CHU eerste partij nieuw een met program KOM MIJ „Desnoods mek bulldozer over problemen VVD moet eerst gezicht tonen Concentratie VVD-D'66 voor AR onaanvaardbaar Baron Bentinck I alles Eensgezind achter nieuwe koers Junta- sluit met Niarchos en Onassis akkoord Nieuwe Arjos-voorzitter: Mellema reageert op uitnodiging Veel voor applaft Melai$ Dr. Veerman verzekert Arjos: MAANDAG 9 MAART I9«a Sexblad (3) Tk meen openlijk blijk te moeten ge ven van mijn grote waardering voor de weigering van de ex-Spiegelre- dactie om mee te werken aan ver schijning van een sexblad volgens Duits patroon. De (mislukte) koersver andering van de Spiegel hield reeds in dat men alle kanten op zou kunnen gaan. Wie en wat bepaalt, wanneer men rich door de vraag van de in show-bu siness gedrenkte en door brood-en- spelen gerichte mentaliteit van het publiek laat leiden, welke koers inge slagen moet worden? Eén van de con sequenties, en dat kon niet uitblijven, moest de sex-markt worden. Er is in deze versexualiseerde tijd moed voor nodig om zo openlijk blijk te geven het niet eens te zijn met deze verziekte sex-mentaliteit. Men is gauw bang om voor achterlijk en conserva tief versleten te worden niet eigen tijds genoeg te zijn. De ex-Spiegelredactie heeft gewei gerd en dat getuigt van een groot ver antwoordelijkheidsgevoel. Dit voor beeld verdient navolging. Het ver heugde mij daarom ook, dat in de ge reformeerde synodevergadering aan de bel getrokken is en dat sommige syno deleden hardop geprotesteerd hebben tegen allerlei sexuele vrijbuiterijen. Een voorbeeld, dat weerklank zou moeten vinden in de hervormde syno de. Jutphaas ds. J. v. d. Hoek Schaatsen (3) Ik ben het met ds. G. P. Klijn eens dat het niet nodig is uiting aan de vreugde over de Nederlandse schaats- successen te geven met behulp van uitdrukkingen als „knock out gesla gen" en „zulke dreunen, dat de Noren oranjesterretjes voor de ogen hadden". We zijn toch niet met dat land in staat van oorlog? Hierdoor wordt het peil van de sport verlaagd en gedegradeerd tot een knokpartij waar het ruig toegaat. Onze Nederlandse taal heeft geluk kig nog mogelijkheden genoeg om sport verslagen op een beschaafde wij ze weer te geven. Berkel J. Seldenthuis ROTTERDAM Als eerste politieke partij heeft de CHU zaterdag een nieuw beginsel- en politiek program op tafel gelegd. Een program dat de Unie maan denlang stormachtig heeft be roerd, maar dat uiteindelijk heeft gezorgd voor een „Unie nieuwe stijl". Een nieuwe koers, onge twijfeld progressiever dan de oude, en waar de hele Unie eens gezind de schouders onder heeft gezét. Er is geen moment sprake ge weest van een scheuring. Zowel de jongeren als de Centrum-Ge spreksgroep deden voldoende water in de wijn om de eenheid te bewaren. De Centrum-Ge spreksgroep kreeg haar zin wat betreft het beginselprogramma, aan de CHJO-wensen met be trekking tot het politiek werk program werd ruimschoots te gemoet gekomen. Opvallend was, dat de aanhang van de Centrum-Gespreksgroep viel. De amendementen in het politiek politiek program, van deze groep kre gen maar weinig steun. Het verwijt van de groep tegen met name het hoofdstuk over welvaart was, dat de Unie op deze manier de socialistische kant opgaat. Over het beginselprogram werd nogal verschillend gedacht. Jac. Huijsen van.de CHJO vond het een PRETVOGEL NO. 1 „lappendeken, niet eigentijds", drs. D. Schouten constateerde een „verar ming", vergeleken met het oude program. „Merkwaardig, dat wij el kaar alleen maar vinden in slecht Nederlands", repliceerde Huijsen. Het congres handhaafde het prin cipe „De overheid is Gods dienaresse", de zondagsrust (al was dat „kiele kiele, zoals Van Mastrigt het uitdruk te) en de band met het Huis van Oranje, die strakker werd aange haald. Chant ({ge Twee jonge CHU'ers deden by de behandeling van het beginselpro gram van zich spreken. Dat waren de Amsterdamse student G. Timmer mans, die het congres opriep de „zwijgende meerderheid" te laten spreken en CHJO'er De Bruin, die alvast aankondigde uit Unie-organisa ties te treden, als men drs. Schouten c.s. zou volgen. Timmermans kreeg een luid boeh, de Bruin mocht het met „Chantage!" doen. Uitermate belangrijk was het be sluit dat het congres nam over „een" stelsel van evenredige vertegenwoor diging, dat een districtenstelsel niet uitsloot. Dat is al jaren een heet hangijzer in de CHU. Onlangs nog verwierp de Unieraad met de kleinst mogelijke meerderheid de ideeën, die in het nieuwe program zijn vast gelegd. Denk Rehabeam Drs. D. Schouten: „Ik ben wel te vreden met het beginselprogram, maar vanmiddag was ik niet zo happy. Er zijn in het politiek pro gram nogal wat dingen, die me niet aanstaan, met name het districten stelsel. Dat ligt me zwaar op de maag. Maar vooruit Mr. W. Reus (Centrum-Gespreks groep): „Als het congres onze wensen ten aanzien van het beginselprogram niet had aanvaard, dan zou er zeker een afsplitsing hebben plaatsgevonden. Over het politiek program ben ik beslist niet tevreden. Het is de uiter ste rand. Gaat men verder, dan kan ik geen CH-lid.meer zijn". Tenslotte mr. W. Schol ten: „We hebben nu een uitstekend program. Met name de fiscale punten daarin staan me erg aan. Dat vind je in geen enkele andere partij". Er staat in mei nog een zware bij eenkomst te wachten, want drie hoofdstukken konden niet meer wor den behandeld. Met name het hoofd stuk over buitenlandse politiek zal nog wel een grote kluif zyn. Veel ATHENE De Griekse regering heeft met de grote reders Onassis en Niarchos overeenkomsten gesloten j over investeringen van samen mins- tens 800 miljoen dollar. Onassis heeft zich verplicht indus- 1 triele investeringen van 600 tot 629 miljoen dollar te verrichten. Hij mag nu een derde aardolieraffinaderij in Griekenland bouwen, die jaarlijks 7,5 i tot 10 miljoen ton ruwe olie kan ver werken. Niarchos moet de al bestaande i staatsraffinaderij voor tweederde overnemen en de capaciteit, die nu 1.8 miljoen ron ruwe olie per jaar bedraagt, opvoeren tot 4,5 miljoen. De reder heeft zich verplicht investerin gen in Griekenland te doen van minstens 200 miljoen dollar. De maatregelen moeten bijdragen tot verhoging van de levenstandaard van het Griekse volk en tot bespoedi ging van het volledige lidmaatschap van de EEG, aldus een verklaring van de regering. verzet is hiertegen weer te verwach ten van de kant van de Centrum- Gespreksgroep. Maar na zaterdag is iedere CHU'er optimistischer dan ooit. Terecht P. J. D. De Christelijk-Historisclie Unie heeft zaterdag in de Rivièrahal te Rotterdam de conceptpro gramma's vastgesteld. Op de fo to een overzicht van bestuurs tafel en zaal. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT In het politieke bol werk van gereformeerde jongeren hepft de Arjos zaterdag als opvolger van Hans de Boer een hervormde kandidaat tot nieuwe voorzitter geko zen. Gerrit van Dongen, een 26-jarige student aan de pedagogische acade mie te Amsterdam, vindt er zelf van: „Ik heb nooit goed begrepen waarom de ARP zo met de gereformeerde kerk verbonden moet blijven. Ik vind dat de Arjos moet mèehelpen uit die isolementssfeer, waarin men zit, te raken." De heer Van Dongen is zich terdege bewust, dat hij per 1 oktober de nieu we functie aanvaardt in een „tijd van hete hangijzers", zoals hij de verkie zingsperiode zelf noemt. Belangrijke koerswijzigingen van de Arjos zijn niet "te verwachten omdat Gerrit van Dongen zelf als hoofdbe- aan Een controversieel punt bleek ook de verlaging van de kiesgerechtigde leeftyd te zyn. De Centrum-Gespreks groep was daar ronduit een tegen stander van, terwyl het bestuur de vergadering adviseerde dit niet los te koppelen van de meerderjarigheid. Met andere woorden een onderzoek naar de mogelijkheid die grens te verlagen, waarna automatisch de kiesgerechtigde leeftyd omlaag zou moeten. Met overgrote meerderheid besliste het congres, dat dat nu al moet. Drs. Schouten haalde als voorbeeld de geschiedenis aan van Rehabeam, die zijn koninkrijk verloor door naar de jongeren te luisteren. Ds. Olie mans (Dordrecht) wees de Waalwijk- se afgevaardigde terecht en de kreet „Denk aan Rehabeam" ging dan ook in groot gelach ten onder. Veel verwarring ontstond rond de openbaarheid van nevenfunkties van Kamerleden. Met 342 tegen 244 stem men verwierp het congres een voor stel om betaalde nevenfunkties voor. Kamerleden niet toe te staan. Fraktie- voorzitter Mellema deelde mee, dat de fractie binnenkort een lijst met nevenfunkties zal publiceren. Vice-voorzitter C. J. van Masrigt, die ter vergadering uitstekend leidde, was een van de felste verdedigers van het hoofdstuk welvaart. Er wer den hier enkele voorstellen aanvaard, wat een verbetering betekende, niaar niets afdeed aan de principieel nieu we koers, die de CIIU hiermee inslaat. Tevreden Drs. Schouten en ir. Bijl bleken veel bezwaren te hebben tegen de demokratisering van het bedrijfs leven, de volledige vrijstelling van de faktoren arbeid en kapitaal en de inkomens- en vermogensverdeling. Enkele reacties: Van Mastrigt: „Ik dacht dat het met de meningsverschillen binnen de Unie wel is meegevallen. Natuurlijk bestaat er nog verschil van mening over bepaalde principiële zaken, maar daar is het toch een Unie voor??" Jac. Hijsen: „Wij jongeren zijn erg tevreden. Het beginselprogram is volgens ons nog steeds niet eigen tijds, maar daar tegenover staat dat onze wensen ten aanzien van het po litiek werkprogram voldoende geho noreerd zijn". (Van onze parlementsredactie) ROTTERDAM Fractieleider J. Mellema heeft zaterdagmid dag in het slotwoord van het CHU-congres gereageerd op de uitnodiging van de VVD om te onderhandelen over een stem busakkoord. „Wanneer de VVD ons uitgenodigt", aldus de heer Mellema. „dan zeg ik: VVD, laat eerst je eigen gezicht eens zien." De fractieleider kon dit zo stellen, want de CHU was zaterdag de eerste partij, die een program voor de ko mende Kamerverkiezingen op tafel legde. Met dit beginselprogram, aldus de heer Mellema, kunnen we verder met de ARP en CHU een koers be palen. Deze taak is nog niet vol bracht. Zonder pistool Onduidelijkheid kan. ons met dit programma niet worden verweten. Onduidelijk is ook D'66, de partij die niet wil kiezen. De hèer Mellema vroeg D'66 dit te doen zonder het pistool op de borst. Hij vervolgde: „Als D'66 dat niet wil doen, moet ze niet verder aan het politieke spel deelnemen." Het socialisme is evenmin duidelijk, ver volgde de fractieleider van de CHU. Men weet niet of ze zich presenteert gewoon in de PvdA. in Nieuw Links of in DS'70. Dc CHU kan nu antwoord geven op de moderne vragen en de heer Mellema geloofde, dat de CHU 18 maart een beter resultaat zou beha len dan de jongste XlPO-enquéte aangeeft. Over het congres zei de heer Melle- j ma, dat duidelijk is gebleken, dat de CHU een beginselpartij zal blijven. Dat is ook duidelijk uit de discussies gebleken. Het volk weet waar we staan en van waar uit we leven. Hulde bracht de heer Mellema aan vice-voorzitter C. J. van Mastrigt, die steeds invalt bij belangrijke vergaderingen. Een staande ovatie onderstreepte de woorden van de heer Mellema. De drie minuten durende al gehele zonsverduistering ideaal voor geleerden die meer willen weten over het vurige hemellichaam kon zaterdag in Amerika goed worden waarge nomen. Men heeft een sluier kunnen oplichten van de zonne- corona en van de sterren en ko meten rondom de zon, die anders aan het oog onttroken blijven. Hier beelden van de zonsver duistering. gefotografeerd in Vir ginia Beach. m stuursiid heeft meegewerkt hef°n jos-beleid van vandaag te bepalaei Van Dongen: „Men heeft steetu actualiteit teveel los gezien va" maatschappelijk leven en wij zijpts zig die verbanden nu te leggen. I Hiervoor is een mentaliteiten dering nodig waaraan de Arjo! nodige tracht te doen.De welzijn]^ tiek, die de Arjos integraal gecojv™ tiseerd zou willen zien. heeft de] belangstelling. We zouden in eei turele revolutiesfeer moeten komen, waarin de nodige veram gen mogelijk zullen zijn." Van de uitspraak van dr. Vei dat „het voorzitterschap van de het einde van een politieke betekent", ligt Gerrit van niet wakker: „Onze idealen zijd lang niet verwezenlijkt en tot zolen gaan wij desnoods met een bullM over de problemen heen." e inn 1 'im (Van een onzer redacteuren) UTRECHT „De Geertsema- tieve concentratie D'66VVD is voor ons op principiële en pro grammatische gronden onaan vaardbaar." Met deze uitspraak van ARP-voorzitter Veerman kreeg de algemene ledenverga dering van de Arjos zaterdag nog een spectaculair slot. „Een dergelijke concentratie wijzen wij voor nu en voor 1971 van de hand", aldus dr. Veerman. Volgens de AR-lcider is de heer Gcertsema in wonderen gaan geloven. Hij baseerde die uitspraak op een brief die de VVD-politicus in decem ber had geschréven en waarin werd opgemerkt dat D'66 zijn geloofwaar digheid verliest als deze partij met de confessionelen een stembusakkoord zou aangaan. Er zou een wonder moeten gebeu ren als confessionelen en democraten het met elkaar eens zouden worden. Droom De heer Veerman signaleerde op de Arjos-vergadering dat dit wonder in derdaad is geschied, want nu de meerderheid voor een regeringscoali tie na de Tweede-Kamerverkiezingen, vooral door het verwachte KVP-ver- liês, een dubieuze zaak schijnt te worden, heeft de VVD plotseling D'66 weer in genade aangenomen en ge schikt geacht voor samenwerking met de confessionelen. „Het is echter geen j wonder, want Geertsema zal als hij j wakker wordt, concluderen dat het j een droom was. In de ochtendvergadering onder streepten de Arjosleden in een reso- I i lutie nog eens duidelijk dat een ver- j nieuwingsgezinde politiek met de I VVD niet mogelijk is. In een tweede I resolutie distantieert de Arjos zich j van de uitspraak van Schmelzer, dat in 1975 een christelijk partijbestuur zal zijn gerealiseerd. 's Middags werd gediscussieerd met de heer J. Lander, voorzitter van het CNV, en dr. C. P. van Andel. direc teur van het Diakonaal bureau van de Nederlandse Hervormde Kerk. over het onderwerp „Strukturele ver anderingen in de maatschappij". I De heer Lanser was van mening i I dat arbeid meer te betekenen heeft dan het voorzien in levensonderhoud. Een optimale menselijke ontplooiing I vond hij belangrijker dan de mate riele behoeften. Een vraag waar de heer Lanser geen antwoord op gaf was: „Waarom gebruikt de vakbeweging wel machtsmiddelen om er een tientje voor de werknemer bij te krijgen en niet om de internationale rechtsbede ling en welvaart te stimuleren". Dr. Van Andel was van mening dat de verantwoordelijke maatschappij heeft plaats gemaakt voor een kri- I tische maatschappij. „Het gaat êr niet meer om hoe de machten zich mani- festeren maar wie de macht bezit. Men hoort thans meer over revolutie dan over democratie praten". Als mogelijke oplossing van de maatschappelijke problemen noemde dr. Van Andel het politiseren van zo veel mogelijk groepen in de samenle- j ving. ook het onderwijs, de kerken, de kunstenaars en de vakbeweging. Dr. Van Andel wil dan voor een poli tiek christendom kiezen en niet voor christelijke politiek: „Buiten-parle mentaire acties zou ik niet bij voor baat willen uitsluiten. Een politieke actie hoeft niet altijd helemaal door de beugel te kunnen, als het maar wat oplevert." DEN HAAG Gisterenavond h het Amerikaans zangeresje haar succesvolle tournee door J land beëindigd met een sfeervfl treden in het Scheveningse Cr theater. Er bestond voor dit optreden een goede belangstrj wat makkelijk te begrijpen want Melanie is het laatste iaaf een komeet in de internatiTV „showbizz" omhoog geschoten. rV Hoe dit plotselinge succes vap5 jonge sterretje ontstaan is? Ach is eenvoudig te verklaren. Mé bezit zowat alle eigenschapper! het bij haar generatiegenoten I een ontwapenende persroonlmiJl een zeer apart stemgeluid, een olil ke, bijna naïeve wijze van optred» uiteraard een zalige collectief songs die qua muziek en tekst o® dellijkop het gehoor overspring» Haar liedjes maken op het gehoor een weinig originele irf maar zij brengt ze met zo'n ova: ging en met zo'n wonderlijke die dan weer rauw, dan weer i zacht en subtiel overkomt dat a ze zangeres voorlopig gouden den. voorspellen. Tijdens haar optreden werd r.<=- hele repertoire moeiteloos afge™ met alle bekende songs zoals Jcjr Boy, I'm back in town, BeaLj People en Take me home. Liedje er subtiel en straight zonder aq grondviolen uitkwamen. Het was leuk om te zien hoe T~ nie zichtbaar genoot van haar co^, met de zaal, en hoewel het jeira publiek in het Circustheater nól|| rustig bleef (in de Rotterdamse® len werd het podium volledig door enthousiaste fans) kan iedf^1 Melanie incluis, toch op een zee concert terugzien. liv Joris Bod(f j Melanie met een ademloos a».m torium. fm PARIJS De Nederlandse ambassadeur in Parijs, mr. A, W. C. baron Bentinck van Schoon- heten, is in de nacht van vrijdag op zaterdag in zijn slaap over leden. Hij bleek getroffen te zijn door een hartaanval. De heer Bentinck is 64 jaar geworden. De baron heeft een belangrijke plaats ingenomen in de Nederlandse diplomatie. Hij stond in Parijs in hoog aanzien. Hij begon in 1934 zijn ambte lijke loopbaan op het ministerie van financiën. Drie jaar later ging hij over naar „buitenlandse zaken". In 1939 werd hij tijdelijk zaakgelastigde in Boedapest. Na Kairo, Londen' en Bern ging hi.i in 1956 naar Parijs, waar hij optrad als plaatsvervangend secretaris-gene raal van de NAVO. In 1958 werd hij ambassadeur in Londen en in IS# Parijs. Daar volgde hij de vror Nederlandse minister mr. J. W. 0 i OP. De heer Bentinck heeft een bej| rijke rol gespeeld tijdens het beU van generaal de Gaulle. De veffi ding tussen Nederland en Frait was vaak niet ai te best. Toch z&, baron steeds kans de scherpe pur er af te vijlen. Hij stond bckenil zijn beminnelijk optreden. Hij hiö volledige sympathie van de ni^ Franse president, Pompidou. man ;r. ri De heer Bentinck was commi in het Franse Legioen van Eer, in de Orde van de Nederlandse lJ en commandeur in de Orde van'd je Nassau. In Parijs zal dondo de uitvaartdienst worden gehoudj

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 6