Nieuwe Leidse Courant OERIST IN ONZEKERHEID !J Commentaren Guerrilla's moeten terreur staken Autorijden wordt weer duurder Order voor Verolme definitief Veemarkt blijft tot 19-74 r Het Kwartet Vragen in Kamer over maatregel RLD Goedkope vakantievervoer aan banden Straks bijbetalen voor de vliegreis Kil 5 Mei 1945 een dag om nooit te vergeten! Beslissing Wespennest SOLfi-Zeist Crita) HET WEER MOTORRIJTUIGENBELASTING OMHOOG Ontslag 80 man schoenfabriek lammm UARI Donderdag 26 februari 1970 50ste jaargang i vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. f 1,16, p. m. 4,95, p. kw. f 14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Door de maatregel van de Rijksluchtvaart dienst wordt het sociaal toerisme de nek omge draaid. In de reiswereld circuleert nu het wat wrange grapje: sociaal toerisme is dat vervoer, dat de KLM niet aankan. (door Dick Ringlever) AMSTERDAM Duizenden vakantiegangers slaat, als zij slraks in het vliegtuig stappen, waarschijnlijk een onplezierige financiële verrassing te wachten. Als gevolg van de recente maat regel van de Rijks Luchtvaartdienst (RLD). die ter bescherming van de KLM het goedkope vakantievervoer aan banden legde, hebben verscheidene touroperators voor bepaalde bestemmingen hun prijzen moeten verhogen. Prinses Margriet en Piet er van Vollenhoven woonden gister avond in het Bellevue Cinera- matheater in Amsterdam de galapremière hij' van de film Op drift in de ruimte. De prin ses kreeg bloemen aangeboden door mejuffrouw A. van Dam. Rechts Pieter van Vollenhoven en generaal b.d. H. P. Zielstra, voorzitter van he stichtingsbe stuur tuin het Nationaal luehir- vaartfonds. Dit is Poppy" Nortlicutt, het enige meisje tussen 160 mannen op mis sion controlin Houston. Zij is thans lm Londen met vakantie. Straks gaal. zich voorbereiden op de Apollo- olucht van april. Tijdens een Apöl- jovlucht maken Poppy en haar col lega's meer dan 400 berekeningen boor tcrugkeer-manoeuvres, die on middellijk kunnen worden gebruikt als dat nodig is. 1wee supertankers (Van onze scheepvaartredactie) ROTTERDAM Het Verol- ie-concern heeft definitief op- Iracht gekregen voor de bouw Iran twee super-tankers. De order s inmiddels aan het personeel lekendgemaakt. Woensdag wer- len de laatste handtekeningen inder de bouwopdracht ge let. De twee mammoetschepen vorden gebouwd voor rekening an Standard Oil te New York. e prijs per stuk ligt rond fl 90 ln.. naar wordt aangenomen, De wel het Verolme-concern [een cijfers bekend wil maken. De meesten hebben deze nieu we prijzen al berekend. Maar er zijn er ook, die de oude hand haven in hun brochures en vol staan met te zeggen, dat straks wellicht moet worden bijbetaald, daarmee de klant in hel ongewis se latend. Onzekerheid over een extra1 bedrag, dat voor gezinnen soms in de enkele honderden gul dens kan lopen. Het gaat hier vrijwel alleen om de j goedkope campingreizen, waarvan j Sporthuis Centrum het groptste deel verzorgt. Deze reizen worden aange- 1 boden voor prijzen, die variëren van 195 tot 270 gulden, waarvoor men dan j de vliegreis krijgt tot Barcelona of Malaga en een standplaats voor de tent op een camping aan de kust. Door de RLD-maatregel zouden de- j ze prijzen moeten worden verhoogd tot 240 resp. 330 gulden. Maar Sport- j huis Centrum wil daar voorlopig nog niet aan. Hoofd van de reisafdeling P. C. Terwan: „wc zijn nog steeds hard aan het vechten zelfs in de Kamer zal het probleem ter sprake komen, waarschijnlijk op korte termijn wor den er vragen over gesteld. Dat zal dan het laatste zijn, wat nog gedaan kan worden. Want de correspondentie met het ministerie van economische zaken en de Rijks Luchtvaart Dienst is op niets uitgelo pen. De heer Terwan: „Het is eigenlijk een vreemde zaak. Aan de ene kant wordt een prijsstop bevolen, maar aan de andere kant worden wij ge dwongen de prijzen te verhogen. Ik heb de prijscontroledienst al ge vraagd zwart op wit te zetten, dat mijn prijzen omhoog moeten. Maar dat is geweigerd. Wat er straks gaat gebeuren als zelfs die Kamervragen niet helpen? ..Theoretisch zou de RLD de toe stellen aan de grond kunnen houden. Dat risico zou ik zélf graag willen lopen, maar ik kan het mijn klanten niet aandoen. Toch gaan de prijzen niet omhoog. Hooguit zullen we het verschil compenseren met waarde bonnen. Voor excursies bijvoorbeeld, of voor maaltijden, desnoods een ca deaubon voor een van de warenhui zen. Maar leuk is dat natuurlijk niet. Want er zijn altijd kampeerders, die de excursies niet willen of die zélf hun potje koken. Op deze manier worden ze gedwongen iets te nemen wat ze helemaal niet willen. De men sen willen alleen maar goedkoop op vakantie." Annulering Ter gelegenheid van de herdenking fff der bevrijding, nu 25 jaar geleden, brengt Sola een passende t bi taak cour De stoomturbinetankers krijgen een ct pl eadweight van 250.000 ton. De lengte ledraagt 343.1 meter, de breedte 51.8 neter. de diepgang 19.93 meter. De chepen krijgen een snelheid van 16 noop. Met het verkrijgen van deze voor gehele Nederlandse scheepsbouw- idustrie zeer belangrijke opdracht al enige rust gebracht worden in de- e bedrijfstak. Na maanden van on- j^ust over de toekomst van het Verol- ie-concern en de daarmee samen- angende werkgelegenheid is nu het ertrouwen in de toekomst, vooral nder het personeel zelf, terugge- eerd. Dit vertrouwen wordt nog eens j ersterkt door het besluit, in navol- ing van Wilton-Feijenoord. in plaats an de min of meer gebruikelijke winstuitkering over te gaan tot het even van een bonusuitkering. Dit l( xtraatje van 6,5 procent zal binnen- ort worden uitgekeerd. Naast de nu afgesloten onderhan- elingen met Standard Oil voert het De RLD-maatiegel heeft niet alleen Sporthuis Centrum getroffen. Er zijn méér voorbeelden. Centouri moest bijvoorbeeld onlangs zijn goedkopere reizen naar Moskou (4 dagen 197 gul den) annuleren: andere bureaus kre gen de pin op de neus voor de goed- kope rndonesië-reizen. Die laatste reizen gaan overigens waarschijnlijk toch door en tegen de zelfde (lage) prijzen. De touroperators i overwegen namelijk de vliegtuigen uit Düsseldorf te laten vertrekken, want tot zover reikt de arm'van de RLD niet. Weliswaar betekent dat j voor de bureaus extra kosten de passagiers moeten tenslotte eerst naar Duitsland worden, gebracht maar j dat hééft men er voor over. Voor vervolg zie pag. 7 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De veemarkt zal nog tot 1 januari 1974 gehandhaafd blijven. In die vier jaar zullen enkele voorzieningen aan de bestaande ac commodatie worden getroffen. Na 1974 kunnen de veehandelaren terecht bij de veemarkten in Utrecht. Dit heeft wethouder J. Worst woensdagavond meegedeeld tijdens een bijeenkomst van de kiesvereni gingen Nederland en Oranje VI en VII. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling de veemarkt met ingang van 1 januari 1971 te sluiten. Tijdens besprekingen in de econo mische commissie werd echter over eengekomen een overgangsperiode van vier jaar in te lassen. I Druk van Arabische regeringen BEIROET De Arabische regeringen oefenen druk uit op de Pa lestijnse verzetsorganisaties geen aanslagen te plegen om buiten landse vliegtuigen. Aangedrongen wordt de activiteiten te beperken tot de „directe omgeving". I IXZE veelgeplaagde minister Klompé van CRM heelt een be slissing toegezegd over Radio Arero- nica. We zijn benieuwd welk een beslissing dat zal worden. Maar dat er iets, hoe ook. gezegd moet worden, is duidelijk. Xiet dat wc nu maar menen dat Veronica weg moet. Ze voorziet, zo als we weten, wel in een behoefte. En op het gebied van de vermaken kan men zich minder onschuldige denken dan dit. Al schijnt er In het luisteren wel eens veel tijd te gaan zitten Maar de situatie is vooral daarom onbevredigend omdat Veronica, hoe men haar overingens wil beoordelen, illegaal is. Alleen wordt er niets aan gedaan. En dal terwijl iedere platte landsjongen die iets met een eigen zendertje pleegt te knutselen volijve rig wordt opgespoord. Er wringt dus iets. Maar minister Klompé heeft nu een "beslissing" toe gezegd. We zijn benieuwd. gEGRIJPELIJKE kritiek op een voorgenomen toneelstuk bewijst weer eens in welk een wespennest de regering eigenlijk zit met haar sub-, sidiebeleid. Dit laatste zeker in een tijd waarin allerlei lieden er kennelijk behoefte aan hebben om de grenzen van het nog toelaatbare af te tasten, indien niet te overschrijden. Op dat moment geraakt de regering en in het bijzonder de reeds zo zwaar belaste bewindsvrouwe van CRM in de problemen. Want verlening van subsidie betekent ook "ergens" aanvaarding van ver antwoordelijkheid. Verantwoordelijkheid weliswaar niet als instemming met de inhoud van een bepaald stuk. Maar wel voor de mogelijkheid zelf van de uitvoering. De minister mag dan blijkbaar al dankbaar zijn, wanneer op haar aan dringen schrijvers zich wat redelijker, ook in de zin van: minder onredelijk, betonen. Als U vóór 15 maart bestelt heeft uw Sola- winkelier een week voor de nationale feest dag uw lepeltje i-\ huis. Sola-Pleet in etui, zwaar verzilverd ƒ3,15 Sola-Elite vlekvrij edelstaal ;i in etui 2,15 Schoolbesturen, verenigingen e.d., krijgen op deze prijzen belangrijke reduktie. Verolme-concern besprekingen met Texaco Oil Company van welke kant eveneens twee opdrachten worden verwacht. Ten slotte zijn er contacten met de Shell. Hoeveel schepen er van die kant te verwachten zijn is niet bekend. Beide schepen moeten in 1972 wor den opgeleverd. De geschiedenis herhaalt zichzelf: geschiedschrijvers her halen elkaar. CVEDEL II „Li hoeft vanavond niet tc vertellen. Ik hel) al een verhaaltje op de band recorder gezet." Zon en maan 27 februari zon op 7.31, onder 18.15; maan op 1.38 onder 9.02; 1 maart LK. DE BILT Wolkenvelden en plaatselijk sneeuw. Overwegend matige wind tussen noord en noordoost. Vannacht lichte tot matige vorst. Morgen overdag temperaturen in het algemeen iets boven nul. DE BILT Een rug van hoge luchtdruk verplaatst zich over de oceaan naar het oosten en had vanmorgen de westkust van Ter- land bereikt. Ook over Scandi navië en het noordelijk deel van de Noordzee nam de luchtdruk toe, terwijl in het oostelijke deel van de Middellandse Zee de baro meters relatief laag gebleven. Als gevolg hiervan draaide de wind naar noordoost, waardoor iets koudere lucht wordt aange voerd. Over Denemarken. Oost-Duits- land en Oostenrijk ligt een front, dat in de oostelijke stroming langzaam meebeweegt. Achter dit front bevindt zich oude continen tale lucht, waarin de temperatu ren ook overdag, mede dank zij een sneeuwdek, niet boven nul komen. Het komende etmaal komt dit front dicht bij ons land te liggen. Barometerstand: heden 10 uur 76.2 cm (1015 millibar), stijgend. De druk op de Palestijnse verzets bewegingen wordt via de grootste en invloedrijkste organisatie. Al Fatah, die zich altijd schijnt te hebben ver zet tegen het plegen van geweld bui ten Israël. Eén en ander werd giste ren uit Beiroet vernomen. Bovendien zouden de regeringen het verbond van, Arabische lucht vaartmaatschappijen hebben opgeroe pen bijeen te komen om na te gaan welke maatregelen kunnen worden genomen tegen de luchtterreur. Swiss Air heeft intussen vastge steld dal de ramp met het Coronado lijntoestel door een ontploffipg in het bagageruim is veroorzaakt. Men moet nu nog achterkomen hoe de explosie vers in het vliegtuig zijn gekomen, en wie daarvoor verantwoordelijk was. In Londen zijn gisteren vertegen woordigers van pilotenverenigingen van 51 landen bijeenkomen om zich a te beraden over het probleem van de veiligheid in de lucht. Aanslag op Eban? In West-Duilsland is een plan unl- dekt om de Israëlische minister van j buitenlandse zaken Eban, uit de weg te ruimen tijdens zijn bezoek aan Wesl-Duitsland. De onthulling werd gedaan door een woordvoerder van i het Openbaar Ministerie in Karlsru he. Volgens de woordvoerder meldde vorige week zich een Arabier bij de autoriteiten in Bonn aan. Hij vertelde bij de samenzwering betrokken te zijn. Hij zei tot taak te hebben uit j een bagagekluis op het station van i München machinepistolen en bom- j men te halen en deze in Keulen le j overhandigen aan twee medeplichti- gen. De justitie stelt nu een onderzoek j in naar de identiteit van de betrok- j ken Arabier en naar de eigenaars van drie paspoorten die hij bij zich had. Ministèren Eban verblijft op het i ogenblik in Luxemburg. Beheerste spanning In een interview met het Westduit- se dagblad Die Welt zei Eban, dat Rusland een situatie van beheerste spanning in het Nabije Oosten wenst, i waardoor het „in staat is in het Ara- bisch-Israelisch conflict te misbrui ken om te penetreren in het Middel landse Zee-gebied en het Europese veiligheidssysteem te omsingelen." Het fundamentele doel is de ver zwakking van het westelijke bondge nootschap, het drijven van een wig tussen Europa en de VS en het ver krijgen van een overheersende positie in het. Middellandse Zee-gebied", al dus Eban. Een woordvoerder van liét Witte Huis heeft intussen een bericht tegen gesproken als zou president Nixon al hebben besloten nog 25 jachtbom menwerpers van het type Phantom aan Israël te leveren. De zaak wordt nog besproken, aldus de woordvoer der. VERLOREN gaat er niets als U eens vrijblijvend onze zaak instapt. U vindt er prachtige klas sieke meubelen, waaronder BIEDEMEIJER, CHIPEENDALE, EIKEN QUEEN ANNE EETKAMERS. BANKSTELLEN, WANDMEUBELEN. (Scherpe prijzen.) Let op: het leggen van alle kamerbreedtapijten. o.a. het zeer mooie K.V.T. tapijt KROON p.m. op 400 breed f 225.wordt gratis en vakkundig gelegd. Tegen inlevering van deze advertentie ontvangt U een prachtig boekie van K.V.T. tapijt. Het Karpettenhuis Leiden: Herensingel 10, 11 en 12. Tel. 26003, ingang tussen de bloembakjes. Rijnsburg: Remise winkelcentrum. Tel. 6813. Voor Katwijkers, bus stopt voor de deur. I VOOR ICOCR DIE ^0 ^■^olgend jaar opnieuw duurder. Mi- ister Bakker (verkeer en waterstaat) eeft gisteren in de Tweede Kamer en verhoging van de motorrijtuigen- 'lasting aangekondigd. Hoe groot de verhoging zal zijn en of deze even tueel in fasen zal geschieden, is nog niet bekend. De verhoging is volgens de minis- ter noodzakelijk omdat er niet ge- noeg geld is om de wegenbouwplan nen tot 1973 te realiseren, Daarom worden alleen de opcenten voor het Rijkswegenfonds (het deel van de be lasting, dat speciaal voor de wegen bouw wordt gebruikt) verhoogd. Zoals bekend is de wegenbelasting in januari reeds met 11 procent om hoog gegaan. De nieuwe verhoging komt 24 maart in behandeling bij de vaste Tweede- Kamercommissie voor verkeer en wa terstaat. OISTERYVIJK Ruim tachtig werknemers van de schoenfabrieken van Knock en Itos le Bunschoten worden met ingang van 1 april ont slagen. NEW YORK De 27-jarige me vrouw Margaret Kienast heeft giste ren in het Presbyteriaans ziekenhuis in New York het leven geschonken aan drie meisjes en twee jongens. Al len maken het redelijk goed. Het is de tweede keer dat in de VS een vrouw een vijflingter wereld bracht. VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE DONNEE OPGEEFT. Gezellige kaars In een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. per maand O per kwartaal ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktrvitert ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. inzenden aan Bureau van dit blad O hokje zwart maken naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1