VS VERBIEDEN EMBARGO Fusie Unox- Zwanenberg? Commentaren f. MO miljoen voor NKF ■nmm*. Gestoorde man in hotel gevonden Piloot in DC-9 gedood Het Kwartet III Djakarta Resoluties Rhodesië van tafel geveegd CrvtK) Buiig weer Kinderen mankeren niets Progil niet in ons land? Steun publikaties verzetsstrijders Volkstelling uitgesteld PASSAGIER VUURT SCHOTEN AE Nieuwe Leidse Courant jirecteur; F. Diemer loofdredacteur: Dr. E. Diemer ofd kantoor Leiden Woensdag 18 maart 1970 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,16, p. m. 4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur rins Bernhard liet zich in Dja- arta de gelegenheid niet out turn om eens van een informeel nnkeluurtje te genieten. Alleen et afdingen is in het moderne ndonesië niet meer aan de orde. Tt'f/fn t*is 1 /#•«-. 1 aitilischv In mini Eerst» i i'In in ih> Vrilif/ltvUlsruml Amerika heeft alle Afro-Aziatische resoluties voor krachtige maatregelen tegen Rho- desië met een veto de grond ingeboord. Het was de eerste keer in de geschiedenis van de Veiligheidsraad dat de Verenigde Staten gebruik maakten' van het vetorecht. ISEW VORK Amerika heeft gisteren tijdens een sensationele bijeenkomst voor liet eerst in de geschiedenis van de Veiligheids raad gebruik gemaakt van zijn veto-recht. wat verstandig is. is ds gedacht; men moet proberen 1 het nog een te denken. GOETHE „Waarom geeft u mij het geld Dan bepaal ik zelf wel, boe nat 1 worden." HIT WEER DE BILT Wisselende be- olking met vooral later buien aarvan sommige met hagel, iatige tot krachtige, tijdelijk arde wind uit richtingen tussen est en noord. Lagere tempera- ren. DE BILT Een fronlensys- «m, dat bij een depressie be- oort waarvan het centrum nabij oorwegen lag, trok het afgelo- en etmaal over ons land. Het racht op de meeste plaatsen in land omstreeks 5 millimeter igen. Het trok snel naar hc' asten en strekte zich vanmor- over Oost-Duitsland en rankrijk uit. De sterke west- tot noordwes- Üijke stroming, waarin het front iee trok, werd in stand gehou- en door een hogedrukgebied oven de Ajoren en het eerder ^noemde lagedrukgebied nabij oor wegen. Vooruitzichten voor vrijdag: antal uren zon: 2 tot 7; min. imp.: van ongeveer normaal tot graden boven normaal; max. imp.: 1 tot 5 graden onder nor- ïaal; kans op een droge periode an minstens 12 uur: 80 procent; ans op een geheel droog et- ïaal: 50 procent. BAROMETERSTAND: heden 10 nr 74.8 cm (998 millibar), dalend. Zon en maan 9 maart zon op 6.46. onder 18.51: laan op 14.56. onder 5.50; 23 naart VM Daarmee torpedeerde het alle Afro-Aziatische resoluties over Rhodesië waarin sterk werd aan gedrongen op: verbreking van alle betrek kingen en verbindingen met Rho desië, waaronder de lucht- en postverbindingen; veroordeling van Engeland omdat het geen geweld wenste te gebruiken tegen het bewind- Smith; niet-erkenning van de repu bliek Rhodesië. Ook Engeland verklaarde zich te gen de resolutie. Enige uren reeds voordat Amerika en Engeland de resolutie in de grond j boorden met hun veto, bleek dat er bitter om de punten zou worden ge- I vochten. Er was al sprake van enige span ning toen Spanje verzocht een afzon derlijke stemming te houden over en- kele paragrafen in de resolutie waar- 1 in sancties waren voorgesteld tegen Portugal en Zuid-Afrika vanwege de hulp van deze landen aan het bewind van Ian Smith. De stemming over de gehele reso lutie leidde naar het hoogtepunt van de vergadering. Omdat het vereiste aantal stemmen was gehaald, grepen Engeland en Amerika naar het laatste redmiddel, het vetorecht. Dal dit niet met veel genoegen ge beurde, bleek na de stemming, toen de Britse ambassadeur Lord Caradon bittere kritiek uitte op de indieners van de resolutie, (Boeroendi. Nepal, Sierra Leone, Zambia en Syrië). Hij beschuldigde hen ervan „een daad van obstructie" te hebben ge pleegd. Zambia's minister van buiten landse zaken bracht hiertegen in dat de Afro-Aziatische landen Engeland ertoe gedwongen hadden „nu eindelijk zijn ware aard" te tonen. Amerika argumenteerde, dat het reeds zijn consulaat had gesloten en nu niet nog eens kon instemmen met verbreken van alle verbindingen met het land, zodat de Amerikaanse bur- Kindervriend C TAATSSECRETARIS Grosheide I betoont zich in zijn voorontwerp I voor ons basisonderwijs een oprecht I kindervriend. Hy doet het in heel het ontwerp, dat beoogt het kind de I rechten te doen wedervaren waarop het als mensenkind recht heeft. En dan wel in het bijzonder doordat het zitten-blij ven er straks niet meer bij zal zijn. Dat zitten-blijven was na tuurlijk een onding, in vele gevallen meer een veroordeling van het sys teem dan dal hel op dc smalle reke ning van het kind zelf moclit worden geschreven. Voor het kind zelf betekende het en het betekent het zolang het systeem nog bestaat een oorzaak van groot kinderverdriet. En wie wil kinderen verdrieten? De staatssecre taris in elk geval niet. Het onderwijs is tè belangrijk dan dat het niet telkens kritisch en con structief onder de loep behoort te worden genomen. Dat geldt, niet minder dan alle andere vormen, stel lig ook het onderwijs aan de basis. Ian Smith Rhodesiës sterke man overwinnaar op de achtergrond. gers geen enkele bescherming meer zouden genieten. De Afro-Aziatische resolutie kreeg j de steun van Rusland. Polen. Natïo- nalistisch-China en Spanje. Ambassadeur mige kranten hem afschilderen. Wij hebben regelmatig met hem te ma ken. Alleen in de herfst en in het voorjaar krijgt hij het moeilijk. Wan neer wij een rustig praatje met hem maken kalmeert hij in de meeste ge vallen onmiddellijk. Hij kon dan ge woon naar huis." CAPELLE AAN DEN IJSSEL Na een intensieve speurtocht heeft de politie van Hilversum vanochtend de 41-jarige geeste lijk gestoorde Adriaan R. uit Ca- pelle aan den IJssel aangehou den. Per ambulance is hij naar een psychiatrische inrichting in Eindhoven vervoerd. Gisteren verwekte hij opschudding door met zijn vier kinderen te ver dwijnen. Toen de Hilversumse hotels van ochtend hun gastenlijsten bij de poli- i tie inleverden, werd op een daarvan de naam van de voortvluchtige aan getroffen. Om hem te kunnen aan houden moest er eerst een psychia trische verklaring uit Capelle komen. Toen die er was, kon R. moeiteloos worden aangehouden. Zijn vier kinderen van 4 tot 8 jaar oud is niets overkomen. Zij zijn door hun moeder opgehaald. Gisteravond belde de vrouw in pa niek de politie op met de mededeling dat haar man er met de kinderen vandoor was. Hij had haar telefo nisch gewaarschuwd dat hij ;?n de kleintjes in een mooi hotel in Utrecht zouden slapen. De politie vermoedde echter dat de man ergens anders zou zitten. Nadat de burgemeester van Capelle een verklaring had onderte kend waarin de onverwijlde opneming van de man in een inrichting werd geëist, werd naar R. gezocht. De rijkspolitie van Capelle noemt de berichten in de ochtendbladen „een beetje opgepept". „De man is helemaal niet zo gevaarlijk als som- DEN HAAG De socialistische Kamerleden Wierenga en Wiliems hebben de regering gevraagd of het Franse concern Progil definitief heeft besloten het bedrijf niet in ons land te vestigen. Zij informeren tevens naar de juistheid van berichten dat het Induslrieschap Moerdijk een ver zoek van Progil om zich in Moerdijk te vestigen, niet in overweging zal nemen. Schuring vraagt regering: DEN HAAG Het c.h. Kamerlid dl-. Schuring heeft de regering vragen gesrteld over het initiatief van de i or_ onderwijsfederatie om te komen tot heelt een Z/-jarige man de twee de piloot van een DC-9 van de De Zwitserse monteurs die in Rotterdam een mast op de Euro mast zetten zijn niet bang uit gevallen. Ze klauteren met het grootste gemak langs de stalen mastdelen omhoog. Hier is mon teur Bosschart op weg naar boven, goed ingepakt tegen het grillige Hollandse weer. Onder hem hel uitkijkplatform van de oude Euromast, daaronder (140 meter lager) de Parkhaven. ROTTERDAM Unilever is van - plan de .-vleeswarenactivi- teiten van het AKZO-concern over te nemen. Besprekingen verkeren in een vergevorderd stadium. EINDHOVEN Het bod van Phi lips op de Nederlandse Kabelfabrie- ken te Delft komt neer op een to taal bedrag van ongeveer 340 mil joen, inclusief de staalfabriek, die wellicht in een later stadium zal wor den overgedragen aan de Hoogovens. Het Philips-bod houdt in. dat voor elk aandeel NKF van 1.000 nominaal (ex dividend 1969) 42 aandelen Philips van nominaal 10 (ex dividend 1969) worden gegeven, plus 2.250 per aan deel in de vorm van door Philips uit te geven converteerbare obligaties op een rente van 6.5 procent. De obligaties zijn omruilbaar na 1 1 januari in 31 aandelen Philips van 10 nominaal, zulks met een looptijd van vijf jaar. Voor een winstbewijs NKF wordt verkregen 8.750 nominaal in dezelf- j de converteerbare obligaties, na 1 ja nuari om te ruilen tegen 121 aandelen Philips van 10 nominaal. Het bod komt neer op ongeveer 490 procent per aandeel NKF. De laatste officiële koers was 345 procent. Insi- ders spreken van een voor de hand l liggende ontwikkeling: steeds meer elektronische industrieën gaan over tot een eigen kabelproduktie. De „vleesgroep" van de AKZO be staat uit: Zwanenberg in. Oss. Zwan in België, Anton liunink in Deventer Noack in Amersfoort en de Uithoornse Bacon Centrale. Deze bedrijven zouden in handen komen van Unox een onderdeel j van Unilever waardoor een van Nederlands grootste vlees- en vlees- conservenbedrijven zou ontstaan. Unox en Zwanenberg, beide in Oss gevestigd, onderhouden op liet ge bied van de varkensfokkerij en de i inkoop van slachtvee al nauwe con- i tacten. In de betrokken bedrijven werken I enkele duizenden mensen. Het is nog niet bekend of er ontslagen zullen vallen. Hoe deze miljoenentransactie wordt gefinancierd, is nog niet open baar gemaakt. Gezien de sterke kostenstijgingen in de vleeswarensector, die niet ge heel door hogere omzetten kunnen i worden opgevangen, wordt bundeling van de krachten noodzakelijk geacht. De rentabiliteit in deze industrie is de laatste jaren flink verzwakt. jVlET voor het eerst, maar met even groot succes, treedt prins Bern hard in deze dagen op als onze bij zondere goodwill-ambassadeur. Dit maal, men weet het, in Indonesië. Met dat land verbinden ons, ook in de nieuwe verhouding waarin wy tot elkaar staan, speciale banden. De nieuwe verhouding maakt zelfs een hartclyke vriendschap mogelijk, die in staat is afstanden, niet alleen van aardrijkskundige aard, te overbrug gen. De berichten houden ons op de hoog te van de wijze, innemend en win nend. waarop de prins ook ditmaal zich van zyn bijzonder ambassadeur schap kwijt. Voorzover het drukke programma het toelaat moge hy zich bewust zijn, dat door ons allen zijn bezoek aan het verre land met nog meer dan gebrui kelijke belangstelling wordt gevolgd. (Van onze parlcmentsredaktie) DEN HAAG Minister Nelissen van economische zaken heeft de Tweede Kamer toegezegd dat alle ge gevens van de komende volkstelling uitsluitend statistisch zullen worden gebruikt en dat de privacy van elke burger is gewaarborgd. Om tegemoet te komen aan de be zwaren van de vereniging van Ne derlandse gemeenten heeft de be windsman de telling twee maanden uitgesteld. Die wordt nu naar de toestand van 28 februari van het vol gend jaar gehouden in plaats van de voorgestelde 31 december van dit jaar. TETE. Mozambique Een 80-jari- ge inwoner van Mozambique is ver oordeeld tot 33-jaar gevangenisstraf, de zwaarste straf, die onder de Por tugese wet kan worden gegeven. Hij werd ervan beschuldigd vier kinde ren te hebben vermoord en opgege ten. -ONL'EN De hoofdredacteur het Britse blad Sunday Tele- 'Ph is gedagvaard krachtens de 1 op de staatsgeheimen. Het be ll een op 11 januari gepubliceerd ikel over een geheim rapport van Britse militaire attaché in Lagos de toestand in Nigeria. BOSTON Vanmorgen vroeg de publikatie van de levensverhalen van enkele bekende verzetsstrijders, die tijdens de bezetting zijn omge komen. Deze publikaties zouden in het kader van herdenking van de bevrijding aan de scholen worden uitgereikt. Het Nationaal comité 25 jaar bevrijding heeft een verzoek om subsidie afgewezen. Dr. Schuring dringt erop aan de uitgaven alsnog financieel mogelijk te maken. Eastern Airlines tijdens de vlucht doodgeschoten. Gezag voerder Robert Wilbur liep ern stige verwondingen op. Deson danks wist hij het toestel, dat 68 passagiers en vijf bemannings leden aan boord had, veilig aan de grond te zetten. De schutter kwam in actie op het moment dat de DC-9 zich gereed maakte voor de landing in Boston. Hij zou tegen een stewardess hebben gezegd dat hij geen geld had om de vlucht te betalen. Zij bracht de man naar de eerste piloot aan wie hij zou hebben gevraagd: ..Breng mij naar het oosten". Toen de piloot vertelde dat hij dan wel eerst brandstof zou moeten in nemen, vuurde de man, die John Divivo zou helen, vier schoten af. Een i trof de tweede piloot. Janies Hartley, dodelijk. Vervolgens schoot hij zichzelf in de borst. De schutter is met ernstige verwondingen naar een ziekenhuis gebrachl. De toestand van de gezagvoerder is redelijk. De passagiers en de overige beman- ningsleden bleven allen ongedeerd, j De DC-9 kwam uit Newark. VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE BONNEE OPGEEFT. I Gezellige kaars In een glas Terwijl hij de lucht In uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. van dit blad hokje zwart maken naar keuze Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1