het betaalde voetbal oet je óveral meekunnen If Happel: Vorwarts mist juiste cadans LEVERING STRAAL- AGERS UITGESTELD Westerse auto - industrie helpt Russen uitbouwen Weggegooid geld! Eventuele gelegenheidsback Ruud Geels: S-embargo voor Israël roege vruchten vlug geveild Lichaam matroos opgedregd Protest Israël: joden vervolgd Marijke en Trudy uitgeschakeld Minister wist niets af van verhoging Merckx won Parijs-Nice Post gaat vooruit Stuivertje verwisselen Nieuwe kleine Amerikaan: Gremlin DINSDAG 17 MAART 1970 Door Ger Stolk ROTTERDAM Ernst Happel, rijenoords moeilijk te beluisteren incr van rasecht Weens origine, eejt gevoel voor humor; anders hij kan tegen een geintje. u dient voorop gesteld dat het '.slist geen lachen, gieren, brullen ias toen hij na een supersnelle, )'n slordige achthonderd kilometer nge autorit naar Oost-Duitsland it de conclusie kwam dat zijn reis ■geefs was geweest. Maar de euw mocht dan zijn spionage t FC Magdenburg F. C. 'orwcirts betreft de mist in hebben \tuurd, gisteren terug in de •trouwde Feijenoord-kuip ',rd de immer op winnende syste- dubbende Oostenrijker met tevreden glimlach rond de id gesignaleerd. 0 Voordeel [Wont Happel zag zijn ver- Is e gang ten spijt groot voor- in het feit dat F. C. Vorwarts uw niet binnen de lijnen „Wedstrijdritme, mijne he- zo schalde zijn stem triom- 'elijk. „Die mannen zagen na •arts Feijenoord geen bal eer. Vóór ze na die weken van iets doen de cadans te pakken ebben, moeten mijn spelers ze iet tcapen/eifen, met goals, om de ren hebben geslagen. En" Hap- els stem daalde daarbij tot het Iuisterpunt „bij ons moet net als '.gen A. C. Milan het accent op en razendsnelle start, op een korte nentaal fel aantikkende blitzkrieg iggen. Mét de massale steun van et legioen als niet te verwaarlozen actor op de achtergrond, moet eijenoord, net als Ajax dat tegen Carl Zeiss Jena deed, Vorwarts eli mineren voor de ploeg in feite be gonnen is." Happel had trouwens meer rede nen om optimistisch te zijn. Want de blessure van Henk Wery valt achteraf reusachtig mee. Happel: „Der Henk heeft vandaag' tien kilo meter hard gelopen op het strand Rustig, ontspannen, zonder de zaak te forceren. Met als enig doel de loopspieren los te maken. Ik geloof dat we wat Wery betreft uit de zorgen zijn." Over de opstelling wenste Happel nog niets uit te laten. Daarbij lijkt het duidelijk dat de bezetting van de rechtsbackplaats hem de meeste problemen bezorgt. Zal Ruud Geels zijn rentree maken als verdediger? Het kan de oplossing zijn, al zijn er zeker risico's aan dit experiment verbonden. Een andere mogelijk heid is Cor Veldhoen. Maar Veld hoen, van huis uit rechtsback, later omgeschoold tot linkerverdediger, is in de afweer weliswaar voldoen de, maar aanvallend kleeft er de fout aan zijn spel dat hij te sta tisch opereert. Nóg een andere op lossing zou Guus Haak kunnen zijn. Waarbij Happel zich moet re aliseren dat Guus in het verleden niet alleen defensief vaak noncha lant was, maar bovendien te slor dig in zijn passes is. 0 Richting Schiedam Hoe het ook zij, Piet Romeyn zal ej\in ieder geval niet bij zijn. Ling voor Feijenoords Europa-Cupstrij ders in de bus stapten die hen naar rustiek Zeist zou brengen, stapte de zwaar gestrafte rechtsback in zijn auto en reed, de gaspedaal onbe heerst intrappend weg, in de rich ting Schiedam WASHINGTON In Wash- ■- gton wordt verwacht, dat de jering-Nixon deze week voor bepaalde tijd haar beslissing opschorten over de levering 125 gevechtsvliegtuigen aan 'aël. president zou geen definitief jluit hebben genomen, maar alles fst erop, dat de adviseurs van non van mening zijn, dat Israël op - ogenblik nog in de lucht de erdere is van de Arabische landen dat daarom uitbreiding van zijn chtmacht geen dringende eis is. BRUINISSE De eerste vader- »dse aardbeien van dit seizoen zijn veild. Vrijdag gingen er in Rotter- de eerste acht bakjes van 150 grif van de hand. Er werden lijzen betaald die varieerden van 13,- tot 20,-. De smakelijke rode vruchten heb- een dag eerder dan vorig jaar de arkt bereikt. Net als de vier voor- ande jaren heeft ook deze maal de tola c. Kik en Zonen uit Bruinisse - primeur. De opbrengst van het toege fruit heeft de firma ter ischikking gesteld van de kanker- ^trijding. Rotterdam de 16-jarige igelse matroos P. C. Perry, opva- Me van de Nederlandse kustvaar- r Albion blijkt zondagavond in het 'ter van de Spoorweghaven te Rot- töam te zijn verdronken. Maandag Md door de rivierpolitie het stoffe ls overschot opgedregd. "en neemt aan dat de matroos bij aan boord eaan van zijn schip o misstap heeft gemaakt en te wa- r is geraakt Op het ogenblik ontvangt Israël van de VS de 50 Phantomstraalja- gers, die president Johnson destijds toezegde. Weigering van de VS om de door Israël verlangde gevechtsvlieg tuigen tg leveren zou wellicht de Sowjet-Unie ertoe kunnen brengen tot beperking van haar leveranties aan de Arabieren. Amerikaanse functionarissen heb ben het bericht van een Japans persbureau ontkend, dat de VS en Sowjet-Unie overeenstemming heb ben bereikt over een wapenembargo voor Israël en de Arabische landen. Bij een luchtgevecht boven het Su- ezkanaal hebben Israëlische straalja gers gisteren een Egyptische Mig-21 neergeschoten, aldus meldt Tel Aviv. NEW YORK Israël heeft bij monde van zijn vertegenwoordiger in de VN-commissie voor de rech ten van de mens geprotesteerd tegen de behandeling van de joden in de Sowjetunie, Irak, Syrië en Egypte. Hij zei dat zij worden onderdrukt en vervolgd. „Hun enige hoop is toestemming om te emigreren", ktenr neila STOCKHOLM Negen Joodse ge zinnen uit Leningrad hebben de VN-commissie voor de rechten van de mens verzocht bij de regering van de Sowjet-Unie aan te dringen op naleving van de bepalingen in de universele verklaring van de rechten van de mens volgens welke iedereen het recht heeft ieder land te verlaten. De negen Joodse gezinnen willen zich in Israël bij hun familieleden voe gen. SERAJEWO De exploitatie van mijnen, die methaan bevatten moet worden stopgezet. Dit eist het bestuur van een Joegoslavische mijn- werkersbond nadat in een bruinkool mijn in Brezna, ten noorden van Se- rajewo zaterdag 49 mijnwerkers door een ontploffing werden gedood. Sinds de oorlog zijn er totaal 400 mijnwer kers in Joegoslavische mijnen omge komen. Door Ger Stolk ROTTERDAM Bescheidenheid is een deugd. Op het sproetige gezicht van Ruud Geels verschijnt de schuchtere jongenslach, hem eigen, wanneer opnieuw die ene markante vergelijking: Ruud Suurendonk van Ajax Ruud Geels van Feijenoord zich opdringt. Is het in het verleden niet vaak zo geweest dat slechts wanneer de formatie knarsend haperde een beroep op hen werd gedaan. En gold voor beiden niet té vaak het „derin en deruit". Het deruitvaak na het spelen van een onvervalste hoofdrol? Ruud Geels, doorgaans triomfen vierend als spitsspeler, maar voor FeijenoordVorwaerts door velen als Happels nieuwste stunt gezien in verband met Romeyns vacante rechtsbackplaats meent dat in het voetbal, een speler mentaal moet zijn opgewassen tegen de ongewisse sta tus van wisselspeler. Beroepsvoetballen „Het moet zo zijn," peinst de man die in de sportrubrieken doorgaans via het versleten cliché: hoogblonde aanvalsleider wordt afgeschilderd, „dat het niets uitmaakt of je zeker van je plaats bent ja of nee. Want ergens bedrijfs je een vak, ben je beroepsvoetballer. Je moet zoiets reëel, vooral nuchter bekijken. Je baas zorgt ervoor dat de centen aan het eind van de maand klaar liggen. Dan vind ik het ook juist dat die patroon van je eist dat je je volledig inzet. Of dat in de spits is of op de reservebank. Het klinkt gek, maar zelfs als keepter of zoals nu, eventu eel op de rechtsbackplaats, je hebt je verplichtingen. Dat zoiets in de prak tijk vaak moeilijk is, ja dat is een andere zaak. Ik speel ook liever aan vallend dan in de verdediging. Maar ik wordt er voor betaald, dus doe ik ook op een andere plaats mijn werk zo goed mogelijk." Ruud Geels zou, hij geeft het ron duit toe, overigens niet graag perma nent als rechtsback willen worden opgesteld. De man die over dat onde finieerbare gevoel beschikt, dat hij juist daar pleegt te staan waar de kansen zich voor doen door de Duitsers zeer juist als Torinstinkt omschreven beleeft het moment waarop de kuip zich massaal verheft wanneer hij een actie doeltreffend heeft besloten nog precies zo als toen hij zijn eerste goal als junior erin hing. Gemakkelijk „Verdedigen is gemakkelijker", vindt hij. „Je ziet de aanvallen op je afkomen en hebt alle tijd je te bera den over wat je moet gaan doen. Verdedigen is voor iemand die altijd aanvallend heeft gevoetbald, extra simpel, omdat je je zelf maar nagaat. Voor mij is de ideale plaats nog steeds in de spits. Noem mij rustig een gelegenheidsback. Ik hoop dan ook dat die Piepenburg vaak naar het centrum uitwijkt. Dan. krijg ik alle gelegenheid mee op te komen met de eigen aanvallen. Het lijkt me namelijk een enorme gewaarwording wanneer je juist als back een doel punt maakt." Ruud Geels beschouwt wanneer hij tenminste van de partij zal zijn Tennis Marijke Schaar -Jansen en Trudy Walhof-Groenman hebben maandag in de finale damesdubbel van het tornooi in Menton verloren van de Frans -Amerikaanse combi natie Chanfrau/Aschner. De uitslag was 3-6 en 1-6. De Fransman Goven veroverde de herenenkelsptl titel door in de finale de Spanjaard Orantes met 8-6 en 6-3 te verslaan. Gail Chanfreau behaalde haar tweede titel in het enkelspel. Zij was in twee sets 6-1 en 6-2 ster ker dan de Engelse Molesworth, die in de halve finales Marijke Schaar had uitgeschakeld. De Roemenen Dron en Marmoereanoe gaven het Franse herendubbel N'Godrella /Go- ven in de eindstrijd geen kans: 3-6 6-3 en 6-4. Koffie duurder DEN HAAG De recente verho ging van de koffieprijs is buiten me deweten van minister Nelissen van economische zaken gebeurd. De mi nister is er van overtuigd, dat deze verhoging niet voldoet aan de prijsgedragsregels. Dit bleek gisteren in een vergade ring van de vaste Kamercommissie voor economische zaken. Mr. Nelissen deelde mee, dat hij na de recente aanpassing en versoepeling van het prijsbeleid aan de gewijzigde omstandigheden, medio dit jaar zijn prijsbeleid opnieuw zal bekijken. Een strak beleid noemde hij nood zakelijk, mede gezien de ontwikke lingen in het buitenland. In onze eco nomie zijn nog duidelijk spanningen aanwezig, die worden verscherpt door de Duitse revaluatie. De prijsontwikkeling in Duitsland noem de hij „bepaald niet geruststellend." Mr. Nelissen benadrukte dat zijn beleid is gericht op het opnieuw han teren van de rentabiliteitsnorm, zoals deze gold in 1964. Die was toen gesteld op 7 procent op het eigen kapitaaL de wedstrijd tegen Vorwaerts als zijn Europa Cup-debuut. „Ik speelde die twee wedstrijden tegen KR we liswaar mee, maar daaraan hecht ik geen enkele waarde. Want ergens was dat toch een tegenstander, die van pek weg, Overmaas met 50 klop zou krijgen. Wanneer het feest voor mij doorgaat bereidt ik me op een heel moeilijke avond voor. Na tuurlij, ook ik ben optimistisch over een gunstige uitslag. Ten slotte is het in het verleden steeds zo geweest dat Vorwaerts het juist in de uitwedstrij den vergokte. En wij pakten toch ook AC Milan toen het erop aankwam. Maar ergens houd ik in mijn achter hoofd toch het idee dat die mannen kunnen voetballen. Vooral in de lucht vond ik ze de eerste wedstrijd sterk." Halve finale Ruud Geels 21 jaar, nog geen vier jaar geleden een onbetekenend amateurtje in de vierdellasser Onze Gezellen, houdt het op winst voor Feijenoord. Met een dermate grote marge dat de halve finale voor Feije noord een feit wordt. „Maar on derschatten is er niet bij", zegt hij voor hij in de Feijenoordbus stapt. „Want daarvan zijn betere clubs dan Feijenoord het slachtoffer gewor den NICE Eens te meer heeft de 24-jarige Belg Eddy Merckx zijn volstrekt aparte plaats onder de beste wegrenners ter wereld met een overweldigend succes onderstreept. Evenals verleden jaar won hij de klassieke etappe-wedstrijd Parijs-Ni ce, die ditmaal te lijden had onder de bijzonder ongunstige weersomstan digheden. Merckx kreeg op de derde van de in totaal acht koersdagen de witte leiderstrui om de schouders en stond dat eretricot niet meer af. Op de laatste dag moest de gezamenlijke concurrentie, die dicht in zijn spoor was gebleven, afhanken in de 9.5 km lange individuele tijdrit naar de La Turbie-Pas boven Monte Carlo. Op dat zware traject bouwde Merckx zijn voorsprong uit tot rond tweeeneenhalve minuut. Jan Janssen, tot dan Merckx' gevaarlijkste te genstander, moest meer terrein prijsgeven en werd door de Span jaard Ocana van de tweede plaats verdrongen. De Nederlander kwam in de totaal rangschikking op de derde plaats voor Raymond Poulidor. Tevoren had de jonge Italiaan Pella de eerste hlve etappe over 108 km in de sprint gewonnen voor Rolf Wolfshohl en de Belg Ferdi Bracke. Het grote veld met Merckx als 53ste, kwam 53 seconden later binnen. Van de aan het begin van dit sei zoen aangekondigde anti-Merckx- campagne is in Parijs-Nice bitter weinig terecht gekomen. De Belg, die verleden jaar na Parijs-Nice, ook Mi- laan-San Remo die ditmaal op don derdag verreden wordt won en daarmee een seizoen inleidde dat met de overwinning in de Tour de France een uniek gebeuren werd, beheerste de koers volkomen. Hij bleef vooraan ondanks de talrijke valpartijen en de pogingen van de concurrentie om het af te stoppen. BERLIJN Peter Post, die op 6 maart een operatie onderging aan het zitvlak in het Virchowziekenhuis in Berlijn, gaat goed vooruit. De 36-jarige Amsterdammer moest later wegens nierklachten worden overgebracht naar het Westendzie- apparatuur zijn bloed werd gezuiverd, kenhuis, waar met de modernste De genezing van Post verloopt zo be vredigend dat doktoren verwachten dat de Nederlander aan het einde van deze week weer naar het Vir chowziekenhuis kan worden overge bracht. LONDEN Twee bekende Engelse voetballers hebben op het laatste mo ment een andere werkgever gevon den. Veelvoudig internationaal Jimmy Greaves (30) verwisselde de kleuren van Tottenham Hotspur voor die van West Ham United en Martin Peters, speler van het Engelse elftal dat in 1966 de wereldtitel veroverde gaat de opengevallen plaats bij de Spurs op vullen. Peters komt van West Ham. De sensationele ruil kwam slechts enkele uren voor het sluiten van de transfermarkt tot stand. Beide clubs hopen hun nieuwe aanwinst reeds deze week in te zetten. Hoewel geen bedragen bekend zijn gemaakt, wordt verondersteld dat de spurs 100.000 pond moeten toegeven. De Russische auto-industrie jarenlang gericht op de pro duktie van bijna uitsluitend vrachtwagens is zich de laat ste jaren meer gaan toeleggen op de personenauto. Deze ont wikkeling, die zich ten dele met westerse steun voltrekt, zal, zo verwacht men in Moskou, lei den tot een produktie van 1,2 miljoen stuks over enkele jaren. Op het moment dat deze ontwik keling werd ingezet vijf jaar ge leden produceerde Rusland nog maar enkele honderden exemplaren van de ZIL. de staatsiekaros voor regeringsgebruik. ruim 50.000 Wol- ga's voor gebruik als taxi, zo'n 70.000 Moskvitchen als dienstauto's voor hogere ambtenaren en 45.000 Jalta's voor verkoop aan particulieren, wat betekende, dat Rusland toen nog maar één personenauto op 250 inwo ners had. Om daarin verbetering te brengen, werden grote contracten gesloten met westerse autofabrieken voor as sistentie bij de modernisering en de uitbreiding van de produktie. En hoewel de Russen nog lang niet royaal over een eigen auto kunnen beschikken ze zijn duur en de particulier moet er jaren op wachten verloopt de distributie nu aan zienlijk vlotter. Fiat Het grootste project is dat van Togliattigrad. opgezet samen met Fiat. Nog dit jaar wil men de pro duktie beginnen. De auto die, er wordt gebouwd, zal in Rusland Zhi- guli heten, een kruising tussen de Fiat 124 en de 125 met een zwaar dere carrosserie, aangepast aan het Russische klimaat. Voor 1972 rekent men op een produktie van 660.000 exemplaren. Een ander project betrof de mo dernisering van de Moskvitchfabrie- ken (in Nederland Scaldia). waar voor in 1966 een contract met de combinatie Renault-Peugeot werd getekend. Dit project is vorig jaar voltooid en heeft er inmiddels toe geleid, dat de produktie verdrievou digd is (60.000) en voor dit jaar re kent men op 150.000 stuks. Twee andere projecten met bui tenlandse industrieën zijn nog niet uit de verf gekomen. Toyota schijnt gevraagd te zijn een fabriek te hel pen bouwen voor de bouw van 500.000 auto's per jaar, maar daaro ver is verder niets officieel bekend. British Leyland heeft voorts be langstelling getoond voor samenwer king met de Russische vrachtwagen- Het arsenaal Russen bij Gremi, links de Scaldia 1400. midden de nieuwe 412 LS en rechts de vorig jaar gelan ceerde ZAZ 1200 V-4. 1.000.000 en duurder Twee Franse merken, Simca en Renault, hebben hun prijzen enigs zins verhoogd. Bij Simca werden al le modellen ongeveer drie procent duurder, bij Renault variëren de prijsstijgingen van 70 gulden voor de Renault 8 tot ƒ318 voor de Re nault 16 TS. De prijsverhoging bij Simca werd vorige maand aangekondigd ter ge legenheid van de produktie van de OETOFNAME VAN OF DRUKTE miljoenste Simca 1000. Dit resultaat is in ruim acht jaar bereikt. industrie, maar ook hier zijn nog geen tastbare resultaten bereikt. Intussen zijn de, Russen ook op eigen gelegenheid aan het uitbreiden gegaan. De Zaporozje- en de Gorki- fabrieken werden onder handen ge nomen met het gevolg dat er dit jaar uit de eerste fabriek 100.000 ZAZ-auto's zullen rollen en uit de Gorki-fabriek 70.000 Volga's. Tegelijk met die uitbreiding wer den twee nieuwe modellen ontwik keld. Uit Zaporozje kwam de ZAZ 1200-V4, die ook naar Nederland wordt geexporteerd en uit Gorki een nieuwe Volga, een ruime zespersoons sedan met een sterke, motor, die ko mend najaar in de export wordt ge bracht. Van de hele produktie wordt on geveer een derde naar het westen uitgevoerd. Aanvankelijk alleen naar Scandinavië, later ook naar Nederland, België, Luxemburg, Duitsland, Frankrijk en Zwitserland. Hoewel het niet om sensationele aantallen gaat, ziet de Nederlandse importrice, Gremi in Groningen, elk jaar het marktaandeel stijgen. Op het ogenblik worden alleen nog de Scaldia, de ZAZ cn enkele Volga's geimporteerd, maar straks zullen daar, verwacht men, een aanzienlijk aantal nieuwe Volga's en Zhiguli's bijkomen. Amrijcan Motors introduceert op 28 maart haar nieuwe kleine auto, de Gremlin op de Nederlandse markt. Wanneer hij in de verkoop komt, is nog niet bekend. In Amerika komt de Gremlin al op 1 april op de weg tegen een prijs van rond de 1900 dollar. De wagen is speciaal ontworpen als antwoord op de Duitse Volkswa gen, die in Amerika in prijs vrijwel gelijk ligt en de verwachtingen zijn in Detroit dan ook hoog gespannen. INDEX VAN DE VERKEERS- - INTENSITEIT OP RU KSWEGEN f (werkdagen) 1955=100 M 250 150 JA S60 1 65 1969 In de jaren zestig is de ver keersintensiteit op de Nederlandse rijkswegen verdubbeld en elk jaar neemt zij nog met 6 tot 8 procent toe. De drukte wordt met name ver oorzaakt door de personenauto. Be droeg de intensiteits-index voor deze categorie in 1960 nog 143 (op basis 1955 is 100), thans is deze al 230. Het jaarkilometrage daalde ecjhter: van 18.700 km in 1960 naar 18.000 km nu. Het vrachtverkeer werd drukker doordat spoorwegen en binnenvaart hun aandeel zagen dalen. Dit jaar zal, volgens het CBS, voor ruim een miljard gulden door autorijdend Nederland worden geleend om auto's te kunnen kopen. Dat betekent een uitgave aan rente van bijna 150 miljoen gulden. „Weggegooid geld", zegt de stichting voor eco nomische automobielclubs, (EAC) in Deventer. Zij start dan ook op 16 maart met een collectief spaarsysteem voor automobilisten: het Inter- mobielfonds. Doel is te bereiken, dat automobi listen er geleidelijk aan toe zullen overgaan hun nieuwe auto met con tant geld te betalen. Volgens de stichting wordt daarmee een bespa ring bewerkstelligd van ruim dui zend gulden per auto. De organisatie meent, dat elke automobilist binnen enkele jaren, door maandelijks 50 gulden opzij te leggen het fonds kan vormen en Nu ook Spaanse mini's (van British Leyland) Na Fiat is thans ook British Ley land in Spanje doorgedrongen. Deze maand zijn de eerste, in Pamplona geassembleerde, mini-850's geprodu ceerd en onder dealers gedistri bueerd. Voor deze samenwerking is een nieuwe vennootschap gevormd onder de naam British Leyland Authi. De introductie van de mini is daarom zo belangrijk voor British Leyland omdat een derde van de Spaanse automarkt wordt gevormd door auto's in de 850 cc-klasse. daarmee verlost is van de steeds te rugkerende afbetaling. De nieuwe stichting Intermobile- fonds heeft een rekening geopend bij de Amro-bank. Iedere deelnemer aan het fonds krijgt daar zijn eigen spaarcyclus, die is afgestemd op het aantal jaren dat men gewoonlijk met een auto doet. Met het oog op 1 januari volgend jaar, als autogordels verplicht wor den gesteld voor alle auto's met na die datum uitgegeven kentekenbe wijzen, is de carrosseriefabriek Coe- nen, die sinds 1956 autogordels maakt, een fusie aangegaan met de Britse Wingard Ltd. Dit laatste be drijf is de fabrikant van alle auto gordels voor Ford-Engeland. Door deze samenwerking is Coenen de grootste fabrikante van autogordels geworden. Nog dit voorjaar Fiat's nieuwe prestige- wagen, de 130, komt ko mend voorjaar ook op de Nederlandse weg. De wagen, die uitwendig trekken heeft van de 128 de auto van het jaar heeft een V0-motor en een top van 180 km per uur. De prijs is nog niet bekend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 11