im dienst van de Memisa in Ghana „Bijbelgetrouwe" platenbijbel Naar meer en beter ehr. onderwijs Nieuwe actie: V rij lieï< ook voor de ander GERRIT DEN BRABER verdedigt Mijn Gebed Een woord voor vandaag Kerk en ontwikkelingswerk zouden samen moeten gaan Dr. Ibiam n; Uw probleem is het onze.... BEROEPÏWNWERK Voor IKOR-CVK- film niet verantwoordelijk PASSIESPELEN UITGESTELD Nigeria teri ■J Geref. Gemeent willen verboi tv-film Na 25 jaar bevrijding Ben Hoekendijk jubileert NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 19 MAART ,Als tegen een rover zijt gij uitgetrokken met zwaarden en stokken om Mij gevangen te nemen? Dagelijks zat Ik in de tempel te leren, maar gij hebt mij niet begrepen." Staande voor een opgehitste menigte, aangevoerd door Judas, spreekt Jezus deze woorden in Gethsemane. Als tegen een rover En al die mensen kénden Hem, hadden erbij gestaan, toen Jezus de liefde van God voor zondige mensen verkondigde, waren ooggetuigen geweest van Zijn genezingswonderen. Zij hadden Hem nog niet zo lang daarvóór toegejuicht. Nu is de verering van het volk veranderd in haat, nu heeft de duivel zijn kans schoon gezien. Kerkelijke en wereldlijke autoriteiten uit die dagen gebruikt hij om Jezus te veroordelen en te krui sigen. Is er een verklaring behalve de hier genoemde? Jezus zegt: ,jMaar dit alles is geschied opdat de schriften der profeten in vervulling zouden gaan." Nee, het verontschuldigt niet het optreden van die bende, van Judas en van de hoge priester. Hier blijft de schuld levensgroot. Maar ook: het is alles voorspeld. De schriften der profeten gaan nu in vervulling. De Heiland der wereld gaat Zijn laatste gang ook voor U en mij? We lezen vandaag: Marcus 13 vers 14 tot 27. (door Riet Diemer) be twee TT OTTERDAM Zaterdagavond stijgt haar vliegtuig op met Tt- stemming Ghana, het land, waar Inge Begemann (27) al t jaar in dienst van de Memisa, de rooms-katholieke missie, haar be stemming heeft gevonden. Na een verloftijd van een paar maanden gaat Inge terug naar de polikliniek in het vissersdorp Shama. Wereldwijd wakker wezen UTRECHT Op de nationale onderwijstentoonstelling die van woensdag 1 tot en met 8 april in de Utrechtse jaarbeurs zal worden gehouden, zullen drie or ganen zich onder het motto „We reldwijd wakker wezen" presen teren. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge- helmhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar ln verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Hoe scheurt en verpot men een ijzervaren? Wat is de beste tijd? De plant heeft zulke dikke wortels en laat steeds zijn blaren hangen. Periodiek zet ik haar in een emmer water maar dat helpt niet veel. Ze zit in een heel grote pot en staat steeds op dezelfde plaats in de serre. Antwoord: Het kan zijn dat de plant een van de sterkste varens, cyrtomium geheten nog te weinig water krijgt, of wat we waarschijn lijk achten, in die zeer grote pot te veel vocht krijgt, waardoor de wor tels gebrek hebben aan zuurstof en langzaam gaan rotten. Haal de plant maar eens uit de pot. schud haar uit de kluit en kijk hoe de wortels er uitzien. Zijn ze erg vochtig, dan in snijden tot de gezonde wortels. De plant kunt u scheuren met be hulp van een mes, zorg dat aan de jonge delen voldoende nieuwe wor tels blijven zitten. Het oudere ge deelte met de slechte wortels doet u weg. Pot die nieuwe delen op in ge wone bloemistengrond met wat turf molm en scherp zand. Neem de pot vooral niet te groot, bijvoorbeeld 11 tot 12 cm doorsnede. Een scherf op het potgat voor een goede afwatering. Na het aangieten voorlopig niet gieten en mesten. Zo dra er nieuwe groei optreedt, gelei delijk meer water geven en na volle groei wekelijks bijmesten. Zet de plant nooit in de volle zon. wel in het volle licht. Ze wordt dan mooier van kleur. Vraag: Een zakenman met een flink eigen bedrijf is een tijd wegens ziekte niet in staat zijn werk te doen. Zijn vrouw schreef het hoofd kantoor van de W.A.O., in Amster dam. Na invulling van formulieren krijgt hij nu een uitkering van 500 per maand en een bedrag met terug werkende kracht. Een ander lijdt sinds jaren aan bronchitis, hoge bloeddruk, een nier aandoening en kreeg" vorig jaar een bloedstolling in de hersenen, zodat hij niet meer in staat is. zijn werk te doen. Hij heeft een jarhthavenbe- drijf. Ook hij wendde zich *ot dat hoofdkantoor. Er kwam iemand ge gevens vragen, o.a. of hij ook wel eens in loondienst had gewerkt. In derdaad was dat het geval tussen de jaren 1923 28. Daarna volgde een af wijzende beschikking. Is de W.A.O dan niet voor iedereen? Antwoord: De wet is alleen «oor werknemers. De werkgever betaalt 4 pet. de werknemer 1.3 pet premie. Iemand die meer dan 40 jaar niet in loondienst gewerkt heeft en geen cent premie heeft betaald, komt niet voor uitkering in aanmerking. Die vijf jaren loondienst van zijn jonge jaren spelen hierbij geen rol. Toch raden wij aan. nadere toelichting van de beslissing te vragen. Over de vergelijking met het an dere geval kunnen wij ons niet uit laten omdat wij over onvoldoende Verzoek van lezer: Wie kan me helpen aan enkele kinderboekjes, geschreven door Jacob Stamper'.us, o.a. aan „Recht door Zee" en „De oude veldwachter" (dergelijke ver zoeken nemen we slechts bij uitzon dering voor bijzondere gevallen op). Het zijn: de Unie School en Evan gelie, de onderwijscommissie van de Nederlandse Zendingsraad en de stichting Audiovisie, waarin de Zen dingsraad en de bijbelgenootschap pen samenwerken. Zonder in elkaar op te gaan presenteren deze drie zich gezamen lijk om des te nadrukkelijker te trachten de kwaliteit van het christe lijk onderwijs zowel in binnen- als buitenland te bevorderen en hun kijk op dit onderwijs door te geven. Vanuit deze visie bestemt de Unie 0 procent van de jaarlijkse Uniecol lecte voor „export" ten behoeve van steun behoevende onderwijsprojec ten. De onderwijscommissie van de Zendingsraad hanteert dezelfde tref woorden als de Unie: evange- lie-school-wereld. Doet de Unie een beroep op schoolbesturen, ouders en belangstellenden om hun evange lische wereldwijde verantwoordelijk heid te beseffen en na te komen, de onderwijscomissie stimuleert leer krachten hun onderwijs een mondi aal perspectief te geven. Dit laatste betekent niet het intro duceren van een nieuw vak, maar het her-ijken van bestaande vakken, waarvoor ook speciale lectuur en lesmaterialen beschikbaar zijn. De stichting Audiovisie sluit hier weer bij aan met het vervaardigen van fotomappen, knipvellen, dia-se ries, klankbeelden, e.d. Bijbels kijk en leesboek bij A. Heijn (Van onze kerkredactie) ZAANDAM Met ingang van dinsdag zal in alle winkels van Al- bert Heijn een bijbels kijk- en lees boek te koop zijn met als titel De man van Nazareth. Het rijk in kleuren ge- illustreerde werk is geschreven door Mies Pouhuys en de tekengingen zijn van Piet Worm. Dit gezinsboek over het leven van Christus volgt het evangelie van Mar cus in de vertaling van mr. E. Etraat. Daarnaast wordt uitgebreid informa tie gegeven in woord en beeld over de achtergronden waartegen zich het verhaal afspeelt. Uitgever van het boek, dat 180 pagina's telt, is Meijer Pers te Am sterdam. Adviseurs bij het verzame len van het materiaal voor dit boek zijn prof. dr. R. Schippers van de VU. prof. dr. W. K. Grossouw van de Nij meegse universiteit en drs. J. Helder man, gereformeerd predikant te Dom burg. Het boek is alleen bij Albert Heijn te koop, en wel voor zes gulden. NED. HERV. KERK Beroepen te Brakel. kand. C. Evers te Putten; te Daarle (toez.), kand. L. Westland te Huizen; te Ingen en te Kats. kand. A. G. van Beem te Doorn; te Lexmond, kand. W. G. J. van der Sluys te Putten: te Neede, C. Hoogendoorn te Oudelande; te Rouveen, J. Bos te Lunteren: te IJs- selmuiden (vac. J. Jongerden), D. van den Berg te Huizen; te Dinteloord, T. Lekkerkerker te Oosterwolde (Gld.), die bedankt voor Kampen, Rouveen en Sommelsdijk. Aangenomen naar Spaarnwoude (vac. G. H. van de Woord), C. Meijer te Ransdorp; naar Vianen L. Gul mans te Klooster-Terapel (rest.). Bedankt voor Amstelveen, M. van den Bosch te Goes. GEREF. KERKEN Beroepen te Alkmaar, D. C. Firet te Eefde; te Grijpskerk, J. Wolven te Andijk; te Hasselt, kand. J. L. 't Hart te Rotterdam: te Zwolle, B. Koekkoek te Waddinxveen. Bedankt voor Nijmegen (vac. R. Valkhoff), D. N. Wouters te Pijnac- ker. GEREF. KERKEN (vrUg.) Bedankt voor Utrecht, H. Bouma te Assen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Boskoop, J. van Haa- ren te Amersfoort. Bedankt voor Berkenwoude-Stol- wijk, A. Hoogerland te Werkendam. Er werken natuurlijk meer Neder landse missionarissen in het Afri kaanse land, dat vroeger de Goud kust heette, maar een bijzonderheid in dit geval is dat Inge in Nederland staat ingeschreven bij de gerefor meerde kerk vrijgemaakt van Rotter- dam-Schiebroek. Eerst vond men het nogal vreemd, maar dat is zover bijgedraaid, dat de gereformeerde kerk-vrijgemaakt van Rotterdam-Schiebroek verleden jaar in drie dagen een ijskast van duizend gulden en een bedrag van zevenhon derd gulden bijeen heeft gebracht. Hoe ze ertoe is gekomen bij de Me misa aan te kloppen? „Zie je ooit in een dagblad of waar dan ook een advertentie voor een verpleegster voor de zending' De Memisa vroeg dat wel en daarom heb ik erop geschreven. Ze wi'den me graag heb ben en na drie maanden zat ik in Ghana." En om de zaak dan nog cecume- nischer te maken: in Ghana staat In ge ingeschreven bij de Methodisten- kerk. Opleiding In het Bethesdaziekenhuis en in Dijkzigt in Rotterdam heeft ze haar opleiding als verpleegster gehad. Eerst de gewone opleiding en daarna de kraamaantekening. Daarna volgde een tropenopleiding van drie maan den. „In het begin ben je ontzettend idealistisch en je wilt weg, maar de terugslag komt als je daar zit. Dan kom je voor problemen te staan, waar je geen idee van hebt Inge werkt in een polikliniek in een klein dorp, maar dat mag je van de inwoners niet zo noemen. Het is DEPUTAAT LOK: ZUIDHORN De heer P. Lok, de- putaat van de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt), benoemd voor de be hartiging van uitzending van radio kerkdiensten, schrijft ons: In uw krant van woensdag 11 maart jl. is een beschouwing van ds. W. Koole, directeur van het IKOR opgenomen, waarin de slotzin voor komt: „Wat ik heb gezegd, is niet alleen mijn visie, zo denken wij, als kerkelijke zendgemachtigden, ero ver". Deze opmerking moge in' zoverre juist zijn, dat het IKOR als geheel deze mening toegedaan is, maar dat geldt stellig niet van alle bij het Convent van kerken aangesloten kerkgenootschappen. Waar de uitzending van de film „Zoon des mensen" mede plaats zal hebben onder auspiciën van het Con vent van Kerken meen ik als depu- taat bovengenoemd er goed aan te doen erop te wijzen, dat onder meer de Gereformeerde Kerken (vrijge maakt) geen enkele verantwoorde lijkheid dragen voor televisie-uitzen dingen, die vanwege het convent van Kerken, al dan niet in samenwerking met het IKOR, worden gebracht. VENLO De Tegelse Passiespelen worden een jaar uitgesteld. Ze wor den gewoonlijk om de vijf jaar ge houden en ook nu was de opvoering in het openluchttheater „De Doolhof" gepland. Reden is de ontvangst van enkele alternatieve plannen tot verandering van de passiespelen, onder meer van Godfried Bomans, waardoor men het niet meer verantwoord acht het Pas siespel in zijn oude vorm nogmaals op te voeren. De tekst van pater Schreurs. die uit 1940 dateert, wordt vervangen door een nieuwe tekst, gebaseerd op de binnengekomen suggesties. Er wordt reeds gewerkt op basis van bruikbare teksten uit de Bijbel aan de herziening van het spel. Voor de opvoering van de spelen, die in 1971 worden opgevoerd, was reeds voor dit jaar een subsidie van 25.000 beschikbaar gesteld. een „town", want er staan scholen en dan is het een stad. Verder is er ook een postkantoor er daarmee stijg je ook in waarde en een groot aantal kerken, zoals de presbyteriaanse en de methodistenkerk, de kerk van de twaalf apostelen en de „bamboekerk" waar de leden in trance raken tijdens de dienst en pannetjes water op het hoofd houden. Dan is er natuurlijk de rooms-katholieke kerk. Ze woont in een oude bioscoop. Inge beheert in haar eentje de po likliniek, bijgestaan door twee Gha- nese meisjes aan wie je niet zoveel kunt overlaten, maar die als tolk fungeren voor de patiënten. Er is geen arts en daarom lijkt de polikli niek wel een beetje op een huisartsenpraktijk, waar je zelfs af en toe ook tanden moet trekken. De bruni Voor hulp wordt een klein vast ta rief gevraagd, anders wordt er ge zegd „de bruni (blanke) moet haar rommel (medicijnen) kwijt, ze geeft ze gratis". Aan preventief werk komt ze tot haar grote spijt niet toe. De mensen zijn wel erg schoon, ze was sen zich twee keer per dag helemaal. Maar de riolering loopt open door het dorp en allerlei visafval en menselijk vuil komt erin terecht. De kinderen die buiten spelen zitten vaak onder de zweren. Hebben ze mazelen, dan is dat veel erger dan in ons land. Vaak gaan ze dood, omdat de moeders neusdrup pels geven, die in lengen terechtko men, waarvan de kinderen long. ontsteking krijgen. Er is veel mala ria en bloedarmoede. Inge geeft wel voorlichting op het gebied van de voeding. Ze raadt de mensen aan de bladeren van de cas- saveknol te etpn. Daar zit eiwit en ijzer in. Het resultaat was in het bzgin, dat de polikliniek bedolven werd onder de cassavebladeren, „want de zuster vindt het zo lekker". In de stad, vijfentwintig kilometer verder, is wel een ziekenhuis van de regering. Maar er is zo'n enorme corruptie onder de zwarte verpleeg sters, zodat de zieken de dokter vaak niet te spreken krijgen. Het is een soort status voor deze mensen om verpleegster te worden. Geef je ze een flinke fooi, dan is er een kleine kans, dat ze de dokter voor de pa tiënten waarschuwen. Vaak rijdt Inge de patiënten er zelf heen en rust niet voor ze de dokter spreekt. Eens raadde een dokter aan een ziek kind maar mee terug te ne men, omdat er aan de verpleegsters- hulp wel het een en ander mankeer de. De regering wil wel, dat van deze ziekenhuizen ge bruik wordt ge maakt. Inge zegt ervan: „De Ghane- zen willen zelf al les in handen heb ben, maar ze kun nen het nog niet. Over een paar jaar zullen wij er toch wel uit zijn". Self-supporting De Memisa heeft haar en de andere missionarissen (er werkt nog een pa ter bij haar in het dorp) wel in staat gesteld op een mis siepost te werken, maar verder ben je self-supporting. Dat wil zeggen, de reis naar Neder land moet ze met het geld dat de pa tiënten betalen zelf verdienen, evenals het levensonder houd en de auto, die ze nodig heeft,. Inge kan niet goed begrijpen, dat dit soort werk door de Nederlandse regering ook niet wordt gezien als ontwikkelingswerk. Er werken in Ghana paters met jarenlange erva ring van soms veertig tot vijftig jaar terwijl in het Nederlaandse vrijwilligerscorps mensen zitten, zon der ervaring, die meestal maar twee jaar zich in dit werk produktief ma ken. „Het werk van de kerk en het ontwikkelingswerk zou samen moe ten gaan". Ondanks alle moeilijkheden heeft Inge Begemann, enthousiast als zé is, erg veel zin zaterdag terug te gaan. Haar post is zolang waargenomen door een vrouwelijke collega. Ze is eigenlijk ook bang, dat ze hier niet meer kan wennen. Het woord „idea lisme" vindt ze overdreven. „Ik sta met beide benen op de grond". Ze kan er niet helemaal goed uitkomen, waarom ze terug gaatEen ideaal uit mijn kinderjaren: ik word ver pleegster en ga naar de tropen". En dan doe je dat. LAGOS Dr. Anakoe Ibian een visum ontvangen om naar ria te kunnen terugkeren. Hij verklaard zijn bijdragen te wil veren voor de verzoening in i bouw van zijn land. Dr. Ibiam (63) is de vroegen verneur van Oost-Nigeria, ms verloor deze functie bij de m staatsgreep in januari 1966. Hi toen „adviseur" van Ojoekwo Biafra. De Britse onderscheiding, tot „sir Francis Ibiam" maak dat hij een groot aandeel heeft in de zelfstandigwording van 1 zond hij in 1967 terug aan de 1 koningin. Hij beschuldigde En ervan Nigeria te steunen. Dr. Ibiam, die oorspronkelij van beroep was, is een zes presidenten van de Were van Kerken geweest op de viei semblee in Uppsala. INGE BEGEMANN DEN HAAG De deputate de Gereformeerde Gemeenten i derland bij de hoge overheid 1 in een telegram aan minister K (cultuur, recreatie en maatscl lijk werk) dringend gevraag* godslasterlijke film de Zooi mensen te verbieden." De minister mag de verantwi lijkheid hiervoor niet handen v IKOR laten. „Met het niet veri ren van de vertoning stellen Excellentie en wij ons mede dig", aldus het telegram. (Van onze kerkredactie) UTRECHT De Raad van Kerken alsmede een groot aantal instellingen hebben rondom de herdenking 25 jaar bevrijding Nederland een comité „Vrijheid ook voor de ander" in het leven geroepen. Het doel van bet comité: een natio nale actie gericht op hen, die buiten VAN OKKE JAGER EN PASTOOR KEET WAGENINGEN De verschijning van „De nieuwe kinderbijbel in kleu ren" in december 1968 was een voor ouders en opvoeders verrassende ge beurtenis. Het boek gaf niet alleen een radicale vernieuwing in de ver trouwde manier van het vertellen van bijbelse verhalen aan kinderen, maar het was zelfs een uitspringer in de reeks kinderbijbels na W. G. van de Hulst en Anne de Vries. Het boek bevatte slechts het Oude Testament en de velen die de in bont gekleurde platen verpakte verhalen van Anne Edwards waarderend heb ben gebruikt, zullen verlangend heb ben uitgezien naar de aanvulling. Die is er nu: bij Zomer en Keuning in Wageningen verscheen de forse paperback met 130 korte, nieuw-testamentische verhalen, ver deeld over veertien hoofdstukken. Het is de Nederlandse vertaling door Marianne Jager van „A child's bible" van Shirley Steen en ook aan haar bewerking van dit tweede deel heb ben dr. Okke Jager en pastoor J. M. E. Keet medewerking verleend. Het samenspel van deze theologen geeft dit boek al direct het voordeel dat het zonder enig voorbehoud zo wel in rooms-katholieke als in pro testantse kringen (gezinnen, scholen, clubs) kan worden gebruikt. Belang rijker aanbeveling nog is dat de ver halen zo treffend dicht aansluiten op de bijbeltekst. Als ooit bijbelse verhalen „bijbel- getrouw" en onopgesmukt zijn naver teld, dan hier. Deze aanpak dringt het kind geen denkbeelden op die het. bij het groter worden zal moeten herzien. De sobe re teksten laten dan ook alle ruimte voor een eigen, kinderlijke fantasie. Dat laatste gebeurt vooral met be hulp van de kakelbonte kleurenteke ningen van Charles Front, waarmee het boek boordevol staat. Volgens de titelpagina zijn het er 160. Deze frisse illustraties, die nergens pompeus aandoen, maken dat van dit kijk- en voorleesboek grote aantrek kingskracht op peuters uitgaat. Wat oudere kinderen (en waarom volwassenen ook niet?) zullen, dank zij de eenvoud van de verhalen, de kleurrijke verluchting graag op de koop toe nemen. Met die koop is 9,50 gemoeid, al is het,, als men van een langere houd- Nahum Norberi Glatzer, Sendung und Schicksal des Judentums, aus nachbiblischen Quellen. Uitg. Ver lag Jakob Hegner in Köln. 250 bladz. Prijs DM 16.80. Bijbelse visie op de mens. „Offen- bar ist Menschlichkeit das Thema unseres Jahrhunderts geworden", dit schrijft Ludwig Berg in de inleiding op zijn prachtige boek „Das theologi sche Menschenbi'd'waarin hij op een voortreffelijke wijze de vraag naar de mens theologisch en dit is met name Bijbel'! uiteenzet. Na een oriënterend hoofdstuk gaat de geleerde schrijver na wat het alle maal zeggen wil als de Bijbel over de mens spreekt als over Gods even beeld. Een monografie, die waarlijk „grundlegend" mag heten. baarheid verzekerd wil zijn, wel aan te bevelen de gebonden uitgaaf te kiezen. Die vergt dan f3,50 meef. KOOS DELHAAS PUTTEN Donderdag 26 maart bestaat de Stichting Ben Hoeken- dijk's Evangelisatie Campagnes tien jaar. Naar aanleiding hiervan belegt het opwekkingsteam verschillende jubileumsamenkomsten. Het werk van Ben Hoekendijk heeft bekendheid gekregen door de grote tent-evangelisatiecampagnes, waarin behalve gepredikt en gezon gen ook met zieken gebeden wordt. Tien jaar geleden begonnen Hoeken dijk en zijn vrouw met deze „can- vas-kathedraal" door Nederland te reizen. Een ander aspect van het werk is deuitgave van het maandblad Op wekking, dat een maandelijkse op laag van 11.000 heeft. Dit blad is uit gegroeid tot een podium van de Volle Evangelie-beweging, waarin zende lingen en voorgangers van vele groe pen hun mededelingen doorgeven. Enkele weken geleden verscheen nummer 100. De jubileumsamenkomsten worden onder meer gehouden in Den Haag (De Drie Stoepen, Prinsengracht; 26 maart 19.30 uur) en Rotterdan (Groothandelsgebouw ;28 maart 19.30 uur). de Nederlandse grenzen onvol mogelijkheden hebben zich ii heid te ontplooien. Daarmee wil het comité het landse volk de gelegenheid bie< viering van eigen vrijheid te pl in een ruimer, internationale! band. Door een aantal project) hieraan vorm worden gegeven. Daartoe zullen behoren een waarin tot uitdrukking komt joodse gemeenschap in zijn toti als geen andere geleden h»eft de gevolgen van de tweede w oorlog. Verder een project dat vluchtelingen en gevangenen terwijl men ook denkt aan he derhulpplan in India. De deeln d>e instellingen zijn: de Stichtii cumenische hulp aan kerkt vluchtelingen, de diakonale rai Hervormde kerk, de stichting R in nood, het Algemeen diacona reau van de Gereformeerde het Humanistiscn verbond, de tieve Israël-actie, het Nederlan mité Unicef, de Nederlands jei meenschap, de Novib en het U centrumN ederland. Het weer in Euro| weer min. temp. gisteren Amsterdam regenbui 3 Brussel zw. bewolkt 3 Frankfort regenbui 2 Genève zw. bewolkt 2 Innsbruck zw. bewolkt 1 Kopenhagen regen 0 Locarno Ralf bewolkt 3 Londen onbewolkt 4 Luxemburg sneeuwbui 0 Madrid onbewolkt 1 Majorca zw. bewolkt 9 München sneeuw -1 Nice onbewolkt 7 Parijs regen 4 Rome zw. bewolkt 7 Wenen zw. bewolkt 4 Züricb zw. bewolkt 1 (Van onze kerkredactie) HILVERSUM Gerrit den Bra- ber, de maker van het lied „Mijn „Gebed der Gemeente" in ons blad. van de pendant van ds. H. Meijer „Gebed der Cemeente" in ons blad. Hij zegt: „Met alle waardering voor de ongetwijfeld goede bedoelingen van deze dominee permitteer ik mij het toch niet met hem eens te zijn." In een brief aan de predikant, waarvan Den Braber ons een kopie zond, merkt hij op; „Vooropgesteld is mijn mening, dat geloof iets heel persoonlijks is en dat in onze omge ving te vaak de fout wordt gemaakt, dat wij elkaar willen gaan vertel len hoe en wat wij moeten geloven." Mijn vraag aan u, ds. Meijer: „Zijn er niet te veel mensen, die pre cies de symptomen kunnen beschrij ven die je het Eeuwige Leven bezor gen?" Een andere vraag die zich bij mij opdringt is: .„Willen wij Hollan ders niet overal een formule voor hebben?" Den Braber gaat dan, zijn lied verdedigend, voort: „Mijn Gebed" is een anekdotisch lied. Het gaat over een jongen die via het orgel en de kerk tot een gebed komt, ook al kent hij van huis uit „het gebed" Gerrit den Braber niet. Hij weet wel, dat hij eerbiedig moet zijn, vandaar dat hij spreekt over „Heer". Meent ds. Meijer werkelijk dat een gebed altijd met geloof te ma ken moet hebben? Ik wel, maar het is niet gezegd dat het geloof van de jongen in het lied gelijk is aan het uwe dan dan nog: „Doet het er wat toe op welke wijze men tot een ge bed komt? Is het niet de hoofdzaak dèt er gebeden wordt?". U vindt, aldus Den Braber, de woorden van de oorspronkelijke tekst wat profaan. Het zal u uit het bovenstaande duidelijk zijn, dat ik het daar helemaal niet mee eens ben. Mij storen eerder de wat holle woorden waarmee men denkt te moeten bidden en tot God te spre ken, dan de zuivere spreektaal van een eenvoudige jongen die D. C. Le wis personifieert en die op zijn ma nier en met zijn eigen woorden tot God spreekt. Dan mag hij van mij best zeggen, dat hij een rotdag had en door zijn collega's gepest werd, want deze woorden worden door de meeste mensen dagelijks gebruikt en zijn, naar ik meen, Onze Lieve Heer niet onbekend, aldus tekstschrijver Gerrit den Braber. Kruiswoordpuzzel zonder zwart Horizontaal: 1. het gebied een markies, 2. opgeld-dichte 3. bloem-papegaai. 4. achten- dendicht van Homerus, 5. plaats in Duitsl., 6. gema (muz.)-welaan, 7. zoutziederi viertje op de grens van Over. Drente. 8. er meer dan gen van hebben-soort bier-koor zangers, 9. plaats in Z.H.-zor (Lat.). Verticaal: 1. misteltak-foei, optreden-achting, 3. persoon wie men algemeen lacht-bluts, flink-knaagdier-water in Fricsl. ingeval-opstootje, 6. grote kan afk. van mount-priem, 7. gra uit het Holl. Huis-denkbeeld-r ten inbegrepen (afk.), 8. tijdre ning-plaats in Duitsl., 9. met specie-volk. OPLOSSING VORIGE PUZZl 1. maat, 2. aria, 3. Aida, taak.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2