Wie droombungalow wil moet wakker blijven Straks verplichte sterilisatie Nederlands zaalhandbalteam blijft Noren juist de baas Beunhazen lokken Bata International biedt de vrouw een kleurrijke keus Avery Brundage dreigt weer eens Vereniging geeft voorlichting over koop vakantiehuis nu 25 rum^y mor rttuca Gouden hakken glimlachen Loting halve finale FA-Cup Merckx wint etappe Ronde van Sardinië DOELMAN VAN NOESEL IN TOPVORM D'66: vier kinderen is te veel 7 DINSDAG 24 FEBRUARI 1970 Cede ïeffii eerli. Anti (door Dick Ringlever) celijl ZOETERMEER „Dame licht bungalowkopers op voor tonnen'*. „Zomerhuis bleek luchtkasteel". „Valse voorspiegelingen over goud op Spaanse rotsen". Het is maar een greep uit de krantenkoppen van de ve laatste jaren. Een greep uit de vele schandalen, die itake dit alarmerend illustreren: wie zijn droomhuis wil an i aan zonnige zuidelijke kusten, moet wakker blijven, gt e< 't Beloofde goud en de riante bungalow vlak aan zee: zolai Praktijk blijkt het lang niet altijd zo zonnig te willé schitteren als in advertenties en verkoopfolders wordt jkhe voorgespiegeld. Sterker nog: ze kunnen de koper-in-spé handenvol geld kosten. Soms tienduizenden guldens, soms ook zoals is gebleken meer dan een ton. De litiel voorbeelden liggen voor het grepen. Vme^ Meest recent schandaal: de zaak van de Amsterdamse dame, die voor zes ton niet bestaande grond in zuid- Spanje te koop aanbood. In het be gin liep het allemaal goed. De dame kon keurige in het Spaans gestelde notariële acten overleggen. En hoewel de kopers geen Spaans kon den lezen, tekenden zij, op goed ver- hoolj trouwen, én betaalden, met voor zich het zonnige beeld van een witte pa tiowoning met weids uitzicht op zee. De werkelijkheid werd echter an- edac neels (jerS- Toen een van de kopers zélf in Spanje ging kijken, daar zag, dat de uitci wer 'an ke b ond sstui wer t het 5-pll iriftl gev ard aci zittii M. C. van Hoeven: schandalen". bewuste percelen niet bestonden en bij navraag slechts verbaasde gezicht- ten zag, kwam de zaak aan het rol len. Maar toen was de bewuste dame al gevlogen. Mét het geld naar de even zonnige Californische kust. Door ingrijpen van de Amerikaanse justitie kon zij wel iswaar voor de Ne derlandse rechter worden gebracht (de uitspraak moet nog komen 1. maar het staat wel vast, dat de gedu peerden van hun geld weinig zullen terugzien. Waardeloos Helemaal niets van hun duizen den guldens kregen de gedupeerden van een schandaal, waarin een Haag se aannemer was betrokken. Hij had aan de Italiaanse meren een flink perceel grond gekocht met de bedoe ling het met winst door te verkopen. Dit ondanks het feit, dat hij wist. dat er op de grond, ni$t mocht worden gebouwd, dat er geen wegen mochten worden aangelegd en dat ook een wa terleiding taboe was. Zijn kopers vertelde hij dal er niet bij met het gevolg, dat zij wel in het bezit kwamen van een stukje grond, maar niet in dat van de voorgespie gelde bungalow. Een waardeloos bezit dus. Er werd een proces aanhangig gemaakt, maar dat had geen resul taat: de aannemer had zich failliet laten verklaren en liet de slachtoffers in de kou staan met een hoop geld en een illusie minder. Beunhazen Die Amsterdamse dame en die Haagse aannemer staan niet alleen. Er zijn meer voorbeelden. En er lo pen nog stééds beunhazen in Neder land rond, die met verleidelijke ad vertentieteksten en foto's hun objec ten aan de man proberen te brengen. Vaak voor prijzen, die veel te hoog zijn voor wat zij bieden. Want lang niet altijd staat dat „bungalowtje- -met-uitzicht-op-zee" vlak bij het water. Meestal zal men zelfs kilome- Flats te koop, bij honderden. Maar hoe weet men of men goed koop? (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM Een brede, ronde leesvorm: vaak een asymme- PAi trische, schuin verlopende neus, brede hakken en een hoog oplopend IU voorblad. Zo ziet Bata International de nieuwe mode van de schoe- gen nen, die grotendeels is geïnspireerd op de maxi-mode. ters moeten lopen om het beloofde strand te bereiken. Maar welke koper in Nederland weet dat? Hij is er immers nooit ge weest. En om van tevoren op onder zoek uit de gaan, is voor de meesten# té duur. Men koopt op goed vertrou wen. Informatie Kan men zich dan niet wapenen tegen dergelijke praktijken? Pas sinds kort: met de oprichting dezer dagen van de vereniging „Buiten lands Bezit'" is voor de koper-in-spé de mogelijkheid geschapen zich te la ten informeren over de betrouwbaar heid van de verkoper. Voorlopig voorzitter, de Zoeter- meerse advocaat mr. H. van Alphen: „We hebben de ontwikkeling op de markt van vakantiehuizen de laatste jaren zeer nauwkeurig bijgehouden. Resultaat daarvan is een uitgebreide documentatie over de projecten en de ondernemingen, die deze op touw zet ten. Ook de namen van de bedrij ven waarvan je per se nooit moet ko pen. zijn bij ons genoteerd. Elk ver enigingslid kan daarvan gebruik ma ken." Het is nog maar een bescheiden bp- gin, want nog lang niet alle projecten staan in de kaartenbak. „Maar we hopen in de toekomst meer gegevens te kunnen verzamelen, onder meer met steun van de leden. Mensen, die al een huisje in het buitenland heb ben, zullen ons waardevolle infor matie kunnen geven, waarmee we anderen wellicht weer kunnen hel pen. Noem het een uitwisseling van ervaringen." Overigens zijn die leden er nu nog niet. De vereniging is pas opgericht en heeft alleen nog maar een voorlo pig bestuur (naast mr. Van Alphen bestaande uit de Haagse procuratie houdster mevrouw F. van Amstel- Beeuwkes en de Zoetermeerse publi cist M. C. van Hoeven). „Maar nog voor de v.ereniging er was. noteerden we al veertig geïnteresseerden. En we zijn er zeker van, dat dit aantal zich snel zal uitbreiden. Het tweede huis komt de laatste tijd binnen bereik van steeds grotere groepen. Zelfs in de wat men noemt arbeiders klasse. Daar koopt men vaak met vier of vijf man een flat of bungalow, trekt er om de beurt 's zomers in en verhuurt het bezit dan voor de rest van de zomer. Juist voor hen is het van belang, dat ze van tevoren weten waar zij aan beginnen. Kosten Secretaris Van Hoeven: „Bij vele aanbiedingen blijken in de praktijk adde-rtjes onder het gras te zitten, die men pas na de koop waarneemt. Zo gebeurt het in Spanje nog wel, dat boven de som voor het huis ook nog eens de aanleg van waterleiding of wegen in rekening wordt gebracht. In een wervelende show in het Hil ton hotel in Amsterdam werd maan- lag een grote variëteit aan schoenen getoond, waarbij zeker kon worden vastgesteld dat niets is nagelaten om een zo draagbaar mogelijke schoen te creëren. Duidelijk bleek ook dat dat maxi- mode een heel andere schoen vraagt dan de mini-mode, zodat de modeontwerpers genoodzaakt waren st1 een schoen te ontwerpen, die op beide modelijnenis afgestemd. Het accent valt de komende lente en zomer op de onderkant van de collö sc,10en- Er zijn dan ook veel modellen met aparte randjes langs de zool, meestal in kontrasterende kleuren en zelfs vaak, evenals de hakken, in goud- of zilverkleurig leder. De hakken zijn belangrijk en hierin zijn alle fantasieën mogelijk: lage hakken, vaak bestaande uit twee plaatjes in verschillende kleuren, met een 'hoogte van ongeveer drie centi- meter, oplopend tot hoge blokhakken van zeven centimeter. Het accent valt op het profiel van de schoen; aan de zijkanten zijn veel openingen, al of niet afgezet met een biesje in een andere kleur of versierd met metalen knopen of gespen. Het voorblad loopt hoog op en bedekt in vele gevallen zelfs de hele voorvoet. HELDERE KLEUREN „Crush" lak wordt volgens de ont werpers van Bata International de grote mode voor het komende sei zoen. Dit materiaal is vooral in de heldere, zomerse tinten goed te ver werken. De belangrijkste kleuren J zijn wit, rood en blauw. Bruin en geel worden meestal gecombineerd met andere kleuren. I Een nieuw materiaal is het „brushed" leer: op een achtergrond ven van de combinatiemogelijkheden kleur „geborsteld", wat een grappig I effect geeft. i Behalve schoénen waren er op de show eveneens jurkjes, tuniekpakken en cat-suits uit de boetiekkollektie i van Bata International te zien. Hier- door werd een duidelijk beeld gege ven van de combinatie mogelijkheden van de nieuwe schoenlijn met maxi- en mini-kleding. Dat zijn bij de Spaanse vakantiepro jecten namelijk geen staatszaken. De ondernemer moet er zelf voor zorgen en berekent de kosten gewoon door. Als je dat niet weet, kan je voor dui zenden guldens het schip in gaan." „Daarnaast zijn er nog vele andera zaken, waarop de koper moet letten. De fiscale kant bijvoorbeeld. Wat kan je aftrekken? Hoe zit het met de be lastingen, die het buitenland heft? Kan je bij verkoop het geld weer over de grens krijgen? Vragen, waar op de antwoorden in elk land weer anders luiden. Wij hebben dat uitge zocht en kunnen er alle informatie over geven." Een ander probleem: de exploitatie van het vakantiehuis. Van Hoeven: „veel ondernemers spiegelen grote winsten voor. Wij zorgen ervoor, dat uw bungalow wordt verhuurd als u er zelf niet bent, wordt dan gezegd. Maar in wer kelijkheid komt daar weinig van te recht. Velen hebben al ervaren, dat de kosten van zo'n vakantiehuis vaak veel hoger liggen dan de opbrengst. Soms omdat de huisjes niet verhuurd kunnen worden, maar ook wel omdat de zg. beheerder verhuurt zonder dit aan de eigenaar door te geven. De opbrengst steekt hij dan in eigen Zak. Charters „Over zulke gevallen hebben wij informaties verzameld en we zijn er nog steeds mee bezig. Op het ogen blik weten we al vrij nauwkeurig waar de zaak fout zit en waar niet. We kunnen de mensen in ieder geval waarschuwen." Voor de toekomst ziet het bestuur nog veel meer mogelijkheden. Het in verenigingsverband verhuren van bungalows bijvoorbeeld. Aan particu lieren of aan reisbureaus. Of het or ganiseren van goedkope charters voor in buitenlands bezit geïnteresseerden. Van Hoeven: „daarmee schep je een mogelijkheid om de men sen zelf te laten zien wat ze gaan kopen. Teleurstellingen en fi nanciële verliezen kunnen er mee voorkomen worden. Het is al té vaak gebeurd, dat zo'n zon nige bungalow een luchtkasteel bleek te zijn". Linkerschoen: materiaal „crush" lak met koperen garnering, mocassin model. Verkrijgbaar in rood, blauw, geel en zwart. Rechterschoen: chevreau pump met uitsnijdingen op voorblad en zijkan ten. Biesjes en sierrandje in wit. Ver krijgbaar in blauw, rose en geel. LONDEN ln de halve finales voor de Engelse beker heeft Chelsea geloot tegen de tweede-divlsleploeg Watford. hetgeen voor de bookmakers onmiddellijk aanleiding was de Lon- dense ploeg tot favoriet voor de Cup te bestempelen, i De andere halve eindstrijd 1 zal gaan tussen de winnaar van de morgen over te spelen wed strijd tussen Middlesborough en Man,- chester United en de Engelse kam- pioen Leeds United. Watford, één van de s'.aartclubs uit de tweede divisie, heeft in de kwart- finales voor een grote verrassing ge zorgd door met 1—0 van Liverpool te winnen. Middlesborough, een andere ploeg uit de tweede divisie, wist Manchester United een gelijkspel j (11) af te dwingen. De halve finales zijn voor 14 maart vastgesteld. LAUSANNE Avery Brundage. de voorzitter van het Internationale Olympische Comité, heeft tijdens een persconferentie in Lausanne, gedreigd dat het ijshockey van het programma van de Olympische winterspelen zal worden afgevoerd wanneer ln het wereldkampioenschap professionals worden opgesteld. In de reglementen' van het IOC staat niet dat het verboden is ama teurs tegen professionals :e laten spe len. Wanneer het wereldkampioen schap echter open wordt gesteld voor profs, zal het IOC deze affaire op nieuw scherp gaan bekijken. In ieder geval zullen wij de zaak op het con gres, dat in mei in Amsterdam wordt gehouden, nogmaals bespreken. CAGLIARI De Belg Eddy Merckx heeft de tweede etappe van de Ronde van Sardinië gewonnen. Hij legde 149 km van Lanusei naar Hier afin 4.06.30. De Italiaan Giaricarlo Polidori werd tweede en behield de leiding in het algemeen klassement. Voor hem werd dezelfde tijd éls voor Merckx geno teerd. Dit gold ook voor de Italiaan Roberto Ballini en Goesta Petterson, de oudste van de vier beroemde Zweedse broers, die respectievelijk derdeen vierde werden. MOSKOU Volgens het persbu reau Tass hebben Chinese autoritei ten geweigerd Russische diplomaten vergunning te geven kransen neer te leggen op graven van Sowjetrussische militairen in vier Chinese steden. Leden van de Russische ambassade in Peking mochten geen kransen leg gen op graven in Port Arthur. Woe- han. Harbin en Sjenjang. waar Rus sische soldaten liggen begraven die volgens Tass „sneuvelden in gevech ten voor de bevrijding van Noord- oost-China van de Japanse inval lers". Van een onzer verslaggevers KRIMPEN AAN DE IJSSEL Het Nederlands zaalhandbal team heeft revanche genomen. De vernederende 2412 nederlaag van 15 december 1968 in Oslo is gisteren in de van enthousiasme kolkende sporthal „Groenen- daal" in Krimpen aan de IJssel gedeeltelijk gewroken. Na een zeer spannende, maar bij vlagen te harde wedstrijd won Neder land met 1211 van het Noorse team. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De werkgroep „bevolkingspolitiek" Van D '66 is voor gedwongen sterilisatie wan neer over een jaar of tien de be volking nog verder groeit. Op het ogenblik is de nood van de overbevolking nog niet hoog genoeg voor een dergelijk dwang. maar. al dus een uittreksel van het rapport „Democratische bevolkingspolitiek" wanneer het niet lukt de bevolking stationair te houden „zou dwang wel eens bittere noodzaak kunnen wor den." De werkgroep heeft uitgerekend, dat de bevolking niet verder groeit, wanneer het kindertal per vrouw daalt tot 2,1. Het is de bedoeling van de D'66ers de groei van de bevolking tot staan te brengen op een niveau van 17 tot 18 miljoen. Om op dit niveau te blijven zijn niet meer dan drie kinderen per ge zin gewenst. De voorzitter van de werkgroep gaf als toelichting, dat straks voor grotere gezinnen de op roep tot sterilisatie zal moeten wor den verzonden. „Deze dwang kan wel eens het betere alternatief zijn", al dus de toelichting. Over dit rapport en andere voorstellen voor het politiek pro gramma (o.a. echtscheiding, land bouw, democratisering bedrijfsleven en milieubeheersing) zal een algeme ne ledenvergadering van D'66 beslis sen, die 3, 4 en 5 april in „Lomme- rijk" in Rotterdamwordt gehouden. Drie kinderen Om een zekér welvaartspeil te be houden zo rekent de werkgroep voor, mag niemand meer dan drie kinderen krijgen. Maar nu krijgen nog één op de vijf vrouwen vier of meer kinde ren. Om de bevolkingsgroei tot staan te brengen is een mentaliteitsveran dering nodig. Hierop moet een aktie- ve bevolkingspolitiek gericht zijn. Een groot aantal maatregelen wordt voorgesteld. Gedacht wordt in de eerste plaats aan systematische voorlichting, de opvoeding, propaganda voor vrijwil lige sterilisatie en het toelaten van abortus. Verder wi! men de kinderaf trek voor de belastingen en de kin derbijslag geleidelijk afschaffen en deze subsidies vervangen door collec tieve voorzieningen, direct voor het kind bestemd. Not* een suggestie van de werkgroep: Vrouwen met een werkkring buiten het huishouden zullen minder behoefte gevoelen aan gezinsuitbreiding Daarom zijn part-time banen \oor moeders nodig en het oprichten van (halve) - dag verblijven voor kinderen. In het rapport van D'66 wordt ge pleit voor een democratische aanpak zodat ook aan ethische, morele en religieuze bezwaren tegen de bevol kingspolitiek tegemoet kan worden gekomen. Dwang wordt op het ogen blik afgewezen als zijnde in strijd met de democratische opvattingen. Maar dat kan veranderen. Nederland begon geweldig sterk. Binnen zes minuten stond er een stand van 40 op het scorebord, dankzij twee treffers van Eddy Hiensch en één van Cees Kepzcr en Peter Muyres. Daarna toonden de Noren echter aan. aangemoedigd door opvallend veel „Heya Norge" roepen de toeschouwers, dat het er aller minst veel voor voelde, de rol te vervullen van het gewillige schaap, dat ter slachtbank wordt ge leid. Eerst passeerde Arnulf Baek de fenomenaal spelende doelman George Van NoesseL Enkele seconden later werd de marge tot twee treffers verkleind, door dat Per Ankre de stand naar 42 schoot. Nadat Harry Schrik een vijfde doelpunt voor de in het wit optreden de vaderlandse formatie had ge scoord, bleven de achthonderd toeschouwers (uitverkocht huis) bijna een kwartier van Nederlandse tref fers verstoken. Noorwegen deed het in deze periode stukken beter. Pal Capellen scoorde 53, Ankre 5^ en Per Craver 55. Het was duidelijk: Nederland verkeerde ln een impasse. Eerst nadat Graver en Baek de Noren een 57 voorsprong hadden gegeven, was er weer eens reden voor een glimlach in het Nederlandse kamp. pillen had opgepept. Na enkele secon- bracht namelijk de stand op 67. Dat werd ook de ruststand. Opgepept Na de rust bleek al snel dat de Tsjechische bondscoach Mraz zijn pu pillen had opgepet. Na enkele seconr den scoorde Piet Kievit reeds de ge lijkmaker: 77. Wel liepen de Noren door treffers van Graver, uit een strafworp, en Jon Reinetsen. weer uit tot 79. Eddy iHiensch en Cees Key- zer brachten de partijen echter weer op gelijke voet. Bijna had zelfs doel man Van Noesel een. belangrijk doel punt gescoord. De ver voor zijn doel staande doelman Kai Killerud.werd onaangenaam op een afstandschot van zijn collega Van Noesel verrast. De bal ging gelukkig voor de Noor, enkele centimeters naast zijn doel. Toch reden genoeg voor de Noorse coach hem direct door Bye te laten vervangen. Protesten Nadat Van Noesel een strafworp van de langzamerhand gedemorali seerd rakende Noren had gestopt, kwam even later het fatale moment voor de gastploeg. In die psycholo gisch zo belangrijke periode van de wedstrijd, scoorde de Nederlandse aanvoerder Guus Cantelberg. De No ren protesteerden hevig, want de Limburger zou na in de cirkel hebben gelopen, de stand op 109 hebben ge bracht, Cantelberg later hierover: „Het ging allemaal zo snel. dat ik me het niet meer precies kan herinneren, ik kan echt niet zeggen, of het een geldig of een ongeldig doelpunt was. Ik geef echter wel toe., dat het voor de Noren de nekslag moet zijn ge weest." De Noorse doelverdediger Bye had na de wedstrijd slechts dit com mentaar: „Nog nooit zo'n scheidsrech ter meegemaakt." Keyzer en Hiensch voerden de stand geleidelijk op naar 129. Uiteindelijk moest doelman Van Noesel er nog aan te pas komen, om de Noren niet verder dan 12II te laten komen. De laatste goals wer den voor Noorwegen door Pal Capel len gescoord. Op de foto: Eddy Hiensch (rechts) en Guus Kantelberg trachten een Noorse doorbraak te voorkomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7