EIJENOORD GLEED UIT Wim van Hanegem„Ik heb gewoon een rotdag gehad" Ajax in Jena geklopt Vorwarts naar 1-0 Ernst Happel: ,Dit was echt geen graadmeter9 V orwiirts-supporters niet naar Rotterdam SCHEIDSRECHTER JONES STUURDE ROMEIJN ER UIT LDit had niets meer met voetbal te maken GERARD KERKUM: ARBITER JONES- BEÏNVLOED DOOR OOSTDUITSERS' Leeds United vrijwel zeker ronde verder Kwaliteit van league-elftal 9 DONDERDAG 5 MAART 1970 ROMEIJNeruit HAPPEL lonten Feijenoord heeft het niet kunnen redden. Het gelouterde team, dat na de glorieuze wedstrijden tegen AC Milan het aureool „onoverwinnelijk" als een schild met zich meevoert, ging in het nauwelijks te bespelen Walter Ulbricht-stadion ten onder. Het Oost-Duitse Vorwarts glibberde na negentig minuten „vallen en opstaan" als winnaar over de eindstreep: 10. OOST-BERLIJN Later, toen de ontgoocheling verwerkt was, kon de averij worden opgemaakt. Terwijl het schorgeschreeuwde legioen zich met aanmerkelijk minder geruis, dan waarmee Oost- Berlijn tijdelijk geannexeerd werd, hotelwaarts richting muur repte, kon Wim van Hanegem het niet nalaten spottend te grin niken: „Het is jammer voor de DDR", grapte de kromme op kwasi ernstige toon, „maar één ding is zeker, één-nul is gewoon weg te weinig". Een nauwlettend toeluisterende Vopo maakte zich snel uit de voeten. Eddy Treytel maakt zich los uit de sneeuw en stort zich op de hal. Cor Veldhoen, Theo Laseroms, Piet Romeijn en Wim Jansen kijken nauwlettend toe. door Meindert Leerling OOST-BERLIJN Rudolf Lange, tweede secretaris van de )ostduitse kampiqensploeg Vorwarts, greep ons lachend bij de -arm. „Nou, heb ik teveel gezegd? Alle inspanningen zijn niet evergeefs geweest, hè? Ik wist waartoe we in staat waren." De man die dinsdag en woensdag chef was geweest bij de ""peratie „klaarmaken speelveld" had schik. Begrijpelijk na- Uurlijk, want de Wehrmacht van de DDR had de prestigeslag, rnd het gereedmaken van het met een ijslaag bedekte speelveld 1 het Walter Ulbricht-stadion, gewonnen. Groot materieel en bnderden manschappen waren ingezet om de opdrachten van i Britse scheidsrechter Jones uit te voeren. Gerard Kerkum, eens een stoer jropa Cup-speler in de Feije- iord-gelederen en nu lid van het (stuur betaald voetbal van de sta- pnclub, had er overigens weinig lede woorden voor over. „Kunst, schakelen het gehele leger in. Ij ons is zoiets volslagen ondenk- lar en niet te realiseren. Onder ilke omstandigheden hadden wij Rotterdam gewoonweg niet kun- in spelen. Had de scheidsrechter >k zonder twijfel tot afgelasting be- pten. Maar mijnheer Jonés is geheel jïnvloed door de Oostduitsers. Ze ibben hem steeds geïsoleerd. Wij inden hem nauwelijks bereiken, oe zo'n man de verantwoording ïeft durven nemen, terwijl er toch like belangen op het spel staan en i de Nederlandse spelers tonnen is Snvesteerd, is mij een raadsel." Geen spijt [Maar de kleine, parmantige en jjdens de wedstrijd uitstekend [erkende scheidsrechter Jones, limpelde na afloop elke verdacht- laking in die richting af. „Ik heb pen seconde spijt gehad van mijn èslissing en nam de verantwopr- Ing om te spelen volledig op mij. at ondanks het feit dat mijnheer opowitz, als UEFA-waamemer, er reinig voor voelde om de wedstrijd j laten doorgaan. Ik ben er domweg van uitgegaan St er gespeeld moest en kon wor- en Ik heb de Oostduitsers even- ;1 zowel dinsdag als woensdag ies verteld wat ik wilde. Het ;en misschien onuitvoerbare op- ichten, maar ze hebben het largespeeld. Wij in Engeland zijn linder kinderachtig dan mogelijk illie in Holland. Velden als die I ISRAËL ...belachelijk van bijvoorbeeld West Ham Uni ted worden ook 's winters met zand bestrooid als er ijs ligt. En u heeft het toch zelf kunnen zien: de spe lers hebben zich goed aangepast en het ging uitstekend. Er is slechts één keer een speler lelijk gevallen. Dat was de Oostduitser Withulz, maar dat had nauwelijks iets met de gladheid van het veld te maken. Belachelijk In het Feijenoord-kamp kon men de opmerkingen van de heer Jones uit Wales allerminst onderstrepen. Clubarts Max Abarbanel: „Er is op de persconferentie voor de wed strijd gezegd, dat de Vorwarts- artsen het veld bespeelbaar von den, zonder dat het gevaar ople verde voor de spelers. Neem van mij aan, dat het een belachelijke uitspraak is. Gewoon onder druk van het regiem gezegd, want al ben ik geen terreinkenner, hier had nooit gevoetbald mogen worden. Dat er geen been- of armbreuken zijn voorgekomen heeft met uiterst verbaasd. Ook al geloof ik dat die 10 score nog niet zo slecht is, be langrijkste vind ik, dat we zonder brokken zijn weggekomen". Zo zag de kwistig handtekenin gen uitdelende Wim van Hanegem het ook. „Je mag rustig weten, dat ik een rotdag heb gehad. Al die zenuwentoestanden over het al dan niet doorgaan en dan een wedstrijd op zo'n veld. Dat had niets met voetbal te maken. Je kon je nauwe lijks wenden, zodat de geluksfactor enorm zwaar woog. Ik hoop nooit meer onder zulke omstandigheden te moeten spelen". Een visie, die zijn clubmakkers vrijwel unaniem deelden. Rinus Is raël, de geroutineerde captain die al op heel wat plaatsen in de wereld tegen een bal heeft geschopt, had er maar één woord voor over: „Be lachelijk. Die 10 nederlaag zegt me niets. Maar als Vorwarts stelt dat de velden in Turkije en het ver re Oosten altijd hard zijn, dan ver geten ze toch heus dat het echt wel verschil maakt of je nu op een ijs vlakte of op een kurkdroog zand- veld speelt." Daar stelde trainer Ernst Happel zich helemaal achter. „Kijk eens. Op zo'n piste is niet te voetballen. Moulijn was er zelfs zo bang van, dat ik hem niet eens durfde opstel len. Overigens niet zo erg, want nu is hij een onbekend wapen voor de strijd in Rotterdam. Maar waarom ze hier sinds kort een winterstop hebben ingevoerd is me een raad sel. Als je op zo'n veld durft te voetballen, vraag ik me af wanneer je ooit een speelveld moet afkeu ren". FC VorwartsFeijenoord VAN HANEGEM ...rotdag ging zodoende als een soort „schaat- senrijderswals" de geschiedenis in. Een wals, waarbij de spelers van Feijenoord allerhande doppen on der hun schoenen hadden gemon teerd om op de been te blijven. De meesten droegen lage, afgevijlde le ren doppen. „Maar je miste toch elke greep op het veld", stelde Wim Jansen. Een Henk Wery gebruikt nog duidelijker taal: "Ik heb vaak op slechte velden gespeeld, maar hier zijn geen woorden voor. Dit is het einde." Ernst Happel zit overigens nog met een probleem. „Deze wedstrijd heeft omtrent de kracht van Vor warts niets aan het licht gebracht Dit zegt me niets. Als ze in de komende twee weken nog een wed strijd onder normale omstandighe den zullen spelen, ga ik misschien nog wel kijken. Gelet op de situatie hier in Oost-Duitsland geloof ik niet, dat die gelegenheid zich zal voordoen. We zullen die capriolen hier maar vergeten en vurig hopen, dat we in Rotterdam op een echt voetbalveld kunnen spelen". Van Hanegem vertolkte daar mee de mening van velen. Want na het doffe gevoel van versla genheid en het trieste wegzen den van Piet Romeijn, na Feijen- oords 10 nederlaag keerde ten slotte alom het gezonde verstand terug. Gezond verstand, dat ver telde dat VorwartsFeijenoord geen graadmeter van de werke lijke krachtsverhouding kon zijn, omdat voetbal op het drabbige zandijs van het Walter Ulbricht- stadion onmogelijk was. Gezond verstand ook, dat verder wilde dat Feijenoord, het voetbal- technisch gezien veel hoger dan Vorwarts reikende Feijenoord, als ge volg van één momentje van onfor- tuin, het slachtoffer was geworden van de eigen, voor de handliggende taktiek, die nu eenmaal wil, dat er in de Europa Cup-uitwedstrijden slechts defensief te werk gegaan dient te worden. Het gezond verstand tenslot te dat zei, dat een 10 stand na een eerste etappe een gunstig uitgangs punt is, voor een ploeg die tot de beste van Europa gerekend mag wor den. at Feijenoord gisteren uiterst defensief te wérk wenste te gaan, bleek uit de opstelling, angst vallig door Ernst Happel voor de pers geheim gehouden. Want toen arbiter Jorry Jones de fluit voor de eerste maal naar de lippen bracht, consta teerde dat deel van het publiek, dat in het paspoort als nationaliteit de Nederlandse weet, tot verbijstering dat de man die alle-voorgaande Euro pa Cupduels van Feijenoord mee maakte, er niet bij was. Slechts één doel Ernst Happel mocht dan wel na af loop met een ernstig gezicht beweren dat de pur-sang aanvaller Coen Mou lijn angst had voor de ijsspiegel van Vorwarts we kunnen ons toch niet aan de indruk onttrekken, dat Happel met het binnenhalen van Cor Veld hoen slechts één doel voor ogen had: de defensie versterken. Theo van Duivenbode. was namelijk slechts op papier linksbuiten. Want de gelegen heids nummer zes opereerde of op het middenveld, of in de modderige loop graven van de Rotterdamse stadion club. Vertelde Ernst Happel na afloop niet glimlachend, dat Feijenoords ge heime wapen in Rotterdam.... Coen Moulijn gaat heten. En gaf de Oos tenrijkse sfinx niet openlijk toe dat VorwartsFeijenoord voor hem. Ernst Happel, slechts een formaliteit was geweest, een episode van een Europa Cup-duel in de kwartfinale, waardoor zijn ploeg slechts zonder kleerscheuren diende heen te komen. Geen krachtmeting VorwartsFeijenoord was inder daad geen krachtmeting. Het duel door Ger Stolk had meer weg van een klucht, dan van een voetbalwedstrijd. Met weg- glibberende, uitglijdende en mistas tende voetballers. Met een zich in de eigen opstelling verschansende Rot terdammers en een, met de moed van de als underdog gestarte Vorwarts-formatie, als onstuimig aanvallende ploeg. Maar gevaar, nee gevaar was er nooit voor de supe rieur, ja bijna arrogant te werk gaande Feijenoord-verdedigers. Slechts Begerad, overigens uiterst se cuur door Theo Laseroms, kon enige malen aanleggen. Maar Eddy Treytel had er in nauwe samenwerking met „ijzeren" Rinus Israel goed oog in. Die ene keer dat zijn zwakke zijde, het onderscheppen van hoge voorzet ten, na een inzet van Nachtigall, hem dreigde op te breken, was Theo van Duivenbode ter plaatse om assistentie te verlenen. Ernst Happel daarover na afloop: „Op dat moment was ik zeer tevre den. De spelers voerden de opdrach ten uitstekend uit en vooral, er was geen sprake van paniek. Er heerste rust, rust zoals er in een verdediging hoort te zijn". Om daarna op sombere toer over te schakelen. „Wat er daarna gebeurde, daar ben ik het helaas niet mee eens. Er wordt daarover door mij nog een hartig woordje gesproken. Want waarom werden mijn spelers daarna nerveus. Waarom verloren zij toch hun kalmte. Dat was niet nodig. Een professioneel spelend elftal mag dat niet overkomen. Ik noem liever geen namen, maar er zijn fouten gemaakt Je leert weliswaar van fouten, maar begrijp me goed, ze hadden ons duur te staan kunnen komen." Ter opheldering terug naar de 23ste minuut in de tweede helft. Happels misnoegen, dat kon een kind op zijn vingers uittellen, gold in het bijzon der de wijze waarop Piet Romeijn, de onstuimige,' de man die nog geen drie maanden geleden geconfronteerd werd met een rel, die het tot op de voorpagina van alle vaderlandse dagbladen bracht, toen hij scheids rechter Arie van Gemert vergeleek met het geslachtsdeel van een hond. tewerk ging. G Naar kleedkamer Reeds tijdens de eerste helft had Romejjns onbeheerstheid bijna tot een handgemeen geleid, toen de openlijk grof spelende Piepenburg de Schie dammer in de heupzwaai had geno men. Toen nog kon Rinus Israel de zaak sussenderen. maar daarvan was geen sprake meer toen Romeijn de zelfde Piepenburg een rechtse directe in de maag toediende, nadat deze een overtreding tegen hem had begaan. Op aanwijzing van grensrechter Par ker scheidsrechter Jones had de klap niet gezien ging Romeijn zjjn trieste gang, richting kleedkamer. De Welshman Jorry Jones vindt het genoeg. Piet Romeijn moet het veld ver laten, ondanks zijn veront waardigde „wat heb ik gedaan?" Happel zeer gebolgen: „Dit is geen manier meer. Romeijn zal de conse quentie van zijn daad moeten onder gaan'. Welke consequentie dat zal zijn liet de Oostenrijker in het mid den. Maar de vastberaden toon. waarop Happel sprak, belooft weinig goeds voor Piet Romeijn. Het is daar bij interessant te weten, dat Romeijns spel defensief sterk, maar aanval lend zwak, vaak de toets van Happels kritiek niet doorstond. Terug naar de wedstrijd. Een wed strijd waarin Feijenoord in de tweede helft zelfs kansen kreeg. Er was een moment dat Kindvalls schot zoevend naast ging. En er was een ander mo ment dat de doorgebroken Fransz IHasil zich een levensgrote penalty onthouden zag, toen 'Jones, na MüllerS grove overtreding, begaan binnen de beruchte lijnen, gewoon liet doorspelen. Hoop begon op dat moment te glo ren bij het kleumende legioen. Zou het dan toch nog gebeuren? Zou Feijenoord dan toch doordrukken, de eerste wedstrijd zelfs met een over winning afsluiten? Helaas, op dat moment haperde Feijenoords af weersysteem even. Heel even maar, was er een communicatie-stoornis tussen Treytel en Van Hanegem. In een flits zette de „kromme" zijn hoofd tussen de grijpende vingers van de keeper en de bal. Voor Trey tel terug was in zijn doel, had Wit- huoz Piepenburg gelanceerd, en maakte Piepenburg koppend het kar wei af. Treytel later daarover: „Op een normaal veld gebeurt je dat niet. Zo'n misverstand komt meer voor. maar het was té glad om tijdig terug te zijn. „lil een reflex" In een hoek van de bus die de Feijenoordspelers naar Tempelhof zou brengen, zat Piet Romeijn. Niemand bekommerde zich om hem. Hij zag bleek, die Piet Romeijn. Terwijl hij nog eenmaal naar het veld van eer, het Walter Ulbricht-stadion keek, zei hij zacht: „Natuurlijk was het dom. Maar het ging in een reflex. Die vent deed steeds vervelend. Vraag het Wim Jansen. Ik schrok me rot, toen die Jones me wegstuurde. Maar wat wil je, we zijn allemaal mensen (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Niet alleen de Nederlandse vertegenwoordigers Feijenoord en Ajax kwamen gisteren binnen de lijnen, om hun krachten respectievelijk in het tornooi voor landskampioenen en in de Runners- Up-cup te meten met Oostduitse te genstanders. Op vele fronten werd gisteren elders in Europa gestreden om Europese voetbalroem. De vol gende resultaten werden geboekt. LANDSKAMPIOENEN STANDAARD—LEEDS 0—1. Lori- mer 01. Toeschouwers 38.000. Aan vallend Standaard miste te veel kan sen. CELTIC—FIORENTINA 3—0. Auld 10, Carpenti (eigen doel) 20, Wal lace 30. Toeschouwers 70.000. Op permachtig Celtic. GALATASARAY—LEGIA 1—L Brychzy 01, Ayhan 11. Toeschou wers 40.000. Legia verdedigde secuur. BEKERWINNAARS ACADEMICA—MANCHESTER C 00. Toeschouwers 20.000. Beter Aca demica verzuimde te doelpunten. ROMA—IZMIR 2—0. Landini 1—0, Capelli 20. Toeschouwers 10.000. Technisch beter Roma. LEVSKI—GORNIK 3—2. Szolitszik 01, Asparoehkov 11. Panoff 21, Banasz 22, Asparoehkov 32. Toe schouwers 60.000. Aantrekkelijke wedstrijd, waarin de Polen iets beter speelden. DYNAMO ZAGREB—SCHALKE 1—3. Pirkner 0—1. Cercek 1—1, Fich- tel 12, Bechtel 13. Toeschouwers 10.000. Sterk Schalke zorgde voor verrassing. :j RUNNERS UP IIERTHA—INTERNATIONALE 10. Horr 10. Toeschouwers 45.000. Erbarmelijk slecht terrein verraste Internationale. O LJUBLJANA Het Russische paar Irina Rodnina - Alexander Oelanov heeft gisterenavond in Ljubljana het eerste goud voor de Sovjet-Unie veroverd in de wereld kampioenschappen kunstrijden voor paren. OOST-BERLIJN Het le gioen is weer thuis. Hopelijk ook de twee Feijenoord-supporters, die gisterenavond eenzaam door de straten van Oost-Berlijn dwaalden, op zoek naar de-bus, waarmee zij achter de „muur" waren gekomen. Duizenden heb ben Feijenoord als vaste of ge legenheidssupporter aangevuurd in het kale en kille Walter Ul bricht-stadion. Ze zijn nu thuis, en maken zioh op voor de twee- BERLIJN Arbiter Jones is een beminnelijk en goedlachs man. Een echte Brit, ook al komt hij dan uit Wales. Gevraagd naar de kwalitieit van de beide elftal len. stelde hij na afloop zonder blos op de kaken: „Zowel Vorwas als Feijenoord hebben een goed team. Ze hebben onge veer de kwaliteit van de Engelse league-elftallen Zo in de geest van: „Wij Brit ten spelen nog altijd het beste voetbal en jullie zouden aardig kunnen meekomen." Ja, ja, de eigendunk van de Britten is op de voetbalmarkt nog altijd bij zonder hoog. JENA Velibor Vasovic gaf Ajax nog juist op tijd hoop. Na vijfentachtig voor de Amster dammers zeer moeilfjke minu ten, passeerde hij met een laag afstandschot de Oostduitse na tionale doelman Blochwitz voor de enige maal. Ajax' kansen op een halve finale-plaats in het tornooi om de Runners Up-cup daarmee weer enige vorm ge vend. Want eerlijk gezegd leken die, tot op dat moment, reeds tot vrfjwel nihil gereduceerd. Carl Zeiss Jena kende namelijk een 30 voorsprong! Vooral in de eerste helft had Ajax het op het moeilijk bespeelbare veld in Jena overigens zeer zwaar. Te zwaar. Even kon de rood-witte for matie de onophoudelijk en schijnbaar onvermoeibare stoottroepen van Carl Zeiss tegenhouden. De druk, die men direct ha het beginsignaal van de Ita liaan Francescon op de Ajax-veste begon uit te oefenen, werd echter steeds groter. De weerstand moest wel bezwijken. In de 22ste minuut voor het eerst.- Na enkele met zeer veel moeite afge weerde aanvallen, kwam de bal bij halfspeler Schlutter. Met een afgeme ten pass bediende hij international Peter Ducke. Deze „slalomde" wat langs Ajacieden alvorens de bal naar zijn zeven jaar oudere broer Roland te schuiven. Deze aarzelde geen mo menten liet Gert Bals kansloos. De hel was losgebroken. Het sa menspel van de hysterisch schreeu wende 24.000 toeschouwers en de „bulldozer-taktiek" van elf Jena- voetballers moest wel in meer goals uitvloeien. Vijf minuten na de ope ningstreffer bezweek de toch al wan kele Ajax-verdediging voor de twee de maal. De werkelijk overbelaste Gert Bals kon een kopstoot van Scheitlers niet onder controle krijgen. Stein was er daarna als de kippen bij, om Rinus Michels en zijn keur troep nog dieper in de zorgen le ste ken. Alsof dat nog niet genoeg was, ging Ajax precies 340 seconden later voor Verschrikt kijkt Ajacied Gerrie Mühren toe. Ten on rechte. Want deze uithaal van Jena-aanvaller Helmtit Stein, zal ver naast het heiligdom van Gert Bals belanden. de derdekeer neer. Peter Ducke kreeg plotseling een vrij veld voor zich. Rustig omspeelde hij Bals. De man aan het scorebord had slechts weinige seconden later weer werk. In de tweede helft veranderde de situatie volkomen. De spelers van Carl Zeiss moesten tol betalen voor de acte van de slag op 18 maart in de Rotterdamse Kuip. Dan komt Vorwarts naar Rotter dam, zij ihet eohter zonder een grote supportersschare. De Oostduitse kam pioenen hebben heel wat minder reis lustige aanhangers, omdat men dure trips nu eenmaal niet kan betalen. Maar al zou men willen, dan nog komt men niet naar Rotterdam. Dc Oostbcrlijncr mag niet naar het „Westen". Hebet Pratz zou als vaste supporter van Vorwarts maaT al te graag naar Rotterdam komen om zijn ploeg aan te moedigen. „Maar'", vertelt hij bij het verlaten van het Walter Ulbricht- stadion met spijt in zijn stem, „ik mag wel naar de landen van het Oostblok, maar niet naar het Westen. Ik betaal maandelijks vijf marken al» contributie aan Vorwarts en sla geen wedstrijd over.-Maar juist nu er een kans is om de halve finale te be reiken, moet ik thuis blijven. En met mij vele anderen". Om Herbert Pratz een beetje te troosten, hebben wij beloofd hem een vaantje en speldje van Feijenoord te sturen. „Das ist grossartig", zei hij en schudde de hand. „Auf wiedersehen, en mogelijk nog eens in het westen", lachte hij. het waanzinnige tempo, waarin ze de eerste helft hadden gespeeld. Ajax kwam terug en veroverde het mid denveld. Blochwitz werd het bij vla gen zeer moeilijk gemaakt. Inmiddels hadden de toeschouwers Wim Suur- bier het veld zien verlaten. Een ern stige scheenbeenblessure, waarschijn lijk veroorzaakt door de noppen van een Jena-speler noopte hem de kleed kamer op te zoeken. Eeuweige reser ve Ruud Suurendonk kwam hem ver vangen. SPORADISCH Slechts sporadisch kwam Carl Zeis» tegen het nu warm-gelopen Ajax tot tegenaanvallen en dan voornamelijk nog door veteraan Roland Ducke. Do pogingen van Ajax, de achterstand to verkleinen, hoe talrijk ook Hepen echter op niets uit en de stand leek ongewijzigd en voor Ajax zeer on gunstig te blijven. Tot „Vasco" do geest kreeg, naar voren ging en scoorde. Het kan voor Ajax behoud betekenen. J

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9