\n boer Koekoek, hij ploegde voort Reclassering effectief als verenigingen de eenheid gaan nastreven ïer ter Horst geschorst F osf aatf abriek sluit per 1 juni Overval in supermarkt: buit f25.000 Inkomensbeleid niet los van belastingbeleid Kamer praat niet over uitslag van verkiezingen Ontslag voor 140 man Gekozen statenlid J. Bijl overlijdt in vergadering VRIJDAG 20 MAART 1970 3ENNEKOM „Toen hij vertelde dat er vanavond 'n journalist dacht ik: „Hè, jakkes". Maar ik zeg nooit tegen hem, dat ik ets vervelend vind. En ik vind het ook weer niet zo erg hoor, dat >n uurtje komt. Wel als U hier tot twaalf uur blijft zitten. Ik vind heerlijk als m'n man 'n avondje thuis is." Jevrouw Koekoek zegt het maar eerlijk, terwijl ze over haar iwerkje gebogen zit. Haar man telefoneert in 'n zijkamertje van burgermanswoning aan de Bennekomse Bovenweg 18. Hij ziet ïelemaal niet uit als de (verhoudingsgewijs) grootste verliezer de Statenverkiezingen, wanneer hij op z'n pantoffels de kamer lenstapt. Het verlies doet hem kennelijk niets. enk, deze meneer wil weten wat ior je heenging toen je zag dat verloren". „D'r ging helemaal door me heen. Dat zou je graag i, zeker", zegt de heer Koekoek, Drents lachend als 'n boer kiespijn. Hij, z'n vrouw en tern van getrouwen hebben de ezingsuitslagen gevolgd in hotel •Veluwe. vrouW Koekoek: „We hebben 'n ijke avond gehad. Echt waar. rormden zo'n fijne eenheid. We helemaal niet in 'n mi- itemming. We hadden natuurlijk rlies gerekend, want welke par- n winst maken wanneer de par- drieën uit elkaar is gevallen? hoef je niet allemaal op te jven. Ik wil niet zo in de be- telling". NOOIT KAPOT Koekoek: „Ze krijgen onze toch nooit kapot. Iedereen geprobeerd ons de grond in te Alle kranten, inclusief de Te- af. Jouw kraan t zal ook wel te- de Boerenpartij zijn. Je dacht rlijk: ,,'n interview kan na de ezingen geen kwaad." Ik begrijp eus wel. Ze hebben alles gepro- om ons de nek te breken, maar ze niet gelukt". ior de pers heb ik geen enkele gstelling. Goed, ik heb u ont- ;n omdat u daarom vroeg en ik vanavond niets bijzonders Maar er zijn geen goede kran- iehalve de Vrije Boer. Ha, Ha." lefoon gaat opnieuw en wanneer Koekoek terugkomt zegt hij: „Ik ïem zachter gezet. Anders denkt lat is ook een mooie partij voor- door Rolf Hoekstra ISIS I ook de gewiekste politicus Fan- i fani de kabinetscrisis niet heeft nen oplossen, zfjn vervroegde ver ingen in Italië vrijwel onvermij- jk geworden. demissionaire minderheidskabinet oor kan gevraagd worden aan te ren. De christen-democraten zou- dan tijdens een ernstige sociale Is alleen de verantwoordelijkheid {en. der meerderheid in het parlement net verdeeldheid in eigen geledc- kunnen zij deze zware taak niet rich nemen. Die vraagt om een Itscheepse, brede aanpak. Jen de centrum-linkse partijen iar niet, dan zal bij voortduring de crisis verlies bij vervroegde Üezingen groter worden dan nodig zitter. Die loopt steeds naar de tele foon als ik met 'm zit te praten. En dat zet u natuurlijk in de krant". Zijn vrouw: „Ik bemoei me niet zo met politiek. Je moet op de hoogte zijn, anders kan je er niet over meepraten en dat staat zo dom. Na tuurlijk sta ik achter m'n man en af en toe ga ik naar Den Haag om 'n debat te horen, maar dat is dan ook alles. Ik heb m'n huishouden, m'n hobby's. Ik naai graag en lees veel. Vervelen doe ik me nooit". KOPJE KOFFIE Boer Koekoek: „Weet je wat ik dacht, toen ik zag dat we verloren? Ik dacht: „Nou, dat is minder gewor den". Ik heb 'n kopje koffie gedron ken, 'n sigaretje gerookt, daarna 'n sigaartje en 'n glas sherry gedronken. Om twaalf uur zijn we naar huis gegaan en een uur later stapten we in bed". Zijn vrouw: „We hebben eerst nog 'n appeltje gegeten. We hebben heer lijk geslapen en zijn opgewekt op gestaan. We zijn allebei opgewekte mensen, begrijpt u. We hebben ge voel voor humor. Hoe somber de si tuatie ook is, we kunnen altijd de humor ergens van inzien. U had ze ker gedacht ons verslagen aan te treffen, hè?" „Niks hoor", zegt boer Koekoek. „Al zouden ze mij uit de Kamer stemmen, dan ben ik nog niet teleur gesteld. We zijn een democratische partij. We leggen ons neer bij de uitspraak van het volk. Ons beginsel programma blijft ongewijzigd. We blijven ageren tegen mensen die lie gen en bedriegen. Ze kunnen ons ne men of niet nemen. We wachten rustig af wie er gelijk krijgt". Zijn vrouw: ..Al zou hij van de Boerenpartij als enige overblijven, dan nog zou hij er gewoon mee door gaan. Zo is-t-ie. Een doordouwer. Hij kan gewoon niet ongeven. Ho» is z'n I leven. Hij werkt dag en nacht voor de partij. Hij is elke avond weg. De hele winter zit ik avond aan avond alleen thuis, maar dat accepteer ik". NIET ZEUREN „Libelle heeft me eens in 'n inter view gevraagd hoe ik dacht 'n huwe lijk goed te houden. ..Door niet te zeuren", heb ik toen gezegd. Boer Koekoek: „We kunnen tegen onze winst, maar ook tegen ons ver lies. Harmsen niet. Die is over het paard getild, maar ik hlijf gewoon". Zijn vrouw: „De eenvoud zelve". Boer Koekoek: „Ik blijf in de poli tiek, zolang m'n gezondheid dat toe laat. Maar wanneer ik 65 ben gewor den en de mensen voelen nog niets voor 'n ander beleid, want dat kun nen ze alleen krijgen door op de Boe renpartij te stemmen, dan stop ik ermee. Toch is politiek het liefste dat ik doe". „Wat ik het leuke vind van poli tiek? D'r is niks leuks an. Ik doe het uit roeping en niet voor m'n plezier". Zijn vrouw: „Als je iets uit roeping doet. kun je ook tegenslagen verwer ken". MOEILIJKE VRAAG Wat zou de heer Koekoek stem men, als de Boerenpartij niet bestond? 'n Lange stilte. „Dat is 'n heel moeilijke vraag. Ik zou het niet weten, want ik ben het met geen enkele partij eens. Mis schien zou ik niet stemmen". Slaat het „En de boer, hij ploegde voort" ook op boer Koekoek? Zijn vrouw: „We hebben een smeed ijzeren ploeg gekocht met twee smeedijzeren paarden ervoor en die gaan we aan onze gevel hangen". Boer Koekoek: „Die tekst En de boer. hij ploegde voort komt onder j de ploeg te staan. We hebben 'dat i ding al een half jaar in huis, maar ik heb nog geen tijd gehad 'm op te hangen". Feijenoordspeler Ruud Geels heeft voor de televisie in 'n interview ge zegd, dat hij op Koekoek zou stem men, omdat hij hem zo'n aardige man vindt Is de heer Koekoek ge voelig voor zo'n opmerking? „Nee, het doet me niets. Ik vind het wel eerlijk, gedurfd. Het is 'n groot risico voor de te levisie te zeggen op mij te stem men. We staan met onze kleine Oostduitse autoriteiten sullen j niet erg blij zijn met de spontane I onstraties van sympathie, die de' tduitse kanselier Brandt gisteren' rfurt ten deel vielen, hebben wel geprobeerd met te emonstraties, die op de tv in de te zien waren, de indruk weg te en, dat Brandt overal waar hij m enthousiast werd begroet, was een stukje massa-regie, dat meringen opriep aan het Hitler- «rk. Daarbij vergeleken was de Mrift van Brandts bewonderaars verwarmend. DDR-leiders is de regie gisteren omen uit de hand gelopen. Zij len onvoldoende rekening gehou- met de reactie van de geïsoleerde liking op het hernieuwde contact. BRUNSSUM Enkele Duitsspre kende mannen hebben gisteravond een overval gepleegd op de super markt van Albert Heijn in Brunssum (L.). De bedrijfsleider werd aan han den en voeten gebonden en de over vallers verdwenen met ƒ25.000 uit de brandkast. De bedrijfsleider is met verwondingen in het ziekenhuis op genomen. De overvallers lieten zich niet uit het veld slaan door het feit. dat op een gegeven moment het alarmsig naal in werking trad, dat echter al leen in de supermarkt hoorbaar was. Ze draaiden de zekeringen los, zodat het alarmsignaal stopte. BREDA Een inkomensbeleid als bedoeld in de motie-De Gaay Fort man bij de behandeling van de loon wet in de Eerste Kamer kan niet „op zichzelf" worden geformuleerd. Dit moet gepaard gaan met egn ge lijktijdige formuliering van voorstel len tot herziening van het belasting systeem, waarbij een positieve instel ling to.v. het ondernemersinkomen voorwaarde is. Dit verklaarde de voorzitter van de Contactgroep van werkgevers in de metaalindustrie te Rotterdam, de heer A. Keiler, vanmiddag in de jaarvergadering van de groep in Breda. partij van twee procent tegen over 98 procent, die tegen ons is. De meeste mensen staan aan de kant van de sterkste. Geels niet. Dat duidt op karakter". (Van onze parlementsredaktic) DEN HAAG De heer M. Bakker van het CPN heeft gisteren in de Tweede Kamer zonder resultaat ge probeerd een debat uit te lokken I over de woensdag gehouden verkie- I zingen. 1 Zijn voorstel om de verkiezingen in j discussie te brengen ondervond on- voldoende steun om behandeld te 1 worden. W eg De Bilt-Amersfoort wordt verdubbeld AMERSFOORT Voorjaar-1971 i gaat rijkswaterstaat beginnen met een verdubbeling van de rijksweg De Bilt-Amersfoort, die midden 1972 ge reed moet zijn en 10 miljoen gaat kosten. Het gaat nu om het deel tus sen de Dolderseweg en de Stichtse rotonde. Het stuk De Bilt-Dolderse- weg heeft al een tweede hoofdrij baan. Op de nieuwe weg die met een boog om de kern van Soesterberg heen zal lopen, zal een maximum snelheid van 70 km gehandhaafd blijven. Daar de nieuwe rijksweg 28 (au tosnelweg UtrechtAmersfoort) pas in 1974 gereed komt, is verdubbeling van de drukke weg De Bilt-A- mersfoort noodzakelijk. AMSTERDAM Drs. A. M. A. Verweij is vanmiddag aan de VU ge promoveerd tot doctor in de wiskun de en natuurwetenschappen. Promo tor was prol. dr. ir. P. Ros; de titel is ..Oxidation and complex formation of some formazans." In het proefschrift wordt ingegaan op de vraag hoe for- mazaan en oxydatiemiddel op elkaar reageren. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Drie reclas- seringsverenigingen in ons land zullen binnen drie a vier jaar één hechte organisatie gaan vormen. Deze fusie wordt noodzakelijk geacht omdat een heid in de reclassering opti male kansen biedt aan hen die nazorg genieten. De samenwerkingsgedachte is ontwikkeld door het Nederlands Genootschap tot Reclassering en direct overgenomen door de Ka tholieke Reclasserings vereniging en de dr. F. S. Meijersvereni- ging. Dit streven naar eenheid werd gistermiddag in Den Bosch bekendgemaakt door prof. mr. L. H. C. Hulsman, voorzitter van het hoofdbestuur van de Katho lieke Reclasseringsvereniging (KRV). DOOD SPOOR Het is nog niet gebleken in hoever re de Protestants-Christelijke Reclas- seringsvereniging en het Leger des Heils willen meewerken aan een nieuwe organisatorische structuur van de reclassering. Prof. Hulsman liet duidelijk blijken dat deze vorm van nazorg op het ogenblik op een dood spoor is geraakt. Prof. Hulsman sprak op een persconferentie gistermiddag open hartig over de moeilijke situatie waarin de reclassering zich bevindt. Om deze reden heeft het hoofd bestuur en de directie van de KRV gemeend het nieuwe centraal bureau aan de Zuiderparkweg in Den Bosch niet officieel te openen ESTABLISMENT „Op een klassieke ingebruikstelling komt het establishment. Er worden 1 dan prachtige toespraken gehouden. Wij geloven dat een dergelijke presentatie voor de reclassering niet passend genoemd kan worden. Het is immers zeer te betreuren dat dit I werk verdeeld gedaan moet worden. 1 Het zou dan ook een verkeerd beeld van de ontwikkeling geven indien wij hadden besloten dit nieuwe ge bouw officieel te openen." Vanzelfsprekend heeft dit besluit in brede kring verwondering gewekt. De reclassering wil echter bewust niet aan de weg timmeren, hoewel I groepen maatschappelijk werkers de ero open brief na de andere het licht laten zien. Daarin worden aan alie reclasseringsverenigingen in ons land, in totaal zeven gevoelens van verontrusting en bezorgdheid uitgedragen over het functioneren I van de reclassering. CONCLUSIE „Het gaal verkeerd met de reclas sering", is de duidelijke conclusie die prof. Hulsman bereid was te trekken. De Katholieke Reclasseringsvere niging, met een staf van een kleine 250 medewerkers, is de grootste in Nederland. De vereniging heeft 4600 cliënten van de jaarlijkse 11.000. Er worden ongeveer 4500 voorlich tingsrapporten uitgebracht. Per jaar gaat er in de KRV 5,5 miljoen gulden classering nog duidelijk een afstand bestaat. De reclasseerders zijn de mening toegedaan dat voor een gron dige bezinning op hun werk eenheid van organisatie onontbeerlijk is. Er zou een centrum voor studie, plan ning en actie mcoten komen. Prof. Hulsman meent dat de reclas sering er mee gediend is als die een heid er snel komt „Reclassering zal er altijd wel moeten blijven. Ver dwijnt dit werk dan komt direct de officier van justitie in de knoei. Ju risten hebben immers geen vorming genoten over de gedragswetenschap pen. De reclasseringsverenigingen zijn deskundigen op dit gebied. De rechter voelt dagelijks het tekort aan informat'»» indien juist die reclasse ring geen rapporten kan produceren". VERWIJT „Ons verwijt is echter dat er op ons apparaat te vaak een beroep wordt gedaan Onze ambtenaren schrijven bijna de hele dag voorlich tingsrapporten. Aan hun noodzake lijke werkzaamheden „in het veld" komen zij bijna niet toe. Dat is een kwalijke zaak. Onze cliënten krijgen dan ook in deze tijd een niet gestruc tureerde hulpverlening." „Er moet een evenwichtige verde ling komen tussen de tijd die uitge trokken wordt voor het samenstellen van rapporten en het werken onder de cliënten. Een uitbreiding van het reclasseringsapparaat is daarbij on ontbeerlijk. Mijn mening is dan ook dat de voorlichtingsactiviteit beperkt I moet worden". meende prof. i Hulsman, die met nadruk zei in splitsing van de taken geen oplossing I te zien. WERKGROEP De stafmedewerkers bij de centrale bureaus van de grote reclasse ringsverenigingen en het Nationaal Bureau voor de Reclassering zien hun werkzaamheden dan pas effec tief worden indien de afdelingsbestu- I ren worden opgeheven en cr wordt j overgegaan tot de instelling van een werkgroep. Deze zou moeten worden gevormd uit vertegenwoordigers uit alle geledingen van het professionele reclasseringswcrk. alsmede door een aantal niet-profesrionelen. TAKEN I Het werkbestuur zou deze taken toebedeeld krijgen: j het bevorderen yan de discussie in alle geledingen omtrent doel- en J taakstelling van de reclassering; het nemen van beslissingen op principiële punten: het uitoefenen van een repressief toezicht op het beleid van de instel- lingen; het benoemen van functionarissen i op directie-niveau: het opdracht geven aan een orga- I nisatie-bureau tot voorbereiding van >?en organisatorische eenheid met be trekking tot het beleidsvormende, wetenschappelijke en uitvoerende werk in de reclassering. De reclassering moet uit het slop J gehaald worden. Op niveau van besturen en directies bestaat er al I geruime tijd overleg zowel tussen de instellingen onderling, alsook met instellingen en instanties buiten de reclassering, met name het departe ment van justitie de Nederlandse Vereniging voor Rechtspraak, de Communicatiegroep reclassering-psy- chopatenzorg-gevangeniswezen en de Nationale Raad voor Maatschappelijk Welzijn. De „werkers in het veld" blijven echter de situatie onoverzichtelijk vinden. Zij menen dat tussen de be leidsbepalende instanties in de re- De Hanson-vü fling, de vijj dochters van John en Irene Hanson uit Rayleigh. Engeland, die in november vorig jaar werd geboren, wordt gedoopt: het vijftal op de armen van hun peetmoedersvan links naar rechts: Nicola, Joanne, Julie. Jacqueline en Sarah. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Albatros superfosfaatfabriek aan de IJs- seldijk te Kralingsche Veer zal op 1 juni a.s. worden opgeheven. Als gevolg van deze sluiting komen 140 personeelsleden op straat te staan. Het personeel is donder- j dag via de ondernemingsraad op de hoogte gesteld van dit besluit. Met de vakbonden wordt over leg gepleegd over het afvloeien van het personeel. Door de slechte gang van zaken in dc gehele kunstmestindustrie is de laatste jaren meermalen gedacht aan een definitieve sluiting van het sterk verouderde bedrijf te Kralingsche Veer. Vorig jaar kwam reeds een re organisatie tot stand waarbij een aantal functionarissen naar het com plex te Pernis is overgeplaatst. Van een overplaatsing zal ditmaal echter geen sprake zijn, zo verduide lijkte de heer J. H. V'elders, directie lid van de verenigde kunstmestfa- brieken Mekog-Albatros. In Pernis werken ruim 1150 man waarmee dit bedrijf maximaal bezet is. Er wordt geen personeel meer aangenomen; door natuurlijke afvloeiing vallen voor dit bedrijf op korte termijn geen ontslagen te verwachten. Dit is wel het geval met een aantal personeelsleden bij de fabriek in IJ- muiden. Hier zal eind van dit jaar een nieuwe fabriek een drietal oude re amoniakfabrieksgebouwen vervan gen zodat van de 1100 werknemers een kleine 200 naar een andere werk kring moeten uitkijken. Problemen hierbij verwachtte de heer Velders echter niet omdat met name Hoog ovens wellicht een groot aantal mensen zal opvangen. Voor het personeel in Kralingsche Veer zag dc heer Velders de toe komst zeer somber in. Het personeel is sterk „vergrijsd". Maar liefst 53 werknemers zijn 55 jaar of ouder. De situatie in de hele kunstmestin dustrie is momenteel ongunstig, aldus de heer Velders. Weliswaar is de prog nose dat het gebruik van kunstmest sterk zou toenemen uitgekomen, maar de prijzen daalden zeer sterk. De prijs van ureum bijvoorbeeld viel in korte tijd van 205 naar 130 per ton. tOTTERDAM In tegenstelling verleden week, toen Ajax spéélde Feijenoord in verband met de moeting tegen Vorwarts op zijn weren mocht rusten, zal slechts jenoord competitievoetbal gaan rijven. Ernst Happel vertelde dat msdagavond reeds, hij ziet in fV in het bekende Geusseltstadi- :en tegenstander van formaat, len tegenstander die elk jaar eilijkheden oplevert, maar dit r onder de vakman Knobel, met Iers als Ko Prins en Ivan Mraz langer als een ploeg gezien nt te worden die tegen degrada- vecht maar kwalitatief onder dc antische twee Ajax en Feijenoord sen clubs als Twente. Sparta en 'O thuis hoort. h" Ove Kindvall, de Zweedse jsschutter zonder zelfvertrouwen ;en MVV van de partij zal zijn is onzeker. Terecht stelt men zich stadionkringen op het standpunt Ove best een weekje rust zou nnen gebruiken. Het feit dat ijenoord, te weinig volwaardige nplaganten heeft, maakt zulks evenwel moeilijk voor de landskam pioenen. Bij Sparta zijn er zorgen om de acante plaats van Ger Ter Horst ia diens straf van twee weken. Wie 'e plaats van Ter Horst gaat inne men was vanmorgen nog niet be- cend op het kasteel. In het inhaal- jrogrammaatje voor het komende weekend staat voor Sparta géén wedstrijd te boek. Maar de zorgen :ijn er niet minder om, omdat één mn de twee wedstrijden waarin Ter Torst absent zal zijn tegen plaatse- ijke rivaal Feijenoord zal gaan. /oor de Haagse clubs zijn uit wedstrijden weggelegd. ADO staat •oor de lastige opgave die FC Twente in Enschede nog altijd is en -Iolland Sport trekt naar Breda waar NAC trappelend wacht. NEC Haarlem zal niet ver van een gelijkspel af liggen, evenals trou wens GVAV DWS. Go Ahead verliest van PSV. Ook al wordt de trijd in Deventer gevoerd. GER TER HORST Bij het bedrijf in Kralingsche Veer wordt al een kleine twee jaar met ernstige verliezen gewerkt. De situa tie was soms zelfs zo erg dat het werk voor enige tijd stil gelegd moest worden bij gebrek aan vraag, aldus de heer Velders. Omdat de fabriek uitsluitend af hankelijk is van de vraag naar meng- meststoffen, waarvoor de grondstof fen werden aangevoerd uit Pernis en IJmuiden, is het bedrijf bijzonder marktgevoelig. Met de sluiting wordt duidelijk dat de superfosfaatfabriek niet is opgewassen tegen de verdwij nende winstmarges. De resultaten over het hele bedrijf zijn eveneens bijzonder teleurstellend, zo deelde de heer Velders mee. De samenstelling en omvang van het huidige kunstmestprodukten- pakket (1,5 miljoen ton per jaar) wordt door het sluiten van de fabriek in Kralingsche Veer (capaciteit 150.000 ton per jaar) nauwelijks beïn vloed. Het personeel dat donderdag de jobstijding kreeg nam de mededeling nogal laconiek op. Men had deze maatregel wel min of meer zien aan komen. Wel werd onmiddellijk geïn formeerd hoe de afvloeiingsregeling zal worden. Hierover wordt echter nog druk overleg gepleegd met de betreffende vakbonden, aldus de heer Velders. ROTTERDAM Aan de vergade ring van de wijkraad voor Ij3sel- monde kwam donderdagavond een tragisch einde, toen de heer J. Bijl. wijkraadslid voor de Partij van de Arbeid, plotseling onwel werd en overleed. Hij was juist de vorige dag geko zen tot lid van provinciale staten van Zuid-Holland en stond kandidaat voor de gemeenteraadsverkiezingen- Hij werd 45 jaar. De heer Bijl was beeldend kunste naar en had een functie in het onder wijs. Sinds 1966 was hij lid van de wijkraad voor IJsselmonde. Voorts was hij bestuurslid van de Vereni ging tot verbetering dervo volkshuisvesting ..IJsselmondo". In de wijkraad was hij voorzitter van de commissie wijkgebouwen en mtelijke odening Kamervragen over kiesrecht militair DEN HAAG Het socialistische Tweede Kamerlid Wieldraaijer heeft er bij minister Den Toom van de fensie op aangedrongen een zodanige regeling in de krijgsmacht te treffen, dat iedere militair die dit wil ook persoonlijk zijn kiesrecht kan uitoe fenen. Hij stelt de vragen naar aanleiding van een artikel in. Trouw, over de gang van zaken in Seedorf. waar de militairen te laat in kennis zouden zijn gesteld van de regelingen. Neerlandici heffen bezetting op GRONINGEN De Neerlandici van de Rijksuniversiteit in Gronin gen hebben vannacht de bezetting van het gebouw van de aipha-facul- teit beëindigd. Het dagelijks overleg van de universiteit had dit als voor waarde gesteld om besprekingen te kunnen openen over een oplossing van de moeilijkheden binnen de fa-» I culteit der letteren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9