bij de VLEET Raad Noordwijk reageert fel op rede Schelvis CLEYN DUIN MOET LEEFBAAR WORDEN Cursisten bloemschikken toonden werkstukken Echtpaar Buntsma in het goud Visserij nieuws Een onfatsoenlijk stuk HÜTTENTAL Vissersha ven- bed rijf van IJmuiden naar Den Helder? Wilschut bedankt voor Katwijk Woningbouw en doorstroming in Leiderdorp BEKENDMAKING J. van Rhijn Modehuis Janny KW 136 ZAT VAST VROUW JANNETJE KAN TE WA TER l NIEUWE LEIDSE COURANT 4 WOENSDAG 18 MAART 191 NOORDWIJK Kr is in Noordwijk geen PAK. en zoal* de zaken er nu voor staan, riet het er niet naar uit, dat een dergelijke samenwerking tot stand komt. Daarvoor heeft het PPR-raadslid, de heer Schelvis het te xeer verbruid. Deze had op een vorige week gehouden verkiezingsvergadering van zijn party nogal ongezouten kritiek op het beleid van het oollege en de raad. In de gister avond gehouden vergadering van de gemeenteraad werd hfl daarover danig aan de tand gevoeld en zozeer in het nauw gedreven, dat hij uitriep het geen werii te vinden dat achttien rich tegen één keerden. „Het is ook één mijnheer, die op de tenen van achttien anderen is gaan staan", repliceerde een veront waardigde wethouder De Geus (prot. chr«). Deze stak zijn ontstemming over de uitlatingen van de heer Schelvis met betrekking tot het beleid van het college en de raad, niet onder stoelen of banken. „Er is veel geschreeuw van mensen, die het anders willen," aldus de heer De Geus. „maar de verwijten, die de heer Schelvis aan het adres van het college en de raad heeft gericht, noemen wij demagogie". De heer Alkemade (kvp) opende het debat. Hij verzocht enkele vragen te mogen stellen naar aanleiding van de rede van de heer Schelvis, die in een plaatselijk blad in extenso was gepubliceerd. Worden de lagere ambtenaren in Noordwijk inderdaad slechter betaald dan elders? Wethouder Den Otter (PvdA) ver klaarde over de kritiek van de heer Schelvis net zo verwonderd te zijn. Hij had al eerder getracht de PPR- vertegenwoordiger uit te leggen, dat er in de omgeving slechts twee ge meenten waren, die geen loongroep 4 kenden. Werkclassificatie is geen uit vinding van B. en W„ maar is inge voerd op verzoek van de ambtenaren- organisaties. nadat dit in het georga niseerd overleg was besproken. Te hoge of te lage lonen en salarissen zijn eveneens een zaak van de vak bonden. De heer Alkemade wilde weten of de wethouder de opmerking van de heer Schelvis juist achtte, dat Noord- wijkse kinderen de dupe werden van het feit, dat de kleinere sportvereni gingen gedoemd zijn tot een nood lijdend bestaan. Wat besteedt de ge meente ten behoeve van de sport? Met deze uitspraken van de heer Schelvis ben ik het bepaald niet eens, aldus de heer Den Otter. Hij deelde mede. en burgemeester mr. Bonnike onderstreepte dat nog eens, dat het college geen noodlijdende verenigin gen bekend zijn. Wij zijn er van over tuigd, dat zij zich dan tot het college of de raad zouden wenden. De heer Schelvis had gesuggereerd, dat de Sportraad over een eigen budget van f '60.000 a f 80.000 zou moeten kunnen beschikken, inplaats van de hem toegekende subsidie van f 3750. Als de gemeenteraad op deze suggestie van de heer Schelvis in ging zou de Sportraad slecht af zijn, deelde de wethouder van sportzaken mede. Hij rekende voor, dat ruim i 82.000 aan subsidies werd verstrekt, terwijl straks als de sporthal klaar is, dit bedrag nog verhoogd wordt met f 16.000, zijnde het geraamde exploitatietekort. De PPR-vertegenwoordiger ver weerde zich door op te merken, dat alle kleine sportverenigingen nood lijdend zijn. Het college voert een .passief beleid en wacht af tot iemand om subsidie komt vragen. Deze op merking veroorzaakte rumoer in raadzaal en tribune. Doorstroming De heer Alkemade vroeg de heer Schelvis een positieve oplossing voor het doorstromingsprobleem te geven. Ook de voorzitter nodigde hem daar toe uit, maar de heer Schelvis ver klaarde in de volgende vergadering met een oplossing te zullen komen. Wij zouden zeker een bedrag van f 3000 tot f 5000 aan inrichtingskos ten moeten kunnen aanbieden en dit kan men van een gemeentebestuur, dat verantwoordelijk is voor de ge meenschapsgelden, niet verwachten, deelde de heer De Geus mee. De heer Benschop zag als enige kans voor de doorstroming het betrekken van be jaardenwoningen door oudere men sen. De hogere huurprijs wordt dan door de gemeente opgevangen. Wethouder Sedelaar zette uiteen, dat het onmogelijk is mensen te dwingen hun woning te ontruimen. Hij verweet de heer Schelvis, die al jaren lid is van de woonruimte-ad viescommissie, daar steeds te hebben gezwegen. Wethouder De Geus vestigde nog de aandacht op de aktiviteit van het J. K. Platteschor, waarneming door de Alphense huis artsen volgens wijkindeling. Tijdens de eerste loting zijn de navolgende obligaties uitgeloot: van de Serie A de nummers 20 en 46 van de Serie B de nummers 144. 319. 357. 365, 415. 463. 528. 581. Obligatiehouders kunnen tegen in levering van deze nummers het door hen ter beschikking gestelde geld in ontvangst nemen bij de Algemene Bank aan de Voorstraat te Katwijk. gemeentebestuur ten aanzien van de krotopruiming. Wie wonen er in die krotten? Is dat niet de gewone man? Er is in Noordwijk geen sprake van een conservatief, maar juist van een progressief beleid, aldus de heer De Geus. De heer Schelvis is mij tegenge vallen, zei de heer Vogelaar (prot.- chr.). Deze rede van hem is een on fatsoenlijk stuk. Raadsleden als Ben schop en Van Leeuwen behartigen al jarenlang de belangen van „de ge wone man". Waar haalt de heer Schelvis de pretentie vandaan, dat hij dit alleen zou doen? Naar aanleiding van een vraag van de heer Burger (Boerenpartij) werd door de heer Sedelaar meegedeeld, dat het aan vrouwelijk horecaperso- neel, wanneer zij een uitkering ont vangen, onder bepaalde voorwaarden is toegestaan, vrijwillig pro ,deo hulp te verlenen in de gezinnen van be jaarden, invaliden, en waar de vrouw ziek is of hulp behoeft. De heer Mesker vroeg weer aan dacht voor de verkeerssituatie in de Wilhelminastraat. Het college meent dat daar éénrichtingverkeer moet komen. De heer Van Leeuwen verzocht de plastic vuilniszakken voortaan thuis te laten bezorgen. RIJNSBURG Vrijdag zullen ter nadere aanduiding van de vriendschappelijke kontakten die Rijnsburg on derhoudt met de Duitse ge meente Hüttental, op de toe gangswegen naar Rijnsburg ongeveer tér hoogte van de gemeentegrens borden worden geplaatst. Hieraan zal een officieel karakter worden gegeven, mede door de aanwezigheid van een aantal Duitse gasten, die om 3 uur in de raadszaal van het gemeentehuis zullen worden begroet. Om kwart voor vier zal een bord aan de Rijnsburgerweg officieel worden onthuld. Morgen vertrekken b. en w. van Rijnsburg naar de Duitse gemeente, waar ook borden worden geplaatst. Vrijdag ochtend keren zij terug met de vertegenwoordigers van Hüttental. Op de borden staat te lezen RijnsburgHüttental. Kamerlid wil weten: DEN HAAG -r Het Tweede-Ka merlid C. Egas (PvdA) heeft de minis ter van verkeer en waterstaat schrif telijk gevraagd of de geruchten juist zijn dat het. staatsvissershavenbedrijf IJmuiden naar Den Helder wordt ver plaatst. Indien deze geruchten een feitelijke basis hebben wil de heer Egas vairi de minister re motivering, van deze overplaatsing vernemen. Ds KATWIJK Ds J. Wilaohul uil Dordrecht heeft bedankt voor het beroep, dat op hem was uitgebracht door de gereformeerde kerk in Kat wijk aan Zee in verband met de vakature, die ontstond met het ver trek van dra W. Bakker. Ned. Kamerorkest in Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT Op uit- nodiging van de Culturele Stichting Bollenstreek gaf het Nederlands Kamerorkest onder leiding van David Zinman dinsdagavond een concert in de aula van „Leeuwen horst". Vijf werken bracht dit uit 24 strijkers en een claveciniste be staande orkest ten gehore. Van de gelegenheid om nu eens dicht bij huis goede muziek, op uitnemende wijze vertolkt, te kunnen beluiste ren, hebben maar weiniig Bollen- streekbewoners gebruik gemaakt. Gelukkig was er nogal wat jeugd die met krachtig applaus haar vol doening onderstreepte. LEIDERDORP Binnenkort kan namens de Alg. Bouwvereniging Leiderdorp worden begonnen met de bouw van 140 woningwetwoningen en 90 premiewoningen ip de sector Zijlhof. Dit plan sluit aan bij de 460 woningwetwoningen van de ge meente. waarvoor ir. J. F. Cusell, directeur Bouwnijverheid bij de centrale directie van de Volkshuis vesting. vrijdag de eerste sleutel zal uitreiken. B en W hebben de raad voorge steld een doorstromingsregeling in te voeren. Zij vinden een gemeentelijke doorstromingsuitkering van f 1500 acceptabel het rijk geeft hierin een belangrijke bijdrage. De uitke ring wordt verstrekt als men een woning verlaat, waarvan de huur hoogstens f 140 per maand bedraagt, terwijl de huur van de nieuwe wo ning tenminste vijftig procent ho ger moet zijn maar niet hoger dan f 250 per maand. Ook wordt een uitkering verstrekt als men naar een kleinere woning verhuist. KATWIJK Voor de vergadering die het interkerkelijke comité voor Cleyn Duin in de kleine zaal van de sporthal organiseerde, bestond grote belangstelling. Voorzitter C. J. de Xies lichtte de aanwezigen in over de aktiviteiten die het comité ont plooide in het nieuwe woongebied. De bedoeling is nu om te komen tot een wljkgemeenschap. De heer G. J. Ridder sprak aan de hand van een maquette, over het nog in aanbouw zijnde gedeelte van Cleyn Duin. Het comité wil de bewoners een plan aanbieden om tot een leef bare gemeenschap te komen, waarbij ondermeer wordt gedacht aan de op richting van een vereniging voor de gehele wijk. die de belangen van de wijk dient bij instanties als het ge meentebestuur. Ook wil men leiding geven aan allerlei hulpdiensten en aktiviteiten. Daar de wijk globaal in zeven sec toren van zeventig honderd wonin gen is in te delen, zou het bestuur kunnen worden samengesteld uit vertegenwoordigers van deze sec toren. Verschillende hulpdiensten en sa menwerkingsvormen, waarover de heer Ridder sprak, werden in een Onze zaken te Katwijk aan Zee en Rijnsburg worden vanaf 1 januari 1970 volkomen zelfstandig gedreven. Badstraat 6, Katwijk aan Zee. Eigenares-Beheerster Mevr. C. van Rhijn-Hasenoot. Oegstgeesterweg 38. Rijnsburg. Eigenares-Beheerster: Mej. J. van Rhijn. Mevr. C. van Rhijn-Hasenoot Mej. J. van Rhijn. viertal discussiegroepen nader be sproken. In positieve zin sprak men zich uit over: een babysitcentrale, een onderlinge oppasdienst, lichte ziekenhulp, boodschappendienst, hulp bij vervoer, bezoek aan zieken en be jaarden, een s.o.s.-dienst voor be jaarden, jeugdwerk, sportbeoefening, tuinkeuringen, oecumenische ge spreksgroepen, kontaktmiddagen voor dames, spel- en hobbygroepen, bege leiding van kinderen naar scholen. De belangstelling ging ook uit naar speelweiden en kontaktavonden. Als kontaktpersonén werden aan gewezen de dames E. H. v. d. Pol, D. v. d. Ven en J. Visser en de heren C. Ouwehand. J. Gouw, G. J. Ridder, C. P. Versteegt en C. J. de Vries. Huisvrouwen Lisse brachten modeshow LISSE Voor de modeshow van de ver. van huisvrouwen uit Lisse en Hillegom in Rehoboth bestond veel belangstelling. De confectie kwam van de firma Warnecke uit Leiden, de firma Messchers en Anti lope zorgden voor hoed en tas en de leden speelden zelf voor manne quin. De show was afgestemd op het voorjaar en alle stijlen (maxi, midi, mini) werden door elkaar gedragen. De kleuren zijn zacht geel. zacht groen en bleu. Verder wordt veel met knopen en stiksels gewerkt. IJMUIDEN De KW 136 „Ura nia" van rederij Taat liep begin deze week vast op de Haaksgron- den. Vermoedelijk werd tijdens het vissen een verkeerde manoeuvre gemaakt. Het viel allemaal nog al mee. De KW 136. wist zelf weer vlot te komen en liep hoegenaamd geen schade op. KATWIJK - De heren C. v. d. Plas (80) en C. v. d. Plas (31) géén familie van elkaar be kijken nog eens aandachtig de fraaie bomschuit, die zij maakten in opdracht van het Genootschap „Oud-Katwijk"Beide Katwijkers hebben er me nig uurtje aan besteed. De oudste van de twee heeft er ongeveer vierhonderd uur in zittende andere rond de 250 uur. De eerste nam het com plete houtwerk voor zijn rekening, zijn jongere maat verzorgde de verlichting en het smeedwerk. De echtgenote van de jonge Van der Plas maak te de zeilen voor deze Kw 69 „Vrouw Jannetje". De lengte over lies is 130 cm., het schip heeft een breedte van 40 cm en de hoogte is 100 cm. De bomschuit zal zijn te bezichtigen op de 1 toonstelling van „Oud-Katwijk" in „de Vu\ baak", die in het zomerseizoen wordt gehoud De lengte over alles is 130 cm, het schip hi pie van de echte Kw 69 „Vrouw Jannetjedie 1905 werd afgeleverd aan rederij Schonenbi De enige schipper was Arie van Beelen. Tot 1 was het schip in de vaart. De Kw 69 werd gebou door de firma Taat, waar de heer C. van der P in 1901 als scheepstimmerman in dienst trad. werkte bij Taat tot 1922. Van 1922 tot 1957 Rijnland. De kleine „Vrouw Jannetje" is het vierde boo dat hij bouwde. (Foto Kruyt RIJNSBURG Als de wil om te leren aanwezig is, kan er veel wor den bereikt, maar in de bloemenwe reld spelen ook vindingrijkheid en fantasie een voorname rol. Dit bleek gisteravond meer dan duidelijk toen de cursisten van het bloemschik- en bindonderwljs hun „produkten" ten toon stelden. WARMOND Op 15 april zal het vijftig jaar geleden zijn dat Abraham J. A. Buntsma (70) en Maria Kraan (71) 'in het huwelijk traden. Voor het bruidspaar een zeer bijzondere dag, temeer daar zij kunnen terugzien op een welbesteed leven. Uit het huwelijk werden zeven kinderen geboren, van wie er nog vijf in leven zijn. Twee kinderen zijn geëmigreerd resp. naar Amerika en Canada. Het bruidspaar heeft negentien kleinkinderen en vier achterkleinkinderen, twee in Canada. Toen de bruidegom in het huwelijk trad was hij werkzaam als brug wachter in Zwammerdam. maar hij voelde zich meer aangetrokken tot het molenbedrijf d.w.z. de bouw en de reparatie van watermolens. Toen de mogelijkheid zich voordeed, vestigde hij zich in deze gemeente waarbij hij in betrekking kwam bij de firma Schrier, die op dit gebied in wijde omgeving een zekere faam had verworven. De steeds toenemende mecha nisatie ging echter ook aan dit bedrijf niet voorbij met als gevolg dat het echte molenwerk in verdrukking kwam en de heer Buntsma genoodzaakt v as naar een andere werkkring uit te zien. Dit was voor hem geen moei- hjke opgave daar hij ook op ander gebied een bekwaam vakman was'en de N.V. Padox wilde dan ook graag van zijn diensten gebruik maken. Toen de tijd gekomen was zag deze firma hem dan ook node vertrekken. Ook in het sociale en kerkelijke leven nam de heer Buntsma een eigen plaats in. Zo was hij bestuurslid van de Chr. Bouwvakarbeidersbond, ter wijl hi], wanneer dit nodig was, de koster van de Hervormde kerk ter zijde stond. Al is hij nu dan gepensioneerd, stilzitten is er niet bij, want nu kan hij meer tijd besteden aan zijn hobby's, zoals het verzamelen van afbeeldingen van molens. Bij alles werd hij steeds trouw ter zijde gestaan door zijn echtgenote die uit een zeer groot gezin kwam (twintig kinderen van wie er no" elf m leven zijn). Niets was haar te veel, nergens zag zij tegen op. Niet min der dan achttien keer is zij verhuisd. Voor haar kinderen is zij nog s'eeds een vraagbaak en waar nodig, is zij ook nu nog bereid de helpende hand Le bieden. Zij vindt het heerlijk dat haar zoon met vrouw en kinderen uit Canada is overgekomen om dit heuglijk gebeuren mee te maken. Beiden genieten nog een uitstekende gezondheid. Op de feestdag zal er ten huize van het bruidspaar (van 5 tot half 7) gelegenheid zijn hen geluk te wensen. Nu de Nieuwe Leidse Courant op 1 april ook haar vijftigjarig bestaan herdenkt, kan als bijzonderheid worden vermeld dat het bruidspaar ook vijftig jaar abonnee van deze krant is. Van de 150 deelnemers zijn er ongetwijfeld velen die uit hoofde van hun werk zich hierin hebben bekwaamd, maar ook zijn er bij die de cursus volgden alleen om te we ten wat je alzo met bloemen kunt doen. De cursisten komen niet alleen uit Rijnsburg, maar zelfs uit Nijmegen, Bodegraven en Den Haag. Hieruit blijkt dat de cursussen onder leiding van de heren W. Buurman uit Lei den en H. v d Berg uit Wassenaar een goede naam hebben. De geëxposeerde werkstukken wer den gisteravond vakkundig beke ken. De jury bestond uit de heren Jac. Vianen, H. v d Bosch en J. B. van Iterson, die zullen uitmaken wie van de deelnemers een prijs en, of getuigschrift, zullen ontvangen. De tentoonstelling werd gehouden in Flora, dat ook financiële mede werking verleende, welke geste door de vereniging van kleinhandelaren op prijs werd gesteld. Een kunstig met bloemen ver sierde grafiek toonde aan hoe de veiling groeit. De oprichting werd gesymboliseerd met een kruiwagen- tje en een omzet van f 17.000. De kruiwagen is vervangen door de auto en de omzet steeg tot f 47.000.000. De toekomst liet vervoer per raket zien en een omzet van f 100 min. „Maar", aldus de veilingvoorzitter, „voor het zover is, gaat er nog wel een jaartje overheen". Ds. Westra sprak ove koningin Wilhelmina SASSENHEIM Gistera 'sprak ds. A.'Westtra voor de af de van de NCVB over het boek zaam maar niet alleen" van koi j, gin Wilhelmina. Hij zei, dat donkere jaren '40-'45 ondenkl zijn zonder deze manmoedige stin. In haar boek heeft zij iets haarzelf en haar geloofsleven teld. Eenzaam was zij als enig en prinses in de strakke sfeer de eeuwwisseling. Er waren plichten; van spontane omgang leeftijdsgenootjes was igeen sp Door haar huwelijk met Hendrik begon de doorbraak i persoonlijke vrijheid en dii confrontatie met het volk. In. was de periode van deze eenza heid afgesloten. Gods leiding 1 zij steeds gevoeld. Vooral in donkere tyd van *40-'45 h^efi veel kracht uit de Bijbel g< 1 Haar bezielende toespraken Radio Oranje gaven velen m i Na 25 jaar bevrijding herd Nederland koningin y/ilhelmina grote dankbaarheid. Film over oud-Katw voorlopig uitgestel KATWIJK De film over Katwijk, „Herleefd verleden", vanavond en morgen zou woi vertoond in de kleine zaal van sporthal, is voorlopig uitgesteld. De heer J. v. d. Plas, die de maakte in opdracht van het. gen schap „Oud-Katwijk", kon vanv het. vele werk dat het vervaardi van een film eist, niet op tijd gei komen. IJMUIDEN In de Noord had de koolvis van wijken geen weet. De Nederlandse treilers konden zich weer naar hartelust te goed doen aan de uitgebreide scholen, waarin de kleine zwarte soort op onmisken bare wijze de overhand had. Het was eerder regel dan uitzondering, dat de bemanningen uit een trek een mand of tachtig naar de ruimen konden transporteren. Het was hard werken om alles tijdig naar beneden te krijgen. De verwerking van wat de vaartuigen aan andere soorten boven water haalden kostte heel wat minder inspanning, want nog steeds bleken de gul, wijting, schelvis en kabeljauw bijzonder schaars te zijn. Af en toe kwam de schelvis op de dwalingen zijns weegs terug, maar de schepen werden bepaald nog niet overstroomd met dit op de binnenlandse markt vrij gewilde visje. De haring en makreel lieten nagenoeg verstek gaan. De een tonigheid werd slechts zelden onder broken door de verschijning van wat hake en leng. Nee. het beeld werd volkomen bepaald door de koolvis, een situatie die langzamer hand voor dit. gebied als normaal moet worden beschouwd. Onder de Nederlandse kust viel weer een grote bedrijvigheid te bespeuren. Niet alleen van loggers en kotters maar ook van verscheidene treilers. Ook ditmaal had de gul, over het algemeen klein van stuk de over hand. Sommige trekken leverden twintig manden op. Voor heel wat vaartuigen was wat meer wijting weggelegd dan op de vooraande dagen. Zodra daar tijd voor was werde de vangst hieraan gestript. De in dichte toestand aangevoerde wijting brengt de laatste dagen heel weinig op. Het .grootste gedeelte van de buit belandde in de meegenomen premie- ki-sties in het streven het maximale rendement uit deze reis te halen. Veel anders viel in deze omgei niet <te bemachtigen. De ron gunde maar weinig plaats aan s( en schol om van de tong maa zwijgen. Wel bleek het mogelijk sortering van tjjd tot tijd aai vullen met een redelijke hoev heid kabeljauw. Niet ontmoet door de slechte resultaten van laatste reizen is een niet onbeli rijk aantal schepen achter de aangegaan. Uit de vangsten vai eerste trekken kon nog geen betering worden bespeurd. In gunstigste geval leverde een po 25 kilo op maar meestal kwamei schepen niet aan de helft toe, schol was heel wat gewilliger. I poging bracht niet zelden een m of tien aan boord. Ook nu wal tarbot weer schaars. Per trek zwj men slechts enkele exemplaren het net. Om het vrli sombere bi compleet te maken moest even worden geconstateerd, dal de r< vis zich :n deze buurt niet tl voelde. Men moesl tevreden met een paar mandies gul en ting, die soms vergezeld gingen wat kabeljauwen. Wat er was Aan de IJmuidense markt schenen 32 vaartuigen. Zij nal een aanvoer van 5320 kisten voor hun rekening, waarvan kisten schelvis, 480 kisten wijl 30 kisten gul en kabeljauw, kisten kleine gul.\2230 kisten k vis. 1800 kisten schol. 20 kil schar. 5 kirteri lenig. 20 kiften hot. 10 kisten "griet. 125 kil diversen, qtnks .otiive ka ;auw en 12.500 kilo tong. Vel """-en "r 20 kleine kisten schel i7?0 kleine kisten wijting. kleine kisten haring en 19 kil kisten hake. Vandaag aan de markt Vandaag meldde zich aan T.Tmuidenso markt onder meer T.TM 37 Delft met 2000 kisten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 4