Tweede Kamer De Jong op matje wil premier roepen 1 1 1 1 Schut belooft 500.000 woningen in vier jaar Water in rivieren zakt, lawinegevaar neemt af Kleine ondernemer klopt vergeefs aan bij overheid rrico Rhodesië verklaart zich tot republiek VOORJAARSBEURS VERLICHTINGSBEURS FILM El\l FOTO VAKBEURS KARWEI TECHN0-BEURS Opheldering gevraagd Rumoer rond bandje Consumentenbond heeft nog kritiek op specialisten orf wordt druk geskied België wil meedoen aan kernreactor In Oostenrijk Rooi vink moet over Alfrink oordelen Nederlands schip overvaart Giinese jonk MAXI PANIEK; HANDEL VREEST MINIMODE OVERSCHOT 7 VRIJDAG 27 FEBRUARI 1970 1 zondag O baandag- Q dinsdag- 4 w°ensdag- d°nderdag- v«jdag- <7 zaterdag -L mas» ~maa» a .*-» maart rt. maart maart 'maart maart 10 -^8 uur 9 -18 uur 9 -18 uur 9 - 18 uur 9 - 18 uur 9 -18 uur geëindigd 10 -18 uur 9 -18 uur 19 - 03 uur 9 -18 uur 19 - 22 uur 9 -18 uur 19-22 uur 9 -18 uur 9 -18 uur geëindigd 10 -18 uur 9 -18 uur 9 -18 uur 18 - 22 uur 9 -18 uur 9 - 18 uur 9 -18 uur 9 -18 uur 10 -18 uur 9 - 18 uur 9 18 uur 18 - 22 uur 9-18 uur 9 -18 uur 9 -18 uur 9 -18 uur 10 - 18 uur 9 -18 uur 9 - 18 uur 9 - 18 uur 9 - 18 uur 9 -18 uur 9 -18 uur Jaarbeurs-directeur Van der Kicast: Voordelige reis-toegangbiljettenop de stations verkrijgbaar/BeatrixgebouwJaarbeursplein/Croeselaanterrein:Marijkehal,Julianahal.BernhardhalenIrenehal DEN HAAG De nieuwe hono raria-richtlijnen van de Landelijke Specialistenvereniging zijn een aan zienlijke verbetering, maar de LSV is met de matiging nog niet ver ge noeg gegaan, meent de Consumenten bond. Een operatie in de 3e klas is nog altijd tweemaal zo duur als ih klas 2a (in de oude richtlijnen driemaal). (Van een onzer redacteuren) UTRECHT Betekenden de jaren zestig voor de Kon. Ned. Jaarbeurs een periode van gestadige groei, plannenrealisatie en opbouw, het nieu we decennium zet in met het bereiken van een mijlpaal: de opening van het grote Beatrixgebouw maandag a.s.. waardoor het ook mogelijk wordt voor de onderneming op een nieuw kompas te gaan varen waarin de begrippen „trade-mart" en „sleuteldeelnemers" een belangrijke rol gaan spelen. Trade-mart wil zeggen: het houden van collectieve beursdagen tussen de vastgestelde manifestaties door: al 80 pet. van de -hans aan de (zondag te openen) Voorjaarsbeurs deelnemende firma's heeft zich gemeld als „sleu teldeelnemer", d.w.z. de groep die permanente expositieruimte huurt en op elk gewenst ogenblik, ook buiten de beursdagen (dit jaar vijfmaal op (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Dinsdag zal de Tweede Kamer beslissen over bet voorstel van drs. J. M. Aarden of premier P. J. S. de Jong in de Kamer zal toelichten wat bij op een KVP-vergadering in Roer mond over minister Schut van Volkshuisvesting zou hebben ge zegd. Wanneer de Kamer dit voorstel aanneemt, zal voorzitter mr. F. van Tbiel aan de premier verzoeken een verklaring te komen afleggen. j Drs. Van den Doel de bandre- corder in de hand in gesprek met minister Schut gisteren in de Twee de Kamer. Op de band de redevoe ring van premier De Jong in Roer mond, waarin hij onduidelijke din gen over het bouwbeleid zei. Gezinsgrootte Uw artikel „Straks verplichte steri lisatie" en het bijbehorend com mentaar op de voorpagina van uw nummer van 24 februari wekken de indruk dat „D'66 voor gedwongen ste- i rilisatie is als over een jaar of tien de j bevolking nog grpeit". Dit berust op een misverstand. Integendeel, D'66 wijst dwang juist af, maar wil op de mocratische wijze een mentaliteitsver- andering teweeg brengen om vrijwillig de bevolkingsgroei tot staan te bren gen (zoals overigens correct in de tweede kolom van uw artikel is weer gegeven). Indien zodoende bereikt kan worden dat na vijf of tien jaar nagenoeg geen vierde kinderen meer worden geboren, zal de bevolking toch nog blijven doorgroeien tot omstreeks het jaar en dan stabiliseren op 17-18 min. inwoners. Dit is het best bereikbare. Maar als het inwonertal zou blijven stijgen, zouden er in 2030 dertig min., in 2060 vijfenveertig min. inwoners kunnen zijn. Dan zou ons land volkomen onleef baar zijn en de bevolking vanzelf „op natuurlijke wijze" stationair worden door ziekten en agressie, om van hon- eidelger en oorlog niet te spreken. In zo'n n no noodsituatie zou dwang wel eens het minste euvel kunnen zijn. Juist omdat D'66 zo fel tegen dwang is op ieder gebied, heeft de werkgroep door haar rapport willen wijzen op de gevaren van zo'n ramp en om deze te voorkomen haar „Democratische be volkingspolitiek" aanbevolen. Vooral met het oog op het welzijn van ons typen nageslacht. Den Haag M Ir. N. Schwarz (voorzitter werkgroep bevolkingspolitiek D'66) De premier zou namelijk op de KVP-verkiezingsvergadering hebben j gezegd, dat het beleid van de minis- j ter van volkshuisvesting zou hebben j gefaald. Het ziet er naar uit, zei drs. j Aarden, dat er binnpii het kabinet i een verschil van inzicht bestaat. Dan heeft de Kamer toch wel recht op een opheldering. De heer J. Mellema, fractieleider j van de CHU merkte op, dat hij eerst de tekst van de premier wilde zien, alvorens over het voorstel van de j heer Aarden te beslissen. Het voorstel van drs. Aarden was het slot van een verrassende bijge schiedenis van het vraag- en ant woordspel tussen minister Schut van volkshuisvesting en de Kamerleden mr. F. Andriessen (kath.v.) en drs. J. van den Doel (soc). Plotseling had drs. Van den Doel de Roermondse uitla ting van de premier in het vrij rusti ge debat gegooid en plotseling waren de politieke poppen aan het dansen. Het Kamerlid van de PvdA stelde namelijk de vraag wat minister Schut j dacht van de uitlating van de pre mier in Roermond, dat het met het woningbeleid niet goed gaat. Gezinsgrootte (2) Dat D'66 een partij met toekomstvi sie zou zijn, blijkt telkens weer gewel dig tegen te vallen. Ook in de jaren na oorlog klonken zeer zorgelijke stemmen over de dreigende overbevol king. Welnu, in 1970 zitten we met een groot tekort aan werkkrachten. Mocht Nederland ooit eens wérkelijk ,te vol" worden, dan zoeken wij of 3nze kinderen vanzelf een uitweg: emigratie of bijv. de bouw van een miljoenenstad in het Zwarte Woud met een half-uurs monorail-verbin ding, die de werkers (gedurende twee of drie dagen per week!) in luttele mi nuten naar de met industrieën volge bouwde randstad-Holland brengt. Ik noem maar wat. Maar het lijkt me in elk geval een gezondere toe komstvisie dan hel standpunt van D'66's werkgroep. Laat de mensen zélf beslissen hoeveel kinderen ze willen hebben. Gouda H. J. te Weel Minister Schut antwoordde dat hij niet wist of het wel waar was of de premier De Jong dat had gezegd. Hie.-oo stapte een triomfantelijke drs. Van den Doel naar voren en vroeg het woord wegens een kwestie van orde. Hij zei: „Ik heb een bandje van wat de minister-president heeft ge zegd. Mag ik het in de Kamer laten afdraaien. Dan kan minister Schut zeggen of hij het met deze uitspraak eens is. Wij zijn het er wel mee eens." Drs. Den Uyl vulde aan: „Minister Schut trekt de uitspraak in twijfel. Ik wil wel graag opheldering." „We zou den de geluidsband kunnen afdraaien en de tekst op een stencil in de Ka mer uitdelen", aldus de suggestie van de fractieleider van de PvdA. Opheldering Hierop bemoeide mr. B. W. Bies heuvel, fractieleider van de ARP. zich met de zaak na eerst zijn partijgenoot minister Schut toegefluisterd te heb ben. Mr. Biesheuvel zei: „Ik vind dat premier De Jong zelf in de eerste plaats de vragen over zijn Roermond- se tekst moet beantwoorden en niet minister Schut. De premier moet op heldering verschaffen." Het slot van deze eerste schermut seling was het voorstel van de heer H. Gortzak van de PSP de geluids band af te draaien, de tekst te ver menigvuldigen en deze later in de discussie te betrekken. Na schorsing van de vergadering op verzoek van mr. Biesheuvel werd dit voorstel na hoofdelijke stemming verworpen (46 'tegen 61). Voor stem den de PvdA. D'66. PSP. Groep- Harmsen, Boerenpartij, de groep- Aarden en de CPN. De a.r.-fraktieleider herhaalde dat de premier aanwezig moest zijn om opheldering te verschaffen. Hij zei tegen het voorstel te stemmen, omdat minister Schut rustig alle vragen over de uitlatingen van premier De Jong naast zich neer kon leggen. Zijn collega-fractieleider van de KVP, drs. W. K. N. Schmelzer dacht er anders over. De uitlatingen van de minister-president konden volgens hem wel aardig zijn, maar in het de bat ging het over de woningbouw. Drs. Schmelzer liet merken, dat hij geen behoefte had aan een ophelde ring door de minister-president. Drs. Den Uyl meende, dat de vra gen over de Roermondse uitlatingen niet alleen de premier, maar ook mi nister Schut aan gaan. Het gaat over de essentie van het beleid van minis ter Schut, aldus drs. Den Uyl. Hij j vervolgde: „Er moet toch opheldering komen over een aanval binnen het kabinet van een KVP-minister-presi- dent op de ARP-minister van volks huisvesting." Minister Schut zweeg tijdens dit enerverend ordedebat. Tijdens de voortzetting van het debat probeerde de PSP-er Gortzak het nog even met deze vraag: „Als de minister-presi dent het beleid van minister Schut veroordeelt, volgt hij dan het voor beeld van minister De Block door af te treden?" Antwoord van minister Schut: „Ik j geloof, dat het tot mijn rechten be hoort niet op deze vraag te antwoor den." Vier jonge leeuwtjes, verstoten uit het nest in het Safaripark in Tudderen, hebben een voor- De tekst van het bandje (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De tekst van het bandje van drs. J. van den Doel is op verzoek van de voor zitter van de Tweede Kamer na het bewogen ordedebat aan de leden uitgereikt. Volgens deze tekst beant woordde premier P. J. S. de Jong maandagavond tijdens een KVP-vérkiezingsvergadering in Roermond tijdens de discussie een vraag over het woningbeleid als volgt: „Uw laatste vraag, of het wo ningbeleid heeft gefaald, dat ben ik niet. met u eens. Ik vind wel, dat het woningbeleid op het ogenblik niet goed gaat. Ik zal er alles aan doen wat ik kan. Het heeft niet gefaald. Met verschil lende.... Ik zal nu niet op alle dingen ingaan, want dan lijkt het net of ik dat allemaal wil goedpraten. Dat zal ik niet doen. Maar er zijn wel allemaal redenen voor aan te wijzen van het woningbeleid, de liberalisatie de algemene strek king van het beleid is zeer goed. maar ik ben het met u eens dat het feit. dat het aantal huizen niet gehaald is. dat dat een slechte noot is. En daar zullen wij alles aan doen om dat weer goed te brengen." Na het debat zei" drs. Van den Doel ons. dat volgens hem drie passages zijn in deze tekst, waar in het woningbeleid wordt ver oordeeld. \Hnistor vvraokerihvleitl juist (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Schut van volkshuisvesting heeft gisteren in de Tweede Kamer beloofd met alle middelen, waarover hjj beschikt, dit jaar 127.300 woningen te voltooien. Wanneer dit lukt zullen in de periode van vier jaar 500.000 woning-equivalenten gereed zjjn gekomen. De vorig jaar opgelopen achterstand zal dan zijn ingelopen. Om zijn belofte te kunnen waar ma ken, kondigde minister Schut de vol gendemaatregelen aan: De subsidiebeschikkingen in de parti culiere sector worden met 5.000 opge voerd. De corporaties krijgen hiervan 2.000 meer. Voor woningen, waarvan de bouw spoedig kan beginnen, worden snel sub sidiebeschikkingen afgegeven; nen voor de woningbouw. Voorlopige De eerste helft van 1970 valt vooral cijfers van het Centraal Bureau voor de C75 Pet. van de contingenten) het accent toonde over de beantwoording van de Statistiek wijzen uit: in januari zijn:°Pde woningbouw: minister kreeg nog te horen, dat de 2.124 woningen minder voltooid dan A,s een bouwplan niet in overeen- norm van 10 procent eigen geld voor verleden jaar in januari en er is aan i stemming is met het bestemmingsplande corporaties nog zou worden bezien. 4.130 woningen minder begonnen. Ook moeten GS de obstakels snel opruimen; Drs. J. van den Doel was helemaal ,in februari kunnen geen gunstige cij- Gemeenten met aanvaardbare plan- "iet tevreden. Hij merkte op: „Als de ifers worden verwacht. nen krijgen meer speelruimte bij het minister zo goed kon bouwen als hij De belofte deed minister Schut btf de mondelinge beantwoording van de kri tische vragen, die mr. F. Andriessen (katli.v.) en drs. J. van Doel (soc.) over de tegengevallen woningbouwproduktie stelde. De minister van volkshuisvesting liet duidelijk blijken, dat het waar maken van de belofte niet makkelijk is. Want het jaar 1970 is bijzonder slecht begon- verwezenlijken van de toegewezen con tingenten Provincies, agglomeraties en gemeen ten worden aangemoedigd afspraken te maken over bouwstromen; De verkorting van de bouwtijd wordt bestudeerd; De rijkssubsidie voor de verbetering van woningen en woonbuurten wordt voor het aanstaande winterseizoen met twintig procent verhoogd. In de uitvoerige antwoorden, die mi nister Schut aan de Kamerleden gaf, liet minister Schut uitkomen, dat Ne derland met de aantallen voltooide wo ningen sinds jaren aan de top staat. De achteruitgang van het aantal voltooide woningen per 1.000 inwoners van 1968 op 1969 is 0,1 geweest. In West-Duits- land was dit zeven keer zo groot en in Engeland 9 keer. Mr. Andriessen, die zich tevreden „Maar", zei minister Schut, „ik zal|- alles in het werk stellen. Alleen moet' :ik het voorbehoud maken; dat externe factoren, die ik niet in de hand heb, !«en spaak in het wiel kunnen steken." Tot twee keer toe verzekerde minis ter Schut, in antwoord op vragen van i drs. Van den Doel dat het beleid struc tureel niet heeft gefaald. BRUSSEL - België heeft Enge land, West-Duitsland en Nederland laten weten dal het wil meedoen aan het ultra-centrifugeproject, zo is don derdag van welingelichte zijde in Brussel vernomen. De drie landen hebben de regering in Brussel echter meegedeeld, dat zij eerst onderling een akkoord willen tekenen en daar na België een aanhnrl zullen doen. Italië dat ook zou willen meedoen, zou hetzelfde antwoord hebben ge kregen. ROTTERDAM Langzaam zakt het water van de grote ri vieren en in de sneeuwgebieden neemt het gevaar voor lawines af door een stijging van de tem peraturen. Op de Maas in Lim burg wordt weer geschut, maar in Belfeld blijven de moeilijkhe den met de schutsluis bestaan, zodat de doorgaande vaart voor lopig gestremd blijft. De verbinding Tegclen-Venlo is weer vrij voor alle verkeer. Wel is een maximumsnelheid ingevoerd van 30 tot 50 km per uur. Hoewel ook in Noord-Limhurg het water van de Maas langzaam zakt. zijn de dorpen Aven. Bergen en Eistere nog afgeslo ten van de buitenwereld. Geen stijging Ook op de Westduitse rivieren zakt het peil van het water. De Rijn bij Bonn staat nu twaalf centimeter be neden het eergisteren behaalde re- cordpeil van 8 meter 42. Men ver wacht geen stijging meer van het water. De schade, veroorzaakt door het buiten de oevers treden van rivieren, wordt in de Bondsrepubliek geschat op miljoenen dollars. Zo is een splin ternieuw recreatiecentrum in Nieder- dollendorf (kosten 1,8 miljoen mark) geheel door het water verwoest. In Oostenrijk zijn nog ongeveer 12.000 toeristen en dorpelingen door de sneeuw van de buitenwereld afge sneden. maar daar is dan ook alles mee gezegd. De toestand van de sneeuw is ideaal en er wordt druk geskied. Door het fraaie weer kunnen helikopters de voedselvoorraden aan vullen. Het spoorwegverkeer wordt langza merhand weer normaal. DEN HAAG Als de directeur- generaal voor sociale voorzieningen mr. A. C. M. van der Ven zich jegens het beleid van minister Roolvink zo zou opstellen, als kardinaal Alfrink jegens het beleid van de paus, zou hij dan worden ontslagen? Dat vragen de Tweede-Kamerleden mevrouw G. Brautigam en mr. Th. van Lier (beiden soc.) aan de minis ter. Mr. Van der Ven heeft in een ingezonden stuk in een dagblad vol kritiek op kardinaal Alfrink iets der gelijks geschreven. De Kamerleden willen, dat minister Roolvink hem geruststelt. DRIEBERGEN Negen oecume nische en hervormde vormingscentra gaan samen een vijftigtal zomercur- «usweken voor alleenstaanden en ge zinnen, voor jongmen en ouderen or ganiseren. Alle weken hebben een bepaald thema. Inleiders informeren de deel nemers over de onderwerpen. Voor gesprekken wordt veel tijd uitgetrok - ken. Films en excursies vormen van een en ander de illustraties Wie meer van deze zomercursuswe- ken wil weten kan terecht bij de Fe deratie van Vormingscentra, De Horst 5 te Driebergen, die dan een folder van deze zomercursusweken toe stuurt. kon rekenen, zouden we heel wat snel ler uit de ellende zijn". Dit was de toe lichting, die hij op zijn aanvullende I vragen in het debat mocht stellen. een maandelijkse maandag te hou den) zijn cliënten kan ontvangen, het nieuwste kan tonen en zakelijke con tacten leggen dan wel bestellingen opnemen. Tegelijk met de Voorjaarsbeurs voor gebruiksgoederen (van 1 tot en met 6 maart geopend) worden in ne vengebouwen aan de Croeselaan (tot en met 7 maart) de vakbeurzen Film en Foto. Karwei en Technobeurs ge houden. Voor de rest van het jaar staan nog meer dan 20 beurzen en exposities op het programma. Sprekende over het huidige econo mische klimaat noemde Jaarbeursdi recteur drs. J. D. H. van der Kwast, dit dit alles mededeelde tijdens een gisteren gehouden persdag. de slechte situatie in de bedrijfstakken schoenen en lederwaren, textiel, meu belen. glas-, porselein- en aardewerk, zowel producerend als importerend. In deze sector verdwijnen geruisloos ondernemingen. Een belangrijke oor zaak daarvan ligt in het structurele vlak. De EEG leidt in tal van bran ches tot scherpe concurrentie en daarbij vallen slachtoffers. Hierbij constateerde hij, dat binnen de EEG tal van door regeringen ge steunde of zelfs gepleegde concurren tievervalsende praktijken en handels belemmeringen vallen te constate ren, zoals rente-subsidies, export sub sidies, nationale technische keu ringseisen. „Ons land evenwel ge draagt zich als „de brave Hendrik van Europa", die zich vér distantieert van deze zaken: de sanering in Ne derland is echter door deze oorzaken niet gering!" In de bres Drs. Van der Kwast sprong in de bres voor de kleine ondernemer, die het hoofd niet boven water kan hou den: er wordt met verschillende ma ten gemeten, want het grote bedrijf wordt door Den Haag geholpen, het kleine klopt tevergeefs aan. „Het gevoerde beleid", aldus de Jaarbeursdirecteur, heeft geleid tot ongezonde sanering en directe onder- graving van vele op zichzelf levens vatbare ondernemingen: er wordt op deze manier een kunstmatige rust op het prqzenfront geforeeerd." DRIE VERMISTEN HONGKONG Een vrachtschip van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, de 9732 ton metende Mersey Lloyd, heeft gisteren net buiten de haven van Hongkong een jonk over varen. Het schip brak doormidden. Van de achttien personen aan boord van de jonken konder er vijftien worden gered. Drie zusjes worden vermist. Van officiële zijde in Hongkong zullen geen nieuwe bijzonderheden worden bekendgemaakt, totdat het onderzoek is voltooid. nUtvergeUn- Price eten FRICO. KAAS MET EEN GROTE K ALGEHELE BREUK MET ENGELAND tige daad beschouwen, aldus de re actie van het ministerie van buiten landse zaken. Engeland zal dan ook de verplichte sancties van de VN blij ven toepassen en streven naar een internationaal isolement van dat land. Ploeg buitenlandse arbeiders na staking uitgewezen EINDHOVEN Gisteren zijn 37 stakende Joegoslaven bij de schoen fabrieken van Bata in Best het land uitgezet. De buitenlanders waren via een officiële werving naar ons land gekomen om in de Bata-fabrieken te werken. De gastarbeiders gingen echte4 In staking, nadat ze ontdekten dat ze op andere bedrijven meer konden ver dienen. Het gevolg was dat zowel ar- beids- als verblijfsvergunning wer den ingetrokken, waarna de Joegosla* ven over de grens zijnge«t, j SALISBURY Rhodesië wordt 2 maart om een uur na middernacht een onafhankelijke republiek. De regering van pre mier Ian Smith maakte dit gis teren officieel in Salisbury be kend. Dit betekent de algehele breuk met Engeland. Het parlement zal komende maan dag worden ontbonden, waarna ver kiezingen worden uitgeschreven die op 10 april zullen worden gehouden. Zodra de onafhankelijkheid een feit is treedt de nieuwe grondwet in wer king d'e in juni vorig jaar was goed gekeurd en daarop door Smith aan vaard. Het is zo goed als zeker dat de Rhodesische Frontpartij van Smith de verkiezingen zal winnen. Interimpresident wordt de nu als staatshoofd fungerende ambtenaar Clifford Dupont. Enge'-'id h'iift het uitroepen van i de republiek Rhodesië als een onwet-

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7