et koe uit en thuis jVisinstituut kan lu ruimer werken DUIZENDEN GAAN OP DE LOOP EEG-SMOKKELAARS ZIJN VINDINGRIJK Ontvoerde Stefano is weer terug Statenleden maken verkiezingstoer in bus voor Hoesch Gunstig jaar A Nieuw gebouw kost 2,1 miljoen Zakenlieden aangehouden Boer Achterberg: Boerderij-ruil voor vakantie Nederland- Engeland Sergeant droeg vredesteken Pele geslaagd 13 VRIJDAG 6 MAART 1970 Het instituut voor visserijpro- dukten TNO te IJ muiden heeft thans de beschikking over een zeer moderne, volautomatische visrookinstallatie. WERKHOVEN (Utrecht) Boer Cornelis Achterberg gaat dit jaar, met zijn vrouw en ze- 'en kinderen, op vakantie. Voor het eerst van zijn leven. Tot nu pe stonden de koeien die nu eenmaal moeten worden gemol- hem en zijn gezin slechts toe dagjes uit te gaan. Achterberg (46)„Het zit er dik in dat we deze zomer echt et vakantie gaan. We zitten niet om zuurstof verlegen en het at er ook niet om dat we persé in een bos willen liggen. Nee, te willen eens uit ons werk en graag met boeren in andere stre len van ons land praten." gMaar wie zullen zijn zestien 'peieu melken? Hij ziet drie mo- fykfoden: 1. een plaatsvervan- f\r! 2. de koeien meenemen met jkantie; 3. ruilen met een boer t het gebied, dat hij wil bezoe- tn; dit betekent dat Achterberg it huis van een boer in Lim- forg, Zeeland of Friesland be- jfkt, dié in dezelfde periode i weken op Achterbergsboer- w (rij wil wonen om de provincie te leren kennen. \recht i jjln zo'n geval doen beiden al- kn het hoogst noodzakelijke %rk zo als het voederen en mel- i van de koeien. Ëoer Achterberg heeft ernstig over - (gen zijn koeien, die luisteren naar lubbelzinnige namen als Krom ten, Scheefhoorn, Pluimstaart, '^bbel Blik en Likspeen, mee te ne- naar het vakantie-oord. Hij kwam zelfs tot de conclusie dat het plan uitvoerbaar was. Toen zijn idee bekend werd, kreeg hij brieven met aanbiedingen van mensen, die wei landgratis beschikbaarstellen. Uitvoerbaar? Europa Camping in Valkenburg bood hem weidegrond aan en het Shetland Pony Park in Slagharen schreef: „We hebben 500 paarden en pony's en daar kunnen 16 koeien nog wel bij Het is trouwens niet zo moeilijk de koeien in een vèe-auto te laden en in een vakantie-oord grasland te huren („ik kan het betalen als het moet"). Maar het „koeien meenemen" heeft één groot bezwaar. Achterberg: ..Vakmensen hebben me verteld dat door verandering van het gras de koeien van streek zullen raken en minder melk zullen geven. Zijn ze weer thuis dan komt er nog een week bij om weer op toeren te komen." En dat kan niet, vindt Achterberg, die teveel van zijn dieren houdt om ze „heen en weergesjouw waar ze on- pan een onzer verslaggevers) ig^lJMUIDEN Het Instituut lor Visserijprodukten van TNO ^.left gistermiddag een nieuw ge- te IJmuiden in gebruik ge ien. De oud-voorzitter van de ingsorganisatie van TNOdr. van Eekelen verrichtte de ope- ig. De kosten van de bouw in- bsief de technische voorzienin- m, bedroegen 2.100.000. Iet het nieuwe gebouw krijgt het tituut aanzienlijk meer mogelijk en voor het verrichten van speur- "k ten behoeve van de visverwer- ide industrie. Belangrijk werk doet 1 instituut voor verbetering van de 'aliteitvan de vis. tien mensen per jaar kunnen worden opgeleid. Een zeer belangrijk projekt van TNO is het geschikt maken van vis meel voor menselijke consumptie. Men is hiermee ver gevorderd. Er wordt al samengewerkt met een geïn teresseerd bedrijf om een viseiwit- concentraat in prnduktie te nemen. Het voedselprobleem in de ontwikke lingslanden zou door gebruik te ma ken van de viseiwitten dichter bij een oplossing komen ACHTERBERGze helen Kromhoorn. Pluimstaart en Dubbel Blik (Van een onzer verslaggevers) POZZUOLI De uittocht in j het door een vulkanische uitbar- j sting bedreigde Italiaanse Pozzuo- li duurt nog steeds voort. In de ze voorstad van Napels blijft de grond langzaam schuiven. Maar niet alleen hier worden de men sen angstig, ook in de buurt van andere plaatsjes aan zee zijn hon derden gezinnen naar het binnen land vertrokken. In totaal zouden er uit Pozzuoli en naaste omgeving van de 70.000 men sen die daar wonep al meer dan de helft zijn geëvacueerd of vrijwillig weggegaan. Ooggetuigen beweren dit tenminste. Volgens de plaatselijke overheid zouden er 15.000 zijn ver trokken. Temperatuur In de naburige kustplaatsjes Bacoli en Baia was he- de laatste dagen warmer voor de tijd van het jaar dan gewoonlijk. De temperatuur van de jwavelbronnen van Baia stegen van 45 graden tot 55 gisteren. Duikers geloven hier niet in, de oorzaak moet iets anders zijn. zeggen zij. Vissen zijn zeer gevoelig voor vreemde „luchtjes" onder water en dan maken zij wel dat zij wegkomen. De bodem van Pozzuoli was de laat ste zeven maanden een kleine meter naar boven gekomen. Ook in Baia was iets dergelijks waargenomen. Van vissers kan men verhalen ho ren over veel dode vis in hun netten, hetgeen het gevolg zou zijn van gas sen die uit de zeebodem naar boven komen. De deskundigen vermoeden dat zich een onderaards kratermeer aan BRUSSEL Een opgerolde kleine groep zakenlieden heeft in de afgelopen jaren vele inge nieuze manieren ontdekt om met behulp van fraude op Euro pees niveau voordeel te pluk ken van de EEG-hepalingen. Hun handel in eieren bijvoor beeld bood ongekende perspec tieven. Men importeerde zeven miljoen Engelse eieren in Nederland, trans porteerde ze dan zogenaamd naar Zwitserland, maar in werkelijkheid naar België via Frankrijk Deze han del leverde driemaal winst op. Bij de invoer van de eieren uit En geland verklaarde men dat de eieren in transito waren, waardoor het hoge tarief op eieren van buiten de Euro- markt werd vermeden. Vervolgens werden de eieren omgetoverd tot Ne- het vormen is heigeen vroeger of la ter tot een vulkanische uitbarsting kan leiden. De grond schuift niet al leen, maar stijgt ook. Elke dag met ongeveer één centimeter. derlandse eieren en ving men subsi die voor de export van dit product naar Zwitserland ^ls niet-EEG land. Ten slotte profiteerde men van de hoge eierprijzen m België. Smokkelaars De Belgische politic is ervan over tuigd dat de vier zakenlieden, die zij heeft aangehouden, zeker 350.000 aan deze methode verdiend hebben. De ingewikkelde bepalingen voor de uitvoering van het prijzenstelsel heb ben de smokkelaars nieuw jachtter rein geschapen. Onlangs kwam er uit België in En geland een lading „rundvlees". Deze bleek te bestaan uit vijf ton rund vlees. verdeeld over vijftien ton oude spoorstaven. Op spoorrails bestaat geen exportsubsidie maar voor rund vlees kan die wel dujzend gulden per ton bedragen. Huib Goudriaan ken. Ze willen trouwens het hele be drijf nalopen. „Maar", zegt Achter berg, „zonder iets ten nadele van de ze mensen, te willen zeggen: ze zitten niet in het vak, en zien het allemaal te luchthartig. Daarom zal het er wel op uit draaien dat ik een plaatsver vanger zoek." Eerst kennismaken De Werkhovense veehouder. Lcem- kolkweg 12, ziet meer in zijn denk beeld met boeren te ruilen, die ook met vakantie willen. „De koeien thuis laten en de mensen verhuizen lijkt me beter! Eerst moet je natuurlijk met elkaar kennismaken (ik kan wel een dag weg als het nodig is) want uiteindelijk moet je je huis voor el kaar openstellen. We zouden dan ook met elkaar kunnen afspreken, elkaar bij toerbeurt elke avond op te bellen om te vragen hoe het met het vee gaat. Dan zou ik toch lekkerder sla pen...." Hij heeft ook aanbiedingen gekre gen van „stadsmensen" die de koeien in zijn vakantie wilden komen mei- De miljoenste Simca-1000, die door de fabriek is geproduceerd, heeft de reis naar de showroom niet hoeven te maken: de wagen werd gistermiddag in Leusden overgedragen aan minister ROTTERDAM De samenwerking van Hoesch met Hoogovens in IJmui den staat op de voorgrond, zo blijkt uit het jaarverslag van het Duitse staalconcern. Met de standplaats op de Maasvlakte krijgt het concern een zeer gunstige basis voor ruwstaal in Europa. Het bestuur van Hoesch is ervan overtuigd dat nog voor het eind van dit jaar met de bouw van het nieuwe bedrijf kan worden begonnen. Het boekjaar is voor alle fabrieken en maatschappijen van Hoesch gun stig verlopen. Produktie, omzet en re sultaten zijn toegenomen. Er zal een dividend van tien procent worden voorgesteld (v.j. acht procent). De ruwstaalproduktie in de landen van de EGKS heeft in 1969 voor het eerst de mijlpaal van 100 min ton overschreden. Voor de Westduitse staalindustrie in haar geheel heeft het afgelopen jaar de tot dusver hoogste I ruwstaalproduktie gebracht. Klompé, die op haar beurt de auto weer schonk aan de Stich ting '40-'45. De minister was uiteraard bereid om even achter het stuur te gaan zitten. DEN HAAG Mr. dr. Imkarap I (D'66) heeft minister Den Toom ge- vraagt of h.ij het juist vindt dat een dienstplichtige op grond van het reg- j lement krijgstucht wordt gestraft als hij uiting geeft aan zijn verlangen naar vrede. Het gaat hier om de dpi. sergeant, die in de Oranjekazerne te Schaars- bergen met zeven dagen verzwaard arrest zou zijn gestraft wegens het dragen van het internationale vredes teken op zijn burgerkleding. Het Kamerlid wil ook weten of er verband bestaat tussen dit fgit en het terugstellen bij administratieve maat regel van deze sergeant tot soldaat en zijn overplaatsing naar de legerplaats te Garderen. WEZEP Op zaterdag 4 april wordt in Wezep. op het terrein van zaterdag tweedeklasser WHC, de jeugdinterland Nederland Enge land gespeeld. Het aanvangsuur voor deze wedstrijd is nog niet geheel be kend. In vliegtuig militairen T ADER NEEMT ZOONTJE MEE NAAR AFRIKA (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL Met hetzelfde toestel, waarmee de Nederlandse militairen naar ons land terug keerden, is gisteren ook de elfjarige Stefano Bevers uit het Overijsselse Borne aangekomen. Twee weken geleden werd hy door z'n vader ontvoerd, waarna hy een zwerftocht maakte door Europa en Noord-Afrika, die in Tunesië eindigde. Een paar jaar geleden scheidde ir. Bevers van zijn vrouw, die de vier kinderen kreeg toegewezen. De va der wilde zich hierbij niet neerleggen, wachtte z'n zoontje na schooltijd op en nam hem mee naar Tilburg, waar hij de moeder ter geruststelling een telegram zond, waarin hij vertelde dat hij Stefano had meegenomen. Toen de politie een onderzoek in stelde, bleek de vader reeds met zijn zoontje te zijn afgereisd naar Frank- Taalbarrière Achterberg is heel enthousiast over zijn idee boerderijen te rui len, zodat de boeren eikaars pro blemen en werkmethoden leren kennen, en tevens een prettige vakantie hebben. „Als ik nu naar Limburg wil, moet ik op een dag heel wat kilometers maken. Maar ben ik daar op een boerderij, ook al moet ik eerst melken, dan is het winst dat ik die afstand niet meer hoef te rijden." Hij denkt ook al aan ruilen met boeren in Duitsland. Wel ziet hij de taal als een bezwaar. „Ik zou niet weten wat ik tegen de koeien daar zou moeten zeggen. Als je zegt dat een koe stil moet staan, gaat ie misschien wel hardlopen!" Als Achterberg ons de koeien stal uitlaat, zegt hij: ,,'tls toch goed dat de problemen van de veehouder eens in de krant ko men. Vakantie is voor ons net zo min luxe als voor een bouwvak ker!" DEN BOSCH Brabantse ARP en CH-statenleden zijn vandaag in Eind hoven met een breed opgezette ver kiezingscampagne begonnen. Met een autobus maken zij een achtdaagse rondrit door oost en midden Brabant. Ruim 90 gemeenten zullen worden bezocht. De bus rijdt ook door het Land van Heusden en Altena, waar op dinsdag 10 maart 's avonds om 8 uur een ver gadering van ARP/CH wordt gehou den in café Van Dijk. De laatste plaats die de bus aandoet is Breda. Daar wordt ook de slotvergadering van de gecombineerde groepering ge houden. Naast de politici zullen ook sympa thisanten van ARP en CH meerijden. Zij zullen kwistig ballonnetjes en verkiezingspamfletten rondstrooien en markten, fabrieken, bejaardente huizen en middelbare scholen bezoe ken. Het statenlid mr. J. N. Scholten, die Een tram, die door zijn remmen schoot, heeft gisteravond in Brussel drie andere trams geramd. Uit de grote ravage werden 45 gewonden ge haald, van wie er veertig in zieken huizen werden opgenomen. deze wijze van propagandavoeren met succes zag toegepast in de Ver enigde Staten geeft beknopt weer wat er met de toernee beoogd wordt. „Wij willen de Brabanders tonen dat wij er zijn". De bustochten niet meegerekend komt de verkiezingsaktie de ARP/CH op een goede 12.000 te staan. En de TROS... zij epdzt maar door (Van onze radio-en v-rcdactie) HILVERSUM Er mag van alles worden gezegd over de TROS-toto en de TROS-quiz, de grootste kleine om roep trekt zich daarvan niets aan en quizt maar door. Deze zomer staat er een heel nieuw radiospel op het programma en dat brengt Cees de Lange met regelmaat terug in de ether. Hij zal als quizmaster optreden en deelnemers aan het spel vragen stel len, die door luisteraars zijn ingezon den. Is het antwoord goed, dan wordt de deelnemer beloond, is het fout, dan gaat de prijs naar de inzender. Voor het eerst te horen op vrijdag, 5 juni a.s., op een nader vast te stel len uur. fort. Daar probeerde ir. Bevers Ste fano te laten bijschrijven op z'n pas poort, maar het Nederlandse consu laat weigerde, waarop het tweetal naar Afrika trok. Het is de politie een raadsel, hoe het kind zonder pa pieren daar gekomen is. Via Interpol werd het zoontje spoedig opgespoord. Met zijn vader bevond hij zich in Marokko, dat echter geen uitleveringsverdrag kent, zodat de Nederlandse autoriteiten niets konden doen om het jongetje bij z'n moeder terug te brengen. Maar op een onbewaakt ogenblik was een van de ambassadeleden in de gele genheid het jongetje te vragen of hij terug naar h.uis wilde. Stefano zei „ja" en hij werd nu op legale manier naar Tunesië ont voerd, dat wel een uitleveringsver drag met ons land heeft. Het jongetje, dat vliegen de gewoonste zaak van de wereld vindt, werd op "Schiphol opgewacht door zijn grootmoeder, omdat zijn moeder door alle moeilijk heden overspannen is geraakt. „Ik vind het fijn weer naar huis te gaan, maar bij m'n vader heb ik het ook leuk gehad", zei de verbou wereerde jongen in de microfoons van radioreporters, die de militairen opwachtten. Als verjaardagscadeau had hij van een van de militairen een tamboerijn gekregen. APARECIDA De Braziliaanse voetbalster Pele heeft een examen, gelijkwaardig aan dat van een mid delbare school, afgelegd en mag thans in zijn woonplaats Santos op univer sitair niveau een opleiding voor li chamelijk onderwijs volgen. Pele. die als jongen nooit veel on derwijs heeft genoten, had het toela tingsexamen voor de universiteit reeds met goed gevolg afgelegd, al leen ontbrak het hem aan een diplo ma van de middelbare school. Wapenfeit Wen heeft nu d»» beschikking over 3000 vierkante meter vloerop- vlakte. Bijna een derde hiervan is fctemd voor onderzoek op het ge ld van steriliseren, roken, drogen, plen en vriezen van vis. Beschikt i worden over een chemisch labo- prium voor »-ou tine-onderzoek, drie ïische researcblaboratoria en een obiologisch laboratorium. Daar- ist is er een complete proefconser- nfabriek ingericht. De resultaten van het onderzoek frrden steeds aan het bedrijfsleven wend gemaakt Belangrijk wapen van TNO was de ontwikkeling de methode die de haringworm schadelijk maakt Vee) bedrijven [jgen eventueel tegen betaling ad- :zen over aan te schaffen appara- ir, die dan door het TNO-instituul /ordt getest. Pr bestaan plannen om een oplei- flg aan het instituut tc- verbinden pr mensen uit ontwikkelingslanden, j kans is groot dat de wereldvoed- Iprganisatie FAO een financiële bij- Me verleent Er zouden dan zes tot Het „interieur" van de visrook installatie te IJmuiden: ruim, efficiënt en hygiënisch. rustig van. worden" aan te doen, en bovendien de produktie in gevaar ziet komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 13