„ZOON DES MENSEN" IS GEEN RELIGIEUZE FILM Ds. Velema wil één bijbelgetrouwe kerk Russische joden! laken zionisme Rotary en organiseren hulpdienst Amersfoort Lions in W TV-commentaar Zeventigduizend gulden voor bijwonen synode Zelfs preken helpen Amerikanen niet meer Een woord voor vandaag Uw probleem is het onze.... Lectuurcentrum geeft aanstoot Oecumenische doe in Hoogvliet Emigratie-aanbod huichelachtig Vakbonden tegen stemadvies over de WD Postsorteerders dreigen met modelactie Duitse gesprek komt op gang BEROEPÏNGSWER ITALIAANSE GAF LEVEN VOOR ZOON Koningin bezoek 'i Irene in Parijs Chicago-zeven voorlopig vrij WE MAANDAG 2 MAART 197tf^ ln Kapernaüm is een hoveling wiens zoon ziek is. We mogen aannemen, dat hïj alle doktoren uit zijn omgeving heeft geraad pleegd en dat zij niet hebben geweten wat ze moesten doen. De ho veling is een man van aanzien en geld, maar niets kan hem helpen zijn zoon gezond te maken. Hij moet radeloos van verdriet zijn ge weest. Dan hoort hij dat Jezus naar Galilea is gekomen. Waar schijnlijk ziet hij dat als laatste middel en gaat naar Jezus toe om Diens hulp in te roepen. Tot zover is alles nog begrijpelijk. Maar het vreemde voor de be volking komt daarna. Hij vertelt de Here wat er aan de hand is en hij vraagt Hem: "Zoudt U met mij willen meegaan en naar mijn zoon willen kijkenDe vraag is logisch. Zelfs als deze Jezus zo redeneert de hoveling de macht zou hebben mijn zoon te genezen, zal Hij hem toch moeten zien. Maar Jezus geeft tot antwoord: "Ga heen, uw zoon leeft. En daar kan de hoveling het dan mee doen. Ga maar naar huis, het is allemaal al in orde. De hoveling gaat naar huis, niet als een teleurgesteld man, omdat Jezus niet aan zijn verzoek voldoet, nee, als een man die juicht omdat hij weet dat zijn zoon genezen is. Uw zoon leeft. Dat is geloof! In de grootste nood tot Jezus gaan en vertrouwen op Zijn genade. We lezen vandaag: Marcus 7 vers 1 tot 23. Britse kijkers zeer geschokt IKOR/CVK laten het toch zien KORT en boeiend NOS-programma, maar we mogen niet al te serieus geloven in de objectiviteit ervan. Het gegeven onderwerp wint altijd en er is ook sprake van jurybeïnvloeding. Er is altijd publiek dat louter applaudis seert voor de sprekers aan de pro- kant en boe roept of lacht om wat contra wordt aangevoerd. VPRO's „Ja, nee, geen mening" maakte een onpartijdiger indruk. Ook de voorzitter is niet geheel ob jectief, hetgeen gisteravond bijvoor beeld bleek uit zijn gezegde tegen mr. Rietmeyer na de treffende dia's: „U bent nu wel erg interessant, maar uw tijd is bijna om". Het onderwerp, de vrijheid van de vrouw om te beslissen over abortus, kwam niet werkelijk tot zijn recht. Maar ach, hoe kan het ook in zo'n korte tijd? In elk geval kreeg het kijkpubliek een flinke dosis infor matie toegediend Minister Klompé was de geheim zinnige gast, door cabaretier Sieto Hoving uitgenodigd om te vertellen „wat zij doet voor de kost". Zij werd in vier vragen geraden en kreeg even gelegenheid zich uit te spreken voor de emancipatie van de vrouw: zij geeft de dolle Mina's gelijk als zij actie voeren tegen de mannenmaat schappij. Zaterdagavond was het bij de NCRV weer groot waterballet in Dubbelzeskamp. Op 25 april volgt de finale. Ook Alphen aan den Rijn heeft het na goedp start en later veel pech toch gehaald. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adret kunnen niet in behandeling worden genomen. Ge- helmhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar ln verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Is olijfolie nadelig voor de huid als men in de zon zit? Antwoord: Om te beoordelen in hoeverre dit voor u nadelig zou zijn, zou u een vakkundige in de huid verzorging moeten raadplegen, die kan vaststellen, welk huidtype u heeft. In het algemeen passen men sen die naar Spanje gaan, dit een voudige en goedkope middel veelal met goed gevolg toe. Zekerheid dat het u niet zou schaden, kunnen we niet geven. Vraag: Hoe hard mag een hartslag zijn per minuut? Maakt het verschil of je ligt of staat? Gaat het hart na het eten harder? Is er verschil tus sen morgen en avond? Antwoord: Tussen de mensen be staan onderling zeer grote verschil len. Ook de leeftijd is van grote in vloed. Gemiddeld bedraagt het aan tal slagen 60 tot 70 per minuut, maar bij jonge kinderen kan 90 heel nor maal zijn en bij oude mensen 50. Eigenlijk kan voor ieder mens door de behandelende geneesheer op den duur vastgesteld worden wat voor hem de normale hartslag is. Verder maakt het verschil of het lichaam in rust verkeert, of men slaapt, ligt, staat of loopt, lichte of zware arbeid verricht, want altijd zal als eT ergens in het lichaam ver hoogde behoefte aan voedsel bestaat, het hart door verhoogde activiteit daarvoor zorg dragen. Ook de maal tijden. oefenen invloed op de bloedsomloop uit, doordat de maag en de ingewanden dan om ver hoogde bloedtoevoer vragen. Of er tussen de morgen en de avond verschil bestaat, hangt geheel af van de leefwijze, maar de tijd van de dag oefent als zodanig geen invloed uit. Ten slotte noemen wij nog één belangrijke factor, die mis schien wel de belangrijkste is, na melijk de gemoedstoestand. Een ze nuwachtige, drukke, haastige leef wijze heeft een nadelige invloed op de bloedsomloop; een rustige, be heerste leefwijze is voor ieder mens aan te bevelen. Vraag: Gaarne zou ik een opgave ontvangen van de vakantieregelin gen in het bouwbedrijf, metaalsec tor. landbouw enz. Antwoord: De vakantiespreiding die de Stichting van de arbeid voor 1970 heeft geadviseerd, komt op het volgende neer: Eerste periode: 29 juni t/m 11 juli Nederland bezuiden de grote rivie ren; tweede periode: 13 t/m 25 juli Noord- en Zuid-Holland, Utrecht en Gelderland ten noorden van de ri vieren en voor het metaalbedrijf in het gehele land; derde periode: 27 juli t'm 8 augustus voor het oostelijk en noor delijk deel van Nederland en de ge hele bouw- en textielnijverheid. Vraag: Waar kan ik informeren voor werk op een booreiland? Antwoord: In de eerste plaats op het gewestelijk arbeidsbureau, en ook bij de olieconcerns. OPEN OOG VOOR HUIDIGE VRAGEN (Van onze kerkredactie) APELDOORN De samen bindende kracht van het kerke lijk leven is de manier waarop in onze (christelijke gereformeerde) kerken bijbel en belijdenis wor den verstaan: in een bijbelse pre diking, heel persoonlijk toege spitst, en in een beleving van het geloof, zoals die bijvoorbeeld in de Dordtse Leerregels sterk naar het leven wordt getekend. Dit zegt ds. J. H. Velema in De Wekker als hij een samenvatting geeft van een discussie onder het motto „Waar staan we nu?", die tot vele reacties aanleiding heeft gege ven. Hij geeft onmiddellijk toe, dat deze kracht geen specialiteit van één kerk genootschap is. Juist nu de gerefor meerde belijdenis in diskrediet komt zal het erom gaan. dat het hier met terdaad om de kracht gaat van allen die deze belijdenis liefhebben. Waakzaam Hij acht het nier verwonderlijk dat sommigen constateren: die kracht gaat ontbreken. We zijn misschien niet waakzaam genoeg, zullen dat veel meer moeten zijr en ds. Velema zegt dan: Laten deze zaken toch voortdurend besproken worden op kerkeraadsvergaderingen. En als er afwijkende visies vermoed worden, laten we die dan aan de orde stellen. Broederlijk, maar beslist. Intussen zijn we daarmee niet klaar. We zullen vanuit onze kracht oog moeten hebben voor onze op dracht: het bewaren van het Woord „Ondoordachte stap" Geen opheffing ban Luther HAMBURG De lutheranen voe len er vooralsnog niet voor, om aan Rome te vragen om opheffing van de banvloek tegen Maarten Luther uit het jaar 1521. Gelijk wij berichtten, had de Ham burger jurist dr. Wilhelm Michaelis hierom gevraagd. Hij meende, dat dit de oecumene zou kunnen bevorderen. Dr. Won Yong Ji, een Koreaans staflid van de Lutherse Wereldfede ratie, heeft Michaelis geantwoord, dat het een ondoordachte stap zou zijn als de lutheranen waarde zouden hechten aan een gunstbewijs, waarin Luther zelf totaal niet meer geïnte resseerd was. Het ging bij alle pauselijke maatre gelen tegen Luther om eenzijdige stappen van Rome. die van protes tantse kant nooit als rechtsgeldig er kend zijn, schrijft Won. Zelfs een for meel verzoek aan Rome zou daarom uitgelegd kunnen worden als een in diskrediet brengen van de Refor matie. De leiding van de Verenigde Evan gel isch-Lutherse Kerk van Duitsland iieeft Michaelis laten weten, zijn be doeling te waarderen, maar zij acht het niet op haar weg liggen, om het Vaticaan door een verzoek in moei lijke theologische en juridische nes ten te brengen. Gods. Bewaren niet beschouwd als opbergen maar als: ermee wérken, het uitdragen, ernaar leven. Daarbij kunnen we al gauw in een zijdigheden vervallen, zo gaat hij voort. Zij die vrezen, dat er sprake is van verval hebber wel eens te wei nig oog voor de vragen, die vandaag aan de orde zijn. Erbij betrokken Neen, die vragen zijn heus niet maatgevend. Maar het is een feit, dat ieder ermee te maken krijgt. We kunnen ons aan de huidige discussies niet onttrekken. We moeten oog heb ben voor de ontwikkelingen in het theologisch denken. Ook in onze kerken hebben we wel eens te gemakkelijk uit bepaalde theo logische schema's geleefd en. te wei nig de bijbel-zelf laten spreken. Hoe veel waardering we ook hebben voor de oude gereformeerde dogmatiek en hoeveel belangrijke dingen we ook vandaag nog daarvan kunnen leren, deze theologie is niet het laatste ant woord op alle vragen. Het is onze opdracht om met be houd van de kern van het gerefor meerd belijden vandaag kerk te zijn en in deze tijd het Woord Gods te brengen, waarbn de vragen van de dag vanuit dit grote centrum aan de orde moeten woraen gesteld in de ambtelijke arbeid We zullen een echt geestelijke pre diking moeten brengen, waarbij de tweede tafel van Gods wet even dui delijk aan de orde komt als de eerste. Alleen zo zullen we toekomst hebben. Daarbij is het niet het belang rijkste dat onze kerken in de huidi ge vorm blijven bestaan. Ook ik snak naar een gereformeerd-katholieke kerk, zo valt ds. Velema een briefschrijver bij. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Een haveloze woestijnloper met slordig haar en ongezouten taal in de mond: „Gebruiken jullie je stomme her- sensen toch eens!" Een man die beslist het goede zoekt en wil in een bezet en getiranniseerd land, maar die opgegeten wordt door twijfel aan zichzelf: is hij de Messias of niet? Zo stelt Dennis Potter Jezus Christus voor in zijn film „Zoon des mensen" en zo speelt de Britse acteur Colin Blakeley deze figuur met verve. Op 12 april van het vorige jaar vertoonde de BBC deze ruim ander half uur durende film en er ging een schok door de kijkers. Een stroom van woedende protesten brak los, want men meende een religieus werk te zullen zien: het leven van de ver draagzame, liefde-predikende Jezus, en men kreeg een rauwe geschiedenis voorgezet. Een verhaal, waarin de ru we visser Petrus Jezus eerst ziet als „een paranoïde waanzinnige", maar dan zijn toegewijde apostel wordt. Potter, die niet gelovig is, heeft de Nieuw-Testamentische verhalen goed bestudeerd, maar ze volgens zijn eigen visie geïnterpreteerd. Hij heeft een brok realisme willen weergeven, ontdaan van de zoetheid waarmee in de voorstelling van de christenen de figuur van „de Zoon des mensen" is omgeven. Er wordt op aardse toon, dikwijls in een soort slang gesproken, en duidelijk wordt gesteld, hoe Jezus in een keiharde maatschappij van oorlog en bezetting het „Hebt uw vijanden lief" durfde te prediken. Niet lieflijk, maar in forse taal, agressief ook. De glans van heiligheid om de Messias wordt grondig stukge slagen, tevoorschijn komt een een voudig denkende man (geen impone rende wijze) die zijn taak als predi ker ernstig opvat en van geen wijken weet. Baptisten in Libanon (Van onze kerkredactie) BEIROET* Een succesrijk lec tuurcentrum van de baptistenzending in Libanon is door religieuze en poli tieke druk gedwongen te verhuizen. In het gebouw werden lessen Engel se taal gegeven. Er was een leeszaal, waar men ook geloofsvragen kon be spreken. Verder werden boeken, trac- taten, pamfletten en correspondentie- cursussen vanuit dit centrum ver spreid. Het gebouw moest ontruimd wor den, omdat het „aanstoot gaf" in de moslim-wijk waar het gevestigd was. In het nieuwe gebouw, waar men nvt zit (tussen een christen- en een moslim-wijk in), is de eerste erva ring, dat de meeste jongeren, die boe ken komen lenen, moslim-kaarthou ders uit het oude gebied zijn. De cursussen (maandelijks soms 250 nieuwe aanmeldingen) vinden hun weg door de hele Arabische wereld en zijn nogal eens in beslag genomen. „Ik heb in geen geval godslasterlijk willen zijn", verdedigde Potter zich later in een televisiegesprek met geestelijken en andere prominenten, „maar ik ben me wel bewust dat ik mensen in hun gevoelens heb ge kwetst. Ik zie het nu eenmaal zo". Waarschuwing De Britse kijkers kregen deze film onverhoeds op hun dak en dat deed een geweldige storm losbreken, voor al ook in de kranten. CVK en IKOR, die zich voorstellen de film op de late avond van 19 maart a.s. (10.25 - 12.05 uur, Ned. 2) uit te zenden, achten het daarom beter, van tevoren een soort waarschuwing te laten uitgaan naar de kijkers, zodat zij voorbereid zijn op wat zij krijgen te zien. Daarom ook zal aan de vertoning op zondag 15 maart a.s. een interview met de schrijver Dennis Potter voor afgaan. Men zal dan een ?<ndruk kun nen krijgen van zijn bedoelingen. De film vergt ook een en ander van de zenuwen van de kijkers: Pilatus slaat met zijn vuisten een slavin, een soldaat doorboort met zijn speer een gekruisigde, en bij de kruisiging van Christus, die het einde van de film vormt, ziet men uiterst ruwe scènes bij de woeste geseling en het drijven van spijkers door de handen van een brullende man. Men kan deze film op twee manie ren beoordelen: als een te zeer schok kende weergave van het leven en de dood van Christus, heel ver weg van de algemeen christelijke voorstelling daarvan, en als een verbeelding-in- -realiteit van „een gruwelgeschiede- nis uit de oudheid", met als hoofd persoon een goede, progressieve maar zeer menselijke man, die maatschap pijhervorming predikte op een wijze die ook nu nog steeds wordt gehan teerd (All you need is love", „Give the peace a chance"). Dat laatste heeft Dennis Potter voor ogen ge staan en als zodanig maakte hij een sterke film, uitstekend van construc tie en spel. Maar wie is in staat om als chris ten het ene van het andere te schei den? Voor de christen is Jezus' leven op aarde immer realiteit geweest, al valt het niet te ontkennen, dat de gebeurtenissen zowel als de strenge prediking altijd met een waas van zachtheid en zelfs zoetheid zijn omge ven. Kenmerkend voor de film is de twijfel van de figuur Jezus omtrent zichzelf: „Ben ik het?" is de eerste zin waarmee hij zijn entree maakt in het verhaal. En die twijfel, zegt Pot ter, „is ook altijd het kenmerk van de ware christen geweest. Daarvoor be hoeft niemand zich te schamen en daarom is het geen verwijt of hetze, als ik hen daarmee oprecht confron teer. Jezus was met zijn twijfel „Zoon des mensen" naar mijn inzicht en niet „Zoon van God", want hij riep God aan om zijn hulp in zijn twijfelen angst". (Van een onzer verslaggevers) I ROTTERDAM In het stamp\l le kerkcentrum „De Bron" in Hol vliet is zondagmorgen een oecumej sche doopdienst gehouden. De 1 vormde predikant drs. C. A. ter I den hield de preek en doopte vijf h deren van de wijkgemeente MeeuwP plaatZalmplaat. Daarna doopte pU toor C. N. M. Hammann acht kinfc; ren van de parochie St. Jan de Doa De pastoor leidde ten slotte een i charistieviering voor de leden van 2 parochie. Aan de stijlvolle liturgie werk] de kerkkoren van de beide geme< schappen mee. MOSKOU Leiders van de joden in Rusland hebben het aanbod van de Israëlische regering, de emigratie van Russische joden naar Israël te stimu leren, als „huichelachtig" afgewezen. De veroordeling ging gepaard met boze woorden over het zionisme, dat „nooit iets gemeen heeft gehad met eerlijke joden". Er is in het uiterste oosten van Si berië, aan de rivier de Amoer, een EDINBURGH Zeventigduizend gulden krjjgt het Schotse Lagerhuislid Margaret Herbison (62), als zjj in mei de synode van de Kerk van Schotland bijwoont. Zij zal daar nameiyk koningin Elizabeth vertegenwoordigen. De koningin heeft het recht, de synodes van de Schotse kerk by te wonen, maar laat zich doorgaans vertegenwoordigen. Veel geld zal mevrouw Herbison er niet aan overhouden. Traditiegetrouw inoet de vertegenwoordiger van de koningin tydens de synode, die tien dagen duurt, ontvangsten, diners èn gardenparties geven. PAK-Congres Breda (Van onze parlcmentsredaktie) DEN HAAG Het PAK-eongres 'geen vakbeweging zonder politiek' heeft zaterdag in Breda een resolutie aanvaard, waarin er by de drie vak centrales op wordt aangedrongen voor de Kamerverkiezingen in 1971 een stemadvies voor de leden uit te bren gen. Dr. P. A. Elderenbosch (Van onze kerkredactie) WASHINGTON Als de Verenigde Staten behoefte zouden krügcn aan een beschermheilige, dan weet ik er maar één, die daarvoor in aanmerking zou kunnen komen: Sint Vitus, naar wie de Sint-vitusdans genoemd is. Dat zei de bekende Newvorkse predikant dr. Norman Vincent Peale, toen hij onlangs in het Witte Huis preekte. Met president Nixon onder zijn gehoor verduidelijkte Peale wat hij daarmee bedoelde. „Alle Amerikanen zijn als gevolg van voortdurende spanningen onbeschrijf lijk nerveus. Onze nervositeit gaat zover, dat het nauwelijks nog voorkomt, dat Iemand tijdens een preek in slaap valt. Het is jaren geleden, dat ik voor het laatst 'omami in slaap gepreekt heb. Dat is een zeer slecht teken." (Van een onzer verslaggeefsters) AMERSFOORT De financiële hulpbronnen en die van persoonlijke aard waarover service clubs zoals de Rotary, de Tafelronde, de Lions en de Veertig-plussers be schikken blijven nog te veel ongebruikt, meent dr. P. A. Elderenbosch. hervormd predikant in Amersfoort. Hoe het anders kan ver telt hij in het gereformeer de maandblad Het Diako- vrijwillig(st)ers zouden in- het een bekend nummer springen in noodsituaties, voor het Amersfoortse pu- wanneer bijvoorbeeld de bliek. „De leidster en haar huisvrouw uitvalt en in fa- helpster beschikken over miliekring of door de ker- een perfecte documentatie kelijke groep geen directe betreffende alle sociale hulp kan worden geboden. diensten van de gemeente. Coördineren „Wij wilden de verschil lende hulp-instanties coördineren bij het optre den in spoedgevallen, in ge- zins- en bejaardenhulp e.d. Maar van meet af aan was het duidelijk dat geen eigen J| ÜJ[ werk naast de bestaande subsidieregeling voor de te- instanties moest worden op- gebouwd. Het kostte enige moeite openbare en kerkelijke in stellingen voor maatschap pelijk werk en al wat ook maar op enigerlei wijze ten dienste van hulp- en raad- zoekenden in onze stad functioneert." Verder zijn er vrijwillig(st)ers beschik baar. woonplaats waarvoor leden schappelijk werk te over- naat. Al sinds 1964 draait om het wantrouwen van de ven ge(jekt, evenals ver een hulpdienst in zijn stedelijke raad voor maat- voerskosten van de leidster en de verzeker' n gen die voor deze dienst moesten worden gesloten. Aanvragen In 1967 werden ruim ze venhonderd aanvragen ge daan. de leidster legde dui zend bezoeken af en voerde drieduizend telefoonge- van de bovengenoemde ser vice-clubs het initiatief hebben genomen. Het feit, dat deze hulpdienst er al zes jaar op heeft zitten spreekt voor zichzelf. Sprak men eerst van „ge organiseerde burenhulp" nu winnen, maar al spoedig was een klein bureau opge richt met het telefoonnum mer 13000." Dit telefoonnummer dat dag en nacht kan worden gedraaid werd eerst alleen aan artsen. predikanten, de hulpdienst in „brede priesters, maatschappelijk lagen van de bevolking" be- werksters, sociale diensten kend. De opzet was, dat e.d. bekendgemaakt. Nu is sprekken, terwijl allerlei ruimere zin nemen. oude contacten eenvoudig werden voortgezet. Een huisvrouw blijft geregeld een bejaard echtpaar opzoe ken. Dat is gegroeid sinds de man naar het ziekenhuis moest en de invalide vrouw alleen achterbleef. Een kind, dat door langdurige ziekte van de vader eens even ergens moest worden ondergebracht omdat de moeder het niet meer goed aankon, heeft na de 'eerste bemiddeling van de Hulp- Er bestaat een speciale dienst een permanente uit- l y°°r de te- nodiging gekregen om te lefonische hulpdiensten. De komen logeren als de toe- bureaukosten worden door stand dat ,hui5 nodjg bijdragen uit het bedrijfsle- maakt. Verder wordt regelmatig het tuintje gedaan van een oud echtpaar. Voor een moeder van vier kinderen wordt opgepast als zij een kind in het ziekenhuis moet bezoeken, enz. Op deze manier gaat de .georganiseerde burenhulp" vanzelf in spontane buren hulp over. ook al moet men het woord „buren" in wat In dat advies moet staan, dat de le den van de bonden op die partijen het beste kunnen stemmen, die niet met de WD in een regering willen gaan samenwerken. Vertegenwoordigers van NVV en NKV lieten echter op het congres weten daar weinig voor te voelen. Het NW is wel bereid vlak voor de verkiezingen een lijst te verspreiden met daarop een overzicht van het stemgedrag van alle grote partijen in de Tweede Kamer. Dat een dergelijke lijst meer succes heeft, daar is het NVV van overtuigd. Bovendien laat men de uiteindelijke beslissing aan de leden zelf over en geeft men alleen maar een richting aan. Guerrilla PPR-voorzitter Erik Jurgens vond de houding van de vakbonden zin loos en gevaarlijk, omdat de centrales zich dan alleen maar beperken tot het zichtbare gevecht in het bedrijfs leven. Het zou volgens de PPR-voorman niet erg zijn als er binnen de vakbon den eens iets zou gaan gebeuren, des noods een guerrilla' over de vraag, of de bonden zich werkeiyk met de politiek moeten bemoeien. (Van onze correspondent) UTRECHT Enkele honderden brievensorteerders, die werkzaam zijn op kantoren van de PTT gaan een modelactie voeren als hun dalaris per 1 april niet wordt opgetrokken tot het niveau van dat van hun collega's, die dienst doen in de treinen van XS. Zij willen dan niet meer overwerk ver richten als waaVtoe zij op grond van de cao kunnen worden verplicht. De sorteerders ontvangen van de r.k. en de Algemene bond van ambte naren. De christelijke staat er om principie redenen niet achter. BERLIJN Vandaag zijn Oost- -Berlijn de inleidende besprekingen voor de conferentie van regeringslei ders van Oost- en West-Duitsland begonnen. Als een progranma kan worden opgesteld dat voor beide par tijen aanvaardbaar is, zal kanselier Willy Brandt naar Oost-Berlijn rei zen voor een conferentie met de Oostduitse premier Willy Stoph. Met de Duits-Russiche besprekin gen, die weldra in Moskou hervat worden en na het gesprek met Polen vormt het contact met Oost-Berlijn het derde hoofdstuk in het streven van Bonn voor toenadering tot Oost- -Europa. I Bondskanselier Brandt is in londen aangekomen voor besprekingen over I de uitbreiding van de EEG. n „autonoom joods gebied". Het w« in 1934 door de Russische regering gesteld als een soort sowjet-Isr: maar de 2,5 miljoen Russische jc hebben tot nu toe weinig animo toond, naar dit gebied te verhui Van de 170.000 mensen in dit gebi is acht procent joods. De veroordeling van de recente vi klaring van premier Golda Meir o' de emigratie van de Russische jod gebeurde in een vergadering zeshonderd „autoriteiten en best beiders" van het autonome jooc gebied. Tegelijkertijd heeft de opper rabbi1 van Moskou Levin in een vaagg van Moskou Levin in een vraaggi nisme veroordeeld. NED. HERV. KERK Beroepen te Oudshoorn (a.s. vac. I Koudstaal)B. de Graaf te Meeuwi s. (N.B.); te Giessen-Nieuwkerk (vac. Th. Vollebregt - toez.): kand. H. uen Vreeswijk te Baarn; te Gasselternil veen: A. K. v. Kooy, directeur sticH^e v. jeugdwerk, wonend te Zuid-Lare^ee GEREF. KERKEN g® Beroepen te Rotterdam-Delfshaveif j D. N. Wouters te Pijnacker; te Ba<f'ee hoevedorp: A. v. Egmond te Wormc^^. GEREF. KERKEN (buiten verbande- Aangenomen naar Amsterdam-ceif1"11 trum als legerpred.: J. Snijder, legerf01 pred. te Muiderberg. pn GEREF. GEMEENTEN t zi Bedankt voor Nieuw-Beijerland ei st< voor Slikkerveer: J. v. Haaren Amersfoort. ien cru eun ht id ner do nso i ROME Een 74-jarige Italiaans^ vrouw heeft zelfmoord gepleegd 0DpOt haar zoon het gezichtsvermogen teruj^i te geven. Haar kind was als gevolL van staar blind aan één oog, tertvi on het andere oog ook al was aangetas ve. De artsen waren van oordeel, di m door een hoornvliestransplantatie h( y gezichtsvermogen wellicht zou kuii|r^ nen worden gered. Er was echter niet direct een dona r4 te vinden. Midden februari stortt,ei' zijn moeder zich van het balcon va P61 haar huis in Aquila. In een afscheids brief bepaalde zij dat het hoornvlie van haar ogen zou moeten worde elii overgeplant op haar zoon. Toen z drié dagen geleden overleed, werd dl operatie uitgevoerd. De transplantati is gelukt. C 1N anc tl kei PARIJS/DEN HAAG Koningi: las Juliana keert vandaag weer in on land terug na dit weekeinde een be r>c zoek te hebben gebracht aan prinse n Irene en haar jongste kleinzoon, di op het ogenblik in de Franse hoofd stad verblijven. De koningin vertro i); gisteren van Soèsterberg. G CHICAGO De zeven verdachtei in het proces van Chicago zijn zater dag op last van een Amerikaans ho van appél tegen borgtocht vrijgelate: in afwachting van de behandelin van hun zaak in beroep. Op een pers conferentie vertelden zij binnenkoi een actie te gaan voeren tegen he beleid in de gevangenis van Cook. Over zes jaar heeft Amsterdan een groot ziekenhuiscomplex in d< tuinstad Slotervaart, dal drie be- I staande ziekenhuizen gaat vervangei Binnenkort kri'g4 de raad een voor-I j stel ter behandeling voor een kredi< van 87 miljoen voor de bouw van ei I deel. 4a

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2