EUENOORD HEEFT HET GERED! LEGIA, CELTIC OF LEEDS Kindvall en van keep* er de vuisten Zulkowski Historie herhaalde zich voor Feijenoord Vorwarts hield lang stand Coen Moulijn_grote man Guus Brox: mooi was het niet maar halve finale is een feit i^i-3 Zo wrong Feyenoord zich toch bij de laatste vier... Kans van 1 op 2 op Britse tegenstander ifrr 13 DONDERDAG 19 MAART 1970 't Is gelukt, Feijenoord is halve finalist in de Europa-Cup. Welis waar niet via een glansrol, via oogverblindende combinaties. Maar cijfers bepalen nog altijd wie er overgaat. En die cijfers waren in het voordeel van Feijenoord. Want Vorwarts 'sneuvelde dezelfde beker- dood als A. C. Milan. Dank zij een 10 nederlaag uit en een 20 zege thuis behoort de club van rood en wit sinds gisteren tot Europa's grote vier anno 1970. Door Ger Stolk ROTTERDAM Spontane vreugde die zich na afloop van Feijenoords heroïsche dubbelstrijd met het machtige A.C. Milan ontlaad had bleek tenslotte vér te zoeken. In Feijenoords immer lawaaierige restauratie, waar ontgoochelde Vorwartsspelers met lange tanden in een sandwich kaas hapten, wer den ergens glazen proostend geheven, maar op glundergezichten van weleer tekende zich eerder een be drukt zijn af dan de wilde blijdschap die het bereiken van de halve finale toch met zich mee had moeten brengen. i Moulijn heeft gisteren zijn talrijke bewonderaars niet teleurgesteld: vlijmscherp sneed hij door de toch Oostduitse defensie heen, en aan zijn vaak briljante spel was het ook te danken, dat Feijenoord tot grandioos voetbal kioam. Coen Moulijn (rechts) in duel met de Oostduitse verdediger Fraessdorf. DOOR MEINDERT LEERLING [ROTTERDAM Het legioen lag op één oor. In een enkele kroeg in tterdam-Zuid werd nog feestgevierd. Maar dat alleen de overwinning Ên Feijenoord reden tot late luidruchtigheid was, viel ernstig te betwij- tlen. De 67.000 lieden die Feijenoords kuip op de avond van de 18de maart t berstens toe vulden, waren -hier en daar nog wat napruttèlend met leis en toeters afgedropen. Blij vanzelfsprekend om de 20 over ling en de plaatsing in de halve finale, maar allerminst voldaan. Ipnoord-Vorwarts was geen topper geworden. Geen match om nog eens n nachtje heerlijk over na te dromen Maar terwijl het legioen de laatste TV-flitsen over de ver- kiezingsstrijd aan zich voorbij I liet trekken of hard op weg was om moeders-pappot terug te vin- i den, zat de zo vaak bejubelde i Zweedse koningsschutter Ove Kindvall als een nietige mus in de grote koffiekamer van het Feijenoord-stadion. Ook al had 1 Feijenoord dan gewonnen en had hij het eerste doelpunt gemaakt, Ove was een ongelukkig man. En het kan niet anders of Ove Kindvall heeft vannacht wèl ge droomd. Steeds maar weer heeft hij zijn aanloop genomen bij dié strafschop, maar even zovele ma len heeft hij die afgrijselijke vuisten van de Vorwarts-keeper Zulkowski gezien, die gebalde knuisten waarop de doorbraak naar een definitieve beslissing, naar roem kapot liep. Die ra zendsnel uitgestoken vuisten,van Zulkowski, de weergaloze kee per van Vorwarts die voor Ove Kindvall een plaag werden. Omzichtig Heel omzichtig zijn woorden kiezend zat hij dit keer niet als de bejubelde crack, maar als de volslagen' falende scherpschutter 'tussen de journalisten. Na het missen van de strafschop had het legioen op de tribunfes zich nog volledig vergevensgezind ge toond door hem luidkeels moéd in te pompen, maar toen Kind vall kansen bleef missen, kwam toch dat vernederende fluitcon cert. Ove Kindvall: „Ik begrijp het. Ik was er zelf ook kapot van. Gelukkig heeft het geen afschu welijke gevolgen gehad, maar voor hetzelfde geld vergok je er een wedstrijd mee. Ik had ove rigens ook geen greintje geluk. Maar ik was nerveus. Echt. Tot op mijn botten. Die strafschop nam ik ook te gejaagd hoewel ik goed mikte. Maar die vuis ten En ja, wat die kansen be treft, toen ik net voor rust ein delijk door de Berlijnse muur was, wilde ik het ook te snel doen omdat ik dacht dat de Vo po's me op de hielen zaten. Het werd een vuurpijl om van te ijzen Volgende keer beter Een mokkende Ernst Happel: „Wat moet je nu van zon 'Kind vall denken? Goed, hij maakt een doelpunt, maar in zon wed strijd mag je toch niet zoveel OVE KINDVALL gemiste kansen kansen laten liggen! Ove is he lemaal van de kaart". Of het niet verstandiger was geweest een ander de strafschop te laten nemen, vroeg ik aan voerder Israël: „Helemaal niet. Kindvall neemt ze de laatste tijd steeds en daarom ook nu. Dat hij mist is altijd mogelijk. Een volgende keer beter. Wat maakt het uit, we zijn toch geplaatst voor de halve finale Nuchtere taal, maar voor Ove Kindvall onvoldoende opbeu rend om opgelucht over het mis sers-drama anno 18 maart 1970 he ente stappen! De Zweed Ove Kindvall in het vuur van de strijd verward geraakt in het net van het Oostduitse doel. Want niet alleen Ernst Happel besefte dat de cijfers in feite de eni ge overeenkomst waren tussen de eli minatie van A.C. Milan en de wijze waarop F. C. Vorwarts' E.C.-illusies wreed verstoord werden. Sterker, tussen het Feijenoord dat de kwart finale haalde en het Feijenoord dat gisteravond krampachtig, vaak zelfs ongeorganiseerd acterend, bewees dat het Oostduitse voetbal ondanks een ver gevorderd zijn het predikaat vol wassen (nog) niet verdient, bestond zeker één, zo niet twee klassen kwali teitsverschil. Van de gouden driehoek die Milan op het middenveld ontluisterde was niets meer over. Wim van Hanegem, de man die met zijn fameuze krom me ballen het hart van de Italiaanse defensie keer op keer open legde, had op de doorweekte kuipmat de grootste moeite op de been te blij ven; etaleerde weliswaar met de re gelmaat van de klok een surplus aan handigheidjes, maar bleek ondanks dat, nite de man die lijn in de Rotter damse charges kon brengen. Een andere uitblinker van toen, de zwoeger met de grootste actieradius van het Nederlandse voetbal, Wim Jansen bevestigde dat de dalende lijn van zijn conditie, in recente competi tiewedstrijden ingezet nog niet tot stilstand is gekomen. Alle transpira tie van Jansen ten spijt, zijn Milan- vorm kon hij, evenals de meeste Feij- enoorders nimmer bereiken. Geen mazzel Ernst Happel, nochtans niet onte vreden, formuleerde het zo: „We hadden in feite geen grentje mazzel. Ik geloof niet dat het iets met het niet geconcentreerd zijn te maken heeft. Wanneer we echter voor rust met een of twee-nul voorstaan heeft Vorwarts niets voor het zeggen." Woorden die de Feijenoordtrainer te recht sprak. Want Vorwarts mocht dan aanvankelijk open doekjes oogsten voor de vaardige, vooral di- De Oostduitser Piepenburg drukt Piet Romeyn, die tegen hem in de eerste wedstrijd Vorwarts Feijenoord in Berlijn een zware overtreding begingde hand. rekte wijze, waarop men uit de ver dediging kwam, feit is dat Feijenoord een kwartier voor rust, onstuimig beukend, kansen te over kreeg om de score open te breken. De mooiste kreeg Ove Kindvall. Dat was een paar minuten voor rust. Maar de an ders zo trefzekere Zweed, overigens in duidelijke buitenspelpositie, mikte te haastig. Over de vuisten van klas sekeeper Zulkofski, maar ook over de lat verdween de bal in de eerste ring. Ove Kindvall na afloop mat: „Geen geluk, nee geen centje geluk. Neem die bal voor de rust. Je moet het zo dat je onder de druk van het doel punt dat er moet komen, schrikt van zien dat je onder de druk van het doel- nog uit mijn concentratie halen door het appeleren voor buitenspel. In zo'n plotselinge kans. Ik liet me ook Vaak ook te gehaast. Zoals Ove ook na rust enkele ma len te gehaast te werk zou gaan. Toch kende Feijenoord gisteravond uitblinkers. Een uiterst geconcen treerde Theo Laseroms bijvoorbeeld, die enkele malen via loeiharde pro jectielen de grote talenten van Zul kofski testte. En Theo van Duyven- bode, aan de vooravond van Feije noord-Vorwarts, na zijn zwakke spel tegen GVAV ook, Happels grote zor genkind. En natuurlijk Coen Moulijn. In feite was het de kleine maestro die Feijenoord nog voor rust, toen Vorwarts met slechts lichtvoetige Nachtigall en Piepenburg als aanval lers, op het middenveld lange tijd met succes had afgemat, uit de im passe haalde. De wijze waarop hij de Oostduitse meester in de sport, Otto Frassdorf toch geen kleine jongen dol draaide, deed vaak denken aan Coens grote dagen. Coen Moulijn ook, was het die voor Ove Kindvall de niet te missen, pan klare pass neerlegde die tenslotte goed bleek voor het eerste doelpunt. Een andere man, iemand die daar voor duidelijk had aangetoond dat Happels experiment om hem als rechtsback op te stellen een miskleun was, had daar trouwens ook een groot aandeel in. Want Ruud Geels was het die Feijenoords eersly stormachtige kwartier op gang bracht. De pur sang aanvaller, eerder een speler die op de voor hem 8.30 Feijenoord trapt af 8.39 kogel van Laseroms suist rake lings naast 8.48 Zulkowski stopt schitterende vrije trap v. Hanegem 8.55 kogel Wery vliegt naast 9.04 schitterend afstandsschot Lase roms tipt Zulkowski weergaloos uit de hoek 9.12 Kindvall schiet voor open doel hoog over RUST 9.31 uit aangeven van Moulijn scoort Kindvall 10 9.37 goal Kindvall afgekeurd wegens buitenspel 9.44 kopbal Laseroms tikt Zulkowski via lat over 9.50 Kindvall mist voor open doel na afgemeten pass van Moulijn 9.52 Wery kogelt na aangeven van v. Hanegem prachtig in boven hoek: 20 9.54 Nöldner van Vorwarts vervan gen door Wruck 9.55 Kindvall mist penalty 10.02 Treytel mist bij vrije trap en Geels red op de lijn 10.10 Kindvall mist alleen voor Zul kowski 10.12 Kindvall mist opgelegde kans na aangeven Moulijn 10.14 eindsignaal. Feijenoord is zeker van plaats in halve finale Euro pa Cup voor landskampioenen. vreemde plaats, zonder een centje zelfvertrouwen opereerde, rukte met de bal aan de voet op. Zag zijn voor zet in eerste instantie afgekapt door een Vorwartsbeen. Maar was secon den later toch de gelukkigste man van de wereld, omdat Van Hanegem en Jansen de bal tot bij Coen Mou lijn expedieerde waarna Kindvall het reeds gememoreerde doelpunt maakte. Niet voor niets Ruud Geels daarover: „Geef mij maar de spits. Ik voelde me als een kat in een vreemd pakhuis. Al had ik wel plezier in mijn rol toen bleek dat ik de grondlegger voor de eerste goal werd. Bovendien werkte ik een mi nuut of tien voor tijd die bal van Strubling uit het doel toen Eddie Treytel al verslagen was. Dan zeg je toch tegen je zelf, ik heb niet voor niets meegespeeld." Feijenoords tweede doelpunt was vlak daarna al een feit. Een hard schot van Hasil belandde opnieuw via een Oostduitser bij Henk Wery (zwakke eerste helft afgewisseld met een zeer sterke tweede periode) Zon der zichte bedenken joeg de Utrechtse schutter de bal langs Zul kofski. Henk Wery: „Zoiets geeft de burger moed. Ik had trouwens wel een doelpunt nodig voor mijn zelf vertrouwen." Ach, en dat daarna Kindvall nog maals onderstreepte dat hij een zwa re inzinking doormaakt, door de pe nalty. toegekend,, omdat Frassdorff ver doorgebroken Coen Moelijn ge vloerd had, wel hard maar niet hard genoeg inschoot om die fenomenale Zulkofski te passeren, was toen al niet belangrijk meer. Ook al omdat Geels het werk van verrassende Strubling ongedaan maakte. 0 Naar Rome Zei Guus Brox monter: „Mooi was het natuurlijk niet. Maar wat wil je. We zitten toch maar in de halve fi nale. Ik ga trouwens morgen al naar Rome voor de loting." En op de vraag wie Feijenoords manager het liefst als tegenstander zou krijgen diplo matiek: „Of het nu Leeds. Celtic of Legia is, maakt ergens niet zo veel uit. Je bereikt niet voor niets de hal ve finale van de Europa Cup. Vol gens mij zijn het allemaal sterke te genstanders. Maar goed, als je er op staat, het liefst zou ik tegen Legia Na gedane arbeid is het goed etendenkt Rinus Israël, en neemt nog een sandwich Ruud Geels, voortreffelijk werk verrichtendwas de weg bereider van Feijenoords tweede doelpunt Henk Wery rondde met een magnifieke precisie de aanval aj: 2—0. Warschau spelen. En wie weet is het wel zo. Want de laatste keer had ik het ook op Vorwarts staan ROTTERDAM Voor de der de keer is een Nederlandse voet balclub doorgedrongen tot de halve finale van de strijd om de Europa Cup voor landskampioe nen. Nadat Fejjenoord daar in 1963 als eerste in was geslaagd en Ajax vorig jaar dat stuntje had herhaald de Amsterdam mers kwamen zelfs in de eind strijd heeft voor de Rotter damse ploeg de historie zich na zeven jaar herhaald. En niet alleen in het feit dat. men zich bij de laatse vier schaarde. De gebeurtenissen van gisteravond in do overdadig natte, maar topvol geladen Feijenoord-kuip riepen herinneringen op aan die februari-avond in 1963 ROTTERDAM Vriend en vijand kon het er ove! eens zijn dat de Tsjechische scheidsrechter Josef Kmavek bepaald geen hekel had aai^ Feijenoord. Herhaalde malen, vooral na rust gaf de druk gebaren de Tsjech de Rotterdamse ploeg om de meest duistere redenen een vrije trap. Het nauwkeurig bijgehouden sta- tistiekje leert dat Feijenoord voor rust tien en daarna negentien vrije trappen mocht nemen tegen Vorwarts resp acht en tien. ROTTERDAM De kansen staan een op twee dat Feijenoord in de halve finale van de Europa Cup voor landskampioenen een topplocg van het Engelse continent treft. Behalve de Nederlandse kampioen hebben zich ook geplaatst Legia Warschau uit Polen, alsmede de Engelse kam pioen Leeds en de voormalige Europa Cup-houder Celtic uit Glasgow. De Schotten verloren gisteravond op ei gen veld overigens met 10 van het Italiaanse Fiorentina uit Florence dankzij een treffer van Chiarugi. Celtic had twee weken terug in Flo rence echter al met 30 gewonnen en zat dus al op rozen... Legia Warschau drukte zich ten koste van het Turkse Galatasaray voor het eerst in de halve eindstrijd door in de Poolse hoofdstad de twee de ontmoeting met de Turken met 20 te winnen. In Istanboel was de score twee weken terug op 11 blij ven steken. Bij rust leidde de Polen met 1—0 dankzij een treffer van Lucjan Brychcy die in de tweede helft de overstap naar de halve fi nale zeker stelde door nogmaals te scoren. Legia was voortdurend in de aanval, maar kwam evenals Feijen oord moeizaam tot scoren. Leeds schakelde op eigen veld de Belgische titelhouder Standaard Luik uit door andermaal met 10 te win nen. Evenmin als twee weken terug in Luik ging dat overtuigend. Ook toen werd het 10 voor de Britten. Gisteravond moest er een strafschop aan te pas komen om het defensief muursterke Leeds aan een overwin ning te helpen. John Giles knalde de bal onhoudbaar in de Belgische tou wen. BEKERWINNAARS Drie van de vier ploegen die in de halve finale van de strijd om de Eu ropa Cup voor bekerwinnaars uitko men plaatsten zich gisteren: Schal- ke'04 uit het Westduitse Gelsenkir- chcn. Manchester City en Roma dat destijds in de tweede ronde PSV via het lot wipte. Schalke won thuis met 10 van Dinamo Zagreb (in Zuidslavic won Schalke al met 31) dankzij een treffer van invaller Scheer een mi nuut voor het einde. Moeizamer plaatste Manchester Ci ty zich. De Engelsen speelden evenals destijds uit 00 tegen het Portugese Academica Coimbra, zodat een ver lenging nodig was. In de laatste se conde van die staart scoorde Towers 1—0. Na thuis met 20 te hebben ge wonnen van Goztepe uit het Turkse Izmir verdedigde Roma in de uil wedstrijd zo vakkundig dat het 00 bleef en men halve finalist werd. RUNNERS UP-CUP Na Ajax hebben ook Anderlecht, Arsenal en Inter Milaan zich ge plaatst voor de halve finale van de Runners-Up cup. Dat was voor An derlecht overigens een dubbeltje op zijn kant. Na thuis met 20 van het Engelse Newcastle te hebben gewon nen. kwam Anderlecht vijf minuten voor het einde met 30 achter, waardoor Newcastle geplaatst leek. Maar drie minuten later knalde Nor- dahl van zeker twintig meter raak en die ene tegentreffer telde voor An derlecht dubbel Arsenal won in Londen met 71 van de Roemeense club Dinamo Bacu in een duel dat werd geleid door de Leidenaar Wim Schalks. Inter Milaan bereikte de laatste vier door een re vanche op het West-Berlijnse Hertha BSC dat thuis met 10 won. maar in Milaan gisteravond met 20 klop kreeg. De loting voor alle Europa Cup-tornooien, inclusief dat van de landen-amateurteams (finales begin mei in Italië) wordt vrijdagmorgen in Rome gehouden. toen de roodwitte formatie uit Rot terdam geschiedenis schreef door sa men met AC Milaan, Benfica en FC Dundee halve-finalist te worden. Dat werd een feit door in de thuiswedstrijd tegen de Franse ploeg Reims 1-1 te spelen. Ook toen dus een allesbehalve overtuigend resul taat. maar voldoende, omdat Feijen oord in de onvergetelijke uitwed strijd in het Pare des Princes in Parijs dankzij een juweel van een leek op rozen te zitten toen Piet Kruiver in de thuiswedstrijd voor rust Kruiver in thuiswedstrijd voor rust 1-0 scoorde, maar toen het in in de tweede helft 1-1 werd, bleef de span ning or tot het eind toe in. Op dat moment had Feijenoord evenwel al een ongelooflijke presta tie geleverd. Nu werd er min of meer reeds gerekend op een halve finale plaats. Mogelijk dat juist ook daar voor de score tegen Vorwarts tegen viel. Temeer oog omdat het spel van Feijenoord minder geregen, zelf bewust en doeltreffend was als tegen AC Milaan. Het ging te gejaagd, te opportunistisch om van goed voetbal te kunnen spreken. Om in cliché-ter men te vervallen: alleen de spanning vergoedde veel. Maar de historie heeft zich her haald. Feijenoord is doorgedrongen tot de halve finale. Voor do Rotter dammers in het nu te hopen dat de gelijkenis met het verleden wordt verbroken, want het oog is nu toch duidelijk gericht op een finale plaats. Al was het alleen al om niet onder te doen voor Ajax. Zeven jaar geleden struikelde Feijenoord evenwel over Benfica. Na 00 in eigen huis werd er ondanks een vloot van toeschouwers in het verre Lissa bon met'3-1 verloren. Met slechts vier tegendoelpunten in zes Europa Cup-wedstrijden waar bij twee „weggevertjes., tegen Reyk javik heeft men in elk geval een defensie die van Europeso top klasse is. Vraag blijft alleen of de Rotterdamse aanval straks op 1 en 15 April tegen welke van de drie moge lijke tegenstanders dan ook even doortastend kan toeslaan als tot nu toe twintig keer is gebeurd in de zes voorgaande wedstrijden. M.L.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 13