Ambassadeur YS mag niet getuigen in proces - Tsjau I BEURSNOVITEITEN IN EEN WELVAARTSLAND WeMMedrukt mmsemm. Beatrix opende nieuw Jaarbeursgebouw Rolling Stones mogen niet in Concertgebouw Voorlichting over de natuur hard nodig99 Advocaten in Saigon trekken zich terug Veel zelf-doen is mogelijk betaalbare prijs is ook niet onaardig, vooral omdat de wielen er af kunnen (het beest kan rijden ook) en het dan in water niet zinkt De jaarlykse persprijs viel toe aan een eenvoudige plastic platenbox die (in tienerkamers bijv.) aan de muur kan hangen, nog geen tientje kost en een kleurig versiersel kan zijn wan neer telkens een andere hoes voorin wordt geborgen, die komt dan als ingelijst te zien. Minder verrukt waren we van een geel zakje dat men in de hand kan nemen en er in knijpen: er klinkt dan een soort homerisch gelach uit. Dit heet onweerstaanbaar te zijn, maar wij konden het wel met droge ogen aanhoren. Leuk voor de grap penmakers op feestjes. Zeer opvallend is in de afdeling goud en zilver een prachtig gouden bijou, dat bestaat uit een brede ring en bijpassende armband. Deze siera den zijn door fijne gouden kettinkjes die over de hand lopen, met elkaar verbonden. Geen koopje, uiteraard. Van dezelfde firma zagen we een ring die over twee vingers schuift. Heel origineel. Horloges de wijzerplaat in dezelfde tint als de leren armband, zilverep armband horloges (die sinds lang door staal waren vervangen), horloges met piep kleine kalendertjes, en kostbare gou den horloges in verrekijker, snuif doos of muziekdoos. By de Voorjaarsbeurs behoort een aparte, zeer goed voorziene Verlich- tingsbeurs, die in tegenstelling tot de algemene beurs ook dinsdag- en woensdagavond nog is geopend. De beurzen zjjn ook voor publiek toe gankelijk. De Voorjaarsbeurs (mede dus de Verlichtingsbeurs) duren tot en met vrydag. de drie vakbeurzen tot en met zaterdag a.s. en zijn open van 96 uur. SAIGON De drie advocaten van het Zuidvietnamese parle mentslid Tran Ngoc Tsjau heb ben zioh gisteren teruggetrokken. Op de eerste dag van het (nieu we) proces tegen Tsjau probeer den zij tevergeefs wat voor hun cliënt te doen. Een militair tri bunaal in Saigon wees al hun verzoeken af. Ditzelfde tribunaal had Tsjau vo rige week tot twintig jaar dwangar beid veroordeeld omdat h(j van 19B5 tot 1969 achtmaal contact zou hebben gehad met zijn broer, die voor Noord- Vietnam werkt. Nieuwigheden ook bij de horloges: voor tieners vierkant en met gekleur- (Van een onzer redacteuren) UTRECHT Het in drie ja ren tijds voor 80 miljoen gulden gebouwde, zeven verdiepingen tellende reusachtige nieuwe Jaarbeurspand „Beatrixgebouw" is gistermiddag feestelijk ge opend door zijn naamgeefster, prinses Beatrix. Het ingebruik nemen van dit ge bouw ter gelegenheid van de Voor jaarsbeurs betekende afsluiting van een periode van voorlopige opbouw en het inleiden van een tijdperk dat naar men hoopt spectaculaire ontwik kelingen zal brengen. De al afscheid nemende burge meester van Utrecht, "jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, prees de initiatieven die de huisvesting van de Jaarbeurs in een halve eeuw van geïmproviseerde hou ten barakken tot een flink bebouwd terrein van 13 hectare oppervlakte brachten. Het nieuwe gebouw, direct verbonden met het station Utrecht, vormt met hotel, sporthal en parkeer garage een goed stuk van het nieuwe stadscentrum. De feestelijkheden by de opening van het nieuwe expo sitie- en vergadergebouw van de Jaarbeurs te Utrecht werden be sloten met een show: een van de vele artiesten, die na afloop aan prinses Beatrix en prins Claus werden voorgesteld, was Seth Gaaikema. Namens de deelnemers-adviesraad sprak ir. W. F. M. Muller vooral waarderende woorden over het nieu we karakter, dat dit grote gebouw aan de Jaarbeurs verleent: de trade- mart met 700 permanent verhuurde stands, die het gebouw voortdurend een levendig aanzien verlenen. Prinses had schik Er werd een korte bedrijfsfilm ver toond, die liet zien hoe prinses Be atrix als klein meisje haar eerste offi ciële daad verrichtte door in de voor malige Beatrixhal op het Vredenburg (die nu wordt afgebroken) haar wa pen te onthullen. De Prinses had er zelf de meeste schik in, en nog na-lachend verricht te zij door een druk op een knop de symbolische opening van het gebouw. AMSTERDAM De Rolling Stones, die op 8 en 10 mei naar Nederland komen, zullen niet optreden in het Amsterdamse Concertgebouw. Het bestuur wil niet het risico lopen van vernielingen en brand (overtreding van het rookverbod). Andere zaal ruimte in Amsterdam is niet gevonden, zodat de Engelse beatband alleen op treedt in de Rotterdamse Doelen en het Haagse Congresgebouw. De openbare aanklager had echtei* een nieuw proces gelast omdat Tsjau en zijn advocaten woensdag afwezig waren. Tsjau had zijn toevlucht in het parlementsgebouw gezocht, maar na vier dagen haalde de politie hem daar met geweld weg. Toen hij gis teren voor het tribunaal verscheen, had hij een verband in zijn nek. Het proces staat sterk in de belang stelling vanwege het geweld waar mee Tsjau's arrestatie gepaard ging en vanwege de deining die deze kwestie vooral in het parlement heeft veroorzaakt. De hele procedure en de houding van president Thieu hebben veel kritiek gewekt. U ithoren Tsjau zelf heeft verklaard dat zijn ontmoetingen met zijn broer gebeur den met goedkeuring en zelfs met aanmoediging van hoge Amerikaanse diplomaten, die hem vroegen Hanoi en het Bevrijdingsfront uit te horen. Het gelukte de verdediging gisteren niet vooraanstaande Amerikaanse functionarissen en de Amerikaanse ambassadeur voor het tribunaal te mogen horen. „Wij hebben hier geen buitenlanders nodig. Dit is een Viet namees hof", zo voerde de voorzitter van het tribunaal aan. Tsjau zei na afloop van de eerste dag van het proces dat de aanwezig heid van zijn advocaten geen enkel nut meer heeft. „Met grote volhar ding hebben zij voor mij gepleit. Het heeft niets geholpen". Tsjau zal een andere advocaat krijgen aangewezen. Motie Een verzoek van de verdediging om de motie van de parlementsleden te mogen zien, waarmee de parlemen taire onschendbaarheid van Tsjau werd opgeheven, werd afgewezen. De advocaten maakten er ook bezwaar tegen dat de scheiding van de uit voerende en de rechterlijke macht is geschonden omdat de vijf rechters door de uitvoerende macht zijn be noemd. Zü vinden het ook niet juist dat te gen het vonnis geen beroep mogeiyk is. Ook het verzoek om de zitting te verdagen tot het opperste gerechts hof een uitspraak heeft gedaan over de grondwettigheid van de gevolgde procedure, Is van de hand gewezen. WASHINGTON Arthur K. Watson (51), directeur van de Inter national Business Machines Corpora tion (IBM), wordt genoemd als opvol ger van de Amerikaanse ambassadeur in Parijs, Shriver, die de post van gouverneur in Maryland ambieert J d, cl ;he het ami iw- ene' rd| „Omdat we niets kunnen doen komt er niemand, en omdat er niemand komt, kunnen we rotterdam/schiebroek Huib Goudriaan mdat er niemand komt, kunnen we niets doen." Deze klacht is van conservator drs. W. Backhuys (25) van het Natuurhistorisch (Van een onzer redacteuren) UTRECHT - Vier beurzen tegelijk, waarvan één de grote Voorjaarsbeurs, dat wekt wel nieuwsgierigheid op naar novitei ten. In een land, waarin de welvaart zo hoog is gestegen dat eigenlijk „alles" al te koop is, valt het echter niet mee. nog met verrassend nieuws te komen. Het meeste „nieuws" wijst daar om op luxe, maar toch, ook dank zij de vakbeurzen Karwei als mede Film en Foto, eveneens op de snelle ontwikkeling van zelf- doen. Meer en meer wordt amateurs tingen voor brievenbussen en handige aangeraden, relf hun films en spükermaehines. foto's te ontwikkelen resp. af te Op de grote Voorjaarsbeurs wordt drukken, omdat de raken wor- o.a. speelgoed aangeboden: nog mooier, den overstelpt met zulke arbeid en er dan niet altjjd even zorg vuldig kan worden gewerkt. Dat moet massaproduktie worden en dat staat wat verder af van par ticuliere diensten. Op de vakbeurs dus behalve de nieuwste en de allernieuwste, dikwijls kostbare apparatuur ook alle moge- ïyke hulpmiddelen voor het zelf af werken van gemakkelyk-gemaakte opnamen. Op de Techno-beurs (derde vak beurs, nu aan de gang) zijn ook snuf jes voor doe-het-zelvers te vinden, o.a. een nieuw soort lijm, dat in en kele seconden harde materialen ijzer- sterk aan elkaar verbindt: aan twee stukjes zo gelijmd glas zagen wij een gewicht van 5 kilo rustig hangen. Evenwel: volstrekt geen tubetjes om in huis te laten slingeren, want wie het aan zijn handen krijgt is nog niet gelukkig. Spijkermachines De beurs Karwei toont o.m. een mini-snoeischaar om in de zak te dragen, verfkwasten zonder haren maar met verwisselbare strflkonder- delen van een soort zachte plastic, Bieuw heel dun tochtstrip, beschut- een plan geweest een gecombineerd aquarium/museum te bouwen in diergaarde Blijdorp en dat plan be gint nu weer vaste vorm aan te ne men. Verwezenlijking hiervan zou mooi zijn; in de eerste plaats moet er een leslokaal komen. Na een half uur theorie zouden we daarna een wan deling door de diergaarde kunnen maken: dan kun je de dieren aanwij zen en zeggen „dat is echt!" „In een later stadium kunnen we ook een taak vervullen voor het ho ger onderwijs; voor de medische fa culteit en wellicht later voor een na tuurwetenschappelijke faculteit." „Maar eerst willen we het grote publiek bereiken. En dat is met de huidige geringe mogelijkheden een staf van twee man en te kleine expo sitieruimte zeer moeilijk. De dier gaarde draagt nu de exploitatiekos ten, want van de contributie van de 100 leden die onze vereniging telt, en de entree-gelden kunnen we niet be staan. Een oplossing zou natuurlijk zijn, wanneer ons museum een ge meentemuseum werd." Drs. Backhuys, die pas sinds 1969 in dienst van het museum staat, streeft er ook naar iets te doen voor het bedrijfsleven en overheidsinstan ties. „Soms komen er verzoeken om dieren te determineren. We hebben een keer beestjes onderzocht, die men met bestrijdingsmiddelen te lijf wilde gaan. Uit ons onderzoek bleek dat het donderbeestjes waren, die vanzelf ver dwijnen, zodat de kosten van bestrij ding niet hoefden te worden ge maakt." Biologisch centrum Een museum dat leeft in de gemeenschap, een „biologisch centrum" waar iedereen terecht kan: dat is het ideaal van conser vator Backhuys. „De mensen kunnen altijd bij ons terecht met vragen, maar ook met dode die ren om op te zetten. We hopen verder dat steeds meer mensen, vooral kinderen, op bezoek zul len komen. Dat betekent een ver rijking van hun geesteswerelden geeft ons bestaansreden." Het museum is te vinden in Schiebroek, Kastanjesingel 107, te bereiken via tramlijn 5. Er is een prachtige collectie opgezette vogels te zien; in de kelder Grote vreugde uiteraard in huize-Keulen in Irnsum en nog groter werd de verrassing toen gister ochtend een fotograaf verscheen met een foto van „Us Mem" in VJest-Allis. Atjes drie zonen waren vanzelfsprekend wat trots op hun moeder-wereldkampioene. Op de foto boven: Goos, Mieke (zuster van mevrouw Keulen-Deelstra, Kees, Baukje en de heer Deelstra, vader van Atje. Na het bekend worden dat Atje het wereldkampioenschap schaatsen had behaald, stond het dorp Irnsum letterlijk op z'n kop. De feestvreugde begon direct in de nacht van zondag op maandag: uitgelaten jongelui bevolkten de straten, „gewapend" met fakkels en spandoeken (foto onder). nog duurder, nog verrassender, maar niet altijd nóg geschikter om func tioneel mee te spelen. Wat te zeggen van een grote pop, die op een ingebouwd grammofoon plaatje een liedje zingt en met een neusstem praat? Onder de 100 kunt u zo'n pop niet kopen. Heel prijzig zijn ook ruimtepakken voor kleine jongens, compleet met plastic helm, heel echt en heel leuk om fantastisch in te spelen. Maar er zijn ook massa's eenvou diger speelgoed: een nieuw soort blokkendozen met steentjes en dak pannen om huizen van te bouwen, aardige puzzels (zelfs ronde) en een nieuwe versie van het heel oude vin- gerhoedspel. Een hobbel-dolfijn tegen rietj Museum te Rotterdam. ienj De provincie Zuid-Holland, waar de laatste jaren meer dan ooit diersoorten museum-exem- plaren worden, heeft maar één natuurhistorisch museum dat open staat voor het publiek. Maar '^g belangstellenden kunnen dit museum, sinds het verhuisde van de Mathenesserlaan (tegen over museum Boymans-Van Beuningen) naar Schiebroek, nauwelijks meer vinden. Bovendien ige te de ruimte te klein om behoorlijk te kunnen exposeren. im| a" Drs. Backhuys: „We proberen meer publiek te trekken, maar sinds 1959 liggen we zo afgele gen, dat de mensen moeten zoe ken. Gisteren kwam er iemand, die nog op de Mathenesserlaan was geweest, waar we dertien jaar geleden waren gevestigd Toevallig zag hij later opgezet- dier en (in een kledingmaga zijn) met een naamplaatje van ons erop; hij begreep toen dat het museum nog bestond, en na lang zoeken vond hij ons in Schie broek." Het Natuurhistorisch Museum van Rotterdam is geen gemeen telijke aangelegenheid, maar er een van een vereniging die in 1927 het museum stichtte. In 1933 brak er brand uit in de verzame ling en stelde de gemeente het legaat-Hofman ter beschikking en het gebouw aan de Mathenesser laan. Maar in 1957 werd deze vil la teruggevraagdvoor museum Boy mans-Van Beuningen. Merkwaardigerwijs is nu een tandarts in het pand gevestigd. Dit is voor ons natuurlijk een doorn in het oog", aldus conser vator Backhuys. Schrikbarend „Toen we in Schiebroek werden ondergebracht zou dit slechts tijdelijk zijn. De gemeente zou ons ook helpen bij het zoeken naar een nieuw ge bouw; ondertussen is het museum nu 'alweer dertien jaar hier gevestigd." Drs. Backhuys betreurt des te meer dat Rotterdams natuurhistorisch mu seum letterlijk en figuurlijk op de achtergrond is geraakt, omdat de na tuur uit Rotterdams omgeving wordt verdrongen. „Ik geef als leraar biologie les op scholen en je merkt dat de kinderen praktisch niets meer weten van de natuur. Het is schrikbarend om te zien wat er de laatste jaren aan die ren en planten uit de omgeving van t Rotterdam is verdwenen, i Er zijn praktisch geen kikkers meer (een aanwijzing hoe het is ge- DRS. BACKHUYS: steld met het milieu waarin we le ven), de otter, die vroeger in de Rot- temeren voorkwam is verdwenen en ook de grote stern zie je niet mëer." Daarom ziet de conservator een taak voor het museum om met name de opgroeiende jeugd voor te lichten. „We willen de educatiewe kant op: proberen te laten zien wat Nederland te bieden heeft op het gebied van de natuurlijke historie." Het museum kan wel iets laten taak voor de jeugd zien: een uitgebreide collectie opge zette vogels en fossielen (Nederlands) en een collectie mineralen en tro pische vlinders. Naar Diergaarde? „We proberen schoolklassen te trekken en dat lukt tot nu toe aar dig, maar uit Rotterdam-Zuid komen ze bij voorbeeld niet, omdat we te ver af gelegen zijn. Indertijd is er

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7