Ik zit gewoon machteloos achter m'n schrijfmachine Betere stemming op de effectenmarkt bleef België krijgt taai ombudsman PEN ENKELE KEER ONTMOEDIGT DE WERELD .TROMPET-REDACTEUR DS. J. v. WELZEN (83): Wet voor bufferzone Midden-Delfland Oudere bevolking niet meer declasseren Stoep Feiten Biscuit* Nineve Naam Plakboeken ,>la«-li<cl«us Eredoctoraten voor drie professoren Kabinet akkoord met ontwerp gflUÏ-Kamerkringen niet onder turatele gesteld' Egas op congres a.r.-radicalen: 191 ZATERDAG 58 FEBRUARI 1970 1 POUDA ,,De Trompet"-uiteever en redacteur ds. Johannes I tische indruk. „God heeft maling aan I de spotter met God is die zijn ziel ^OUDA „De Trompet"-uitgever en redacteur ds. Johannes van Weizen (83) schrijft zijn elke veertien dagen verschij nend gestencild kerkblad vol met actuele waarschuwingen. Een recente daarvan is: „Achter de strenge winter van nu, geachte vrienden, steekt meer. Het betekent een nog zwaarder oordeel. De krant laat er dagelijks de gevolgen van zien. dat wij God verlaten jhebben." Deze schriftelijke pastorale zorg van de Goudse predikant mn de Nederduits Gereformeer de Gemeente wordt door de bijna wnderd abonnees gewaardeerd, leacties als „Ga zo door domi- reeen „U moet De Trompet üijvend laten horen", zijn echter vel berichten uit de steeds klei- ier wordende meelevende sa- nenleving. of tische indruk. „God heeft maling aan kerkmuren," zegt hij. Ds. Van Weizen was in het verleden korte tijd „geas socieerd" met ds. G. Taverne van de presbyteriaal-hervormde gemeente in Hoogeveen. Dat contact is verbroken. Gisteravond heeft de Hugenoot en fan oorsprong Nederlands Hervormde lominee Joh. van Weizen op een be- evingsontmoeting in het gebouw Eben-Haezer" in zijn 10.000e predik- tie stil gestaan bij een reeks van ersoonlijke activiteiten. Nadat hij ad gesproken uit de Hugenotentijd ;ond de oudste dienstdoende Dienaar es Woord stil bij de feiten 45 jaar in e bediening. 40 jaar te Gouda ge- iroken, waarvan 35 jaar als vaste rdikant en 40 jaar uitgever-redac- eur van het geheel zelf vervaardigde De Trompet". De Nederduits Gereformeerde Ge- fieente, die niet landelijk bij een terkelijk verband is aangesloten, is en kleine slinkende gemeenschap, len komt elke zondag twee keer bij lkaar in een herenhuis aan de Goud- e Zeugstraat. De gelijkvloers gelegen amers zijn verenigd tot een kerk- aaltje, de bovenverdieping is als astorie ingericht. Mini-rokje Als ds. Van Weizen zijn kalotje van iet hoofd zet maakt hij duidelijk ook ijdens de bijeenkomsten een strenge leraar te zijn. „Het is bij ons onder de dienst voorgekomen dat de orga nist met een mond vol drop zat, ter wijl zijn meisje naast hem zat met ;n schaamteloos mini-rokje. Beiden >b ik weggestuurd. Een andere jon- die ik waarschuwde liep zelf 'eg. Je mag tegenwoordig niets meer :ggen." j „De hele wereld staat in vuur en Ham. Op straat worden er voor een jaar gulden mensen dood geslagen. iychiatrische inrichtingen, gevange lissen en ziekenhuizen zijn overvol, -tleen mens roept meer tot God. Over al vindt men de dood in de pot. An- Jeren denken bekeerd te zijn en zit- jen bijna naakt aan het Heilig .vöndmaal. De predikanten en ouders keuren het allemaal maar goed." De stem van ds. Van Weizen die als oud-banketbakker nog steeds zijn eigen koekjes en biscuits bakt is scherp. Zijn zinnen zijn kort maar krachtig. Het geheugen van de krasse grijsaard, die aan emeritaat niet denkt, werkt feilloos. Daarnaast houdt hij er theorieën op na die „hel derder zijn dan het inzicht van hon derden professoren." De antwoorden op onze vragen vormen vaak een merkwaardig samenstel van specula ties. door BERT WOUDENBERG Aan het begin van het gesprek bij voorbeeld geeft hij zijn visie op de schepping: „Wij mensen zaten bij de schepping onder de aarde", „in het water onder de aarde." Hoe God ons daar nu „kwam redden?" Wel, Hij schiep de duisternis en nu kon hij bij ons komen, want er staat immers ge schreven, dat God in donkerheid woont. Daarom is Hij bij ons, want wij leven ook in de duisternis. Nu hebben wij. het licht nodig; wij moe ten getrokken worden tot Zijn won derbaar licht." Al luisterend naar ds. Van Weizen is het soms moeilijk de rode lijn in de gaten te houden. Het is een warwin kel van gedachten, die ongeordend blijven en zijn doorspekt met de tale Kanaans en „prachtige mooie belij denisgeschriften die niet meer wor den uitgegeven in deze tijd." Een an dere activiteit van de predikant, die het herenhuis aan de Zeugstraat heeft gekocht, „zodat niemand mij er kan uitgooien", is het schrijven van brieven aan koningin Juliana. Soms wordt de post van de Dienst van het Koninklijk Huis per spoedbe stelling bij ds. Van Wel/.en bezorgd. „Het is niet juist de situatie zoals die zich destijds te Ninevé voordeed, te vergelijken met de toestand irv ons land," schreef de particulier-secreta resse van de koningin eens. „Het is voor de Koningin een grote bemoedi ging te weten, dat achter haar een biddend volk staat." De Goudse, wat teruggetrokken in zijn pastorie „uit de hand Gods" le vende predikant maakt geen kerkis- De man, die generale-chef in een fabriek voor bakkerijproducten is ge weest, ontving de roeping tot predi kant al op zijn negende jaar. Toen hij op de stoep in de Rotterdamse Al- mondestraat zat kreeg hij het woord uit Mattheüs 28: „Gaat heen, onder wijst alle volken." In 1914 kwam hij met zijn inmiddels overleden vrouw krachtdadig tot bekering. Sinds 1927 ging hij uit preken. In 1932 liet een ander „zelfstandig predikant", ds. H. Siegers, hem op grond van singuliere gaven tot het predikambt toe. Eerst was ds. Van Weizen nog predikant bij de Neder duits Gereformeerde Gemeente in Rotterdam-Zuid, voordat hij in 1935 naar het door hemzelf geinsti- tueerde Gouda kwam en daar on danks 38 beroepen ook bleef. Vanwaar de naam Nederduits Ge reformeerd? „Wij mogen niet her vormd heten, omdat wij in Adam al len misvormd zijn. Daarom dus gere formeerd. De geestelijke goederen hebben wij van Luther en Melanch- ton. Het reformatorisch christendom komt uit Duitsland. Om deze reden dus niet Nederlands, maar Neder duits." Dominee Van Weizen doet voor ve len die hem voor het eerst horen nagef aan. Een feit is dat de samen komsten van de in geheel Nederland onder allerlei omstandigheden ge preekt hebbende dienaar regelmatig enkele tientallen mensen bij elkaar brengen. De van televisie en radio verstoken predikant geeft toe dat dit aantal slinkt. „De tijd waarin wij leven" houdt de Goudse dominee actief. In woord en daad. Het is de krant die hem helpt bij het zien van de dingen die gaan komen. Er zijn plakboeken aan gelegd die uitpuilen van berichten over natuurrampen, ernstige ongeval len en andere „oordelen Gods." De verslagen van de landing van de eerste mensen op de maan moeten de grote macht van de duivel bewij zen, omdat ds. Van Weizen voorre kent dat alle hemellichamen voor mensen onbereikbaar blijven. Al bladerend in de plakboeken zien wij een blijde foto van de omgeko men Russische ruimtevaarder Wladi- mir Komarov waarop met een rode balpen „de enige geschikte kleur hiervoor" staat aangegeven dat dit de spotter met God is die zijn ziel verloren heeft. Een unieke foto van het splitsen van een meteoor toont een verschijnsel waarvan niet de I Utrechtse sterrenwacht maar „de j Heere alleen weet wat het wil zeg- i gen, omdat hij tekenen zou geven in de lucht." Achter een tafel met verscheidene bijbels, brieven, boeken hij heeft er zelf ontelbare uitgegeven en ge schriften zegt ds. Johannes van Wei zen het nog eens kernachtig: „Er is in deze tijd haast geen waarschuwende mond. De zedenverwildering gaat door. Machteloos zit ik eigenlijk elke veertien dagen achter mijn schrijf machine voor „De Trompet"." „Wy zullen echter meemaken dat Hy spoedig komt. Dan zullen wij door het recht van God be loond worden. Dan houdt mijn praten op. Alle kerken zijn er de de schuld van dat we het heil spoor hebben verlaten. Vergun mij dat ik dit zo zeg DEN HAAG Econoom prof. dr. J Tinbergen, classica mevrouw prof. dr. C. A. E. M. Morhmann en astronoom prof. dr. M. G. J. Minnaert, hebben gisteren in Den Haag de bullen en versierselen in ontvangst genomen van hun door Franse universiteiten verleende ere-doctoraten. Ambassadeur C. de Margerie over handigde de bullen van de universi teit van Nice aan prof. Mohrmann, die aan de universiteiten van Nijme gen en Amsterdam Grieks en Latijn doceert, en aan prof. Minnaert. eredi- recteur van de sterrenwacht te Utrecht. Rector J. Roche van de universiteit van Parijs verrichtte dezelfde cere monie bij prof. Tinbergen, hoogleraar in de economie van de centraal gelei de stelsels en ontwikkelingsprogram mering aan de economische hoge school te Rotterdam. Onder de aanwezigen bevonden zich de ministers Klompé (CRM)e n yeringa (Onderwijs), alsmede tal van personen, uit de universitaire wereld. GENèVE De voornaamste han- deislahden hebben het besluit of zij volgend jaar een nieuwe ronde van onderhandelingen over een verdere liberalisering van de wereldhandel zullen beginnen uitgesteld. Prof. dr. J. Tinbergen (links) ontvangt hier, tijdens een plech tigheid op de Franse ambassade in Den Haag, de bul en onder scheidingstekenen uit handen van rector magnificus Jean Roche, nadat hem het eredocto raat van de universiteit van Parijs is verleend. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het instellen van een bufferzone voor de dag recreatie tussen de steden langs de Waterweg en Delft is weer dichterbij gekomen. Gisteren heeft de ministerraad het voor ontwerp voor de Reconstructie wet Midden-Delfland goedge keurd, Het ontwerp zal nu aan de Tweede Kamer worden voor gelegd. Zoals bekend heeft de regering in de tweede nota over de ruimtelijke ordening gesteld, dat de aanleg I van Midden-Delfland (naast Spaarne- woude) voor de dagrecreatie de hoog ste urgentie moet hebben. In het gebied Midden-Delfland (ten noorden van de Nieuwe Waterweg, aan de noordkant en westkant omslo- I ten door het kassengebied en Delft en I aan de oostkant door de rijksweg Delft en Rotterdam) worden grote veranderingen aangebracht in het bo- demgebruik. Onteigening Binnen 15 tot 20 jaar krijgt 1900 ha een niet-agrarische bestemming, waarvan 1.500 ha voor recreatie wordt ingericht. Het gehele gebied is 6.000 ha groot. De bedoeling is. dat de gehele buf ferzone volgens één plan wordt inge richt. De Ruilverkavelingswet 1954 bood onvoldoende mogelijkheden. Verder was onteigening zonder meer van de toekomstige recreatiegronden niet mogelijk. De kosten van het gehele projekt Midden-Delfland met uitzondering van de zogenaamde planwegen wor den geschat op 183 miljoen en wel ƒ148 miljoen voor voorzieningen in het recreatiegebied en 35 miljoen voor het agrarisch gebied. Financieel tceekoveraichi AMSTERDAM In het kiel zog van Wallstreet hield de be tere stemming op de effecten- markt aan, waarbij vooral lokale aandelen op de voorgrond traden. Fusiegeruchten deden voor ver schillende ondernemingen de ronde ter beurze, welke stimule rend op de handel werkten. De kwartaalcijfers van Kon. Olie en Unilever zijn verschenen. Laatst genoemd concern bezorgde de beurs een tegenvaller, daar de re sultaten over het vierde kwar taal lager waren dan verwacht werd. Er is een negen procents obligatielening op de markt ver schenen. Hoe scherp de ontwikkeling van de rente in Amerika gevolgd wordt, bleek opnieuw toen een kleinere bankinstelling de rentetarieven voor eerste klas leningen verlaagde. On middellijk reageerde Wallstreet zeer gunstig en, hoewel de grote banken het voorbeeld nog niet zijn gevolgd, kan men nu al op zijn vingers uitre kenen dat een algemene renteverla ging in Amerika zal worden gezien als het signaal van een verzwakking der afremmingspolitiek. Intussen had de beurs bij ons de kwartaalcijfers van Kon. Olie en Unilever te verwerken. Ons oliecon cern heeft de prognose voor 1969 vrij wel waar gemaakt, want de winststij ging is 9.3 pet., dus bijna de tien pro cent welke men in het vooruitzicht stelde. Gerekend over het door de bo nus van 1 op 9 verhoogde aandelen kapitaal, is de netto-winst gestegen van ƒ14.02 tot ƒ15.33 per aandeel van 20 nom. De koers/winstverhouding ligt bijzonder laag, nl. nog geen 9. Als we kijken naar de Amerikaan se olieconcerns, dan zien we dat die in 1969 met een Vit pet. lagere winst voor de dag komen, terwijl Kon. Shell een winststijging van 9.3 pet. heeft. Het dividend-voor de aandeel houders Kon. Olie is verhoogd en komt op ƒ6,90 tegen 5,98 in 1968 op basis van het thans uitstaande kapi taal. Deze week bleef het Amerikaans aanbod in Olie achterwege, maar men moet afwachten, of de liquidaties de finitief tot een einde zijn gekomen. Herhaaldelijk is het gebeurd dat "de spuit" stagneerde, om de markt tot rust te laten komen, terwijl even daarna de "kraan" opnieuw werd opengedraaid. Gisteren was de koers van aand. Kon. Olie 135.80 tegen 133.20 vorige week. Unilever Het vierde kwartaal bij Unilever viel tegen, omdat de verwachting was gewekt dat de verbetering over het 3e kwartaal in versterkte mate zou worden voortgezet in het vierde kw. De winst kwam ditmaal uit op ƒ357 miljoen (v.j. ƒ340 milj.). De verkopen waren in 1969 ruim 9 pet. hoger dan in het voorafgaande jaar, maar de winsten stonden onder de druk van de gestegen kosten. Over heel 1969 werd verdiend 691 miljoen, tegen ƒ728 milj. over 1968. Per gewoon aan deel van 20 nom. kwam de winst uit op 12.30 tegen 13 over 1968. terwijl de koers/winstverhouding op 9'/i ligt. Deze tegenvaller werd min of meer gecompenseerd door een iets hoger dividend van totaal ƒ5.44, wat twee centen meer is dan over 1968, maar de beurs reageerde ongunstig op de winstcijfers en dit fonds liep terug van ƒ115,20 tot ƒ108,50, slot kwam gisteren op 109.50. De overige inter nationale aandelen fluctueerden wei nig. Akzo verwacht in het lopende jaar een omzet welke 10 procent ho ger ligt dan v.j. In de lokale afdelingen waren de koersverbeteringén in de meerderheid en deze werden vooral veroorzaakt door allerlei geruchten inzake een fu sie of overname. Heel sterk kwam dit naar voren bij de aand. Meneba, wel ke vorige week nog 125 pet. noteer den. maar deze week op 175 pet kwa men. Hier sprak men van een fusie met Wessanen, maar de directie sprak elk fusiegerucht tegen. Intussen vertelde het bestuur wel. dat er een hogere winst over 1969 is behaald, nl. ƒ935.000 meer dan over 1968. en dat een onveranderd dividend van 10 pet. zal worden betaald. De koers der aand. Meneba zakte na dit dementi wel enigszins in, maar toch blijft men in een mogelijk samengaan van Wes sanen en Meneba hier en daar gelo ven, misschien nietten onrechte. Er circuleerden ook geruchten over i een fusie van Amfas (verzekeringen) met Amev en ook hier ging de koers van eerstgenoemde aand. vlot om- I hoog. Tilburgsche Waterleiding wordt hardnekkig gezien als fusie-kandi daat. maar nu noemde men ook A.C.F., Homburg e.d. Dat herhaalde- I lijk de wens de vader der gedachte is, I staat wel vast. Intussen kwamen ge- noemde fondsen op hoger koerspeil en men denkt aan het vorstelijke bod I dat de Amerikanen op Thomassen Drijver hebben gedaan en ziet in ge- I dachten het goud op de straat liggen. Heineken 1 Heineken heeft medegedeeld dat de j afzetstijging in de eerste vier maan den van het nieuwe boekjaar (vanaf 1 okt. 1969) voor bier 14 pet. en voor frisdranken 20 pet. bedroeg. Over het hele jaar 1969/70 verwacht men circa 10 pet. groei. In het verstreken boek jaar was die groei bijna 30 pet. maar de beurs denkt dat de prognose voor het nieuwe jaar aan de lage kant is gesteld, al zal het niet altijd zulk een' mooie zomer zijn als in 1969. Dit con cern ontwikkelt zich overigens tot een volledig drankenconcem, waarbij de sector gedistilleerd uitgebreid wordt. Op de obligatiemarkt heerste over het algemeen een vaste stemming, daar van Zwitserse zijde kortlopende obligaties druk gevraagd werden. De 8y9 pet. lening Ned. Gas Unie. waar- i voor eergisteren de inschrijving openstond, ontmoette een flinke be- j langstelling. Er is een 9 pet. lening Maria Stich- ting te Haarlem aan de markt, de j eerste van dit rentetype voor een zie- kenhuis. Er blijkt uit dat dergelijke instellingen zware lasten op zich ne- men om de nieuwbouw te kunnen j realiseren. Inzake de rente-ontwikke- j ling hier in ons land verwacht het I Amrobank-verslag voor kort geld enige daling, voor langlopende lenin gen een gelijk blijvende of fractioneel dalende rente. Tijdens een algemene afscheids bijeenkomst van mr. C. Th. E. graaf van Lynden van Sanden- burg. de commissaris der Ko ningin in Utrecht, bood de heer Renoud van de Stichting Utrecht se Kastelen een cheque aan van 39.000 gulden voor de restaura tie van het poortje Croonesteijn. Dit is de Goudse zelf- standige predikant" ds. J. van Weizen, die zijn dag door- I brengt met talloze activiteiten I- Rif die er op gericht zijn de I mensheid te wijzen op het „einde der wereld". DEN HAAG „Het is niet de he eling van het Dagelijks Bestuur n de CHU de Kamerkringen onder uratele te stellen. Integendeel. Wij rillen alleen het kontakt tussen de pplciding in de partij en het kader prbeteren". [Dat is de reaktie van secretaris fan Leyenhorst op de beschuldiging an sommige CH-!eden, dat de brief pn de Kamerkringen het doel zou- en hebben die organisaties mond- pod te maken Het DB kondigde in pze brief aan. dat vergaderingen van e Kamerkringen in het vervolg door £den van het DB zullen worden bij- goond. (Van onze parlementsredactie) UTRECHT De vraag of wij de oudere bevolkingsgroepen als vol waardige burgers behandelen, is be palend voor de bcjaardenproble- matiek, betoogde vandaag in Utrecht de heer C. Egas, voorzitter van de Nederlandse federatie voor bejaar denzorg. Hij sprak op een congres over het bejaardenbeleid, georganiseerd door de radicalen in de ARP. De heer Egas betoogde, dat de maatschappelijke be tekenis van de bejaarden moet wor den geherwaardeerd. Hij zei kernach tig: „We moeten ze niet zien als „oude zakken", „sexloze wezens" en „buitenspel gezette burgers, die hun tijd gehad hebben"." Het pensioenrecht heeft sociaal- psychologisch de oude mens gede classeerd, een declassering, die de laatste jaren al rond het vijftigste jaar begint. Nu in de tegenwoordige samenle ving jeugdigheid, vitaliteit, sexuele aantrekkelijkheid, hoge prestatie en zich snel - op - nieuwe - ontwikke lingen - kunnen - instellen zeer hoog worden gewaardeerd, begint de de classering reeds rond de middelbare leeftijd. De uitstoting uit de arbeids markt op 65-jarige leeftijd verscherpt deze crisis. De heer Egas pleitte voor een alge meen welzijnsbeleid voor de oudere bevolking. Onderdeel van dit beleid is een intensieve voorlichting aan de gehele bevolking over de ellende, die de declassering met zich meebrengt. Dan moet er informatie worden ge geven voor het maken van een toe komstplan voor de tweede levens helft. Ook deed de heer Egas de sug gestie van een flexibele pensione ringsleeftijd. Het behoud van een halve betrekking is zeer belangrijk voor het welzijn van de bejaarden. BRUSSEL België krijgt een taai-ombudsman. Deze raad gever die zijn zetel krijgt in het Brusselse ministerie van Neder landse cultuur zal dag en nacht via een speciaal telefoonnum mer ter beschikking staan van particuliere bedrijven en over heidsdiensten die advies om trent goed taalgebruik wensen in te winnen. Overdag zal deze ombudsman on middellijk antwoord geven op vragen ■die hem bereiken, 's Nachts worden de vragen op een bandapparaat gere gistreerd. De nachtelijke vragenstel lers krijgen de volgende dag of tele fonisch of schriftelijk goede raad. De Belgische minister van Neder landse cultuur, prof. Van Mechelen, maakte dat g isteren in Brussel bekend toen. hij een splinternieuwe raad voor taaladvies installeerde. De ze raad zal overigens ook de ombuds man bijstaan. Om de „uitstraling" van de Neder landse cultuur te bevorderen gaat de minister zijn ambtenaren voorts meer zorg laten besteden aai? het onderwijs van het Nederlands' In het buitenland. In enkele wereld-hoofdsteden zoals Parijs, Londen, Washington en Bue nos Aires zullen cursussen Neder lands worden georganiseerd. SANTA BARBARA In Santa Barbara (Califomie) is de noodtoe- stand afgekondigd in verband met j hevige onlusten tussen diverse stu- dentengroepen. waarbij het tot bloe- dige gevechten kwam. Driehonderd 1 nationale gardisten helpen de ge meente- en staatspolitie bij het hand haven van de orde in de sta d. Onder meer is brand gestichti in een bankgebouw en ook politieauto's werden in brand gestoken. Een uit gaansverbod is ingesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7