FELLE BRAND FABRIEKSHAL LEGT IN AS Plastic zak won het in Leiden Woningnood - acties HROFVUIL- OPHAALDIENST Volgende week geen keus meer ADMINISTRATIEVE MEDEWERKSTERS NEDERLANDSE ROTOGRAVURE MAATSCHAPPIJ N.V. leiden aar kwam BIJ mavom in alphen om het leven omwonenden gewaarschuwd Giftige gassen Assistentie Twee inbraken op klaarlichte dag lÊidenaar""™ overleden na ongeluk P.v.d.A. Leiden keerde tot zichzelf in Haarlemse rechter vraagt cassatie bij Hoge Raad IBB-Kondor-Groep en Knöls partner in nv Mergelland BEUWE LEIDSE COURANT 2 DINSDAG 24 FEBRUARI 1970 EVA TELEVIZIER FABELTJESKRANT EIGEN HUIS HOLLAND HERALD Er is veel voor nodig om zulke grote tijdschriften te laten verschijnen. Niet alleen produktiewerk, maar ook administratief werk. Er is ook werk voor jou bij. Voor de Administratie Abonnementen zoeken wij (leeftijd 17-25 jaar) Een opleiding op U.L.O.-niveau is gewenst, doch het eindexamen behoeft niette zijn afgelegd. Enige boekhoudervaring is wel vereist. Ook krachten met slechts enige kantoorervaring kunnen solliciteren. Denk er eens over na. Je hebt een goed salaris, dat tot je 23ste ieder half jaar wordt verhoogd en een' gratis abonnement op de EVA en de TELEVIZIER. Je krijgt bovendien vele boeken tegen sterk geredu ceerde prijs. Laat eens wat van je horen! afd. Personeelszaken, Noordeinde 22, Leiden, telefoon 01710-41441, toestel 144 of 146. ALPHEN Vanochtend tussen kwart over acht en half negen brak een ote brand uit in een fabriekshal van de N.V. Mavom, maatschappij voor 'Oppervlak- en metaaltechniek aan de Handelsweg op het industrieterrein ^est). De 58-jarige W. Zwart uit Leiden kwam daarbij om het leven. schade wordt in eerste instantie geschat op een bedrag dat ligt ussen de VA en 2 miljoen gulden. Het kantoorpand kon worden gespaard, ij het dat het veel waterschade opliep. Ook de bijna aangrenzende fabriek van Zanussi kon voor de brand worden behoed. Huizenhoge vlammen en donkere ookwolken zorgden ervoor dat de rand in wijde omgeving was te ien. De publieke belangstelling was iteraard groot. Vorig jaar verhuis de Mavom van Leiden naar jphen, waar de echtgenote van urgemeester R. M. Gallas het ieuwe pand officieel opende. De favom vervaardigt onder meer toffen om het roesten tegen te aan. De brand brak vermoedelijk uit, oen een machine met chemicaliën rcrd gevuld. Er volgden enkele chte ontploffingen. Zowel het antoorpand als de fabriekshal erd direct ontruimd. De heer Hellema uit Alphen liep erwondingen op. Volgens zeggen eeft hij zijn leven te danken aan et feit dat hij direct werd ont leed en onder een koude douche 'erd gezet. mei Don- den >red Voor de heer Zwart kwam hulp laat. Brandweerman Terpstra ing met een gasmasker op naar t aljinnen om te pogen de brandende ■au nog uit de vlammen te halen. °P e heer Terpstra moest in vei band et de enorme rookontwikkeling het gevaar dat de brandende al opleverde terugkeren. De aanwezigheid van chemicaliën er de oorzaak van dat de andweer het pand volledig liet tbranden. Bij het spuiten was het mvaar niet denkbeeldig dat de emicaliën zich met het water >uden vermengen en ten slotte in riolering terecht zouden komen, at, in verband met eventuele gif- ;e gassen, groot gevaar zou kun- n opleveren. De politie nam terstond maat- igelen en het door middel van ge luidswagens de omwonenden waar schuwen alle ramen en deuren dicht te houden. De blussingswerkzaamheden zul len zeker de gehele dag nog wel in beslag nemen. Vanochtend was ook burgemeester Gallas ter plaatse aanwezig. De brandweer stond on der leiding van commandant A. Korver. De Alpliense brandweer had assistentie gekregen van de brandweerkorpsen uit Aarlander- veen en Zwammerdam. Omstreeks half twaalf werd het stoffelijk overschot van de heer Zwart gevonden. Hij werd overge bracht naar de aula. LEIDERDORP Gistermiddag is op klaarlichte dag ingebroken in twee huizen aan Ockenrode. De in brekers openden aan de straatzijde een raam en doorzochten beide hui zen waarvan de bewoners niet thuis waren, nogal ruw. zodat het meubi lair werd beschadigd. De buit was niet groot, bij elkaar een paar tien tjes. Van de inbrekers is slechts een vaag signalement bekend. Academische examens LEIDEN. 23 februari Doet. ex. Not. studier.: de heren L M Ilillen (Den Haag). C R Jadnananslng (Leiden), mej. I L van Veldhuizen (Apeldoorn), de heren A P Bemseke (Hulst). B P Reus (Bilthoven): doet. ex. Ned. recht: de heren J J Fran sen v d Putten (Rotterdam). C G A van Wijk (Haarlem). De brand ging gepaard met een enorme rookontwikkeling, tot in de verre omtrek te zien en te ruiken. De fabriekshal werd volledig verwoest; het kantoorpand (rechts op de foto gedeeltelijk zichtbaar) liep alleen waterschade op. De 49-jarige tegelzetter P. Zaal berg uit Leiden is zondagavond in het Onze Lieve Vrouwengasthuis in Amsterdam overleden nadat hij 's middags bij een ongeluk in Vin- keveen ernstig gewond was ge raakt. Hij stak met zijn auto de Hoofdweg in Vinkeveen, een voor- rangsweg. over en kwam in botsing met de wagen van een 45-jarige melkslijter uit Amsterdam. Zijn auto belandde in een sloot. De echt genote en de 23-jarige dochter van de heer Zaalberg kwamen er met lichte verwondingen af. Zij mochten naar huis nadat ze in het zieken huis waren verbonden LEIDEN Het afgelopen week einde is ingebroken in twee scho len. Uit de Prinses Beatrixschool aan de Herensingel werden twee zendingsbusjes gestolen. Ook de Mariaschool aan de Haarlemmer straat kreeg bezoek van inbrekers, maar daar wordt niets vermist. niiniHfnniniiiniiiiiniiiiiiininiiiHiiiiiiiiiiiiiiMttiirnfiiip* Een foto voor het archief. Deze week worden voor het laatst in Leiden vuilnisemmers geleegd. LEIDEN De afdeling Leiden van de Partij van de Arbeid heeft gisteravond een besloten ledenver gadering speciaal gewijd aan de moeilijkheden, die zijn ontstaan in december en die hebben geleid tot het uittreden uit de partij van vier raadsleden. De vergadering was be sloten om alle leden de gelegen heid te geven zich vrijelijk te uiten en om te voorkomen, dat persoon lijke aangelegenheden nodeloos pu bliekelijk gemaakt zouden worden. Aan het slot werd een tweetal stemmingen gehouden, waarbij een beoordeling van het gedrag van de fractie en van het bestuur in deze kwestie werd gevraagd. 35 van de aanwezigen zeiden het beleid van de fractie goed te keuren, 1 keur de het af en 6 onthielden zich van stemming, evenals de aanwezige fractieleden. 37 van de aanwezigen steunden het beleid van het be stuur, niemand keurde dat af en 5 aanwezigen onthielden zich, evenals de aanwezige bestuursle den. De PvdA-Leiden rnaakt zich in middels op voor de verkiezings strijd voor de Provinciale Staten. Minister Bakker voor AR in Leiden LEIDEN Dinsdag 10 maart houdt de A.R. Statencentrale Leiden in sa menwerking met de A.R. Kamercen trale Leiden een vergadering in de foyer van de Stadsgehoorzaal. Spre kers zijn minister J. A. Bakker en statenlid drs. T. Spaan. DEN HAAG De Haarlemse rechter mr. H. G. R. (61) die giste ren wegens het veroorzaken van een dodelijk ongeluk veroordeeld is tot twee maanden gevangenisstraf en tot twee jaar ontzegging van de rijbe voegdheid heeft na de uitspraak cassatie van het vonnis bij de Hoge Raad gevraagd. DEN HAAG De Haagse recht bank heeft de 31-jarige betonvlech- ter uit .Alphen, die op de Haarlem merstraat te Leiden een aanrijding veroorzaakte waarbij twee mensen zwaar gewond raakten veroordeeld tot acht weken gevangenisstraf en ontzegging van de rijbevoegdheid gedurende drie jaar. Voor de slechte toestand waarin zijn auto verkeerde, kreeg hij negen dagen hechtenis. Met z'n allen „produceren" vrij dagelijks enorme hoeveelheden vuil. Hier ziet u het gemiddel de gezin bij zijn jaarlijkse hoeveelheid vuil op de voorgrond het hoopje as, dat ervan overblijft dankzij de vuilverbranding. Delft g 'S >k t Juurt 13 donderdag: KljnsLmrgerweu, rweepark. Boerhaavelaan, Ma- Tipoelstr., Kagerstr., Zweilandlaan, van letensti.. Faljerllstr., Houtlaan, Anto- c Duycklaan. van Benningenlaan, van IngelundUaan. Johan de Wltstr., Johan n Oldenbarneveldstr., Fagelstr.. Leden- rchstr.. Hogerbeetsstr.. Warmonderweg. ïchtegaallaan. Mezenstr.. Vinkenstr., terstr., Roodborststr.. Merelstr.. Was- ^.aarseweg. Leeuwerikstr. Buurt 15 donderdag: stationsweg. Pavll- enshof. Stationsplein. Morssingel, «thuislaan. Piet Paaltjcnspad. Morswec Morspoort tot Lage Morsweg). Paul erstr.. Pres. Steynstr.. Transvaalkade of. Joubertstr.. Wolmaransti.. v/d Tasstr.. Lopsensti.. Rijnzichtstr.. de Wettstr.. Reltzstr.. De la Reystr.. Pretori- usstr. Buurt 14 vrijdag: I-Ierenstr., Prinses Wilhelminastr.. Bloemistenlaan. Leliestr., Pioenstr., Pioenhof. Ltndestr.. Hesedastr., Pieter de la Courtstr.. Konlnginnelaan, Acaciastr.. Tulpenstr., Zoeterwoudsesingel (van Herenstr. tot Lammenschans weg). Buurt 16 vrijdag: Schelpenkadc. Andries Schotkade. Leuvenstr.. Gerrit v/d Laanstr.. Leeuwkenstr.. Vaidezstr.. Stad houderslaan. Magdalena Moonsstr.. Drie Octoberstr.. DuivenbodestiStaalwijkstr., Buitenruststr.. Kastanjekade. Mei- doornstr.. Hyacinthenstr.. Seringenstr., Daliaslr.. Anjelierstraat. Directeur H. van Overmeire van de Leidse reinigingsdienst glundert bij de gedachte, dat de plastic zak nu „wet" wordt. COMMENTAAR Het comité Woningnood blijkt een gevaarlijke kant op te gaan met zijn activiteiten. Een zeer recent voorbeeld: gisteravond heeft het comité „in samenwerking met en op verzoek van de familie W. Schouten" zoals het zelf in een „persverklaring" meedeelt het pand Oranjegracht 6a bezet. Het gezin (man, vrouw en kind) bewoont met nog zes andere familieleden de woning Gortestraat 96. bestaande uit twee kleine kamertjes en een zolderruimte. „Der halve achtte het comité de bezetting van de woning Oranjegracht 6a door het gezin Schouten gerechtvaardigd". Deze woning, eigen dom van de gemeente, is bestemd voor de sloop, evenals andere woningen in dit saneringsgebied. Afgezien van het feit, dat vanmorgen de „bezetting" weer was opgeheven het gezin Schouten had zelf gisteravond de meubeltjes weer weggehaald, zoals buren ons vertelden menen wij, dat der gelijke acties een aantasting betekenen van de democratische re gels. Wij bespeuren er beslist geen oprechte bewogenheid Jn maar eerder een zoeken naar een aanleiding voor onverantwoorde actie, waarmee niemand is gediend. Na een andere actie brandstichting in het bureau Huisvesting heeft een andere woningzoekende een huis gekregen in de Gorte straat en dat zou weer kwaad bloed hebben gezet bij het gezin Schouten, wat weer koren op de molen van het comité was. Men kan zich afvragen in welke situatie Leiden zqu komen als alle woningzoekenden op dergelijke manier de aandacht op zich gingen vestigen. Er zou alleen een chaos ontstaan maar er zou tegelijkertijd geen woning méér beschikbaar komen dan zonder die chaos het geval Is. En de brutaalsten zouden ten koste van minder brutale woning zoekenden maar misschien nog ergere krepeergevallen worden ge holpen. Een dergelijke onrechtvaardige gang van zaken kan toch ook het comité Woningnood niet voorstaan als het louter door op rechte bedoelingen wordt geleid, dachten wij. Anderzijds kan men zich afvragen of de gemeente er verstandig aan doet voor de sloop bestemde woningen soms vrij langdurig te laten leegstaan als een onbedoelde uitdaging voor vele woning zoekenden. De plastic vuilzak. die de emmer in Leiden heeft ver drongen. LEIDEN De IBB-Kondor Groep NV te Leiden en de NV Bouwmaatschappij P. Knols te Maastricht hebben besloten geza menlijk over te gaan tot de oprich ting van de NV Mergelland te Maastricht. Beide partners nemen hierin voor 50 pet deel. Deze NV Mergelland, gevestigd aan de Korvetweg 30 te Maastricht, stelt zich ten doel in Limburg en naaste omgeving bouwprojecten voor te bereiden en uit te voeren. Hiertoe beschikt zij over het po tentieel en de kennis en ervaring van beide bedrijven. LEIDEN Deze week worden in onze stud voor het laatst de vuilnisemmers geleegd en dat betekent voor alle Leidenaars: na donderdag of vrijdag geen vuil meer in de emmer doen. Die emmer wordt volgende week name lijk niet meer geleegd. De vuilnisman sou dat ook niet. meer kunnen doen omdat de ..bakkenstoelen dan uit de wagens zijn verwijderd. Negenduizend kilo Voor de reinigingsdienst betekent de plastic zak een enorme verbete ring en men hoopt hiermee het aantal medische afkeuringen van het personeel tot een minimum terug te brengen. Bovendien laat de plastic zak zich veel sneller „pakken" en behoeven de vuilnis mannen nu niet meer met lege emmers terug te lopen naar de stoep. Weet u hoeveel één vuilnis man per dag MINDER krijgt te dragen? Negenduizend kilo! Deze week ontvangen alle Lei denaars een speciale krant van het gemeentelijke bureau Voorlichting in de bus ter gelegenheid van de definitieve invoering van de plas tic zak. Het is dus zaak voor iedere Lei- denaar nog deze week plastic vuil lakken te kopen, bijvoorbeeld bij de melkman, die ze ook bij zich lieeft. De goedgekeurde zakken dragen een Leids embleem en ze kosten ƒ2,25 per rol van twintig. Gebruikt u andere zakken en deze gaan stuk, voordat ze in de vuil niswagen liggen, dan mag u zelf de vuile rommel opruimen. Het mag dan lang hebben ge duurd voordat de plastic zak in onze stad verplicht werd gesiteld, nu is het dan toch zover en daar mee is Leiden dan toch nog de eerste grote gemeente in ons land, die definitief voor de zak heeft gekozen, zij het na vele proefne mingen. Voor Leiden is de zak dus nu ..onherroepelijk". Iedere bewoner mag per ophaal- beurt twee volle vuilzakken langs de weg zetten liefst zoveel mo gelijk bij elkaar en aan één kant van de weg. Men moet er daarbij wel rekening mee houden, dat de vuilnisman na deze week óf vroe ger komt óf op een heel andere tijd. Het vuil vroeg buitenzetten is nu dus wel een eis. Zij, die nu nog twee of meer vuilnisemmers in huis hebben, kunnen een seintje geven aan de reinigingsdienst; dan worden alle emmers op één na weggehaald. In de praktijk heeft men nu immers aan één emmer om de vuilzak in te hangen genoeg. Vele men sen zullen overigens de zak ge woon vrij vullen, zonder hem eerst in de vuilnisbak te hangen

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 3