Tijd voor gemeenschappelijke diensten is nog niet rijp wd Geref. Kerken (buiten verband) al 79 gemeenten met 23.400 leden Bidstond en bezinning ter afsluiting synode kleur- r bekenneuTi tussen rivella eir rivella Een woord voor vandaag VERHOUDING REFORMATIE-ROME Voortgezette synodezitting over vrijmaking CNV wil overleg medische tarieven Vooral zuiden is nu in moeilijkheden Internationaal priesterberaad in Nederland Adreslijst verschenen jaarboek HANDBOEK 1969 Pleidooi voor hveedi schippersdominee in haven van RotterdamiL Toekomst nieuwe kerkgroep groot vraagteken Twee diensten? Dan deze ook graag bijwonen Studieconferentie bejaardenzorg Ook Lombardijen gezamenlijk avondmaal Merkwaardige vraag. Daar liggen dan de zieken bij het bad Be- thesda, wachtend op het ogenblik, dal een engel des Heren zal ne derdalen en het water zich gaat bewegen. Wie er dan het eerst in kan komen wordt gezond, "wat voor ziekte hij ook had". Bij het bad ligt een mandie reeds achtendertig jaar door ziekte het bed moet houden. We mogen aannemendat hij al die jaren heeft gepro beerd in het bad te zijn, zodra er beweging in het water komt. En het is hem nooit gelukt. En dan stelt Jezus die merkwaardige vraag. nWilt gij gezond wor den?" De man zal de Here vreemd hebben aangekeken. Ja, natuur lijk wil hij gezond worden. Maar hoe zou dat kunnen? Er is nie mand, die hem helpt. Wilt ge gezond worden? Het is de vraag, die Jezus aan ieder mens stelt, die ziek is, niet alleen naar lichaam, ook naar geest. Natuurlijk, iedereen wil beter worden, verlost van de pijn, ook van de pijn, die de zonde geeft "Sta op, neem uw matras en wandel.De uitslag is bekend. Ter stond wordt de man gezond Dit is het geheim van de Here. Hij is in staat ons helemaal te genezen. Het is een woord voor hen, die gebukt gaan onder hun zondebesef, die steeds opnieuw gevechten moeten leveren tegen het kwaad, dat hen in zijn armen gevangen houdt. Wilt ge gezond worden? Ja Here, ik wil Goed, sta dan op, neem uw matras en wandel. Praat niet langer over uw zonde, richt u op en ga verder in het geloof, dat Ik u nabij zal zijn. Weiezen vandaag: Marcus 8 vers 1 tot 21. WOENSDAG 4 MAART 197| (Van onze kerkredactie) LUNTEREN Een synode, die met een bidstond begon en voortdu rend sterk in de belangstelling heeft gestaan mag niet als een kaars, die opgebrand is, uitgaan. Daarom zal aan het einde van de zittingsperiode tijd worden gereserveerd voor een z.g. evaluatiegesprek, een globale be zinning dus, en een bidstond. Met algemene stemmen heeft de gereformeerde synode hiertoe giste ren besloten op initiatief van ds. D. N. Wouters te Pijnacker, en nog drie andere synodeleden. Zij motiveerden onder meer als volgt: Na het werk van de synode dat resulteerde in talrijke besluiten is tenslotte het tijdstip van uitvoering (Van onze kerkredactie) LUNTEREN De gereformeerde synode heeft gisteravond met grote meerderheid van stemmen besloten aan de particuliere synodes te verzoe ken de mogelijkheid te openen om een voortgezette zitting van deze sy node mogelijk te maken. Dit dan spe ciaal ter bespreking van het belang rijke rapport Leeruitspraken en tuchtmaatregelen 1942-1946, die des tijds tot de z.g. vrijmaking hebben geleid. Algemeen was het gevoelen dat dit stuk te belangrijk moet worden ge acht om onder de druk van een laat ste week, waarin nog tal van andere zaken moeten worden afgehandeld, aan de orde te stellen. In het rapport komt de synodale commissie die met deze zaak is belast onder meer tot voorstellen die behel zen het doen intrekken van de leer uitspraken van 1942 en de vervan gingsformule van 1946, tot het ver vallen verklaren van de tuchtmaatre gelen van 1944. tot het openlijk er kennen van schuld, tot het openlijk posthuum in hun kerklijke eer her stellen van de hoogleraren Schilder en Greydanus en tot het alsnog mo gelijk maken van een ambtsaanvaar ding in de gereformeerde kerken door broeder H. ,J. Schilder, thans vrijge maakt hoogleraar te Kampen. gekomen. Het is zinvol op dat tijdstip voorbede te doen, waarbij ook depu- taten kunnen worden uitgenodigd. Wat de evaluatie betreft: zonder de bedoeling te willen hebben een syno dale balans op te maken is het van belang kritisch de weg te bezien die is afgelegd. Vragen kunnen onder ogen worden gezien als wat waren de hoofdmomenten in de besluitvorming, zijn essentiële vragen onbespro ken gebleven? waar „gleden we van de plank" en welke gevolgen heeft dat gehad? zijn de beslissingen zo geweest dat we er wat mee aan kunnen? Besloten werd een en ander nog geen gestalte te geven aan het einde van de lopende week (het is officieel de laatste synodeweek). Dit onder meer in verband met de korte voor bereidingstijd. (Van onze kerkredactie) LUNTEREN In het verblij dende proces van een groeiende toenadering tussen de reforma tie en Rome mag een plaatselijke (gereformeerde) kerk niet in zo verre vooruitgrijpen op de ont wikkeling, dat zij overgaat tot het houden van gemeenschappe lijke kerkdiensten. Zo lang de synode daarover nog geen uit spraak heeft gedaan zullen plaatselijke kerken zich der halve, wat dit aangaat, moeten beheersen. Dit is, eenvoudig gezegd, de uit spraak van de gereformeerde synode, die ds. J. M. Bloemkolk van Eindho ven, sprekende namens de kerken van Noord-Brabant en Limburg aan leiding gaf vast te stellen dat „wij als zuiderlingen in verlegenheid zijn ge raakt door dit besluit". Hij zei dit aan het slot van de gistermiddag behan delde zaken over de verhouding re formatie-Rome. Döor deze beslissing, aldus ds. Bloemkolk, zijn' de kerken van het zuiden in grote moeilijkheden ge bracht. De particuliere'synode bij ons is al sinds mei verleden jaar bezig met het voorbereiden van allerlei ge meenschappelijke diensten (in de va kantie onder meer karrtpdiensten) die reeds vaak gehouden zijn. Over deze zaak zal de particuliere synode zich nu opnieuw moeten gaan beraden. Hij vond ook. zonder ook maar iets aan het legitieme karakter van de sy node beslissing af te willen doen, dat deze toch is genomen zonder vol doende ruggespraak met betrokken gemeenten en regio's. Ds. Bloemkolk wilde zelfs spreken van een gewe tensnood. waarin met name de ker ken van het zuiden zijn gebracht. Een nood die hij in het midden van de synode wilde neerleggen, om eerlijk verder te kunnen gaan. Te ver Verscheidene synodeleden consta teerden uiteraard met vreugde, dat in bepaalde plaatsen de toenadering tot en de eenwording met andere kerken blijkbaar zover is gevorderd dat eer der door de synode vastgestelde richtlijnen onvoldoende zijn gebleken. Aan de andere kant, zo zei o.m. dr. A. Kruyswijk van Enschede, kun je je niet aan de indruk onttrekken, dat men hier en daar de neiging heeft steeds verder, dus tè ver te gaan. En dan kun je gaan vragen: wat is het kerkverband ons nog waard? Als ik lees, zo ging hij voort, dat men in Woensel, Geldrop en Helmond ge meenschappelijke kerkdiensten met Rome had die uitliepen op gemeen schappelijke viering van. het Heilig Avondmaal en elders, dat er fede ratieve verbanden groeien, dat kan- selruil mogelijk wordt gemaakt met r.-k. voorgangers, dat gemeenschap pelijk opgestelde liturgienë bestaan voor de bediening van de doop van kinderen uit gemengde huwelijken, dan is de vraag toch wel op zijn plaats: Zijn we dan al zover? Ook dr. H. B. Weijland van Am- hem sprak in deze richting: de een doet bij wijze van spreken maar dit en de ander dat. Moet er niet veel meer samenbinende leiding van de synode komen? Missionaris En ouderling W. Hildering van Amsterdam mocht zijn kerk in Zuid dan verdedigen met: dat er alleen maar een ex-missionaris over diens werk in een bijzondere dienst had gesproken, hij kreeg toch wel te ho ren, dat deze toch officieel als voor ganger was opgetreden, al was het alleen maar omdat hij de zegen aan het slot van de dienst had gegeven. Een hierover bewaarde zuster uit Amsterdam gaf de synode daarom volkomen gelijk. De synode besloot verder dat er geen gemeenschappelijke doopdiens- ten met parochies kunnen worden ge houden. Voortsk dat evenmin inter communie kan worden toegestaan zo lang er geen duidelijk gebleken over eenstemming is vastgesteld over de betekenis van het sacrament van de tafel en het ambt tussen de r.-k. kerk in Nederland enerzijds en de refor matorische kerken anderzijds. V ertegenwoordiging De synode Amsterdam 1967 wees destijds een officiële vertegenwoordi ging van de gereformeerde kerken bij een officiële r.-k. eredienst af. Dit be sluit werd nu herzien in positieve zin. Overwogen werd daarbij onder meer, dat zo'n officiële vertegenwoor diging nog niet betekent het onder schrijven van de rk leer over de eucharistie. Voorts dat beide kerken in de Raad van Kerken zitting heb ben en dat de rik kerk-Nederland de reformatorische kerken erkent als zusterkerken en deze inspraak ver leent op het pastoraal concilie. Prof. dr. C. van der Woude, uit Kampen, deputaat Rome-Reformatie, die zitting heeft in diverse studiecom missies van dit concilie, deelde in dit verband mee dat de gereformeerde PARIJS Van 28 september tot 4 oktober zal in Nederland een interna tionale conferentie van solidaire priestergroepen worden gehouden. Dit is bekendgemaakt na een tweedaags overleg van priestergroe pen uit acht landen in Parijs. In hun communiqué zeggen de priesters, dat zij zich schamen, dat zij zich nog altijd moeten bezig houden met „binnenkerkelijke ruzies", zoals het celibaat, het gezag van de paus en de priesterarbeiders. Zij voelen zich niet meer verbon den met de kerkelijke structuren in Portugal, Italië, Spanje en Latijns- -Amerika, waar de rechten van de mens geschonden en inquisitiemetho- den gehanteerd worden. Zij staan wel volkomen achter de houding van de Nederlandse bis schoppen in de celibaatskwestie. „De Nederlandse bisschoppen volgen met aandacht het leven van de gewone gelovige en hebben getoond, dat ook bisschoppen woordvoerders en bur gers van hun gemeenten kunnen zijn." Deze priesters verwijten de paus, dat hij bang is voor een openhartig gesprek. Zij sporen de bisschoppen, die het niet met hem eens zijn, aan, „zich niet langer door de diplomatie van he tVaticaan in de luren te laten leggen." (Van onze kerkredactie) /[Ds kerkredactie hebben we onderscheid leren maken tussen twee dage lijks gebruikte attributen op onze tajel, het Jaar boek van De Gerefor meerde Kerken in Neder land en het Handboek ten dienste van De Gerefor meerde Kerken in Neder land. Het eerste is het adressen- boek van de „gewone" gere formeerden en het tweede van de vrijgemaakte gerefor meerden. Daar is nu als nummer drie bij gekomen de Adressenlijst van Gerefor meerde Kerken in Nederland (men lette op het bescheiden achterwege laten van het woordje ,.De"). D£ GEREFORMEERDE KERKEN \A NEDERLAND 1969 N <3*£ coc» oowi'&A«N u -oeflis st ocei Het CNV meent, dat het de hoogste tijd is vóór een geregeld overleg over medische tarieven. Over de gewijzig de richtlijnen voor de particuliere ta rieven zegt het CNV in zijn blad De Gids, dat die weliswaar iets gunstiger zijn voor tweedeklas-patiënten, maar dat er juist voor -de derdeklas-patiën ten niets verandert. Het CNV vraagt zich af met welk meerde Kerken in Nederland recht de specialisten een soort hef- j noemt. Wij hebben deze fing naar draagkracht toepassen. Het groep in onze rubriek Beroe- verbond blijft er voorshands van overtuigd, dat huisartsen, specialisten en tandartsen een heel redelijk in komen zouden hebben wanneer al hun diensten volgens de ziekenfonds tarieven worden vergoed. Als de art sen dat ontkennen, moet erover te praten zijn, aldus het CNV, maar dan moeten zij het ook willen en met cij fers op tafel komen. Dit boekje bevat de gege vens van 79 buiten het kerk verband geraakte vrijge maakte kerken, alzo de derde kerkgroep. die zich Gerefor- pingswerk voorlopig de naam Gereformeerde Kerken (bui ten verband) gegeven. Kwart „gewoon" gereformeerd (Jager en Veenhof) en zeven emeriti-predikanten of „bui ten vaste bediening", totaal 73 dominees. Daar komen dan nog bij drie kandidaten en zeventien theologische studenten, waar van er acht aan de Vrije Universiteit studeren, acht in Utrechten een in Apeldoorn. De builen-verbanders be hoeven dus niet te klagen over een tekort aan predi- kanten. Er zijn 23 vacatures, waarvan 13 gemeenten finan cieel niet in staat moeten worden geacht te beroepen. rïN OlÊNSJï VAN 0€ GEREFORMCERDE KfiBXtN IN NEDÖR.ANÜ .ONOC* tmAcm VAN ORS D. OfiXKHS vrijgemaakt gereformeerd Adressenlijst van Gereformeerde kerken in Nederland i.; a*4**e 1 BtA>ppr>T*s> gereformeerd buiten verband liet weer in Earopa Amsterdm hagelbui Brussel onbew. Frankfort geh bew. Genève half bew. Innsbruck sneeuw Kopenhagen sneeuwbui Locamo geh. bew. Londen sneeuw Luxemburg zw. bew. Madrid onbew. Majorca half bew. MUnchen sneeuw Nice regenbui Parijs half bew. Rome geh. bew. Wenen sneeuw ZOricb geh. bew. Uit deze adressenlijst blijkt, dat de vrijgemaakte kerkstrijd tot gevolg heeft gehad, dat een kwart van de vrijgemaakten buiten hun kerkverband zijn geraakt. De 79 gemeenten hebben in totaal 23 396 leden. Daarmee vormen zij een groep, die maar weinig kleiner is dan de lutheranen en de doopsge zinden, ongeveer even sterk als de remonstranten en nu meriek sterker dan de vrije evangelischen, baptisten of oud -ka tholieken Deze 79 gemeenten worden gediend door 55 predikanten. Bovendien worden nog de namen vermeld van zes le- gerpredikanten. drie zen- dingspredikanten. twee eme riti-hoogleraren van Kampen Zending Vanuit de kring van deze kerken wordt zending bedre ven in Natal (Zuid-Afrika) en evangelisatie in Spanje. Vergelijking met het Handboek 1969, dat in juli verscheen, doet zien dat het scheuringsproces zich in de tweede helft van 1969 vooral in alle heftigheid heeft afge speeld in Gelderland. Onge veer de helft van alle vrijge maakten in deze provincie heeft het kerkverband verla ten. Globaal kunnen we verder zeggen, dat het merendeel van de vrijgemaakten in Noordholland en in het res sort van de classis Kampen buiten verband is gekomen, een groot deel van de classis Brabant-Limburg en ver spreide gemeenten en groe pen in Utrecht en in Zuid- Holland. In Groningen, Friesland, Drenthe en Zeeland heeft de scheuring slechts geringe ge volgen gehad. Rijsbergen Oude bekenden, die al eer der uit het kerkverband ver dwenen waren, zien we in dit boekje terug, zoals Beverwijk (ds. L. E. Oosterhoff), Rijs bergen, de Groningse Tehuis gemeente en ds. S. J. P. Goossens, echter niet Twijzel (ds. K. van de Belt), dat zich tot een soort oud-gerefor meerde gemeente ontwikkeld heeft. Wij laten hier de namen volgen van de gemeenten met meer dan driehonderd zielen (met tussen haakjes de zie lentallen van meer dan 500): Kampen (3026), Oostelijk Fle voland, Steenwijk, Urk, IJs- selmuider, Zalk, Zwolle (1344), Apeldoorn (518), Ede, Wapenveld (700), Wezep (1208), Bunschoten (1100), Utrecht C70), Amsterdam- Centrum. Amsterdam-West, Amsterdam-Zuid, Haarlem, Haarlemmermeer-Oostzijde, Krommenie, Wormer, 's-Gra- venhage- Loosduinen, Lange- rak, Rotterdam-Overschie, Schiedam (808) en Eindhoven. Het getuigt van een voor uitziende blik, dat dit boekje losbladig is verschenen. Sinds het ter perse ging zijn inmid dels nog meer gemeenten of groepen buiten verband ge komen te Doesburg, Ermelo, Glanerbrug (ds. C. Bakker), Hattem. Heerenveen (ds. J. D. HoutmanX Hoogeveen en Nijverdal en werd ds. G. van Atten te Groote Lindt ge schorst. Het ziet er naar uit, dat er nog meer zullen vol gen. Geen eenheid Wat de toekomst van deze gemeenten zal zijn, blijft vooralsnog een groot vraagte ken. De opzet van dit boekje verraadt al duidelijk, dat zij geen eenheid vormen. Er is verschil van mening over de vraag, hoe men de kerkelijke samenleving nieuwe vorm moet geven, over het functio neren van het kerkverband en de belijdenis. In* Noordholland functio neren de classes en de parti culiere synode nog; zo ook (al wordt" het niet vermeld) de classes Kampen en Zutphen. Een vrij sterke stroming voelt voor een koers in de richting van de Christelijke Gereformeerde Kerken. In verschillende plaatsen zijn samensprekingen aan de inbreng op grote prijs wordt gesteld. Men ontmoet daar een bont rk ge zelschap, als volgt globaal in te delen: de zeer pauselijken, een kleine groep, j een brede groep bij wie het horizon- talisme lijkt te overheersen en een wat kleinere groep die steeds pro beert te spreken vanuit het Evan gelie. Vooral bij die laatste groep ont moet de gereformeerde stem veelal weerklank. Hij achtte dit contact uit ermate dienstig aan het proces van toenadering. Tenslotte besloot de synode op nieuw deputaten Reformatie-Rome te benoemen met o.m. als opdrachten zich te bezinnen op vragen die in eigen kerken leven over de rk kerk in haar geheel en op het verdere be leid dat moet worden gevoerd. Deze deputaten moeten ook het ge sprek met het episcopaat voortzetten en in dat gesprek zo spoedig mogelijk aan de orde stellen het ambt en de tafel des Heren. Zij zullen verder ook hulp moeten bieden aan rk geesteli jken. kloosterlingen en leken, die in gewetensnood op de weg der gerefor meerde kerken worden geplaatst. ;e n Püür-natuurlijke Rivella voor iedereen die niet alleen een Frisdrankwil. maar een échte r frisse drankl Zonder kleurstoffen en conserveermiddelen, lékker omdat het zo zuiver is! U mag kleur bekennen: Rood etiket: voor de liefhebbers i M van een zachte, milde smaak. i Blauvj etiket (zonder suiker): p"' een pittige drank voor iedereen rhi die „de slanke lijn" eerbiedigt. f nllÜd RIVELLA (huis," op llw gezondheid! li II! gang en Eindhoven heeft het gastlidmaatschap van de Christelijke Gereformeerde Kerken aangevraagd. Voor terugkeer naar de Gereformeerde Kerken be staat weinig animo. Sommigen zouden „gewoon; vrijgemaakt" willen blijven (minus het extremisme van het afwijzen van de Open Brief en wat daaruit voort vloeide). Zij betreuren het ten zeerste, dat zij uit het jkerkverband gezet zijn. Opgelucht Anderen zijn duidelijk op gelucht aoor de breuk en zouden niet meer in het kerkverband terug willen. Hen lokt het ideaal van „vrije kerken". Zij zien de Bond van Vrije Evangelische Gemeenten min of meer ais hun voorbeeld. Deze twee stromingen heb ben als hun exponenten res pectievelijk ds. G. Janssen uit Amsterdam en ds. M. R. van den Berg uit Oegstgeest. De laatste heeft in zijn pas verschenen boekje „De ge kerkerde kerk" zijn mening over de Dordtse Kerkenorde ning op met mis te verstane wijze neergelegd. Het adressenboekje is een uitgave van Buyten en Schipperheyn te Amsterdam. (Van onze kerkredactie) LUNTEREN Ds. P. Riemersma van Rotterdam-Alexanderstad heeft op de gereformeerde synode, toen de geestelijke verzorging van de schip pers aan de orde kwam, een vurig pleidooigehouden voor versterking van de „mankracht" in het concen tratiegebied Rotterdam, wereldhaven nummer één, waar jaarlijks 350.000 binnenschepen komen. Terwijl het werk toeneemt is de geestelijke verzorging van anderhalve kracht teruggebracht (de tweede is part time) tot één (ds. A. M. Brou wer). Het werk krijgt een ander karakter dan vroeger. Ook met andere schip pers dan die van gereformeerde sig natuur krijgt de schipperspredikant relaties, vaak ook in de evangelisa tiesfeer. Er is verder veel meer spe cialisatie nodig. Veel noodzakelijk werk (catechisa ties, ziekenbezoek, huwelijken) gaat ten koste van het allerbelangrijkste: het bezoek aan boord. In Rotterdam is beslist plaats voor een tweede full timer, maar omdat er kennelijk niet (Van onze kerkredactie) LUNTEREN Kan de gerefor meerde synode zich niet eens duide lijk, d.w.z. op een niet voor tweeërlei uitleg vatbare manier uitspreken over de tweede kerkdienst, die steeds min der gemeenteleden blijkt te trekken?, zo vroeg het gemeentelid G. Ruitinga uit Leeuwarden schriftelijk aan de synode. De betrokken synodale commissie wilde de vragensteller erop wijzen, dat alleen in de kerkorde over deze zaak iets is te vinden: „Op de dag des Heren zal de gemeente tweemaal in kerkdiensten samenkomen" In de Bijbel staat er geen letter over. Men zou deze zaak dus meer moeten zien als een kerkelijk akkoord, een bijzon der goed iets, maar dat daarom nog geen bindende kracht heeft. De synode ging nog wat verder door te overwegen dat er kerkorde- lijk zondags twee diensten moeten zijn. Als dit feit in aanmerking wordt genomen, is het volkomen juist de gemeenteleden ook op te wekken zo veel mogelijk die twee kerkdiensten bij te wonen. UTRECHT De gezamenlijke pro testantse organen voor bejaardenzorg beleggen vrijdag 10 april een studie conferentie, gewijd aan plaats en functie van de bejaarde in de veran derende samenleving. Plaats: het nieuwe Jaarbeurs Congrescentrum. Na een filmische inleiding volgt een referaat doer prof. dr. H. R. Wijn gaarden. Eén panel, gevormd door mensen boven 65 jaar, geeft mede lei ding aan de discussie. Aanmeldingen bij het secretariaat Konferentie '70, Cornells Houtmanstraat 19, Utrecht. NIEUWE KERK IN HAIFA HAIFA De primaat van de Noorse lutherse kerk, aartsbisschop Fridtjov Birkeli, komt eind april een nieuwe lutherse kerk in Haifa inwij den. Deze kerk is bestemd voor chris ten-joden, die enige jaren geleden uit Roemenië gekomen zijn. De diensten zullen afwisselend in het Roemeens en het Duits gehouden worden. De kerk is gebouwd door de Noorse zen ding in Israël. genoeg geld is zou met een goed F''* gevoerde half-timer ook genoegen i nomen kunnen worden. Zo iemand zou dan aan een klefj gemeente kunnen worden verbond; en een, uitstekende schakel kunif zijn tussen wal en varende gemeen! aldus ds. Riemersma. (Van onze kerkredactie) sser ROTTERDAM Niet alleen £>eS Oosterhout, ook in Rotterdam-Lo^,, bardijen zullen hervormden en gej, v'a formeerden op Goede Vrijdag v*oep het eerst gezamenlijk het avondmug], vieren. B. De gereformeerde ds. M. Meijeri)de en de hervormde ds. W. Sirag zuil samen het sacrament bedienen, dienst wordt in de hervormde Joha ri neskerk gehouden. D De gezamenlijke avondmaalsvierii is mogelijk geworden door het sluit, dat de gereformeerde synode januari heeft genomen. Er zijn Lombardijen al verschillende meenschappelijke diensten gewee^nie Ook heeft er kanselruil plaatsgevo rg den. 0n< Je Vrijgemaakt Curagai buiten kerkverband Gï dei I eke Gel S CURASAO In de kleine gerefo meerde kerk (vrijgemaakt) op Cura? f is thans ook een scheuring gekome Onder leiding van de beide zendeli gen op het eiland, ds. K. Deddens i §a ds. T. O. G. M. Bosma, heeft een de me de deel van de negentig zielen tef"0 lende gemeente zich afgescheiden. Zij verwijlen de kerkeraad, dat dl, ze de buiten verband geraakte OE meenten in Nederland als zusterke^ ken wil blijven erkennen. Ook is ida£ kerkeraad het met verschillende sf_v' nodebesluiten niet eens. r. C T 1 2 3 4 5 6 7 |8 19 Kruiswoord-puzzel zonder zwart Horizontaal: 1. reiziger, 2. plaats in Frankrijk - plaats in Gelderl.. 3. vreemde munt - stronkje - boom, 4. witte .populier - kelner. 5. voorzetsel - uit naam van, 6. plaats in Zeeland, 7, verf stof - boek met kaarten, 8. sport- term - slee - tijdvak van honderd jaar, 9. uiterste wil. Verticaal: 1. aardappel - wind richting, 2. versieringsmotief water in Friesl., 3. glijvoertuig - vreemde munt (afk.) - wandver siering,- 4. maangodin - knaagdier, 5. spil - voornemen - papegaai, 6. kabouter - hetzelfde. 7. ijl - vruchtje - water in Z.H., 8. editie (afk.), lidwoord - welaan - tel woord (Fr.), 9. zaak - vreemde munt (afk.) boom weight (afk.). foo 'er M. lad ii le: taai s-C G bor •ok lerr C 11 He hai vel

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2