MINI MIDI MAXI KVP vraagt half miljard extra van belastingbetaler KVP onder bepaalde voorwaarden voor een gekozen premier MMMEMXGEN OVER MODE VRIJDAG 27 FEBRUARI 7970 IINA RICCI de knie als grens DIOR plooien en plissees mm JEAN PATOU de bies verlengt LANVTN zigeunerstijl PARIJS Zelfs de New- Look, in 1947 door Christian Dior met enorme verve gelan ceerd, heeft niet zo'n onrust ontketend als de collecties die een maand geleden geshowd werden en waarvan dan nu de modellen in foto's getoond mo gen worden. Het gist niet alleen in Parijs, maar vooral ook in de confectie- wereld, waar men enige maan den geleden gegokt heeft op het behoud van de korte rok. In koortsachtige haast wordt nu gewerkt aan de na-collecties, die de Parijse tendensen onder het gewone publiek moet bren gen. De paniek wordt door keiharde zakelijke motieven veroorzaakt. Het is immers nog een open vraag of de gemiddelde vrouw de maxi-mode, althans de drastisch verlengde rok zal accepteren. Jeugd Dat de jeugd het experiment gre tig aanvaarden zal lijdt geen twijfel. De maxi-mantel heeft dat reeds be wezen. Maar het gaat om de klandi zie van de vrouwen boven de dertig, die toch de grootste groep vormen. Het tegenstrijdige in de ontwikke ling van de mode is, dat die oudere vrouwen jarenlang verontwaardigd hebben geroepen dat de korte-rok- kenmode geen rekening met hen hield; dat ze een rok minstens tot op de knie wensten; ....en nu....niets an ders dragen dan die korte rok, zelfs boven de knie... Psychologisch ech ter is dat wel te verklaren. Avontuur De jeugd houdt van het avontuur, van de uitersten of dat nu mini of maxi is. De jeugd reageert snel en grijpt gretig naar het nieuwe. De iets bezadigder generatie heeft zich slechts aarzelend, centimeter voor centimeter, seizoen na seizoen ge waagd aan het korter worden van de rok.... en nu opeens zou er zeker zo'n goede twintig centimeter aan moeten komen Variaties Nog moeilijker is de situatie om dat geen van de Parijse ontwerpers het .heeft gewaagd consequent de lange rokken door te voeren. In elke collectie wa,s een variatie te vinden van dij tot enkel Dior bepaalde heel streng zijn New Look, zowel naar lengte als naar wijdte van de rok. Hij kondigde indertijd met zijn eerste show een revolutie aan, gaf als het ware het bevel tot de aanval De collecties van dit seizoen leken meer op een ordeloze demonstratie, naar de geest van de tijd, met uit dagende kreten en het steeds drei gende gevaar dat de zaak uit de hand kan lopen. Leren lopen DEN HAAG De KVP-stuurgroep van prof. P. Steenkamp heeft vandaag een ambitieus kernprogram gepresenteerd, dat van de Ne derlandse belastingbetaler ruim een half miljard extra aan directe en indirecte belastingen vraagt. In vier jaar tjjd, van 1971 tot 1975, moeten de overheidsuitgaven stijgen met bijna drie miljard gulden. Dat betekent dat de belastingdruk in vier jaar tijd van 29 tot 31 procent moet stijgen. LAPIDUS het broekpak blijft zet, die zich dan ergens, bijvoor beeld in de ceintuur herhaalde. Synthse Cardin deed nog een andere, veel geraffineerdere oplossing aan de hand. Over het minijurkje of over een maillot (die in de nieuwe mode vocabulaire nu body-stocking heet) wordt een maxi gedragen, met heel lange splitten. Die maxi is recht, kost dus minder materiaal dan de klokkende rok. Het stond de slanke mannequins heel leuk en natuurlijk ondeugend, maar.... hoe een gewone vrouw er zich in bewegen moet is een raadsel. Denk alleen al aan het probleem om in zo'n jurk te zitten.... de losse pandjes bedekken dan nagenoeg niets meer van wat er onder gedra gen wordt.... Ovaal Overigens blijft Cardin zijn voor liefde voor do ovale vorm trouw. Enige jaren geleden begon hij met ovale uitsnijdingen waaronder dan van een andere kleur stukken wor den ingezet. Vorig jaar werden die onderlaagjes weggelaten en kregen zijn zomerjurkjes „blote" doorkijk jes. Nu zijn de ovalen applicaties geworden, liefst van glimmend vi nyl, dat trouwens het materiaal is van de jongste mode. V-hals Als tegenstelling is ook (je crêpe de chine na een goede dertig jaar teruggekeerd op de markt, In ere hersteld is voorts de V-hals, wat ongetwijfeld een nieuwe tendens voor de bijous met zich mee zal brengen. De rissen koper- (of goud)kleurige kettingen, al dan niet met „parels" verfraaid, zullen het moeten afleg gen tegen, de hangers, die of pseudo- -antiek of van zeer moderne vorm geving zijn. Wat bleef Geen van de Parijse ontwerpers heeft het gewaagd de chemisier te onttronen. Integendeel in elke col lectie zijn ze te vinden. Ook in die van Coco Chanel, die een gloriejaar van haar lange en succesvolle loop baan beleeft. Verbeten heeft ze zich de laatste jaren verzet tegen de mini-mode. Met felle won-den, op het beledi gende af, hekelde ze haar collega's èn de vrouwen die zich aan de te DE GIVENCHY vrouwelijke gratie korte rok waagden. Nooit is in haar modesalon een minirok getoond. Sprankelend Sprankelender dan ooit is Chanels collectie met de beroemde pakjes van tweeds, die geweven zijn in de kleuren en draaddikten, die Mada me Chanel nauwkeurig voorschreef. Daarnaast de chemisiers met ge plooide rok. Altijd flatteus en zo plezierig om te dragen. Even klassiek is de keuze van de kleuren. Wit, in alle nuances, gaat voorop. Graag gecombineerd met marineblauw, het ideale samenspel CARDIN winterse zomerweelde En toch.... toch is wel zeker, dat de mini-mode op retour is. Tot vreugde van de stoffenfabrikanten, die genoeg geleden hebben door de minimale bedekking, die de vrou wen zich aanmaten. De knie zal de allereerste grens worden, waarmee de rustige vrouw, die bovenal „keu rig" wil zijn, volledig haar zin krijgt. De modieuze vrouw zal meer ver langen, als ze mee wil doen, moet de rok minstens de kuit bereiken en dat is een lengte, die meer van de persoonlijke élégance vergt. Die vrouw zal weer moeten leren lopen in plaats van stappen! Slankheid Ze zal slank moeten zijn en lang benig. Ze zal languisant zich moeten kunnen bewegen zonder slungelach tig te worden. Ze zal ook de rok- wijdte met zorg moeten kiezen. De lange rok vraagt meer ruimte en die wordt verkregen door plissees of plooien, maar vooral door een licht klokken. Voor die laatste lijn, zal vooral schuingesneden materiaal ge kozen moeten worden. Met mild begrijpen van de moei lijkheden hebben de couturiers wel een tip gegeven hoe men zich gelei delijk kan aanpassen bij de verlang de roklijn. Vrijwel in alle modehui zen zag men modellen met langs de Tnlf7nnm eon anHorclrloiiripo hioc no_ CARDIN maxi-ovaal voor wie van eenvoudig chic houdt. Daarnaast blijven de pasteltinten geliefd. Abrikoos Het fel-oranje, dat telkens weer als proefballonnetje gepropageerd wordt, lijkt dit seizoen wat afge zwakt tot abrikoostinten met de warme gloed van de vrucht, die ge rijpt is onder een zuidelijke zon. Zwart moet maar een poosje ver geten worden, wat in de zomer ook best eens kan. Ruiten De dessins zijn enorm gevarieerd. Ruiten, groot en klein, fel en gedekt van kleur, zijn in het bijzonder voor mantels en ensembles in trek. Het mantelpak zal veel door het ensem ble worden vervangen. Dat komt doordat het taillelange jasje even in diskrediet is gekomen. Het manteltje is of bolero-kort, waarbij de rok dan tot ver over de knie of zelfs kuit reikt, óf zo lang als de gestrekte arm langs het li chaam reikt. Dan mag de rok kort blijven en komt deze er slechts een handbreedte onderuit. 1 Terug uaar '30 NINA RICCI mini mag nog In de japonnen zien we hetzelfde principe. Een kort lijfje op een lange rok; een lang torso op de korte, dik wijls geplooide rok. die eigenlijk niet meer dan een strook is. De algemene mode-trend doet het meest aan die van de jaren dertig denken. Dat is waarschijnlijk ook het zwakke punt in de pogingen van de couturiers om een grote omme zwaai in de mode tot stand te bren gen. Er is weinig originaliteit, geen werkelijk nieuwe visie. Waarheen? Dior creëerde zijn New Look naar een bepaald principe, nu wordt er echter als het ware geïmproviseerd op een thema de rokverlenging. Ie der heeft er een variatie op en juist daardoor weet men niet meer waar men dan aan toe is. Niets is moei lijker en gevaarlijker dan voorspel lingen te doen over de mode. Meesterbrein Een meesterbrein kan het beeld totaal veranderen. Dior was zo'n meester, Courrèges misschien ook, al is het nog steeds de vraag of de inspiratie voor de strakke geometri sche lijnen van hem of van zijn. me dewerker Ungaro kwam. Ungaro heeft nu zijn eigen modehuis en zijn succes wordt steeds groter, terwijl Courrèges nauwelijks nog tot de groten wordt gerekend. Cardin Eigenlijk is Cardin op het ogen blik de enige ontwerper met een uitgesproken eigen stijl. Zijn kleren zijn herkenbaar De andere grote namen: Patou, Nina Ricci, Balmain, Madeleine de Rauch, Lanvin mogen de oud< voorname klank nog heb ben, hun modellen hebben alle iets van de grootste gemene deler: de factoren waaruit deze is samen gesteld zijn in alle collecties terug te vinden. Dus in het totaal van de verleng de silhouet, die de vrouw-1970 is toebedeeld. Een silhouet waarvan wij op deze pagina enige duidelijke voorbeelden toren. Mal of mooi Mal of mooi? Daar is op dit ogen blik nog nauwelijks iets van te zeg gen. Elke mode is op een bepaald ogenblik belachelijk. Dat is wanneer we het eerste model zien en wan neer we na jaren terugzien op een vervlogen .mode, die nog niet oud genoeg is om een romantisch heim wee op te roepen. De mode 1970 is nog een vraagteken. De vrouw heslist Het zullen de vrouwen zelf zijn, die beslissen wat er van de ideeën van de ontwerpers tot algemene mode zal uitgroeien en wat nog vóór het tot de mas sa doordringt al vergeten is. Het enige wat de gewone vrouw, die het niet van de cou ture, maar van de confectie moet hebben, in elk geval kan doen is nu maar snel naarstig rokzomen uitleggen! Want wat het ook wordt, de super korte rok zal al heel gauw alleen maar mal De stuurgroep gaat er vanuit, dat de overheidsuitgaven jaarlijks met 700 miljoen gulden moeten stijgen, wil het kernprogram gerealiseerd worden. Hiervan wordt 550 miljoen gulden verkregen uit verhoging van loon- en inkomstenbelasting en om zetbelasting. Een belangrijk deel moet worden verkregen, door het af stoten van bepaalde overheidstaken. Het instituut doorlichting overheids taken van prof. Goedhart is verzocht hierover een advies uit te brengen. Er moet een permanente commissie komen die de regering en het parle ment moet adviseren over het afsto ten van overheidstaken, die niet meer zo noodzakelijk zijn. Daarnaast moet onderzocht worden waar redelijker wijs de lasten van overheidsvoorzie ningen in rekening gebracht kunnen worden aan diegenen, die er indivi dueel profijt van trekken. Men denkt daarbij aan parkeerplaatsen, zwem baden, rijbewijzen, lesgelden enz. Bepaalde middelen die daarbij vrij komen. moeten beschikbaar komen voor de verbetering van de financiële positie van de gemeenten. De geleide lijke verzwaring van de belasting druk heeft tot gevolg dat-een belang rijk deel van de groei van het natio naal inkomen naar de collectieve sec tor wordt geleid ten koste van de groei van de particuliere bestedingen. Het beleid moet zo worden gevoerd, dat de prijzen niet verder stijgen dan nodig is wegens de verhoging van de indirekte belastingen en dat er geen looncompensatic wordt gegeven voor prijsstijgingen, die een rechtstrcaks gevolg zijn van verhoging van da te- direkte belastingen. Wel zullen compensaties voor de sociaal-zwakkeren moeten worden gegeven. Dit beleid kan pas worden gevoerd als het georganiseerde be drijfsleven, werkgevers en werkne mers, het eens kunnen worden over een middellange termijnplanning op financieel-ekonomisch gebied. Als de particuliere sector niet be reid is een deel van de bestedingen naar de collectieve sfeer over te he velen, maakt het program het grote voorbehoud, dat de collectieve voor zieningen in geringere mate moeten worden uitgevoerd. De belastingdruk moet worden egc- realiseerd door gelijke bedragen van de direkte en indirekte belastingen om het evenwicht niet verder scheef te trekken. Daarbij kan een deel van de reeele progressie-opbrengst wor den benut voor verhoging van de be lastingvrije voet met doorwerking ook voor de middengroepen. Tenslotte moet het systeem van loon- en in komstenbelasting vereenvoudigd wor den. (Van onze perlementsredactie) DEN HAAG Indien ARP, CHU en KVP er niet in slagen voor de verkiezingen in 1971 tot een regeerakkoord te komen, moet overwogen worden de grondwet te wijzigen, zodat de toe komstige premier gekozen kan worden. In het nieuwe concept- kernprogramma van de KVP wordt ook de gekozen formateur in dat geval een mogelijkheid genoemd. Overigens is dat niet het oordeel van de gehele stuurgroep. Het nieuwe program telt 131 punten, waarvan we er een aantal noemen: Er moet een meerjarenplan voor de bouw komen. De produktie moet tot 1975 elk jaar met drie a vierduizend worden verhoogd tot een maxi mum van 140.000 in 1975. Minderdraagkrachtigen moeten een aanvullende subsidie krijgen en de woningvoorraad moet beter verdeeld worden. Ruimere bevoegdheden voor de ondernemingsraad dat in het wets ontwerp wordt voorgesteld. Dit college moet het recht krijgen criteria vast te stellen voor de benoeming van leidinggevende funktionarissen en moet tegen een benoeming in beroep kunnen gaan bij de rechter. Elke werknemer moet in staat worden gesteld in beroep te gaan tegen beslissingen, die hem niet zinnen, bijvoorbeeld ontslag, opslag enz. Effectieve cbntrole op het gebruik van de ekonomische macht, vast stelling normen en procedures voor fusies en machtsconcentraties. Overheidscommissarissen in marktbeheersende bedrijven, zoals de le vensverzekeringsmaatschappijen. Toezicht overheid op fusies met buiten landse bedrijven. LEERPLICHT 18 JAAR Kosteloos onderwijs tot achttien jaar, daarna moet men meebetalen. Minderheid wil op langere termijn alleen maar kosteloos onderwijs. Af zonderlijke minister voor technologie en wetenschappelijk onderzoek. Verder verlaging leerlingenschaal, experimenteren met middenschool, verschuiving definitieve beroepskeuze naar leeftijd van 15 jaar en ver lenging leerplicht tot achttien jaar. Partiële leer- en vormingsplicht voor werkende jeugd. Koppeling stijging minimum-inkomen aan gemiddelde loonindex. Ge garandeerd minimum-inkomen voor niet-loontrekkers. Verhoging van successierechten en schenkingsrechten en het belasten van vermogens winsten. GEEN RECLAME TABAK Wat de volksgezondheid betreft stelt de KVP-commissie voor het maken van reklame voor radio en tv voor tabaksartikelen te verbieden. Verder moeten er ziekenhuisraden worden opgericht, die de personeelsleden meer inspraak moeten verlenen. Toelating Chinese Volksrepubliek tot de VN, erkenning van de Oder- Neissegrens, permanente druk op Portugal en Griekenland, geen gebruik Navowapens bij koloniale conflicten en het verlenen aan aktieve steun aan regeringen en organisaties in Latijns-Amerika, die voor de minder bedeelden opkomen, mogelijk inclusief de revolutionaire bevrijdings bewegingen. OMBUDSMAN VOOR GROTE GEMEENTEN De rechter moet bevoegd worden wetten in formele zin buiten toe passing te verklaren, als die in strijd zouden zijn met de grondrechten. Kiesdrempel: ten minste vijf Kamerzetels om in de Kamer te kunnen worden toegelaten. Verlaging leeftijd voor meerderjarigheid en aktief kiesrecht tot acht tien jaar, begrotingswetgeving onttrekken aan de Eerste Kamer, wets ontwerpen, die reeds door de Tweede Kamer zijn aanvaard alleen door de senaat laten behandelen als minstens vijftien leden daarom vragen, binnen dertig dagen. Een minderheid in de stuurgroep is sowieso tegen de Eerste Kamer en wil afschaffing. Verdere punten: openbaarheid overheidsstukken wettelijk regelen, sub sidiëring politieke partijen, ruime financiële middelen voor parlement en frakties, ombudsman in gemeenten met meer dan 50.000 inwoners, benoeming commissaris der koningin en burgemeester door de Kroon na de provinciale staten en gemeenteraad te hebben gehoord, alle ge meenten opnemen in streek- en stadsgewesten en vorming van een landelijk politie-apparaat. VOORLOPIGE HECHTENIS KORTWIEKEN De strafbepalingen terzake van stimulerende en verdovende middelen moeten worden besnoeid, ruimte in de wet op de kansspelen voor rou lettes, opheffing van discriminaties jegens homofielen, nieuw echtschei dingsrecht, kosteloze rechtshulp voor laagst-betaalden, beperking onvoor waardelijke vrijheidsstraf, meer vermogensstraffen, verkorting termijn voorwaardelijke invrijheidstelling en een kortwieken van de voorlopige hechtenis. WELVAARTSVAST PENSIOEN Op korte termijn optrekking AOW tot minimumloon. Op langere ter mijn voor iedereen een welvaartsvast pensioen van ten minste 70 procent van het laatst genoten inkomen. Inkomenstoeslag voor kleine zelfstan digen die een bedrijf moeten verplaatsen. Er moet meer inspraak komen voor bejaarden in bejaarden tehuizen en jongeren in jeugdhuizen. De overheid moet verder alles doen om een verscheidenheid in de publiciteitsmedia te bevorderen. Ook moet er een programma-code komen voor radio- en tv-programma's. De omroepwet moet zonodig gewij zigd worden om het aantal kleine zendgemachtigden tc be perken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 13