Vlakte der Kruiken Op weg naar de literaire receptie DEZE WEEK r V Kanttekening DECOR VOOR SCHIMMENSPEL Gezegd door J. den Boef Verwarring KROKODILLETRANEN OVER VERSPLINTERING IN PvdA H ZATERDAG 28 FEBRUARI 1270 Niet voor het eerst is de Kruikenvlakte in Laos in handen van de door communisten beheerste Pathet Lao gevallen. Wat vorige week verloren ging, was vorig jaar om deze tijd pas heroverd. Het is nog de vraag, of het om een nieuw offensief van de door Noordvietnamese troepen gesteunde Pathet Lao gaat. Er zijn aanwijzingen, dat slechts gebieden zijn bezet, die tevoren door militairen en burgers waren ontruimd voor het grootste deel althans. Bovendien zouden zich minder Noord- vietnamezen in Laos ophouden, dan nog onlangs werd gemeld. Vraag: waarom is zoveel ophef gemaakt van de opmars Van de Pathet Lao? OVER EEN POOSJE zijn we met z'n dertien miljoenen en hoe men daarover ook mag denken (D'66-ers zien al verplichte ste- rllisatie-na-het-derde-kind in het verschiet) er komt wat voor kij ken om er dertien miljoen een plek onder de schaarse zon te geven. Het KVP-conceptprogram bepleit al fikse belastingverho gingen om aller^i nieuwe over heidstaken te betalen. Om met een ook maar de andere politie ke richtingen te noemen: het PvdA-bestuur zegt nee tegen het PAK-idee, de VVD kraait victo rie bij de raadsverkiezingen in Zeeuwsch-Vlaanderen, de CH vindt Nederland crècherijp. De politiek op volle toeren, het zakelijke kamerwerk ook: Den Toom gaat niet in op de wens. politieke discussiebijeen komsten in kazernes toe te staan. Klompe belooft de AVRO meer zendtijd als het grote ledental klopt en kondigt een beslissing over Veronica aan (maar nie mand gelooft in een verbod, al wordt het wel beetje moeilijk met Radio Nordsee, die Scheve- ningen Radio stoort). Verkeer en waterstaat: Keyzer wil wel eens denken over een luchtkussentrein op de Schiphol- lijn, maar de Kamer vindt het nu welletjes, er moet maar gauw aan de lijn gebouwd worden. Ve len zijn verontrust over de ver- ziltinq van het tuinbouwgebied. De regering keurt aanleg van de Rijnpoorthaven goed. Bakker kon digt duurder autorijden in 1971 aan. Tweede luchthaven in Mar kerwaard of bezuiden Rotterdam. Vorig jaar minder doden, meer gewonden op de weg. Schut belooft de bouw van 500.000 woningen In vier jaar om de achterstand in te halen. Her rie in de Kamer om kritiek die de premier op de bouwminister zou hebben gehad; de zaak wordt uitqezocht. Onzekerheid over de opkomstplicht: moeten we of mó gen we de Staten kiezen? Groei ende controverse over de kwes tie van een verhoogde kiesdrem pel. Overstromingen in Limburg en Brabant. Tien zeevarenden ver dronken. onder wie vijf Katwij- ker vissers. Professor Daudt staakt politicologische colleges vanwege de chaos. Amsterdam krijgt geld voor zijn metro, Den Haag binnenkort voor zijn semi- metro, de Spoorwegen o.m. voor het nieuwe Utrechtse station. Economisch valt '70 mee. '71 wordt volgens de regering som berder. De AOW/AWW-premie gaat 1 juli 0,8 procent omhoog. Margarine 2 cent duurder. Soldij 31 gulden hoger. Plan van le vensverzekeringen tegen Inflatie gevolgen. Een Amerikaan neemt de ENCK (kunstmest, Vlaardin- gen) ov.pr. Het vierde kwartaal valt bU Unilever tegen. Konink- lijke-Shell 9,3 pet. hogere winst Een 9 procents ziekenhuislening. Nieuwe winstgevende orders voor Verolme. Kans dat het overleg in de kleinmetaal uit het slop raakt. En in het buitenland lawines met vele doden In Zwitserland, Frankrijk en Oostenrijk. Druk be raad overal tegen de luchtter- reur; Arabische ontkenning dat de rampen in Zwitserland en Oostenrijk door guerrilla's zijn veroorzaakt: dreigende staking van piloten als er niets aan ge daan wordt; scherpe controle, O.m. op Schiphol. Amerikaanse bombardementen In Laos. Pompidou en Nixon worden het niet eens. Rhodesid wordt maandag republiek. Binnen de EEG bestaan vele door regeringen gesteunde of zelfs gepleegde concurrentiever valsende praktijken en handels belemmeringen, maar Nederland gedraagt zich als de brave Hen- druk van Europa. De gevolgen voor ons land zijn niet gering (Drs. J. D. H. van der Kwast, directeur Jaarbeurs). In Frankrijk nyst een luchtkus- sentrdlg 300 km per uur: ik was de snelste staatssecretaris van Europa (Staatssecretaris Keyzer). De moeilijkheden in Laos lekes in 1954 bij het vertrek van de Fran sen uit Indochina te zijn opgelost. Bij het akkoord van Genève wer den de twee noordelijke aan Noord-Vietnam en China gren zende provincies aangewezen als toevluchtsoord van de Inheem se communisten, die zich uit de andere provincies moesten terug trekken. Dezen hadden zich ver enigd in de Pathet Lao onder lei ding van prins Soevannoe Vong, een halfbroer van de latere neutra- listi8Che premier van Laos. prins Soevanna Phoema. De communis ten hebben zich echter nooit aan de afspraak gehouden. In 1961. toen de oorlog in Zuld- Vietnam nog niet was uitgebroken, was de toestand in Laos zo ge vaarlijk geworden, dat president Kennedy met Amerikaanse inter ventie dreigde, voor het geval de Pathet Lao met steun van Noord vietnamese troepen zou proberen, het land onder de voet te lopen. Toen het er op aan kwam, schrok hij echter terug voor de gevolgen en in 1962 werd in Genève een nieuw akkoord gesloten, dat de veroveringen van de communisten niet ongedaar maakte, maar een oplossing zocht in neutralisering van Laos. Prins Soevanna Phoema werd aanvaard als premier De neutrali8tische regerin" waarin ook prins Soevannoe Vong zitting had. is echter nooit van de grond gekomen. De Pathet Lao be zette tweederde deel van Laos. de Kruikenvlakte inbegrepen. Zij ont trok haar steun niet aan Soevanna Phoema, omdat die aanvankelijk weigerde, iets tegen haar te onder nemen. Het duurde enkele jaren, voordat hij de Pathet Lao veroor deelde en openlijk de beschuldi ging uitsprak, dat troepen uit Noord-Vletnam aan de strijd deel namen. Pogingen van regerings troepen, de premier aan de kant te zetten werden door Amerikaanse bemiddeling verijdeld. Washington handelde toen uit zuiver politieke overwegingen. Het wilde voorkomen, dat de commu nisten Amerika ervan zouden be schuldigen, een staatsgreep te hebben voorbereid. Ook wenste het de Pathet Lao. de Noordvietna- mezen en de Chinezen geen ex cuus te geven om de veroverings oorlog uit te breiden. Amerika had toen al da handen vol aan de strijd in Zuld-Vietnam en voelde er niets voor, nog meer verplichtingen op zich te nemen Sindsdien volstond de Pathet Lao met het consolide ren van haar positie in de vero verde gebieden. Zij deed geen po ging de macht volledig in handen te nemén. Zowel Amerika als Noord-Viet nam had belang bij handhaving van de bestaande toestand. De Ameri kanen konden zich op Vietnam concentreren waar zij zich ge dwongen zagen luchtaanvallen te doen op Noord-Vietnam. Dit had op zijn beurt behoefte aan rust in Laos om in de bezette gebieden langs de grens met Vietnam via de zgn. Ho Tsii Minh-route op grote schaal naar het zuiden te kunnen infiltreren. Nadat de Amerikaanse "fcWiNi (pHONirC >?,V pmmuili e'HMy^ SCjnOL.'V.:: NOORD _r«»MiH»?r ----- '«HA KHBNC. SAMNEUA L0tAN0/§ 1 o 7L0EANG mN*\ VIETNAM^ Kff:.,,*£NKAKr£;<'A™.r-N/ VIERIIANEf^SSr-f^^ iGefi Jotikm bombardementen in 1968 werden gestaakt en de vredesbesprekingen te Parijs waren begonnen, ontstond ook voor Laos een geheel nieuwe situatie. De Amerikaanse vliegtuigen, die jarenlang Noord-Vietnam hadden bestookt, werden in Zuid-Vietnam ingezet, maai ook en met groter frequentie in Laos, met name om de Ho Tsji Minh-route onbruikbaar te maken. Aanvankelijk werd over dit laatste erg geheimzinnig ge daan. Dat was mogelijk, omdat de Amerikaanse ambassade in de hoofdstad Vientiane vrijwel de eni ge bron van inlichtingen is over de strijd in Laos He* is echter al ge ruime tijd een publiek geheim, dat Amerika rechtstreeks bij die strijd is betrokken ook bij die in de Kruikenvlakte, waarover zoveel op hef werd gemaakt. Het is de vraag, of de Pathet Lao, die niet zonder medewerking van Hanoi kan handelen, een of fensief heeft geopend, dat bedoeld is, Laos geheel te veroveren. Een dergelijke poging zou een nadelige uitwerking hebben op de ontwikke lingen in Vietnam, waar Amerika bezig is zij het in een zeer langzaam tempo zijn troepen te rug te trekken Noord-Vietnam zou de tegenstanders van vreedzame beëindiging van de strijd In de kaart spelen als het in Laos zou bewijzen, dat de oplossing die het voor Zuid-Vietnam bepleit, slechts een dekmantel voor volledige machtsovername is. Vanzelfsprekend bestaat de mo gelijkheid. dat Hanoi toch op een Foto boven: de drie prinsen, die in Laos een belangrijke rol speelden. Rechts Soevannoe Vong, links premier Soevanna Phoema, midden Boen Oem, die rechts ver tegenwoordigde. beslissing in Laos wil aansturen, omdat president Nixon zich bijna niet meer kan veroorloven, troepen naar dat land te sturen om te voor komen, dat het in communistische handen terecht komt. Misschien is het ongeduldig geworden door het uitblijven van een snelle regeling in Zuid-Vietnam. De opmars in de Kruikenvlakte kan dan ook een aansporing voor Amerika ziin beslissende stappen niet langen uit de weg te gaan. Want „vietnamisering" van de oor log in Zuid-Vietnam betekent nog altijd voortzetting van de strijd. Opleving van de gevechten in Laos zou de adviseurs van Nixon in de kaart spelen, die nu al moei te hebben met de geleidelijke te rugtocht uit Vietnam. De politiek van de Amerikaanse president wordt nog steeds beheerst door de inzichten van leidende militairen, die het qepraat over een politieke regeling onbegrijpelijk vinden. Nixon is bijzonder gevoelig voor hun argumenten, omdat hij niet de eerste Amerikaanse president wil worden, die een oorlog verliest. Mogelijk hebben militaire kringen de opmars in de Kruikenvlakte ge bruikt om het bewijs van hun gelijk te leveren en een excuus te zoe ken voor uitbreiding van de Ameri kaanse luchtaanvallen. MET de dag wordt duidelijker dat het in ons land historisch gegroeide partijwezen zich over het algemeen niet ongestraft laat aantas ten. Die aantasting heeft voorlopig niets bij gedragen aan de zo vurig bepleite duidelijk heid, heeft integendeel voorlopig alleen maar verwarring opgeleverd. Een uitzondering zou men kunnen maken voor de „Achttien": het gesprek tussen de drie grotere confessionele partijen. Maar dat gesprek wordt dan ook gevoerd met bedacht zaamheid, en vooral ook vanuit een gemeen schappelijke basis die een onderlinge aan spreekbaarheid mogelijk maakt. Voor het overige is het alles zoeken en dolen, is het een loslaten wat men heeft en een koortsachtig tasten naar nieuwigheden, en is het een vertoon van tweedracht. Geen opwek kend tafereel, en bovendien een dat met be zorgdheid behoort te vervullen, omdat het toch ook de publieke zaak is die hier in het geding moet heten. Een merkwaardige proeve van het hier zo gemakkelijk beoefende amateurisme vormde deze week het werkstuk van de werkgroep PAK, het zoveelste groepje dat om een tafel is gaan zitten teneinde al „brainstormend" een hoeveelheid ideeën en ideetjes te lance ren. Het risico zat erin dat het op een ratjetoe moest uitlopen, en aan dat gevaar is men dan ook prompt ten slachtoffer gevallen. In deze wekelijkse rubriek heb ik het al meer moeten vaststellen dat men, waar nodig, tot vernieuwing bereid moet zijn, maar dat de vernieuwingsdrang in onze tijd een eigen dwangmatigheid dreigt te krijgen waardoor intussen ook het vernieuwen zélf zich ver teert Dat hierbij de emoties hoog plegen op te laaien, verergert niet zelden nog de situatie. Een van de gevolgen is dat wie aandringt op kalmte, op een meer evenwichtige benade ring, op een meer genuanceerd oordeel, onvol doende oor vindt. In de gedrevenheid waartoe men zichzelf heeft opgewonden gaat men ge makkelijk aan deze aanmaning voorbij. Naar later blijkt tot eigen schade. Er zit een brok menselijke tragiek in, wan neer eigenschappen die in een bepaalde situa tie bij uitstek waardevol kunnen zijn te wei nig kansen krijgen. TWEEDRACHT is er bijvoorbeeld ook bin nen de PvdA. Daar zijn hevige wrijvingen gaande tussen bewust vooruitstrevenden en meer behoudenden. Helaas getuigen sommige door de eerste groep gebezigde middelen om zich te laten gelden niet van de kieskeurigheid die toch ook in de politiek in acht behoort te worden genomen. Verscheidene partyleden met onmiskenbare verdiensten hebben het moeten ondervinden. Ook hier is de conflictsituatie een gevolg van een aangetast partij voorbeeld. De PvdA deel de te onzent tot dusver in het typisch Ne derlandse verburgerlijkingsproces. Niet dal we met de verburgerlijking in alle opzichten gelukkig mogen zijn. Er zitten kwade kanten aan van benepenheid en gezapigheid. Hel heeft echter tegelijk elementen van degelijk heid en stabiliteit. De groep van Nieuw Links is tegen die ver- burgeriyking in het geweer gekomen. Maar haar actie heeft al tot reactie geleid, binnen de partij, maar bovendien al in een uittreden uit de partij. Kenners van de politiek menen aan deze uit- getredenen zeker kansen te mogen geven vooi hun nieuwe partij van DS'70 waarmee ze zich intussen reeds bij de kiezers hebben gepre senteerd. BLIJVEN of uittreden dat is voor leden van meer dan één partij tegenwoordig de '.'j vraag. In de ene partij voelen de meer pro gressieve leden zich minder thuis dan voor heen, in de andere de meer behoudenden, al*60 naar gelang een partij zich meer behoudend 1 of meer vooruitstrevend opstelt. Voor elke partij-in-kwestie blijft het dan een zaak van belang of zij erin slaagt een staat van innerlijke evenwichtigheid te bereiken of*'35*' te behouden, die zowel vooruitstrevenden alsi'ere behoudenden niet zó onbevredigd laat dat zijbebb zich metterdaad vervreemd gaan gevoelen. ten I Tegelijk moet de saambinding binnen een partij natuurlijk niet het karakter gaan ver tonen van krampachtigheid. Want ook die kan voor een partij op machteloosheid uitlo pen, iets waarmee een gezond politiek leven al evenmin is gebaat. Met andere woorden: het mogen tegenwoor-l dig dan geen populaire factoren zijn, zonde] inschikkelijkheid en zonder bereidheid eigen geldingsdrang te onderdrukken kom men ook in deze tijd niet toe. Maar kom daal vandaag de dag maar eens om.... DIEMEfl De (tffSE fSOll nure ik. ra me unn uize atte tetter FlE politieke versplintering wordt langzamerhand de n^el aan Neerlands doodkist. Na KVP, Boerenpartij, Groep-Zus en Groep-Zo is nu de Partij van de Arbeid aan de beurt. Vorige week is de partij Demokratisch Socialisten 70 opgericht en deze nieuwe ster aan het politieke firmament zal voor het eerst van zich laten horen bij de komende gemeenteraadsverkiezingen. Jammer, dat de partij niet en kele weken eerder is opgericht. Niet dat Ik de PvdA graag een versplintering toewens. Integen deel. Maar dan had DS'70 aan. de verkiezingen voor de provin ciale staten kunnen meedoen. En dan zouden we, behalve een oor deel over het kabinet-De Jong ook een oordeel, of misschien een veroordeling, van de huidige PvdA kunnen meemaken. Iedereen, ook de. PvdA „vijan dig" gezinde politici, verwachten niet veel van DS-70, maar daar ben ik niet zo zeker van. Ik ge loof zelfs dat een groot aantal PvdA-leden en -kiezers de buik vol hebben van André van der Louw en zijn ongeremde „bere- dansen" en de onmogelijke voor stellen, die Nieuw Links het Gro ningse congres heeft opgedron gen. DS'70 staat onmiskenbaar rechts van de huidige partijlei ding, ook rechts van de fractie, die sinds Doniawerstal de Kamer confronteert met een motie-infla tie. DS'70 aanvaardt de huidige maatschappijstructuur. Wil na tuurlijk wel veel sociale verbete ringen doorvoeren, maar schikt zich in het bestaande. De vroegere arbeiders, nu net jes werknemers genoemd, hebben weinig of geen interesse meer voor een andere maatschappij- struktuur, waarvan zij niet we ten of die hun dezelfde voordelen zal brengen als de huidige. Als we Nieuw Links moeten geloven, zal die nieuwe maat schappij zelfs grote offers vragen. En dat is het laatste waartoe de doorsnee werknemer zich zal ver plichten. Onze consumptiemaatschappij heeft juist de werknemer niet onberoerd gelaten. Zolang men de dagelijkse sleur van werken, tv- kijken en autorijden kan conti nueren, is iedereen tevreden. Men wil soms wel wat meer, dreigt -H- André van der Louw „ongeremde beredansen" dan even met een staking, maar de grote bazen houden hen dan weer zoet met een loonstijging en een loonindexering. Over een nieuwe maatschappij maalt geen werknemer meer... Dat is tragisch voor een partij als de PvdA. Overtuigd van hun eerlijkheid, als het om het zoeken nj*ar alternatieve maatschappij- vormen gaat, kan ik niet aan de indruk ontkomen, dat de socialis ten de kijk op de werkelijkheid hebben verloren. Want een kind kan op de vingers natellen, dat wat het Groningse congres na stille chantage van Nieuw Links aanvaardde, irreëel is. We leven nu eenmaal niet meer in de tijd van de klassenstrijd. Werkgevers en werknemers zijn meer dan ooit op elkaar aange wezen en problemen worden aan de onderhandelingstafel opgelost. Niet de klassestrijd, die Nieuw Links, misschien onbedoeld, wil laten herleven, en die de werkne mer afwijst als het ten koste van zijn ijskast moet gaan. Nu de strijd om socialisti sche Kamerzetels is losgebarsten, zien die werknemers hun ijskas ten in gevaar komen. Binnen de kiesverenigingen neemt het ver zet tegen onverzoenlijke dogmati ci als bij Nieuw Links toe. Enkele PAKkende voorbeelden waren Gorkum, Zeist en Eindho ven. De doorbraaksocialist wenst geen gemene zaak te maken met bijvoorbeeld onverzoenlijke poli tici als de PSP'ers Van der Lek en Van der Spek. Dat verschil heeft men zelfs al binnen de PSP gemerkt. Als DS'70 erin slaagt alle re delijke krachten in de PvdA en dat zijn er nogal wat te verenigen, maken ze een goede kans hèt alternatief voor de WD te worden. En daar zouden juist de drie christelijke partijen mee gebaat zijn. De vraag dringt zich op, wie eigenlijke schuld heeft aan deze ontwikkeling bij de PvdA. Nieuw Links natuurlijk, zullen liberalen en confessionelen hard roepen. En direkt gezien hebben ze ge lijk. Maar indirekt? Ligt in de Nacht van Schmelzer niet de diepere oorzaak van deze versplintering? Oud-voorzitter van de CHU, C. J. van Mastrigt, vertelde me eens dat bij de formatie in 1956 de ARP en CHU eigenlijk de PvdA als regeringspartner hadden moe ten kiezen. De PvdA was toen gaarne tot een compromis bereid. Vier jaar lang zou een beleid kunnen worden gevoerd, dat niet alleen het landsbelang ten goede zou komen maar, en vooral, de partijvorming. Als ARP en CHU, misschien samen met de KVP, toen de PvdA hadden „vastgehouden", zou de redelijkheid in de PvdA nu niet zoek zijn. Want niemand maakt me wijs dat een voortdu rend afwijzen van de partij door een andere partij niet frustrerend werkt. De botte afwijzing van de KVP in de Nacht van Schmelzer heeft de balans in de PvdA naar de onredelijke kant doen overslaan. En dan kan men dat aan de rede lijke krachten in die partij wij ten, maar zelf blijft men ook niet helemaal schoon van alle blaam. En in dat licht bezien doen de krokodilletranen van de KVP, dat ons land niet zonde.- een con structieve sociaal -demokratische partij kan, wat vreemd aan Srbe Jers Herl rolgi Het gaat deze week over drie prozawerkjes: Trio van R. Blijstra (Arbeiderspers, Am sterdam, 45 blz.), Over één kam van Hubert Janssen (An- dries Blitz, Laren, 90 blz. 7,25) en Op weg naar de literaire receptie van (wijlen) René Gysen (Nijgh Van Ditmar, 's-Gravenhage/Rotter dam, 126 blz., 9,90). Gysen, de jongste van de dne. ia geboren In 1927; zijn proza heeft een min of meer experimenteel ka rakter en staat onder de invloed o.a. van de Franse nouveau roman. Hubert Janssen is vermoed ik van 1898 en dus al over de zeventig: op die leeftijd Is men ook als schrijver zichzelf, tenzij men nie mand is. Nu. Janssen is Janssen, dat is direct al wat duidelijk en ik bedoel dit in positieve zin. Blijstra 18 iets jonger: hij is van 1901, van ouds een erkend auteur, al vind ik zijn boekje het minste van de drie. Laat ik met Blijstra's Trio begin nen. Het verhaal gaat over een werkelijk muzikaal trio: de Duitse cellist Poaser. de Franse violisi Georges en de Belgische pianist Libero. De violist is gehuwd met Milda. de cellist is intiem met haar bevriend en de pianist op haar ver liefd. Het drietal dreigt uiteen te vallen, niet alleen door die vrouw, maar ook om verschillen van uiter lijk, nationaliteit en psychische structuur. Achter elkaar vertellen ze hun visie op de zaak: de cellist, de pianist en de violist, waarna de vrouw Milda met een kort naschrift het laatste woord krijgt. Wat be treft kennis van muziek en van de sfeer van Europese grote steden is er geen aanmerking te maken; wel kan als bezwaar gelden dat alle vier zich bedienen van de stijl van Blijstra: hier een vrijwel emotieloze verteltoon. Men kan zich niet aan de indruk ontworstelen dat de auteur onder het schrijven zijn be langstelling In het geval allengs heeft verloren. Enkele aardige uitspraken wil ik u niet onthouden: „het is ondenk baar, nog steeds ondenkbaar, dat een Noor en een Griek vriend schap sluiten op grond van het feit dat ze beiden Europeaan zijn" (bl. 23), „kamermuziek ia veel te he meltergend moeilijk en verneven en ingewikkeld om erover te kun» nen praten" (24), „vrouwen houden niet van genieën of zij die het wil len worden" (25). „een leraar die er ook maar iets van af weet. her kent onmiddellijk de goede, de middelmatige, de geniale leerling" (39). „Over één kam" van Hubert Janssen is werkelijk een apart boekje. Het zijn schetsen over merkwaardige ontmoetingen en sin guliere mensen. Deze twaalf korte stukjes zijn volstrekt leesbaar en zullen door ieder die het In handen krijgt worden gelezen, afgezien van wat hij of zij ervan vindt. Blijft een journalist leesbaar coor het sensationele, pikante of onthullende, de literator moet het hebben van het verrassende, al qaat het maar over kleinigheden. Zo leest men op bl. 9 over Lauren- tius van Huesca. die levend ge roosterd is. „Het enige wat mij op viel was het jaartal van zijn vuur dood, namelijk 260, een getal dat precies overeenkwam met het be drag dat ik schuldig was aan mijn brandstoffenleverancier." Het niveau van het boekje wordt zo egaal gehandhaafd, dat ik maar enkele passages heb aangestreept. Het is niet eens gemakkelijk dit proza precies te karakteriseren. Het verrassende zit ook in het on opzettelijke. Janssen vertelt langs zijn neus weg. maar zonder de houding van „zie je wel hoe Ik dit lanos mijn neu6 weg vertel?" Hij heeft een toon van milde satire, zonder dat hij bij de lezer om een hoekje kijkt en vraagt: „heb je wel oooemerkt hoe mild mijn satire is?" Hij neemt het risico dat de fijne kneepjes niet overkomen en daarin herinnert hij aan de (betere) ge dichten van De Schoolmeester Het leuke Is, dat, als er literaire kunst grepen zijn aange.vand, men daar van niets merkt. De kennis van het leven met zijn irrationele kronkelin- oen speelt eigenlijk sterker mee dan het beheersen van het schrij versvak. En tenslotte het boek van Gy sen. Dit bestaat uit zeven proza stukken, waarvan Gust Gils in zijn verantwoording o.m. zegt: „Op weg naar de literaire receptie" is de titel die René Gysen had voor zien voor zijn nieuw prozaboek Een persklare tekst liet hij echter niet na. In hoever deze posthume bundeling afwijkt van wat hij zelf uit handen zou hebben gegeven hliift een open vraao. „Volgens strikt literaire maatsta ven is deze nalatenschap van Gy sen het sterkst, al zijn hier Invloe den van lectuur het duidelijkst merkbaar Jona zijn en niet gezond leidt tot np^nken over de zin V8n het leven; Gysen komt daar niet uit Voor orthodoxe mensen is hei oemakkelijk daarover de staf te breken" maar denk u even in zijn plaats. Opvallend is de afwezigheid van wanhoopskreten of opstandigheid. De hoofdindruk blijft die van een intelligente man, verstrikt in de. Ir rationaliteit van het leven, zoals het zich empirisch aan ons voor doet. Hij zit in een doolhof en geeft daarvan met een opmerke lijke evenwichtigheid verslag. Wie het moderne experimentele proza kent. weet dat het niet mo gelijk is de inhoud zinnig na te vertellen. Het gaat trouwens niet om een 'inhoud'. Om althans iets van zijn spiritua liteit over te brengen ga ik enkele passages voor u overschrijven. Over een boze vrouw: veront waardigd is waar ze zin in heeft en niet een rechtvaardig oordeel." (7j „Waarom slaan wij allen voortdu rend toe?" (15) „Ge vraagt u ook in alle nuchterheid af of het moge lijk Is een fatsoenlijk schrijversle ven te slijten In een onfatsoenlijke wereld"(21) „Denken is geen denken meer, maar de mens van eeuwen geleden zijn"(23) „Daarover nadenkend kwam ik tot het besluit dat de ver heven idealen uit de tijd van de romantiek reeds lang ontmaskerd zijn en dat hedendaagse drome rijen zonder omhaal rond luxe. droomreizen en erotiek draaien. -#■ René Gysen (35) „Ik doorzie namelijk altijl les en iedereen" (39). „Jeugd moet nu eenmaal ir| geloven zoals een veulen kunnen draven. En dan maaj eerste beste" (53) De tragische laatste woJ van het boek luiden: „Van li een verlaten, flikkerend waal in de nacht, onder de maaif achter jagende wolkenrafels i een schaduw tussen de gehei^ nige schaduwen van bomen, derziel alleen, dool |e. ben |i Intussen is Gysen niet meer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 14