Leerlingenprotest atheneum Utrecht Officier eist celstraf plus ontzetting uit het kiesrecht lax Heymans maakt confectie - collectie Behandeling van wets ontwerpen bespoedigen Coster-familie is terug uit Amerika Rudolf Hess hersteld Huib Goudriaan KRITIEK VAN VAKBEWEGING Ambtenaar zou corrupt zijn geweest ZATERDAG 14 MAART 1970 AMSTERDAM Max Hey mans, de modekunstenaar, die door de jaren heen een volkomen eigen stijl ontwikkeld heeftzo als Coco Chanel dat in Parijs heeft gedaan en die daarmee een exclusief verwende clientèle ver wierf, heeft t?oor het eerst een complete confectiecollectie ont worpen. die uitgevoerd wordt door Plazade firma die een grote internationale naam heeft in de mantelindustrie. Kerk en jeugd (8) Ik ben het met ds. J. van Weizen jeens, dat het beter zou zijn indien de meisjes eens wat fatsoenlijker gekleed i gingen. Ds Van Weizen wil de samen leving helemaal niet vergiftigen (zoals de heer P. Bik schreef), want ook zon der die minirokjes is er wel een sa menleven mogelijk, beter dan nu. Het is helemaal niet nodig in het zwart gekleed te gaan. net over de knie kan ook, maar als Sonja Rennes schrijft dat in haar omgeving nog vele ijongeren geloven al zijn hun uitingen Imisschien wat „te modern', dan zeg I ik: dat past niet bij elkaar. Den Bommel C. Snijder Kerk en jeugd (9) Al ben ik het niet helemaal met ds. Van Weizen eens, hij behoeft niet voor zwartkijker te worden uitgemaakt. Voor mij staat vast dat hij een uitver koren kind van God is, gezien zijn ge tuigenissen. Dat hij meisjes in minirok de kerk uit stuurt is goed, want de kerk is de ontmoetingsplaats met God. Daar moeten wij komen met een voud des harten en niet als opgemaak te dames, om er een soort modeshow van te maken. De getuigenissen van ds. Van Weizen zijn niet overbodig, ge zien de plannen van de NVSH om in Rotterdam een sexcentrum te stichten sn het voorstel van B. en W. van Den Helder om ongehuwde jongens en meisjes boven 21 jaar toe te staan de nacht in één tent of caravan door te brengen. Waar is het schaamtegevoel van het Nederlandse volk? Bolnes A. den Boer Kerk en jeugd (10) i Als men Jezus Christus kent en lief heeft en beseft wat Hij eens voor ons deed, och, dan heeft men ook geen jmoeite meer met kleding en houding inde wereld. I Want dan gaat het erom Hem in alles te willen behagen. Voor een kind van God gaat alles vrijwillig, uit we derkerige liefde. Rijswijk (ZH) K. M. v.d. Touw Kerk en jeugd (11) Zo-zo, wat zijn we weer gewéldig in de weer als christenen: een complete discussie over de lengte van de rok ken. Nét als vroeger, toen ze nog de enkels bedekten en enkele „Dolle Mi- na's" het aandurfden de (zwaar-ge- Ikouste) kuiten te laten „zien". Foei, I wat vies was dat.... i Ik wou maar zeggen, mensen, het is een kwestie van gewoonte. Rotterdam B. v.d. Does Een wintercollectie, want de con fectie heeft de riskante plicht de ont werpers altijd een half jaar voor te zijn. Een dubbele primeur werd daar door de presentatie van La Collection Diffusion, de naam waaronder de Plaza-Heymans kleren de wereld in gaan. Allereerst: het zijn mooie kleren. De prijzen bewegen zich voor man tels, tailleurs en broekpakken tussen de ƒ250 en ƒ475 en voor japonnen tussen de 120 en 250. We moeten constateren, dat de maxi-midi-mode voortzet. Een alge mene verwachting trouwens. Hoofdthema was de midi-mantel met kort schouderstuk, waaruit een diep achtersplit ontspringt en het sluike midi-silhouet met een rokleng- te tot minstens de knie en gemiddeld tot op de kuit. De taille is vrijwel steeds hoog. Veel koperen of zilveren knopen, liefstin twee rijen geplaatst. Naast wit, zwart, camel en flannel- grijs, een helderrood. Maar opmerke lijk waren de veie ruiten, groot van lijnen en warm van kleuren. Ook de japonnen halen dikwijls de kuitlengte zoals een heel eenvoudig, maar bijzonder chique jurkje Blanc c'est toujours blanc, dat een kleine rits van voren had en gegarneerd was met een lakceintuurtj?. De prijs van deze schoonheid was 250. De broekpakken worden een hoofd stuk apart Er waren de lange slank- gesneden pantalons, maar meer de culottes, de broeken die glad om de dij liggen en net tot onder de knie reiken. Op deze culottes worden korte en vooral graag wijduitstaande man tels gedragen. Een paar van dergelijke pakje-} wa ren gemaakt van cuir diaholique en gecompleteerd met hoge soepele laar zen. Dat „cuir" is geen leer maar glimt wel, wat er de „diabolique" aan geeft. De maximantel. die uitdrukkelijk bestemd blijven voor de jonge vrou wen, zo niet meisjes, haalden een Cape uit de Collection Diffusion ran Plaza-Heymans uitgevoerd in een double-face materiaal. De cape kan aan beide zijden worden gedragen. Een deel van het personeel, dat de eerste reis naar de VS maakte; tweede van rechts de heer A. Coster. Midimantel Plaza-Heymans uit de Collection Diffusion in een heldere ruit. Er werd een grijs flannel rok bijgedragen met ver hoogde taille en eveneens midi- lengte. lengte van 130 cm: andere blijven net boven de enkel In deze verlengde lijn past natuurlijk de afwerking met bontranden. Tenslotte de cape Vorstelijke, dra matische capes liefst in zwart met verrassende voering. ROTTERDAM er bij ons iemand jarig is. krijgt hij een cadeautje van de tctie. 't Zit vaak in van die kleine dingen." Dit zegt de heer Coster (59), oudste van de twee directieleden van NV Gebr. Ier Heren- en Jongenskledingbedrijven. M van die kleine dingen wel uniek in Europa, volgens ■Kaanse en Franse dagbladen was het aanbieden van een ps rakantie van 9 dagen naar Amerika aan de 330 personeels- WEST BERLIJN Na een verple ging van vier maanden in een Brits militair ziekenhuis, is Rudolf Hess, eens de naaste medewerker van Adolf Hitler, weer overgebracht naar de gevangenis in Spandau. Hess is handeld voor een maagzweer. Vertegenwoordigers van de Ver enigde Staten. Engeland en Frank rijk, die beurtelings de bewaking op zich nemen, streven naar vrijlating van Hess op humanitaire gronden Hess heeft een zwakke gezondheid maar de Sovjet-unie is van mening dat hij zijn levenslange gevangenis straf moet uitzitten. ■Uteren vrijdag) kwam de laatste van de twee groepen op liphol aan. De eerste groep van 180 man vertrok 23 februari leen KLM-toestel en kwant 3 maart terug: de tweede, .150 man tke groep, vertrok 5 maart. De Coster-familie is nu weer thuis. Al geruime tijd zijn er moeilijkhe den aan het gemeentelijk atheneum. Donderdag bezetten ongeveer 300 scholieren het schoolgebouw aan de Witte Vrouwenkade uit protest tegen de schorsing door het schoolbestuur van zestien leerlingen, die hun „les sen hadden verzuimd" om te demon streren voor hun schoolkrant „Bul letje." „Leidersrol'* Directeur P. Hut riep de hulp in van de politie en liet de scholieren uit het gebouw zetten. Gistermorgen schorste de directeur twee leerlingen. Hennie Westbroek en Trees Roose, die volgens zijn zeggen, een „leiders rol" hebben gespeeld bij de bezetting van donderdag. Tegen deze maatregel ageerden gis termorgen ongeveer 200 leerlingen. Zij verlieten het schoolgebouw aan de Kruisstraat en togen in optocht naar de gebouwen aan de Witte Vrouwen kade. Deze waren echter hermetisch afgesloten, zodat leerlingen en lera ren in het gebouw een Mjd lang wa ren opgesloten. Stencils Toen pogingen om het gebouw bin nen te dringen op niets uitliepen, be gaven 150 leerlingen zich naar het jongerencentrum „Kasieno" voor het beleggen van een vergadering. In de vergadering werd een motie aangeno men waarin zij een onderzoek eisen naar de werkelijke oorzaken van de onlusten. Zij gelastten tevens dat de 18 geschorste leerlingen weer op school worden toegelaten, de ver schijning van „Bulletje" en de terug gave van door de de directeur in be slag genomen stencils. De heer Hut heeft intussen meege deeld dat maatregelen tegen de leer lingen met het gemeentebestuur wor den besproken. Hij is van mening dat een groot deel van de scholieren wordt meegesleept door een aantal „aanvoerders." UTRECHT De ongeregeldheden bij het gemeentelijk atheneum duren onverminderd voort. Gisteren stuurde het Utrechtse college van burgemees ter en wethouders een brief aan de ouders van de leerlingen, waarin wordt gesteld dat met kracht zal worden opgetreden tegen een leder die de normale voortgang van de les sen in de weg staat. over heen gegaan voor er weer zoiets kon gebeuren. Teen hebben we hef personeel laten praten over wat het wilde. Laat ik maar zeggen dat de familie bij elkaar kwam; het' is Ame rika geworden." Zijn alle kosten voor het bedrijf geweest? Bedrijfs'eider W. H. Meu- wese (51) personeelslid met de meeste dienstjaren zegt: „Ze mo gen niets betalen, zelfs geen con sumpties als een ijsje; alleen de sou venirs zijn voor eigen rekening." „In onze zaak werken nu eenmaal directeuren, bedrijfsleiders, chefs, verkoopsters, werksters en leerlingen. We willen geen onderscheid. Daarom heerste er ook zo'n prettige sfeer tij dens de reis: als er een borrel wordt genomen nemen we allemaal een bor rel!" „Het is ook zo prettig dat mensen uit de zaken in Maastricht, Zeist, Zaandam en Rotterdam elkaar leren kennen. De mensen vormden echt één grote familie. En ze hebben zich zo gedragen dat de muzikanten van de Riverboat nachtclub (onder het Empi re State Building) ons bedankten voor de sfeer, inplaats van wij hen..." Hoge huldiging De heer Coster: „De directie van het Edison-Hotel in New York, waar we logeerden, ze>: We zijn in de VS wel wat gewend, maar we hebben nog nooit meegemaakt dat zo'n grote greep zo'n öngedwongen maar cor recte houding had ,.Ik ben ook heel blij met wat de KLM allemaal voor ons heeft gedaan: ze heeft bij voorbeeld voor het diner aan boord menu's in boekvorrp laten drukken. De gezagvoerder gaf boven Groenland, waar we de jubilarissen hebben gehuldigd, persoonlijk flessen champagne cadeau. En in het vlieg tuig nog heeft Jii i gezegd dat hij nog nooit zo'n fijne sfeer onder passagiers had meegemaakt." Uit New York kreeg de heer Coster al een bedankbriefje van een perso neelslid: „Hartelijke dank... voor de fantastische reis naar Amerika, maar ook voor de gouden horloges die mijn vrouw en ik, uit handen van uw bei de zoons op 10 000 meter hoogte ter gelegenheid van ons 12'/* jarig jubi leum mochten ontvangen." Dit gebeurde tijdens de tweede en laatste reis. in gezelschap van C. A. Coster en C. C. Coster, zoons van de twee broers (ook in de directie opge nomen). Wat de grote Coster-familie alle maal heeft gezien? Het gebouw van de Verenigde Naties, het Empire Sta te Building, het Rockefeller Centrum, het Witte Huis in Washington, het Capitol en een Broadwaytheater. Nu de maan Zijn er mensen, die ooit bij zo'n baas weg willen? „Er gaat nooit iemand weg. En voor de clientèle vind ik het prettig dat onze mensen blijven: vertrouwde gezichten zijn belangrijk. Ver loop van personeel kost ook veel it is dit jaar 40 jaar geleden twee jongemensen Coster en mejuffrouw J. A. Ider door de Rotterdamse ker Fransstraat wandelden, n ze een leegstaande winkel seerden zei de jonge vrouiv: t is het!" Zo begint het ver- l van de twee broers Coster kwam een half jaar de opening in de Jonker m nsstraat in het bedrijf) die uit scheefstaand winkeltje 21 dingmagazijnen opbouwden; Maastricht. Arnhem, Zeist, den. Dordrecht, Vlissingen, terdam, Schiedam. Hoogvliet, ardingen, lJsselmonde en indam. UTRECHT „De wetsont werpen over de positie van de werknemer, liggen nu al geruime tijd bij de Kamer. Men schijnt echter weinig haast te hebben met de behandeling en verdoet zijn tijd met vragen en interpel laties over onbenulligheden." Dit zei gisteren de voorzitter van de Katholieke bond van werknemers in de Industriële bedrijven, de heer H. M. de Groodt tijdens een bondsraads vergadering in Utrecht. „Belangrijke zaken blijven liggen, omdat de normale functionering van de volksvertegenwoordiging wordt gestremd", meende de voorzitter. Hij vroeg zich af of het de bedoeling is van de oppositiepartijen om te ver hinderen dat belangrijke wetsontwer pen worden aanvaard, zodat „tijdens de verkiezingen kan worden gezegd dat de regering daar niets aan heeft gedaan." „Dit zou betekenen aldus de heer De Groodt, „dat essentiële werkne- mersbelangen ondergeschikt worden gemaakt aan partijpolitieke belan gen." Hij kritiseerde de houding van sommige „politieke figuren" die het standpunt van het NKV niet respec teren. Een van de wezenlijke elemen ten van de vakbeweging moet vol gens De Groodt onafhankelijkheid ten opzichte van de overheid, werkgevers en politieke partijen zijn. „Politici, die opzettelijk uitspraken doen zoals de heer Jurgens van de PPR „een guerrilla is in de vakbewe ging op zijn plaats" willen een scheu ring en dus de ondergang van het NKV", verklaarde de voorzitter Hoewel hem het dalende aantal werklozen in Nederland verheugde, vestigde de heer De Groodt er de aandacht op dat juist de oudere werknemers het slachtoffer worden van de structurele wijzigingen in het productiepatroon. jf weken vakantie i 1970, hun jubileumjaar, openen r. Coster niet alleen de 20ste en e zaak in Dordrecht en Vlissin- maar zetten zij ook de kroon op sterk sociaal gericht personeels- id. wrtaan zullen de „Costertjes" ingang van dit jaar twee we- wintervakantie en drie weken ejvakantie (totaal vijf weken) gen. En ter gelegenheid van het ileum werd de oceaan overgesto- in gezelschap van en op kosten ide baas. irecteur A. Coster is een joviale i. die graag praat over zijn „fami- Toch schept hij niet op over het iatief regelmatig het personeel op kosten met vakantie te laten r „U meet dit meer zo zien als groeiproces: deze reizen behoren zo'n beetje bij de arbeidsovereen- •Fst. Al gauw in de eerste jaren na ■bevrijding is het begonnen met dagen naar Brussel en Antwer- Toen werd het België. Parijs, 'den. Denema-ken en Zweden." Corry Scholtz (16), werkt nu weer in de zaak van Gebr. Coster te Hoogvliet. Twee weken ge leden flaneerde ze over New Yorks 5th Avenue. Wat in de VS de meeste indruk op haar maakte..De graven van de Kennedy's" geld. Als ik zie wat anderen uit geven aan advertenties en aan het inwerken van nieuwe krach ten „Wat de reis betreft: weet u ze krijgen meer contact met el kaar. Ik ben echt trots opde sfeer, die «er was. Maar de keuze wordt een volgende keer wel moeilijk. We willen proberen ge zamenlijk naar de wintersport te gaan. Maar ik ben bang oudere mensen daaraan te laten begin nen. En anders wordt het misschien de maan! Maar och, als we naar België gaan, vinden we het ook leuk." en de gepleegde abortus wel aan dat de ambtenaar alle onkreukbaarheid overboord had gegooid en ook niet schroomde anderen bij zijn activitei ten te betrekken. Die anderen zijn de 30-jarige auto monteur E.G. en de 34-jarige boek houder J.B. Dezen zouden door O. zijn bewogen z.ijn auto te stelen en in brand te steken. O. deed vervolgens aangifte van de diefstal en kreeg Ia- ter van zijn verzekeringsmaat schappij een uitkering van 3400 gul den. Meer omkopingen Mr. Van den Berge was er echter van overtuigd dat vele gevallen in het duister blijven. Gok in het lijvige dossier van de verdachte schemeren duidelijk meer omkopingen door. Het zou volgens hem zeker de moeite en de tijd Innen om alles nog eens onder de loep te nemen. Verdachtes verdediger, mr. E. Die naar, vond de door de officier geëiste ontzetting volkomen archaïsch en een bijzonder foutp. afkeurenswaardige bijkomende straf. Uitspraak 27 maart. AMSTERDAM Twee jaar en zes maanden celstraf plus ont zetting uit het actief en passief kiesrecht voor de duur van vijf jaar. Dit eiste gisteren de offi cier bij de rechtbank in Amster dam tegen de gewezen huisves tingsambtenaar H. F. O. uit Am sterdam. penningen te hebben aangenomen in ruil voor zijn bemiddeling bij dc toe wijzing van woningen. Bovendien stond O. terecht wegens oplichting van een verzekeringsmaatschappij en hel opzettelijk laten plegen van abor tus. als betaling voor zijn diensten. Blij kens de dagvaarding werkte hij hier bij samen mei zijn 27-jarige onderge schikte L.E., tegen wie een jaar ge vangenisstraf werd geëist. Officier mr. Van den Berge zei dat O. misbruik had gemaakt van de macht die hem door zijn ambt was geschonken. „Hij is zeer duidelijk corrupt gebleken", aldus de officier. Naar zijn mening toonden de oplich ting van dc verzekeringsmaatschappij e grote sprong kie jaar geleden in 1967. werd de ,le sprong buiten Europa gewaagd een reis naar Israël. „Dat was lal een dure reis en er is drie jaar O., chef op de afdeling statistiek van de Amsterdamse Dienst Volks huisvesting. zou in augustus vorig jaar van drie woningzoekenden in to taal 2100 gulden hebben aangenomen Hij wordt ervan beschuldigd steek-

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5