Eurotraiisplaiit zoekt de juiste partner Steun voor wederopbouw Willemstad van Nederland Waarom méér betalen? Prakticanoval f360, Historisch gesprek Duitsland begonnen WEEFSELTYPERING Arrestaties in T sjechoslowakije Structuurplan vergt 35 miljoen gulden COMPUTER 3EL PATIËNTEN illes goed en wel NEGATIEF LEVENSVATBAAR Inbreker sticht brand in Zeist Overeenstemming tuinbouwlonen Experimenteel bouwproject start 24 maart Prins bespeelde de angkloeng Uit de Haagse hof geplukt Lawine verrast skiërs: 4 doden Vorming kabinet in Italië stap dichterbij Krachtiger druk uitoefenen op Rhodesïè Meer muiterijen aangekondigd Opnieuw uitstel levering van straaljagers VALS GELD IN OMLOOP Helft van de wereldbevolking woont in Azië r". 15 DONDERDAG 19 MAART 1970 [LEIDEN Nog geen twee jaar na de oprich- ig kan nu al worden vastgesteld dat Euro- insplant volkomen levensvatbaar is. ie organisatie, opgericht in mei 1968, stelt :h ten doel orgaantransplantaties beter te laten igen door onder meer het uitwisselen van be- ihikbare gegevens. Vijftien niercentra in Ne- rj«erland, België en West-Duitsland en straks ook witserland, maken deel uit van Eurotransplant. In een houten keet op het terrein van het Aca- ■misch Ziekenhuis te Leiden, tussen onregel- atig gegroepeerde oude en nieuwe gebouwen, jna niet te vinden voor wie de weg niet kent, •rtelt de hoogleraar in de immuno-hematologie J. J. van Rood over Eurotransplant en wat er »dig is om een niertransplantatie een betere ins van slagen te geven. „Daarvoor is niet alleen nodig een donor, een leratieteam, een laboratorium, een team voor izorg, maar vooral communicatielijnen tussen ziekenhuizen en de niercentra", vertelt dr. an Rood. Dit is noodzakelijk om „bij elkaar issende" donors en ontvangers te vinden. Voor dié lijnen te zorgen is één taak van Euro- ansplant. De andere is de weefseltypering met s doel de afstotingspercentages die zich voor- Den bij elke transplantatie, te verzwakken en Is het kan te voorkomen. Tot dusver zijn weefselgroepen van meer dan uizend patiënten getypeerd. Uitvoerig vertelt dr. Van Rood wat er allemaal odig is voordat een operatie kan beginnen. j DEN HAAG Bij een massale ak- tie van de politie in Tsjechoslowakije zijn de laatste weken 2824 personen aangehouden. Dit heeft de politie in Praag gisteren meegedeeld. Vermoed wordt, dat de arrestaties om politieke redenen zijn verricht. I Hierover bestaat echter geen zeker- j heid. Van alle gegrepen personen zul len er 1081 in staat van beschuldiging worden gesteld. Kijk maar eens wat er allemaal op en aan zit, dan zoekt u niet verder!, éénogige spiegelreflexcamera 24 x 36 mm automatisch diafragma, prismazoeker met micro-instelraster, en sluitersignaal, quick returnspiegel, verwisselbaar objectief. Spleetsluiter van 1 tot 1/500 sek. B synchronisatie voor elektronenflitsers en lampjes. Pentacon quick loading systeem met Domiplan 2,8/50 mm Vraag uw fotohandelaar Orwo Foto N.V. - Postbus 127 - Hilversum Dr. J. J. van Rood „Strikte wet is dat het team dat de mor, meestal een verkeersslachtof- ir, behandelt, gescheiden is van het am dat de ontvanger behandelt. De gegevens van de donor gaan lar Leiden, waar in een door de mputer gerangschikte lijst met ge- vens van ontvangers gezocht wordt iar de juiste partner. Als de familie in de potentiële donor toestemming eft geen toestemming geven imt erg weinig voor de weefsel- pering een gunstig resultaat te zien eft, de ontvanger geschikt is voor operatie en voorts aan nog een ital voorwaarden is voldaan, kan nier worden overgebracht. "omt de patiënt er goed door en zich geen afsto- verschijnselen voor, dan kan hij normaal leven, al zal hij wel regelmatig voor controle terug en komen en zal hij ook medi- ■n moeten blijven slikken. Eurotransplant, aldus dr. Van ood. heeft het grootste aantal pa- ënten ter wereld en heeft het ootste aantal niertransplantaties ogelijk gemaakt. Er zijn in het kader van Euro- ansplant 162 nieren getransplan- terd van 106 donors. Daarvan zijn er og 116 werkzaam; 51 van die 116 jn al langer dan twaalf maanden etransplanteerd. Totaal zijn 71 nieren al langer dan vaalf maanden geleden één van Inspraak Het begrip „inspraak" is aan inflatie derhevig. Vooral in de verkie- igstijd menen sommige politieke Iirtijen en andere maatschappelijke oeperingen uit het woord politieke ant te moeten slaan. Als regelmatig bezoeker van politie- avondjes is het mij opgevallen, dat die het meest om inspraak roepen een blijk van belangstelling geven s hun deze inspraak geboden wordt. Zo hebben het laatste jaar achter- ïnvolgens de KVP-fractieleider, de inister-president en de landelijke VP-voorzitter in opebare vergaderin- tn te Leiden gesproken. Kort voor e verkiezingen hield minister Bakker ier nog een rede, terwijl er tevens in debat plaatsvond tussen de lijst ekkers van D'66 en KVP. Op al die vergaderingen konden ressiegroepen hun wensen kenbaar laken en in debat treden met de aan- rezige politici. Maar ze bleven thuis.... M. J. Hanssen Leiden Radio-kerkdiensten Elke zondagmorgen zijn enige hon derdduizenden gelovigen verhinderd |m naar de kerk te gaan, die daarom rlangen naar een gewone kerkdienst or de radio. Maar het IKOR schijnt ju ook dit te willen afschaffen. De laatste zes weken zond het IKOR weemaal een kerkdienst uit, de overi- keren een kort dienstje met discus- pe over een bepaald onderwerp. Zo yerd er de laatste maal niet minder fan drie uur gepraat, afgewisseld met gewijde muziek, over zaken waaro men van maandag tot zaterdag al >ort. [M.i. heeft het IKOR hiervoor geen ndtijd gekregen, maar het IKOR chijnt carte blanche te hebben. De fed. Herv. Kerk, die al eens heeft "protesteerd, zegt de relatie niet op, Wellicht uit vrees dat dan alle her- ormde kerkdiensten verdwijnen. De ^reformeerden hebben bij het IKOR pl lang weinig of niets te vertellen. Hoe heeft het Convent van Kerken Be zondagmorgen ooit aan het IKOR nnen afstaan? Den Haag, F. J. de Groot de criteria die algemeen ook door Eurotransplant voor het al dan niet geslaagd zijn van een transplantatie wordt gehouden getransplanteerd. Eenenvijftig daarvan zijn nog werk zaam, wat neerkomt op bijna zeven tig procent. „Buitengemeen gunstig", aldus de hoogleraar. Het overeen komstige percentage gerekend over alle niertransplantaties in de wereld is omstreeks 46. Eurotransplant is in principe ook geschikt voor transplantaties van de andere organen, maar in de praktijk is dat nog niet gebeurd. Nieren heb ben dit voordeel boven de andere or ganen als hart, longen en lever, dat ze zes tot acht uur buiten het li chaam kunnen worden bewaard en wellicht binnenkort zelfs van 36 tot In Nederland zouden per jaar 200 tot 250 patiënten een nieuwe nier moeten krijgen. Aan dit aantal is men nog niet, en dr. Van Rood wil liever geen térmijn noemen waarop men dat aantal wel zal bereiken. Een deel van de patiënten wordt blijvend met de kunstnier behandeld, een an der deel overlijdt. Eurotransplant is nog in opbouw. Maar dat zij volkomen levensvatbaar is gebleken, staat voor mij vast, al dus dr. Van Rood. ZEIST De politie heeft dinsdag avond de 21-jarige W. A. K. ge resteerd die ervan wordt verdacht in benevelde toestand in enkele huizen in Zeist te hebben ingebroken. Toen het aantal waardevolle goederen naar zijn mening onder de maat bleef, stak hij uit woede de percelen in brand, hij richtte bovendien vernie lingen aan op verschillende adresseri aan meubilair, enz. Tegen de toegesnelde brandweer lieden had hij niet zonder wrevel verklaard: „Ik heb hier net ingebro ken, maar ik vond niets, toen heb ik de hele boel maar in de fik gezet" DEN HAAG In de commissie tuinbouw van het landbouwschap is overeenstemming bereikt over een loonadvies voor de tuinbouw. Geadvi seerd wordt tot verhoging van de weeklonen van alle categorieën arbei ders met 11, alsmede tot verwerking van een deel van de prestatietoeslag in het basisloon. De vakantie wordt met een dag uitgebreid en de arbeids tijden worden verkort met 35 uur per jaar. Joan Kennedy houdt het hart vast, als haar echtgenoot Edward met een pijnlijk gezicht een (bijna dodelijke) omhelzing ondergaat van een vrouw die tijdens de parade op St.-Patrick- dag in Boston door de afzetting is gebroken. Een neef van de senator, Joseph Gargan, komt snel te hulp. DEN HAAG De Neder landse regering heeft zich in principe bereid verklaard de wederopbouw van Willemstad (Curacao) financieel te steunen. Bij de onlusten van vorig jaar mei werden in de stad op grote schaal vernielingen aangericht. Minister van financiën van de An tillen S. G. M. Rozendal en zijn colle ga zonder portefeuille F. J. Tromp hebben met de Nederlandse vice-pre- mier Bakker besprekingen gevoerd over de wederopbouw, welke totaal ongeveer 35 miljoen gulden zal kosten. De infra-structurele, verkeers- en vervoersvoorzieningen en de uitbouw van straten, stegen en pleinen vergen totaal ongeveer dertien miljoen. Aan voorraden en inventaris van de mid denstand in Curasao zijn voor twintig miljoen vernielingen aangericht. FINANCIERING Het Antilliaanse bedrijfsleven zal overgaan tot de oprichting van een naamloze vennootschap, die als fi nancieringsmaatschappij zal fungeren voor de wederopbouw van de stadsdelen Punda en Otrabanda. De opbouw van de panden, waarvoor on geveer 18 miljoen nodig is, wordt ge financierd door de participatie maatschappij voor de Nederlandse Antillen N.V. en de Europese In vesteringsbank, als de Nederlandse regering in haar opzet slaagt. Minister Bakker heeft voorgesteld de Antillen een rente-vrij krediet te verlenen voor anderhalf' jaar ter grootte van dertig miljoen gulden. De technische voorbereidingen voor het structuurplan en de verdere uitwer king daarvan vergen 6.5 miljoen. DESKUNDIGE De Nederlandse regering zal de Antillen 4,5 miljoen schenken en de rest van het bedrag uitlenen. Eind deze maand vertrekt een deskundige van het ministerie van volkshuisvesting op Curacao om op korte termijn een nader uitgewerkt project aan de regering voor te leg gen. Voor de overige eilanden staan nog de volgende projecten op het pro gramma: allereerst zal de startbaan van het vliegveld op Bonaire worden verlengd, en zal de luchthaven van St. Eustatius een verharde baan krij gen. Op Aruba wordt voor 18 miljoen gulden een ziekenhuis aangelegd met ongeveer 300 bedden. Na de besprekingen in Den Haag hebben de beide Antilliaanse mi nisters onderhandeld met leidende fi guren van de EEG en het Europese ontwikkelingsfonds. „Alle bij het fonds ingediende projecten zijn goed gekeurd", kon een verheugde mi nister Rozendal na afloop van de besprekingen meedelen. Over de pe riode 1970-75 is voor de Nederlandse Antillen een bedrag gereserveerd van ongeveer 54 miljoen gulden. DEN HAAG Op 24 maart wordt in Leusden begonnen met het wo ningbouwproject Euro-parkstad, een door Bouwster (Eurowoningen) opge zet experimenteel project van 1100 woningn. Het bijzondere is, dat de indeling van iedere verdieping op vier manie- I ren kan worden gevarieerd, zodat er j in totaal 64 mogelijkheden zijn. Zo is bijvoorbeeld een keuze mogelijk uit een dubbele dan wel enkele garage, vier of zes slaapkamers, een, twee of drie badkamers. In tegenstelling tot de traditionele bouwmethoden zal eerst met de aan leg van het park worden begonnen. Daarom zal men het project niet be ginnen met het slaan van de eerste paal, maar met het planten van de eerste boom: een volwassen plantaan van elf meter hoogte. BANDOENG Bandoeng heeft gisteren afscheid genomen van prins Bernhard zoals het hem ingrhaald heeft: hartelijk en spontaan. Op een culturele avond, die de prijs op uitnodiging van de gouver neur van West-Java bijwoonde, wer den Soedanese dansen uitgevoerd en trad het Ankloeng Padoen orkest op. Dat speelt met unieke uit bamboe vervaardigde instrumenten, die ieder slechts één toon geven. De leider van het orkest liet daar op alle aanwezigen, ook de Prins, de ankloeng bespelen, en dank zij de eenvoud van het instrument, slaagde hij erin de Westjavaanse en Neder landse autoriteiten tot een functione rend orkest samen te smelten. En toen er op die manier goed de stem ming was ingebracht, werd er nog gedanst. De Prins heeft eerder op de dag een bezoek gebracht aan de thee-plantage Malabar. In Pengalen- gan woonde hij ramgevechten bij. De ambassadeur van Frankrijk Christian de Margerie heeft, waar hij ook verschenen is dinsdagavond, een geur verspreid: „warm als wilde zomervruchten, jeugdig en bloeiend als een voorjaarstuin". Die omschrijving is niet van mij, helaas niet, want het is prachtig ge formuleerd. De kleine jonge en allerchar- mantste (dat is wel van mij) Ma- rie-Cécile Barat vond die woorden. Ze is attachée de presse, niet van een ambassade maar van Guerlain, de Franse parfumkoningen. Koningen in het meervoud, want de nakomelingen van Pierre Frangois Pascal Guerlain, die in 1828 zich in Parijs vestigde en parfums ging ma ken en verkopen, zijn allen in de firma opgenomen, zodat er nu drie Guerlains: Robert, Jean Paul en Philippe, aan het hoofd staan. Het geuren van de Franse ambassadeur was te danken aan een feestelijk en elegant gebeuren in ho tel Des Indes, waar de heer en me vrouw Migchels namens Guerlain ontving ter introductie va n een nieuw parfum, Chamade genoemd. Een „chamade" is een hoorn geschal ten teken, dat men wil on derhandelen. Een ieder die binnenkwam werd royaal bespoten met de nieuwste geurigheid, zo ook de Franse ambas sadeur en „ik", zei de gelukkige. Dat „gelukkig" is echt waar, want natuurlijk had ik weer eens een stommiteit uitgehaald. Als uitnodi ging was er een beeldschone kaart met goud-opdruk. De kaart moest men, dat werd uitdrukkelijk vermeld, bij het bin nenkomen tonen. Dus sleepte ik al dagen lang de kaart met me rond. In de grote ka- Chamade rabies, die me steeds vergezelt, om dat er onderweg altijd wel snel een boodschap te doen is. Ai, ai, toen gebeurde het. Een sla gerij bracht me op de gedachte, dat het hart voor de poes nog ingesla gen moest worden. Of de slager nu gehaast was of wat ook; thuisgekomen zat het koei- enhartebloed gekleefd op de goud- gesierde kaart... Ontoonbaar. Dus wassen. De kaart werd almaar viezer. Dus vergat ik gisteren de kaart. Mocht er toch zo maar in op mijn eerlijke gezicht, wat weer een enor me pep voor het zelfvertrouwen was. De geschiedenis van een zaak boeit me altijd. Zeker als zo'n zaak vier geslachten lang in handen van één familie is. Te denken dat keizerin Eugénie een eigen parfum kreeg, ontwikkeld door Amé en Gabriel, de zonen van Pierre Frangois Pascal. Het werd Eau de Cologne Imperiale genoemd en is nog een produkt van Guerlain. De tijd der Franse keizerinnen is voorbij en de elegante Parisienne heeft een enorme concurrentie ge kregen van de excentrieke jeugd op de Rive Gauche. Guerlain was erbij en opende een boutique in de Rue de Sèvres, waar hip Parijs nu klant Waarmee aangetoond is, dat de tijden veranderen maar de behoefte aan geurigheid blijft Misschien zelfs groter wordt om ons de uit laatgassen te doen verdrijven! VAL GARDENA Elf skiers zijn gisteren in de Dolomieten onder een lawine bedolven. Tenminste vier personen vonden de dood. De elf skiërs waren allen gidsen, afkomstig uit Santa Christina. Vijf van hen konden zich zelf in veiligheid stellen en nog twee anderen redden. De lij ken van de overige vier werden een paar uur later geborgen. In de omge ving van de ramp worden nog twee gidsen vermist. DOME Twee partijen hebben zich gisteravond bereid verklaard het programma voor een nieuwe Itali aanse coalitie-regering te onderschre ven. Alleen de PSI, de socialistischs partij moet haar standpunt nog be kend maken. De christen democraten en de democratische socialisten heb ben het programma van kabinetsfor mateur Fanfani „degelijk" genoemd. j De voornaamste struikelblokken voor de vorming van een nieuwe re gering zijn de echtscheidingskwestie Fanfani stelt voor met het Vati- caan de legalisering van echtschei ding te bespreken en de betrek kingen met de communisten. „Waar mogelijk moet centrum links het bestuur op regionaal pro vinciaal en gemeentelijk niveau in handen nemen. Als dat niet kan, moet samenwerking met alle andere partijen, ook met de communisten worden bewerkstelligd", aldus het vijf punten omvattende programma van de Italiaanse kabinetsformateur. VEILIGHEIDSRAA P NEW YORK Met 14 stemmen voor en een onthouding (Spanje) heeft de Veiligheidsraad gisteren een compromis-resolutie aangenomen over Rhodesië. De leden dringen aan op krachtiger diplomatieke en econo mische druk op het regime van Ian Smith. De resolutie, die door Finland was ingediend, is aanmerkelijk zwakker dan de resolutie van de Afro-Azia- tische landen, die dinsdag door het veto van de Verenigde Staten en En geland werd verworpen en waarin de weigering van Engeland om geweld te gebruiken tegen het regime, werd veroordeeld. In de nieuwe resolutie wordt aan gedrongen op het verbreken van de transportverbindingen met Rhodesië en wordt Engeland verzocht op te treden tegen de onderdrukking van de zwarte r^erderheid van de Rno- desische bevolking. Portugal en Zuid-Afrika worden veroordeeld voor hun handhaving van de betrekkingen met Rhodesië. WASHINGTON De twee man nen, die de muiterij op het met oor logsmateriaal geladen Amerikaanse vrachtschip Columbia Eagle leidden, hebben tegen de kapitein van het schip verklaard dat hun actie de eerste was van een serie muiterijen. Deze zullen worden uitgevoerd door vredesgroeperingen, die ten doel heb ben de oorlogvoering in Vietnam te gen te gaan. De Columbia Eagle ligt nog in de Combodjaanse haven Sihanoukville. WASHINGTON De al sedert weken verwachte mededeling van de Amerikaanse regering voor de leve ring van nog meer gevechtsvliegtui gen aan Israël is opnieuw uitgesteld. In Washington werd gisteren be kend gemaakt, dat minister Rogers van buitenlandse zaken maandag over de kwestie een persconferentie zal geven. De Amerikaanse president zou zijn beslissing oorspronkelijk reeds eind februari bekendmaken. AMSTERDAM De laatste tijd zijn in Amsterdam en nog enkele plaatsen „bankbiljetten" verspreid van tweeduizend gulden, die wel haast een evenbeeld zijn van de bestaande biljetten van duizend gul den. Vermoedelijk is het valse geld in omloop gebracht door „Omroep 2000" en „Amsterdam Kabouterstad". Maandag werden in de Westduitse plaats Kleef twee Amsterdammers aangehouden, verdacht van oplich ting. Zij hadden geprobeerd een bankbiljet van tweeduizend gulden in te wisselen. ERFURTH Vandaag is het voor Duitsland historische ge sprek begonnen tussen Willy Brandt en Willi Stoph. Bij het vertrek van Brandt uit Bonn gisteravond waren ongeveer 1500 mensen aanwezig, die klapten en juichten toen de glinsterende groene trein het station verliet, die al voor veel staatsbezoeken is gebruikt. De besprekingen zullen worden verslagen door 350 journalisten en fotografen uit 42 landen. Er waren meer dan 1000 aanvragen van jour nalisten om aanwezig te mogen zijn. Reizigers uit Erfurt meldden, dat de weg naar de stad in allerijl werd gerepareerd en dat in de stad zelf grootscheepse opruimingsacties bezig zijn. Krans Vrachtwagens vol vers fruit en groente, normaal zeldzaam in deze tijd in Oost-Duitsland, arriveren in de stad. Kanselier Brandt heeft tij dens de pauze van de besprekingen een bezoek gebracht aan het voorma lig concentratiekamp Buchenwald om daar een krans te leggen. Buchen wald was een van de eerste drie con centratiekampen die onder Hitier werden opgericht. Er stierven ten minste 33-000 gevangenen. fict Hef R'dim. W.da Wilhitr.25 Tel.115588 lalex 21431 Kantoren ta 'a-Uravanhaga, Laidan an Dordrecht NEW YORK - Meer dan de helft van de wereldbevolking woont in Azië. China alleen al had in 1968 730 miljoen inwoners. Van 1963 tot 1968 is de wereldbevolking blijven toenemen met 180.000 per dag. Half 1968 waren er 3.483 miljoen mensen, aldus een verslag van de Verenigde Naties. In.Zweden worden mannen het oudst, gemiddeld 71 jaar, in IJsland de vrouwen, 76 jaar. Voor de vrouwen in Gabon en Ooper-Volta zijn gemiddeld maar 25 en 31 levensjaren weggelegd. Het aantal echtscheidingen is tussen 1958 en 1969 in de meeste landen teruggelopen. Uitzonde ringen vormen Canada, Australië, Nieuw-Zeeland en enkele Oosteuropese landen. Tokio is met bijna 9 miljoen inwoners de grootste stad ter we reld, gevolgd door New York met 8, Sjanghai met 6,9 en Moskou met fl'/« miljoen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 15