OMPIDOU VERBOLGEN Commentaren Ruk naar links in Oostenrijk liliimil! Een kus Smokkelaars laten partij in de steek Deze winter is sinds 1962/63 de koudste Het Kwartet Gedreigd reis te beëindigen D'66 WIL NIET MET VVD Politiemannen loodsen president hotel binnen Friese vlag in top 4,5 Miljoen sigaretten ontdekt in kotter en auto Kabinetsformatie Italië mislukt Ed Hoornik overleden Auto uit file: vier doden Nieuwe JLeidse Courant recteur: F. Diemer tofdredacteur: Dr. E. Diemer fdkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Maandag 2 maart 1970 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Abonnementsprijzen p.w. f 1,16, p. m. ƒ4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur ,J2en smet op het aangezicht van Amerikazo noemde Pompidou de betogingen tegen de Franse politiek in het Nabije Oosten. Hij wond zich zo op over de demonstraties dat hij zelfs overwoog eerder naar Frankrijk terug te keren en New York niet meer aan te doen. ECHTPAAR POMPIDOU geen overhaast vertrek (Van onze parlementsredaclie) BREDA Fraktieleider van D'66, Van Mierlo. ziet niets in een con- itratie van zijn partij met de con- sionele partijen cn de VVD. De voorzitter van D'66. dr. Beek- pis liet weten', dat D'66 er niet was i de positie van het kabinet-De ng te versterken. pe heer Beekmans vond het nog I vroeg voor D'66 om kleur te be nnen. Dp het congres van de VVD was fn teleurgesteld over de snelle af- Izing door D'66. Men dacht, dat er t overijld was gereageerd. Tegenover VVD-voorzitster me- >uw Haya van Someren zal dr. ekmans in een televisieuitzending isdag 10 maart uitleggen waarom 66 de VVD niet als partner wenst, discussie wordt uitgezonden in de /RO-rubriek Televizier. Zie ook elders in deze krant.) Mensen die veel ouder zijn dan ze er uit zien. hebben zelden veel verstand. LICHTENBERG „Ja, ik heb de boom er afgehaald. Ik wil hij mijn huiswerk niet ge stoord worden." DE BILT Tijdens het pas seren van een rug van hoge lucht druk heeft het in de nacht van zaterdag op zondag in ons land op vele plaatsen nog 5 tot 8 gra den gevroren. De rug werd ge volgd door een frontensysteem van een diepe depressie boven Scan dinavië. De wind draaide naar westelijke richting en tijdelijk stroomde minder koude lucht binnen. Zondagavond nam de activi teit van het front toe en bracht ons 4 lot 12 millimeter regen. Maandagochtend was het fron- ténsysteem ons land gepasseerd, waarna met noordwestelijke win den koudere en onstabiele lucht begon binnen te stromen. Deze stromirig wordt in stand gehouden door een krachtig hogedrukge- bied van 1040 millibar boven het midden van de oceaan en de de pressie boven Scandinavië. Aangezien de hoofdkern van deze depressie over Noorwegen naar hel zuiden trekt, zal in het komende etmaal de koude noord westelijke stroming met sneeuw en hagelbuien voortduren. In de nacht zal tijdens opklaringen de temperatuur in het binnenland tot enkele graden onder het vries- nunt dalen. BAROMETERSTAND: heden 10 uur: 75.2 cm (1003 millibar), da lend. 7,nh en maan 3 maart zon op 7.23. onder 18.22; maan op 5.32. onder 12.11: 7 maart NM CHICAGO/NEW YORK De Franse president Pompidou heeft in Chicago de tegen hem gerichte demonstraties „een smet op het aangezicht van Amerika" genoemd. Hij maakte zich hoos over de betogingen en zelfs overwoog hij zijn bezoek aan New York af te gelasten. Toch is liij later naar New York ver trokken. Hel werd in Wesl-Allis (VS) een ware triomf voor Friesland (en dus ook voor Nederland). Tijdens de wedstrijden om het wereldkumipoenschap hardrijden op de schaats liet Atje Keulen- Deelstra, die in Heerenveen ook al bewees dat ze moeiteloos naar de top kon rijden, het ademloos toekijkend publiek zien. wat ze presteren kon. Op de folo de huldiging van deze 31-jarige huismoeder, ge flankeerd door Stien Kaiser (links) die op de tweede en de Noorse Sigrid Sundby rechts die op de derde plaats eindigde. Meer over dit Fries-Hollands schaatsevenement op pagina 7. Volgens het radiostation NBC zou Pompidou zich om een „ga rantie" tot het ministerie van buitenlandse zaken in Washing ton hebben gewend. De president zou zelfs hebben gedreigd eerder naar Parijs terug te keren. In Chicago waren circa tienduizend pro-Israëlische betogers op de been. Zij verzamelden zich voor het hotel waar Pompidou meer dan zeshonderd gasten zou toespreken. Honderden po litiemannen, die alle toegangen tot het hotel hadden afgegrendeld zorg den ervoor dat de demonstranten door bleven lopen. De betogers drom den bij de presidetiële auto. Tien zwaar gebouwde politieman nen loodsten de geschrokken presi dent in het hotel. Een 32-jarige foto graaf werd in hechtenis genomen op beschuldiging van wanordelijk ge drag en „onwettig wapengebrulk". Burgemeester Daley van Chicago en gouverneur Ogilvie van Illinois waren van plan het bezoek van de I president te boycotten maar zagen I er later van af. Eigen zaak Pompidou zei dat de demonstran ten met hun betogingen hun eigen zaak hadden geschaad. „Maar zij heb ben geen schade gebracht aan de Frans-Amerikaanse vriendschap. Ik zend mijn groeten aan de bevolking van Chicago die, daar ben ik van overtuigd, deze demonstraties niet goedkeurt", aldus Pompidou. Daarna vertrok hij paar New York, waar ook betogingen werden gehou den. Onder het zingen van „Pompidou moordenaar" trokken de betogers over de Fifth Avenue naar het Fran se consulaat. Irritant /ANZE collega Laurens ten Cate Jaakt in dc Leeuwarder Courant te recht de irritante manier waarop de kefferige en gelijkhebberige Van den Doel zich beijvert om "te schieten op Schut". Helaas was ook in dit geval de „pre sentatie" door de minister-president toch al niet diens beste kant weer eens aan de zwakke kant ge weest. Maar de gretige wijze waarop het socialistische Kamerlid geprobeerd had daarvan profijt te trekken kon ook al zijn partijgenoten niet bekoren. We vormen met elkaar een redelijk volk. We hebben onze kritiek en mop peren graag. Maar tegelijk blijven we graag redelijk. We zien de problemen op woongebied. We weten bovendien dat geen enkele minister, van welke partij ook. hier hèt verlossende woord heeft kunnen spreken. Doodeenvou dig omdat hel niet te spreken was. Maar er wordt ook hier gedaan wat men kan. Door de huidige bewinds man evengoed als door wie ook; in bepaalde opzichten mogelijk zelfs béter. Wie hier de redelijkheid uit het oog verliest, kan alleen bij zichzelf waar dering vinden. Maar wellicht ook daar niet meer. Dank zij toch diezelf de redelijkheid. Sijmen CAIRO Twee en dertig Egypti sche militairen en bij het leger wer kende burgers zijn zondag gedood bij een -Israëlische luchtaanval op Egyp tische doelen bij het Suezkanaal. De doelen waren gelegen in de centrale en zuidelijke sectoren. De vliegtuigen voerden hun aanval 's morgens om kwart over negen uit. Tijdens de VVD-jaarvergade ring in Breda nam mr. E. H. Toxopeus afscheid als actief VVD-lid omdat hij commissaris van de Koningin in de provincie Groningen is geworden. Voor zitster mevrouw Haya van Someren-Downer bood hem het erelidmaatschap aan en een kus WENEN Voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog hebben de so- cialisten in Oostenrijk de parlemen taire verkiezingen gewon-nen. Hun grote zege was een geweldige verras sing. In 1966 had de Volkspartij met 85 j zetels de absolute meerderheid be haald; de socialisten kregen toen 74 - f51 WISSEKERKE Op het strand van het Zeeuwse Wissekerke hebben Nederlandse douane-rechercheurs gisteren beslag weten te leggen op de kotter „Albatros", die twee en een half miljoen smok- kelsigaretten aan boord bleek te hebben. De smokkelaars wisten tij dig te ontkomen. De mannen trachtten het schip tot zinken te bren gen. toen de douane op het spoor van de smokkelaffaire kwam. Automobilist reed door na ongeluk e' RIDDERKERK De GO-jarige j bromfietser D. Kuiper uit Bolnes is in het weekeind op de Kievitsweg aangereden door een automobilist, die na hel ongeluk met hoge snel heid doorreed. Twee politiemannen die hel ongeluk zagen gebeuren, zet ten de achtervolging in, maar de man wist te ontkomen. De bromfietser is met een gebro ken kuitbeen en enkel naar het St. Claraziekenhuis gebracht. zetels en de rechts-liberale Vrij heidspartij zes. Nu is de verdeling: socialisten 81 zetels. Volkspartij 78 en Vrijheidspartij zes. Aan de verkiezingen namen giste ren vijf miljoen Oostenrijkers déél. Onder hen waren circa 400.000 jonge ren beneden de 23 jaar. De socialistische zege wordt vooral toegeschreven aan dr. Bruno Kreisky (58), die vier jaar geleden de leiding van de in moeilijkheden verkerende socialistische partij overnam. Kreisky is een serieuze kandidaat geweest voor de functie van secreta ris-generaal van de Verenigde Naties. I-Iij is van Joodse afkomst. Zijn popu lariteit wordt gezien als een bewijs dat het anti-semitisme bij veel Oos tenrijkers geen. kans maakt. ROME Het is de kabinetsforma teur Mariano Rumor niet gelukt een nieuwe regering van Italië te vormen. Er was onderling te veel verdeeldheid om de oude coalitie van centrum links nieuw leven in te blazen. Als president Saragat nu niemand bereid vindt de kabinetsopdracht te I I aanvaarden, zal hij nieuwe verkiezin- i gen moeten uitschrijven. Hij zou eerst echter nog een andere christen-demo- craat een kans willen geven een re gering te vormen. AMSTERDAM In zijn woning tc Amsterdam is gistermiddag op 59- jarige leeftijd dc schrijver Ed Hoor- I nik aan een hartaanval over- i i leden. Hij schreef gedichten, romans en toneelstukken. 1 Hoornik is van 1933 tot 1942 journa- I list geweest. Tot 1945 was hij in i Duitse gevangenschap (Buchenwald 1 en Dachau) Na de bevrijding werd hij redac- I teur van Vrij Nederland en vervol- I gens hoofd van de afdeling publici- teit van de Stichting voor culturele i samenwerking met Suriname en de I Antillen. Hij was ook oprichter en redacteur van Criterium en redacteur van De Gids. Aan dit tijdschrift is hij tot aan zijn dood verbonden geweest. S vVALMEN Vier mensen zijn gisteravond op de rijksweg tussen Venlo en Roermond om gekomen toen bij Swalmen een Duitse wagen een file verliet om in te halen en op een uit de an- j dere richting komende bus bots- te. De bestuurder en twee passagiers van de Duitse auto waren op slag dood. Een 18-jarig meisje, C. Majollee. uit Roermond kwam eveneens om j het leven. ROME Zevenentwintig pas sagiers zijn gisteravond op het vlieg veld van Rome ontsnapt aan een bom aanslag op een vliegtuig van de luchtvaartmaatschappij van Ethiopië. Onder hen was de minister van bui tenlandse zaken van de republiek Gabon, Jean-Rcmv Ajoen. Het toestel reed al naar het eind van dc startbaan toen het plotseling stopte en twee Ethiopi sche veiligheidsagenten door een nooduitgang naar buiten sprongen. Zij wierpen een pakket weg, dat on middellijk daarna explodeerde. Nie mand werd getroffen ■JVAARMATE verkiezingen naderen komen er allerlei verlanglijstjes op tafel. Er zitten goede ideeën onder. Maar wat niet zelden treft is de vlotheid waarmee ze worden geproduceerd. En vervolgens ook het ontbreken van aangegeven voorkeuren. Terecht laakt in Vrü Nederland iemand als dr. Drees dit laatste ook onder zijn partijgenoten. Er wordt om dit gevraagd en om dat. en om nog veel meer. Nogmaals, bet is alles goed cn wel. maar het moet ook ergens van kun nen. Maar daaromtrent blijft bij al die verlanglijstjes de informatie op merkelijk vaag cn summier. Niettemin zal elk geschenk dat we ons zelf als volk cadeau doen moeten worden betaald. Door onszelf name lijk. In feiie krijgen we namelijk niets "cadeau". Wellicht toch goed om even over na te denken. Al klinkt het niet zo aan genaam als vele van die verlangens klinken. Ook daar j^E VVD ging er tot dusver prat op, dat zij een partij was zonder ra- diealen. We laten in het midden in hoeverre dat een reden kon zijn tot voltooiing. Radicalen kunnen lastig zijn an dere partijen hebben liet ervaren aan de andere kant kunnen ze stuwen en animeren en in vele gevallen bo vendien de partijleiders houden aan het woord van hun beginsel. Maar goed, nu heeft de VVD toch al niet de naam hebbend voorop te lopen ze dan óók. Misschien past dat minder by dc eigengereidheid die deze party soms aangeboden lijkt. Nuttig kan de aanwezigheid van enige radicalen in de liberale gelederen overigens zeker zyn. Er ligt daar wel terrein braak. Nadat alarm was geslagen werd bij Goes een onbeheerde vrachtauto aan getroffen. Daarin lagen rookbommen en een partij van twee miljoen siga retten. die vermoedelijk is overgeno men van een kleinere kustvaarder. De kotter „Albatros" heeft zijn lading waarschijnlijk weer gekregen van een zeeschip. De douane-autoriteiten van Hans- weert hebben de zaak in onderzoek. De totale waarde van de 4,5 miljoen sigaretten wordt geraamd op onge veer 600.000.-. Het spoor van de smokkelaars (vermoedelijk Neder landers) leidt ook naar Breda. Re chercheurs hebben zondag gepro beerd op het spoor te komen van partijen die hier eerder zouden zijn afgeleverd. DE BILT De byna achter ons liggende winter is dc koudste geweest sinds dc befaamde strenge winter van 1962/1963. Niet minder dan 63 van de 90 dagen waren te koud. De temperatuur was gemiddeld ruim twee graden onder nul. December was ditmaal de koudste en februari de minst koude wintermaand. De hoeveelheid neerslag was gemiddeld over het gehele land genomen maar weinig boven normaal. In het noordoosten van het land was de winter over het algemeen wat te droog. In De Bilt sneeuwde het op 29 dagen. Dit is elf dagen meer dan normaal. VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE BONNEE OPGEEFT. I Gezellige kaars In een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. inzenden aan Bureau van dit blad O hokje zwart maken naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1