UV S laat een punt aan ijverig Unitas 2.01.9 voor Heya Keesie Stichting voor Cruyff eylingen iets sterker in Herby dan fel SJC (1-0) Sjoerd Teske sterke man... ;o Duijndam gele trui Barry Hughes naar Go Ahead 1FC-0DB was .teleurstellend Recordpogingen schaatsdames Ajax verbetert zijn accommodatie DFC gelijk Wereldrecord 1500 meter: Topscorers TOTOCIJFERS KM LEIDSE COURANT 13 MAANDAG 9 MAART 1970 AMSTERDAM „Ik kan met de hand: op het hart verzekeren, dat Johan Cruyff liever vandaag nog dan morgen een contract met Ajax zou tekenen," aldus Ajax-voorzit- ter Jaap van Praag, op een door het bestuur van de Amsterdammers ge houden persconferentie naar aanlei ding van de geruchten over een eventuele transfer naar het Spaanse Barcelona. Twee afgevaardigden van Bar celona zouden zaterdag een gesprek met Jaap van Praag hebben. Op het allerlaatste moment berichtte Jo han Cruyff echter dat de Spanjaar den van een bezoek aan Holland hadden afgezien. Ajax verwacht nu dat Barcelona-trainer Vic Bucking ham woensdag een kijkje komt ne men bij het duel AjaxCarl Zeiss Jena. Inmiddels heeft de heer Van der Meijden het initiatief genomen om een geldinzameling te houden om Johan Cruyff in Nederland te hou den. Het is de bedoeling dat er een stichting in het leven zal worden geroepen, waarvan iedereen lid kan worden wanneer er 25 gulden ge stort wordt. De stichting is aller eerst bedoeld om Cruyff vast te houden. Men is echter ook van plan de andere Ajaxcieden financieel te ondersteunen. •TEYLINGEN e grote derby is in het voor van Teylingen met een 10 rinning beslist. Teylingen, dat er; winnen om ONA bij te hou- i®wist het enthousiast spelend Van zich af te houden. ^jin het begin gelijk opgaande ontwikkelde zich ten voordele kn technisch beter Teylingen jgjde 10 minuut was het P. v. d. 'A die een vrije trap mocht ne- 6p het SJC doel. De bal vloog uiterste hoek. 01. bleef terug vechten maar tot linten kwam het niet. In de le helft ontkwam Teylingen aan ioorboring toen G. v. Maris in t en de bal op de lijn door rhoff gered moest worden. H. {eest had ook al geen geluk zijn schoten. Een goed schot 3»en beter lot dan de staander 4fnd. A. Weijers en J. v. Kes- 0. bleken ook niet in staat om de l»n een betere richting te geven. 31EANTDOCOS li harde, ruwe wedstrijd van üflnt zijde heeft Docos er niet 0-weerhouden de misstap van de week goed te maken met een overwinning. De eerste helft nog afgesloten met een 00 maar na rust kwam men pas los. Na 5 minuten was het ildeman, die er 10 van maak- tauwelijks een kwartier later (iet Hogeboom die er 20 van |jte en S. v. d. Meeuw voegde er 24 minuut een derde treffer jhoe. Met hard spel poogde Flo- een tegendoelpunte te forceren, ■*'en ook lukte. -QUICK STEPS fi wedstrijd met weinig krachts- 3Ëül, maar bij S-TZ geen afwer- ifDe doelpunten vielen beide in 1.eerete helft voor Quick Steps, l/e werden ze gemaakt door Jac- ljd. De Quick Steps doelman 4iam behoedde zijn ploeg voor 1-treffers. 05HOLTE—VTL en sterker Foreholte heeft VTL kunnen omponeren. Een reeds -RIJS De Nederlandse ren- -,eo Duyndam van de Caballero heeft in het stadion van Vin- -ts de tijdrit gewonnen die -4 beslissen welke renner maan- -o de eerste etappe van de wie- ndstrijd ParijsNice de gele mag dragen, nadat Caballero had gewonnen, legde de 1 kilometer af in 1 minuut 16,9 seconde Hde werd de Zeeuw Richard in 1.19,8, derde de Neder- ir Frijters in 1.20,2. ballero behaalde de eerste _s in de ploegenrit. Die ploeg _,de 4 km in 4 minuten 58,8 se- Tweede werd de Franseg J Sonolor, in 5.00,7, derde de _anse ploeg Salvarani in 5.06,6. -] tijden van Duyndams ploeg den waren: 4. Steevens 1.12,6; 5. dn 1.21,9; 6. Holst 1.22,3; 7. Kre- 8. Rentmeester 1.27,2. heeft ook in 1968 en de eerste etappe van Pa- in de gele trui gereden, hij tweemaal zegevierde, voor de overwinning is Eddy Merckx. na tien minuten voorsprong nemend Foreholte door v. Kampen bleek tegen het duidelijk sterker VTL niet veel in te kunnen brengen. In de 20 maker scoorde. Een fout van v. d. minuut was het v. Es die de gelijk- Lans kwam de stand op 12. Na 20 minuten in de tweede helft was het v. Steyn die gelijk maakte. In de 32 voorsprong nam en deze niet laatste minuut was het VTL dat een meer afstand. Een klein incident bij de wedstrijd. De aanvoerder van Forholte P. v. Dijk en de grensrechter werden het veld uitgestuurd om duistere rede nen. TEXAS—VAN NISPEN Op een slecht veld is het van Nispen niet gelukt om dichter bij de concurrentie te komen. Texas wei gerde om te verliezen. In de 7 mi nuut namen zij een voorsprong, die echter in dezelfde minuut door v. d. Linden weer geëgalisered werd. Met ex minuut of tien te spelen kwam Texas aan een gelukkig doelpunt. Door de modder kon de van Nispen- doelman niet meer van de grond ko men en de hoge bal verdween in het net. In de laatste minuut kreeg iWt- teman nog een kans om de gelijk maker te scoren, maar met een re flex-beweging redde de Texas doel man. LISSE—PDK Een goed spelend Lisse heeft PDK prachtig van het lijf gehouden. Reeds in de 5e minuut was het raak. G. v. d. Poel wist de PDK doelman te verschalken. In de 30 minuut juichte PDK. K. v. Amsterdam had een handsbal ver oorzaakt en een strafschop was de beloning. De Lisse doelman strekte zich zchter goed en de stand bleef 10. In de tweede helft weer een strafschop voor PDK. Toen werd echter Baak wel gepasseerd. Lisse werd van nu af aan heer en meester op het veld en met nog twee doel punten van v. d. Poel en Boot werd het tenslotte 31. HAARLEM Barry Hughes ver laat Haarlem per 30 juni 1970. Na vele langdurige besprekingen is nu definitief besloten dat trainer Hu ghes en Haarlem aan het einde van het lopende seizoen uit elkaar zullen gaan na een vruchtbare samenwer king, die ongeveer twee en een half jaar heeft geduurd. Beide partijen betreuren deze stap, de heer Hug hes, omdat hij niet licht een betere werkkring zal vinden, Haarlem, om dat het bestuur ervan overtuigd is dat het moeilijk zal zijn een waar dige opvolger te vinden met de in zet en de vakkennis die van gelijk niveau zijn als van de heer Hughes. JD en ODB hebben in een op J peil staande wedstrijd vele jn onbenut gelaten. De uitslag, _l geeft de verhouding dan ook begon veelbelovend. Al na inuten keek ODB tegen een rstand aan. Cock v. Weerlee de bal vanaf de rechterkant het doel en invaller T. Koppen de voorzet fraai af. dit openingsdoelpunt zakte het eil aanmerkelijk. Wel kreeg enkele goede kansen. Een als kte voorzet bedoeld schot van chtsbuiten ging rakelings voor- Even later speelde de LFC-er lof de bal geheel onnodig op ;eeper Visser terug, waarna een er de bal onderschepte en te- -le paal schoot. 'ik na het begin van de tweede kwam de gelijkmaker tot F. Janse lepelde de bal voor >1. Doelman Visser kwam ge- onnodig uit zijn heiligdom, ia het voor een van de ODB- raartsen een kleine moeite was in het verlaten doel te schie- dit doelpunt nam LFC een digende houding aan. Het ging jeen beetje paniekerig voetbal- lardoor ODB nog enkele kan- eeg. Tot een doelpunt kwam ihter niet meer. De scheids- er leidde goed. Het afgelopen weekeinde zijn in Groningen de Nederlandse, indoor-atletiekkampioenschapven gehouden. Plaats van hande ling was de zeer fraaie Martini-sporthal. Een van de beste presta ties leverde Wilma van der Berg, die op de 60 meter de beste wereldrecordprestatie tot op 0.1 sec naderde. Wilma won de finale in de razendsnelle tijd van 7.2 sec. Mieke Sterk verbeterde het Nederlands record op de 60 meter horden. Zij finishte in een tijd van 8.4 sec. De 500 meter voor dames werd gewonnen door de sterke Sagitta-atlete Tilly van der Mede. Zij versloeg in de finale Souja Drehrr. op de eindstreep (zie foto). INZELL De Nederlandse da- mesploeg, die sinds woensdag in Inzeil vertoeft, zal het komende weekeinde tijdens de open Beierse schaatskampioenschappen pogingen doen om een of meer wereldrecords scherper te stellen. Aanvankelijk lag het in de bedoe ling ook aan midweekse wedstrijden in Cortina d'Ampezzo deel te ne men, maar overvloedige sneeuwval moest de organisatoren tot afgelas ting doen besluiten. Op maandag 16 maart keren de dames, met trainer Broekman, naar Nederland terug. De wegen van de heren lopen uit een. Peter Nottet, Eddy Verheyen, Jan Palsma en Jan Bazen vertrek ken in de loop van maandag naar huis. Schenk, Verkerk en Bols blij ven tot na Pasen in Finland en Noord-Noorwegen voor een tournee. Jappie van Dijk hoopt op persoon lijke records bij de titelstrijd van Beieren. Inmiddels is het zo goed als zeker jaar uit in het CIOS te Overveen dat de conditietraining, die jaar in is gehouden, naar Soesterberg wordt verplaatst. De KNSB hoopt door centralisatie van de dit jaar voor het eerst onder leiding van de Arn hemmer Henk Gemser staande we kelijkse bijeenkomst de reiskosten voor de niet westelijke rijdsters en rijders te beperken. AMSTERDAM Ajax maakt een bescheiden begin met de uitbreiding van de accommodatie in de Water graafsmeer. De noodtribunes aan de beide lange zijden van het veld zullen de komende weken worden vervangen door een permanente voorziening door de bestaande zi- tribunes tot de grond' toe door te trekken. Daardoor komt Ajax op een winst van 1500 plaatsen, zodat er dan ruim 26.000 toeschouwers aanwezig kun nen zijn. Overigens heeft Ajax in de „ijskast" nog altijd de plannen liggen om de staantribunes uit te breiden en te overkappen. „Maar om dat te realiseren moeten we zeker één maal en misschien zelfs wel twee keer kampioen worden," al dus voorzitter Jaap van Praag. De lichtinstallatie bij Ajax komt er wellicht op korte termijn nu de KNVB er naar streeft dat alle ver enigingen in de eredivisie een eigen installatie hebben. Morgenochtend worden vertegenwoordigers v?n de bond en technici van Philips in de Watergraafsmeer verwacht om de situatie in ogenschouw te nemen. Zoals bekend had Ajax zelff al het voornemen om een lichtinstallatie aan te schaffen. Men verwacht ech ter nu door bemiddeing van de KNVB goedkoper uit te zijn. VEENDAM DFC heeft het in het verre Veendam niet moeilijk gehad de club van die naam van doelpunten af te houden. En omdat de Dordtse ploeg zelf ook niet tot scoren kwam bleef de stand als waarmee begon nen was: 00. Te solistisch opereren van Vermo len en Bouman mag daarvan als grootste oorzaak genoemd worden. Tweeduizend toeschouwers hadden ten slotte alle reden zich bekocht te voelen, omdat nóch DFC nóch Veen- dam tot iets goeds in staat bleek. Teske, met gesloten ogen, be laagt Unitas' uitstekende keeper INZELL Kees Verkerk en het buizenmysterie. Het zou de titel kunnen zijn van een span nende detective-roman. Maar de hoofdrolspeler heeft weinig van een super geheim-agent uit de zeventiger jaren. De enige over eenkomst ligt waarschijnlijk in het mystieke vlak, het ongrijpbare, ondefinieerbare van de alles- kunner. Verkerks hulpmiddel op de tweede dag van de vijflandenwedstrijd in het met ideale weersomstandigheden den gezegend Inzeil: Nieuwe buizen onder de schaatsen. Verkerk had weer een houvast, een soort talis man, leidend tot de topprestaties van weleer. Bijna geruisloos glijdend (het is n~t of hij een wankelmotor heeft typeerde Peter Nottet raak) bleef Verkerk in de eerste rit van de 1500 meter eentiende van een seconde on der zijn eigen wereldrecord. Feitelijk bedroeg het verschil slechts vier honderdste seconde, maar de 2.01,96 werd tot 2.01,9 afgerond. Die buizen, die doén het 'm", reageerde Ver kerk onmiddellijk na het uitrijden, wijzend naar zijn schaatsen. Het gebeurde in de vroege och tenduren. De kleine Puttershoeker, dit seizoen zo gekweld door een lang nawerkende ziekteperiode had za terdag, toen de langverbeide zon ein delijk boven het zwaar besneeuwde Inzeil was verschenen, met onbe hagen naar zijn resultaten gekeken. „Die 500 meter ging nog wel", al dus de oud-wereldkampioen, „maar op de vijf kilometer reed ik geen meter. Toen ik vorig jaar het we reldrecord op 7.13,2 bracht, toen voelde ik het over mijn hele li chaam. Dat mist ik nu." Verkerk ging zoeken naar een oorzaak. „De vorige wereldrecords vestigde ik steeds nadat ik nieuwe buizen had genomen," slipte het door zijn hoofd Zijn plan stond vast. Schaatsfabri- kant Jaap Havekotte pakte bereid willig een brandertje uit zijn voor- raadtas en verwisselde de versleten ijzers voor nog ongebruikte die de mentaal ongekwetste Verkerk naar het mijlrecord droegen. Derde record Het was de derde wereldrecord- verbetering op de in fabelachtige staat- verkerende kunstijsbaan dit weekeinde. Het nog niet eens er kende record van ISU-sprintkam- pioen Valeri Moeratov (38.73 secon den) had twee keer een correctie ondergaan. Zaterdag flitste de Ja panner Keiichi Suzuki naar 38.71 se- sonden en een dag later, toen de wedstrijden drie en een half uur eerder begonnen en de zon het be- befaamde glij-ijs tevoorschijn had getoverd, bleef de Zweed Hasse Boerjes daar met 38.46 seconden on waarschijnlijk ruim onder. Het gran dioze afscheidsfeest van het schaats seizoen 1969/1970 werd met een vier de wereldrecord besloten. Jan Bols, eveneens profijt trek kend van de buizentruc, beëindigde vooral dankzij een sterke 10.000 me ter (15.11.1) de grote vierkamp met een puntentotaal van 171.512, 0.246 punten beneden het oude record van Göran Claeson. De recordregen ver drong de vijflandenwedstrijd eigen lijk wat naar de achtergrond. Vol gens de verwachtingen zegevierde Noorwegen (293 punten) met grote voorsprong. Zweden, dat in de sprin tersklasse gemakkelijk met de No ren kon wedijveren, maar bij de all-rounders (met een teleurstellen de Claeson) veel moest prijsgeven, werd met 231 punten tweede, voor Nederland, dat in de sprintersgroep ver achter bleef. Grootse wijze De wedstrijden werden zaterdag, toen de zon juist op tijd bezit ge nomen had van het witte Inzeil, op grootse wijze ingeluid. De oud re cordhouders op de sprint, Keiichi Suzuki en Hasse Boerjes zweepten elkaar zo op, dat de Japanner de nog nauwelijks plaatsgenomen toe schouwers (plus minus 2000) meteen een wereldrecord van 38.71 seconden voorschotelde. Boerjes, die als laat ste de ongunstige binnenbocht trof (door de ontzagwekkende snelheid van ongeveer 50 kilometer per uur werd hij onhoudbaar naar de sneeuwrand gedreven) bleeff slechts weinig achter: 38.83. In totaal zou den acht specialisten beneden de veertig seconden blijven. Daarbij was geen Nederlander. Peter Nottet was met 41,08 seconden (twaalfde) nog de beste Oranjerijder. 1. Ove Kindvall - Feijenoord 21 2. Willy v. d. Kuylen - PSV 16 3. Johan Cruyff - Ajax 14 4. Willy Brokamp - MVV 13 Dick van Dijk - Ajax 13 5. Sjaak Roggeveen - Holl. Sp. 12 Piet Keizer - Ajax 12 6. Harald Berg - ADO 11 7. Jürgen Jendrossek - NEC 10 Antal Nagy - Twente 10 Janusz Kowaiik - Sparta 9 Ivan Mraz - MVV 9 Ruud Geels - Feijenoord 8 Wytze Couperus - Haarlem 8 Wietze Veenstra - PSV 8 LEIDEN UVS heeft een kost baar winstpunt laten liggen in de strijd tegen het Gorinchemse Uni tas. Twee maal kwam er een UVS-treffer op het scorebord. Twee maal ook konden de Róód- witten weer langszij komen. Soepel veerde Poot op, uittorenend boven Lardé. Tussen de als adelaar» neerduikende spelers bevond zich Jan de Boon, die de 1* de modder „dood" gevallen bal onder Slooa door schoof. Dat betekende 11. De tweede akte werd vrijwel identiek, zij het dat UVS' treffer reeds in de tweede minuut na rust ontstond. Ton van Dinten, die als linker vleugelspeler de ruimte heeft, die hij indertijd (bij zijn eerste optre den) als spitsspeler miste, en bo vendien mede, dank zij zijn verbe terde balbeheersing (afschermen van de bal en zuiver plaatsen) zelfver zekerder is geworden, deponeerde de bal vanaf de vleugel in de spits waar Jan Leget en Leo Holl elkaar in de weg leken te lopen. Beiden wilden, aanzetten om te schieten. Alleen Le get („Ik werk niet in het wilde weg, ik overzie liever eerst de situatie, vandaar dat het wat langzamer gaat" is zijn stelregel, maar in dit geval handelde hij zeer snel en resoluut) schoot echter. Tot zijn verwondering draaide de bal in de uiterste hoek, na eerst de paal te hebben ge schampt. Ook nu viel Unitas ver terug. Van verweer was nauwelijks meer sprake. Alleen De Boon vormde voor lopig met de ditmaal onopvallende Muller (in zijn dadendrang werd hij wellicht geremd door het ontbre ken van Van Ligten) de voorhoede. UVS combineerde inmiddels inzicht- loos. Een spelpatroon dat slechts zel den door schietwerk werd onder broken. Er hingen niettemin nog meer goals in de sneeuwlucht Voor al toen Muller werd vervangen. De donkere Gorcummer wilde, om zich niet te laten kennen, een blessure simuleren, maar verraadde zich toen hij zich bij de zijlijn nog in een twee gevecht stortte. Het weloverwogen spelende UVS, dat naliet het tempo te verhogen, werd ontnuchterd toen zich plotseling in haar strafschop gebied meerdere Unitas-spelers ver gaarden. De defensie, die daarvoor nauwelijks moeilijkheden had ge kend, wist met deze concentratie van spelers geen raad. De voordien opnieuw weinig zacht zinnig opgetreden B. Poot nam in een onbewaakt ogenblik de bal vol op de wreef en dat was 22. Tussen allerlei incidentjes door (Henk Rols rug werd door scheidsrechter J. Harmse eenmaal aandachtig beke ken, bovendien werd veelvuldig hét valbreken van vele spelers getest) consolideerde Unitas met lange trap pen dit kostbare gelijkspel. Voor UVS zou er nog voldoende KEES VERKERK .fenomeen DWS—Telstar NAC—SVV FeijenoordADO DOS—MVV FC TwenteGo Ahead PSV—Sparta Holland SportNEC HVCHelmond Sport Vc indamDFC Sjoerd Teske, tydens UVS Unitas, de man waar alles om draaide, eer te behalen zijn geweest als zij zich niet had laten ontmoedigen door het weinig elegant uit de weg gaan van de moeilijkheden door Unitas. Als golfbreker werd tevens in de verdediging teruggetrokken Jan de Boon. Bovendien maakte Stamkot zijn keepersfaam eindelijk waar. Spitsspeler Sjoerd Teske vertoefde in een oase van rust toen hij in die 7e minuut beheerst aan kon leggen voor een vrij ongevaarlijk uitziend schot, waarop doelman Stamkot zich kon instellen. Hij deed het wat te rustig, zodat de bal juist de doellijn had overschreden toen Stamkot op de grasmat arriveerde. Behoudens een gevaarlijke situatie kort daarop toen UVS-goalie Wij nand Sloqp een aanval van Unitas nog juist kon bezweren door zijn hand op de schoen van een der aan vallers te leggen, was het woord voorlopig aan UVS. Unitas, zo enthousiast gestart, trok geschrokken de als de gevaarlijkste aanvaller gestarte, zwaargebouwde Poot terug in de middenlinie. Het hielp niets. Een gapend gat bleef. Het was dus niet verwonderlijk dat de buitenspelers Jan Verver en Ton van Dinten zonder werk bleven staan. Unitas' centrum was zwak, waar om dan omwegen gezocht? Vanaf de rand van het strafschopgebied volg den meer pijlen. In deze periode was er niets van te merken, maar toen de blokkade eenmaal weer goed functioneerde en Poot grovere tack les begon toe te passen, hervond Unitas zich weer. UVS kreeg toen voornamelijk te maken met de in het betaalde voet bal (DOS) niet geslaagde J^n de Boon. In de 25e minuut bleef hij op miraculeuze wijze van een treffer verwijderd. De bal werd in zijn rich ting gekopt. De Boon kopte langs Sloos, maar alsof er plotseling een hand vanuit het houtwerk kwam, sprong de bal via de binnenkant van de paal naar de zijlijn. UVS duizelde echter, kon zich niet bevrijden van de overigens lichte druk van Unitas en raakte zelfs in paniek toen vijf minuten later Van Gelder de bal hoog voorzette. Den Bosch—Willem II 1 GraafschapElinkwijk 3 HDVSWageningen 3 DrenteVelox 2

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 13