Kabelbaan officieel in gebruik genomen jaarJeugd van tonnen Bijenkorf 100 krijgt geschenk alles goed Minister Bakker drukte op knop Tussen paus en kardinaal geen minister Wielrijdster verdronken SER-onderzoek naar AOW-premie Kunstgebit? Uit de Haagse hof geplukt eeuw in DINSDAG 3 MAART 1970 De blokken van minister Bakker in het sop. Op de achtergrond de spuisluizen. Kerk en jeugd Het uitstekende vraaggesprek van! !usv redacteur Bert Woudenberg met ds. J. van Weizen uit Gouda heeft aangetoond dat er nog steeds mensen zijn, die met hun kronkelige gedachten i de samenleving willen vergiftigen. De predikant van de Nederduitse/ Gereformeerde Gemeente heeft zich zelf afgeschilderd als een onverdraag zaam mens, die de jeugd tegen zich in 1 het harnas jaagt als hij een meisje uit de dienst verwijdert omdat zij een mi- ni-rokje draagt. Hij gedraag! zich ..in naam van God" als een buiten deze wereld staande dienaar des Woords. Gouda. P. Bik Kerk en jeugd (2) Als 21-jarig meisje kan ik niet laten u te schrijven dat dominee Van Wel- zen de jongeren uit de kerk jaagt. De- I ze man baseert zijn mening op uiter lijkheden als kleding e.d. Hij wil zeker dat wij van top tot teen in het zwart gekleed gaan. Dominee Van Weizen zou er goed aan doen alleen op innerlijkheden van de jeugd te gaan letten. Uit mijn om geving weet ik, dat nog vele jongeren werkelijk geloven, al zijn hun uitingen misschien wat ,.te modern". Bodegraven. Sonja Hennes Kerk en jeugd (3) i Dommee Van Weizen, die door uw; redacteur krachtig aan de tand is ge- j voeld, heeft mij na het lezen van zijn! opmerkingen doen verzuchten: ..Ge lukkig, dat zo'n man machteloos achter zijn schrijfmachine zit''. Het zou niet best zijn als zijn onge nuanceerde en onwerkelijke kijk op de wereld in brede kring opgeld zou doen. j Deze dominee moet het duidelijk heb- ben van de meest simpele zielen, die j geneigd zijn vanuit hun geïsoleerdheid I elke menselijke prestatie naar het rijk 1 van de duivel te verwijzen, i Het verbaast mij dat college—predi i kanten niet gezamenlijk in woord geschrift optreden tegen deze klo ven scheppende predikant. Reeuwijk L. H. A. Swanenburgh de Wei je Dag en nacht. Weer of geen weer. Honderdtwintig per uur. (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM - Speels en met veel zwier gaat de Bijenkorf vrijdag 13 maart haar honderdjarig jubileum vieren. Met een feest, dat vooral liet accent legt op Amsterdam, maar waarbij ook de andere drie gemeenten met vestigingen (Den Haag. Rotter dam en Eindhoven) nauw betrokken worden. Vooral de jeugd, want bet is voor haar, dat de jubilerende on derneming haar feestgeschenk bestemd heeft. Wat het wordt, is nog geheim. „Op die vrijdagavond maken we het pas bekend; ik kan nu alleen zeggen, dat het een cadeau is van enkele tonnen", zegt directeur-generaal drs. J. Bons. Trouwens, voor de jeugd maakt de Bijenkorf tijdens de hele feestviering ruim baan. De oprichting van de Stichting Buitenspelen is er een blijk van. Deze heeft ten doel meer speel ruimte te scheppen voor het Ne derlandse kind en zal aan dat doel gaan werken met een start kapitaal, dat de Bijenkorf ver strekt: uit de winst van de grote verkoop-feestavond in het Am sterdamse magazijn, die naar de directie verwacht vele dui zenden tot in de nacht zal trek ken. (Van een onzer verslaggevers) HELLE VOETSLUIS Mi nister Bakker van verkeer en waterstaat heeft gisteren letter lijk zijn steentje bijgedragen aan de bouw van het duurste en meest omvangrijke werk van het Deltaplan: de dam in het Haringvliet. Dat steentje be stond feitelijk uit vier beton blokken van 2V2 ton per stuk. die de minister door een druk op de knop aan het nu nog woelige Haringvlietwater toe vertrouwde. De blokken voor deze gelegen heid van een oranje verfje voorzien hingen onder een van dc twaalf gondels van de kabelbaan, die bij dc dichting van hel gat is ingezet. In totaal 110.000 van die betonnen ku bussen kosten 50 per stuk worden tussen de Voornse duinenrij en het al gereedgekomen stuk dam afgeworpen. Stroming Het is niet de eerste maal dat de kabelbaan bij de Deltawerken werd ingeschakeld. In 1964 werd op de zelfde wijze, alleen met wat fijner gesteente, de Grevelingen afgesloten. Op die werkwijze was Rijkswater staat bij de dichting van het 1300 me ter brede Rak van Scheelhoek onder Hellevoetsluit ook aangewezen. Zowel stortsteen als caissons bleken hier niet te voldoen omdat met de sterke getijstromingen van het Haringvliet rekening diende te worden gehouden. De kabelbaan garandeert onder alle weersomstandigheden een grote con tinuïteit in het werk. Wanneer de werkzaamheden inder daad ongestoord voortgang kunnen vinden zal de ruwe blokkendam in de eerste helft van mei zijn voltooid. Aan de zeezijde wordt de dam lek- dicht gemaakt met een laag kiezel steen. Zandzuigers spuiten daarna aan de andere kant een zandplaat op. Tegen het einde van dit jaar is het damlichaam gereed en kan met de afwerking en de aanleg van de weg worden aangevangen. gastenboek van de Deltadienst staan namen van ingenieurs uit alle wind streken. Zelfs uit Japan kwamen des kundigen om te zien hoe „die Hollan ders" ook deze uitdaging van de zee weer hadden overwonnen Sluizen Met de bouw van de Haringvliet- dam werd in februari 1957 een begin gemaakt. Bijna in het midden van de j 4kilometer brede zeearm legden de mannen van de Deltadienst een i kunstmatig eiland aan. Op ongeveer 1 10 meter beneden NAP werden 22.000 betonnen heipalen geslagen waarop een complex van 1" spuisluizen werd gebouwd. Tussen de bouwput en de kust van Goeree begon men twee jaar later met de bouw van een schutsluis en vervolgens konden de verbindingsdijken naar het vaste land worden gelegd. 120 per uur In de daarop volgende jaren werd de bouwput rond het gereedgekomen sluizenstelsel weggebaggerd, konden de Stellendamse binnen- en buiten haven worden aangelegd en werd de fundering voor de kabelbaan tussen de sluizen en het Hellevoetse strand gestort. Een paar weken, geleden plonsden de eerste betonblokken in het water. Het werk gaat nu dag en nacht door totdat de massieve schei ding tussen zee en binnenmeer op hoogte is. Per uur worden er 120 ku bussen „te water gelaten". Door de afsluiting van het Haring vliet wordt niet allien de macht van de zee bedwongen en daarmee het overstromingsgevaar tot minieme proporties teruggebracht. De dam is tevens van vitale betekenis voor de zoetwaterhuishouding in ons land. Achter de dam ontstaat straks een gigantisch zoetwaterreservoir, dat de binnenwateren van geheel zuid-west Nederland van goed water kan voor zien. De waterstand van Flakkee tot in Friesland toe kan straks met een paar simpele schakelaartjes worden j geregeld. Het water van de grote ri- vieren, dat nu nog wegstroomt naar zee, kan door het bespelen van de I spuisluizen in de Haringvlietdam tot in de Gelderse IJssel en het IJssel- 1 meer worden geleid De Haringvlietwerken kunnen zich nog steeds verheugen in een grote in ternationale belangstelling. In het Verkoopdirecteur mr. J. P. Guépin: „We rekenen op een drukte, die te vergelijken zal zijn met de al lerdrukste avonden vlak voor Sint Nicolaas of Kerst. We hebben er al een heel legertje verkoopsters voor aangetrokken". En om de feestvierders tot vlotte kopers te maken, zullen daarnaast tientallen topsporters, bekende per soonlijkheden van tv en theater, schrijvers en praters komen stimule ren, van Sjaakie Schram tot Simon Carmiggelt en van Johnny Jordaan tot Simon van Collem. Versieren Wie zelf actief wil zijn, kan dat ook. In de stoffenhal kan gedanst worden, men kan meehelpen versie ren of zich moe fietsen op de home trainers. Voorts is ruimte gemaakt voor de kunst: bekende schilders, grafici en beeldhouwers komen exposeren en verkopen (twintig procent van de op brengst gaat naar de stichting). Zelfs wordt een happening gehouden: drie van Nederlands veelbelovende schil ders zullen gezamenlijk een enorm doek schilderen, dat aan het eind van de avond wordt geveild. De jonge jeugd wordt aan het begin van de avond bezig gehouden door circus Elleboog, het Scapinobal- let en de poppenspeler Jan van Noord. Ter gelegenheid van het jubi leum wordt een door Leonard de Vries en Ilonka van Amstel samenge steld boekje (Eene wandeling door den Bijenkorf) uitgegeven. Een werk je, dat geen geschiedsbeschrijving be doelt te zijn, maar een beeld geeft van het modebeeld en de Bijenkorf advertenties uit de jaren 1914-1930, het begin van de bloeiperiode als wa renhuis. Gevaarlijk "LIET IS merkwaardig dat secretaris-» generaal Thant wèl voor Rhodesic* doch niét voor het Nabije Oosten de Veiligheidsraad bijeenroept. Niet dat Rhodesië te onbelangrijk zou zijn om er op wereldniveau mee bezig te zijn. Op de duur kunnen »ch in dat deel van Afrika enorme span ningen voordoen. Het uitroepen van de republiek heeft echter aan de feitelijke situatie niet* veranderd. Er is niet plotseling een gevaar voor de wereldvrede ontstaan. In het Nabije Oosten echter neemt d« dreiging iedere dag toe. Maar de Vei ligheidsraad wordt niet bijeengeroe pen ook niet om naleving van het be stand af te dwingen. Mijlpalen De historie te beschrijven zou trou wens een veel omvangrijker uitgave vergen. Want de geschiedenis van het concern is veelbewogen en laat een groot aantal mijlpalen registreren. De eerste: de opening van een de tailzaakje aan de Amsterdamse Nieu- wendijk onder de naam Magazijn de Bijenkorf door S. P. Goudsmit. dat onder leiding van diens neef Arthur Isaac in 1914 een warenhuis aan het Damrak wordt. Het eerste in een serie van vier, die later volgt: Den Haag (evenals de Hema) in 1926, Rotterdam in 1930 (na de verwoesting in de oorlog in 1957 herbouwd) en Eindhoven in 1969. Vier steunpilaren van het concern, dat daarnaast nu ook Galeries Mo- dernes N.V.. Perry van der Kar. E. van der Hart NV en S. I. de Vries NV omvat. MINISTER ROOLVINK: DEN HAAG De minister van so ciale zaken gaat zijn bevoegdheid te buiten als hij het beleid van kardi naal Alfrkik jegens dat van paus Paulus VI zou beoordelen. De heer B. Roolvink zegt dit in antwoord op schriftelijke vragen van de socialisti sche Tweede-Kamerleden mevrouw G. Brautigam en mr T. J A. M. van Lier. De Kamerleden hadden geruststelling gevraagd over een verklaring van de directeur-generaal voor sociale voor zieningen, mr. A. C. M. van de Ven, die de kardinaal had geschreven dat hij „allang zijn congé" zou hebben gekregen, indien hij zich in zijn func tie tegenover het beleid van de mi nister zou hebben opgesteld zoals de kardinaal het de laatste jaren te genover de paus heeft gedaan. Bewapening T^E Unesco heeft er goed aan gedaan j eens uit te rekenen, hoe ontstel lend veel in de wereld aan bewape ning wordt uitgegeven, terwyl het on derwijs veelal noodlijdend is. Nederland blijkt met enkele an dere kleine Europese landen een uitzondering: het geeft meer aan on derwijs uit dan aan defensie. Ook de arme landen doen mee aan de bewapeningswedloop: zij geven het dubbele uit van wat zij aan ont wikkelingshulp ontvangen. Zolang het internationale wantrouwen niet wordt weggenomen zullen de be dragen nog groter worden. Dat geldt voor grote en kleine, rijke en arme landen. Doorzichtig jVU dc Chinees-Russische bespre kingen te Peking volledig zijn vastgelopen, heeft Moskou een oud paard van stal gehaald om dc aan dacht wat af te leiden. Niet Rusland, maar Amerika bedreigt China. Samen met generaal Tsjang Kai-sjek op Formosa zou het een plan uitbroeden om het Chinese vasteland aan te vallen. En dat terwyl de Amerikanen zy het moeizaam bezig zijn een eind te maken aan hun militaire tussen komst in Aziatische gebieden. De Russische beschuldiging is door zichtig. Of geldt ook hier dat, zoal* de waard zelf is, hy zijn gasten be handelt? Arsenaal ontploft in La Paz: tien doden LA PAZ In het arsenaal van do Boliviaanse strijdkrachten in La Paz zijn gistermiddag bij explosies zeker tien militairen om het leven gekomen en twaalf gewond. Duizenden omwoners vluchtten. Binnen een straal van 300 meter is de bevolking geëvacueerd. President Ovando kreeg geen toe stemming de gevarenzone te bezoe ken. VEENDAM Op onverklaarbare wijze is gistermiddag de 56-jarige mevrouw E. Eisinga met haar fiets in het Boven-Oosterdiep terecht geko men. Hoewel een autorijschoolhouder haar nog trachtte te redden kon zij toch niet aan de verdrinkingsdood ontkomen. De man werd spoedig na het te water gaan door koude bevan gen. In de nacht van zondag op maan dag is de 19-jarige monteur H. J. A. Publickhuizen te Ewijk in Wychen door een auto aangereden en later aan zijn verwondingen overleden. De jongen liep rechts van de weg met zijn vriend te wandelen. Op de rijksweg onder Naardcn ver ongelukte gistermiddag de Amster damse PTT-ai.ibtenaar J. Vóórhaar jr. Een achter zijn auto rijdende be stelwagen kwam oij een poging hem te passeren in botsing met een achter opkomend"* personenauto. De bestel wagen slipte en drukte de wagen van de PTT-er tegen een boom. V.l.n.r. mr. J. Klaasesz, minister Bakker en bïirgemeester Aarse van Hellevoetsluis bij het laad- station van de kabelbaan aan Voornse zijde. DEN HAAG De minister van so ciale zaken en volksgezondheid, B. Roolvink, zal de SER vragen het probleem van de A O W-premies voor kleine zelfstandigen te onderzoeken. Het CHU-Tweeae Kamerlid mr. W. Scholten had er in schriftelijke vra gen op gewezen dat de inkomens grenzen waar beneden de premie niet of slechts gedeeltelijk wordt ingevor derd sinds 1 januari 1965 niet zijn aangepast. De bewindsman acht de premie, in verhouding met het be steedbare inkomen, inderdaad zwaar maar wil de regeling nog niet veran deren. (Advertentie) Met Dentofix zit het steviger Dentofix vormt een zacht, beschermend laagje en houdt het kunstgebit veel vaster en veiliger op zijn plaats. Het zit prettig en men kan rustig eten, lachen, niezen en spreken, in vele gevallen even gemakkelijk als met een natuurlijk gebit. Dentofix ver mindert de voortdurende angst voor los raken en verschuiven von het gebit-en voor komt verwonding van het gehemelte. Den tofix houdt ook ae adem fris. Geen onaan gename smaak, of hinderlijk gevoel. Prijs per strooibus sleüts f. 2,60, bij apotheken en drogisterijen. De wereld ligt zo grauw en er is gehoest en geproest. Des te onwezen lijker de zon en het blauw-groen van de Aariatische Zee, waar we nog maar enkele dagen geledel» luierden. Het was een oud ideaal. At pakte de werkelijkheid heel anders uit dan we verwacht hadden. Ve netië zien. Alleen maar zien, een in druk krijgen en dan weer weg we zen. Dat laatste om de eerste overwel digende indruk niet te laten vertroe belen. Nu zijn we er geweest en er ge bleven. Er met pijn in het hart weg gegaan; Venetië is even fascinerend als Parijs. Elk steegje, elk pleintje een stukje geheimzinnigheid. Venetië, stad zonder auto's, want die kunnen de steegjes niet door en de bruggetjes niet over. Venetië, stad van de slenteraars, de babbelaars, met stemmen die maar murmelen, weerkaatst door hoge gevels en diep water. Venetië, stad van de luiheid, waar de toerist een stuk stom vee is. zo lang hij niet de moeite neemt tot tien te leren tellen... En misschien dan nog... Want hij blijft op de rood plu- chenstoeltjes van B'lorian op het San Marcoplein 1,80 voor een kopje kof fie betalen, terwijl ik ontdekte (toe vallig) dat in de bistroachtige hoek- cafeetjes de prijs... een kwartje is... Die ochtend ging ik zwaar ver momd als inwoner, compleet met hoofddoek en boodschappentas naar dc markt. De hotelportier had ge zegd, dat die om zes uur begon en om negen uur afgelopen was, wist hij veel! Om zeven uur stond ik in een ver laten stad. Zigzagde naar de Rialto- brug, waar zwijgende mannen en Kwartje vrouwen langzaam kramen vulden met fruit, groenten, vis. kaas en noten. Achteloos slenterde ik erlangs mei misschien drie of vier andere in heemse bezoekers. Er was niets aan... Veel en veel te vroeg. Ve netië sliep nog bijna. Om acht uur kwam er wat lever, in de stad. Uit de stegen klonk het eerste gemurmel der stemmen. Wat geklik van stappen. Kantoorlieden in keurig pak, een enkel winkelmeisje... In de koffiehuisjes was een drin gen voor de toog, waar haastig een kopje koffie en een broodje ver werkt werden, In ijltempo had ik de laatste da gen Italiaanse woorden opgepikt, maar daar ik niets van de werk woorden afweet, kon ik geen zin maken, alleen maar de noodzake lijke kreten slaken, zo van: Hoeveel? Alsjeblieft en Dank u wel; meer, minder, groter, kleiner, een gekookt ei, en dergelijke... Ik het cafeetje in. Koffie en brood besteld, prego... Het kwam prompt. Het betalen ging vlot Het beroemde kwartje, in lires dan. Toen liep het mis. Geen Ita liaan spreekt met twee woorden. Hij ratelt, beweegt de handen, schudt het hoofd, wipt, op zijn voeten. Hij vertelt altijd iets. Daar stond ik in het gemompel, gebaar en gebeweeg. zwijgend... Nooit heb ik me stokstijver ge voeld. In een oogwenk viel ik door de mand van mijn voorgewend in wonerschap. De kauwende kroeg vond het een reuze mop. En ik eigenlijk ook, waarschijnlijk ben ik de enige toe rist die ooit een Venetiaans kopje koffie van een kwartje heeft ge dronken...

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5