Centralisatie van bestuur een strategische misser Machtsgreep in Cambodja zet Sihanoek buiten spel KOM MIJ OPHALEN MS Duitse overval" versnelde fusie NKF en Philips oorontwerp-Ver inga maakt studenten onmondig gt Veiligheids voorschriften controleren •>r> Vakbonden zijn pijnlijk verrast Afslachting was als stoeipartij Maatregelen tegen communisten afgekondigd PRETVOGEL NO. 2 heg' onnen Koffie binnenkort opnieuw duurder? .'GRATIS? Fusie American Enka en Intern. Salt? Vijf jaar geëist wegens doodslag DONDERDAG 19 MAART 1970 E interessant het ook is te vernemen lat de Tweede-Kamerleden Schuring en us zeer voldaan zijn over het vooront- van wet bestuursvorm universiteiten, >e indrukwekkend de verzekering van elzer dat de uitsluiting van buiten- irsitaire inspraak voor de meerderheid het parlement tot de onaanvaardbare 's zal worden gerekend, geruststellend allemaal niet, en hoopgevend nog !T. is niet geruststellend omdat de oordelen niet ■nde gefundeerd (kunnen) zijn op werkelijk in de universitaire situatie. Zelfs voor wie, wijzelf, dagelijks en ambtshalve in contact met studenten, is het geen eenvoudige opgave (e krijgen op het levensgevoel van deze gene- of. om het wat intellectualistisciher te stellen: onzin van hun denkbeelden, bijvoorbeeld nt democratisering van het wetenschappelijk trijs, te onderkennen. kan men zich afvragen of deze denkbeelden nt zijn voor Tweede-Kamerleden. Maar vast- dat ze zeer relevant zijn voor wie onderwijs aan een universiteit. De docent die er anders enkt, zietnl. zijn onderwijs demist ingaan! is een gemakkelijk te trekken conclusie, die nenig docent de laatste jaren is gemaakt. Het »nze cultuurkring nu eenmaal zo dat de docent rrij is in de keuze van zijn leerlingen en de igen evenmin in de keuze van hun leermees- Pie het anders stelt, denkt formalistisch), rom moet de docent werken aan een goed :t, „rapport", met zijn studenten. Ontbreekt lan ontbreekt een kernvoorwaarde voor het wijs. voorgaande houdt allerminst in dat de docent doos de kritiek der studenten onderschrijft en aat indoctrineren door de spraakmakende rheid. Die laatste is nl. voor een deel uit op nen „milieu-vervuiling" zou kunnen noemen, ilieu-verontreiniging doet afbreuk aan ons n. Daar weten we anno 1970 alles van. Zelfbestuur de groep van „de 18" weet daar alles van, ;e de fraaie woorden die kortgeleden werden eschreven in het rapport over „Welzijnsbe- Uit dit rapport citeer ik: „De nationale over- door decentralisatie van bestuur, door het pen van nieuwe bestuursvormen, waarbij de irs kunnen worden betrokken en door het ragen van overheidstaken aan maatschappe- jroepen kunnen bewerken, dat de creativiteit e burgers directer tot gelding komt, dat de van zelfbestuur toeneemt en ook de bereidheid sdefinanciering van collectieve voorzieningen." elfde Kamerleden (zie het begin van dit arti- die altijd „de 18" hebben gedekt, zijn nu vol- over een College van bestuur, dat blijkens het itwerp iedere tendens tot decentralisatie ^■»rt, immers het. is geen verantwoording BRÜl aan de universiteitsraad, maar houdt na- Wm minister toezicht op de aanwending der jB/en. door de universiteit. Beis tot zelfbestuur van de maatschappelijke ■waarom het hier gaat is blijkens bovenstaand allerminst een stokpaardje van een roerige B 'rheid. Eén der ondertekenaars van het wel- ^{apport van „de 18" heeft mij onlangs laten dat deze groep dankbaar gebruik heeft ge- van denkbeelden die ik in een eerder sta- omtrent deze materie heb ontwikkeld, weersta daarom de verleiding niet om het rap- nogmaals te citeren: „nieuwe structuren en nc F ALPA-PILOTEN uij nieuwe regels in de samenleving zullen het beoogde effect missen en spoedig opnieuw tot verstarring leiden indien zij van overheidswege al te perfect en te gedetailleerd worden uitgewerkt en als men uni formiteit zou nastreven. Bewust zal de overheid ruimte dienen te scheppen voor pluriformiteit in structuren en regels." Deze speelsheid blijkt nu toch gespeeld te zijn. Want hoe kan ik deze gedachten nu rijmen met enig enthousiasme voor een uniforme regeling, zon der noemenswaardig rekening te houden met ver schillen in sociaal klimaat bij de universiteiten en hogescholen? Waarbij dan verder nog zodanig in details getreden wordt dat voor wat bv. de Vrije Universiteit betreft de relatie tussen de Vereniging voor Hoger Onderwijs op Gereformeerde Grondslag en de VU nauwkeurig wordt voorgeschreven? Op een Universiteitsraad van zestig leden worden tien niet tot de universitaire gemeenschap beho rende personen „op aanbeveling van de raad" be noemd door de Vereniging. De Vereniging krijgt dus een plaats in de bestuurlijke hiërarchie. Wie het in het kader van de 100 procentregeling logischer zou vinden dat de status van de Vereniging geen advise rende zou worden, vindt de minister opzijn weg. Woord en daad Het is niet geruststellend, dat de christelijke par tijen hun tevredenheid hebben betuigd met dit voorontwerp. Het is ook weinig hoopgevend. De hoop op het voor wetenschapsbeoefening onontbeer lijke sociale klimaat wordt de bodem ingeslagen wanneer het parlement dit voorontwerp laat passe ren. Opnieuw krijgt dan de studentenbevolking een bewijs voor zijn stelling, dat de schijnbaar zo grote afstand tussen de ouderen en hen in feite terug te voeren is tot dit verschil: de studenten willen slechts in hun daadwerkelijk optreden waarmaken wat de ouderen niet waarmaken behalve in hun woorden. En de hoogleraren? Die zitten op rozen, volgens Vrij Nederland! Alleen, zo vervolgt het blad, de verschijnselen van overbelasting zullen niet ver minderen. Een niet onbelangrijke correctie achteraf, lijkt ons zo. Maar afgezien van die overbelasting (daar heeft immers ook menigeen buiten de univer siteit mee te kampen) is de klacht interessant, die VN verwacht van de zijde der hoogleraren, dat de ondergang van de wetenschap nu voor de deur staat. Wat nu volgens VN het belachelijke van die klacht is, wordt verder niet uit de doeken gedaan. Wat ikzelf graag op deze plaats wil verduidelijken is dat een hoogleraar slechts op rozen zit wanneer hij hoogleraar kan zijn en dat het feit dat zijn formele positie in het voorontwerp nauwelijks wordt aangetast in de bestaande universitaire situa tie eenvoudig betekent, dat hij geen hoogleraar kan zijn! Immers de verwachtingen waaraan hij blij kens het voorontwerp moet voldoen dekken in een groot aantal faculteiten in het geheel niet de ver wachtingen van wetenschappelijk personeel en stu denten. Kortzichtig Veel wetenschappelijk personeel en studenten ne men op goede gronden nu eenmaal geen genoegen met de positie, die hun in dit voorontwerp wordt toegewezen. Gronden, die o.a. ook verdedigd worden door Kamerleden als Boersma en Van der Ploeg, die volgens Ned. Gedachten van 21 februari bij de be grotingsbehandeling van Sociale zaken het mense lijk welzijn weer eens ter sprake hebben gebracht. Dat welzijn wordt volgens hen in belangrijke ma te mede bepaald door de mogelijkheden, die een mens krijgt om mee te spreken, medeverantwoorde lijkheid te dragen en mee te beslissen. Deze Kamer leden zien geen tegenstelling tussen de begrippen welvaarten welzijn. Met andere woorden: onze welvaart zal niet afne men wanneer de maatschappelijke structuren zo worden gewijzigd, dat er meer mogelijkheden ko men tot het beleven van de verantwoordelijkheid voor iedere burger. Wanneer nu deze zelfde Kamer leden positief gaan staan tegenover dit voorontwerp, zouden zij wèl een tegenstelling zien tussen de be grippen onderwijs en welzijn. Want wie met dit ontwerp instemt, keurt een constructie goed, waarbij in het bestuur van de vakgroep geen student te bekennen is, zelfs geeni gevorderd doctoraal-student. En dan maar ver-; wachten dat hij na zijn doctoraal examen plots in staat is maatschappelijke verantwoordelijkheid te dragen! Is goed onderwijs nu echt onmogelijk wan-: neer studenten mede verantwoordelijk worden ge-; steld voor de goede.gang van zaken in de vakgroep,: dat is de kring van mensen waarin zij dagelijks verkeren? En dat terwijl ze er wèl bijgehaald wor den op de hogere niveaus. Hier verraadt de minister toch wel een brok angst voor helemaal niets. Of het zou een angst moeten zijn voor een democratie van onderop waardoor waarde-oriëntaties op de voorgrond komen die voor een aantal parlementariërs onwelgevallig zouden zijn. Voor hen is inspraak iets heel moois, maar alleen voorzover de eigen vertrouwde opvattingen hierdoor worden bevestigd. Verwacht men dat dat in te geringe mate het geval zal zijn, welaan, dan maar weer de toevlucht genomen tot de oude ver trouwde machtsmiddelen. Op de wijze der politiek. Het is dezelfde kortzichtigheid welke ook bleek uit een vraag, die op de laatstgehouden VU-dag gesteld werd met betrekking tot een student-acti vist: is die knaap nu echt geen communist? Met een; ondertoon van: zeg nou asjeblieft dat dat de spijker op zijn kop is, want dan weten we tenminste weer wat we ervan moeten denken. Etiketten-plakkerij is voor de gemakzuchtigen. Wie geen formule ziet ter oplossing voor sociale problemen waarvoor hij komt te staan neemt heel vaak zijn toevlucht tot historische schema's om alles daarin te persen. Escalatie Zou het niet beter zijn vooruit te zien in plaats van achteruit als universiteiten geherstructureerd moeten worden vanwege hun middeleeuwse archi tectuur? Dan rijst o.a. deze vraag: hoe voorkomen wij een escalatie der tegenstellingen? Tegenstellin gen, die op zijn minst voor een deel voortvloeien uit onbegrip en een gevoelsmatige afkeer van gebeurte nissen, die zich hebben afgespeeld binnen de zone, die veelal aangeduid wordt met het etiket „exces sen"? Het is een strategische misser te menen dat deze escalatie voorkomen kan worden door centralisatie van het bestuur en docrr het onmondig maken van een maatschappelijke groep, die zich pijlsnel heeft geëmancipeerd en binnen zeer afzienbare tijd hoe dan ook in maatschappelijke sleutelposities terecht komt. Tweede-Kamerleden ontwikkelen hun oordelen in het kader van partijpolitieke waardesystemen en aanverwante overwegingen. Ik plaats de mijne in het kader van mijn opdracht, onderwijs te geven aan een universiteit. En als ik dan lees dat dit voorontwerp het einde van de parlementaire reis wel zal halen, vraag mij af: hoe kunnen verstan dige mensen als Gras in VN tooh de waanzin op papier zetten, dat de hoogleraar, al3 dit vooront werp wet wordt, op rozen zit? H. VAN DEN BERG .(Dr. Van den Berg doceert aan de Vrije Universiteit te Amsterdam sociologie van het maatschappelijk werk.) De spoorbrug over de rivier de Kaskaskia in Illinois, VS, be zweek, terwijl er net een kolen- trein bestaande uit honderd lege) wagons, overheen denderde. Twee locomotieven en verschei dene wagons plonsten het water in. Drie spoorwegmannen liepen lichte verwondingen op. DEN HAAG Een dreigende overval van Duitse zyde op de Nederlandse Kabel Fabriek te Delft zou er de oorzaak van zijn ge weest dat de fusiebesprekingen tussen deze holdingmaatschappij en Philips zo snel werden afgerond. „Ik. was even verrast als iedereen", zei J. von Lindner, lid van de raad van bestuur van de NKF, gisteren in een gesprek met vakbondsmensen. Hij had ze voor een gesprek uitgeno digd om de kwestie uit te leggen. De heer Von Lindner vertelde dat hij pas zondagavond door een van de financiële topmensen vanv de NKF werd opgebeld. Deze meldde hem dat er alle aanleiding was te veron derstellen dat er een overval was te verwachten, die van Duitse zijde genspireerd zou zijn.p Ook Philips hoorde ervan en nam direct contact op met de raad van bestuur van NKF, waarna snel werd besloten tot om besprekingen te houden. Fusie vleeswaren]abrieken UTRECHT De drie vakbonden in de voedings- en genotmiddelenindustrie zijn pijnlijk verrast over de voorge nomen samenwerkingsplannen tussen de vleeswarenfabrieken van het Ak- zo-concern en de Unilever. Zij zijn op geen enkele manier hierin betrok ken, zo blijkt uit het commentaar. Zij achten deze gang van zaken onbevredigend en onbegrijpelijk. De bonden wensen op geen enkele ma nier verantwoordelijkheid te dragen voor eventuele onrust in de bedrijven als gevolg van het plotselinge besluit. Zij eisen op korte termijn een onder houd met de directies. Beide concerns zijn zeer gelukkig met het resultaat van dit overleg, zei de heer Von Lindner tegen de vak bonden. Hij verzekerde dat de NKF-groep de NV blijft, zoals ze is. Garantie De heer A. Naaktgeboren, districtsbestuurder van de metaalbe- drijfsbond NW, vroeg welke garan tie hij daarvoor kon geven. In feite, aldus de heer Naaktgeboren, bepaalt noch de heer Von Lindner noch de raad vn bestuur van de NKF-groep straks nog wat er gaat gebeuren, maar Philips. Daarom zal een bespre king tussen de directie van philips en de vakbonden moeten volgen. Volgens de NW-man zit er nog meer achter deze zaak. Hij vond het- merkwaardig dat beide partijen zo gelukkig zijn met het resultaat. De heer Vond Lindner ontkende stellig dat Hoogovens een rol heeft gespeeld. De NKF Staal NV blijft bij de groep, zei hij. Philips-cao Een ander punt dat de heer Naakt geboren was opgevallen, is dat in het overleg tussen de raden van bestuur het sociale bestuur niet aan de orde is geweest. Hij vindt dat des te opvallender omdat de achtduizend in Nederland werkzame personeelsleden van de NKF-groep (in het buitenland zijn er vierduizend nu ook onder de cao voor het Philips-bedrijf moeten gaan mallen. Dat maakt een gesprek tussen vakbonden en Philips nog dringen der. Hij acht het ook nog merkwaardig dat al hetgeen tot verrassing van de vakbonden en ook van de heer Vort Lindner is geschied, gisteren al in de openbaarheid is gekomen nog voor dat het overleg tussen de raden van bestuur ten einde was. Alles wat er over deze zaak naar buiten is gebleken voordat het geza menlijk perscommuniqué dinsdag avond verscheen, is uitgekomen, op één punt na: Hoogovens en NKF staal N.V. Hoe kan dat, vraagt de heer j Naaktgeboren. W instuitkering De leiding van de NKF-groep heeft intussen het personeel van de gang van zaken op de hoogte gesteld. Ze deelt o.m. mee dat er geengevolgen uit voortvloeien voor de interne gang van zaken. Wel is het de bedoeling over het boekjaar 1969 een dividend oor te stellen van 20 procent, waar van reeds zes procent als interlm-di- vidend is uitgekeerd. Daardoor zullen de personeelsleden de maximum-uit-- kering van de winstdelingsregeling ontvangen. INDEN De IFALPA, de inter- inale bond van verkeerspiloten tjjdens een vergadering in Lon- een lijst opgesteld van standaard voor veiligheidsvoorschriften voorkoming van het kapen of sabotage vernielen van vliegtui- een week van vergaderen heb- de afgevaardigden van de IFAL- waarvan piloten uit 51 landen lid besloten om studiegroepen naar erschillende luchthavens te stu- Zij zullen de naleving van de de IFALPA ingestelde veilig- svoorschriften controleren. land, dat „geen positieve stap- ondemeemt om kaperij of sabo- te verhinderen" zal door de -PA-piloten worden geboycot. In komen de studiegroepen bijeen de plannen voor de veilig- itandaarden uit te werken. Een de maatregelen omvat een beter ïtificatie-systeem om te voorko- dat onbevoegden luchthavens en (tuigen zonder meer betreden. r het recente incident boven i, waarbij de piloot werd dood- ïoten en een tweede ernstig gewond, merkte de bondsvoor- van Amerikaanse piloten, ver- ïwoordigd op de IFALPA-confe- e. op dat het nog niet duidelijk of de dader een vliegtuigkaap in in had of „neiging .tot zelfvemie- g" had. PHNOM PENH In Cam bodja heeft een rechtse staats greep prins Norodom Sihanoek als staatshoofd afgezet. Het neutralistische staatshoofd ver bleef op het ogenblik van de machtsovername in Moskou voor besprekingen met Kosygin en Brezjnjev. Radio Phnom Penh maakte gister middag om een uur, plaatselijke tijd, bekend dat het parlement, in vol ledige zitting bijeen, besloten had het vertrouwen in prins Norodom Siha- ÏNTEM De Arnhemse kinder- ie heeft na lang en intensief ren de daders aangehouden, die 13 januari de zeehond „Bolletje" urRcrs Dierenpark met een hooi- hebben doodgestoken. et zijn de 17-jarige H. S. en twee !rs. de 15-jarige A. D. en de 17-ja- H. D. Tegen hen is proces-ver- opgemaakt wegens dieren- 'andeling. Ze hebben alle drie end. at aanvankelijk als stoeipartij de zesjarige zeehond was begon- leidde doordat het beest ds agressiever werd tot een oze afslachting. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Als de situatie op de internationale koffiemarkt niet verbetert is het niet uitgesloten dat de koffieprijs in ons land binnenkort opnieuw moet worden verhoogd, zo meent men in kringen van koffie- branders. Enkele belangrijke produktielanden (met name Brazilië en Columbia) zijn niet bereid hun uitvoer boven de hen door de Internationale Koffieraad toegewezen exportquota te vergroten, als gevolg waarvan de prijzen op de internationale koffiemarkt de laatste maanden voortdurend zijn gestegen. Veel afnemers hebben nl. extra voor raden ingeslagen uit vrees voor een tekort door oogstmoeilijkheden in Brazilië. De Internationale Koffieraad. waarin zowel produktie- als consumptielanden zitting hebben, heeft in Londen een spoedvergade ring belegd, maar slaagde er niet in de consumptielanden tot vergroting van hun uitvoer te bewegen. noek als staatshoofd van Cambodja op te zeggen. Als waarnemend staatshoofd is for meel benoemd de voorzitter van de nationale vergadering Tsjeng Hang, totdat in Cambodja algemene verkie zingen worden gehouden. De werke lijke machthebbers in het land zijn momenteel echter generaal Lon Nol, premier en minister van defensie en prins Sisiwath Sirik Matak, vice-pre mier. Communisten De nieuwe Cambodjaanse regering heeft de politie opdracht gegeven met spoed op te treden tegen de in het land wonende communistische V'.etnamezcn. De Vietnamezen in Cambodja zijn voor het merendeel vluchtelingen, die tijdens de oorlog in Indo-China het land zijn binnen gekomen. De nieuwe machthebbers hebben zich altijd gekeerd tegen de neutrali teitspolitiek van prins Sihanoek, die de aanwezigheid van ongeveer 50.000 Vietcong en Noord-Vietnamezen in de hand heeft gewerkt. Prins Sihanoek heeft gistermiddag voor zijn vertrek uit Moskou naar Peking in een telegram ge waarschuwd dat iedere „stoot onder :1e gordel" Cambodja in het bezit kan i brengen van de Vietcong. De nieuwe regering zal het beleid van onafhankelijkheid, neutraliteit j en territoriale onschendbaarheid voortzetten zo meldde radio Phnom Penh. Alle internationale verdragen j die door de vorige regering zijn on- dertekend zullen worden gerespec- teerd. Prins Sihanoek heeft dinsdagavond in een vraaggesprek met het Russische persbureau Tass gezegd, dat de vrijheid en de onafhankelijk heid van zijn land werden bedreigd door „Amerikaanse imperialisten en hun trawanten". President Thieu van Zuid-Vietnam heeft inmiddels te kennen gegeven dat de contacten met Cambodja door het nieuwe bewind "gemakkelijk" zullen worden. In 1963 verbrak Cam bodja/de diplomatieke betrekkingen met Zuid-Vietnam, omdat Cambod- jaans grensgebied zou zijn overschre den. In de hoofdstad van Cambodja worden de grootste gebouwen door tanks bewaakt. Alle verbindingen met de buitenwereld werden gisteren verbroken. De luchthaven werd voor alle verkeer gesloten en de telefoon- en telegraafverbindingen met de hoofdstad waren gisteravond nog niet hersteld. De Britse regering is gisteren besprekingen begonnen met de Vere nigde Staten en andere landen over de staatsgreep. Algemeen wordt de machtsovername als een „interne Cambodjaanse aangelegenheid" beschouwd. WASHINGTON Uit de sta tistieken blijkt dat de misdaad in de VS het afgelopen jaar met 11 procent is gestegen. De president heeft hier voor de schuld gegeven aan het huis van afgevaardigden, dat wetten be doeld om verandering in de situatie te brengen nog steeds niet heeft goedgekeurd. Prijs voor Rahner MUNCHEN Karl Rahner heeft gisteravond de Romano Guardi- ni-prijs (5000 gulden) ontvangen. 1 Rahner is een van de moest progres- j sieve rooms-katholieke theologen. De katholieke arademie van München kande hem de prijs toe wegens zijn Op het vliegveld van Moskou neemt prins Norodom Shihanoek van Cambodja inmiddels verdiensten voor een theologische afscheid van premier Kosigin voor zijn vertrek naar Peking. Er ivas geen enkele aanleiding voor o doorlichting van de wereld. I een opgeruimd humeur te hebben NEW YORK American Enka Corp. en International Salt Company hebben meegedeeld, dat zij onder handelen over een mogelijke samen voeging van de beide maatschappij en. Zoals bekend bezit AKZO NV, de combinatie van AKU en KZÖ te Arnhem een meerderheidsbelang in American Enka en in International Salt. Tevens wordt overwogen om in de samenvoeging ook te betrekken de dochter van AKZO, genaamd Orga- nan Ine, in de VS. AMSTERDAM De officier van justitie bij de Amsterdamse recht bank heeft gisteren vijf jaar gevan genisstraf geëist tegen de 41-jarige handelaar in oude metalen Foeke J. uit het woonwagenkamp De Egelshoek in Hilversum. De man had op 20 oktober van het vorig jaar een medebewoner van het kamp, P. Baum, met een stengun doodgescho ten. Na herhaalde ruzies tussen beide families was het tot de schietpartij gekomen. De officier zei dat het slachtoffer als het ware als een haas Verder een project dat steun aan lag half in en voor zijn bed.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 11