PTT zorgt voor primeur: computer tekende zegels jjj Meer invloed van de wetenschap Kamer trekt kromme grens Utrecht en Holland recht Tachtig militairen zijn terug van weggeweest Feijenoord wacht andermaal bijzonder moeilijke opgave TUNESIË IS DANKBAAR UNIEK IDEE ONTWERPER VERRASSEND LIJNENSPEL Nieuwe stichting chr. onderwijs Academische raad adviseert: niets van Schoonhoven krijgt ruimte 19» 9 VRIJDAG 6 MAART 1970 IUTRECHT Opgericht is de stich- jig Nederlandse Protestants Christe- jke Schoolraad (NPCS), centraal or- an van de besturen- en personeel- rganisaties op het gebied van het jtestants-christelijk kleuter-, basis- buitengewoon- en voortgezet on- rwijs. JJiermee is een einde gekomen aan k bestaan van het convent van het totestants-christelijk onderwijs, dat »naf 1960 deze functie heeft vervuld. In de nieuwe stichting participeren L besturen- en personeelsorganisa- es via de pas opgerichte besturen- v jad protestants-christelijk onderwijs t [Nederland en de contactraad van J trsoneelsorganisaties van het chris- Tü llijk onderwijs. Hadres van de stichting is Oostein- e 114, Voorburg. 1258 15Ï10 20S10 |i nederland nederland nederlanc 25Ï10 45S20 nederland nederland EINDHOVEN Voor het eerst zijn post zegels ontworpen met behulp van een com puter, die een tekenstift bestuurde voor de nieuwe serie zomerzegels, waarvan de ver koop dinsdag begint. Het idee is van de grafisch ontwer per R. Oxenaar, die op de gedachte kwam toen hij van de Nederlandse Bank de opdracht had gekregen een bankbiljet te ontwerpen, waarbij zo mogelijk gebruik moest worden ge maakt van technische middelen om tot een zo zuiver mogelijk beeld te komen. Op dit probleem was al lange tijd gestudeerd, met als gevolg, dat Joh. Enschedéé éen Zn. te Haarlem (druk ker van onze bankbiljetten) besloot een „numeriek bestuurde" tekenma chine te maken. Dat gebeurde met medewerking van computertechnici van de technische hogeschool te SCHIPHOL „Voor m'n ge- loel heb ik voor 't eerst in m'n (lilitaire diensttijd iets nuttigs ïdaan", zegt een van de tachtig lilitairen. Hij is niet de enige. zijn terug van drie maanden 'eggeweest en mogen nu tot :n het eind van de maand op gemak staan. Operatie .ampspoed" is geslaagd. Twee twee minuten vliegen •acht de vrijwilligers donder- ig op vaderlandse bodem: Tu- >sië is herinnering geworden. Blakend van gezondheid lopen de ilitairen losjes de vliegtuigtrap af, rwelkome door koperen klanken in de militaire kapel. Veel bruine 'zichten, veel fototoestellen en fol- ^Joristtsche voorwerpen, zoals krui- IBten, dierenhuiden en kameelzweep- les, die mooi dienst kunnen doen als buwc-stompstok". Ze zien eruit alsof e langdurig met vakantie zn ijge- •jjOjKst. •'7>.Weggaan is leuk, maar teruggaan agq beter", roept een militair. Voordat ak<% moeders, vrouwen of verloofden rin3°gen begroeten, moeten ze zich d|irst aan een uitgebreide controle on- da#rwerpen: de inentingsbewijzen rorden zorgvuldig nagekeken en dan lat het met ontblote bovenlijven, lar overheen losjes een jas geslagen, lar de röntgenwagen buiten. JANNEN Vervolgens worden ze in de perska- br toegesproken door generaal-ma- Jor N. Berguys. Dat gebeurt in ge gierde taal: „Mannen", zo zegt hij, li hebt gered wat er te redden viel. i hebt bergen werk verzet. U hebt pien wat 'n allesverpletterende wa- frmassa voor ravage kan aanrichten. nam een gigantische opdracht mee j uw plunjezak en u hebt uw taak Itstekend uitgevoerd". De generaal Tijgt een warm applausje. En wat zeggen de militairen er zelf »n? „Ja, we zijn ervan overtuigd dat nuttig werk hebben gedaan. Er bestond een groot gebrek aan drink water. De waterputten waren totaal vernield of volgespoeld met zand. We hebben die eeuwenoude putten leeg- gegraven, zodat het welwater weer kans kreeg, en hersteld, zodat ze nu veel beter functioneren dan ze ooit hebben gedaan". „We hebben geopereerd in het zwaarst getroffen gebied. Ons kampe ment was opgeslagen in Kairouan, waar we een drinkwaterleiding heb ben aangelegd van zo'n 1600 meter lengte, en verder hebben we de irri- gatiewerken van Sidi Boud Ali ge deeltelijk hersteld. De Arabieren wa ren enorm dankbaar, maar toch was het moeilijk met ze in contact te ko men". GASTVRIJ „De bewoners zijn erg gesloten. Maar wanneer het je lukte in hun tent te worden uitgenodigd, door ze bijvoorbeeld ergens mee te h lpen of door ze een pakje sigaretten te geven, toonden ze zich enorm gastvrij. Je kon alles van ze krijgen. Wat je ook aanwees, je kreeg het onmiddellijk. Behalve hun vrouw, want die bleef altijd zorgvuldig op de achtergrond". Tijdens de weekeinden mochten de militairen „passagieren" in Tunis of in andere plaatsen aan de kust. „We hebben nooit moeilijkheden met de bevolking gehad. De commandant had ons aangeraden niet in burger te gaan, maar in ons uniform en ik ge loof, dat die militaire kleding ons be scherming heeft gegeven. Er zijn wei nig problemen geweest". „We hebben ook 'n dijkje rond een dorp gelegd, omdat de bewoners an ders niet terug durfden te gaan. Ze ders niet terug durfden te gaan. Ze zijn doodsbang voor nieuwe overstro mingen, maar dat dijkje is volkomen nutteloos. Het is ongeveer drie meter breed, een paar meter hoog en van 'zand. Tegen een overstromingsramp kan het niets uitrichten, maar de mensen kwamen tenminste uit hun tenten en we hebben ze een veilig gevoel gegeven". AFSCHEID „Het afscheid is gisteren met een parade gevierd. De officieren hebben als dank een ere-medaille van de Tu nesische regering gekregen. Zelf kre gen we 'n door Arabieren bewerkt koperen herinneringsbord. Morgen komt de tweede ploeg van tachtig man terug. Ongeveer dertig man blijft tot eind maart om te zorgen voor de verlading van het materieel, dat per schip gebeurt". Het zijn brokstukken van gesprek ken met vrijwilligers, die blij zijn weer thuis te zijn. Geduldig luisteren ze nog naar de toespraak van de Tu nesische ambassadeur in ons land, de heer Salah Ladgham, die in rap Frans een overvloed aan complimen ten spuit: „Jullie overwinning op de natuurkrachten is een roemrijke bladzijde in de geschiedenis van het Nederlandse leger, een overwinning die niet minder is dan het winnen van een oorlog". Daar kunnen ze het voorlopig mee doen. Wanneer de generaal en ambassa deur vertrekken, wordt de ploeg keu rig in de houding afgemeld. „Tsjonge, in de houding, dat ben ik in die drie maanden behoorlijk ontwend", fluis tert een militair. Dan storten ze zich in de armen van hun vrouwen, ver loofden, moeders en schoonmoeders, waarbij de gebruikelijke vreugdetra nen worden geschreid. Voorlopig is het een paar weken op de plaats rust geblazen. Eindhoven. Deze samenwerking luidde voor de ontwerper een avontuurlijke periode van experimenteren in, die uitliep op zijn voorstel om het met een serie postzegels te proberen. De PTT had grote belangstelling. De verwezenlijking van het idee ver liep in voortdurende wisselwerking: aan de ene kant schetste de ontwer per een reeks basis-structuren, die aan de computer-technici werden voorgelegd. Bepaalde delen bleken in ponsbanden aanwezig te zijn of wa ren via een nieuwe codering in de gewenste richting te vormen. Aan de andere kant bleken de gegevens die de computer de tekenarm toediende, verrassende structuren op te leve ren. Op deze wijze is de hele postzegel reeks tevoorschijn gekomen, die niets „voorstelt", oo kal een unicum in de filatelie. Reeds nu blijkt, dat verzamelaars voor deze zegels stuk voor stuk boeiend door een ver fijnd lijnenspel grote belangstel ling hebben. Jdal militairen die gistermiddag da®i Tunesië terugkeerden, wer- Ji bij hun aankomst op Schip- doorgelicht in een gereed- ^■anaV röntgenauto. Op de foto militairen voor. en na de FTd „behandeling". (Van onze onderwjjsredacteur) DEN HAAG De Acade mische Raad wil een versterking van de positie van het weten schappelijke corps in de univer siteitsraad die minister. Veringa ontworpen heeft. Om een goed beleid te verzekcren, moet volgens een meerderheid van de Academische Raad de universiteits raad bij de organisatie en coördinatie van het onderwijs en d.e weten schapsbeoefening het akkoord van het college van dekanenhebben. De Academische Raad schreef dit gisteren in een brief aan de minister. De raad wil in de universiteitsraad hoogstens één kwart studenten en hoogstens éénkwart leden van het niet-wetenschappelijk personeel. Daarnaast is aangedrongen op de waarborg, dat de universiteitsraad „in overeenstemming met" het college van dekanen handelt. Inlichtingspliclit In de brief worden nog vele andere vasn alle lagere organen ten opzicte van de hogere moet worden vastge legd. Een kleine meerderheid ver^ klaarde zich tegen de uitdrukkelijke Gistermiddag is Barbara Parkins, bekend als Betty Anderson van de tv-serie Peyton Place, op Schiphol aangekomen, zonder dat de verslaggevers en fotografen het merkten, want die hadden haar later verwacht. In een bruingevlekte, lange slangenleren mantel mengde ze zich tussen de passagiers en werd pas later „achterhaald". Barbara gaat de hoofdrol vervullen in de KRO- film Puppet on a Chain, naar het verhaal van een her&inesmokkel, die in zijn geheel in Amsterdam en Schiphol wordt opgenomen. Haar tegenspeler is de Zweed Sven Bertil Taube. Een der op Schiphol op te nemen scènes is het binnenrollen op de bagagetransportband in de aankomsthal, waarmee morgen een begin wordt gemaakt. Barbara Parkins zal voor de opnamen voor de film telkens vanuit Londen naar Amstetrdam reizen. Met haar medehoofdrolspeelster in Peyton Place Allison (Mia Ferrow), die onlangs aan een tweeling het leven schonk, heeft ze geen contact meer. Ten slotte voor de Pey ton-Place fans: uo» de 532 afleveringen is nog niet de helft op de (Tfeder- landse) beeldbuis vertoond. Het namaakdorpjg in Californië is intussen wel afgebroken. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren de wat gril lige grens tussen de provincie Utrecht en Zuid-Holland recht ge- tiokken. Met uitzondering van mejuffrouw A. M. Goudsmit van D'óó had de Kamer er geen bezwaar tegen, dat de gemeente Schoonhoven over de provinciegrens uitbreidt met het gebied van Willige-Langerak. Voor de concentrische uitbouw van de stad krijgt Schoonhoven er verder 260 hectare van Bergambacht erbij. Bij de gemeente Oudewater, die dan geheel bij de provincie Utrecht wordt gevoegd komt Hoenkoop, waarmee het reeds sterk verbonden is. Ook de be woners van de Buurtweg, sterk op Oudewater aangewezen, wor den inwoners van Oudewater. Studie Uit de mededelingen van minister van binnenlandse zaken mr. H. K. J. bevoegdheid die de minister zou krij gen om de openbare universiteiten aanwijzingen te geven. Met een duidelijke meerderheid heeft men zich uitgesproken voor het terugbrengen van het macimale aan tal leden van de universiteitsraad van zestig tot veertig. Maar het maximaal aantal leden van het college van be stuur wil men verhoogd zien van vijf tot zeven. Ingrijpen Kroon Met een grote meerderheid vraagt men de minister om een versterking van de mogelijkheid dat de Kroon ingrijpt wanneer de bestuursorganen van een universiteit besluiten zouden nemen die in strijd zijn met de wet of het algemeen belang. Beernink bleek, dat er hard wordt gestudeerd op een grote agrarische gemeente in het zuid-westen van Utrecht. Het is dan niet onmogelijk, dat de bewoners van de Buurtweg dan weer in deze agrarische gemeen te terecht komen. Over de overige grenswijzigingen deelde de minister mee, dat het ge bied van Woerdense Verlaat, Snelre- waard en Williskop nog in studie is. Gouda Voor de uitbreiding van Schoonho ven in westelijke richting wilde mi nister Beernink niet wachten op de gemeentelijke herindeling van de Krimpenerwaard. Het is vrijwel ze ker, dat de Krimpenerwaard niet één gemeente wordt. De gedachten van de minister gaan uit drie of vier ge meenten. Een probleem, dat zich voordoet is de uitbreiding van de ge meente Gouda. Het standpunt namelijk, dat deze stad niet aan de overkant van de Hollandsche IJssel mag uitbreiden is verlaten. Er moet daar ruimte komen voor huizenbouw en industrie. Minis ter Beernink dacht dat over goed een jaar het wetsontwerp over de Krim penerwaard bij de Kamer zou worden ingediend. De heer M. W. Schakel (ar) betoog de, dat de stad Schoonhoven na de oorlog de meeste kans voor ontwikke ling heeft gehad. De ruimte, die de stad zoekt in westelijke richting is ROTTERDAM Feijenoord staat alweer voor een moeilijke opgave. Amper vier dagen na de uitvoering van het Oostduitse sneeuwballet in het Walter Ul- bricht-theater, worden de Rot terdammers geconfronteerd met het Haagse ADO, dat in de laat ste competitie-wedstrijd, tegen i stadgenoot Holland Sport, voor 1 het eerst sinds weken weer een nederlaag leed. ADO. immer moeilijke tegenstander voor Ernst Happelsformatie. zal ze ker gebrand zijn op een uitstekend resultaat. Met de /crmociende reis van Oost-Duitsland nog in de benen, zou het niet eens zo verwonderlijk Ij zijn wanneer de stadionbewoners één g of méér punten zouden verspelen aan de felle Hagenaars. Ajax zal zich in de wedstrijd tegen Haarlem ongetwijfeld willen revan cheren voor de 31 nederlaag, die de volgelingen van Rinus Michels tegen Carl Zeiss Jena leden. Derhalve lijkt een bijzonder zware dag voor Barn,- Hughes (volgend jaar overigens oefenmeester van Go Ahead) en Haarlem in het verschiet te liggen. Sparta, na de verrassende uitscha keling voor de vaderlandse voetbal beker, nog slechts uit op incidentele succesjes, trekt naar de Lichtstad, waar het in het strijdperk moet tre den tegen PSV. Een lastige wedstrijd voor de Rotterdammers. Waarschijn lijk zelfs te lastig. Holland Sport is op Houtrust gast heer van het Nijmeegse NEC. Dat de Haagse gastvrijheid zo ver zal strek ken dat NEC de volle buit mee naar huis kan nemen ligt echter niet voor de hand. Zeker niet nu Sjaak Rogge veen zich mentaal weer zo gesterkt voelt na zijn productieve wedstrijd tegen ADO. Laatste jaar? SVV lijkt bezig aan zijn eerste en tevens laatste jaar als Neerlands ere- divisionist. De Schiedammers ontbe ren vooral de juiste mentaliteit om zich met de andere eredivisie-vereni gingen te kunnen meten, terwijl de verdediging met doelman Eddy van der Roer aan het hoofd te veel zwak ke plekken vertoont om de vijande lijke aanvallers te kunnen afweren. SVV trekt naar Breda waar de strijd tegen het door Leo Canjels gecoachte NAC wacht. Een lastige opgave voor de Schiedammers, die met een pun tenverdeling al in de wolken zouden zijn. Een nederlaag ligt echter voor de hand. Dick Beek deed vorige week Excel- I sior de „bekerdas" om. Of hij er in de competitiewedstrijd tegen DWS weer I in slaagt vier maal de roos te treffen I lijkt niet waarschijnlijk. Dat zijn j ploeg, Telstar, echter met de volle i winst gaat strijken lijkt een logische conclusie na de opmerkelijke resulta- i ten van Telstar in de afgelopen we ken. Vooral ook omdat DWS nog steeds zijn draai niet heeft gevonden. DOS MVV wordt het treffen tussen twee versterkte defensies. Vooral voor de Utrechtenaren is het zaak de poort achter gestoten te hou den. Een nederlaag tegen Brokamp c.s. zou immers de bewoners van de Galgenwaard nog meer in de zorgen drukken. Streekderby Twente Go Ahead blijft ondanks de matige prestaties van deze twee Oosterlingen een onvervalste streek derby, waar weinig van te zeggen valt. Misschien dat het terreinvoor deel voor de mannen van Theo Pahl- platz van doorslaggevende betekenis is. AZ'67 GVAV tenslotte zal meer boeiend dan fraai worden. Wanneer AZ-doelman Gerrit Vooys niet weer zijn traditionele blunder maakt, lij ken er voor de Alkmaarders weinig hindernissen te liggen op de weg naar de volle buit. SJAAK ROGGEVEEN niet voldoende. De opbouw moet con centrisch zijn. Vandaar dat men over de provinciale grens trekt. De ruimte binnen de Rondweg is onvoldoende. Een bezwaar tegen het voegen van Hoenkoop bij Oudewater is, dat Hoenkoop administratief vast zit aan Polsbroek en Benschop. Maar voor de rest, aldus de heer Schakel, hoort Hoenkoop geheel bij Oudewater. Ook de Buurtweg is op Oudewater aange wezen. De stad komt eindelijk weer bij Utrfecht. De bisschoppen krijgen posthuum toch nog hun. zin. Minister Beernink kopt meedelen, dat Oudewatcr na 700 jaar weer naar Utrecht ging. Het uitgangspunt van de grenswijziging is, aldus de minis ter, nieuwe kansen aan Oudewater te geven. In tweede instantie onder streepte de heer Schakel dit. De wet gever moet de ontwikkeling van de kernen in het groene hart van Hol land niet afremmen. Het bezwaar van mejuffrouw Goudsmit van D'66 was, dat Hoen koop niet van Polsbroek en Benschop mocht worden afgesplitst zonder dat hierover degelijke studies zijn ver richt. Ook de argumenten van de mi nister voor de uitbreiding van Schoonhoven vond mejuffrouw Goudsmit niet overtuigend. Niet aarzelen Met de aaneenvoeging van Oude water en Hoenkoop moeten we niet aarzelen, zei de heer T. Tolman (c.h.) daarentegen Oudewater heeft geen passende ruimte meer. Ook Schoon hoven en Willigen-Langerak zijn sterk met elkaar verbonden. De te- j genwoordige grens loopt zelfs dwars door een fabriekscomplex. Ds. H. G. I Abma van de SGP vond, dat de mi- I nister het hem maar moeilijk had ge maakt met de koppelverkoop. Oude- j water verkeert ruimtelijk niet in zo I grote nood. dat spoed moet worden, j gemaakt met de grenswijziging. Het bezwaar van de uitbreiding van Schoonhoven is, dat de gemeen schap van Willigen-Langerak wordt doorsneden. Ds. Abma zei. dat de SGP heel voorzichtig haar stem zou uitbrengen. De WD had geen be zwaar tegen de grenswijzigingen, zo bleek uit het betoog van de heer L. M. de Beer. Als argument noemde hij de omstandigheid, dat er in Hoenkoop geen enkel café is. En, voegde minis ter Beernink er later aan toe, ook geen voetbalveld. Mevrouw A. Groensiuit-van der Kallen (kath. v.) kreeg van minister Beernink nog de verzekering, dat Hoenkoop later niet weer bij een an dere gemeente werd ingedeeld. Zij noemde dat maar voetballen. Ook de heer C. Laban (soc) waarschuwde te gen mogelijk geschuif heen en weer. De Tweede Kamer zal woensdag over het wetsontwerp stemmen. Prins Bernhard, op weg naar Indonesië en Japan waar hij de Nederlandse dag op de we- I reldtentoonstelling te Osaka zal openen maakt eerst een rond- 1 reis door Azië. Gisteren was hij in India, waar hij in New Delhi een bezoek bracht aan premier mevrouw Indira Gandhi.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9