maar met ihet geweer aan de voet Ingeklemd pussen twee 1 werelden Na overlijden nog loon en uitkeringen i Geen houding van laat-maar-waaien 1 30.000 Zweden dienden de VN Groepsvorming werven zeer onwaarschiinlii AR-ministers ook naar ARJOS jaarvergadering Israël gebruikt napalmbommen OMLEIDING RIJNWATER? VEROLME: Roolvink wacht eerst advies af Verzekerimrsm ij Navis failliet Brits Rijnleger wordt versterkt Voor werknemers 1970 beter jaar i. J DONDERDAG 5 MAART 1970 Van onze parlementsredactie DEN HAAG De leden van de Arjos zullen vrijdagavond tijdens da jaarvergadering in het Congrescen trum te Utrecht ook aan de AR mi nisters Roolvink van sociale zaken. Schut van volkshuisvesting en staats secretaris Van Es voor marine-aange legenheden vragen kunnen stellen over de politiek. Van de Kamerleden zullen in ieder geval aanwezig zijn de heren Boers- ma, Boertien, mejuffrouw Van Leeu wen en de heer Walburg. Zaterdagmorgen zal de Aijos een nieuwe voorzitter kiezen. k chte ngeperst tussen de landen van t NAVO- en het Warschau ct, in feite tussen twee werel- n die tot de tanden bewapend genover elkaar staan, ligt Zwe- :n. Een rijk land, tegelijk een ''■g land door de geringe bevol- 'sdichtheid, en een strategisch ngrijk land door zijn geogra fe ligging. fn NAVO-kringen is Zweden 'l eens afgeschilderd als „de ke biiik van Noord-Europa" a variatie op Churchills kwali- atie van de Balkan. Maar het td mag dan neutraal heten of n, het mag zich in militair en 1 itiek opzicht aan gen blok pe nden hebben, zijn defensie is it grote zorg opgebouwd. De Zweed, die een lap grond te rdedigen heeft, dat geprojec- \rd op een kaart van Europa n Hamburg tot Rome reikt, eft zoveel uit voor de nationale fligheid dat hij zich wel eens vraagt of de neutraliteit nog taalbaar is. Dp uitnodiging van verschil- ide regeringsinstanties in ockholm bracht onze speciale rslaggever Link van Bruggen n bezoek aan Zweden. Hij be- ideerde daar de vele facetten n het neutraliteitscomplex en i bijzondere rol van het land in t geheel van Scandinavië. In ie artikelen geeft hij zijn in tikken weer. Koopje afgelopen zomer, op 5 augustus maakten een aantal bejaarden, wie ook ondergetekende een cht, waarbij ons een lunch werd (boden. Die tocht was geannon- voor een koopje (ƒ4,75 per per- vandaar dat er flinke belang- ig, vooral van bejaarden, voor Het einddoel bleek het was ingekondigd een demonstra te in Dongen (N.B.), waar ons ei elektrische artikelen werden (boden. dame die ons ontving, maakte duidelijk dat de tocht praktisch niets was geweest en dat deze als ne moest worden gezien die door ma werd gevoerd om de verkoop haar huishoudelijke elektrische aten te stimuleren. Veel goedko- (n doeltreffender dan tv- of ad- ntiereclame, voegde zij er aan van tochtgenoten kochten iets. >k, een theelichtje voor 15. Ga- Meneer, onze servicedienst allen tijde tot uw dienst, bleek het ding niet te werken, cedienst aangeschreven. Reactie: het maar even op aan onze zaak, s NV, Hofstraat 1, Roosendaal, dit, onder rembours en heb na heidene brieven, ook een aange- te hebben geschreven, nooit f iets vernomen. (nslotte op 6 januari jl. een laatste oek om toezending van een be- Uijk functionerend theelicht en j ik anders tot andere maatregelen snoeten overgaan." Antwoord: na- 6 de firma werd mij meegedeeld de hele gang van zaken werd be- (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) STOCKHOLM In Zweden zijn veel verschijnselen in superla tieven gevat. Het geldt als het rijkste en het duurste land van Europa, het land dat zijn burgers de zwaarste belastingen van de wereld oplegt, dat de beste sociale voorzieningen kent, en, op de Verenigde Staten na, verhoudingsgewijs de meeste auto's telt. De acht miljoen Zweden, die min der voor het ideologisch socialisme dan wel voor de burgerlijke wel vaartsstaat hebben gekozen, bezitten een onwrikbaar geloof in hun neutra liteit. Anders dan in Zwitserland, waar de neutraliteit in de grondwet verankerd ligt, anders ook dan in Oostenrijk, waar de neutraliteit door verdragen met grote mogendheden wordt geschraagd, stoelt de Zweedse op pragmatisme en op historisch be sef. In de afgelopen anderhalve eeuw is het land buiten elk militair conflict gebleven. Ook na de Tweede Wereld oorlog, die fundamentele veranderin gen teweegbracht in het Europese militaire denken, bleef de Zweedse buitenlandse politiek op volledige on afhankelijkheid gelicht. Het neutraliteitsbeginsel van Stockholm wordt overigens geenszins geleid door een hcuding van laat- -maar-waaien. Het gaat om een on gebondenheid met het geweer aan de voet en met een defensiebegroting van 3,5 miljard gulden. Dat is 13.8 procent van het hele staatsbudget (in Nederland 12 procent) wat erop neer komt dat per hoofd van de bevolking per jaar bijna 500 gulden moet wor den betaald. Geen blok Na Wereldoorlog II heeft Zweden geprobeerd een onafhankelijk Scandi navisch blok te creëren- Stockholm is er geruime tijd op uit geweest, met Noorwegen en Denemarken een mili tair verdrag af te sluiten om buiten het krachtveld van de koude oorlog te blijven. Gezamenlijk zou een zelf- verzorgende oorlogsindustrie worden opgebouwd. Een aanval op een van de partners zou als een aanval op alle verdragsgebonden staten worden be schouwd. Om enkele zwaar wegende prakti sche en psychologische redenen lieten Noorwegen en Denemarken zich ech ter in de NAVO inbouwen. De voor naamste was wel dat een Scandina visch verbond veel grotere financiële offers zou vergen Bovendien bestond in Oslo en in Kopenhagen de vrees dat men buiten de pot van de Mars hall-hulp zou vallen. Noorwegen en Denemarken hadden behoefte aan een zo snel mogelijk herstel van hun door oorlogsgeweld getroffen produktiemiddelen, aan langlopende kredieten en aan een de- fensieopbouw, die vrijwel niets mocht kosten. Voor Zweden, dat buiten de Bij aanvallen op Egypte JERUZALEM Minister Mosje Dajan heeft gisteren in het Israëlische parlement bevestigd dat by aanvallen op Egyptische militaire doelen napalm wordt gebruikt. H(j ontkende dat dit was gebeurd by de aanval-per-vergis- sing" op een metaalfabriek by Kaïro. Hij waarschuwde Egypte opnieuw dat er bij deze fabriek nog een tijd bom van tweehonderd kilo ligt, die zal ontploffen als hij niet onschade lijk wordt gemaakt. Israël heeft via enkele westelijke ambassadeurs de waarschuwing tot Libanon gericht, dat de toestand aan de grens „ondraaglijk" wordt. Dit meldden gisteren Israëlische bladen. Er worden de laatste tijd veel sabo tage- en terreurdaden bedreven. 'Veiligheidscommissies op de luchthavens' PARIJS De twintig vertegen woordigers van Westeuropese burger- luchtvaartautoriteiten hebben tijdens een spoedvergadering in Parijs be sloten op hun regeringen een beroep te doen om veiligheidscommissies op de luchthavens in te stellen, die sabo tage en kapingen tegen moeten gaan. Op de Internationale organisatie voor de burgerluchtvaart werd een beroep gedaan zo spoedig mogelijk een wereldconferentie over terreur tegen de burgerluchtvaart te beleg gen. treurd, maar dat de zaak in september al was geliquideerd. Echter zou men ervoor zorgen „dat de kwestie in elk geval in de loop van deze week naar wederzijds genoe gen zal worden geregeld". (Deze brief was van 18 januari). Resultaat: geen toezending of scha deloosstelling tot op de dag van heden. Ik schrijf dit ter waarschuwing. Zoge naamd goedkope bustochtjes worden op die manier duur betaald. Onderge tekende is hierdoor een ervaring rijker maar wel het nodige geld armer ge maakt. Pernis L. van Veelen oorlog gebleven was, en dat in de tweede helft van de jaren veertig al een bloeiende economie had oor zaak van jaloezie en wantrouwen bij de kandidaat-partners lag de pro blematiek van epn onafhankelijk mi litair verbond bepaald gemakkelijker. Schuldgevoel Op het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken erkent men dat het nastreven van neutraliteit in de oorlog niet altijd even geslaagd is uitgevallen. Niet zonder schuldgevoe lens „We moesten wel; als klein volk hadden we geen keus" geeft men toe dat er tot 1943 een levendige handel in ijzererts heeft bestaan met Duitsland, en dat er over Zweeds grondgebied Duitse troepentranspor ten zijn geweest ter versterking van de in Noord-Noordwegen gelegerde garnizoenen. „Dat is echter maar een kant," zegt men erbij. "„We hebben in Zweden ook Noorse en Deense verzetsstrijders opgeleid. We hebben duizenden vluchtelingen uit de bezette gebieden opgenomen. Geallieerde toestellen, die bij ons binnendwarrelden, werden gerepareerd en in de gelegenheid ge steld met hun bemanning naar Enge land terug te vliegen." Ten aanzien van Finland, door de Sowjetunie overvallen ter herstel van de vroegere grenzen van het Tsaren rijk, is er, aldus Zweedse regerings functionarissen, in het geheel geen sprake geweest van neutraliteit. Er werden aanzienlijke hoeveelheden wapens en munitie geleverd. Er stond Bewaking van Zwedens gren zen met sneeuwvoertuigen en op ski's in het hoge noorden. een groot Zweeds vrijwillierslegioen in de Finse loopgraven, en er was een eskader Zweedse gevechtsvliegtuigen tegen de Russische aanvallers ingezet. In 1941 kreeg de in de buurt van Narvik liggende Duitse divisie-Engel- brecht zelfs toestemming over Zweeds grondgebied naar Noord-Fin- land te trekken, waar het front op instorten stond. Onafhankelijk Om al deze redenen prefereert men in Stockholm van een politiek van ongebondenheid te spreken. „In onze buitenlandse politiek," zo voegt men eraan toe, „bevinden zich tegenwoor dig elementen, die een devaluatie kunnen inhouden van het begrip neu traliteit. In de bestaande internatio nale verhoudingen nemen we wel de gelijk standpunten in." Gewezen wordt dan op de diplo matieke betrekkingen met Noord- Vietnam, die in Washington kwaad bloed hebben gezet, op de protesten tegen het Griekse kolonelsregime, en op de afwijzende houding tegenover het Zuidafrikaanse apartheidsbeleid. Wat ook wel naar voren wordt ge bracht, is het verschaffen van asiel aan Amerikaanse deserteurs, en de kritiek op het opi reden van Lissabon in de Afrikaanse koloniën. „Onze onafhankelijkheid, onze "on gebondenheid," vertelt een ambtenaar van het ministerie van buitenlandse zaken, „wordt misschien het best ge honoreerd door het beroep dat de Verenigde Naties steeds weer op ons doen voor het ter beschikking stellen van politietroept en waarnemers. Bijna 30.000 Zweden hebben tot nu toe gediend onder de vlag van de vol kerenorganisatie." „De uitholling van dit apparaat proberen we ook tegen te gaan door het verlenen van een zo krachtig mo gelijke steun aan de verschillende or ganen. We zijn altijd zeer geënga geerd bij ontwapeningsbesprekingen, bij de versterking van het internatio nale recht en bij de hulp aan ontwik kelingslanden." In een volgend artikel: Zwedens oorlogsindustrie. Een oorlogsbodem verlaat een in de rotsen uitgehouwen schuilplaats in de buurt van Stockholm. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Om te voorkomen dat bedorven Rijnwa ter in het IJssel- meer komt, zou het water uit deze rivier kunnen worden omgeleid. Minister Bakker beloofde gisteren in de Tweede Kamer te bekijken of er ook een economische noodzaak zou zijn om de rivier op verantwoorde wijze om te leiden. Zeer positief was hij over de afslui ting van de Oosterschelde. De heer Van Koeverden (kath.v.) kreeg na zijn opmerkingen te horen: „De Oos terschelde moet dicht en gaat dicht. Een nadere studie is zinloos. Het be sluit is al in 1953 genomen. De Oos terschelde is het essentiële sluitstuk van de Deltawerken." (Van onze scheepvaartredactie) ROTTERDAM Het Verolme-con^ cern acht het zeer onwaarschijnlijk dat de blauwdrukcommissie, die eerst sinds kort haar werkzaamheden is begonnen, nu al met een bepaalde conclusie uit de bus is gekomen. Bij het Verolme-bedrijf is in elk geval niets bekend over een eventuele sa menvoeging in Amsterdam en Rotter dam. Dit commentaar geeft een woord voerder van het scheepsbouwconcern op de geruchten als zouden alle wer ven in drie groepen worden gebun deld. In Rotterdam en Zuid-Neder land zou de Rijn-Schelde groep met Verolme moeten gaan samenwerken in de Groep Zuid terwijl werven in Groningen en Friesland de Groep- Noord zouden moeten vormen. De NDSM, onderdeel van het Ver- olme-concern zou uit deze combinatie worden gelicht, om samen met de Amsterdamse Droogdok Maatschappij een derde groep te vormen. De woordvoerder van het Verolme-con- cern stelt dat genoemde blauwdruk commissie slechts eenmaal bijeenge komen is om- de problemen door te nemen. Ook een eventuele opdracht van de zijde van de Israëlische' scheepvaartmaatschappij ZIM wordt door Verolme met klem ont kend. Wel verklaarde men van Verol- me-zijde dat bij de NDSM in Am-' sterdam en bij het moederbedrijf op Rozenburg een groot aantal aanvra gen voor de bouw van mammoettan kers zijn binnengekomen. Besprekingen hierover zijn in een vergevorderd stadium maar bijzon derheden kunnen nog niet worden meegedeeld. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De KVP'ers Boot en Van Sohaik hebben gis teren in de Tweede Kamer hun initiatiefwet verdedigd. Het voorstel beoogt in geval van overlijden de uitkering van loon, ziekengeld en andere sociale uit keringen niet onmiddellijk stop De trotse grijze duiven uit de tuin van het Vredespaleis, die op mijn balkon om brood bedelen, zijn sinds onze terugkeer opeens voorbeelden van schoonheid voor me geworden. Dat komt, doordat ik de monster achtigste, mottigste. gulzigste en walgelijkste duiven, die er bestaan, in mijn vakantie aanschouwd heb. Die griezels zijn nog wereldbe roemd ook. Het zijn de duizenden duiven van het San Marcoplein in Venetië. Trouwe helpers der fotografen, dat wel. Wie voor dertig cent een uit kran tepapier gevouwen tuut met een vijf- korrels maïs koopt, kan op een zwerm rekenen. Op armen en schou der en liefst boven op een krullekop strijken ze pikkend en klapwiekend neer. Strooi niet naïef brood. Maïs moet het zijn. Mas wordt hun bovendien tweemaal per dag, om klokke negen en klokke twee, toegestrooid door een stadsdienaar in een welhaast plechtig ritueel. Om drie minuten voor het voede- ringsuur komt hij uit een steegje te voorschijn, twee enorme rode trom mels met een lange tuit torsend. Hij schrijdt naar het verste eind tegeno ver de San Marco, waar opeens de zon door een wolkengrauw verenpak wordt verduisterd. Een vuil tapijt golft even later om 's mans voeten. De man staat en wacht.' Bij de eerste klokkeslag van het voorspel zwermen de duiven op naar de daklijsten; de man zet de kraag van zijn stofjas op. Dan bimt de klok de uurslag. De man trekt een zwart kalotje over zijn hoofd en pakt één trommel. De duiven golven, zwermen, of zitten duikt ?reid daarboven. Bij de laatste slag strooit de man in oen dikke straal, langzaam een acht Witte, tretf! lopend en een geel maïsspoor achter latend. Vier, vijf lagen dik strijden de dui ven. In de grauwe wolk is de man volkomen verdwenen. Nog voor hij met de lege trommels in het steegje is verdwenen, ligt er geen korreltje meer, maar de duiven kluwen pik kend, duwend, begerig voort... Veren vliegen rond en wit slaat de grond uit, want de spijsvertering gaat'snel. Al die duizenden duiven zijn de af stammelingen van één duivenpaar, dat de Doge in ver *e dagen eens ont- ving. Daarom zijn ze allemaal even grauwen mottig. Maar die ochtend om negen uur, terwijl de Venetianen al in kantoren en winkels werkten en de toeristen nog aan het ontbijt zaten, was er iets anders. De plechtige caribiniere met steek en roodgevoerde cape en de man in de stofjas waren er kennelijk ontzet over. In de doffe massa één sneeuwwit vlekje. Een ranke slanke sierlijke spierwit te duif... Hij pikte beschaafd zijn graantje mee. maar' mengde zich niet in de vechtende massa. Hij tripte strategisch naar wat weggewaaide korrels, een hautaii e vreemdeling, die het gepeupel meed. De mannen wezen en praatten, schudden de hoofden en tuurden de witte wondervogel na. Die middag om twee uur was de witte duif er weer. En weer wezen de mannen en schudden het hoofd... Het lot van de toerist is, dat hij weer vertrekken moet t.n dus nooit het slot van zo'n geschiedenis kan meemaken. Maar ik moet er aldoor aan denken of de witte duif al uitge bannen zal zijn door de grijze horde of de overheid. te zetten. Vandaag aanvaardde de Kamer de initiatiefwet. Overigens zal de wet nog niet in het Staatsblad verschijnen. Minister Roolvink die het debat bijwoonde wil eerst een advies van de SER af wachten. Dames Behalve de heren Boot en Van Schaik hebben ook de dames Singer- Dekker (soc) en Van Leeuwen (AR) zich ingespannen voor deze wetge vende arbeid. Het voorstel komt erop neer, dat het burgerlijk wetboek, het wetboek van koophandel, de ziektewet, de wet op de arbeidsongeschiktheidsverzeke ring en de wet werkloosheids voorziening zo worden gewijzigd dat de betaling van het loon en de uitke ringen worden voortgezet van de dag af na het overlijden tot en met de laatste dag van de tweede maand na de maand van overlijden. De uitkeringen moeten dus één tot twee maanden voortduren. Gunstiger regelingen in cao's blijven natuurlijk bestaan. Amendement Mejuffrouw Van Leeuwen („Er is moed voor nodig om op dit rerrein met een initiatiefwet te komen'") diende een amendement in om het mogelijk te maken, dat de uitkerin gen ook doorgaan aan degenen van wie de overledene kostwinnaar was. Dit amendement werd aanvaard. Aanmoediging T)E Russische verklaring dat het ver nietiging van Israël als doel van de Palestynse guerrilla-organisaties van de hand wyst is slechts in be scheiden mate geruststellend. Want Moskou steunt wèl commando- aanvallen op door Israël bezette ge bieden en is wèl bereid de daarvoor benodigde wapens rechtstreeks te le veren. Aangezien de commando's vrywel uit sluitend van Jordanië, Libanon en Syrië uit opereren, is de Russische toezegging in stryd met de bestand overeenkomst. Deze openiy'ke aanmoediging van be standschendingen zal het nóg moei- lyker maken om een gesprek over een vredesregeling op gang te brengen. Waarschuwing BRUSSEL De in Brussel geves tigde verzekeringsmaatschappij NA VIS die een kastekort heeft van an derhalf miljoen gulden, is failliet ver- klaard. Ruim 10.000 Belgen verliezen daardoor hun betaalde premies en de dekking die een verzekering normaal biedt. Van de vijf beheerders is er één ingesloten; drie zijn voortvluch tig, en de vijfde gaat voorlopig vrij uit. In gerechtelijke kringen in Brussel verluidt dat enkele van de Ameri kaanse beheerders al een justitieel verleden hebben. In België is de discussie over het toezicht op het verzekeringswezen weer hoog opgelaaid. Zolang er geen officiële commissie van toezicht op het verzekeringswezen bestaat zullen dergelijke voorvallen vaker gebeuren, vreest men. In een tijdsbestek van tweeëneenhalf jaar zijn er nu al drie verzekeringsmaatschappijen in België in gebreke gebleven. LONDEN Engeland zal de vijf duizend man sterke infanteriebrigade, die in 1968 uit West-Duitsland werd teruggetrokken, in het najaar naar de Bondsrepubliek sturen om het Rijn- leger te versterken. Ook een regiment luchlverdedigingstroepen en een squa dron helikopters keren terug. De bri gade komt in de plaats van de Cana dese, zo zei gisteren minister Healy van defensie. België overweegt twee van de vier brigades, uit de Bondsrepubliek terug te trekken. Het land wil dit jaar vijfduizend dienstplichtigen min der onder de wapens roepen. ^AN DE grens tussen Libanon en Israël hebben de aanvallen van commando's een omvang aangenomen waardoor een ernstige situatie is ont staan. Israël heeft geen vergeldingsmaatre gelen getroffen, maar zich tot VN- sccrctaris-generaal Oe Thant gewend, met het verzoek Libanon op zyn ver- antwoordeiykheid te wyzen. Gelukkig wil de regering te Jeru zalem opnieuw de diplomatieke weg bewandelen om verscherping te voor komen. Oe Thant heeft de boodschap overge bracht. Voor Libanon, dat evenals Jordanië geen raad weet met de com mando's, geldt nu, dat het met de waarschuwing zyn voordeel kan doen. Commentaar NKV UTRECHT In een commentaar op het gisteren bekend geworden So ciaal-economisch Plan heeft een woordvoerder van het NKV ver klaard, dat de conclusie kan wor den getrokken dat 1970 voor de werknemers een beter jaar wordt. Dc moeilijkste problematiek voor de komende tijd noemde hij de ont wikkeling van de prijzen. Het beleid zal er naar zijn mening op gericht moeten zijn de prijsstijgingen inder daad tot de geraamde yier procent te beperken. Een opmerkelijk aspect noemde hij de voorspelling, dat de produktiviteits- groei thans niet op drie, maar op vier procent wprdt geraamd Tegen deze achtergrond is het opmerkelijk, dat in de tot nu toe afgesloten cao's niets is overeengekomen over een eventuele besteding buiten de con sumptieve sfeer. In het SER-rapport werd destijds gesuggereerd het boven de drie pro cent uitkomende deel van de pro- duktiviteitsgroei te bestemmen* voor verbetering van pensioenen en spaar loon. Thans blijkt dat die mogelijk heid erin zit. NW-secretaris H. ter Heide noem de ook de vooruitzichten voor 1970 niet ongunstig voor de werknemers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5