=Half Europa op volle stranden en afgeladen campings Koningin ontsteekt op 5 mei vlam voor Sint Laurenskerk Costa Brava: dorado voor wie van erg veel drukte houdt KORTSTE WEG GAAT OVER DIJON HOOGTEPUNT BEVRIJDINGSFEEST Joseph Johan >AC en BUA 'aan samen Tips voor prive-reis 8 TT^TU^.. Oostenrijk krijgt bijbelgenootschap Man (32) wurgt zonder motief Brandoorzaak bejaardenhuis blijft raadsel )ed werk van TNO brand in Woerden jl Achram: Israël krijgt toch wel ïhantoms uit VS 7 VRIJDAG 6 MAART 1970 Als nieuwste „nationale /or atie" zijn gistermiddag minister jins en voetballer Cruyff van thiphol vertrokken, waar zij avonds met hun echtgenoten Inzaten aan een diner ter ge- genheid van het tweede eeuw- iest van het wassenbeelden- 1 useum van Madame Tussaud Londen. Het was een bonte mengeling steravondwant in het museum Bin internationaal beroemde en mams ook wel beruchte „persoon- Wnkheden" in was vereeuwigd. Minister Luns vond zijn beeld 1 twee jaar wat „bleekjes ge- mrworden". Aan het diner rees de directeur van Ttissaud r Cristopher Chancellor, mi- Ister Luns nog om zijn streven ngeland naar Europa te rengen. Op Johan Cruyff is de keus invallen om als eerste volgend iar in was te worden ver- juwigd voor de afdeling van het yiissaudmuseum, die in Amster- jj am zal worden geopend. Tijdens e vliegreis praatten Neerlands lairste minister en voetballer ier de overeenkomst en verschil ■en politiek en sport. Op de foto minister Luns met ■t echtpaar Cruyff. Geen ijsberen maar overwintering (Van onze radio- en tv.redactie) HILVERSUM In tegenstelling tot de aankondiging in de omroepbla den zal de NOS-televisie op zondag avond a.s. via Ned. 2 niet de film ..Redt de ijsberen" uitzenden, maar de documentaire „Barre overwinte ring op Spitsbergenn". Dit is een ver slag van de vorige winter gehouden expeditie onder auspiciën van het Wereldnatuurfonds en het RIVON. Drs. Dierdorp leidt doopsgezinden AMSTERDAM Drs. S. C. Dier dorp te Zutphen is benoemd tot voor zitter van de Algemene Doopsgezinde Sociëteit voor de periode tot oktober 1971. Sinds oktober nam hij deze functie reeds waar. Drs. Dierdorp is geen theoloog. In de bestuurdersvergade ring werd tevens afscheid genomen 1 van ds. J. J. J van Sluijs, die van I 1963 tot 1969 voorzitter van de ADS I was. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Belangrijkste manifestatie van de 5 mei viering wordt dit jaar de natio nale bijeenkomst in de Rotter damse Sint Laurenskerk, die wordt bijgewoond door de Ko ningin. Bij haar aankomst, 's morgens om kwart over tien, zal zij een uit Wageningen overge brachte fakkel in ontvangst ne men om daarmee de bevrijdings- vlam voor de kerk ontsteken. Drieduizend mensen uit alle groe peringen van ons volk en uit alle provinci zullen er aanwezig zijn. Prof. J. Presser en de dichteres drs. Maria de Groot zullen spreken. Na afloop ervan zal voor het stad huis een openluchtmaaltijd (met Zweedse bevrijdingsbroden) worden gehouden, gevolgd door een drie kilo meter lang défilé van „alles wat in de haven rijdt en beweegt" langs het stadhuis. Hiervoor zullen de bovenlei dingen van de tram moeten worden weggebroken. BEZINNING Dit deelde gisteren mr. H. A. M. T. Kolfschoten, voorzitter van het natio naal comité 25 jaar bevrijding mee. Hij zei. dat de jubileum-viering voor al het karakter van bezinning zal dragen. Dit blijkt niet alleen uit het motto I „Vrijheid, ook voor de ander," maar j ook uit het grote aantal manifestaties in het land, die hier op zijn gericht. De belangrijkste daarvan is de lande lijke manifestatie Balans 70 in de nacht van 4 op 5 mei in de Hilver- sumse Expohal. Voor deze discussie- en bezinningsbijeenkomst zijn groe peringen en personen uit het hele land ingeschakeld, ouderen zowel als jongeren, die vooral dit onderwerp zullen behandelen: wat hebben wij met onze vrijheid tot nu toe gedaan. Uit deze bijeenkomst naar voren gekomen ideeën of eisen zullen door het nationaal comité ter kennis van de overheid worden gebracht. „GOEDE ZAAK" Mr. Kolfschoten: „Ik vind dit soort bijeenkomsten een goede zaak, want het is nu eenmaal een feit, dat men op het ogenblik zeer genuanceerd te genover een feest staat. Wij zijn ons ervan bewust, dat het vooral onder de jeugd nogal weerstand ondervindt. Begrijpelijk, voor haar is de oorlog historie, zij is er niet emotioneel bij betrokken. Maar ik zou het een sma delijke zaak vinden als daardoor ook de oudere generatie, die nog vele vaak zeer trieste herinneringen aan de oorlog heeft, een herdenking werd ontzegd." Vooral voor de jeugd en veelal op voorstel van de jeugd worden in vele plaatsen tentoonstellingen gehouden, die informatie geven over de oorlog. De belangrijkste daarvan is die in de Amsterdamse Nieuwe Kerk. Andere Amsterdamse manifestatie: de ten- tenstad op de Dam, waar jong en oud op allerlei manier creatief bezig kun nen zijn. Het Haagse comité heeft zijn plan nen nog niet gereed. Vast staat alleen nog maar, dat s middags een défilé wordt gehouden op de Scheven in gse boulevard, waaraan oud-strijders, verzetsmensen en vertegenwoordigers van de koopvaardij en visserij deel nemen. Zoals bekend, trok het comité de oorspronkelijke plannen (kosten 1.3 miljoen gulden) vorige maand in nadat er felle kritiek op was geko men. LUDIEK Ter gelegenheid van de 5 mei-vie ring zendt de NOS 's middags een ludiek programma uit, dat onder aus- picistaat van het nationaal comité. Voorts heeft het comité een goed kope herdruk laten verschijnen van „In de schaduw van gisteren" een kroniek van het verzet door H. M. van Randwijk en speciaal voor de jongere scholieren van Een paar minuten is het stil van Pierre Jans sen. WENEN De Oostenrijkse protes tanten krijgen dit jaar hun eigen bij belgenootschap. Dat gebeurt bij gele- i genheil van de vergadering van Europese bijbelgenootschappen, die van 21 tot 26 september in Wenen wordt gehouden. Tot nu toe werd de j bijbelvoorziening in Oostenrijk ver- i zorgd door het Brits en buitenlands bijbelgenootschap. DEN BOSCH Zonder daarvoor een duidelijk motiel te hebben wurg de de fabrieksarbeider W. van R. (32) uit Heesrh in de nacht van 10 op 11 juni vorig jaar zi.in vrouw Lenie. De ïfficier van justitie, mr. J. Booster, achtte het bewijs geleverd dat de man met voorbedachte raad te werk was gegaan en eiste tien maanden gevangenisstraf met aftrek van voor arrest en onvoorwaardelijk ter be schikkingstelling a de regering. De fabrieksa; beiier bevestigde voor de rechtbank, die op 19 maart vonnis zal wijzen zijn daad. Hij heeft zijn vrouw met de handen gewurgd nadat ze thuis kwnm van een bustrip. I Haar lichaam werd in de omgeving verborgen. I Nadat de man morgens naar zijn schoonouders was gegaan om te ver tellen dat zijn vrouw niet was thuis gekomen, viel hii al bij het eerste verhoor door de politie door de mand. Hij werd direct overgebracht naar de psychiatrische observatiekliniek. De geesteszieke man was stukgelopen op de passiviteit va- m vrouw. DRIEBERGEN De oorzaak van de brand in het bejaardenhuis in Driebergen, die in de nacht van 12 op 13 januari zeven mensenlevens eiste, zal altijd een raadsel blijven. Uit het in opdracht van de officier van justitie in Utrecht, mr. H. W. Overbeek, ingestelde ondegzoek is in ieder geval niet gebleken dat sprake is geweest van een strafbaar feit. Over de juiste oorzaak bestaan alleen vermoedens. Een daarvan is het om vallen van e»»n lampje, waardoor kortsluiting is ontstaan met een brand als gevolg. rtai mi,OERDEN Na een dag en nacht 1 werken kon de brandweer don- lagmorgen om vier uur inrukken if het terrein van de NV Indu- en handelmij. ArieBlok. ink zij het TNO dat met springs- ïn wekte, was uiteindelijk de =iende en gloeiende massa mais- cose in stukken en brokken toch de silo naar beneden gekomen, rwoor was de stortsleuf van de jes bijna volledig met snijbranders negebrand teneinde de opening aan Jnderzijde zo groot mogelijk te en. >or het goede werk van de Woer- e brandweer kon de brand uit- elijk tot een van de dertig silo's irkt blijven. Tijdens de brand t het bedrijf dan ook praktisch .-naai doorgedraaid en ook de ver- produktie zal geen vertraging Jrvinden. Bij de firma Blok is Ei vooral zeer content over de hulp Sim en de laatste weken van het 1» heeft gekregen. Berichten als Hdie hulp hebben gefaald, missen !*«3om elke grond. jklRO Volgens de hoofdredac- tvan het Egyptische blad Al m zou president Nixon gunstig n beschikt op de Israëlische aag van nieuwe Phantom- en ïsjiawk-vliegtuigen. ït uitstel van het antwoord van >er4n aan premier Meir is slechts 'zuiver theatrale manoeuwre. zo wojft Mohammed Heykal. Hij Mit dat met dit jongste besluit de ""Arikanen overduidelijk hun vijan- '"^id tegenover de Arabieren heb- .getoond. iNDEN In Engeland is een fusie in de luchtvaart op han- Gisteravond is bekend geworden .BOAC van plan is de British ed Airways (BUA) over te ne- De besprekingen zouden al in ■rergevorderd stadium zijn. H Britse regering, eigenaresse van AC. zou in principe achter de staan, mits de financiële rege- •Dfeanvaardbaar is. 00<t BUA is de grootste Britse parti- fre luchtvaartmaatschappij. ,5)00pdienst Capitol évangelie Centrum ^LVERSUM Ed Peereboom t voor de NOS-radio een repor- over een doopdienst in het Capi- 'ïvangelie Centrum van Johan bach in Den Haag. Er worden ?ssies gegeven van de dienst en |oop door onderdompeling, bene vraaggesprekken met de evan- 't en enkele dopelingen, tzending op woensdag 11 maart Van 19.10 tot 19.30 uur op Hilver- II. Naar de Cosla Brava kan men op verschillende manieren. Hef snelst (in twee uur) natuurlijk per vliegtuig. De trein doet hel in 40 uur. de luis in twee tot drie dagen. Wie per eigen auto gaat. kan hel zo snel doen als hij zelf wil. De folders geven er zonnig.voorrang aan. Spanje, de Costa Brava. het zuiden, de zon: het is het favoriete pak ket vakantievermaak. dal hij reisbureaus én de Neder landse toerist bovenaan staat. Spanje is in. de statistieken illustreren hel. Niet alleen voor de Nederlandse vakantievierder. ook voor die vele anderen. Vorig jaar boekte de Spaanse zQn 21 miljoen toeristen een Europees record. En dit jaar zal. zo verwacht Madrid, dit record opnieuw worden gebro ken. Want ondanks die stromen, ondanks de volle stranden, on danks het gejoel in pretcentra aan de kust. blijft Spanje favo riet bij een steeds groeiende groep. En omdat Spanje hij het grootste deel van die groep het zelfde is als Costa Brava, con centreert zich die hele massale stroom op die enkele honderden kilometers tussen de Franse grens en Barcelona. Daar ligt het accent van Span- jes toerisme, daar ligt half Euro pa op het volle hete strand. Zo vol, dat men er in juli en augus tus nauwelijks meer een rustig plekje vindt. Waarom? Waarom, vraagt menig reisbu reau zich af, waaróm blijft die voorkeur van de toerist voor dit Overvolle Méditerranee-strand zo groot? Waaróm kiest men steeds weer jaren achtereen juist dit stuk Europa, terwijl er toch zoveel andere vakantiestreken zijn. waar men rustiger en even zonnig zijn luttele vrije weken kan doorbrengen0 Het antwoord is even simpel als kort: omdat de doorsnee toe rist juist graag in die volle cen tra zit. De doorsnee toerist zoekt de drukte, het gezelschap van duizenden anderen, de voilé stranden en terrasjes. De door snee toerist is niet graag alleen. Hij zoekt het vertier. En omdat elk reisbureau dat weet, blijft de stroom doorgaan. Elk weeleend zetten volle vlieg tuigen hun passagier-massa's af. hotels zijn tot het laatste bed bezet en op de campings bouwt men opgewekt tentenstraten. Rust en privacy zijn begrippen die men aan de Costa Brava niet wil kennen. .~r &m mm - Vissersbootjes aan het strand, pittoreske bezienswaardigheid >oor wie voor de Spaanse kust kiest. Parel Maar natuurlijk: er zijn voor het miljoenen sterke legioen ook andere argumenten. Het belang rijkste is het natuurschoon. Want dat moet zonder overdrijving ge zegd: de Costa Brava is "Spanjes parel. Wie de kust kent van Port Bou tot Gibraltar zal het be amen. De grillige rotsen, de wit te stranden, de baaien en het bosrijke achterland, vrijwel ner gens anders vindt men ze zo in Spanje. De Costa Brava is een paradijselijke streek, die alles biedt wat men van een vakantie verwacht - een altijd warm schijnende zon. eèn blauwe zee, comfort en vermaak. Smalle dorpsstraatjes, wit te huizen, bougainvilla En het is er niet overmatig duur. De tarieven van hotels, restaurants en campings liggen nog altijd onder die. weljce op vaderlandse bodem worden be rekend. Attracties Dan toch maar weer naar Spanje? Naar Llorct de Mar. Tossa. Sitges of Calella' Naar de zwarte signorita's en de tore ro's? Naar het strand en de pai- menboulevardjes? Voor wie de massa's gemakkelijk over het hoofd ziet. zal dat geen vraag zijn. De attracties van de streek zullen blijven trekken. De stierengevechten in de are na's van Barcelona. Tarragona en de toeristenplaatsen, de pael la-visschotels. die voor een prik in elk restaurant worden opge diend. de sardana-voorstellineen van Catalonische volksdansgroe pen. het glas goede Spaanse wijn op het strandterras. dc ro mantische sfeer 111 de talrijke nachtclubs, het altijd hele zand en het blauw van een lauwe Mêdilerranee. Dat alles bij elkaar vormt de grootste gemene deler van wat de Costa Brava te bieden heeft. En nog elk jaar worden er meer attracties aan toegevoegd. Meer waterskischolen, meer hotels, meer bungalows en meer cam pings. De Spanjaard geeft de toerist ruim 'haan. Begrijpelijk, want hij verdient er miljarden aan. Zoveel, dat het toerisme zelfs de belangrijkste inkomsten bron werd. «Vol En voor wie de drukte liever mijdt? Voor hem is he» vinden van rust als het zoeken naar een speld in een hooiberg. De indivi duele trekker zal ervaren dat het "complet" op hoteldeuren 's zo mers vrijwel algemeen geschre ven wordt, dat de campings niet dan met grote moeite een ach- teraf-plaatsje vrijmaken, dat men soms uren rijdt - soms tot in de nacht om althans een schamel onderkomen te vinden. Want al verrijzen dan elk jaar nieuwe hotels, ze kunnen de vraag niet aan. En met de cam pings is het net zo. Op de kam- pcerplaatsen vlak aan het strand vindt men meestal al helemaal geen plaats. Hooguit de cam ping. honderden meters van het strand en daarvan gescheiden door een drukke weg en een spoorlijn, biedt nog wel eens een paar vierkante meter. Maar de op rust gestelde toerist zal er nauwelijks vinden wal hij in va- kantiedromen voor zich zag. De enige mogelijkheid om al thans nog enige privacv te vin den. is het zo noordelijk moge lijk te zoeken. Ver van de grote weg. die via Le Perthus. figueras en Gerona de grote autostroom naar de kust voert. In dorpjes als Llansa. Cadaques. Rosas en La Escalla vindt men vaak wat meer rust dan in de vakantie- trekkers uit de folders, meer strand om de benen te strekken en meer kans op een hotelbed. Maar met zekerheid is ook' dat niet te zeggen, want elk jaar krijgt ook dc massa greep op zulke onontdekte dorado's. Tochten Heeft men eenmaal een on derkomen. een hotel, een cam ping of een appartement, wat doei men dan in Spanje? Na tuurlijk: liggen aan het strand. Maar zelfs de meest fervente zonliefhebber wil ook wel eens wat anders. Voor de automobilist zal dat niet zo'n probleem zijn. al moet hij er wei rekening mee houden, dat hij op de weg al gauw ook in het drukke vrachtverkeer zit, want Catalonië is een van Span jes belangrijkste industriegebie den. Maar buiten' die hoofdwe gen (meestal maar eenbaans oppassen met inhalen!) gaat het en vindt hij dorpjes die nog niet zijn overspoeld door de toeris- tenstroom. Vaak zeer armoedig, heet en stoffig, maar het drinken van een glas wijn in een echte Spaanse herberg is er even ver frissend als exclusief. Natuurlijk hoort ook een tocht naar Barcelona op het program ma thuis, al was het alleen maar om te wandelen op de ramblas of op de Plaza de Cataluna. Met zomaar wat rondlopen proeft men overigens het beste de sfeer van de miljoenenstad (vergeet ook de kleine zijstraat jes en de marktjes niet). Wil. men op de culturele toer. dan ligt uiteraard een bezoek voor dc hand aan la Sagrada Familia. de monumentale kathedraal, die hoewel nog maar voor een kwart klaar een bezienswaar digheid van de eerste orde is. Als men na zo'n wandeling nog niet door de hitte bevangen in. kan men ook nog even in de haven gaan kijken, waar een ge trouwe kopie ligt van Columbus Santa Maria Montserrat Andere tip: een bezoek aan het 50 km van Barcelona gele gen klooster Montserrat boven op een 720 meter hoge steile bergrug. Een "must" op het pro gramma. maar ook hiervoor geldt: men is niet alle'en met de geblakerde madonna, honderddui zend andere toeristen komen er ook. Dat hangt .ook af van de rou te. De kortste is die over Dijon. waar men langs verschillende wegen kan komen: via Antwer pen. Brussel. Bergen. Reims en Troves; via Hasselt. Luik. Luxemburg. Mctz en Nancy en via Hasselt, Namen. Dinant en Verdun. Alle routes zijn 575 km lang. Vanaf Dijon kan men hei beste rijden via Lyon. Montélimar. St. Esprit. Nfmes. Montpellier en N'arbonne-. Daar vandaan is het dan nog 254 km naar Barcelona. Uiteraard zijn er nog andere routes o m. die via Lille. Pa rijs en Clermond Ferrand maar die over Dijon is de kort ste. al zal men ook op deze rou te in het hoogseizoen op stagna ties moeten rekenen. Tip voor onderweg: stop de reis tijdig om nog onderdak voor de nacht te vinden.Veel hotels zijn 's avonds vol en zoe ken in het donker kan veel na righeid opleveren. Wil men een goedkoop hotelletje, dan is men het beste af met het plattelands hotel. bekend als ..logis de Fran- Tips voor de Spanje-ganger die er prise op uittrekt. Voor de keuze van een hotel kan men terecht bij het Spaans Verkeersbureau (Laan \an Meerdervoort 8. Den Haag). Voor een tweeper- soonskamer in een luxe hotel betaalt men ongeveer 50 gul den per nacht, een eerste klas hotel vraagt 25 gulden, een tweede klas hotel ongeveer 12. In pensions liggen de tarieven rond de I0 gulden. Campings vindt men overal. De beste (en de duurste) lig gen vlak aan het strand. Voor het overnachten met tenten en caravans worden over het al gemeen bescheiden bedragen gevraagd. De ..Internationaler Camping Führer" geeft uitge breide informatie over "de kwaliteiten van de campings. Wie een bungalow (lees: zo merhuisje) of appartement wil. kan bij een reisbureau binnenstappen, naar het Spaans Verkeersbureau gaan of bij de ANWB een lijst met adressen aanvragen. In de meeste, wat grotere, plaatsen is het mogelijk auto's te huren. Voor de Fiat 600 (Seat in Spanje) betaalt men per dag I? gulden plus 15 cent per kilometer, voor een Fiat 1500 20 gulden (20 cent per km). j Een goede gids: die van de ANWB. Men vindt er letter lijk alles in. Vergeet niet de internationale reis- en kredietbrief van de ANWB mee te nemen. Bij pech kan deze van grote waarde ziin. Zeker in Spanje, waar de hond in Barcelona; een eisen kantoor heeft. Voor zulke trips is het bezit .van een auto overigens geen vereiste. De Spaanse VVV's or ganiseren er dagelijks bustochten naar toe. evenals tochten worden ondernomen naar vele andere bestemmingen. Voor weinig geld kan men ge makkelijk heel Catalonië ver kennen. De toerisme-industrie in Spanje is goed georganiseerd. Vrijwel elk dorp heeft een infor matiekantoor. waar men kan boeken, zelfs voor een boot- of vliegtocht naar Malorca. Voor veel toeristen vormen zulke trip> een welkome onder breking. Want niet iedereen hardt hel in de hele zomerzon van het volle Costa Bravastrand. BEeld uit het binnen land. waar men het echte Spanje leert kennen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7