Wat doen we nou met Veronica? Kabinet wil belastingen na 1970 niet verhogen lege portemonnees Contra-revolutie in hartje van Londen Kaart voor gewesten in Noorden dit jaar klaar Boeren sturen minister Besteltermijn „bevrijdings tientjes" loopt 16 maart af Beleidsnota leerlingenwezen onderschept Gigantisch stadion bij Amsterdam Zijden handschoenen aan Overeenstemming Rusland en VS over M.-0osten? Burgemeester van Alkmaar krijgt eervol ontslag PAGUERA DS '70 wil toch Kamerzetel Tans bezetten Mieke Sterk Peter Osgood geschorst naar Wenen Slavenburg werd eerste 9 DINSDAG 10 MAART 1970 DEN HAAG De besteltermijn voor de zilveren „bevrijdingstientjes" is met een week verlengd. Was het aanvankelijk de bedoeling de termijn tot 9 maart te stellen; door een zeer grote belangstelling er zijn reeds vier miljoen exemplaren besteld heeft het ministerie van financiën besloten de besteltermijn eerst op 16 maart te beëindigen. Naar verwachting zullen voorlopig vijf miljoen zilveren tientjes worden geslagen. De bestellingen lopen nog steeds binnen. Ondermeer uit het buitenland bestaat grote belangstel ling voor de munt, die een waarde vertegenwoordit van tien gulden en als gewoon betaalmiddel kan worden gebruikt. Ten onrechte is verondersteld, dat hier sprake zou zijn van een herden kingspenning. Een woordvoerder van het ministe rie deelde mee dat onder de grootste afnemers een ziekenhuis voor zijn personeel 20.000 tientjes heeft besteld. Minister-president De Jong, die een order plaatste voor een aantal tien tjes, kreeg van zijn bank te horen, dat hij er niet meer dan twee kon krijgen. Daarom wordt er nogmaals op gewezen dat bij alle postkantoren en banken elk gewenst aantal tientjes kan worden besteld. UTRECHT De redactie van het orgaan van de Katholieke Werkende Jongeren „Werkende Jeugd" heeft een geheime beleidsnota onderschept van de Stichting Centraal Orgaan van de 35 landelijke opleidingsorga nen (COLO) in het leerlingenwezen. De beleidsnota zou in een gesprek met de Vaste Kamercommissie op 19 maart in behandeling komen. COLO is van mening dat de nota mede is opgesteld in onderling over leg met het georganiseerde bedrijfs leven, hetgeen door de K.W.J. stellig wordt ontkend. De jongeren eisen de onmiddellijke terugname van het rapport en een bijeenkomst van de 35 landelijke or ganen voor het leerlingenwezen om deze kwestie te bespreken. In een brief aan de organen heeft de COT,O in het verleden geadviseerd de meningen in indivuduele gesprek ken met de jongeren te peilen, omdat bii een gezamenliike discussie de mo gelijkheid bestaat collectief stelling te nemen, waardoor vaak het standpunt van het individu in het gedrang komt. Hiertegen heeft de K.W.J. destijds bezwaar gemaakt. „Werkende Jeugd" vraagt zich af, wie dan wel de 10 000 jongeren waren, die in november vo rig jaar hun ontevredenheid uitten in Den Haag. Het leerlingenwezen maakt door deze achterbakse activi teiten bij voorbaat alle gesprekken onmogelijk, zo stelt het orgaan vast. AMSTERDAM Enkele Canadese zakenlieden, die samen een consor tium hebben gevormd, overwegen de bouw van een groot overdekt stadion in de buurt van Amsterdam. Het stadion, waarin behalve allerlei takken van sport (o.a. voetballen, wielrennen, schaatsen en zelfs zwem men) ook andere manifestaties zoals circussen, concerten en politieke bij eenkomsten en massale vergaderin gen kunnen worden gehouden, krijgt een capaciteit van minimaal 60.000 zitplaatsen. Het gigantische project, dat zo ho pen de initiatiefnemers binnen zeer korte tijd ten uitvoer gebracht zal worden, gaat inclusief parkeervoor zieningen voor 25.000 auto's ruim meer dan 100 miljoen gulden kosten. Het plan werd gistermorgen ont vouwd in Amsterdam door een van de initiatiefnemers, J. G. Allison uit Vancouver. Het geld hoopt het consortium bij een te krijgen door middel van uit gifte van aandelen in kleine coupures aan particulieren. In West-Durtsland, Frankrijk en West-Duitsland zullen eveneens dergelijke stadions worden gebouwd. Ir. A. H. Boerma (rechts) direc teur-generaal van de voedsel- en landbouworganisatie van de Ver enigde Naties (FAO) heeft gis teren het eredoctoraat in de land bouwwetenschappen van de land bouwhogeschool te Wageningen ontvangen. Promotor was prof. dr. A. J. van Lier, hoogleraar in de empirische sociologie en so ciografie van de niet-westerse landen, die hem hier de bul over handigt. Dit is Ted Johns, Labour raads lid voor Tower Hamlets en president of te wel hoofd van de nieuwe „republiek"' in Oosfc- Londen. Van links naar rechts zijn kinderen Hazel, Juli, Joanne en Terry. in onze radio- en tv-redactie) Hilversum 't Is weer |s zover: Radio Veronica is itig 't geding, al heeft di- teur Verwey er geen slape- nacht van. r zal weer eens flink worden gepakt, want onze klassiek- orden eigen piraat, die al jaren tot de ether-inventaris Nederland behoort, is „las- gevallen" door indringer Ra- Nordsee. Lastiggevallen in zin, dat ineens het woord raat" weer opgeld doet en de Ügheid an Veronica be- gt- ituurlijk, Veronica „mag" niet en t in feite nooit „gemogen", maar „voorziet in een behoefte", zegt parlement en zelfs minister npé spreekt dat niet tegen. Veder af en toe een vinger opheffen n het zendschip en zijn beman- van hoog tot laag is het daarom en aren niet gekomen, izzle: hoe jaag je nu plotseling bedekt-geaccepteerde, geen ad-doende, legale parasiet achter rritoriale wateren vandaan? ereen weet, dat er maar één lestreek voor nodig is: de door irland ellenlang-uitgestelde ratt ing van de internationale pi4a- ing van de internationale pira- gedaan met Veronica, die voor mmurvast stuk lichte muziek t dat Hilversum III er nog altijd een stukken na tegenop kan. lit veegde de overheid het REM- et, als enig Europees land die urrentie van de legale omroepen, r naar zendschip Veronica zijn de ieboten niet uitgevaren. Veronica niet, maar.... Veronica doet het 'oed en wordt dus met zijden Ischoenen aan behandeld. a Minder pijn et is volledig duidelijk, waarom rland, destijds ijverig meewer- 3e aan de opstelling van de pira- 'et, als enig Europees land die icering maar uitstelt. Dat gebeurt gunste van piraat Veronica. Sinds adiorcclame voor de Hilversumse ers werd ingevoerd, doet Vero- nog minder pijn dan vroeger. En wordt het nu wel hard, ineens zendschip als vertrouwde vierde er, op te zeggen. igeland en Zweden, zeer geplaagd tal van clandestiene zeezenders, n na ratificering van de wet hun losten één voor én verdwijnen, i de hardnekkigste moest sneven, at kan Nederland ook spoedig be en. Eigenlijk zou de regering dat Willen, want de „vrije" Neder- 'se kusten krijgen af en toe toch f bezoek van een „vreemde" pi- tm die het eens probeert. Enig argu- &t daartegen: zij verstoren met hun gekaapte radiogolven de visserij- communicatie en dat is een reden om ze te verjagen. Maar Veronica zit rustig op haar golf. Komt er nu toch iets van ratifi ceren, dan ziet directeur Verwey er geen been in, om desnoods maar een legale omroep op de wal te worden: voor tekort aan enthousiaste leden vreest hij niet. Hij is allang overtuigd van bij de overheid te verkrijgen welwillende medewerking. Tenslotte wordt er in tien jaren tijds een band gelegd, die niet zomaar te verbreken is. Waardering over en weer poets je niet uit met een penne- sbreek. Beschamend 't Is overigens wel beschamend voor de Hilversumse omroepen, dat zij het maar niet kunnen bestaan, Veronica naar de kroon te steken. Daarvoor hebben ze nu een heel (of liever: tweederde, want aan avonden doen we niet!) apart radionet gekre gen. Maar dè miinster vergat, er ook gen,. Maar de minister vergat, e» ook dioruimte bekommerde „hogerhand" zich ook niet. Lichte muziek, zo werd verondersteld, draai je gewoon maar af en je praat er zo weinig mogelijk bij. Dan win je vanzelf een machtig luisterpubliek. Het was te simpel gedacht, het luk te niet. Want ach, dat derde net, het komt maar niet uit de verf, hoe hard er ook wordt vergaderd door de pa pa's van Hilversum III. En daarom breekt Den Haag zich het hoofd over de vraag: „Piraten- wet... ja. Maar wat doen we dan met Veronica?" Het is al een politieke kwestie ge worden. ARP, CHU en PvdA zijn voor ratificeren, de Wd tegen, de KVP aarzelt nog, de kleine partijen zijn verdeeld. De ratificatie zal bin nen afzienbare tijd nu wel doorgaan. PARIJS De Franse minister van buitenlandse zaken, Schumann, heeft gisteren gezegd dat er een streven naar ontdooiing, zo niet tot toenade ring, is tussen de standpunten van de VS en de Sowjetunie, bij de jongste vergadering van de Grote Vier over het Nabije Oosten. Frankrijk vraagt om opstelling van en lijst van punten van overeen komst, om Gunnar Jarring, de VN- bemiddelaar in het conflict tussen Israël en de Arabische landen in staat te stellen zijn missie voort te zetten. De bewindsman verwierp de be schuldiging dat Frankrijk Antise mitisch zou zijn. In Washington zei een woordvoer der van het ministerie van buiten landse zaken echter, dat hij „voor het ogenblik niets nieuws kan signaleren in de ontwikkeling van de standpun ten van Washington en Moskou ten aanzien van het Nabije Oosten. In Jeruzalem heeft de Israëlische minister van buitenlandse zaken Eban gezegd dat Tel Aviv bereid is „om ten allen tijde een vredesverdrag met Libanon te sluiten" aan de hand van de grens zoals deze thans loopt. De Libanese regering heeft dit af gewezen omdat zij solidair is met de andere Arabische landen, was het antwoord van de Libanese minister van voorlichting Dama. 'Evacuatie? Egypte overweegt een bijeenkomst van de Veiligheidsraad te vragen om de overbrenging van 300.000 Pale stijnse vluchtelingen uit de strook van Gaza naar de bezette westelijke Jordaanoever te verhinderen. De Israëlische minister Eban liet gisteravond in een uitzending van het Franse radiostation Europa I de mogelijkheid van zo'n „volksverhui zing" open. Zijn land zou zich niet verzetten tegen door de mensen zelf om economische redenen gewenste verplaatsingen, mits de veiligheid niet in gevaar werd gebracht, zei Eban. In Parijs-Nice Eerste etappe voor Chemello JOIGNY De Italiaanse renner Chemello heeft de eerste etappe van de Koers naar de zon, de wegwed strijd ParijsNice, gewonnen. Che mello was de snelste sprinter uit het eerste gedeelte van peloton, dat de 152 kilometer van Dourdan naar Joignny had afgelegd in 4 uur 2 mi- nuuten en 55 seconden. Na Chemello gingen Reybroeck (Bel), Guimard (Fra), Gutty (Fra) en Beghetto (Ita) over de eindstreep. Rene Pijnen was de beste Nederlan der (zesde), Gerben Karstens werd achtste, Jan van Katwijk negende en Harry Janssen elfde, allen in dezelf de tijd als Ciapiano Chemello. (Van onze correspondent) ALKMAAR Aan burgemeester mr. H. J. Wytema van Alkmaar is met ingang van 6 maart jl. eervol ontslag verleend onder dankzegging vcor de goede en langdurige diensten, die hij als burgemeester heeft be wezen. Mr. Wytema is thans al een maand met ziekteverlof. Hij zal bin nenkort terecht moeten staan omdat hij onder invloed van sterke drank zijn auto zou hebben bestuurd. De heer Wytema heeft ook het voorzitterschap van de Vereniging van Nederlandse gemeenten neerge legd. LEEUWARDEN Alle gewestelijke boerenstandsorganisaties in Friesland hebben besloten, op 24 maart minister Lardinois van landbouw te bedelven onder lege en versleten portemonnees. De beurzen en portefeuilles zullen per post (met voldoende post zegels) naar Den Haag worden gestuurd. De boeren willen hiermee wijzen op de volgens hen onrecht vaardige belastingdruk. Deze actie is één van een serie acties, die men wil ondernemen om verbetering te brengen in de situatie. Als in een grimmige episode van een romantische western maar in dit geval is het kei harde realiteit hebben on geveer honderd Indianen ge probeerd twee militaire bases bij de Amerikaanse stad Seattle te bezetten. Zij werden aan gevoerd door filmster Jane Fonda. Na enige strubbelingen met de militaire politie werd de gehele groep gearresteerd. Op de foto worden enkele In dianen weggeleid. Toch nog een vorm van publiciteit?. Eilandje roept zich uit tot republiek (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het kabinet vindt, dat de belastingen in de regeringsperiode van 1971 tot 1975 niet moeten worden ver- De kernleden van het kabinet zou den geloven dat een hogere belasting druk, zoals het ontwerp-kernrapport van de KVP voorstelt, niet haalbaar is, alleen al omdat het gevaar voor inflatie ernstig zou toenemen. I Ook dat rapport wjjst een toenemen de inflatie van de hand. Toch stellen prof. Steenkamp en zyn mede-opstel lers voor de belastingdruk in vier I jaar tijd met twee procent te laten j stijgen. Minister Beernink hoort vier gemeenten LONDEN Peter Osgood van Chelsea, die twee weken geleden te gen België zijn debuut maakte in het Engelse nationale elftal, is voor twee weken geschorst voor zijn derde waarschuwing dit seizoen, die hij op liep in de competitiewedstrijd tegen Derby County op 11 februari. Chelsea kan in de halve finale ontmoeting voor de FA cup tegen Watford weer over zijn international beschikken. LONDEN Maandag is in Lon den een tweedaagse vergadering be gonnen van de Britse ambassadeurs in de zes EEG-landen, in aanwezig heid van de minister van buiten landse zaken Michael Stewart en Ge orge Thompson, de minister voor Europese zaken. Het weer in Europa weer min. temp. neerslag gisteren Amsterdm mist -4 0.1 Brussel onbew. -4 0 Frankfort zw.bew. -2 0 Genève onbew. -8 Innsbruck onbew. -12 0 Kopenhagen zw.bew. -3 0 Locarno -5 0 Londen l.bew. -4 0 Luxemburg zw.bew. -2 6 Madrid zw.bew. 4 0 l Majorca regen 7 14 München onbew. -10 0 Nice l.bew. 4 0 Parijs geh.bew. -1 3 Rome onbew. 2 1 Wenen onbew. -5 1 Zürich mist -11 0 (MALLORCA) Onderbrenging in een vorstelijk hotel. 15 daagse vliegreizen vanaf 536, Vraagt inlichtingen. Weteringkade 22a Den Haag (Van onze parlementsredactie) ZWOLLE Het departement van binnenlandse zaken werkt aan een kaart voor heel Neder land, waarop zal worden aange geven, waar de gewesten of nieu we bestuursvormen gevestigd kunnen worden. Minister H. K. J. Beernink, mi nister van binnenlandse zaken, en zijn staatssecretaris mr. C. van Veen deelden dit gisteren in Zwolle mee. In het Provinciehuis hadden zij over de gewestvorming gesproken met de DEN HAAG Mevrouw Van Vee- ncndaal-van Mechelen uit Eindho ven, die onlangs toetrad tot DS'70, is niet bereid af te zien van de Kamer zetel, die haar in het vooruitzicht is gesteld als dr. Tans zijn Kamerlid maatschap zou neerleggen. Dr. Tans deed vorige week een be roep op mevrouw Van Veenendaal een benoeming niet te aanvaarden, omdat zij geen lid van de PvdA meer is. Mevrouw Van Veenendaal zegt nog steeds achter het verkiezingsprogram van de PvdA te staan en acht zich op grond daarvan bevoegd in de Ka mer zitting te nemen. Dr. Tans is sinds vorige week voor zitter van de commissie, die de me dische faculteit in Maastricht voorbe reidt. Hij heeft er een volledige dag taak aan. De fractie oefent druk op hem uit beide functies zo mogelijk te combineren. colleges van Gedeputeerde Staten van Groningen, Friesland, Drente en Overijssel. Voor deze vier provincies zal de kaart, die de gewesten aangeven dit jaar gereed komen. Het wetsontwerp zal dit parlemen taire jaar worden ingediend. Met na druk zei minister Beernink: „De ge westvorming is in beginsel een zaak van de gemeenten. Want de kaart geeft de gebieden aan waar gewest vorming nodig is. Een gewest zal tenminste 30.000 in woners moeten tellen. Het gemiddel de aantal inwoners zal bij de 70.000 zijn. „Reken nu maar uit", zei staatsse cretaris Van Veen, „hoeveel gewesten er kunnen komen in Nederland". De bewindslieden willen goed gestructureerde gewesten die onder ling weer de taken verdelen. Desnoods, lichtte de staatssecretaris toe, strekken de gewesten zich boven de provincie-grens uit. Het hangt van het aantal taken af of er een gekozen gewestraad moet komen. Overigens, zo deelde minister Beer nink mee, komt er wat meer armslag voor vooral de grotere gemeenten zo als Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. De schaalbedragen en de opper vlakte uitkeringen worden hoger. Het voorstel tot wijziging van de finan ciële verhoudingswet wordt dezer da gen bij de Kamer ingediend. MENTON Jan Hordijk heeft zich geplaatst voor de tweede ronde he renenkelspel van een internationaal tennistornooi. Hordijk herstelde zich na verlies in de eerste set, 1-6, tegen de Ameri kaan Lucian Sulloway uitstekend en won de twee volgende sets met 7-5 en 6-3. Piet Vaarties werd in de eer ste ronde uitgeschakeld door de Auustraliër Richard Howes. De set standen waren 6-4 en 6-2. Stanley Franken, die door een bye de tweede ronde had bereikt, moest hierin zijn meerdere erkennen in de Fransman Moreau: 6-4, 6-2. Ondanks de golf van protesten heeft president Johns, bijgestaan door zijn twee premiers in de gemeenteraad van Tower Hamlets heeft hij de kneepjes van het vak geleerd reeds een programma opgesteld. De hervormingen op het schiereiland omvatten onder meer een verbetering van het onderwijs, het vervoer en een verlaging van de huren. Paspoorten voor de bewoners worden later gedrukt en de presi dent denkt aan een eigen betalings middel in de vorm van bonnen, die momenteel bij bepaalde merken sigaretten in de handel zijn. Bij inwisseling van de bonnen men heeft er enkele duizenden nodig kan een draagbare radio of een ander wonder der hedendaagse techniék in ontvangst worden ge nomen. President Johns zal er in ieder geval de rokers door op zijn hand krijgen. hoogd. Volgens Trouw zyn de ministers De Jong, Witteveen (financiën), Bakker (verkeer en waterstaat), Roolvink (so ciale zaken), Lardinois (landbouw) en Nelissen (economische zaken) tot die conclusie gekomen op een lange ver gadering vorige week. De ruimte op de begroting zal vol gend jaar zeer beperkt zijn, omdat al een aantal toezeggingen zijn gedaan op het gebied van het onderwijs en de ontwikkelingshulp. Op andere wen sen zal slechts gedeeltelijk kunnen worden ingegaan. Bovendien kunnen de ministers geen alternatieven opstellen. A.R.- fractieleider Biesheuvel heeft daar tijdens de laatste begrotingsbehande ling om gevraagd. DEN HAAG Na overleg met de organisatoren van de eerste Europese indoor-atletiekkampioenschappen, die komend weekeinde in Wenen wor den gehouden, heeft de Koninklijke Nederlandse atletiek unie Mieke Sterk (ADA) alsnog kunnen inschre ven voor de titelstrijd, hoewel de in- schryvingstermyn vorige woensdag al sloot. Miep van Beek (ADA), die in Gro ningen evenals Mieke Sterk 8.4 sec. op de 60 meter horde liep, kon niet worden ingeschreven, omdat zij in 1969 niet tot de twintig beste Euro pese loopsters op de 100 meter hor den behoorde. Volgens de reglemen ten voor de Europese indoorkam pioenschappen mag een land pas meer dan één atlete of atleet afvaar digen wanneer zij allen in 1969 tot de twintig besten op het betrokken nummer behoorden. Voor Tilly van der Made, die in Groningen kampioene op de 500 en 800 meter werd, geldt hetzelfde be zwaar als voor Miep van Beek. De Nederlandse afvaardiging naar Wenen bestaat nu uit Wilma van den Berg (De Keien, 60 m), Ilja Keizer (de Spartaan, 800 m) en Mieke Sterk (ADA, 60 m horden). MADRID De Nederlandse brid ger Bob Slavenburg heeft met de Fransman Tintner de grote prijs van Madrid voor ploegen gewonnen. Vier entwintig teams namen aan de wed strijd deel. De Amerikanen Syssart en Hill werden tweede. De derde plaats was voor de Spanjaarden Conrado et Descallar. LONDEN De regering van Ted Johns op het Island", door een geen etmaal nadat het was uitgeroepen tot een onaf- ikelyke republiek, in het hartje Londen, stuitte het kabinet op talryke protesten van de het vrouwelijke deel van enkele duizenden inwoners is mening dat de republiek zich heeft gemaakt door de ook al zijn de in- slecht behandeld het Londense gemeente- Edith Squires heeft opgesteld, waarin wordt dat Dog's Island weer onder heerschappij komt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9