EEST WERD EEN CHAOS Commentaren Strikte soberheid tijdens Duits topgesprek in Erfurt ifiBiiiimivt Groot spektakel bij opening Expo Het Kwartet Bom in Bijenkorf bleek „grap" Politie veegt omgeving van de Dam schoon itrekking Tonkin- resolutie Kinderbijslag omhoog per januari Kleine kans dat Jarring zijn missie voortzet Brandt: ontmoeting niet verkeerd waarderen KINDERFANFARE IN ROBOT Weinreb-programma toch op tv Kremlin: geen plan voor aanval China Ex-leden OAS in arrest Crita) ieewe Leidse Courant Zaterdag 14 maart 1970 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen ecteur: F. Diemer ir: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Ikantoor leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 1,16, p. m. 4,95, p. kw. 14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur It ru ml fit. vvmivlinfjvn. rlturip's Onrust tot diep in tlv nuvht (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De telefoniste van de Bijenkorf aan de Grote Markt straat in Den Haag kreeg gisteren het alarmerende telefoontje dat in een expeditiekist een bom was ge plaatst. „Maak dat je wegkomt", was het advies van de anonieme tipgever. In de expeditie werd door personeel en politie niets gevonden. Weduwnaars i INTERNATIONALE WATERSPORT- N KAMPEERTENTOONSTELLING (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM Het eeuwfeest van de Bijenkorf is gister avond in Amsterdam uitgelopen op een grote cliaos, die de binnen stad tot diep in de nacht op stelten heeft gezet. Brandweer en politie moesten aanrukken om orde op zaken te stellen in de joelende menigte voor het gebouw, die branden sticht te, etalageruiten ingooide, nooddeuren forceerde en barricades op wierp. Daarbij vielen enkele gewonden, onder wie een politieman. SHINGTON De rege- |jixon wil zich niet langer jen tegen intrekking van Streden Tonkin-resolutie, l^hbnd waarvan president i in 1964 tot escalatie van orlog in Vietnam kon over- De onrust begon al rond acht uur, toen de directie besloot de deuren te sluiten omdat het wa renhuis met tienduizend feest gangers propvol was. Onder de vele duizenden die toen nog bui ten stonden, wekte dat ongenoe gen, dat langzaam naar een cli- max groeide. In het begin beperkte het zich nog tot bonzen op de deur, maar even I later al gingen een aantal gestalde fietsen en het baldakijn voor de in- i gang in vlammen op. Dat was voor de politie het sein om in te grijpen. Met overvalwagens, paarden en motoren gingen honderd i man, gewapend met schilden en wa penstokken, op de met stenen koge lende en joelende menigte in, terwijl de brandweer ter plaatse met twee wagens de branden bluste. In paniek vluchtte de massa de zij straten in en trokken jongeren verder j naar het Rokin, waar zij barricades J opwierpen en deze vervolgens in I brand staken. Hetzelfde gebeurde bij j het Maagdenhuis. Tijdens hun vlucht bekogelden zij de politiemannen met stenen. e senatoren hadden de resolutie en manoeuvre" van Johnson be- wd om zichzelf vrijheid van :len te geven. een memorandum van het Ame- nse ministerie van buitenlandse aan de Senaatscommissie voor nlandse aangelegenheden, heet dat intrekking van de resolutie de regering-Nixon noch afgewe- noch bepleit zal worden. Gezegd dat het tegenwoordige beleid van het bestaan van een derge- resolutie afhangt. ïator Fulbright, één van de pste critici van de Vietnam-poli- van Johnson, heeft het memo een van de 'vooruitstre- i ste en verzoenendste' genoemd, ij ooit van het State Department ontvangen. Vrolijk Binnen het warenhuis, waar het op alle etages vrolijk toeging, wist men rond negen uur nog niets van de rel len op straat. Terwijl zwarte rookwolken van met benzine overgoten brandende fietsen voor dev ingang opstegen, zei de direc tiewoordvoerder nog opgewekt door de telefoon: „Het is een vrolijk feest, wel druk, ja, neet als de avonden voor Sinterklaas. De mensen zijn uit alle delen van het land gekomen. Met treinen en bussen vol. Maar er zijn geen problemen." Hij wist toen nog niet dat politie mannen te paard slechts met grote moeite de opdringende massa, die het verkeer in de binnenstad volledig in de war stuurde, tegenhielden. Dat merkte men pas later, en toen j kwam al gauw een Bijenkorfjuffrouw i via de buiten aangebrachte luidspre- kers de roerige menigte verzoeken naar huis te gaan, omdat „er echt niet meer dan tienduizend gasten j binnen konden". Ook de politie drong daarop aan, vooral omdat zij vreesde dat de feest vierende gasten niet meer naar bui ten zouden kunnen, wat in geval van brand tot een catastrofe zou kunnen leiden. Zeker toen ook bekend werd dat van een der brandweerwagens de brandslangen waren gestolen en een brandweerman was gemolesteerd. Toen de massa daarop niet reageerde, i ging de politie over lot enkele char- j ges. Rond elf uur had zij het Damrak I schoongeveegd, maar in de zijstraten en op het Rokin bleef de onrust tot j diep in de nacht. Met recht kon na afloop een vermoeide slaapbleke Bij- j enkorf-employé zeggen. dat hét feest je wat uit de hand was gelopen. AP EEN dezer dagen te Rotterdam gehouden politieke vergadering bleek ook de minister-president niet te weten dat weduwnaars geen belas- tingfaciliteiten genieten. De bewindsman meende van wèl. Geen schande deze onwetendheid, omdat men het inderdaad zou verwachten. Bijvoorbeeld voor een moederloos ge zin waarin een permanente hulp 6000 tol 9000 per jaar vergt. Ten onrechte stelt de regering een weduwnaar fiseaal gelijk met een ge scheiden man. die immers zelden met de kinderen samen bljjft. De. regering doet inderdaad te weinig aan verlichting van belastingdruk en mogelijk ook anderszins voor weduwen en weduwnaren. Toeh een groep van 600.000 landgenoten. Dierproeven MAAST andere waardevolle initia tieven die wij hem reeds danken wil staatssecretaris Kruisinga van Volksgezondheid aan de proeven op dieren beperkingen opleggen. Wü juichen dit toe. Hoe men ook over deze proeven denken moge, een wet telijke regeling die lot beperkingen maant lijkt niet overbodig. Behalve de eerbied voor de mens moei er ook zyn het mededogen met het dier. Schepsel immers, maar aan de mens toevertrouwd. Die zich dan ook naar deze opdracht zal hebben te gedragen. Ook clan wanneer het dier aan de mens ten dienste is gesteld. Bovendien heeft het onderwijs tegen woordig allerlei „uitwijkmogelijkhe den" het gebruik van films bij voorbeeld die in tal van gevallen van vivisectie kunnen doen afzien. DEN' HAAG De 20.000 die beschikbaar zijn gesteld aan de be zetters van hel Maagdenhuis, zijn niet afkomstig van een omroepver eniging. Dit deelde minister Klompé (erm) gisteren mee op vragen van het Tweede-Kamerlid Harmsen. DEN HAAG De ministerraad I heeft gisteren besloten de kinderbij- I slag per 1 januari jl. te verhogen met 3.69 procent. Dit betekent dat de ver- hoogde uitkeringen over het eerste kwartaal nog per 1 april kunnen worden betaald. De verhoging komt neer op bijna j vijf gulden per kwartaal voor het eerste kind en iets meer voor de vol- I gende kinderen. Deze aanpassing is 'noodzakelijk door de stijging van de loonindex op I grond waarvan de ministerraad te- vens besloot tot aanpassing van het minimum- en maximumdagloon voor de uitkeringen krachtens de Arbeids ongeschiktheidswet, de ziektewet en de Werkloosheidswet, Al eerder werd besloten de AOW-AWW-uitkeringen te verhogen in dit geval per 1 fe bruari. VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE BONNEE OPGEEFT. Gezellige kaars In een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Een beeld van de relletjes voor het gebouw van de Bijenkorf aan het Damrak in Amsterdam: toen de deuren voor het eeuwfeest dichtgingen, ontstond er een op loop, die ontaardde in brandstich ting en vernielingen. NEW YORK De kans dal dr. Gunnar Jarring in de naaste toe komst namens de VN zijn vredestaak in het Nabije Oosten zal kunnen op vatten, is niet groot. Volgens welinge lichte kringen in New York moet er nog een 'lange weg' wortten afgelegd, voordat de 'grote vier' de noodzake lijke overeenstemming hebben be reikt. In het begin van deze maand ont stond er enig optimisme in New York toen do Russische ambassadeur Jacob Malik te verstaan gaf. dat zijn land eventuele kleine wijzigingen in Is raels grenzen niet uitsloot. In Kairo deelde een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken mee, dat het bombardement van Israëlische vliegtuigen van giste ren op een rakelbasis bij Mansoera aan vijf burgers het leven kostte, ter wijl 35 gewonden vielen. straat: plaats: betaalt: per maand O per kwartaal Mijn naam is: Als beloning voor mijn aktivlteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. plaats:- Inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: 'uwe Leidse Courant, Antwoordnummer ZG7, Leiden BONN Bij het Duitse top gesprek in Erfurt op 19 maart zal strikte soberheid worden be tracht. Geen militair vertoon, noch gezang van volksliederen, zei gisteren dr. Ulrich Sahm, die heeft meegewerkt aan het tot standkomen van de ontmoeting. Wel zullen bij het gebouw waar de staatslieden overleg plegen Oostduitse wachtposten opgesteld staan, en zul len aan weerszijden van de ingang de vlaggen van de twee Duitslanden hangen. Er had te Bonn enige angst bestaan dat Oost-Duitsland van liet bezoek van Brandt een hoogst officiële aan gelegenheid zou maken, met inbegrip van het inspecteren van een erewacht en dat soort zaken. De Oostduitsers zouden dat dan kunnen uitleggen als een erkenning van Oost-Duitsland door de Bondsrepubliek. Brandt zal de reis naar Erfurt per trein afleggen. Bij de gensovergang Gerstungen zal hij door de Oostduitse staatssecretaris Kohl en de chef van het protocol Ha in worden ontvangen. Op hel station van Erfurt zal Brandt dan persoonlijk door Willi Stoph worden begroet. Het gesprek zal 's morgens om 10.30 aanvangen en, met korte onderbrekingen, de hele dag duren. Het tijdstip waarop het gesprek zal worden afgesloten is niet vastgesteld. Volgens dr. Sahm wordt dit aan beide regeringschefs zelf overgelaten. Meer gesprekken Bondskanselier Brandt zei in een vraaggesprek voor de tv, dat zijn ont moeting met Stoph pas zin zal heb ben, als er meer besprekingen zullen volgen. Hij zei dat. het gesprek be langrijk is, maar dat men het niet verkeerd moet waarderen. Ook pleitte hij ervoor, het gebeuren sober te be naderen. Brandt zal worden vergezeld van de minister van interduitse be trekkingen, Egon Franke en dr. Sahm. De samenstelling van de Oost duitse delegatie is niet bekendge maakt. De voorbereidende besprekingen in Moskou over een niet-aanvalsverdrag j tussen Bonn en de Sowjetunie vcr- loopt intussen vlet. Staatssecretaris i Egon Bahr ontmoette gisteren voor de j tiende maal minister van buiten landse zaken Gromiko. Beiden heb ben gezegd tevreden te zijn over het overleg. HILVERSUM De tv-commissie van IKOR-CVK heeft besloten de film „De medemens en Frydrjk Wcin- reb" tóch uit te zenden en wei op don- derdagavond 21 mei via Ncdcrland-2. MOSKOU Het Kremlin heeft via j het persbureau Tass geruchten, dat de Sowjetunie een aanval op China zou 1 voorbereiden, categorisch ontkend. OSAKA Keizer Hirohito van Japan heeft vandaag in aan wezigheid van 8000 genodigden de Expo '70 geopend, de groot ste wereldtentoonstelling die ooit is gehouden en de eerste in Azië. Kroonprins Akihito mocht met een druk op een knop het instrumenta rium in bedrijf stellen. Prompt ont stond een indrukwekkend spektakel: boven het "Festival Plaza" ont plofte onder elektronische klanken een grote ballon, waaruit een re gen van confetti omlaag daalde; 30.000 ballons gingen de lucht in. terwijl overal vuurwerk knalde en fonteinen begonnen te spuiten; miljoenen lampen gingen branden en kanonschoten knalden over het reusachtige terrein; een reusachtige robot van 50 ton stapte naar voren en sprak: "Da mes en heren, ik ben Deme de ro bot. Ik heet u graag welkom op Expo '70". Na deze woorden kwam een kinderfanfare uit de robot te voorschijn; daarna werd een vlaggenparade gehouden, waarbij vertegenwoor digsters van alle deelnemende lan den in hun eigen taal een groet uitspraken koren zongen onder begeleiding van het nationaal omroeporkest van Japan de Expo-hymne. De expositie, die gehouden wordt onder het motto "Vooruitgang en har monie voor de mensheid", zal een halfjaar duren. Er nemen 77 landen aan deel, waaronder Nederland. De organisatoren verwachten 50 miljoen bezoekes. Expo wordt morgen voor het publiek geopend. PARIJS De Franse politie beeft gisteren Jean Jacques Susidi en Gil les Buscia verhoord in verband mei een reeks bankovervallen in Frank rijk. Beiden werden in 1966 veroor deeld voor het organiseren van een komplot tegen generaal de Gaulle. In de woning van een deel der 17 verdachten waaronder een aantal ex-leden van de OAS zijn zijn automatische geweren en granaten gevonden. De OAS heeft zich destijds gewa pend verzet tegen de Algerijnse onaf hankelijkheid. Vandaag in Z.O.: Wij hebben allen kracht genoeg om het leed van anderen te dragen. ROCHEFOUCAULD J. den Boef: Rode maarschalken oefenen druk uit op Sowjet-leiders. (Aan de top in het Kremlin kun nen dingen gebeuren die met steun van maarschalk Gretsjko en andere militaire leiders de voorstanders van een harde lijn in de kaart kunnen spelen.) Huib Goudriaan. Toekomst bepalende fantasie. W. F. Stafleu: Niet oud zijn, maar ouder worden is het probleem. Dr. C. Rijnsdorp: Treurspel, dolk en geween Dr. E. Diemer: Wij Provincialen Rolf Hoekstra: Kees de Jongen in zijn glorie en zijn tragiek op de planken A. B. Philbert: Toch inzien dat gevestigde orde kan verstarren. Chaim Lewadi: Ein Breira er is geen keus. Kirsten Emous: Kind niet prijs geven als een proefobject. Jeanne de Vlieger: Tandembaantje voor twee. T. A. Voorkamp: Een minister van politie. Zon en maan 15 maart zon op G.56. onder 18.44: maan op 10.16, onder 3.52; 23 maart VM 16 maart zon op 6.53. onder 18.45: maan op 11.18. onder 4.38: 23 maart VM HET WIER De Bilt verwacht tot zondag avond: Aanvankelijk enkele op klaringen met in de nacht plaat selijk lichte vorst en weinig wind. Morgen zwaar bewolkt met kans op wat regen of motregen en een overwegend matige wes telijke wind en dezelfde middag- temperturen als vandaag of iets hogere. De oostenwind voert koude lucht aan met uitgestrekte wol kenvelden. Nu wij in de middag het zonnetje weer moeten missen, blijft de temperatuur belangrijk lager, namelijk 3'toi 5 graden. Een depressie gaat het hoge- drukgebied aanvallen, maar eerst na zondag kunnen wij daar een verandering van verwachten met een toenemende regenkans en ge leidelijk minder koud weer. Vooruitzichten voor maandag: Aantal uren zon: 2 tot 8. Min. temp: omstreeks normaal. Max. temp: van ongeveer nor maal tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog et maal: 80 procent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1