'70 Waas van geheimzinnigheid rond Vorwarts-Feij enoord daniela de"altijdpasf panty L75 Hoessein vreest nog in nieuwe oorlog met Israël Ernst Huppels zorgen betreffen Fransz Hasil Rok reikt over knie bij Heijmans „IK BEGIN TE WANHOPEN" Veld is (nog) onbespeelbaar Kritiek van Kamer op ontbreken sportbeleid Record voor Post-Janssen Nooit in kwart-finale AMVJ alleen in de eerste set sterk Geen overdekte Niet slapen in Oost-Berlijn Treytel: niet bang Consequente collectie 6 DINSDAG 3 MAART 1970 AMMAN/LONDEN Volgens koning Hoessein van Jordanië is er een grote kans dat nog dit jaar een nieuwe oorlog in het Nabije Oosten zal uitbreken. „De crisis is snel op weg naar een punt, waarbij kan worden verwacht dat Israël een nieuwe aanval op De spelers van Feijenoord heb ben gistermiddag het veld van Vorwarts in Oost-Berlijn in ogenschouw genomen. Morgen avond is het dan zover, dan zul len de Rotterdammers moeten laten zien. dat de overwinning op AC Milan geen vergissing ivas. Op de foto probeert Coen Moulijn (met droge voeten) het veld te verlaten. OOST-BERLIJN Zelden zal er rond een wedstrijd in de kwart-finale van de Europa Cup zo'n waas van onzekerheid en misschien is het wel geheimzin nigheid hebben gehangen als in deze dagen het geval is by FC VorwartsFeijenoord in Oost- Berlijn. We zijn er de laatste tijd wel aan gewend dat coaches hun nieuwe tegenstanders waar dan ook in Europa gaan bespieden. Zeker wanneer het een onbe kend team geldt zoals in Neder land Vorwarts toch wel mag worden genoemd. Maar trainer Happel van Feije noord heeft domweg geen kans ge kregen om de Oostduitse nationale kampioen serieus bezig te zien. omdat sinds de loting in november Vorwarts en Feijenoord „paarde" de Oostduit sers geen enkele competitiewedstrijd meer hebben gespeeld. Daarnaast bleef het tot dit afgelopen week-end een vraag of de wedstrijd woensdag zelfs wel kon doorgaan, HOUTJE Hulptrainer Han Kiubel zag de competitiewedstrijd van Feijenoord tegen NAC (50) en heeft hoofdcoach 1 Fritz Belger zo voorzichtigjesweg wel verteld dat die Rotterdammers er een houtje van kunnen. Daarom heeft Belger de zweep er nog eens extra overheen gelegd. Zijn ploeg die vori ge week een trip door Libanon en Cyprus afsloot, mag dan nog nooit eerder in de kwart-finale hebben ge speeld, nu men dit keer het wel zo ver heeft geschopt wil Vorwarts ook graag een gooi doen naar een plaats bij de laatste vier En waarom ook niet? Vorwarts speelt voor de zesde keer mee in de Europa Cup-serie voor landskampioe nen. maar tot nu toe sneuvelden de Berlijnse militairen steeds in de eer ste of tweede ronde. Dat gebeurde overigens tegen formaties van naam als Glasgow Raneers. Dukla Praag, Manchester United en Gornik Zabre. Wat kan je van Vorwarts verwach ten? Trainer Fritz Belger lacht als je hem deze vraag voorlegt. „Kijk, toen wij in de tweede ronde tegen Rode Ster speelden, dachten die Zuidslavcn ..goed" te zitten. Maar wij wonnen en zijn kwart-finalist", aldus de in 1967 by Vorwarts gekomen trainer die er ijverig naar heeft gestreefd om de ideale combinatie van techniek en kracht bü Vorwarts uit te kristallise ren. Wie iets w°'l van het Oostduitse voetbal kan raden wat Feijenoord morgenmiddag in Oost-Berlyn te wachten staat KETHARD De Oostduitse legerploeg die Vor warts nu eenmaal is, speelt een fysiek keihard soort voetbal, stoelend op een prachtige konditie en gevoed door de grote lichamelijke kracht die vuur vreters als de topschutters Piepen- burg en Begerad ir> zich hebben. Het contact tussen Nederland en Oost- Duitsland is op voetbalgebied niet bij ster groot geweest maar nog onuit wisbaar in de herinnering staat de interland in Leipzig van nu enkele jaren geleden waarin Nederland een 20 voorsprong bli rust in een wer velend tegenoffensief na rust verlo ren zag gaan. Het werd een overwin- ASSEN AMVJ/R heeft Keen verrassing kunnen bewerkstelligen tn de uitwedstrijd tegen SFC. Hoewel het ln de eerste set een kleine 3—0 achterstand opliep, beheerste het daarna de strijd volkomen. Vla 5—11 won het zoals het wilde met 11—15 In de tweede set stond er een ander SFC in het veld. Door het zwakke blok van AMVJ nam het al spoedig gevarieerd aanvallend een 10voorsprong. Hoewel Hidde van der Ploeg deed wat hij kon. werd AMVJ toch niet die eenheid meer van de eerste set en moest het toezien hoe SFC met 156 de stand gelijk trok. In de derde set werd de SFC laktlek opnieuw een succes Door het harde en moeilijke serveren van de Asser meisjes werd ondanks u tstckend verdedigen van Lies van der Ven 15—11 ■etwlnst gepakt. De vierde set was een term all telt. SFC Hep van een 2—1 voor- Iprong naar i*-l aft, <15-?X HET Walter Ulbrichtstadion roept herinneringen op aan het Nep- stadion in Boedapest, ook al kan de arena in Oost-Berlijn wat architec tonische aanpak en uitvoering be treft niet wedijveren met het stadion In de Hongaarse hoofdstad. De over eenkomsten liggen in de eerste aan blik. Slechts een handjevol overdekte plaatsen voor hoge autoriteiten en de pers. Het merendeel van de tri bunes is ingeruimd voor staanplaat sen (45.000) en er zijn slechts 15.000 (onoverdekte) zitplaatsen. Er wordt ook in dit overigens troosteloze land gewerkt onder het motto door en voor het volk. De drie beste spelers van Vor warts: van links naar rechts de schutters Piepenburg en Begerad. Uiterst rechts aanvoerder Nöldner ning voor Oost-Duitsland dat tech nisch minder begaafd was, maar zui ver op kracht winst forceerde. Trainer Fritz Belger laat natuurlijk niets over de kansen los. „Wij speel den in de voorgaande twee ronden ook eerst thuis Namen toen een voorsprong die we „uit" tegen het. Griekse Panathinaikos en het Zuid- slavische Rode Ster met succes ver dedigden. Nu spelen we weer eerst thuis en wanneer driemaal scheeps recht is, geloof ik zelfs in goede kan sen.." De grote kracht van Vorwarts ligt zoals bij haast elke moderne ploeg op het middenveld. Aanvoerder Jürgen Nöldner en Gerhard Körner zijn zeer bekwame voetballers ook al moet de potige Nöldner al tot de veteranen worden gerekend. Maar zij zijn volle dig ingespeeld op de stormrammen Begerad en Piepenburg en kunnen bovendien zelf ook vanuit tweede lijn een gevaarlijk wapen van Vor- wërts tot doelpunten komen. En dat met projectielen van schoten die wij langzamerhand naar het rijk der fabeltjes hebben verwezen. Overigens vreest Vorwarts de te genstand van Feijenoord zondermeer. OOST-BERLIJN - Het Oostduit se staatsreisbureau heeft gisteren ont kend dat de toewijzing van entree- kaarten voor Vorwarts-Feijenoord af hankelijk zou zijn gesteld van een overnachting in een Oostberlijns ho tel. „De onderhandelingen met veertien Nederlandse reisbureaus en de NS zijn tot volle tevredenheid van alle betrokkenen afgesloten. Ook voor supporters, die woensdag aankomen, bestaat de mogelijkheid tegen een verplichte geldwissel van tien mark per persoon onder toevoeging van een entreebewijs naar Oost-Berlijn door te reiien", aldus het staatsreis bureau. Trainer Belger: „Een ploeg die de evenknie is van Cup-finalist Ajax moet gewoon een topclub zijn. Bo vendien blijkt Feijenoord over een geweldige supportersscharc tc be- sohikken. Met name bij thuiswed strijden, Dat speelt natuurlijk ook een een Dukla in Praag is Vorwarts geen Dat laatste is voor Vorwarts een bijna ongekende zaak. Evenals b-v. ecm Dukla in Praag is Vorwarts geen club zoals wij die in Nederland ken nen. Het is een organisatie waarin voetbal wordt gespeeld ter meerdere glorie van de natie. Daarom is er een ijzeren discipline ook al kunnen de topspelers er een goed leven door hebben. Niettemin mis je in Oost-Ber- lün heel duidclyk het clubchauvi- nisme, zoals wij dat in Nederland kennen. Dat maakt de positie van Vorwarts er niet sterker op in het nog winterse Berlijn. MEINDERT LEERLING HEERLEN In een Heerlense bar heeft de politie drie minderjarige meisjes en vijf jongemannen gearres teerd. Enkele van hen waren in het bezit van marihuana. De getipte agenten deden zondagavond een in val. Van de acht jongelui zijn er drie in verzekerde bewaring gesteld. HAPPEL OOST-BERLIJN Ernst Happel, de sfinx die het machtige Feijenoord naar nieuwe Europa-Cup-successcn moet voeren, heeft deze da gen de glimlach definitief af gezworen. Kon je de Oosten rijker vrijdagavond in Gro ningen al horen zuchten, nau welijks 36 uur voor Feijen- oords nieuwe proeve van be- bekwaamheid, het taaie, ge heel op discipline steunende |L Vorwart Berlin, keek Happel nog somberder dan hij nor maal pleegt te doen. Want dat Feijenoords trainer zorgen heeft, is een ding dat zeker is. Het ritme van de magische driehoek op het middenveld die er nog geen drie maanden geleden verantwoordelijk voor was, dat het grote A.C. Milan uit de categorie Europese topclubs geschrapt kon wor den, haperde namelijk tegen GVAV. Niet de man met de grootste actieradius in het Nederlandse voetbal, Wim Jansen, betreft Happels zorgenrimpels. Ook de Zato- pek van de vaderlandse voetbalvelden, Wim van Ha- negem ziel blakend van zelfvertrouwen uit naar Vor warts Berlin. Happels grote probleem heet Fransz Ha sil. Een chirurgische ingreep, gevolgd door een barst in de duim, wierp de Oostenrijker qua conditie in zoverre terug dat gevreesd moet worden dat juist de man. van wiens schoten Feijenoord het tegen het op het mid denveld als vrij sterk te boek staande Vorwarts zal moeten hebben, zijn prestaties, geleverd in de duels met A.C. Milan, niet zal benaderen. Toch ziet Happel lichtpunten: Hasils conditie mag dan iets terug zijn gelopen, lichamelijk is hij afge slankt." Een mening die Hasïl in zoverre met hem deelde dat hij tevreden was over zijn spel, tegen GVAV. TREYTEL Hasil: „We hebben in Gro ningen al geëxperimenteerd. Daar bleef Wim van Hane- gem, net zoals we dat tegen Milan deden, al meer achter hangen. Ik kon daardoor meer in de spits van de driehoek opereren". Die mensen, die na het pas seren aan het begin van het seizoen van Eddie Pielers Graafland, menen dat Eddie Treytel als gevolg van enkele schoonheidsfoutjes gemaakt in de competitie niet de aan gewezen man is om het doel van Feijenoord te verdedigen, kunnen overigens gerust zijn. De ex-Xerxes/DHC-doelman is tijdens de afge lopen weken, in feite na het zwakke optreden tegen SVV, door Happel duchtig onder handen genomen. Eddie Treytel: Hoe gaat dat bij een ploeg als Feijen oord. Kon ik bij Xerxes/DHC een hoofdrol spelen om dat we nu eenmaal vaak onder grote druk stonden, bij Feijenoord is het nog altijd zo dat je met een Rinus Israel voor je, zeg maar één bal zeker in de thuis wedstrijden per kwartier krijgt. Ik geloof dat het bij mij een kwestie van groeien is. Tenslotte zijn Keu len en Aken ook niet op één dag gebouwd. Je mag van mij weten dat ik er gerust op ben. Nee, nog niet wat de uitslag tegen Vorwarts betreft. Maar van mezelf. Ik heb zelfvertrouwen al weet je het natuurlijk nooit op zo'n sneeuwveld. Schrijf maar op. dat ik Feijenoord ondanks alles een goede kans geef. Volgens mij probe ren die mannen ons uit het wedstrijdritme te halen. Maar dat weet je met een Europa-Cup-wedstrijd. Maar of ze dat zal lukken, betwijfel ik. Ik houd het op een kleine overwinning, in het meest ongunstige geval op een gelijkspel. Maar er komt nog een wedstrijd in Rot terdam ookGER STOLK de Arabische landen zal gaan uitvoeren. Deze aanval zal de be doeling hebben de anderen een slag voor te zijn." De monarch heeft indertyd ook met grote juistheid het uitbreken van de juni-oorlog van 1967 voorspeld. De toestand in het Nabije Oosten gaat volgens hem snel bergafwaarts en de kansen op een vrede bestaan thans nagenoeg niet meer. „Ik begin werkelijk wanhopig te raken. Wij hebben nu nog maar één ding over, namelijk ons zo goed mo gelijk voor te bereiden op wat in onze ogen een zeer ernstige bedrei ging vormt van ons bestaan en van onze zaak." Hij verweet Amerika te weinig te doen. „De Verenigde Staten zouden de grootste bijdrage kunnen leveren tot het totstandkomen van een gerechte en blijvende vrede. Het is het enige land met de morele, politieke en economische kracht om dit te doen" OOST-BERLIJN Alle bewonde renswaardige Oostduitse inspanningen ten spyt, is de kans heel groot dat de Britse scheidsrechter Ken Jones het voetbalveld in het Walter Ul brichtstadion zal afkeuren. Tot zonsondergang waren gister avond ruim honderd Oostduitse sol daten bezig de laatste ijsresten van het veld te verwijderen. Dit werk is bijna voltooid, maar de vorst zit bijna dertig centimeter diep in de grond, zodat het veld toch nog een ijsvlakte is. Vandaag zou men proberen het veld te drogen. Het was de bedoeling een helicopter boven het veld te laten zweven met een soort reuzenföhn. Verder hoopt Vorwarts op een goed pak sneeuw. Dat kan dan wor den gerold waarna het veld toch nog bespeelbaar zou zijn. Als die sneeuw niet valt, heeft de club nog een uit wijkmogelijkheid: met veel zorg is sneeuw, die zondag is gevallen, be waard. Deze kan dan eventueel op het veld worden aangebracht en wor den gerold. Dat is een kwestie van een halve dag. Trainer Ernst Happel vertolkte gis termiddag de gevoelens van alle Feyenoorders: „Zo'n veld heb ik nog nooit gezien. Dit veld is volkomen onbespeelbaar". Den Uyl: „Flodderig" Kernprogram KVP even vaag als blauwdruk (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De socialistische! fractieleider drs. J. den Uyl vindt het; vorige week verschenen kernprogram van de KVP even vaag als de blauw-: druk van die partij. „Wat in het ene punt aan vooruitstrevendheid wordt gegeven, wordt in het andere punt; weer teruggenomen." Kortom: „een: flodderig stuk". B De PvdA oppositieleider acht het een vooruitgang dat de KVP voor een verhoging van de belastingdruk pleit. Maar: „wat te denken van een partij als de KVP, die als regeringspartner nu meehelpt de belasting met 900'^ miljoen gulden te verlagen en tege-;* lijk komt vertellen, dat die belasting *3 na 1971 weer met twee miljard gul-: den omhoog moet?". Het Nederlands Chritselijk Werkge- versverbond zegt in een voorlopige, i reactie dat het ontwerp-kernprogram zich kenmerkt door een overmaat aan idealisme en dat de economische haal baarheid twijfelachtig is. rr Si ATHENE Griekenland heeft in het buitenland acht oorlogsschepen gekocht. Bij Westduitse werven zijn vier onderzeeërs gekocht. In Frank rijk werden vier motorpatouilleboten j( met lange-afstandgeschut aangekocht. (Van onze moderedactie) AMSTERDAM Altijd hetzelfde en toch altijd verrassend, dat is de grote kracht van Max Heijmansdie ditmaal wit en okergeel, een vleugje grijs en bruin, tot de kleuren voor zijn collectie koos. Een collectie die heel consequent van lijn is. Het uitgangspunt is: een glad lijfje (of truitje of blouse); een rok van taille tot precies over de knieschijf. Geen centimeter langer en toch lijkt de mannequin eindeloos langerokt. Bij de ensembles reiken de rechte jasjes tot de taille. Ze kunnen kraagloos en zelfs mouwloos zijn. De zomen waren menigmaal doorgestikt. De mantels hadden vèel opgestikte zakken, veelal met klepjes. Wy in alle toonaarden en liefst ge combineerd met okergeel bijvoorbeeld invoering of blouse. De rokken zijn soms recht, meest gerend en dikwijls vemunftig geknipt Nota Klompé niet meer dan discussiestuk (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het Tweede- Kamerlid Kieft (a.r.) heeft gis teren mede namens KVP, CHU en VVD twee moties ingediend tijdens de behandeling van de Sportnota van minister Klompé in de vaste Kamercommissie. Gevraagd wordt de discussie over een nationaal sportbeleid open te houden tot de Nederlandse Sportfede ratie haar binnenkort te verwachten sportnota heeft uitgebracht. De mi nister moet dan haar standpunt hier over kenbaar maken. In de tweede motie vraagt de heer Kieft een aantal adviezen van de in terdepartementale commissie, die is belast met de lichamelijke opvoeding en de sportbeoefening. De NSF moet daarbij worden ingeschakeld. De socialist mr. Vrolijk verzocht, mede namens de PSP, aan de minis ter op korte termijn met een natio naal gecoördineerd sportbeleid te ko men. Geen wanhoop Mr. Vrolijk had veel lof voor wat mejuffrouw Klompé op het gebied van de sport doet. Ook de nota op zichzelf vond hij geen slecht stuk. Het had echter een beleidsnota moe ten worden en geen discussiestuk. De uitlatingen van de minister doen hem echter niet wanhopen. GRONINGEN Het koppel Post- Jansen heeft in de Groningse Zes daagse een record gevestigd: in een uur tijd werd 50 kilometer en 622 meter afgelegd. Die krachtsinspanning was nodig om een ronde achterstand op het West duitse duo Bugdahl-Kemper ongedaan te maken. De overigens zeer goed koersende Renz en Gilmore moesten in dit geweld genoegen nemen met een ronde achterstand. Koel-De Wit staan op vier ronden. ZEIST Libanon heelt tegen Cito de eerste sets haar eigen spel gespeeld. Goed verdedigend, met soms briljant werk van I Hans Valster. Cito had weinig verweer en i moest de eerste twee sets dan ook met 11—15 prijs geven. Cito bleef echter in de derde set fanatiek doorvechten voor een beter resultaat. Hoewel de Zeister formatie technisch zwakker was. speelde het met zoveel enthousiasme dat het dit tekort praktisch compenseerde. Libanon ging I rommelig spelen met als gevolg dat het blok en de aanval faalden. Bovendien nam scheidsrechter Van de Rijt enige dubieuze j technische beslissingen. Cito won de derde l set met 158. Ook tn de laatste sets een- zelfde beeld. Libanon werd door het chao- j tische spel van Cito iedere keer opnieuw I weer verrast en verloor uiteindelijk met De heer Kieft had veel waardering voor de nota, die een breed terrein bestrijkt en de discussie vergemakke lijkt. De Tweede Kamer moet samen met de minister naar concrete wegen zoeken, om het sportbeleid op korte termijn van de grond te krijgen. Zowel drs. De Boo (c.h.), mevrouw Dettmeijer-Labberton Gib.) als de heer Kleisterlee (kath.v.) waren Jiet met de heer Kieft eens. Drs. De Boo legde veel nadruk op het particuliere initiatief. De heer Kleisterlee wees op het gebrek aan coördinatie inzake het huidige sportbeleid. De heer Visser (D'66) laakte ook het ontbreken van enige coördinatie op het gebied van de sport. Volgens hem moet er een aparte staatssecretaris voor de sport komen, die dan ook kan worden belast met zaken aangaande de lichamelijke opvoeding en de jeugd. Formateur De commissie kon zich daar in gro te lijnen mee verenigen en ook mi nister Klompé had weinig bezwaar tegen een aparte staatssecretaris. De vraag is echter, of men dan voor elke belangrijke taak op het departement van CRM een staatssecretaris moet aanstellen. Overigens is dat een zaak voor de komende kabinetsformateur, aldus de minister. Ensemble van Max Heymans met licht gerende rok en mouw- en kraagloos bolerojasje. met een halve cirkel als voorpand, i dat dan in het midden in een heel] diepe plooi gelegd was. Minder ge-; lukkig vonden we de plooirokken,] waarbij de plooien opengeknipt wa-1 ren en dus als losse pandjes fïadder- den. I Voor de avond vorstelijke gewaden van georgette en brocaat. O.a, een fantastische jumpsuit en een en- j semble bestaande uit wijdgepijpte j heuppantalon, plastron en maxi-man- tel gemaakt van *éen Spandon-mate- riaal van chenille. Confectie Dat is dan de couture van Hey mans, maar dit seizoen zal in samen werking met Plaza ook een confectie- collectie van Max Ileymans verschij- jnen. Als voorproefje kregen we eni ge culottes te zien. Gladde pantalons, die juist onder de knie met een, niet strakke, band sloten. Het materiaal was Schuttersveld ribfluweel. Er werd een gladde coltrui en een gele: trenchcoat bij gedragen. De confectie-collcctie draagt de naam Diffusion. Volgende week zul len de verdere geheimen worden prijsgegeven. cyinti-torn naad die inscheuren op de naad van het broekje tegengaat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 6