NIXON SUST POMPIDOU Veiligheidsraad praat nog deze week over Rhodesië Commentaren Herhalersprotesteren Dr. P. G. Kunst voorzitter Raad van Kerken Dunlop samen met Pirelli THANT STEUNT VERZOEK DRIE LANDEN WERDEN ALS KINDEREN BETUTTELD Het Kwartet Gesprek met Joodse leiders afgelast Crita) Wmmwm Directoraat werkende jeugd Wilde staking op Brits vliegveld Prins Bernhard wordt ontvangen door Soeharto Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Dinsdag 3 maart 1970 - 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,16, p. m. ƒ4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Chicago: tvaarom verontschuldiging Waldorf Astoria siraar bewaakt Het besluit van president Nücon om Pompidou in New York nog een keer te ontmoeten is uniek in de geschiedenis van het Witte Huis. Het is zeer onge bruikelijk dat de president niet-aangékondigde reizen onderneemt zelfs al is dat om een buitenlands staatshoofd te ontmoeten. Een duidelijke aanwijzing voor het besluit ziet men in de geruchten als zou Pompidou van plan zijn geweest eerder dan was vastgesteld terug te gaan naar Parijs. Vive la France NEW YORK Volkomen onverwacht, is president Nixon gis teren naar New York gereisd om de Franse president Pompidou, die verontwaardigd is over de anti-Franse betogingen, mild te stemmen. Nixon ontmoette Pompidou eerst in het Waldorf Asto ria hotel waar hij gedurende een kwartier met hem sprak en daar na nam hij deel aan een diner dat het Franse staatshoofd werd aangeboden door de Franse verenigingen in Amerika. President Nixon brengt een toast uit op de Franse president Georges Pompidou tijdens een banket in het Waldorf Astoria- hotel in New York. Met een „Vive la France, vive le presi dent Pompidou" tracht Nixon wellicht de weinig uitbundige verwelkoming van een deel van het Amerikaanse publiek wat te camoufleren. In het midden William A. Burden, voorzitter van het genootschap Amerika- Frankrijk. Terwijl president en mevrouw Pompidou lunchten bij secreta ris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties in New York, demonstreerde een groep Joden tegen Pompidou en zijn (politie ke) houding jegens Israël. Wie in ruzies tussenbeiden komt, moet vaak een bloed neus afvegen. GAY „De auto slaat scheef in de garage. Je kunt geen spullen pakken zonder er krassen op te maken." DE BILT Bij de kust van Midden-Noorwegen bevindt zich de kern van een depressiesy steem, dat zich van Spitsbergen tot de Middellandse zee uit strekt. Het is tot op grote hoog te gevuld met koude lucht, waarin boven west en midden Europa plaatselijk sneeuwbuien voorkomen. In deze lucht vriest het 's nachts een paar graden en komen overdag de temperaturen even boven nul. In Sandinavië, waar het vrijwel onbewolkt is, daalt 's nachts het kwik nog tot min 10 a 20 graden. Een front van de depressie brengt momen teel in Noord-Italië regen en in zuidoost Europa sneeuw. Op de oceaan handhaaft zich tussen Groenland en de Azoren een krachtig hogedrukgebied. Inmiddels is bij IJsland een nieuwe depressie tot ontwikke ling gekomen. Deze zal in het komende et maal naar de omgeving van Ierland trekken, waardoor de noordelijke luchtstroming bo ven de Noordzee en de Britse eilanden in kracht zal gaan af nemen. In verband hiermede kan van nacht in ons land hier en daar matige vorst voorkomen en neemt de kans op mist toe. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 74.8 cm (998 millibar), dalend. Zon en maan 4 ipaart zon op 7.20, onder 18.24; maan op 6.11, onder 13.41; 7 maart NM Volgens de woordvoerder van het Witte Huis heeft Nixon uit zijn naam en uit naam van het Amerikaanse volk aan de Franse president zijn excuses aangebo den voor de anti-Franse inciden ten die zich in Chicago hebben voorgedaan. De verontschuldiging van Nixon heeft felle kritiek ontlokt van Chica go's burgemeester Richard Daley. In een verklaring zegt Daley niet te we ten dat er iets gebeurd is waarvoor DEN HAAG Op het ministerie van onderwijs en wetenschappen zal een directoraat voor de werekende jeugd worden gevormd, waarin de af delingen Vormingswerk en Leerling- wezen worden samengebracht. (Van onze kerkredactie) LUNTEREN Op de gerefor meerde synode is maandagmid dag bekendgemaakt dat de prae- ses, dr. P. G. Kunst te Amstel veen, een benoeming heeft ont vangen als voorzitter van de (landelijke) Raad van Kerken. Met goedvinden van de synode vroeg assessor dr. C. Gilhuis van Den Haag-oost dr. Kunst deze benoeming te willen aanvaarden. Dr. Gilhuis achtte het een grote eer èn voor de kerken èn voor de praeses, dat hij deze belangrijke taak op zich gaat nemen. Dr. Kunst zal na mei niet meer als synodepraeses optreden, zodat hij de nodige ruimte krijgt om dit werk te gaan doen. Hem is ook gevraagd, zo voegde dr. Gilhuis eraan toe, om zijn medewerking te verlenen aan de or ganisatorische herstructurering van Amsterdam, waar elf gereformeerde kerken tot vijf samengevoegd moeten worden. LONDEN Het Britse rub berconcern Dunlop en de Ita liaanse bandenreus Pirelli gaan hun activiteiten bundelen in een poging, een machtiger Europees tegenwicht te vormen voor Ame rikaanse wereldconcerns als Goodyear en Firestone. Elk van de twee maatschappijen krijgt een belang van 40-49 procent in de andere. Dunlop en Pirelli, resp. eerste en (met Michelin) tweede op de Europese bandenmarkt, bezitten beide tal van andere fabrieken op het gebied van machinebouw, sportschoe nen, textiel, kabels e.d. Ze werken al lang samen, zodat Pirelli de Dunlop- banden voor Italië en Dunlop de Pi- rellibanden voor Frankrijk maakt. Het is de bedoeling research samen te doen en de.afzetmarkt te verdelen. De gezamenlijke omzet bedraagt 8 tot 9 miljard gulden, waarmee Dun- lop-Pirelli kans maken, Firestone (omzet TVi miljard) van de tweede plaats op de wereldmarkt te verdrin gen. Goodyear heeft een ofnzet van lOVi miljard. Pirelli heeft het laatste jaar nogal veel nadeel van stakingen ondervon den. LONDEN Het Londense vlieg veld Heathrow een der grootste ter wereld is sinds gisteravond geheel gesloten als gevolg van een wilde sta king. De staking is begonnen onder de brandweerlieden. Vandaag zou blijken of alle 57 000 arbeiders op het vliegveld zich met. de brandweer lieden solidair zuHen verklaren. De Britse luchtvaartautoriteiten vrezen dat Engeland er niet meer ge heel in zal slag°n de luchtverbindin- gen van de 53 internationale maat schappijen die Heathrow aandoen, te rug te krijgen indien het verkeer i moet worden verlegd naar Parijs, Amsterdam en andere Europese j I vliegvelden. iemand zijn verontschuldigingen zou moeten aanbieden. De politie van Chicago heeft zich zowel tegenover de bezoekers als de burgers op een voor beeldige wijze van haar taak gekwe ten. Het Waldorf Astoria hotel waar Pompidou en zijn vrouw logeerden werd .streng bewaakt. Het hotel zag eruit als een vestiging van de veilig heidsdienst. Buiten was het aantal demonstran ten in de loop van de avond opgelo pen tot 7000 a 10.000. Er werden leuzen geroepen als: „Pompidou j'ac- cuse (Pompidou, ik beschuldig), „Fransen ja, Pompidou nee," en „Vrijheid, gelijkheid en broederschap, ook voor Israël". Een grote politiemacht hield de de monstranten op een afstand. Elders waren nog meer politiemannen samen getrokken. Uiterlijk gaven zij het beeld van de gewone straatagent, maar de kleine zwarte zakken die zij droegen, verborgen helm en wapen stok. Pompidou heeft in New York een ontmoeting gehad met de secretaris- -generaal van de VN, Oe Thant. Een onderhoud met zeven leiders van de voorna imste Joodse organisaties werd geannuleerd. De leiders noemden daarop in een verklaring het gedrag van de Franse president „een onbeleefde daad" en beschuldigden hem van „onbe schaafdheid". Pompidou zou volgens welingelichte kringen geen gesprek met de Joodse leiders willen hebben omdat zij hem anders zouden hebben ver zocht het wapenembargo tegenover Israël op te heffen. Vandaag zou de Franse president naar zijn land terugkeren. NEW YORK In kringen van de Verenigde Naties wordt ver wacht dat de Veiligheidsraad nog deze week bijeen zal komen om zich te beraden over de acties na de proclamatie tot republiek van het door een blanke minderheid geregeerde Rhodesië. Secretaris generaal Oe Thant voldoet hiermee aan het verzoek van de Afri kaanse landen Boeroendi, Sierra Leone en Zambia. Handvest De oproep tot de beraadslagingen kon Thant laten uitgaan zonder ge bruik te maken van een op deze han delwijze gebaseerd artikel van het VN-handvest. De secretaris-generaal achtte dit niet noodzakelijk omdat er al overleg gaande was om tot een spoedzitting te komen. Een woordvoerder van de Verenig de Naties verklaarde later dat Oe Thant in overeenstemming met de re soluties van de algemene vergadering «I de veiligheidsraad over Rhodesië van mening is dat de raad met spoed bijeen dient te komen. Eind juni werd voor de laatste maal over Rho desië vergaderd. onderhouden van consulaire betrek kingen met Rhodesië nog niet de di plomatieke erkenning van een be wind inhoudt. Van dertien landen heeft ook Nederland een consulaat in dit Afrikaanse land. Engeland heeft, naar de Britse minister van buiten landse zaken Michael Stewart in het Lagerhuis meedeelde, tevergeefs ge probeerd aandrang uit te oefenen tot sluiting van de consulaten. Erkenning Amerika is vooralsnog nog niet van plan Rhodesië te erkennen. Zuid-Afri- ka en Portugal hebben dezelfde me ning, ondanks de nieuwe banden van de twee laaiden met de nieuwe repu bliek. Weigering De WD is boos op D'66, want de democraten hebben haar een blauwtje laten lopen. Mr. Van Miérlo en de zijnen hebben de libe rale uitnodiging om over een stem busakkoord te gaan praten zonder aarzelen van de hand gewezen. Deze vlotte weigering is niet zo verwonderlijk. Want het VVD-con- gres van het afgelopen weekeinde besloot ook, dat de PvdA niet aan dit gesprek mocht meedoen. D'66 en ARP, CHU en KVP mogen met de VVD praten, maar de libe ralen bedingen wie er mogen mee doen. Het weigeren door D'66 is z» vreemd niet. De boosheid van de VVD daarentegen wel. Dictaat De PvdA wil niet praten met de KVP. De VVD sluit nu de PvdA uit. Al deze uitspraken zijn gedaan om duidelijkheid te scheppen. Het re sultaat is echter nog grotere ver warring en chaos. Een politiek gesprek is nauwelijks meer mogelijk. Als CHU en ARP willen onderhandelen met de PvdA, weten ze, dat ze de KVP de rug moeten toekeren. En ge sprek met de VVD zou breuk met de PvdA betekenen. De protestants-christelijke partijen worden onder druk gezet. PvdA en VVD dicteren met wie deze par tijen moeten praten. CHU en ARP zullen overigens niet onder de indruk komen en zelf uitspreken welke koers ze wensen. DJAKARTA Prins Bernhard zal volgende week donderdag bij zijn be zoek aan Indonesië op het vliegveld welkom worden geheten door presi dent Soeharto en zijn vrouw. De Prins is op dit moment in Pakistan, nadat hij gisteren zijn particulier be zoek aan. Ethiopië beëindigde. Hij stelde zich daar gedurende een week op de hoogte van het leven der wilde dieren. Na Pakistan volgt vóór Indonesië nog India. Japan is het laatste land dat prins Bernhard be zoekt. In Indonesië staat onder meer een bezoek aan het wildreservaat Oe- djoeng Koeion op het programma. UTRECHT Het loonoverleg in de landbouw is opnieuw afgebroken. De besprekingen zijn gestrand, omdat de drie vakbonden de tien procent loons verhoging die de werkgevers boden, onvoldoende vonden. De bonden staan op het standpunt, dat er behalve een normale loonsver hoging e enextra verhoging van tien procent moet komen in verband met de achtersand in de landbouw en om zwart loon te „witten". Status Prinses Beatrix heeft gisteren het nieuwe naar haar genoemde expositie- en vergadergebouw van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs in Utrecht geopend. Na afloop werden de artiesten aan prinses Beatrix en prins Claus voorgesteld, onder wie Sylvester Campbell (gedeeltelijk zichtbaar) en Olga de Haas. Zie ook elders in de krant. Er werd geen overeenstemming be reikt over een ontwerp-resolutie, waarin Groot-Britannië werd aange spoord de afscheiding van zijn kolo nie met geweld ongedaan te maken. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft gisteren mee gedeeld dat de USA hun consulaat in Rhodesië zullen handhaven in af wachting van een onderzoek naar de nieuwe status van het land. In Londen werd verklaard dat het (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Voor herha ling opgeroepen dienstplichtige onderofficieren hebben kritiek op de manier waarop de oefen tijd moest worden doorgebracht. Hun grieven, door een groot del van de manschappen ge steund, zijn via kolonel E. H. Neppelenbroek en overste N. van der Wilden aan de legerlei ding kenbaar gemaakt. In een protestbrief wordt uitvoerig in gegaan op de klachten. In deze brief, van de dienstplichtige sergeants drs. G. Smits (Wilnis), nir. B. Reuser (Den Haag), T. Weegels (Weert) en drs. J. Alles (Haarlem), wordt gezegd, dat de bezwaren gro tendeels op de volgende grondpunten te herleiden zün: Miskenning van de psychologie van de man van omstreeks 30 jaar. Het ontbreken van voorlichting omtrent het doel van de herhaling en de te vervullen taken. Gebreken in de organisatie. Mr. Reuser vertelde ons: „Onze herhaling was een zielige vertoning. Het leger, dat wij bepaald niet ver achten, en waarvan we het geboorte recht niet betwisten, loopt op de maatschappelijke ontwikkelingen ach ter. Mensen die zelf kinderen hebben, willen niet meer als kinderen betut teld worden. Waarom geen gebruik maken van hun verantwoordelijk heidsbesef, dat ten slotte ook in de burgersamenleving erkend wordt? Waarom geen voorlichting over een belangrijk thema als de huidige taak en plaats van de NAVO?" Voor vervolg zie pag. 2 Ziekteverzuim schoolleiding niet verontrustend DEN HAAG Staatssecretaris Grosheide beschikt niet over gege vens die overeenkomen met het ziek- tecijfer van de inspectie Den Bosch, waar het vorig jaar 20 procent van de schoolhoofden bij het lager onderwijs het werk moest neerleggen als gevolg van andere dan „norpiale" ziektege vallen. Op vragen van het liberale Kamer lid Vonhoff kan de staatssecretaris niet bevestigen dat het verschijnsel een landelijk karakter zou dragen. VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE DONNEE OPGEEFT. I Gezellige kaars In een glas Terwijl hij de lucht In uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktivltelt ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratia. hokje zwart maken naar Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden Begin april ontvangen alle abonnees gratis een prachtige jubileum-bijlage

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1