mburg te huur aangeboden. De sen bestonden weliswaar, maar genaars waren van de verhuring p de hoogte. wervingsmateriaal kregen de- die naar aanleiding van de ad- itie om nadere inlichtingen allerlei veelbelovende fol- toegestuurd Het was het oplich- mfoo daarna echter alleen maar ie eerste aanhetaling te doen. mheialineen varieerden van tot honderd gulden, p liep mis, toen een van de gega- [)rfr argwaan kreeg en de politie Takelde. Bij onderzoek bleek, dat tweetal over twee adressen Pktc. een postbus in Heerlen en een gefingeerd adres in Gulpen. De politie van Gulpen heeft daarop eni ge tijd gepost in het postkantoor van Heerlen en kon daar vrijdag M. ar resteren. Hij verzette zich hevig en wist zelfs te onvluchten. Door een buiten het gebouw geposteerde poli tieman werd hij echter gearresteerd. Later bekende hij een honderdtal op lichtingen. Zijn medeplichtige H. hield zich al enkele dagen in Valkenburg schuil. Hü werd eveneens vrijdag gepakt. Hij trachtte nog in een auto te onf- komen, maar ter hoogte van Maastricht werd hij door de Maastrichtse politie klem géreden en gearresteerd. Volgens de politie zijn er minstens honderd vakantiegangers in Neder land, die in de veronderstelling ver keren, dat hun vakantie voor aanstaande zomer prachtig is gere geld. Dit zal echter een desillusie blijken. ZUIDWOLDE Bij een. frontale botsing tussen twee auto's op de pro vinciale weg AssenOmmen zijn van nacht onder Zuidwolde de beide be stuurders. de 23-jarige Albert Kat uit Dedemsvaart en de 21-jarige Pieter Blanken uit Hoogeveen om het leven gekomen. De botsing ontstond bij een inhaalpoging. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De 25-jarige Ghanees C. A. Qudnsah is de enige van een drietal versteke lingen die de tragische reis naar Rotterdam heeft overleefd. Hij is op het ogenblik buiten levens- j gevaar. De twee anderen waren al overleden toen zaterdagmorgen j de luiken van het schip River I Benue na veertien dasen ein delijk opengingen. Het zijn even eens Ghanezen. de twintigjarige Emmanuel Walke en de 22-jari- ge Henrv Danso. De River Benue van 8000 brt was op 7 maart uit Monrovia vertrokken met aanvankelijke bestemming Casa blanca. Tijdens de. vaart kreeg de ge- zagvoerder opdracht door te varen naar Rotterdam. De reis verliep onder slechte weersomstandigheden. Ma- chineschade leverde vertraging op. Met weinig voedsel en een jerrycan met drie liter water had het drietal De pijl wijst op de plaats waat de drie Chanezen zich haddgn op gesloten met slechts een jerrycan met drio liter water en wat eten zich laten insluiten in ruim drie vlak legen de machinekamer dat was ge laden met oneetbare stoffen zoals palmpitten. Ze hadden op een reis van een week gerekend. Quansah heeft in het Rotterdamse Havenziekenhuis verteld dat Henry zaterdagmorgen in Rotterdam over leden is, toen de luiken nog net niet open waren. Vrijdagavond, toen het schip al aan de kade lag, heeft een havencontroleur fikgeluiden gehoord. Hij dacht dat er reparatiewerkzaam- heden verden verricht. Emanuel Danso was in de nacht van donderdag op vrijdag overleden. Tc n de havenarbeiders, die de gru- wsëe ontdekking deden, zei de to- taai verzwakte Quansah naar Ham- I brrg te willen. Hij wees hen ook de p'a; en aan waar zijn dode vrienden j lagen. De kapitein van het schip, de En- gelsman J. Williams, weigerde in- lichtingen te geven. De bemanning bestaat naast Engelse officieren voor een groot deel uit Afrikaners. De River Benue vaart onder Nigeriaanse vlag, l)e twee mannen zyn. blijkens een onderzoek door honger en dorst om gekomen. Het is echter niet uitgeslo ten dat Quansah met de River Bcyue zal terug varen naar Ghana. Voort durend komen in de Rotterdamse ha ven verstekelingen uit Afrikaanse lan den aan: in de afgelopen weken een stuk of vijf AMSTERDAM üo onlangs opge richte actiegroep '70, die zich bezig houdt met hulp aan slecht behuisden. heeft gistermiddag, twee panden aan de Sarphatistraat in Amsterdam toe zei en die provisorisch gereed ge- maakt voor enkele ongehuwde moe ders en studenten. De panden, eigendom van de ge meente, zijn bestemd voor uitbrei ding van het Weesperpleinziekenhuis. De bezetters willen, met het oog op eventuele verwijdering, iedere vorm van geweld vermijden. Ze zijn bereid tot het bétalen van huur. die eventu eel zal worden gevraagd. De politie laa' d- bezetters voorlopig onge moeid. Er zullen door de bezetters ook an dere huizen in Amsterdam worden bezel: ..Het is een schande dat de panden aan de Sarphatistraat al minstens twee jaar leeg staan." döu y^uLia/n ZD INTERIEURVERZORGING CPJNÓbUPGD MEER KEUS IN ZZUl PASSENDE OMGEVING Gevraagd wegens uitbreiding FLINKE KRACHT voor alle voorkomende werkzaamheden. FR DIE ^0 VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE 80NNEE OPGEEFT. Gezellige kaars In een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktivlteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. van dit blad hokje zwart maken naar kéuze Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1