Vierliosf met eisten koe Rijkspostspaarbank rente tot 7% Amerikanen zingen in Pieterskerk te Leiden Ambulance tegen boom: twee doden Peter en Rinke Marcel en Yvonne „VERHEULTJES" GROEIDEN VAN 16 NAAR 78 POND Nederlands paviljoen bijna klaar Japan verwacht vijftig miljoen Expo-bezoekers BEROEPINGSWERK 9 WOENSDAG 4 MAART 1970 ly^ORGENAVOND tussen zes en half zeven is het precies één jaar geleden dat de Bodegraafse vierling in het Algemeen Ziekenhuis te Woerden werd geboren. Peter (1860 gram), Rinke (2200), Marcel (1960) en Yvonne (2030) gingen direct in een couveuse omdat hun gewicht te gering was. Gezamenlijk wogen zij op 5 maart 1969 zestien pond. Hun totale gewicht is nu 78 pond. gODEGRAVEN De melk koe Uilkje 16 is de vaste melkleverancier van de Bo degraafse vierling, Peter, Rin ke, Marcel en Yvonne Ver heul. Zij kan er prat op gaan vrijwel elke dag daadwerkelijk mee te mogen helpen aan het 1 instandhouden van de uitste- I kende gezondheid van de mor gen hun eerste verjaardag vie rende derde Nederlandse vier ling. Veehouder en varkensfokker Piet Verheul (36) laat dan ook de koe met genoegen deel uit maken van zijn veestapel van veertig koeien en kalveren. „De kinderen krijgen natuurlijk ook wel eens melk van een andere koe als dat zo uitkomt, maar het meest van Uilkje 16, omdat zij melk met een laag vetge halte geeft. En dat is van groot belang voor deze rechtstreekse afnemers van boerenmelk" grapt hij. FELICITATIES In de verbouwde en aangepaste boerenwoning van het echtpaar P. Verheul-Van Os aan de Goudse- straatweg stromen langzaam maar zeker de gelukwensen voor de vier ling binnen. Hun eerste verjaardag wordt gevierd evenals de geboor te op woensdagavond 5 maart 1969 tussen zes en half zeven in het volle licht van de publiciteit. De vele gevers van geschenken en voedingsmiddelen krijgen dezer da gen een blijde foto van de vier „Verheultjes" in hun brievenbus als dank voor het vele goeds dat in het afgelopen jaar vaak in grote hoe veelheden is binnengekomen. „Je moet toch iets van je laten horen," vindt mevrouw Corrie Verheul-Van Os (35). GEEN ZORGEN Deze tengere vrouw heeft een druk jaar in haar gezin dat zij in een half uur uitgebreid zag van drie naar zeven kinderen achter de rug. Moderne huishoudmachines, ge zinshulp en de steun van familie, .buren en kennissen hebben echter de eerste twaalf maanden in het be staan van het jonge kwartet helpen doorkomen. „Mijn vrouw en ik zijn dit jaar wel wat gemakkelijker de zaken gaan bekijken," vertelt vader Ver heul. „Je gaat het leven van een wat minder donkere kant zien. Van het „Geen zorgen voor de dag van mor gen" wilde ik tot voor kort niets wéten, maar daar ben ik nu wel overheen." „öns gezin werd een jaar gele den in een keer uit de anonimiteit gerukt. Beiden hebben we het moe ten Ieren aanvaarden dat ons eigen besloten leventje niet meer zonder hulp van anderen was te leven. Elke dag lopen hier „vreemde" mensen over de vloer. De kinderen en wij moesten dit in het begin verwerken. Wij hebben leren leven met het feit dat we voorlopig alleen in onze slaapkamer onszelf nog kunnen zijn." OPDRACHT De problemen van hun ouders ontgaan Peter, Rinke, Marcel en Yvonne nog volkomen. De andere drie kinderen, Bert (8), Ineke (7) en Kees (5), hebben het al gemerkt dat him gezin veranderd is. Op school zijn zij de broertjes en het zusje van de Bodegraafse vierling, evenals hun vader en moeder overal waar zij ko men nog horen fluisteren: „Dat zijn de ouders van de vierling..." De gereformeerde predikant ds. B. J. F. Schoep, die de nu twintig pond wegende jongens en het achttien pond wegende meisje midden juni in een overvolle kerkdienst doopte, lichtte voor de heer en mevrouw Verheul al een tipje van de sluier op door de bevolking een opdracht te geven. „Wij moeten er voor waken dat deze vierling bij het opgroeien er geen hekel aan krijgt om een vierling te zijn," zei hij. SCHOOL „Dat is waar gesproken," reageert de heer Verheul nu, terwijl zijn vrouw druk bezig is de kinderen in de twee boxen aan het spelen te krijgen. Al gauw blijkt dat zij voor eikaar speelgoed zijn. „Wij proberen de toekomst van de kinderen voor ieder gelijk te laten zijn. Straks gaan ze 'naar de kleuterschool en dan volgt de lagere school." „Wij vragen ons nu al af of we er over een aantal jaren verstandig aan zullen doen de vier kinderen in de zelfde klas onder te brengen. Mis schien is het wel goed om ze in {ie school te „verspreiden". Kunnen ze dat niet verwerken dan kunnen de kinderen altijd nog wel bij elkaar blijven." REÜNIE Hoe het ook zij, de thuis gelijkbe rechtigde vierling zal toch uiterlijk de homogeniteit weten te bewaren. „Dat ze bij elkaar horen laat ik wel duidelijk zien." voorspelt mevrouw Verheul. „Ik vind het leuk als Peter, Rinke, Marcel en Yvonne zoveel mo gelijk hetzelfde gekleed gaan". De twee andere Nederlandse vier lingen, de Zwolse die geboren werd in 1943 en de Friese uit 1958, leven op een afstand mee met de Zuidhol landse „concurrenten." Het ligt in de bedoeling deze zomer de drie vier- Voor het slapen gaan 'po seren'van links naar rechts Rinke, Peter Yvonne en Marcel. Foto: Tim Hamoen. lingen in Bodegraven bij elkaar te brengen. Voor een foto. De vier couveusekinderen, die vo rig jaar drie maanden nodig hadden om het Algemeen Ziekenhuis in Woerden „druppelsgewijs" te verla ten, zijn nu volwassen baby's. Het is een viertal dat schreeuwt, krijst en huilt. Van de gebruikelijke kinder ziekten hebben zij de waterpokken al gehad. De Bodegraafse vierling begint nu tandjes te krijgen. „Als er 's nachts eentje huilt hoor ik gelijk wie het is," vertelt me vrouw Verheul, die wel enkele ka raktereigenschappen van haar kin deren wil prijs geven." Eerstgebo rene Peter begint zijn box langzaam maar zeker lopend le verkennen. Hij is tot nu toe het vlugst van allemaal geweest. Marcel is driftig en is vaak de aansteker van het kattekwaad dat ze uithalen. Rinke lijkt het ge makkelijkst. terwijl de vinnige Yvonne best de woordvoerster van de vier zou kunnen zijn." •k DRUK JAAR Het gezin Verheul bereidt zich op nieuw op een druk jaar voor. De zorgzame moeder ziet het al voor zich: „Ze beginnen nu te lopen, lig gen niet meer zo lang in hun bed en willen iedere keer maar uit de box. En dan wordt die belangstelling wel eens te veel voor je." „Volgend jaar, als de kinde ren twee jaar worden, doen wij het anders. Het is dan gewoon niet mogelijk meer alle kranten op verschillende tijdstippen te ontvangen. Misschien organise ren wij dan wel een persconfe rentie om in één keer van alles af te zijn Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de héle dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. OSAKA Het Nederlandse paviljoen op de Expo '70 is bijna klaar dank zij het harde werken van de Japanners. „Wij zijn eigenlijk twee jaar te laat be= gonnen met de voorbereidingen en de bouw van het paviljoen", zei commissaris-generaal mr. J. M. L. Th. Cals gisteren op Schiphol bij zijn vertrek naar Osaka. Dat kwam doordat de regering de beslissing of Nederland zou deelne men aan de Expo 10 te lang heeft uitgesteld. „De Japanners hebben in het afgelopen jaar extra hard werk, waardoor het paviljoen op tijd kon worden opgeleverd", aldus mr. Cals. Het zes verdiepingen hoge gebouw van op elkaar gestapelde dozen van glanzende kunststof in blauw, grijs en oranje, is het enige van de 27 landen-paviljoens met een eigen aan sluiting op de luchtgekoelde corri dors, waarin de expo-bezoekers op rollende trottoirs vijf meter boven de begane grond een rondgang van drie-en-een halve kilometer over het Expo-terrein kunnen maken. In het paviljoen kunnen de bezoe kers in 10 minuten tijd via 15 film- en 10 diaschermen op de wanden en de plafonds van de „dozen" van het ge bouw een indruk krijgen van Neder land als modern land. Boerenkool Nederlands sfeer kan de bezoeker ook letterlijk proeven in het restau rant; daar prijken boerenkool met worst, erwtensoep, broodjes en zee banket op de menu's. De Nederlandse blokkendoos ligt in het centrum van het expositieter rein, aan het water en in het water, met een vrij uitzicht over een reeks andere paviljoens. Onder het paviljoendak huizen reeds enige tijd. 200 duiven, die bin nenkort zullen worden losgelaten! EIDEN Dinsdagavond 24 maart zal het Viking Choir van de Homewood-Flossmor High School uit Illinois. Amerika, een concert geven in de Pieterskerk te Leiden on der leiding van Walter Rodby. Wim van der Panne zal het orgel bespelen en de algehele leiding berust bij ds. R. Bak ker te Rotterdam, voorzitter van The Dutch Immigrant So ciety, afdeling Nederland. Koorleider Walter Rodby. Het koor, ruim honderd leden, heeft in tien jaar tijds een. wereldfaam ver overd door uitvoeringen in concertza len en aan universiteiten, die via ra dio en tv werden uitgezonden. Op het ogenblik is het koor op tournee. Het geeft uitvoeringen o.a. in Moskou en Leningrad. De dirigent, Walter Rodby, trad tweemaal op als zanger bij uitvoerin gen onder Toscanini. Gegradueerd aan de Columbia Universiteit, studeerde hij bovendien aan het Trinity College of Music van de Londense universi teit. Hij is in Amerika een erkend koorleider en muziekpedagoog. Hij verwierf daarnaast bekendheid door talrijke composities en arrangemen ten. De uitvoering op 24 maart te Lei den is derhalve een unieke kans om met deze dirigent kennis temaken. LJET is niet toevallig dat men de 11 Pieterskerk als plaaJts heeft ge kozen voor dit kooroptreden. Er is een sterke pelgrimage-binding bij de Amerikanen aan de Pieters kerk, min of meer een mystieke bin ding, omdat zij nl. de kerk van de „Pelgrimfathers" is, die in 1620 op de Mayflower wegvoeren naar Amerika. Deze Pilgrimfathers, afkomstig uit Engeland, waar ze als puriteinen ge broken hadden met de Staatskerk en daarom allerwegen onder druk wer den gezet, waren naar ons land uitge weken. Hun geestelijke leidsman en sti mulator wa§ John Robinson, die van 1609-1625 predikant te Leiden was. Hij was het die de historische over tocht met de Mayflower naar Ameri ka organiseerde. In verband met zijn gezondheidstoestand ging hij zelf niet mee. Nog geen 50 jaar oud stierf hij in maart 1625. A/OOR de Amerikanen blijft Robin son een lichtend symbool van dè vrijheid. Daarom bezoeken de Ame rikanen als pelgrims de Pieterskerk, waar zij dan een ogenblik in medi tatie staan voor het gedenkteken met de inscriptie: „Ter herinnering aan John Robin son, predikant van de Engelse kerk in Leiden 1609-1625. Zijn brede tolerante geest begeleidde en ontwikkelde hel religieuze leven van de Pelgrims van de Mayflower, an hem bedekken de ze muren alles wat sterfelijk was. Zijn onsterfelijke geest beheerst nog steeds de gewetens van een machtige natie in het land aan de overzijde van de oceaan. Dit gedenkteken werd aangebracht door de Algemene Ver eniging van Mayflowers afstamme lingen in Amerika. A.D. 1928". Uit deze inscriptie blijkt duidelijk de nog levende invloed van en de ver bondenheid met deze leidsman. De avond van 24 maart gaat uit van de Dutch Immigrant Society in Ame rika, waarvan in Nederland een afde ling bestaat De opzet is de culturele banden tussen Amerika en Nederland te versterken. Zo is de avond met het Viking Choir in Leiden als het ware een cultureel symposium van wat het kleine Nederland met Amerika in de beste momenten van een bewogen ge schiedenis verbindt. Dr. N. J. Hommes Vice-voorz. Dutch Immigrant Society Het Viking? Choir van de Home wood-Flossmor High School uit Amerika, dat ruim honderd leden telt en een grote faam heeft opge bouwd. Deze duiven leven in oranje, want de bovenverdiepingen van het paviljoen zijn in deze kleur geschilderd. De eerste 4% meter van de grond af is blauw geverfd. Dit is geen willekeu rige hoogte, doch geeft aan tot hoever de Nederlandse polders zich onder Amsterdams.peil bevinden. De Expo '70 vergt al met al een in vestering, voor bouw en exploitatie, van twee miljard gulden. Met de aan leg van toegangswegen, parkeerter reinen en spoorwegverbindingen is nog eens zeven miljard gulden ge moeid. De kosten van de bouw van de 77 nationale paviljoens en de Japanse particuliere inzendingen zijn hierin niet begrepen. 50 miljoen De Japanse organisatoren verwach ten vijftig miljoen bezoekers, van wie ongeveer een miljoen uit het buiten land. „Ik geloof dat deze Expo een unieke gelegenheid is voor de Nederlandse zakenman om zijn Japanse relaties te ontmoeten", zo zei mr. Cals. VEENDAM Een in een slip geraakte ambulance is gistermid dag in volle vaart tegen een boom gereden. Hierbij kwam een echt paar om het leven. Een ander echtpaar werd evenals de chauf feur van de wagen zwaar gewond. De handen van de ambulance zijn door de politie in beslag genomen- De heer J. Borgheld (83) en zijn vrouw T. Borgheld-Roosien (77) uit Musselkanaal waren op slag dood. Mevrouw G. Huizing-Van der Zwaag (67) en de heren H. Huizing (65) en J. Kamminga (40) chauffeur van de ambulance zijn met ern stige verwondingen in het Acade mische Ziekenhuis in Groningen op genomen. De ambulance kwam van Gronin gen. De beide vrouwen waren voor onderzoek naar een ziekenhuis ver wezen. Hun echtgenoten begeleid den hen. Tijdens een dichte sneeuw bui begon de wagen te slingeren en verliet in Veendam de weg. De zie kentransportauto kwam tegen een boom tot stilstand. Een verkeersongeluk op de rijks weg Venlo-Nijmegen heeft gister avond het leven gekost aan twee mensen. By Milsbeek kwamen i twee auto's door onbekende oorzaak frontaal met elkaar in botsing. Vrij wel op slag dood waren de 42-jarige M. Zeiten uit Boxmeer en mevrouw J. Tak-Janssen (65). Er waren ze ven gewonden. NED. HERV. KERK Beroepen: te Delft (vac. dr. W. H. Beekenkamp): J. C. Greive te Utrecht. Aangenomen het beroep v.d. gen. synode als pred. v. bgw„ staffunct. Kerk en Wereld te Driebergen: F. N. M. Nijssen, stud.-pred. te Wagenin- gen; naar Voorhout (toez.): J. Hoo- genkamp te Amsterdam; naar Deil en Enspijk: kand. F. Houwert te Amers foort; het beroep v.d. gen. synode als zendingspred. in opdr. v.d. Geref. Zen- dingsbond ten dienste v.d. Geredja Toradja als docent a.d. hogere theol. school te Djakarta: kand. dr. Th. v.d. End te Oegstgeest. Bedankt voor Hilversum (nadere besl.): C. v.d. Bosch te Gorkum. Berocpbaarstelling: kand. C. Glastra, Voldjerspoorweg 1, Engelbert (Gr.). GEREF. KERKEN Beroepen te Epe: J. C. v. Egmond te 's Gravenzande. Bedankt voor Sliedrecht: J. Stok te Waarder (Z.H.). OUD GEREF. GEM. Aangenomen naar Dordrecht B, Jongejan te IJsselmuiden. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Hoogeveen: P. op den te Zierikzee. GEZINSGROOTTE (3) Het Kwartet heeft m.b.t. de studie over de bevolkingspolitiek van een werkgroep van D'66 onzindelijke jour nalistiek bedreven. De afwijzing van dwang werd nl. klein aan het eind van het artikel gedrukt en de kop ver meldde „Straks verplichte sterilisatie". Daarmee wordt gesuggereerd dat de '66 werkgroep voor gedwongen steri lisatie zou zijn, hoewel dat uit het ver slag niet blijkt. Ook de kop „D'66: vier kinderen is te veel" is zonder meer misleidend. Het hoofdredactionele commentaar met als slotzin „Hen vrijwillig te stemmen betekent straks verplicht ge steriliseerd te kunnen worden" is wel zo ver verwijderd van journalistiek fatsoen dat een excuus aan de lezers op zijn plaats zou zijn. Zelfs als wran ge „grap" is het onfatsoenlijk. Intussen wordt wel duidelijk dat steeds meer mensen uit gereformeerde kring op D'66 zullen stemmen. Wordt de redactie daarom zenuwachtig? Rotterdam. R. Kroeze KERK EN JEUGD (4) In grote lijn kan ik het wel met de opvattingen van ds. J. van Weizen over het geloofsleven eens zijn. Een man als hij durft tenminste nog, zij het op een wat scherpe manier, te rea geren op de vele misstanden, die mede door de kerken zijn veroorzaakt. En hij is daarbij eerlijk genoeg zijn eigen. Nederduits Gereformeerde Gemeente Gouda erin te betrekken. Vlaardingen Mevr. G. Noordam KERK EN JEUGD (3) In het interview met ds. J. van Weizen zegt deze o.a.: „psychiatrische inrichtingen en gevangenissen zijn overvol". Als hij dat zo gezegd heeft bewijst dat voor de zoveelste keer dat mensen uitspraken doen over zaken waar zij niets van afweten. De bevolking van bijv. de gevan genissen en de huizen van bewaring vertonen de laatste jaren een sterk dalende lijn. Ze zijn dan ook niet vol, laat staan overvol. Misschien spreken onderstaande cijfers van eind 1969 een duidelijke taal over de omvang der gevangenisbevolking in ons land. De eerste kolom geeft het totaal aan tal gedetineerden weer met tussen haakjes het aantal preventief gede tineerden, de tweede kolom vermeldt het aantal gedetineerden per 100.000 i inwoners: Nederland 3280 (1400) 25.4 (10.8V .België 6000 (1250) 63.2 (13.2V Denemarken 3300 (802) 71.7 (17.4) Engeland 33000 (4500) 72.5 9.9) Frankrijk 35000 (12500) 70 (25 Luxemburg 214 (53) 64.8 (16 l Oegstgeest Dr. J v. 4. Gt et*

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9