genten zwaar gewond na knokpartij met inbrekers Noord-Korea negeert internationale regels Blad Bende roste mannen af Gummistokken als wapens Itaw erken -verfilmd Uitbreiding van slachtpremies is wens elijk Christelijke les in partij Nasser aanreizigers wel n quarantaine 4 Goede resultaten Middenstandsbank 13 DONDERDAG 5 MAART 1970 De palen waar de agenten aan vastgebonden hebben gezeten. In het gras het touw en een van de gummistokken. (Van onze correspondent ETINCHEM „Beestachtig" noemt de hoofdinspecteur Ie Doetinchemse politie, de heer G. Oosterhof, de wijze >p een nog onbekend gebleven viertal twee hoofdagenten afgetuigd. Met ernstig hersenletsel zijn gisternacht de 39- B. Wissink en de 27-jarige F. Kruisselbrink in het St. Jo- iekenhui8 opgenomen. ïannen waren 's nachts om ree achter gelaten door een inbrekers. Nadat de hoofd- i waren afgerost met een en gummistokken, werden betonnen palen vastgebon- onder één ooggetuige kon- e daders hun „wild-west- bij het industrieterrein Pistool igenten danken hun leven üjnlijk aan hun snelheid van n om de patronen van de re- uit de «urveillanceauto weg te Het wapen lag leeg tussen de (tokken en de bandelichter. De gebruikten deze attri- om hun woede te bekoelen, j merkten dat het pistool wei- dooide men het weg. eer Kruissenbrink had al veel verloren toen hij er enkele ater in slaagde zich naar het bijzijnde huis te slepen, om hulp te vragen. Beide agenten moeten geruime tijd bewusteloos zijn ge weest. Hun dienstwagen was door de bende, die naar alle waarschijnlijk heid uit vier man bestond, meegeno men. De Westduitse uitgever en krantenmagnaat Axel Springer is gisteren in de rechtszaal in West-Berlijn verschenen om te getuigen tegen Horst Mahler (op de bank) die beschuldigd wordt van het leiden van een demon stratie tegen het Springerconcern twee jaar geleden. Springer was reeds tweemaal niet verschenen en moest toen een boete van 1500 DM betalen. Later op de dag werd het voërtuig teruggevonden bij een café aan. de Terborgseweg. Hier zijn de mannen kennelijk in hun eigen auto overge stapt. De politie heeft het sterke ver moeden dat ze ook meer weten van de gisternacht gepleegde inbraken in Doetinchem. Men beschikt over een vaag signalement. Tijdens een normale patrouilletocht ontmoetten de beide hoofdagenten de kwaadaardige bende op de Hambur- gerbreek. Omdat zij zich verdacht ge droegen wilde het tweetal hen aan houden. Onmiddellijk hierop ontwik kelde zich een woeste knokpartij, waarbij het onmogelijk moet zijn ge weest de revolver te gebruiken. Verhoor Met alles wat ze maar voorhanden hadden hebben de bendeleden zich op de buiten gevecht gestelde agenten geworpen. Men schopte verscheidene malen tegen hun hoofden en trapten en sloegen hun lichamen. De agenten waren nog niet in staat de juiste toedracht aan hun hoofdinspecteur mede te delen. ringvliet en Volkerak 1 N HAAG De afsluitingen et Volkerak en het Haring zijn voor „het nageslacht" ïwigd. In het Haagse Con- ;bouw zijn films van beide werken aan een groot aan- lodigden, onder wie de mi- van verkeer en water- gepresenteerd. fdkraan van Nederland" en Ypsilon", films van de cineast Breijer van Cinecentrum, de werkzaamheden aan de «-armen op de voet gevolgd, zijn dan ook eerder bedoeld tratie van het werk dan als kunstwerk. Weliswaar ko- in beide films fraaie opnamen laar omdat ook de leek de in zaken moet kunnen begrij- jn veel technische en theoreti- ipecten van het werk schema- gegeven. film „Hoofdkraan van Neder- over de Haringvlietdam met befaamde spuisluizen, loopt al i de geschiedenis vooruit. Zoals wordt de dam pas volgend gebruik genomen. De film eert dat dat inmiddels al is ge- ta-Ypsilon" legt de nadruk op Varen van de doorlaatcaissons Volkerak. Het laatste gedeelte film, over het sluiten van de IvJfe in kleur, compleet met opna- 'an de festiviteiten die de ge- Willemstad in april 1969 or- erde, toen het laatste caisson icht sleepboten op z'n plaats lebracht. N films zijn bedoeld voor verto- n scholen en in het buitenland, resseerden die niet onder deze —categorieën vallen kunnen de twintig minuten durende pro- [Qi van Breijer en Cinecentrum ook aanvragen bij het minis- an verkeer en waterstaat. DEN HAAG Uitbreiding van de slachtpremies tot een groter aantal melkkoeien en het tijdelijk uit pro- duktie nemen van grond, waarop over- schotprodukten worden geteeld. Deze twee maatregelen heeft het bestuur van het Landbouwschap voorgesteld in samenhang met het plan-Mansholt. Het bestuur heeft een nota uitge geven, waarin getracht wordt de ont trekking van de produktiemiddelen zo goed mogelijk in te passen in het hui dige EEG-beleid en een wenselijke structuurontwikkeling niet te belem meren, maar zoveel mogelijk te be vorderen. Bij het uit de produktie nemen die nen de premies volgens het Land bouwschap van een zodanig niveau te zijn, dat er geen extra-stimulans in zit om andere produktietakken mee uit te breiden. Gebruik consequent aanduiding DDR DEN HAAG De door ons land niet erkende Duitse Democratische Republiek moet in elk officieel stuk consequent als de DDR worden aan geduid. Geen omschrijving als „de zo genaamde DDR", "DDR" en "Sowjet- Russische bezettingszone". Het Tweede Kamerlid P. Dankert (soc.) heeft dit met klem aan minister mr. Ter gelegenheid van het dienstbezoek van premier Petronia van de Nederlandse Antillen heeft gevolmachtigd minister Jonckheer gisteravond in zijn ambtswoning te Den Haag gerecipieerd. Van links naar rechts minister F. Esset, premier E. O. Petronia en de gevolmach tigd minister van Suriname, E. Pólanen. KAIRO Het bestuur van de Ara bische Socialistische Unie, de Egypti sche eenheidspartij, heeft het onder wijs in christelijke maatschappijleer, christelijk-islamitische samenwerking en christelijke heiligdommen opgeno men in het leerprogram voor partij functionarissen. De eerste lezing werd gehouden door de koptische bisschop Gregorios over christelijk-islamitische samen werking tot verhindering van de in lijving van het oude Jeruzalem bij Israël. Waarnemers zien dit initiatief in het kader van een toenemend streven in de islam, om het christendom tot bondgenoot te maken in de kwestie- Jeruzalem. Van een onzer redacteuren DEN IIAAG Noord-Korea is tot- dusver het enige land, dat weigert de inzittenden van een gekaapt vliegtuig haar hun land te laten terugkeren en ook .het toestel zelf vrij te geven. Slechts 39 van de 51 Koreanen, die op 11 december jl. in het Zuidko- reaanse lijntoestel zaten, dat gedwon gen werd in Noord-Korea te landen, werden (na ruim twee maanden) vrij ide 'd«HINGTON Lovell, Haise en agly zullen bij hun terugkeer 1G maan toch voor drie weken in Jl(itine gaan, is thans beslist. —drie astronauten zullen in hun «j-13 op 11 april worden gelan- Als het slecht weer is, zal de Sng worden uitgesteld. Men wil ling voorkomen van wat er met ollo-12 gebeurde, die tijdens de loor de bliksem werd getroffen. maanlanding (door Lovell en i H geschiedt in sterk geacciden- terrein met 120 tot 180 meter kraters, wat nog meer nauw heid van de bestuurders ver- >p het program staat o.m. het imen van een kraterrand. twee maanreizigers zullen 33lfe de maan doorbrengen, waarvan lur buiten het ruimteschip. De litie zal in het geheel tien dagen li Hand werken Een cursus Handwerken in Rotterdam wordt door de Stichting Goed Hand werk georganiseerd, opge ven bij mevrouw C. van Laar, Bastiaan de Zeeuw straat 9, Oudenhoorn. Cur sussen in Den Haag: me vrouw A. Kromwijk, Stad houderslaan 86c en me vrouw A. van Buuren, Thomsonplein 29 in sa menwerking met Hivo en Volksuniversiteit. Woens dagavond in de Beatrix- school Van Diemenstraat Den Haag, opgeven me vrouw 1. Schouten, Saffier horst 122, Den Haag. Heel fijn zijn deze eierwarmers van koren- blauw linnen alle onder delen in kant en klaar pakket voor 7,50. De Stichting geeft ook patro nen voor viltvogeltjes als paasversiering prijs per patroon van zes verschil lende vogeltjes 2,75, hier voor is geen materiaal be schikbaar. Bestellen: per giro 454700 t.n.v. pen- ningm. Goed Handwerk te Rijswijk Z-H., op het strookje: "bestelling" en wat u wenst vermelden. Wasem- afvoer Moderne keukens wor den vaak uitgerust met een wasem-afzuigkap. Dat heeft vele voordelen: voor dat aanslag en vettigheid die de keuken inwalmen tijdens het koken en bra den zich kunnen vasthech ten aan muren en plafond, worden ze afgevoerd via de afzuigkap. Ook in uw minder moderne keuken kan zo'n fijne ventilator worden aangebracht, mits deze een wasemkanaal heeft. Van wit polystyreen (roest niet en is makkelijk schoon te houden) is deze wasemkanaalventilator die met vier schroeven in elke gewenste stand is te beves tigen. Een vetfilter haalt alle-vetdeeltjes uit de lucht zodat de ventilator zélf niet vervuilt de filter is afneembaar en afwasbaar. Het apparaat 'heeft een vermogen van 40 Watt. ook denkbaar in badkamer of douchecel voor 105,-. Teener tas U weet het, de tassen- mode volgt de schoenen mode op de voet. Tassen worden sportiever en er is ruimte om allerlei zaken als agenda, portefeuille, gezangboeken in mee te slepen zonder dat het tota le beeld onelegant wordt. Hier ziet u twee fijne mo dellen van het gloed nieuwe materiaal Skai-la- crona, een verfijnde voort zetting van het wat ordi naire crush-lack. Het mate-' riaal wordt gebruikt voor de betere dames- en teen ertas. Knopen en gespen zijn het helemaal. De lin ker teenertas is een beu gelmodel met los voorvak, de koperen musketons ha ken aan bij de kettingmo de. De versiering op de klep lijkt van koper, maar 't is plastic. U telt voor dit exemplaar 36.95 neer. Het rechtermodel is een verstelbare schoudertas, die als een broekriem op maat gesteld wordt. In de kleu ren zwart, rood, gebroken wit en wit voorhanden, ƒ32.95. Van Virtus, die ze als nouveauté bracht op de Lederwarenbeurs. Zelf betegelen Bent u uw oude muur ook zo zat en zou u hem graag een modern en fris op-peppertje willen geven? Denk eens aan betegelen. Er zijn nu namelijk zelf- zet-tegels in de handel, ke ramische tegels die al voorzien zijn van voegnok- ken. De tegels worden al tijd in dezelfde tinten, na melijk wit, crème, ivoor, turquoise, geel geleverd. In de doe-het-zelfzaak levert men er ook lijm, voegwit en een tegeltangetje bij, alsmede afdek- en hoekte- gels. Per 'vierkante meter hebt u 84 tegels nodig, een doos van 36 stuks is de. uwe voor ƒ7.92 in de tra ditionele kleuren wit, crème en ivoor, andere tiiiten ƒ11.52 per doos. Zo'n tegel vraagt een on dergrond van gezond pleis terwerk, of beton. De kit voor deze zelfzet-tegel komt u op 6.70 per pak, voldoende voor vijf m2 te gels lijmen. gelaten. Mede dank zij de bemidde ling van het Nederlandsche Roode Kruis. In Zuid-Korea teruggekeerd bleken deze 39 mertèen te zijn mis handeld. Een van hen, de 30-jarige Son Ho Kil, die nog gezond was toen hij in Noord-Korea uit het gekaapte vliegtuig stapte, was er slecht aan toe, hij kon zelfs ni«t spreken als ge volg van het toedienen van verdo vingsmiddelen en electrische schok ken tijdens langdurige „ondervragin gen". Geve Twee piloten, twee stewardessen en zeven passagiers worden nog in Noord-Korea vastgehouden. De acht ste passagier die niet is teruggeko men, is de Noordkoreaanse agent Tsjo Tsjang Hie, kaper van het vliegtuig dat eveneens wordt vastgehouden. Noord-Korea gebruikt volgens de heer Jin Sang An, zaakgelastigde van Zuid-Korea te Den Haag de elf ge vangenen als gijzelaars en als politiek pressiemiddel. Zuid-Korea is niet van plan, vergel dingsmaatregelen tegen Noord-Korea te nemen, zoals Israël deed, toen het een aantal vliegtuigen in brand stak op het vliegveld van Beiroet (Liba non). Het wil Noord-Korea geen ex cuus geven om de oorlogshandelingen te hervatten. Deze terughoudendheid van Zuid-Korea verklaart het inter nationaal zeer ongebruikelijke gedrag van Noord-Korea. Zelfs Cuba en de Arabische landen laten gekaapte vliegtuigen en hun inzittenden onge moeid. Zo liet Syrië na verloop van tijd enkele Israëlische zakenlieden vrij, die als passagier van een ge kaapt vliegtuig in Damascus terecht waren gekomen. AMSTERDAM De Nederlandsche Middenstandsbank NV heeft vorig jaar goede resultaten geboekt. Het totaal van de gecombineerde balans passeerde de 5 miljard. In 1968 werd de ƒ4 miljard en in 1967 de ƒ3 miljardgrens overschreden. Dit staat in het jaarverslag. Het winstsaldo bedroeg 22,1 mil joen, een stijging van 2,4 miljoen ten opzichte van 1968. Van deze winst wordt, bij goedkeuring van het divi- dendvoorstel, uitgekeerd ƒ9,7 miljoen en wordt 12,4 miljoen irt het bedrijf gehouden. Na winstverdeling belo pen de open reserves ƒ88 miljoen. Woningverbetering vraagt meer geld DEN HAAG Voor het verbeteren van woningen en woonbuurten moet de regering meer geld uittrekken. De socialistische Tweede Kamerleden mr. T. J. A. M. van Lier en drs. H. van de Doel dringen hier bij minister ir. W. F. Schut (volkshuisvesting) op aan. Daartoe moet de hierop betrek king hebbende beschikking wat rui mer geïnterpreteerd kunnen worden. De gedachte dat de school haar leerlingen met straffe hand dient te regeren, moet zich in de diepten der geesten en harten zo hecht heb ben vastgezet, dat er huiten de kring van de opstandigen bijna al tijd argwanend wordt gereageerd als de Vrije School ter sprake komt. Dat zal niet vaak gebeuren, want er zijn maar acht van die scholen in het land en ze timmeren weinig aan de weg. Maar als de naam valt, schijnt hij velen te doen denken aan een wilde troep die on derwijskundig nauwelijks kan deu gen. In werkelijkheid zijn echter de Vrije Scholen (gevestigd in Amster dam. Bergen, Den Haag, Haarlem, Leiden. Rotterdam, Zeist en Zut- phen) bijzonder ordentelijke insti tuten die ten onrechte weinig be kendheid genieten. Het antroposofi sche denken van hun geestelijke vader Rudolf Steiner en misschien ook de veronderstelling dat het gaat om een luxe schooltje voor kinderen van gefortuneerde ouders, hebben dit onderwijs een eenzaam levendoen leiden. Met een breed opgezette onder- wijsconferentie vierde de Vrije Schoolbeweging afgelopen week in Den Haag haar halve eeuwfeest. Van allerlei kanten is men nu in de geschiedenis van dit onderwijs ge doken; dit leidde tot de leerzame ontdekking dat vele ideeën die deze scholen decennia hebben gevolgd, voor het hele onderwijs in ons land volop actueel zijn. Vernieuwing In de Vrije School wordt ge streefd naar een harmonische sa menhang van kleuter-, lager en voortgezet onderwijs. Selectie wordt zoveel mogelijk vermeden: men kent in het voortgezet onder wijs dan ook niet de gebruikelijke categorale indeling. Pas in de 11e en 12e klas wordt geselecteerd met het oog op beroepskeuze en verdere studie; in een 13e klas wordt uit sluitend voor de eindexamens ge werkt. Elke klas blijft zolang mogelijk een geheel; zittenblijven kent de Vrije School niet. Welbewust is men erop uit met heterogene groe pen te werken, waarin sterke en minder sterke leerlingen met ver schillende interesses en capaciteiten bij elkaar blijven. Het docentencol lege *van onderbouw en bovenbouw vormt één geheel. Dat leraren ook zitting hebben in het bestuur is bij de Vrije School niet uitgesloten. Op pedagogische gronden worden al op de lagere school vakken gege ven die elders pas in het voortgezet onderwijs aan bod komen: de mo derne talen (maar niet volgens het doorgaans droevige systeem van Frans op de zogenaamde oplei dingsscholen) en natuur- en schei kunde. Belangrijke stukken leerstof worden vier tot vijf weken achter elkaar op de eerste twee uren van de dag gegeven; concentratie en in tensiteit blijken hierdoor sterk ver groot te worden. De kunst vormt in de opvoeding van de Vrije School een essentieel element: men „doet" niet alleen aan kunstzinnige vorming, maar bij elk vak komt een kunstzinnige werkwijze aan bod. Hierdoor kun nen zwakkere leerlingen intellec tueel dingen verwerken, waaraan ze bij het gebruikelijke onderwijs niet toe zouden komen. Wie meer over deze materie wil weten, leze de afleveringen die aan „Vijftig jaar Vrije Scholen" gewijd zijn door de tijdschriften „Vrije Opvoedkunst" (Uitg. Pereboom. Ede) en „Vernieuwing van Opvoe ding en Onderwijs" (Uitg. Muusses, Purmerend). Er staat hier of daar wel eens een stuk in dat al te rozig aandoet, maar het geheel is frap pant omdat in doe!st?lling en werk wijze van de Vrije Scholen zoveel pupten te herkennf a zijn die de laatste tijd als frisse, nieuwe ideeën worden gepropageerd. Merkwaardig dat we bij het vele eepraat over onderwijsvernieuwing met z'n allen goeddeels voorbij gaan aan de ervaringen positieve en misschien ook negatieve die in dergelijke scholen opgetast lig gen. In meerdere of mindere mate geldt hetzelfde trouwens ook voor Dalton, Montessori. IVO enz. Percentages Een aardige stunt was het toen de Nederlandse Studentenraad van de eerste nota-Posthumus een edi- door Ton Elias tie op de markt bracht (ƒ1), die goedkoper was dan de officiële uit gave van de Staatsdrukkerij 3,60). Er werd ook een nobel mo tief bij aangevoerd: de NSR wilde ernst maken met begrippen als participatie en informatie. Maar de regeringscommissaris schijnt het geval toch niet zó te hebben kun nen waarderen. In zijn tweede nota schrijft hij over die goedkope uit gave: „21onder medeweten van de schrijver staat op de omslag een karikatuur die met de strekking geheel in strijd is en waarop per centages afwijzingen genoteerd staan die nergens in de nota voor komen". Is Posthumus hier niet wat over gevoelig? Het zal zelden of nooit gebeuren dat een tekenaar van te voren overleg gaat plegen met de gene van wiens werk of optreden hij een karikatuur wil maken. En wat de percentages van die omslag tekening (hierbij afgedrukt) betreft: niemand zal ze uit het hoofd leren. Het commentaar van de rege ringscommissaris heeft er wel toe geleid dat ik een van die percenta ges nog eens nader heb bekeken. De tekening laat 40 procent van de mensen met een doctoraal naar de industrie gaan; de tweede nota noemt ook wat percentages. Vol gens de laatste gegevens zitten van de academisch gevormden met be roep er 0,3 procent in de landbouw, 16,2 procent in de nijverheid, 2.7 in de handel, 3,9 in bank- en verzeke ringswezen en 1,8 procent bij ver- voers-, opslag- en communicatiebe drijven. Te zamen is dit rond 25 procent. De overige academici zijn te vin den bij wat men de „dienstverle ning" noemt: overheidsdiensten en publiekrechtelijke organen 11,8 procent, onderwijs 16,1, eredienst 6, medische zorg 24,4, zakelijke dienstverlening 10 en verdere dienstverlening, waarondei re search- en andere wetenschappe lijke instituten 3,5 procent. Alleen al op dit punt klopt er van die tekening dus zogezegd geen fluit. Maar het was wel een prent ...zonder medeweten... die het beter deed dan de cleane blokjes op de officiële staatsuitga ve. En verder... meldde zich deze week een verbolgen onderwijzer met een fi nancieel vernieuwingsprobleem. Vroeger moesten de schrijvers van vele leerboekjes, bijvoorbeeld voor aardrijkskunde, zich bij het verga ren van hun gegevens veel meer beperken tot schriftelijke bronnen dan nu. Het komt thans voor dat een do cent op buitenlandse reizen nieuwe gegevens verzamelt, die dwingen tot correcties in bestaande uitga ven. „Als ik daarover schrijf in een vakblad, draag ik dan bij tot de vernieuwing van het onderwijs, ja of nee?", aldus de onderwijzer aan de telefoon. Het schoolboek speelt'" nog steeds een grote rol in het onderwijs en verbetering van een boek lijkt me dus inderdaad een stukje vernieu wing. „Maar ik word er financieel voor gestraft", aldus mijn zegsman Van die paar tientjes die zo'n arti kel hem oplevert, moet een deel naar de belasting en aftrek voor kosten van verwerving schijnt er voor een onderwijzer niet bij te zijn. Als Veringa niet meer weet wat hij met Witteveen moet befa- ten, is dit misschien iets.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 13