Oorlog uit verdediging kang een zonae znn tegen afglijden moraal? Vrouwen bidden voor de wereld „Herhalers" protesteren Synode niet geestdriftig over rietsuikeractie Opleiding onderwijzers wordt ongedeeld Een woord voor vandaag Uw probleem is het onze.... Broeders uit Gereformeerde synode over echtscheiding Zmd-Afnka ^aar protest kerken in Lunteren Officieren schrijven gereformeerde synode Kweekschoolbond opgeheven Verhouding Synode herdenkt ds. Koffeman D'66 is voor YYD-coalitie hulpkracht B en W: ongehuwden mogen samen in tent Groot tekort geestelijke verzorgers Kleurlingen mogen niet Onze Vader bidden Smith: zestien zetels voor negers genoeg VROUWEN WERELD GEBEDS DAG Telegram aan synode BEROEPINGSWERK De schriftgeleerden komen met hun vragen, de inwoners van Kapérnaüm met hun verlamde naar Jezus. En zoals het gewoonlijk gaat, zij, die slechts intellectuele bevrediging zoeken, staan vooraan en de mensen kunnen met de man die verlossing nodig heeft niet bij de Heiland komen. Ze moeten een gat in het dak maken om bij de Heiland te komen. En dan lezen we dat Jezus "hun geloof' ziet. De man ontvangt geen genezing omdat hij gelooft, maar omdat zijn vrienden geloven, worden hem de zonden vergeven. Zijn vrienden geloofden, en omdat zij geloofden wisten zij de hoop op te wekken in het hart van deze man die al zoveel jaar zijn bed niet meer kon verlaten. Zijn vrienden geloofden en daarom kon den zij een onverwacht obstakel overwinnen. Zij lieten hun geloof niets in de weg staan. Zij lieten zelfs geen mensen in de weg staan, zoals zo vaak gebeurt. Mensen, worden niet alleen behouden omdat zij zelf tot geloof ko men. Zij komen pas bij Jezus als de gemeente van Christus gelooft. Tegenwoordig zijn we geneigd om te klagen dat er zo weinig vrucht is op de prediking. We zeggen: De mensen willen niet geloven. Het zou goed zijn de hand in eigen boezem te steken. De vraag is niet of zij willen geloven, maar of wij geloven en in geloof hen tot Christus willen brengen. We lezen vandaag: Marcus 7 vers 24 tot 37. DINSDAG 3 MAART 1970 (Van onze kerkredactie» LUNTEREN „Ik mag hier gasten van verschillende Zuidafrikaanse kerken welkom heten", aldus synode- praeses dr. P. G. Kunst, nadat maan dagmiddag een zestal vertegenwoor digers dezer kerken in het voorge stoelte van De Blije Werelt had plaatsgenomen. Deze heren zijn door de gerefor meerde synode uitgenodigd om te spreken over de vrij diepgaande me ningsverschillen tussen de kerken van Zuid-Afrika enerzijds en de Ge reformeerde Kerken anderzijds. Het gaat hier over onderwerpen als de vrouw in het ambt, de Wereldraad van Kerken en het rassenvraagstuk. Een voor een werden de broeders uit Zuid-Afrika aan de synode voor gesteld. Het waren van de Nederduit se Gereformeerde Kerk dr. S. J. Ge- ricke, praeses van de synode, dr. J. D. Vorster, actuarius dezer synode, prof. dr. F. J. M. Potgieter, hoogleraar te Stellenbosch. Van de Nederduitse Gereformeerde Bantoekerk ds. S. J. S. Ntoane, predikant te Germiston, Transvaal, en van de Gereformeerde Kerk van Zuid-Afrika prof. dr. W. J. Snij man, hoogleraar te Potchef- stroom. Dinsdagavond zal de synode in ge spreksgroepen uiteen gaan met de Zuidafrikaanse gasten. (Van onze kerkredactie) LUNTEREN De gereformeerde synode heeft gisteravond een begin gemaakt met de behandeling van het deputatenrapport echt scheidingsgronden, waarvoor zich niet minder dan veertien sprekers opgaven. De merites van „duurzame ontwrichting van het huwelijk" dat de wet als enige echtscheidingsgrond wil gaan erkennen kwamen daarbij herhaaldelijk ter sprake. Dr. A. Kruyswijk van Enschede vond, dat die ontwrichting door de huwelijkspartners ervaren moet wor den en nooit door de overheid kan worden vastgesteld. Andere stemmen: overspel kan nimmer op één lijn met ontwrichting gesteld worden (drs. A. M. van der Zanden te Emlichheim), pastoraal kan men nooit zeggen: nu is er algehele ontwrichting en „dus is een scheiding legitiem (ds. H. J. Bouwhuis te Harderwijk). Ds. D. N. Wouters te Pijnacker miste in het commissierapport over deze zaak te veel de kleur van het evangelie: de Bijbel zegt, dat God de echtscheiding haat. Ouderling mr. R. J. Mulder te Wassenaar juichte wat de wetgever wil van harte toe, onder meer omdat „de grote leugen" daar mee tot het verleden gaat behoren. Hij stond ook stil bij het afglij- Brleven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verhand staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: In ons vooroorlogs huis hebben we nu drie jaar centrale aardgas-verwarming. Sindsdien lij den onze kinderen en ik opvallend veel aan keelontstekingen en bron chitis. Wel wordt door talloze water- verdampers de luchtvochtigheid zo goed mogelijk op peil gehouden zelfs met twee elektrische verdam pers maar het huis blijft te droog. Onze vatbaarheid is nu zo groot, dat we zelfs last hebben van de ventila toren. De temperatuur wordt door de thermostaat op 19 graden constant gehouden. Het huis is namelijk zo tochtig, dat bij een lagere stand piet goed merkbaar is, dat de ver warming zelfs maar aan is. Dat de ze uitdroging onze slijmviezen en daarmee onze gehele gezondheids toestand bedreigt, is een suggestie van onze huisarts. Nu willen wi« binnenkort verhui zen. Er staan ons twee koopwonin gen ter beschkking, de ene met oliestook-c.v. i* andere zonder enige voorziening. Wai is de beste oplos sing? Antwoord: Gezien de moeilijkhe den, waarmee u ondanks overmatige toepassing van waterverdamping te kampen heeft, raden wij u aan plintverwarming toe te passen, waarbij verwarmde lucht wordt toe gevoerd, die op de door u gewenste vochtigheidsgraad is gebracht. Vraag: Ik bezit een dunne, ver moedelijk zilveren munt met op schrift: „Deus Forti Li SPS Nost". Volgens een boekje betekent dit „Deus fortitudo et spes nostra, God is onze kracht en hoop. Aan de an dere kant staa» een wapen met twee leeuwen. Daarboven een jaartal, vermoedelijk 1599. Links van het wapen staat „1", rechts „s". Langs de rand: „Mono-....in West-Frisia." Antwoord: O5* is een stuiver („1 s") van West-Friesland, zoals die in 1593-99 werdci geslagen. De wapen spreuk werd inderdaad meestal af gekort. Vraag: Onze zoon is in onder trouw en vond eindelijk een paar kamers. De verhuurders wilden eruit, want ze hadden een eigen wo ning. Ze vroegen enige duizenden guldens voor overneming van meu bels en gordijnen (asbakspul). Ze hebben het aangenomen. De huur was maar ƒ60 per maand. Het was een vrije driekamerwoning. Ze huurden het van die mensen, zoge naamd onderverhuur. Net hadden ze het schoongemaakt of de huisbaas kwam opdagen Ze mochten er niet in, het werd verkocht. Geld terug was er niet bi] De politie ze' dat er niets aan te doen was. Nu zitten die mensen er zelf weer in. Zij waren de huurders en die kon de huisbaas er niet uit krijgen. Die mensen kunnen dat spelletje telkens herhalen, want ze hebben twee woningen. Antwoord- Wa raden uw zoon toch aan naar de officier van justitie te gaan. Hij kan ook beslag op de meu bels laten leggen. Blijken deze reeds verkocht te zijn, dan is er te meer reden om oplichting aan te nemen. In elk geval moet men nooit een geheel hiiis van een huurder onder huren zonder toestemming van de hu'seigenaar, daar men anders op de schopstoel zit. Vraag: Dit najaar ben ik (wegens overcompleet) eervol ontslagen bij het hoger beroepsonderwijs. Ik 'neb recht op een ontslaguitkering. Mijn vrouw kan een onderwijzeres ver vangen. tijdelijk natuurlijk. Vervalt dan mijn ontslaguitkering? Antwoord: De gronden, waarop de ontslaguitkering wordt verleend, staan geheel los van mogelijke in komsten van uw echtgenote, zodat zij gerust de betrekking kan aanne men. DEN HAAG „Een uitspraak dat oorlog zonde is, is niet zon der meer juist. Wij menen, dat een oorlog die een staat wordt opgedrongen om agressie te ke ren geen zonde is." Dit verklaart een aantal gereformeerde offi cieren van land-, zee- en lucht macht in een brief, die zij naar de gereformeerde synode hebben gestuurd. De synode kwam, zo als bekend tijdens de vorige- zit ting niet uit het oorlogsvraag- stuk. Deze week hoopt men ver der op" déze' materie te' bestifdé- ren. De officieren, die de overtuiging hebben namens veel van hun gerefor meerde collega's te spreken hebben een aantal punten opgesteld, waarvan bovenstaande het eerste is. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT In de eerste alge mene ledenvergadering van de Bond van protestants christelijk opleidings- onderwijs werd besloten tot opheffing van de Bond yan protestants christe lijke opleidingsscholen. de oude „kweekschoolbond". De Bond van op leidingsscholen voor kleuterleidsters, waarmee een fusie is aangegaan, had reeds eerder tot liquidatie besloten. Er is een definitief bestuur geko zen, waarvan A. C. 't Hart te Rotter dam voorzitter is. Mr. T. A. van Dijken, vanaf 1936 voorzitter van de kweekschoolbond, werd erelid. Nieuwe presidente AMSTERDAM Het Nederlandse comité van de Vrouwen-Wereldge bedsdag heeft sinds 23 jaar een nieu we voorzitster in de persoon van me vrouw E. E. van Eeghen-van Panhuys uit Heemstede. Zij is de opvolgster van mevrouw A. H. de Beaufort- Hooft Graafland, die ere-voorzitster is geworden. De huidige presidente mevrouw Van Eeghen wordt bijgestaan door mevrouw M. J. P. Richters-Hessels uit Baarn, die vice-presidente is. De volgende luiden.: 2. Wil de overheid de gerechtigheid dienen dan zal zij: a. over voldoende middelen moeten beschikken om agressie te kunnen af schrikken; b. de vaste wil moeten hebben om deze middelen ook te gebruiken. De wereldmachten (blokken) be schikken over een wapenarsenaal, dat zowel conventionele als moderne NBC-wapens bevat. Wij menen dat de overheid: c. krachtig ernaar moeten streven een gewapend conflict te voorkomen d. zo een gewapend conflict uit breekt een escalatie tot het uüerste moet trachten te beperken; f e. ervoor moet zorgen dat de mili taire rniddenen in redelijke verhou ding staan, tot die waarover de poten tiële aanvaller beschikt. Bij het uitbreken van een conflict zal het derhalve niet ondenkbaar zijn, dat in een uiterst geval van NBC wa pens gebruik zal moeten worden ge maakt met dien verstande, dat de westelijke mogendheden zich in het gebruik van B en C wapens de be perkingen zullen opleggen, die hen worden voorgeschreven door de Con venties van Genève dienaangaande, (Van onze kerkredactie) LUNTEREN Staande heeft de gereformeerde synode maandagmid dag de zondag overleden ds. A. I. Koffeman van Pernis herdacht. De praeses memoreerde zijn werkzaam heid in de vorige synode. Van de hui dige synode was hij secundus-lid. Hij herinnerde ook aan het vele werk dat ds. Koffeman heeft gedaan voor de mannenbond. Deze broeder heeft nu het loon ontvangen, aldus dr. Kunst, dat aan getrouwe dienst knechten is toegezegd. IJ MUIDEN Een voormalig fa brieksgebouw in de Kalverstraat is door brand verwoest. De schade be draagt waarschijnlijk een miljoen gulden. Aan de brand ging een in braak vooraf. De politie arresteerde in verband hiermee een 22-jarige man. Er wordt verband gelegd tussen de inbraak en de brand. voorzover zij die hebben getekend (waaronder Nederland). 3. Het vorenstaande impliceert te vens dat de overheid het recht heeft om onderdanen onder de wapenen te roepen teneinde de in punt 2 gestelde doeleinden te bereiken. SOCIALIST DEN UYL: (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Drs. J. N. den Uyl, socialistisch fractievoorzit ter in de Tweede Kamer, gelooft dat de WD D'66 wil inschakelen als „hulpkracht" voor het voort zetten van de huidige „conserva tieve" coalitie. De aanhang van de ARP, CHU en K\'P is blijkbaar dermate geslonken, dat de VVD niet meer verwacht, dat het kabinet-De Jong bij volgende verkiezingen een meerderheid zou kunnen behalen. Overigens gelooft drs. Den Uyl niet, dat D'66 zich door de VVD in een conservatieve samenwerking zal laten strikken. Zou mr. Geertsema de de mocraten toch inpalmen, dan kunnen die meteen wel „inpakken". Hoe lan ger D'66 een duidelijk standpunt over de partij waarmee men wil samen werken uitstelt, hoe meer de partij zal worden gezien als een „handlan ger van de meest stabiele macht in Nederland, de WD". (Van onze correspondent) DEN HELDER B en W stellen de raad voor de gemeentelijke poli tieverordening zodanig te wijzigen, dat jongens en meisjes boven 21 jaar niet meer verboden wordt samen de nacht door te brengen in een tent of caravan op de kampeerterreinen. B en W vinden dat ongehuwde volwas senen niet behoeft te worden voorge schreven hoe zij de nacht willen doorbrengen. dingsproces in de sexuele moraal waar we thans getuige van zijn. Hij miste in dit verband het kerkelijk protest (wat zouden de vrouwenver enigingen als pressiegroepen van zwaar kaliber hier veel kunnen doen). BORDEEL In dit verband signaleerde ds. P. Riemersma van Rotterdam-Alexan- dcrstad plannen in de Maasstad voor een zogenaamd sexueel centrum van de NVSH (zeg maar gerust een bor deel, vulde deputate mevrouw dr. F. T. Diemer-Lindeboom te Rotterdam aan), waartegen hij een eenparig ge tuigenis wilde horen van de kerk. Namens deputaten zette prof. dr. J. van den Berg te Amstelveen onder meer uiteen, dat de kerk in de echt- scheidingsproblematiek het beste doet zich te beperken tot uitspraken die zij op grond van de Bijbel kan doen. Deputaten achten het zinvol dat er een pastoraal geschrift verschijnt want de morele revolutie is een del meest ontstellende van deze tijd. PASTORAAL Mevrouw Diemer was er blij om, dat de synode het pastorale element in deze zaak betrokken heeft. Zij schetste het verschil in taak van overheid, kerk en gemeenteleden ten aanzien van het huwelijk. In het pastorale geschrift wilde zij (Van onze kerkredactie) LUNTEREN Per 1 juni zullen in het leger 15 vacatures van legerpre- dikanten zijn. Slechts vier predikan ten, van wie twee behoren den tot de Gereformeerde Kerken, hebben zich voor dit werk de laatste tijd beschik baar gesteld. Dit kwam op de gereformeerde sy node naar voren toen bekend werd gemaakt dat ds. G. Leene te Ermelo de wervingstaak wil overnemen van ds. G. F. Hajer te Ede. Die vacatures betekenen, aldus praeses dr. Kunst, dat grote groepen dienstplichtigen geestelijk onverzorgd moeten blijven. Mevr. dr. F. T. Diemer-Lindeboom kracht van Christus centraal stellen niet alle zaken breeduit meten, maar de kracht van Christus centraal stel len. De kerk moet niet moraliserend een woord spreken, maar haar getui genis doen horen in deze tijd met zijn „zendelingen van het heil der sex", een tijd, waarin men met sex over spoeld wordt. Zij hoopte dat de gedachtenwisse- ling van de avond ertoe heeft bijge dragen dat christenen als gemeenten van Christus ook in dit verband terug wil'.en gaan tot de bronnen: de diepe waarheid en de kracht van het evan gelie. De discussie werd ten slotte in ver band met de tijd afgebroken. JOHANNESBURG Volgens de Zuidafrikaanse dagbladen is grote onmin ontstaan in de gemeente Mal- mesbury van de Nederduitse Gerefor meerde Zendingskerk (dat is de Kleur lingendochterkerk van dê Nederduitse Gereformeerde Kerk). De gemeenteleden zijn erover ont stemd, dat hun kinderen op de zon dagsschool geleerd wordt, het Gebed des Heren niet aan te heffen met „Onze Vadermaar met „De Vader, Die in de hemelen zijt SALISBURY Premier Smith van Rhodesië, dat zich gisteren tot repu bliek Heeft uitgeroepen, denkt er niet over het kiesstelsel zo te veranderen dat de 5i miljoen tellende negerbe volking meer zetels in het parlement krijgt. Tegen Amerikaanse journalisten zei Smith gisteren: Zestig jaar geleden waren deze mensen nog wilden die in dierenhuiden rondliepen... we hebben ze zestien zetels gegeven." In Rhodesië wonen 225.000 blanken, die in het parlement met vijftig zetels zijn vertegenwoordigd. Smith houdt vast aan het huidige kiessysteem. Dit houdt in dat er meer negers in het parlement kunnen ko men als zij maar belasting willen be talen. Wel mentaliteit veranderen (Van onze kerkredactie) - LUNTEREN De gerefor meerde synode wil de rietsuiker actie niet doen hanteren als een ideëel en illustratief voorbeeld, waarmee de achterstelling van arme landen duidelijk kan wor den gemaakt. Deze actie zal dus geen min of meer officiële plaats krijgen in het pogen tot een men taliteitsverandering te komen bij het kerkvolk. Zij verwierp met 36 tegen 22 stem men dit voorstel, waarmee met name ouderling J. de Buck uit Vlissingen (die een zakelijk betoog tegen deze actie had gehouden), ds. A. C. van Nood te Velsen (zo'n actie wordt zo DEN HAAG Staatssecreta ris Grosheide zal de Kamers deze maand nog een nota sturen, waarin de invoering van de on gedeelde onderwijzersopleiding wordt aangekondigd. Zo snel mogelijk daarna volgt een wets ontwerp voor de regeling van het driejarige onderwijs aan de pedagogische academies. Thans kan men na twee jaar een examen doen dat bevoegdheid geeft voor onderwijs aan lagere scholen. De meeste leerlingen doen ook het derde jaar, waarna examen kan worden ge daan voor volledig bevoegd onderwij zer (vroeger de hoofdakte). Het examen na het tweede jaar zou nu gaan vervallen en alle leerlingen moeten dan de volledige bevoegdheid behalen. Een werkgroep gaat zich beraden over een voorontwerp van wet, waarover de staatssecretaris advies heeft gevraagd. Overgaan op de ongedeelde oplei ding brengt mee, dat er in één jaar minder onderwijzers „op de markt" komen. Dit kan een rol spelen bij de (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM „Er is moed voor nodig bijna tegen beter weten in te durven hopen. De hoop groeit en wordt bevestigd, telkens op nieuw, in verdriet en tegenslag. Zij hoort bij onze volwassenheid als Gods volk. Maar zij is ook de achtergrond, heel ons leven door, in onze geluks verwachtingen. De hoop geeft ons vertrouwen in de goedheid van Gods plan met de wereld en met ons leven en draagt bij tot ons geluk." Dit is een gedeelte van de liturgie van de Vrouwen-wereldgebedsdag, waaraan vrijdag miljoenen mensen in 125 landen over de hele wereld zullen deelnemen. In ons land deden verle den jaar meer dan 140.000 vrouwen mee. Thema is ..Houd moed'", uit Jesaja 41 vers 6. Vijf mensen hebben de li turgie opgesteld. Het zijn een negerin uit 'Guyana, die in een krottenwijk van New York werkt, een lerares uit India, een huis vrouw uit Egypte, een theologe van de Filippijnen en een Amerikaanse. Het tekstboekje, dat bedoeld is als leidraad, maar waarmee op iedere bijeenkomst kan worden geëxperimenteerd bevat een schat van hoopgevende bijbelteksten, zoals „Want God heeft ons niet een geest geschonken van vreesachtigheid, maar een geest van kracht, liefde en bezonnenheid" (2 Tim.l vers 7). En „Weliswaar leeft gij in de we reld in verdrukking, maar hebt goede moed. ik heb de wereld overwonnen." (Joh. 16 vers 33b). Een antwoord op de vraag: Zijn wij bang voor snelle veranderingen? Om onszelf? Om ons gezin? Om de toekomst van de kerk? Een andere vraag is: Beangstigt de verdeeldheid ons, in eigen land en in de wereld, de verdeeldheid in de kerk tussen jong en oud? Maakt het ons moedeloos als christenen niet in de goede verstancüiouding met elkaar le ven? Het antwoord uit het Nieuwe Testament luidt: „De volmaakte lief de drijft de vrees uit." (1 Joh. 4 vers 18 a). Evenals de laatste jaren is er vrij dag ook een gebedsdag voor de jeugd, waarvan het thema is „Wij mogen ontdekkers zijn - Houd moed". Een niet zo geslaagde surrealistische teke ning op de raambiljetten geeft iets van dat ontdekken weer: de eerste vlag op de maan, een raket, atomen en een baby in deze tijd van ontdek kingen. Een liturgie voor een dienst van drie kwartier in het gezin, op school, de zondagsschool of bijvoorbeeld bij de padvinders is samengesteld. De inhoud komt erop neer, dat wij leven in een tijd van vooruitgang en vernieuwing, maar als Jezus in je le ven komt beleven we eigenlijk het grootste avontuur dat iemand kan ondervinden; dat is op zichzelf ook een ontdekking. „Zoals het zonlicht schijnt over onze wereld, telkens op een andere plaats, zullen mensen bid den in een eindeloze keten en wij mogen deel uitmaken van dat avontuur. Moeilijkheden en vragen zullen er altijd wel blijven, maar we staan er niet alleen voor." vrijdag t maart 1970 verlaging van de lerlingenschaal. Daarom is geopperd niet ineens alle pedagogische academies over te laten gaan op de nieuwe structuur, maar het proces in twee of drie fasen te laten verlopen. (Vervolg van pag. 1) Het 51ste Infanteriebataljon Garde Grenadiers was de eerste legereen heid, die voor herhalingsoefeningen nieuwe stijl opgeroepen werd. De sol daten kwamen in een slecht ver warmde en bovendien uitgeleefde kazerne terecht. Dekens waren er niet; die moesten midden in de nacht worden gebracht, hoewel het in de hoeken van de slaapzalen bleek te vriezen. Het gevolg was dat een deel van de herhalers ziek of snipverkou den werd. In de protestbrief staat dat aan de exercitie een veel te zwaar gewicht wordt toegekend en dat avondappel en avondpermissie voor herhalings troepen uit de tijd zijn. Parade noe men de klagers ook overbodig. Door het ontbreken van lesmateriaal gingen veel lessen de mist in. Chauffeurs die drie jaar lang nooit achter het stuur van een vrachtwagen hadden gezeten, werden zonder vol doende voortraining in trucks gezet en de weg opgestuurd. Ook tegen het tutoyeren wordt stelling genomen. „Onbekenden in de burgermaatschappij, van hoog tot laag, worden in de u-vorm aangespro ken: de jij-vorm wordt eerst gehan teerd als men elkaar kent. De bena dering van soldaten als „jannen" en „maten" is voor dit kader uit den boze". Als discriminerend zien klagers de bepaling dat ongehuwde herhalers niet elke week aanspraak kunnen ma ken op vrij vervoer naar huis, ter wijl ze wel de kazernedienst verla ten, omdat daar zaterdags en zondags niemand aanwezig .is. BERN Zwitserland heeft de Ara bische staten verzocht alles te doen om te voorkomen dat terreurdaden buiten hun grondgebied worden ver richt, en dergelijke daden te veroor- i delen. gauw het slaken van kreten) en ds. \V. Wiersma te Rinsumageest (wie rietsuiker zegt kan Cuba gaan zeggen en wie Cuba zegt kan Fidel Castro gaan zeggen) tevreden moeten zijn geweest. Maar verwerping als voorbeeld hield natuurlijk niet in, dat aan de verandering van mentaliteit niet ge werkt zal worden en prof. dr. H. M. Kuitert wilde wel met nadruk stellen dat het niet alleen bij mooie woorden moet blijven; er moet als het kan ook een goed handvat worden gegeven, zodat die mentaliteitsverandering (iheer echte solidariteit met ontwik kelingslanden) des té gemakkelijker tot stand kan komen. Tevoren had de synode m«t 38 te gen 18 stemmen ook het voorstel ver worpen politieke partijen op te wek ken in hun programs van actie op te nemen, dat twee procent van het na tionale inkomen via de overheid ter beschikking zal worden gesteld aan ontwikkelingssamenwerking. Ook in dit verband betreurde prof. Kuitert het, „dat de synode kennelijk laat af weten, zodra de zaken concreet wor den gesteld". Pleister Als pleister op de wonde voor deze hoogleraar werd echter wel aangeno men het voorstel de kerken op te wekken de z.g. x-y-actie aan te beve len, die beoogt de twee procent uit particuliere bronnen bij te passen zo lang de overheid daar kennelijk nog niet aan toe is. LUNTEREN Achttien gerefor meerde predikanten hebben de sy node in Lunteren een telegram ge stuurd, waarin zij er met grote ernst bij de synode op aandringen, dat zij zich zonder reserve stelt achter het minderheidsrapport van de Gere formeerde Oecumenische Synode in zake de rassenverhoudingen. Het telegram is ondertekend door H. A. Appers, Haastrecht; H. M. Mat ter, Hellevoetsluis; J. L. Bel, Hoek van Holland; A. N. Dekkers, Oost- voorne; F. J. Jonkhof, Pijnacker; J. Kroeze, Rhoon; J. Sintemaartens dijk, Rockanje; A. M. Brouwer, G. den Heeten. C. J. Honing, Th. A. Rijper, H. Steendam, P. H. Steen huis, H. R. Stroes, E. Verhoef, W. van de Zwan, allen Rotterdam; J. F. Mantz, Rozenburg; J. de Hoop, Spijkenisse. NED. HERV. KERK Beroepen te Maarn (vac. drs. W. H. de Jong) en te Weesp (vac. H. Brons), E. Bouman te Urk. Beroepbaar kand. A. G. van Beem, De Ruyterlaan 18, Doorn; kand. K. P. de Boer, Woonschepenhaven steiger 2, Groningen; kand. E. Stegenga, Tuin- bouwstraat 92b, Groningen; kand. M. Stoffels, Polluxstraat 82, Groningen. GEREF. KERKEN Beroepen te De Lier (vac. wijlen J. H. Teerink), D. O. Veenendaal te Gen- deren. Bedankt voor Rijnsburg, drs. G. Heitink te Eist (Gld.). GEREF. KERKEN (vryg.) Beroppcn te Haarlem, S. de Waard te Hardenberg; te Tiel-Zaltbommel, J. Slotman te Urk. Aangenomen naar Musselkanaal- Valthermond, kand. K. Folkertsma te Bedum, die bedankte voor elf andere beroepen. Bedankt voor Bunschoten, S. Cnos- sen te Vollenhove; voor Nijkerk, H. J. Begemann te Drogeham. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Beroepen te Almelo-Borne, mevr. M. J. van Hamel te Utrecht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2