Grand Gala grandioos Rijpstra Koningin commissaris in Friesland der OUDERE WERKLOZEN NOG TV PROBLEEM Ds. Sepmeijer draagt kerkwimpel over Feijenoord Iaat naar 1-0 winst Werkgelegenheid beter Eddy Verheyen: snelste militair Meer belasting terug voor rijden buiten de EEG Nieuwe formule in Inzeil Sercu winnaar io Sardinië Gebroeders Schoofs snel uitgeschakeld Post/Janssen aan leiding Kortebaantitel voor John Olof De Danaïden in veiligheid Prof. Verdam benoemd in Utrecht TROS IN DE KNEL MET AMONT-SHOW tamrin weer in Italië ZATERDAG 58 FEBRUARI 19Z0 Een grandioos succes was op de tiende Grand Gala du Dis que Populaire wel het innemende en ontwapende optreden van José Feliciano, de blinde trou badour. Staande dankte de zaal hemmet een daverend applaus. Ook vele tv-kijkers vroegen telefonisch (vergeefs) om een toegift Jose Feliciano stal (Ie slion' DEN HAAG De strijd tegen de werkloosheid is vorig jaar niet uitgebreid, omdat de werk gelegenheid in 1969 belangrijk is verbeterd ten opzichte van voorgaande jaren. De regering heeft daarom het aantal bijzon dere projecten in de probleem gebieden niet vergroot. Vorig jaar waren gemiddeld 4000 mannen werkzaam op de aanvullende werken. In de eerste helft van 1969 bedroeg dit aantal 5000, maar door de toenemende verbetering van de werkgelegenheid daalde dit aantal geleidelijk tot 2500. Sportvelden Vooral voor de ouderen onder de werklozen zijn deze bijzondere pro jecten een uitkomst. Zo bestond in de noordelijke provincies meer behoefte aan aanvullende werkgelegenheid voor oudere uit de landbouw afkom stige werknemers en losse arbeiders, die op grondwerk zijn aangewezen. Vorig jaar zijn in totaal 67 projec ten goedgekeurd met een waarde van dertig miljoen gulden. Het gaat om de aanleg van sportvelden, plantsoe nen, recreatieterreinen, boswerk- zaamheden, enzovoort. Oudere werk lozen zijn vooral ingeschakeld bij ge meentelijke werkzaamheden als aan leg van speelvelden, het opruimen van braakliggende terreinen en het bijwerken van wegbermen. Onder oudere wérklozen uit de ad ministratieve- en industriële sector nam de behoefte aan aanvullende werkgelegenheid toe. Een aantal pas sende projekten is gevonden bij het ordenen van archieven en admini straties. Voor ouderen uit de industrie is een proef begonnen hen weer in het bedrijfsleven in te schakelen door toekenning van gesubsidieerd loon aan de werkgever. stuursstructuur van ons land. Deze werkgroep concludeerde onder meer, dat ons land in ongeveer dertig inter gemeentelijke gewesten zou moeten worden ingedeeld. Op den duur zou dan voor de provincie geen plaats meer zijn. De nieuwe commissaris van de Ko ningin voor Friesland, mr. Rijpstra, is in het Gelderse Zelhem geboren, waar z'n vader burgemeester was. Na het christelijk gymnasium in Zutphen studeerde hij rechten aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Eind 1939 trad hij in militaire dienst, waar hij de officiersopleiding volgde. Na de oorlog trad hij in dienst bij het ministerie van buitenlandse za ken, waar hij uiteindelijk hoofd van het bureau Duitsland werd. Oktober 1952 werd mr. Rijpsma benoemd tot burgemeester van het Drentse Smil- de. In 1960 werd hij burgemeester van Terneuzen en in 1966 volgde zijn benoeming tot burgemeester van Al melo. Baron van Tuyll van Serooskerken volgt jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, die met pensioen gaat, op als burgemees ter van Utrecht. Hij is lid van de hervormde gemeente en is voor de oorlog voorzitter geweest ^an de christelijke jongelingsvereniging in Zuilen. GRONINGEN Eerst vijf minuten voor het einde sloeg Feijenoord toe. Ove Kindvall speelde zich vrij en gaf doelman Ton van Leeuwen geen schijn van kans: 1-0.' Een nipte over winning voor de Rotterdammers op een secuur verdedigend GVAV. Feijenoord kreeg zowel voor als na de hervatting wel een groot aantal kansen, maar keeper Van Leeuwen wenste niet te capituleren. De ruim veertienduizend toeschouwers in het uitverkochte GVAV-stadion dachten dan ook dat hun favorieten het kunststukje uit zouden halen Feije noord een punt afhandig te maken. De treffer van Neerlands topscorer Ove Kindvall besliste echte anders. DEVENTER Het kernploeglid Eddy Verheyen is gisteren in zijn woonplaats Deventer Nederlands schaatskampioen bij de militairen ge worden. Verheyen, die enige maanden uitstel heeft gehad om zich voor te bereiden op en deel te nemen aan de wedstrijden om het Europese en we reldkampioenschap, won zowel de 500, 1500 als 3000 meter. Op alle af standen vestigde hij bovendien nieu we militaire records. Nazi-leider 14 jaar te lang in tuchthuis FRANKFORT Op beschuldiging van hulp aan moord heeft een recht bank in Frankfort de ex-hoofd-admi- nistrateur van het concentratiekamp Buchenwald, Arnold Strippel (59) tot zes jaar tuchthuis veroordeeld. Daarmee werd het oordeel van de rechtbank van juni 1949 opgeheven waarbij Strippel toen wegens mede plichtigheid aan moord op 21 joden tot levenslang tuchthuis werd veroor deeld. Strippel werd in het voorjaar van 1969 vrijgelaten nadat na een gerech telijk onderzoek gebleken was dat een van de voornaamste getuigen tij dens het proces van 1949 onwaarhe den had verteld. Op grond van de huidige uitspraak heeft Strippel dus 14 jaar te lang in het tuchthuis gezeten. In 1946 werd hij benoemd tot bur gemeester van Ruurlo, in 1961 van Landrost van Elten en in 1964 van de onder zijn leiding snel gegroeide ge meente Zoetermeer. Hij wordt vooral gewaardeerd om z'n hartelijkheid, werklust, sportiviteit, gevoel voor rechtvaardigheid en humor. (Van onze parlementsredactic) DEN HAAG De regeling voor teruggaaf van de vermeerdering van de motorrijtuigenbelasting (omdat geen benzine wordt gebruikt) is gun stiger geworden. Het kabinet heeft gisteren besloten vrachtauto's die meer dan 6.000 km buiten de EEG rijden voor deze resti tutie in aanmerking te laten komen. Dit minimum aantal vereiste kilome ters bedroeg tot nu toe 12.000 km. De verbetering betekent, dat veel meer ondernemers voor de teruggaaf in aanmerking komen. H. G. I. baron van Tuyll van Serooskerken Mr. H. Rijpstra ...naar Friesland Prof. dr. P. J. Verdam. ....naar Utrecht.... Scheidsrechter Wim Schalks leidde bekwaam. INZELL Bij de vijflanden schaatswedstrijden in Inzeil, zal een nieuwe wedstrijdformule worden toe gepast. Voorzitter Ludwig Scliwabl van de Westduitsc schaatsenrijders- bond: „We denken aan een indeling in twee klassen. Er moet net als bij andere sporten, promotie en degrada tie mogelijk zijn". Het plan voor deze andere opzet, dat op de vergadering van de inter nationale schaatsunie (ISU) in 1969 werd voorgelegd, krijgt hierdoor veel eerder een kans dan was aangekon digd. Schwabl meent dat dc komende wedstrijden op de baan in Inzeil een nieuw tijdperk in de schaatssport zullen inluiden. Trots vertelt hij: „In de vierkamp, in de sprintersklasse en op de diverse afstanden komen 36 rij ders uit alle toonaangevende schaats landen aan destart. De landenont- moetingen in Inzeil moet een traditie worden en de vroegere revanchewed strijden voor het wereldkampioen schap gaan vervangen". „Want", con cludeert hij: „stilstand betekent een stap terug". NUORO De Belgische wereld- I kampioen op de sprint Patrick Sercu heeft de ronde van Sardinië op zijn I naam geschreven. De zevende en I laatste etappe werd gewonnen door I zijn landgenoot Houbrechts. I In het eindklassement legde de Ita liaan Bergamo met een achterstand van 32 seconden op Sercu beslag op de tweede plaats. Eddy Merckx werd derde, terwijl de Deen Ole Ritter als vierde eindigde. Felice Gimondi klas seerde zich als zesde, vlak achter de Zweed Pettersson, die vijfde werd. LONDEN De finalisten van de I strijd om de Nederlandse herenenkel- speltitel, Frans en Bert Schoofs, heb- ben het in het tornooi om de open Britse kampioenschappen in Londen n et ver kunnen brengen. Beiden werden vrijdag in de eerste ronde uitgeschakeld. Nationaal kampioen Bert Schoofs verloor met 19—21 2115 1521 en 921 van de Tsjech Turai en broer Frans was mpt 1921 1721 2117 en 1221 de mindere van de Frans- man d'Hondt Tilly van der Made naar West-Berlijn DEN HAAG De Sagitta-atlete Tilly van der Made is uitgenodigd om het komende weekeinde deel te ne men aan internationale indoor-wed- strijden in Oost-Berlijn. Tilly start op de 400 meter. Behalve Tilly van der Made zullen ook Ilja Keizer (De Spartaan) en Wilma van den Berg (De Keien) de reis naar Oost-Berlijn maken. Ilja Keizer start op de 800 meter, terwijl Wilma van den Berg aan de start komt op de sprint. GRONINGEN Gisteravond om zes uur bij de neutralisatie was de stand in de wielerzesdaagse van Gro ningen: 1. Post/Janssen 395 ptn., 2. Bug- dahl/Kemper, 136; Op 1 ronde: 3. Renz/Gilmore, 72; Op 2 ronden: 4. Koel'De Wit, 177; 5. De Loof/Loevesijn, 157; 6. Ver- schueren'Seeuws, 110; Op 4 ronden: 7. F. Pfenninger^ Spahn, 215 Op 7 ronden: 8. Fritz/Van Midden, 147; Op 9 ronden: 9. Lawrie/Simes, 316; Op 10 ronden: 10. Van der Lans - Hill. 277. HEERENVEEN Johnny Olof uit Westzaan heeft gisteren op de kunst ijsbaan van Heerenveen beslag ge legd op het Nederlands kampioen schap kortebaan voor junioren. In de finalegroep, die bestond uit vier rij ders, won hij van zijn drie tegenstan ders. De beste totaaltijd kwam op naam van de Rotterdammer Robbie Langkruis. die als tweede eindigde. De einduitslag is: 1. Johnny Olof (Westzaan) 44.39 sec (drie overwin ningen): 2. Robbie tLangkru is (Rotter dam) 44.22 (twee overwinningen); 3. Matthijs Kuipers (Oldeholtwolde) 45.07; 4. Lucas Augustinus (Hoek van Holland) 45.27. ROTTERDAM De Danaïden heeft zich weten te handhaven in de Hoofdklasse B. In een redelijk bezet te sporthal De Enk in Rotterdam, slaagde het er in Het Zuiden een 107 nederlaag toe te brengen. Bij het aanbreken van de rust was de stand nog gelijk: 6—6. UTRECHT Prof. mr. P. J. Verdam (55), Eerste Kamerlid voor de AR, is benoemd tot com missaris van de Koningin in de provincie Utrecht. Zijn benoe ming gaat 1 maart in. Tot com missaris van de Koningin in Friesland is mr. H. Rijpstra (50) benoemd, thans burgemeester van Almelo. Zijn benoeming gaat vermoedelijk in op 1 juni. Voorts is de benoeming bekendge- maakt van H. G. I. baron van Tuyll van Serooskerken (52) tot burgemees ter van Utrecht. Baron van Tuyll is thans burgemeester van Zoetermeer. Hij vervulde een belangrijke rol in het verzet tegen de Duitse bezetters in Utrecht en de Achterhoek. Prof. Verdam doceert aan de Vrije Universiteit Romeins- en oud-vader lands recht. Hij is lid van de Eerste Kamer voor de AR sinds het verdwij nen van het overgangskabinet Zijl stra, waarin de hoogleraar minister van binnenlandse zaken was. In 1966 volgde hij in het kabinet-Cals de tus sentijds afgetreden heer J. Smallen- broek op als minister van binnen landse zaken. Prof. Verdam is de opvolger van mr. C. Th. E. graaf van Lynden van Sandenburg, die zestien jaar com missaris van de Koningin in. Utrecht is geweest en vertrekt wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Mr. Verdam werd in 1945 hoogleraar aan de VU. Hij was ook enige jaren rector-magnificus van de ze universiteit. Kort geleden leidde prof. Verdam nog een werkgroep van de AR, die een rapport uitbracht over de be- Heintje Simons voor het eerst ex cellerend op eigen bodem ontvangt hier op zijn (bescheiden) verzoek de Edison uit handen van de eregast van het sterrenfeest, Maurice Che valier. Presentatrice Mies Bouwman kijkt vertederd toe. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Directeur mr. J. Landré van de ROS heeft ons mee gedeeld, dat zijn omroep in de knel is geraakt met de produktie van een te levisieshow met de Franse chanson nier Marcel Amont en het Metropole- orkest, die Karei Prior heeft ge maakt in co-produktie met Amonts maakt en die op 16 april a.s. zou wor den uitgezonden. De show werd ge- particuliere produktiemaatschappij Leverger, en het bleek verboden te zijn daarin het Metropole-orkest als begeleider te laten optreden. De vakbonden hebben juist met veel moeite de zgn. 4 pets-regeling erdoor gekregen, waarin de extra uit betalingsregelingen voor musici bij verkoop van produkties naar het bui tenland is vastgelegd. Hierbij geldt echter de restrictie, dat zulk een tv-show dan gemaakt moet zijn door een tv-omroep, evt. in samenwerking met een of meer ande re tv-omroepen. Een particuliere maatschappij mag hier niet aan te pas komen. „Wisten wij veel?" zegt mr Landré, „Wij dachten dat het wel kon. Wij kunnen alléén zo'n show, die afgezien van het honorarium van Marcel Amont al een ton kost, niet financie ren. De opnamen zijn in Hilversum gemaakt met de bedoeling, dat er ko pieën. zouden worden gemaakt om te verkopen aan buitenlandse tv-sta- tions. Ik vreesde er al vbor dat er conflicten zouden komen en ik vind dat Prior (toen nog niet ontslagen.) er teveel haast achter zette. Maar dit is in geen geval aanleiding geweest tot zijn ontslag". Nu zit de TROS met de gebakken peren: de ton heeft zij voorlopig al op tafel moeten leggen en Amont had geen honorarium gevraagd, omdat zijn eigen produktiemaatschappij de (commerciële) zaak in handen had. Op last van de vakbonden heeft de TROS nu echter het maken van co- pieën, moeten staken. Als zij de show alleen moet uitzenden, gaat dit haar financiële krachten verte boven. „Ik weet niet wat ik beginnen moet", zegt directeur Landré, „maar ik zoek naar een oplossing". ,Jn Christusnaam recht, door zee AMSTERDAM Miljoenen mensen hebben afgelopen avond en nacht we- lerom genoten van het jaarlijks terugkerende Grand Gala du Disque. Zoals be- ;end wordt dit muzikale festijn georganiseerd en aangeboden door de Stichting Collectieve Grammofoonplaten Campagne, en wij moeten zeggen dat dit rootse platenfeest ieder jaar in kwaliteit stijgt. In het maar liefst vjjf uur urendc programma waren dit jaar nauwelijks zwakke punten, integendeel iet 10e Grand Gala is een bijzonder uitgebalanceerd muziekfeest geworden vaarin alle facetten van de lichte muziek gelijkmatig opgesoupeerd werden, in waarin vrijwel iedereen zijn eigen favoriet kon terugvinden. Heilige Geest leven, laten wij dan ook door die Geest het rechte spoor houden", riep ds. van Beek de vloot- predikanten op. Aan het einde van de dienst over handigden de komende en gaande man elkaar als symbool de kerkwim pel. Op de dienst volgde een zeer druk bezochte receptie. Wij vinden het een prestatie dat het C.G.C. wederom zoveel topartiesten ij elkaar heeft kunnen krijgen, hier- oor krijgt het Grand Gala een in- ïrnationaal allure dat in andere lan en nauwelijks verbeterd zal kunnen irorden. Het begon gisteravond alle- ïaal vrij rustig met geroutineerde lanken van de James Last Band, wat 'evolgd werd door een magistraal Singende Frida Boccara. Voor de beatliefhebbers waren het Ie Volendamse „Cats" die met hun nelodieuze „Marian" voor prettig le en in de gehoorzaal van de RAI zor- len. Zij leken zichtbaar verheugd bij 3e uitreiking van hun edison door Vlies Bouwman (Mies: „wat geweldig 10" iat jullie naar Zuid-Amerika gaan", Cats: „ja, maar eerst nog de N. O.- older"). Daarna enigszins wilde klan- en van Procol Harum en een twee- il subtiele Brel-vertolkingen gezon- en door een van Nederlands beste mgeressen, Liesbeth List. Veel ap- laus voor De Amerikaanse Anita •err Singers die imponeerden met en- ele haarzuivere songs. Heintje Het optreden van Heintje was za- g om mee te maken, ons aller Hein- e die nog nimmer voor de Neder- idse televisie was opgetreden iaar net deed of hij wekelijks in ussum voor de kamera's staat. Het as voor het eerst dat wij een life- Jtreden van dit veertienjarige zang- 'ondertje meemaakten, en wat ons aarbij vooral opviel is het enorme )lume dat deze jongeman kan voort brengen, het is maar voor hem te ho pen dat die onvermijdelijke baard in de keel nog een tijdje weg zal blij ven. Een verrassing was het dat Hein tje zijn Edison door niemand minder dan Maurice Chevalier kreeg uitge reikt. Hoogtepunt En ja, daarna volgde het hoogtepunt van deze avond, het optreden van de 24-jarige, blinder zanger, José Feli ciano. Deze jongeman, afkomstig uit Porte Rico, bereikt met z(jn myste rieuze stemgeluid een zeer apart ef fect, dat nog versterkt wordt door grandioos gitaarspel. Nummers als „Hey Jude", „Malaguena" en „Light my fire" kwamen werkelijk uitste kend over. Sympathiek improvise rend dankte José zjjn publiek. Na de pauze waren het Nana Mous- kouri meit een naar onze mening iets te lang optreden, de Amerikaanse popgroepen „The Flock" en „Four Tops" en vooral Sergio Mendes en Brasil '66 die de show moeiteloos vervolgden. Met een zwaar swin gend optreden van de Amerikaanse Edwin Hawkins Singers kwam tegen half twee het einde van dit zeer wel geslaagde muziekfestival, dat als een van de best geslaagde Grand Gala's de geschiedenis zal ingaan, enfin dat mag ook wel voor een lustrum-gala. Goede presentatie Rest te vermelden dat de presen tatie door Mies Bouwman en Willem Duys zonder meer af was, door hun geroutineerde optreden kon dit Grand Gala nog maar aan kracht winnen. Nu maar weer een vol jaar wachten op het volgende Grand Gala, of zou het komende internationale song festival evenveel kijk- en luisterge not geven (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG In een bijzonder sfeervolle dienst In de Kloosterkerk heeft ds. J. W. Sepmeijer gistermid dag met de woorden „Herman, zorg voor de zielen, die je ztyn toever trouwd, God zij met je" het ambt van hoofdvlootpredikant overgedragen aan ds. H. van Beek. Heintje Simons zingt hier voor Heintje ofwel mevrouw Henriët- te Davids,nadat hij haar bloemen heeft overhandigd tijdens het Grand Gala in Amsterdam. MILAAN De Zweed Kurt Ham- i. die voor het Italiaanse Napoli Ikomt, is gisteren weer in Milaan ngekomen. Hamrin heeft meer dan n maand in het Wilhelmina-gast- lis in Amsterdam gelegen. Nederlandse doktoren constateer- dat de 35-jarige Hamrin aan plzucht leed. Bij zijn aankomst in Üië zei Kurt Hamrin te verwachten t hij, voor het eind va.i deze com- ötie, weer zal kunnen spelen. De voorzitter van de CIO(M) ds. O. T. Hylkema sprak de komende en gaande man toe naar aanleiding van Romeinen 12 vers 1 tot 8: „Bij de vernieuwing en de veranderingen is één ding belangrijk: praat niet. uit de hals, maar blijf gezond denken. Alle vernieuwingen, ook in de evangelie prediking zijn mogelijk, want de Schrift van deze apostel is vol vrij heid en perspectief. Men staat als kleine mensen voor God met een op dracht. Een als immer enthousiaste ds. Sepmeijer: „als de kerken wei eens tegen me zeggen, dat ik afstand moet nemen van het militaire apparaat, dan zeg ik: daar kun je geen afstand van nemen, want het militaire appa raat is opgebouwd uit mensen". „Het is de mens, waar het om gaat. Maak ons bijziende God, opdat wij elkaar zien. Als wij elkaar goed zien dan zit de wereld goed in elkaar. Gaat bovenal in Christus' naam recht door zee" besloot ds. Sepmeijer. Daarna sprak hoofdvlootaalmoe- zenier dr. L. A. M. Goossens een bij zonder hartelijk afscheid uit. Jan is een enthousiast, godvruchtig man, wiens werken bidden is. Hij leeft voortdurend in het vertrouwen op God." Ds. van Beeks eerste speech als hoofdvlootpredikant bij de marine werd gekenmerkt door de eerste ali nea's van Matthous 17. „Wij zullen niet op de berg blijven bouwen aan onze heilige huisjes, maar neerdalen tussen de mens. Indien wij door de I

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9