rts moet met zieke naar einde leven PRINS IN LANDS TUIN Landbouwoverleg EEG mislukt Duitsers achter Brandt dit is dia met tweeën VS-troepeiimacht in Europa verminderen Betalingsbalans werd in 1969 slechter Zorg voor kankerpatiënt Ondanks nachtelijk beraad 7*n Officieren formeel (beschuldigd v Nixon treedt op tegen saboteurs Ook sacharine in opspraak OPINIEPEILING WIJST UIT: Jongeling deed beroep op kiezer over kiesdrempel Commissioner Brown op Tref dag Leger Stuntman in glazen kubus onder water Hartelijke ontvangst in Bandoeng Griekenland laat gevangenen vrij Kerk verlaten kost geld Kerken willen Indianen nelpen geconstateerd wordt, gaan steeds WOENSDAG 18 MAART 1970 UTRECHT „Helpen is be- zijn met de zieke met meer luid dan het noodlot." Dit is van de vele kanttekeningen de heer C. A. de Geus, huis- s in Waddinxveen, maakt bij onderzoek naar de begelei- van en de zorg voor de vkerpatiënt, waarbij zestig isartsen waren ingeschakeld. 11 ervaringen van deze artsen zijn werkt in zijn proefschrift lisarts en kankerpatiënt", waarop gistermiddag te Utrecht promo* rde in de geneeskunde, et contact met kankerpatiënten in eigen praktijk was de directe ileiding tot het onderzoek: „je gt met geweldige problemen te ken, waarop de universiteit je niet [t voorbereid". oei van het onderzoek was iets ervaringen van huisartsen t te leggen, zonder overigens een dleiding te willen geven (er staan conclusies of aanbevelingen in proefschrift.) eel meer dan op de medische as ten gaat hij in op do geestelijke I d«rÉ» rkingen als „het zieke lichaam kan kankerpatiënten hanteert de arts niet alleen instrumenten, hij is tegelijker tijd ook zelf instrument". INLICHTEN Over het inlichten van de patiënt over de ernst van zijn ziekte zegt dr. De Geus, dLat de afloop van de ziekte sterk kan afwijken van de verwach ting en dat de prognose daarom ui terst voorzichtig gesteld moet worden. In dit verband haalt hij prof. Linde boom aan: „weinig wordt een dokter méér kwalijk genomen dan een door hem uitgesproken doodvonnis dat de natuur niet uitvoert". De pertinente ontkenning acht dr. De Geus echter zelden of nooit te rechtvaardigen, omdat die de arts dwingt trouw te blijven aan de fou tieve voorstelling om de schijn van betrouwbaarheid op te houden. Overigens vindt hij dat een „vaste gewoonte" op dit terrein (óf het altijd zeggen, óf een slagom de arm hou den) gauw tot een zekere gemakzucht leidt, waarbij de verantwoordelijk heid op anderen wordt afgeschoven. „In een waarachtige verhouding met de patiënt komt altijd wel een punt, waarop je de waarheid onder ogen kunt zien. De waarheid direct of schadelijk zijn". Zuster Eleanor Niedwick is naast kloosterlinge ook een full-time politieagente. Elke dag rijdt zij, met het pistool in haar zak, in een patrouillewagen door de gevaarlijkste wijken van Washington. Als om vier uur in de middag de dienst erop zit, keert zij terug naar het klooster om daar tot de volgende morgen het (normale) leven van een non te leiden. latiënt niet langer op aanvaardba- wijze representeren" en „kanker irreemdt een mens van zijn spie- leeld, het is hem ontrouw gewor- zijn lichaam wordt zijn vijand". t behandelen van de onge lijke patiënt is werk dat bij de den afbreekt. De dokter moet er om samen met de patiënt naar einde toe te leven. „Onder han- van de dokter peilt de patiënt de krijgt hij in zijn lijden taal en Hulp is een bondgenootschap >tsverb"ondenheid. Bij de hulp aan '«He: puur-natüurlijke frisdrank, 'er-goudgeel, verkwikkend, ■kerl Zonder kleurstoffen of iserveermiddelen, zo zuiver kristal. ood etiket: voor de liefhebbers an een zachte, milde smaak, lauw etiket (zonder suiker): een 5l|*bge drank voor iedereen die de slanke lijn" eerbiedigt. Ilüd RIVELLA thuis, l» gezondheid! assamoord My Led ASHINGTON Veertien Ameri- (e officieren zijn gisteren in van beschuldiging gesteld in ind met hun aandeel in de mas- oord op het Zuid-Vietnamese My Lai in 1968. worden er ondermeer van huldigd hun superieuren gege- i over de massaslachting te heb- g onthouden. Onder de beschuldig- ^zijn twee generaals. Een van hen [eneraal-majoor Samuel Koster, ger divisie-commandant in Vict- momenteel commandant van de -■it-Point Militaire Academie. REKKEN In zijn proefschrift bespreekt dr. De Geus ook de vaak gebrekkige communicatie tussen huisarts, specia list, ziekenhuis en geestelijk verzor ger. Verschillende huisartsen schu wen inmenging van de pastor met het oog op het effect daarvan op de zieke. Een van de artsen zei bij de enquête: „Als je de dominee gaai ha len. kun je net zo goed d.e doodgraver alarmeren; dat geeft hetzelfde ef fect". Gevraagd naar hun oordeel over het rekken van het leven tot het ui terste. antwoordden ze op één na allen, dat zij het leven niet actief afsnijden als het uitzichtloos wordt. Ze laten een volstrekt ziekelijke situatie ech ter wel „uitwerken" en treffen bij voorbeeld geen maatregelen tegen een longontsteking, die de genadeslag voor de patiënt kan zijn. WASHINGTON President Nixon heeft strenge maatregelen afgekon digd tegen de daders van de veelvul dige aanslagen op overheidsgebou wen en gebouwen van grote maatschappijen. De golf van sabotagedaden en aanslagen moet door strengere veilig heidsmaatregelen worden gestuit. Hiervoor zal een wetsvoorstel wor den ingediend. Nixon deed zijn uitspraak tijdens een bijeenkomst van republikeinse leiders. Kort tevo ren was een van de gebouwen van het ministerie van finaneën doorzocht in verbandj met een bomalarm. WASHINGTON Het Ameri kaanse ministerie van defensie, afde ling voedings- en geneesmiddelen deelt de bezorgdheid van de arts dr. Brvan, die gewezen heeft op de mo gelijkheid dat de zoetstof sacharine .wellicht blaaskanker kan veroorza ken. Bij een serie proeven op muizen kregen 33 van de 64 dieren kanker. De arts pleitte in een artikel in de „Washington Post" voor een onder zoek met honden, dat vermoedelijk nog tien jaar kan duren. Enkele maanden geleden verbood de Ameri kaanse regering het gebruik van cy- clamaten als zoetstof voor frisdran ken wegens het gevaar voor kanker. De Nederlandse hoofdinspecteur van de sectie levensmiddelen staatstoezicht op de volksgezondheid heeft gezegd dat de Amerikaanse waarschuwing voor hem geen nieuws is. Drs. A. Ruysse verklaarde dat het gebruik van cyclamaten in ons land ook verboden is. Het onderzoek gaat echter normaal door. In het rijksinstituut voor volksgezondheid in Bilthoven worden uitgebreide proeven genomen met cyclamaten, zowel als sacharine. „Indien de zoetstof sacharine zich duidelijk aan dient als een schadelijke stof, moet dit na ongeveer 90 dagen reeds blij ken", aldus de hoofdinspecteur. BONN Driekwart van de West duitsers staat achter het besluit van bondskanselier Brandt om met zijn Oostduitse collega Stoph te gaan praten. Slechts de helft van de Westduitsers verwacht echter enig concreet resultaat van dit overleg. Deze gegevens zijn verzameld in een opiniepeiling die de afgelopen dagen onder een aantal kiesgerech tigde Westduitsers is gehouden. Van hen vond 12 procent de ontmoeting tussen de Oostduitse en de West- duitse regeringsleider verkeerd, 13 procent had geen mening. Brandt heeft gisteren van zijn ka binet alle steun gekregen voor wat hij wil bereiken bij zijn voor Duitsland historische gesprek met Stoph. Wat Brandt in Erfurt gaat zeggen wordt geheimgehouden. De Christen-demooraten zijn het in principe eens met het gesprek met Oost-Duitsland, maar blijven de waarschuwing uitspreken dat het regiem van Ulbricht niet formeel moet worden erkend. De Oostduitse partijleider Ul bricht heeft de overeenkomst om de besprekingen te houden in Erfurt „een opmerkelijg bewijs van goede wil van Oost-Duitsland genoemd, omdat besprekingen tussen rege ringsleiders gewoonlijk plaatsvinden in de hoofdsteden van hun landen." (Van parlementsredaktie) DENj HAAG het GPV-Twee- de-Kamerlid Jongeling heeft gister avond in de radiozendtijd van zijn partij een beroep gedaan op de Ne derlandse kiezers hun rechtvaardig heidsgevoel te tonen ten aanzien van de kleine partijen., die door een kiesdrempel in hun bestaan worden bedreigd. Komt die drempel er, dan zal de eenmansfraktie van het GPV moeten verdwijnen, terwijl iedereen het er volgens de heer Jongeling over eens is dat juist het GPV in het parlement goed en konstruktief werk heeft ge- leverd. Volgens dit Kamerlid krijgen de kiezers vandaag al de kans zich j duidelijk uit te spreken over tegen „kiesdelersgeknoei" cn het „afslach ten van kleine partijen door grote". Tijdens een bezoek aan het hoofdkwartier van de Indo nesische luchtmacht is pritis Bernhard onderscheideri met de ere-ring van de luchtmacht, hem opgespeld door chef-staf gene raal Soewoto Soekandar. MINISTER ROGERS IN TV-INTERVIEW WASHINGTON De Ameri kaanse regering- zal midden volgend jaar „overwegen" om de troe pensterkte in Europa te verminderen. Dit zei William Rogers, minister van buitenlandse zaken gisteren in een t.v.-interview. Rogers beweerde dat de Amerika nen momenteel meer dan hun aan deel leveren in de NAVO-verdediging van Europa. „De Europeanen bullen waarschijnlijk een groter aandeel krijgen in hun verdediging", aldus minister Rogers. Hij verklaarde dat de sterkte vaa de Amerikaanse on derdelen in Europa in ieder geval tot midden 1971 op het huidige peil zal blijven. LAOS Voor het eind van de week zal hij nog een verklaring afleggen over de wapenleveranties aan Israël. „Amerika zal geen troepen zenden naar Laos," zo verklaarde Rogers, „zelfs niet als het land door de Noord-Vietnamezen onder de voet wordt gelopen." Hij sloot echter de mogelijkheid niet uit, dat de Ameri kaanse regering haar standpunt in deze nog zal wijzigen. „Wij hopen dat de communisten niet van plan zijn Laos te overmeesteren, maar slechts hun onderhandelingspositie in Parijs willen verbeteren." Doelend op het Amerikaanse MIRV-programma voor interconti nentale raketten met meervoudige kernkoppen, zei Rogers dat de koude oorlog in Europa misschien eindigt, maar dat de wedijver tussen de beide mogendheden Amerika en 'Rusland nog lang niet uit de wereld is. BRUSSEL Het landbouwoverleg van de EEG-landen is weer vast gelopen. De ministers van landbouw gingen pas vanochtend om zes uur uiteen, nadat zij geconstateerd hadden het niet eens te kunnen worden. Mogeljjk komen zjj vrydag opnieuw bjjeen. als ook de ministers van bui tenlandse zaken vergaderen. AMSTERDAM De nieuwe chef van de staf van het Leger des Heils, commissioner Arnold Brown en zijn vrouw, van het internationaal hoofd kwartier in Londen, zullen de leiding hebben van de Trefdag van het Le ger des Heils. Tweede Pinksterdag in de Hilversumse Expohal. Dat maakt dit jaarlijkse hoogte punt van Legeractiviteiten, dat altijd door duizenden mensen uit het hele land bezocht wordt, ditmaal tot een bijzonder evenement. Een andere bijzonderheid is het ..Welkom Thuis Festival", te geven door het Stafmuziekkorps, dat dan juist terug is van een toernee door Zweden. Verder zijn er de gewone heili gingssamenkomst, vrouwenrally en slotsamenkomst. Voor de jeugd wor den aparte bijeenkomsten georga niseerd. voetbal- en volleybal wedstrijden, vele andere spelen en zang. Inbrekersbenden slaan toe in modemagazijnen DENEKAMP In de nacht van maandag op dinsdag hebben onbe kenden voor een bedrag van onge veer ƒ20.000 aan herenkostuums, ochtend- en regenjassen gestolen uit het modemagazijn Westerhof in De nekamp. De inbraken die de afgelo pen maanden in tal van modemaga zijnen zijn gepleegd, zijn volgens de politie het werk van een «gespecia liseerde bende. Nadat men het niet eens kon wor den over een wijnreglement voor de EEG. is over de landbouwprijzen ge sproken. De Duitsers weigerden ech ter in te stemmen met verlaging van de tarweprijzen, de Italianen voelden niets voor het Nederlandse voorstel, de suikerproduktie te verkleinen door het verminderen van de quota en België keerde zich tegen prijsmaat regelen op zuivelgebied. Minister Lardincis had tevergeefs een compromisvoorstel gedaan, dat ook bedoelde een voorlopige oplossing te geven voor de landbouwoverschot ten; het omvatte suiker, granen en zuivel. De Nederlandse minister meent, dat er geen echte wil tot overeenstem ming was. Hij hoopt dat, vrijdag nog een uitweg wordt gevonden. Gebeurt dat niet, dan komen de op de Haagse topconferentie en daarna uitgewerkte resultaten op' de tocht te staan. De toetreding van Engeland en het toekennen van begrotings bevoegdheden aan het Europese par lement zouden geen doorgang vinden. Een extra complicatie is de kabi netscrisis in Italië. Als vervroegde verkiezingen noodzakelijk blijken, kan er maandenlang niet worden onder handeld. DEN HAAG Ter versnelling van de onteigeningsprocedure is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp in gediend. Om de kans te vermijden dat de onteigende partij profiteert van de prijsstijgingen gedurende de schade begrotingsprocedure, wordt het tijdstip voor de schadebcrekening vervroegd. T oegangspri js J.JOE merkwaardig het ook klinkt: de geringe Britse belangstelling voor het lidmaatschap van de EEG hoeft voor premier Wilson geen reden te zjjn om er verder niet over te pra ten. Integendeel. Zij geeft hem een sterk wapen in handen zowel bij eventuele vervroegde verkiezingen, als bjj on derhandelingen met de EEG-landen over voorwaarden tot toetreding. Wilsons standpunt, dat toetreding geen zin heeft als de toegangsprijs te hoog is, is dat van de grote meer derheid der bevolking. De Conserva tieve partij heeft nooit zover willen gaan. Als 73Vp van de ondervraagde Brit ten meent dal Engeland toch zal toe treden, nemen zjj wellicht niet ten onrechte aan. dat de EEG-landen. als het er op aankomt, tegemoetkomend zullen zjjn. Uittocht ANDOENG Prins Bern- is gisteren bijzonder har- jk ontvangen in Bandoeng. 25 km voor de stad hadden epen mensen zich langs de 'e Postweg geschaard en wa- versieringen aangebracht. •armate de stoet Bandoeng na derde werden de rijen steeds dik ker. De auto van de Prins kon tenslotte nog maar met moeite tussen de mensen doorkomen. De spontane hartelijkheid in deze stad stak duide lijk af bij het vee! zakelijker optre den van de bevolking in Djakarta. Eerder op de dag had Prins Bern hard de voormalige lands plantentuin in het vroegere Buitenzorg, nu gehe- i ten Kebon Raja Indonesia, bezich tigd. Deze uitgestrekte botanische tuin omvat een landbouwproefsta tion. dat van groot belang is voor de plantagecultuur. De tuin is absoluut uniek en vindt zijn evenknie nergens in Azië. De tuin is heel lang geleden door Neder landse wetenschapsmensen opgezet en is sinds het vertrek van de Neder- I landers op een bewonderenswaardige wijze voortgezet en uitgebreid. Zeven weken geleden is de tuin getroffen door een zware windhoos. Maar de schade die toen is aange richt is inmiddels weer grotendeels hersteld. De prins bleef anderhalf uur in de tuin. waarbij hij enige rol len film verschoot. Vandaag bezoekt hij de Philips-Ralinfabrieken In Bandoeng. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Maurice Delmonte uit Zwanenburg, die het presteerde een glazen kubus van 49 bij 49 centimeter binnen te kruipen via een deurtje van 27 bij 27 cm, heeft een nieuwe stunt bedacht. De 38-jarige acrobaat, aan wie Huib Goudriaan een jaar geleden een „LS" wijdde, onthulde gisteren op een persconferentie in Amstei- dam zijn plan. Zijn glazen kubus hangt nu boven een aquarium, gevuld met water. Eenmaal dubbelgevouwen in de gla zen kist laat Delmonte deze in de bak zakken en verdwijnt onder wa ter. Zes minuten lang zit hij zo tus- sen tientallen goudvissen. Een fraai j gezicht, waarmee de acrobaat onge twijfeld succes zal oogster.. Volgens manager Huug Kok waent Delmonte een gouden toekomst. Vol gend jaar is hij al geboekt voor Amerika. Organisator van festivitei ten Eddy de Valk uit Hilversum wist Delmonte direct nog voor de zelfde avond te contracteren. Hoewel hij niet op het officiële programma stond, kon het personeel 'POTTERS linia HtMOLPCIlfl T ^«.rhoest en Keelpij" en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apothekers en drogisten ATHENE Vyfcnvijftifi politieke gevangenen die sinrls april 1967. toen het leger in Griekenland de macht overnam, hebben vastgezeten, zullen worden vrijgelaten. Momenteel worden naar schatting nog 1651 politieke gevangenen vast gehouden in militaire kampen, verspreid over heel Griekenland, zo deelt het Internationale Roode Kruis mee. van de Continental Rubber Fabriek gisteren heet van de naald in Tres long te Hillegom als eerste de we reldprimeur meemaken. De huisarts van Delmonte zei op de persconferentie dat hij zjjn bij zondere patiënt had laten onderzoe ken door een hart-, long- en hersen- specialist. „Vooral moet hij er men taal tegen zijn opgewassen. Als hij in paniek zou raken, zou dat zyn dood betekenen", aldus de huisaris. 'TOENADERING tussen Engeland en de landen van het Europese con tinent is ook om andere dan zuiver economische redenen wenselijk wil de afhankelijkheid jegens Amerika niet nog groter worden. Europa moet leren op eigen benen te staan in een gezonde wedijver op velerlei terrein. Onvermijdelijk-zal dit leiden tot wuziging van het ka rakter der samenwerking binnen het bondgenootschap. Het Amerikaanse voornemen om troe pen terug te trekken Is er een voor bode van. Amerika draagt meer dan zUn aandeel by in de verdediging van Europa. Binnen Navo-verband moet een oplossing worden gevonden. DEN HAAG Het lopend verkeer van de betalingsbalans op transactie basis leidde vorig jaar volgens zeer voorlopige gegevens tot een tekort van 65 miljoen. Dat is een achteruitgang van 320 miljoen in een jaar tijds. De oorzaak is een groter tekort op de handelsbalans. Het overschot in het onzichtbare verkeer (diensten en kapitaalopbren- sten) is nog wat gestegen, ondanks een sterke toeneming van het tekort in het reisverkeer. Het percentage waarmee in 1969 de goedereninvoer door de goederenuit- voer werd gedekt, beliep 90,7 tegen 90,3 in 1968. Dat is meer dan 2% pro cent minder dan vereist zou zijn voor het bereiken van een overschot op de lopende rekening overeenkomende met één procent van het nationale in komen. De lopende rekening op kasbasis vertoonde een overschot van 623 mil joen (tegen 257 min in 1968), een ge volg van een aanzienlijke toeneming van per saldo ontvangen niet-geregi- streerd kort handelskrediet. De grote achteruitgang in het twee de halfjaar vond in het vierde kwar taal vooral zijn oorzaak in het ver sterkt achterblijven van de toeneming van de uitvoer bij die van de invoer, zo concludeert hel ministerie van fi nanciën. Het dekkingspercentage daalde t.o.v. het derde kwartaal met bijna 3 punten tot ruim 88. MANNHEIM Uittreden uit de kerk gaat geld kosten in Duitsland. Wie zijn band met de kerk wil ver breken. moet dat namelijk opgeven bij de burgerlijke stand, omdat hij anders kerkbelasting moet blijven betalen. Nu er de laatste tijd een sterke toename van het aantal uittredingen T"l* 11 toename van het aantal uittredingen I meer gemeenten er toe over, om een WINNIPEG De lutherse raad van Canada gaat contact opnemen met de andere kerken in Canada, om i samen na te gaan wat de kerken nog kunnen doen voor de Indianen in het land. Antropoloog prof. Joh Steinbring waarschuwde de lutheranen, die een speciale conferentie aan dit onder werp wijdden, dat de Indianen-cul tuur zich zeer van de levensgewoon ten van de blanke onderscheidt. Men moet de Indianen anders benaderen dan de burgers van het land. Agres sieve proselietenmakerij stoot mensen, die in de passieve India nen-cultuur zijn opgegroeid, alleen maar af, zei hij. bedrag aan „administratiekosten" te vragen. De gemeenteraad van Mannheim heeft besloten tot een bedrag, dat varieert van vijf tot 25 gulden, naar gelang van het inkomen van de aan vrager. WENEN Joseph Klaus, demissi onair bondskanselier en leider van de christen-democratische volkspartij in Oostenrijk, die bij de op 1 maart gehouden verkiezingen dc meerder heid in het parlement verloor, heeft gisteren het voorzitterschap ad inte rim overgedragen aan Hermann Wi- thalm. 4

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7