Oe Thant ontbiedt Jarring voor overleg daniela de'altii rijdt mensen dood Studie onbemande reis in ruimte in 1972 beginnen Blad Hartambulance nog op proef deze zomer Dronken man schiet op eigenaar van café Grote vier staan voor akkoord M.-Oosten inslag rohalm Stichting gaat auto keuringen regelen Geen protest onderzoek NAVO Kairo vraagt Nederland om opheldering Akkoord over. grafische cao Jongeling trekt van leer tegen plaii-Beernink NIXONS RUIMTE VAARTPROGRAMMA Niemand geraakt door kogels cAntétorn MAANDAG 9 MAART 1970 HiOTTERDAM De bewoners In Rotterdam-Oost in de Prins liexanderpolder zijn zaterdag tthtig in het geweer gekomen \en plannèn om van hun wijk |t Capelle aan den IJssel een uwe gemeente IJsseldmn te ken. 'en wijk-referendum leverde 10 stemmen op, waarvan 2342 j\en en maar 28 vóór IJsséldam. honderden auto's zijn de 28 rr-stemmen in optocht naar raadhuis van Capelle ge- •ht. Vervolgens ging de hele aret naar het Rotterdamse, stad- jj om burgemeester Thomas- al de 2342 tegenstemmen aan le! bieden. pp de foto: de Capelse jeugd «niving de Rotterdamse invallers jt sneeuwballen NEW YORK Secretaris-ge neraal Oe Thant van de VN heeft gisteren zijn bijzondere be middelaar voor het Nabije Oos ten, dr. Gunnar Jarring, naar New York ontboden voor over leg. Jarring wordt morgen daar verwacht. Thant had eerder gezegd dat in New York een algemeen gevoel van optimisme .heerste na de jongste be sprekingen van de afgevaardigden van de vier grote mogendheden (don derdag) in de Franse ambassade. De Franse ambassadeur bracht Thant vrijdagavond verslag uit over het overleg. Thant wilde geen nade re mededelingen doen maar gaf te kennen dat de Grote Vier enige voortgang hebben geboekt bij hun pogingen tot het opstellen van een vredesformule. Vorige maand.zei Thant, na een ontmoeting met Jarring in Genève, dat de bemiddelaar zijn taak weer zou opnemen wanneer er aanleiding daartoe is. Akkoord Uit goedingelichte bron wordt ver nomen dat Amerika, Engeiand, Frankrijk en Rusland overeenstem ming nabij zijn over vier hoofdpun ten: terugkeer naar vrede in het ge bied; Israëlische terugtrekking uit de bezette gebieden gegarandeerde vrijheid van scheepvaart voor Israëlische schepen in het Suez-kanaal en de golf van Akaba; de legering van een VN-vredes- strijdmacht. In Jeruzalem ontkende de Israëli sche minister van buitenlandse zaken Eban dat er vooruitgang zou zijn ge boekt in het viermogendheden-over- leg. Uit Bagdad wordt gemeld dat president Atassi tijdens een bijeen- a<£ULEN Een Rotterdamse —jhtauto is zaterdagnacht in- £jden op een groepje perso- si dat na een lichte aanrijding „Je autobahn over het ongeval w;d te discussiëren. Drie men- 0)lkwamen om. De bestuurder de vrachtwagen K. S. pro- 'ïofde te remmen, maar slipte "iet door de sneeuw glad ge ien wegdek. tBURG De 29-jarige J. Sle- B.uit Oisterwijk is in de nacht van Üiag op zondag om het leven ge- bij een auto-ongeluk in Til- IDERLIN< I Cypriott JWyk aan INGE onenigheid tussen Cyprioten van Griekse afkomst, ^W\jk aan de dag getreden bij de ljlag op aartsbisschop-president "Marios, heeft het probleem Cyprus la( ingewikkelder gemaakt, als samenleving tussen Griekse en Cyprioten was al zó moeilijk, n^VN-troepen naar het eiland moes- j ''komen om beide groepen uit el- te houden en een conflict tussen jkenland en Turkije te voorkomen, j Dej dc Griekse Cyprioten besluiten wjtryd om de macht uit de vechten, j de Turkse bevolkingsgroep ir in de verdrukking, met een a *we crisis in het Middellandse- ik febied. ET bericht betreffende een nieuwe 1 vredesmissie in het Nabije Oos- kan een van de vele strohalmen ia^ waaraan diegenen zich vastgrij-j rijs die een verder afglijden in het i darras der onverzoenlijkheid willen jgrote mogendheden behoren een te scheppen, waarin Israël èn de ische landen een gesprek over definitieve vredesregeling kunnen inen. )eih komende weken moet blijken, lusland zijn bijdrage wil leveren, dusver heeft het toenadering in Rég gestaan teneinde zijn groep op -—{Arabische landen le kunnen ver- fijen. burg. De auto, waarin hij met nog drie anderen zat, is door nog onbe kende oorzaak op de linker rijhelft over de kop geslagen. ST. MICHIELSGESTEL Op de Esseweg in St. Michielsgestel slipte vrijdagnacht de 31-jarige Chr. J. Groos uit Berlikum tegen een licht mast met zijn personenauto en kwam daarbij om het leven. BIDDINGHUIZEN Bij twee on gelukken in Apeldoorn en Bidding huizen (Oostelijk Flevoland) zijn twee bejaarden om het leven gekomen. De 80-jarige mevr. P. Tukker-de Groot uit Utrecht overleed in een Zieken huis in Zwolle, nadat zij bij een aan rijding tussen twee personenauto's ernstig gewond was geraakt. Bij dit ongeluk werd een echtpaar ernstig gewond. Een verkeersongeluk op de An- hemseweg bij Apeldoorn kostte het leven aan de 83-jarige mevrouw W. J. Oriens uit Groningen. De personen auto waarin zij zat, bestuurd door de 27-jarige B. H. uit Ermelo was bij een inhaalmanoeuvre in een slip ge raakt en van een vier meter hoog talud naar beneden gestort. DEN HAAG Binnenkort begin nen op het ministerie van verkeer en waterstaat besprekingen over de oprichting van een stichting Centraal bureau veiligheidskeuringen voertui gen, die binnen afzienbare tijd de verplichte keuring van motorvoer- utigen moet regelen. De stichting zal o.m. aan de hand van door de minister opge stelde normen instantie aanwij zen die de keuringen zullen verrich ten en daarop ook toezicht uitoefe nen. ROTTERDAM-In antwoord op vragen het het Rijnmondraadslid mr. Adriaansens (lib) over de opdracht van het Rotterdamse gemeentebe stuur aan de NV Naco voor een on derzoek naar de geluidshinder van de luchthaven, deelt het dagelijks be stuur mee niet van plan te zijn tegen dit besluit bij GS te protesteren, om dat Rijnmond daartoe niet bevoegd is. Men vindt het onderzoek een Rot terdamse aangelegenheid waarvan provincie en Rijnmbnd graag de re sultaten willen weten. KAIRO/DEN HAAG Naar het semi-officiële Egyptische blad Al Ah- I ram meldt heeft Egypte Nederland' om opheldering verzocht over berich- ten volgens welke een Nederlandse bemanning met een torpeioboot op I weg is naar Israël. Volgens „Al Ah- j ram" was uit de Oostafrikaanse ha ven Laurengo Marques gemeld dat een torpedoboot met een Nederlandse bemanning op weg was naar de Is raëlische haven Eilat. De woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft zaterdag meegedeeld, dat voorzover hem bekend was. dezer da gen geen stap van de VAR bij de Nederlandse regering is gedaan. komst heeft verklaard, dat Syrië de Palestijnse revolutie met alle be- schikbare middelen zal blijven steu- nen. Risico De Palestijnse commando-organisa ties verklaarden gisteren dat zij Is raëlische burgerlijke doelen zullen treffen waar zij maar kunnen, wan neer Israël niet ophoudt „ongewa pende Arabische burgers" aan te val len. Een. Al Fatah-woordvoerder in Ko penhagen zei, dat iedereen die aan boord van een vliegtuig naar Israël gaat, ernstige risico loopt. De huidige golf van bomaanslagen op vliegtuigen is volgens de woordvoerder slechts een begin van een campagne om de „Israëliche dieven" van geheel Euro pa te isoleren. AMSTERDAM Zaterdag is over eenstemming bereikt tussen de gra fische werkgevers- en werknemersor ganisaties over een nieuwe cao voor het technisch persoi eel en dc chefs. De nieuwe cao gaat met terugwer kende kracht in op 1 februari en geldt voor een jaar. Overeengekomen is een werkelijke loonsverhoging van 5 procent, terwijl een reële inkomensverbetering veilig is gesteld door de lonen met maxi maal 4 procent bij te sturen per 1 juli en 1 november, indien het prijsver loop daartoe aanleiding geeft. De leeftijd waarop het volwassen loon wordt bereikt wordt terugge bracht tot 22 jaar en de vakantietoe slag is verhoogd tot 3Vt maal het weekloon. Van het per onderneming te verdelen gemiddelde bovenmini- male loon zal 5 procent in de indivi duele uurlonen worden verwerkt. In dagbladondernemingen zal voor de vrijdagnachtdienst een extra toe slag van 50 procent gaan gelden. De jeugdvakantie is uitgebreid tot en met 18 jaar terwijl de vakantie voor alle Werknemers in 1971 met een dag zal worden verlengd. Tot en met 18 jaar zal een dag per w ek vrijaf vor- den gegeven voor een vak- of vor mingscursus. V er hoging kiesdrempel (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het GPV-Tweede Kamerlid P. Jongeling heeft zich za terdag op het Gelders Appel van het GPV' scherp gekeerd tegen het plan van minister Beernink en enkele grote partijen de kiesdrempel te verhogen. Als de drempel wordt verhoogd tot twee procent, dan komt alleen het GPV niet meer in de Kamer terug. 'Wat een geweldige sanering', zei de heer jongeling snerend. Het zijn volgens hem juist de grote partijen die het verknoeien. De kleine moeten daarvoor boeten. 'Wie heeft in een vrij land het recht ons een ze tel te ontnemen? Wie heeft het recht het ene ooilam van de arme af te slachten opdat de rijke er feest mee kan vieren?"', aldus de heer Jongeling. Voor het geval de Tweede Kamer de kiesdrempel toch zal optrekken, kondigde de heer Jongeling al aan, dat het GPV zich daarbij niet zal neerleg gen en dat de strijd door zal gaan. kt Keken en rijden gevaarlijk Een Britse Automobiel club neemt alleen leden aan die bereid zijn een verklaring te tekenen dat men als bestuurder zich tijdens het rijden zal ont houden van... roken. Voor al het roken van sigaretten staat in een kwade reuk. Bij het aansteken ervan is de kans op het wegsprin gen van een vonk groot genoeg om te* vrezen dat de automobilist niet zijn volle aandacht aan het verkeer kan geven. Vooral lieden die diep inhaleren wijzen wij nog op dit feit: een wetenschappelijk on derzoek stelde vast dat bij roken-in-de-auto de be stuurder tot vijf en dertig procent van zijn concen tratie verliest. Deur ep slot Privacy is een kostbaar goed maar het artikel is schaars. Wie een. afgeslo ten kamer wil hebben ad viseren. wij het rozet schuifje, dat past op alle soorten deurkrukken. On opvallend sluit u de deur. zonder de knop om te draaien. Slechts met een schroevedraaier bevestigt u. zo'n palletje. Voor f 3.25 .wordt het het uwe in ge reedschapszaken. U hoeft geen geweldige doe-het- zelver te zijn om zo'n handig ding te bevestigen, de gebruiksaanwijzing ver telt u er alles over. Roastbeef met perziken Nodig: een mooie ros bief van 900 g. 1 blik per ziken. 1 pakje Italiaanse saus, (geen tomatensaus!) 2 eetl. water, kopje azijn. Vj kopje sla-olie, '/j kopje perzikensiroop. Giet de perzikschijfjes af. bewaar V) kopje van de stroop. Vermeng de in houd van hel pakje Ita liaanse saus met water en azijn, en voeg onder voort durend roeren hieraan slaolie en stroop toe. Roer dit mengsel met de mixer dooreen tol alle delen zich goed vermengd hebben. Leg de rosbief met daarop de schijljes, in een ondiepe schaal. Overgiet het geheel met de marinade en laat het ongeveer twee uur staan. Van tijd tot tijd het vlees even omdraaien zo dat het met de marinade doordrenkt wordt. Na twee uur wordt het vlees gebra den. Hoelang, dat hangt af hoe u het vlees het liefst hebt: doorbraden dan wel rauw. Zodra één zijde van de rosbief gebraden is, dc perzikschijfjes in de pan meebraden met de tweede zijde van het vlees. Serve ren m'et een kroon van meegebraden perziLschijf- jes. bij kleine gebakken aardappeltjes, een ge mengde sla en een goed glas wijn. Als dessert: schijfjes appel met plakjes pittige kaas. Sate- pennen De blokjes-vlees-op-hou- ten-perinetjes uit de Chine se keuken hebben we le ren waarderen als saté - de pennen zijn overal te koop. Heel gezellig en vlug klaar is een voorge rechtje of snack bij de borrel: rijg aan de pennen stukjes ananas, mini-wors tje. zilveruitje, augurkje, blokje kaas. radijsje, of Frans vruchtje. U fanta seert maar wat en lel vooral op de kleur. Hebt u een grill: week 16 ge-, droogde pruimen, kook ze 12 minuten, uitlekken, pit ten verwijderen. Vul de pruimen met chutnev, wik kel er een half plakje ba con om, op saté-pennen prikken afwisselend met blokjes appel. tomaat, kaas. Op de grill bakken, af en toe besmeren met boter. U kunt de pruimen ook vullen met kerrierijst, dan blokjes worst mee- roosteren, meldt Ben Kuy- per in zijn boekje Warme voorgerechten (Zomer en Keuning Wageningen). Buiten maats "Wij hebben schoenen tot maat 52. ondergoed maat 68, ja. mannen in die maat bestaan werkelijk: we leveren pantalons aan heren die "160 cm in de band" meten". Aan het woord de chef verkoop van Outsize Man Shop, de enige zaak op het Europe se vasteland. In Engeland zijn er verschillende Grote Maten-zaken. in Duitsland slaat zo*n zaak niet aan. daar kopen de (dikke, lan ge. brede) heren der schepping liever een maat- costuum voor zevenhon derd gulden. Outsize Man levert confectiecostuums. speciaal ontworpen voor de buitenmaatss man van ƒ230.- tot ƒ370,-. Pantof fels, straks sandalen, mo dieuze overhemden, pya- ma's, sokken, handschoe nen. -zakdoeken, bretels, truien, sportkolberts, hoe den: niets is te gek of te groot. Omdat het de enige is hier het adres: Weena 148 in Rotterdam, tegeno ver Centraal Station, naast het Hiltonhotel. De prijzen zijn niet buiten de maat: een geheel lederen schoen met opgestikte naad voor 49.50. extra grote sokken tervleen ƒ3.95. Ondergoed van katoen interlock 4.95. pantalons van 55,- tot 75,-. (Van.een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De eigenaar van een café aan de Oude Bin nenweg en zijn vrouw hebben zaterdagavond in eens levens gevaarlijke situatie verkeerd toen een zwaar beschonken man van- af de straat een aantal schoten uit een revolver op hen afvuur de. De kogels gingen door het grote raam van het café en sloe gen in de tapkast. Het echtpaar stond juist daar achter, maar zij werden niet gewond. Op hun aanwijzingen kon de po- I litie vrij snel de vermoedelijke da- der arresteren. Het is de 61-jarige K. de V. uit Rotterdam. Hij woont boven de zaak. Volgens de politie heeft De V. echter verklaard niets met de schietpartij te maken te heb- ben. De eigenaar van het café, de 48- jarige J. Timmer, zei er van over tuigd te zijn dat De V. de dader is. j Enige tijd voordat hij zaterdagavond j met 9 mm kogels het pand doorzeef- de was De V. zwaar dronken binnen- i gekomen waarop Timmer hem wei- I I gerde te tappen. I De V. was naar buiten gelopen. Het j j echtpaar zag hem daarna nog enkele malen voorbij komen. Toen vermoed den zij reeds dat de man iets van plan was. Overigens heeft de heer Tim mer vaker moeilijkheden met De V. gehad. Toen de laatste klant was vertrok ken en de heer Timmer en zijn vrouw alleen in -de zaak waren liep De V. opnieuw in de richting van het café. Mensen op straat zagen hoe hij plotseling een revolver uit de zak haalde en enkele malen vuurde. De V. werd in zijn woning boven het café gearresteerd. Toen de politie arriveerde ging hij boven uit het raam naar de drukte op straat kijken. KEY BISCANE De Ver enigde Staten moeten in 1972 be ginnen om plannen te maken voor een „grand tour" van onbe mande ruimtevluchten naar de planeten Jupiter, Saturnus, Ura nus, Neptunus en Pluto. Dit heeft de Amerikaanse president Nixon zaterdagmiddag in Key Bisca- ne gezegd. Hij stelde dat in dit decennium moet worden begonnen met derge lijke vluchten, en hield daarbij een duidelijke slag om de arm. Over een streefdatum heeft hij zich niet uitge laten. Wel wenste de Amerikaanse president te benadrukken dat de kos ten van het toekomstige ruimtevaart- programma zo veel mogelijk beperkt moeten blijven. TSK Hij pleitte voor internationale sa menwerking in de ruimtevaart en stelde als doel de landing van de n>:-ns op Mars. Pe „grand tour" zou een onbemand ruimteschip gedurende elf jaar langs :1e hemellichamen van ons zonnestelsel voeren en daarbij een afstand afleggen van .vijf miljard kilomter. Het pleidooi van vice-president Spiro Agnew om it hgt begin van de tachtige rjaren een mens op Mars te brengen, werd niet door Nixon on dersteund. Hij liei zich in vage be woordingen uit over de suggestie van Agnew om in de toekomst een „pen deldienst" aan te leggen tussen de aarde en ruimtestations en deelde slechts mee dat een dergelijk project in studie is. Er is reeds een experimenteel ruimtestation in de maak, het Apollo Applications Programme, dat binnen enkele jaren klajr is voor lancering, zodat in het komende decennium mensen maanden achtereen in ruim- tewerkplaatsen onderzoekingen kun nen doen. De directeur van de NASA, dr. Thomas O. Patne deelde mee dat een beslissing over het zenden van een bemand ruimteschip naar Mars niet vr 1976 zal hoeven te worden j genomen. „In de jaren 1983. 1986 en 1988 zal de positie van Mars ten op zichte van de aarde deze reis moge lijk maken. V. Voor het zover ïs, ten echter een pendelsysteem en een lanceerstation in de ruimte zijn ont wikkeld". aldus Paine. „Het maken van dergelijke tours moet mogelijk worden door de ontwikkeling van door kernenergie aangedreven raket ten." naad die inscheuren op de naad van het broekje tegengaat. NIJMEGEN Déze zomer nog zullen de eerste hartambu- lances in dienst komen in de om geving van Nijmegen. De proef neming met twee speciaal uitge ruste ambulancewagens voor het snel vervoeren van hartpatiënten zal twee jaar duren. Op verzoek van de Wereld Gezond heid Organisatie zullen in dezelfde periode alle hartinfarcten worden ge registreerd. Voor deze proef, die in een aantal Europese landen wordt gehouden is in Nederland het rayon Nijmegen aangewezen, omdat dit gebied met een kwart miljoen Inwoners een doorsnee geeft van de sociologische verhoudingen ten opzichte van de rest van Nederland. Zodra een hartinfarct bij een pa tient wordt vermoedt waarschuwt de huisarts de plaatselijke GG en GD. die op zijn beurt de ambulance alar meert en via een directe teleofonvr- binding met de ziekenhuizen St. Rad boud en St. Canisius de dienstdoende artsen op de hoogte brengt. Hartmassage De ambulance rijdt langs het zie kenhuis, waar de arts instapt, en zei vervolgens koers naar de patient. Ter plaatse kan de arts een onder zoek instellen en tegelijkertijd de pa tient behandelen. In een speciale af deling met in beide ziekenhuizen on geveer twintig bedden, waarvan ar vier permanent bewaakt kunnen worden, wordt de patient verder be handeld. In alle ambulances worden voorzie ningen aangebracht, als speciale car diologische apparatuur, terwijl de I brancards de toepassing van hart massage in dc wagen vergemakkelij ken. In beide ziekenhuizen kan men be schikken over twee sets apparatuur, bestaande uit een electro-cardiögraaf (hiermee wordt het infarct op papier geregistreerd), een cardióscoop (waar mee de hartslagen op een scherm zichtbaar worden) en een defibrillator (voor de behandeling van bepaalde hartritmestoornissen). Kosten -per set: 20.000. De bemanning van de auto's be staat uit een chauffeur, een broeder verpleger en een arts. In beide zie kenhuizen zal voor de cardiologische afdelingen 24 uur per etmaal een arts beschikbaar moeten zijn. De kosten van het experiment wor den gedragen door het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid, dat eveneens de nodige apparatuur in bruikleen heeft gegeven. In Moskou en Belfast heeft men reeds proeven genomen met hartam- bulances. waaruit het nut van derge lijke snelwagens wel degelijk is ge bleken. In januari van dit ^jaar werden in Nijmegen alleen al 60 hartpatiënten vervoerd doèr de GG en GD. Hof wocr in Europa weer min, temp. gisteren neerslag Amsterdm sneeuw -1 1 Brussel onbew. -6 6 Frankfort onbew. -6 2 GenCve l.bew. -9 1 Innsbruck -3 1 Kopenhagen zw.bew -4 O Locarno Londen l.bew. -3 0 Luxemburg mist -9 1 Madrid zw.bew 2 0 Majorca h.bcw. 5 0 München geh.bew -14 1 Nice- l.bew. 3 0 Parijs sneeuw -0 0.5 geh.bew 8 0 Wenen geh bew -3 0 Zürich mist -11 4 I

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5