Mobilisatie, want moet elke avond Expohal vol zijn Tien geboden in onze tijd Andreas in zeven punten Voer voor theologen Dr. Sjollema directeur vijfjarenplan racisme Een woord voor vandaag BILLY GRAHAM-CAMPAGNE TREKT DUIZENDEN Hulpbisschop verlaat kerk en niet alleen voor vaklieden Uw probleem is het onze.... Prof. Bouman naar Bochum Weer kritiek op Oberammergau Pastoraal concilie in Amerika Project van Wereldraad Joodse kritiek op Wereldraad BEROEPINGS WERK Wilhelm Gilbert leidt comité Graham-campagne DINSDAG 24 FEBRUARI 1970 Paulus is eens genoemd de man van de grote blijdschap. De man die wist, waarheen zijn levensreis hem voerde en daarom blij kon zijn. Wij verliezen de moed niet, schrijft hij aan de Corinthiërs. En verder: "Want wij weten, dat, indien de aardse tent, waarin wij wo nen, wordt afgebroken, wij een gebouw van God hebben, in de he melen, niet met handen gemaakt, een eeuwig huis(2 Corinthe Dat is het geheim van de mens, die zich in Christus weet geborgen hij gaat naar zijn eeuwig huis. "Het huis Mijns Vaders", waarin geen tranen zijn en het verdriet is verbannen. De eeuwen door heb ben miljoenen mensen hun oog op dat eeuwig huis gericht gehou den. Het was hun troost in het lijden het was de troost van de martelaren, die de brandstapel moedig konden beklimmen, omdat zij wisten, dat God hen opwachtte, omdat zij uitzicht hadden op een huis, dat eeuwig is. Dit uitzicht heefi miljoenen en miljoenen mensen de kracht gegeven alle moeilijkheden in dit leven te weerstaan en de dood moedig on der ogen te zien. Daarom, schrijft Paulus, zijn wij te allen tijde vol goede moet. Vol goede moet zijn. Ook als het leven van de mens een gebroken mens maakt. Altijd juichen ook als er naar de mens gesproken niets te juichen valt. Want, zij die geloven, weten, dat God hun een eeuwig huis heeft toebereid. We lezen vandaag: Marcus 5 vers 1 tot 20. IJMUIDEN „Dat was onze man in Friesland", zegt ds. G. van 't Wout, baptistenpredikant in IJmuiden, als hij de telefoon heeft neergelegd. Zijn pastorie is gebombardeerd tot het zenuwcentrum van „Operatie Andreas", een aktie die ertoe moet leiden dat de Expohal gedurende de Billy Graham-campagne begin april avond aan avond vol stroomt. Het Onze Vader vanda&g In de zomer van 1969 zond de NCRV-tv een serie uit gewijd aan het Onze Vader. Ds. A. C. D. van den Bosch werkte met de predikanten Ja ger. Langstraat en Sillevis Smitt aan deze serie mee. Het was de bedoeling geweest deze serie in boekvorm het licht te laten zien, maar dit plan kon niet doorgaan. Nu heeft ds. Van den Bosch op verzoek dan maar alleen het hele boek over het hele Onze Vader geschreven en deed dit met schroom want het is geen kleinigheid je aan een interpretatie van dit zo heilige gebed te wagen. Het Onze Vader is (geestelijk Brieven die niet *1Jn vooralen van naam en adrei kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge- helmhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Waarom heeft men in West-Duitsland een bondskanselier en een bondspresident? Antwoord: De bondspresident is het staatshoofd, de bondskanselier eerste minister. Diens positie is an ders dan die van onze minister-pre sident, hij draagt ook de verant woordelijkheid voor iedere minister afzonderlijk. De bondsdag kan een minister niet rechtstreeks ten val brengen, deze kan alleen ontslagen worden op voorstel van de bonds kanselier, die van iedere minister kan vergen dat hij zich onderwerpt aanzijn richtlijnen. Vraag: Welke diploma's heeft een fotograaf nodig om langs de huizen portretten te gaan maken? Antwoord: Een middenstandsdi ploma en een vakdiploma. Een tweejarige opleiding wordt georgani seerd door de Nationale Fotovak- school. Jan van Nassaustraat 100. Den Haag. Vraag: Mogen wasserijen 12 pet. BTW in rekening brengen? Sinds ja nuari 1969 betaalde ik 6 pet, maar thans 12. Antwoord: Wonderiiik dat u vroe ger 6 pet. betaalde. Sinds de invoe ring van de BTW is het tarief 12 pet geweest. Een 6 pet tarief kent de wet niet. Vraag: Waar komt de betiteling van de Hollanders als Chinezen van Eumpa vandaan? Antwoord: Deze dagtekent uit de 18de eeuw. De vergelijking komt het eerst voor bij de Duitse arts en bo tanicus Grimm, die de Nederlanders om hun traagheid en conservatisme gispte en hun behagen in de trek schuit vergeleek met wat hij over het Chinese verkeer te water gele zen had. Een andere Duitser, von Tückler-Moskau. werd op een reis door ons land getroffen door een landelijke idylle van scheefgezakte huisies bii Gouda, en ontdekte ook de Chinees aandoende zonnehoeden en schoorsieenkanoen. die hem aan pagodes deden denken. Deze voor beide landen schampere vergelijking won veld en drong ook tot de Nederlanders zelf door in de jaren rondom 1860. toen Thorbecke aan de regeringstafel verklaarde, dat de natie in de algemene ontwikke ling was ten achter geraakt en de vergelijking werd overgenomen om daarmee ons ei een onbehagen tot uitdrukking te brengen. Vraag: is kijken naar kleurentele visie schadelijk voorde ogen? Antwoord: Van medische zijde is ons verzekerd dat kijken naar tele visie tzowel kleuren- als zwart-wit-) voor gezonde ogen niet schadelijk is. Anders wordt het, wanneer men een ooggebrek heeft, of wanneer het ge spannen kijken of de beinvloeding van wat men ziet, onaangenaam op de hersenen inwerkt. gesproken) het dagelijkse brood der Christenheid, maar bij het „geeste lijke" mag het niet blijven. Dat heeft ds. Van den Bosch indertijd uitne mend uiteengezet en dat doet hij nu evenzeer op een klemmende wijze in zijn boekje „Het Onze Vader van- daég". Zomer en Keuning gaf het te recht een plaats in zijn Horizonreeks. 110 blad. Prijs 6. Bijbelse Kernwoorden Ja, dit is het: het christelijk geloof neergelegd in tien Bijbelse kernwoor den. Onder redactie van G. C. Ber- kouwer en A. S. van der Woude ne men tien hoogleraren elk een kern woord voor hun rekening: Schepping - A. S. van der Woude; Verbond - W. C. van Unnik; Zonde en .Schuld - J. T. Bakker; Verzoening - J. N. Bak huizen van den Brink; Wet en Evan gelie - W. H. Velema; Gerechtigheid en Rechtvaardigheid - A. A. van Ru- Ier; Heiliging en Dienst - G. C. Ber- kouwer; Waarheid - A. Szekeres; Vrede - J. Spema Weiland en Vrij heid - W. C. Mönnich. In tien woorden heel de weg van de mens! Het zijn de tien woorden, die iedere christen om met de Psal mist te spreken: „dag en nacht tot zijn spijze moet hebben" net als de Tien Geboden, waarvan zij in wezen de uitwerking zijn. Deze kernwoorden zijn indertijd in de Theologische Etherleergang be handeld. Hartverwarmende Bijbelse theologie, deze „Kernwoorden in het christelijk geloof"; 87 bladz. Prijs 7.50 bij Kok in Kampen. Het Woord en de kerk W. ter Horst heeft zijn serie leer boeken voor godsdienstonderwijs aan jonge mensen voltooid met de delen 111 en IV. Daarmee is een voortreffe lijke reeks gereed gekomen: levendig, actueel, menselijk en ...existentieel. Van a tot z maakt het duidelijk, dat het als het om het Woord gaat het om het werkende Woord gaat Het Woord dat aan je werkt, en het Ds. Van 't Wout („er blijkt veel meer werk aan vast te zitten dan ik had kunnen verwachten") is de man van de mobilisatie. Hij zegt: „In andere landen heeft Billy Graham ook zo'n actie aan zijn campagnes verbonden. Dat schijnt overal erg goed te hebben gefunctio neerd. Het principe is dat christenen voor ongelovige medemensen gaan bidden en ze vervolgens meenemen naar de meetings in de Expohal. Er kan zo uit alle delen van het land in groepen worden gereisd, wat behalve prakti sche natuurlijk financiële voordelen geeft." Voor heel grote gezelschappen wil de NS extra treinen laten rijden. Uit de meeste steden in het land kan men met een avond-retour naar Hil versum komen. Wie in steden wonen buiten de cirkel waarin dat mogelijk is, kunnen vertelt „vervoers- dominee" Van 't Wout „het beste een „twee plus"-kaart kopen, waar voor ze dan moeten reizen in groep jes van vijf vijf, van wei er één als leider fungeert. Geen witte plekken „Ik denk", zegt ds. Van 't Wout, „dat de meeste regionale contactcom missies bustochten organiseren. Dat kan men in elke streek het best zelf bepalen. Wij het centrale Operatie Andreas-comité adviseren alleen. En wc moeten ervoor zorgen dat overal de zaak op gang komt. Als we ergens een witte plek op de kaart van Nederland overhouden, gaan we daar iets aan doen. Operatie Andreas kan alleen, slagen als vele honderden meewerken. „Dr. Graham is daar zelf volledig van overtuigd. Hij gaat er vanuit, dat zijn meetings steunen op de pijlers van gebed, nazorg en Operatie Andreas." Voor deze operatie worden geen bijzondere talenten gevraagd. Je hoeft niet goed te kunnen spreken, geen geld te geven, geen organisatori sche gaven te hebben. Je moet alleen bereid zijn te bidden voor mensen uit je omgeving. En dan aan die mensen vragen: ga je mee naar Hilversum? Het meest voor de hand liggende dat je je kunt indenken." Lekenbeweging Operatic Andreas geeft speciale kaarten uit, waarop een tiental na men kunnen worden ingevuld van mensen voor wie een medewerker aan de actie gaat bidden. Zo'n kaart vormt een voortdurende herinnering aan het voornemen te proberen een groepje mensen onder de klanken van het evangelie te brengen. Ds. Van 't Wout: „Ik kan me voor stellen dat het een grote lekenbewe ging wordt. Operatie Andreas moet een actie zijn van mensen uit alle kerken. De rayoncommissies krijgen het herhaaldelijk te horen: zoek men sen, die een beetje praktisch zijn in gesteld, uit verschillende kerken en kringen als medewerkers." Slaagt men daarin? Ds. Van 't Wout: „Tot nu toe heb l ben wij inderdaad lieden uit alle mo gelijke kerkelijke richtingen gekre gen. Gereformeerden, pinksterbroe ders, hervormden, Leger des Heils- mensen, noem maar op. In Apeldoorn zijn ze naar alle predikanten gegaan om medewerking te vragen. Dat moet in andere plaatsen ook gebeuren. Het is erg belangrijk dat de dominees de actie een beetje stimuleren. Er zijn ruim duizend nazorgers." Zal het moeilijk zijn die 5000 zit plaatsen tellende Expohal acht avon den lang te bevolken? De IJmuidense pastor denkt van niet: „Het kan een geweldige vreug- deweek worden. Iedere gelovige kan eraan meedoen. Eigenlijk is het jam mer dat we zo'n heel apparaat als Operatie Andreas voor één week op bouwen. Maar de actie kan ook plaat selijk en regionaal van grote bete kenis zijn voor allerlei kerkelijke contacten." In Het Gooi (en naar men hoopt ook elders) wordt een huis-aan-huis- -actie gevoerd. In elke woning nodigt men de bewoners persoonlijk uit, naar de Expohal te komen. Hoog gespannen Een service van christenen voor buitenkerkelijken. Een zeer gerichte gebedsactie. Een contactmogelijkheid voor leden van diverse kerken. Drie plinten die alle betrekking hebben op Operatie Andreas. Aan elk van die elementen wil ds. Van 't Wout veel aandacht besteden. Zijn verwachtingen ten aanzien van dc Billy Graham-campagne („ik ken dr. Graham al heel lang hij heeft mij in 1948 in het ambt bevestigd") zijn hoog gespannen. Woord waarmee, waaruit, waardoor je moet werken in de wereld, aan jezelf, aan de ander. Goed geïllustreerd; duidelijk, be grijpelijk, Bijbels. Echt een methode van en daarom ook voor onze tijd. Het Woord en de kerk is een uitga ve van Kok in Kampen. Deel III kost f7,90; deel IV ƒ4,95. 1. De naam „Operatie Andreas" is ontleend aan Johannes 1 41 en 42, waarstaat dat Andreas zyn broer Simon „tot Jezus leidde." 2. Doel van de actie is christenen te stimuleren buitenkerkelijken mee te nemen naar dc Expohal. 3. Bij het secretariaat van Euro '70 (postbus 23, Doorn, telefoon 03430- 2114) zijn kaarten verkrijgbaar, waarop men namen kan invullen voor wie men wil bidden en die men gaat uitnodigen de meetings te bezoeken. 4. In het kader van Operatie Andreas worden in de Expohal voor groe pen van meer dan twintig personen plaatsen gereserveerd. Het Billy Grahamkantoor in Doorn verstrekt op aanvraag reserveringskaarten. 5. Regionale commissies organiseren groepsreizen naar Hilversum. 6. Er wordt geprobeerd babysit-centrales te vormen, ten gerieve van ouders die alleen naar Hilversum kunnen als er oppas is by hun kin deren. 7. Wie op enigerlei wijze mee wil helpen, moet zo spoedig mogelijk het Billy Graham-kantoor in Doorn bellen of schrijven. Ds. Van 't Wout wijst naar het verkeersbord, richting Hilversum, waarmee hij maar wil zeggen: ga er met velen heen, want het wordt een vreugdeweek. ESSEN Een Duitse hulpbis schop heeft de gemeente, waar aan hij verbonden was, verla ten en is met onbekende bestem ming vertrokken. Het is de 58- jarige Wilhelm Buschmann, die de leiding had van de Sint-Nico- laasparochie in Essen-Stoppen- berg. In een brief aan zijn bisschop, dr. Franz Hengsbach van Essen, schrijft hij, dat hij voor zijn gezondheid ver trokken is en niet meer in zijn ambt zal terugkeren. Hij grondt zijn beslis sing op de toestand van de kerk. Volgens geruchten zou hij predi kant willen worden, maar de Evan gelische Kerk van Rijnland heeft meegedeeld, dat haar daarover niets bekend is. (Van onze kerkredactie) BEIROET Naar wjj vernemen, gaat prof. dr. Joh. Bouman Beiroet verlaten. HU is benoemd tot hoogle raar in de godsdienstgeschiedenis aan de universiteit van Bochum, West- Duitsland. Tien jaar heeft prof. Bouman kennis van de islam gedoceerd aan de theolo gische school te Beiroet, daartoe uit gezonden door de Nederlandse Her vormde Kerk. In zijn nieuwe functie zal hij zijn in Beiroet begonnen werk, de ontmoe ting tussen christendom, islam en jo dendom, voortzetten. Prof. Bouman (51) was van 1949 tot 1954 predikant te Hekelingen. Ver volgens was hij zes jaar hoogleraar aan de protestantse theologische fa culteit te Brussel. OBERAMMERGAU Het Duitsel protestantse comité voor dienst aan Israël heeft de organisatoren van del passiespelen van Oberammergau ge-I vraagd om wijziging van de passages,! die zich er toe lenen bij de toeschou- I wers anti-joodse rassentimenten uit I té lokken. Bij de passiespelen wordt dit jaar I niet de tekst van dr. Stephan Schal-f Ier gebruikt (die de oorspronkelijke! tekst zo bewerkte, dat de aanstote-l lijke gedeelten er uit verdwenen);! doch slechts een verkorte versie van F de oorspronkelijke tekst van dit hon-f derd jaar oude spel. Niet alleen uitl joodse kringen is hierop ernstige kri-) tiek uitgeoefend. NEW YORK Uiterlijk in 1973 zal in de Verenigde Staten een pasto raal concilie worden gehouden naar Nederlands voorbeeld. Met de voor bereiding is een raad van vijftig man belast, bisschoppen, priesters en le ken. Hi ook Llpl ur£ (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM Als kerk ganger kun je je tijdens het voor lezen van de tien geboden wel eens afvragen hoe vertaal je dat nu in onze tijd? Dr. J. J. Buskes heeft in een parafraserende ver taling en omschrijving gepro beerd hier een antwoord op te geven. In sommige kerken wor den zij al af en toe gebruikt. Deze vertaling luidt als volgt: Ik ben de Heer, uw Bondgenoot en Vriend. Ik heb u in Jezus Christus bevrijd en tot vrijheid geroepen. Ik vraag één ding van u: blijf mijn verbond trouw, bewaar de vriendschap en blijf bij uw Bevrijder. Mij alleen zult gij liefhebben, vertrouwen en gehoorzamen. Niets of niemand van de wereld, die Ik heb geschapen, zult gij vergoddelijken en in plaats van mij liefhebben, vertrouwen en gehoorzamen. Gij zult van Mij geen voorstelling maken buiten Jezus Christus om. In Hem heb ik Mij aan u geopenbaard. Ziet Mij in Hem, weest zijn getuigen. Belijdt Mijn naam, die Hij u heeft bekend gemaakt. Gij zult niet leven om te werken, maar werken om te leven. Leeft voor Mijn aangezicht en houdt de dag van Christus' verrijzenis in ere als de dag van de bevrijding en de blijdschap. Leeft uit de zondag al de dagen van uw leven. Ik ben de Heer! Uw vader en uw moeder, laat hen tot hun recht komen als uw vader en uw moeder, die Ik gaf. Uw kinderen, laat hen tot hun recht komen als uw kinderen, die Ik aan uw zorg toevertrouwde. Gij zult eerbied heb ben voor het leven van uw naaste. Ook hij behoort Mij toe. Ook hem heb ik geschapen naar mijn Beeld. Ook voor hem is Jezus gestorven en opgestaan. Zijn leven moogt gij niet aantasten en vernietigen. Ik heb u geschapen naar Mijn beeld, man en vrouw. Gij zult elkaar in het huwelijk liefhebben en trouw blijven. Gij zult elkaar als jongens en meisjes, als mannen en vrouwen eerbiedigen en elkaar niet tot object verlagen. Weet dat gij geen eigenaars maar rentmeesters zijt van wat Ik u toevertrouwde. De aarde en haar volheid behoren Mij toe. Ge kunt niet Mij en het geld tegelijkertijd dienen. Gij zult geven en altijd opnieuw geven. Gij zult in uw omgang met elkaar de waarheid en het recht liefhebben en in uw spreken over uw naaste oprecht en betrouwbaar zijn. Uw ja zij ja en uw neen neen. 10 Gij zult uw naaste geven wat hem toekomt en in uw hart geen afgunst toelaten. Aan Mij, de God van uw leven, zult gij uw hart en uw leven geven. Ik ben de Heer! Hoofdsom: Gij zult Mij, uw bondgenoot en uw Bevrijder, liefhebben met. heel uw hart en met heel uw verstand en met al de kracht, waarover gij beschikt en gij zult uw naaste liefhebben, want hij ts gelijk als gij. Ik ben de Heer! (Van onze kerkredactie) GENÈVE De Nederlandse socioloog dr. B. C. Sjollema (42) is benoemd tot directeur van het oecumenisch vijfjarenplan tot bestrijding van het racisme. Tot dit vijfjarenplan besloot het centraal comité van de Wereldraad in augustus in Canterbury na de conferentie van Nottingham. Dr. Sjollema is benoemd door het uitvoerend comité dat tegelijk be paalde dat twee nict-blanken moeten worden benoemd tot adjunct-direc teur. Sinds 1957 is dr. Sjollema reeds verbonden aan de Wereldraad in de afdeling voor interkerkelijke hulp verlening. Hij was speciaal belast met de dienst aan vluchtelingen. Tevoren was dr. Sjollema, oud-Rotterdammer, werkzaam bij de stichting Oecumeni sche Hulp in Utrecht. Montreux Het uitvoerend comité keurde ver der de voorstellen van Montreux goed. Deze vorige maand gehouden conferentie stelde de vorming voor van een internationaal kerkelijk ont wikkelingsfonds en van een „commis sie voor de deelname van de kerken aan ontwikkelingsprogramma's". Deze commissie zal al het ontwik kelingswerk van de bij de Wereld en De erv raad aangesloten kerken coördineren en als gesprekspodium dienen voor de discussie, over de kerkelijke ver- antwoordelijkheid op dit gebied. Zij zal de kerken ook helpen bij de informatie over ontwikkelingsaanvra- gen en bij de formulering van hun er< ontwikkelingspolitiek en -strategie. Verder zal ze samenwerking nastre ven met christelijke organisaties en kerken die niet bij de Wereldraad zijn aangesloten, alsmede met niet- kerkelijke organisaties. De Rooms-Katholieke Kerk heeft al inn grote interesse getoond. Over samen- an werking tussen Rome en Genève op e j dit gebied zal eind mei worden ge-,et praat op een bijeenkomst van de ge meenschappelijke werkgroep onder leiding van secretaris-generaal dr. E. C. Blake en kardinaal J. Willebrands. at. GENèVE De verklaring die de Wereldraad van Kerken vorig jaar augustus heeft uitgegeven inzake het Nabije Oosten, is veroordeeld door vertegenwoordigers van het wereld- jodendom. De joodse kritiek richt zich vooral op het feit, dat de grote mogendhe den verweten wordt, dat zij onrecht gedaan hebben, doordat zij de stich ting van de staat Israël gesteund hebben zonder tegelijkertijd ook de rechten van de daar levende Arabie ren te waarborgen. De verklaring van (het centraal co mité van) de Wereldraad was een van de onderwerpen die behandeld zijn tijdens een driedaags overleg van veertien vertegenwoordigers van het joodse wereldcongres en andere joodse organisaties met mensen van de Wereldraad in Geneve. Volgens het slotcommuniqué ver liep het overleg „open en vriendschappelijk' Van christelijke zijde is beloofd dat de joodse kritiek op de verklaring bij toekomstige ge legenheden in de overwegingen be trokken zal worden. Ds. J. D. Stegeman overleden AALTEN Op 94-jarige leeftijd is overleden ds. J. D. Stegeman. Zeven en twintig jaar, van 1913 tot zijn emeritaat in 1940, diende hij de her vormde gemeente van Aalten. Van 1899 tot 1913 stond hij in Nieuw-Amsterdam. DORTMUND Ds. Wilhelm Gil bert uit Wiesbaden is benoemd tot voorzitter van de vereniging „Evan gelisatiecampagnes van de Duitse Evangelische Alliantie". Deze vereniging organiseert de gro te Billy Grahamcampagne, die begin april vanuit Dortmund in een groot aantal Europese landen gehouden wordt. Gilbert is voorzitter van de Bond van Vrije Evangelische Gemeenten in Duitsland. Hij volgt Paul Schmidt op, die onlangs is overleden. NED. HERV. KERK Beroepen door de gen. synode tot zendingspred. voor de Geref. Zendingsge Bond en ten dienste van de Reformeren Church of East Africa B. A. v. Don- kersgoed, laatstel. pred. te Wierden door de gen. synode tot zendingsprei" ten dienste van World Association foi Christian Communication: kand. drs v A. J. v. Duist te Hilversum; door d< _J gen. synode tot pred. v. buitengew werkzmh. (hoofd afdeling advies en begeleiding grondvlak van Kerk en Wereld te Driebergen): F. N. M. Nijs- sen, studentenpred. te Wageningen; te Amstelveen-Buitenveldert: M v. d Bosch te Goes... te Nieuw-Beijerland kand. J. de Vreugd te Katwijk a. Zei te Kortenhoef: B. Fokkema te Heer jansdam. Bedankt voor Boven-Hardinxveld J. de Lange te Rijssen. GEREF. KERKEN Beroepen te Berkel-Rodenrijs (2i p,p.): D. C. Firet te Eefde; te Heeren- tr"!; veen: N. W. v. d. Hout te Utrecht -np, noord. "e' Aangenomen naar Leerdam: D. J |ngi Ras te Enschede. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Bedankt voor Groningen-noorcfösü (vac. dr. C. Trimp) en voor Enschede noord: drs. A. N. Hendriks te Delft ei' GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Apeldoorn: P. Blok t< Dirksland, die bedankte voor Veenenf - daal en voor Benthuizen. leci 1 1 B De tbr iud' TC

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2