STAKING PILOTEN DREIGT Commentaren Levensverzekering biedt nieuwe vorm winstdeling Crita) malse blinde vinken Haagse Sjaloom: openheid over nood Biafra Zwitserland roept op tot internationale actie Binnen tien jaar in Europa één munt Ir *""ivS\ai>«Aü Het Kwartet Valse Marken op Duits jacht WEER Wisselvallig Otto Hahn in Casablanca Sterilisatie Bruto spaarpakket bijna verdubbeld Pompidou Twee kinderen verdronken VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE DONNEE OPGEEFT.! Nieuwe Leidse Courant Dinsdag 24 februari 1970 50ste jaargr Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetr vooraanstaande prot. christelijke dagbladen «1/1te Lei, Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 1,16, p. m. ƒ4,95, p. kw. j 14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Israel geeft Arabieren tlt* schuld 3Ieir doet beroep op Itele wereld (Van onze correspondent) ARNHEM Dank zij een tip uit de Arnhemse onderwereld kon de Duitse politie gisteren bij Emmerich een jacht uit Düsseldorf aanhouden, dat naar Amsterdam onderweg was met een half miljoen valse Duitse bankbiljetten van 50 Mark. Aan boord bevond zich ook een revolver. De twee Duitse opvarenden werden gearresteerd. Eerzucht is als zeven duive len met zwepen, die u voor- waarts slaan. BENNETT „U hoeft vanavond niet te vertellen. Ik heb al een verhaaltje op de band recorder gezet." DE BILT Een storing, die gistermorgen ten zuidwesten van Ierland lag, trok via Frankrijk naar het Alpengebied. De invloed die deze storing op het weer in ons land had, was dan ook van weinig betekenis. In Nederland viel in de nacht nergens meer dan 1 millimeter re gen. De grens van de koude lucht welke zich boven Scandinavië en Oost-Europa bevindt, bleef dan ook dicht bij ons land liggen en strekte zich vanmorgen van de Noorse westkust via Noord-Duits- land naar de Oost-Alpen uit. Inmiddels heeft zich ten zuiden van IJsland een nieuwe storing ontwikkeld. Deze trekt het ko mende etmaal in de richting van de Noordzee. De storing wordt voorafgegaan door een zwakke rug van hoge luchtdruk, die in de loop van de nacht voorbij zal trekken. Overdag komt het weer dan ge leidelijk onder invloed van de eerder genoemde storing. Er moet dan ook opnieuw met regen reke ning gehouflen worden waarbij de middagtemperaturen niet veel veranderen. Vooruitzichten voor donderdag: aantal uren zon: 1 tot 5; min. temp.: omstreeks normaal; max. temp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kan op een geheel droog etmaal: 50 procent. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 75.4 cm (1005 millibar), con stant. ZOD en maan 25 februari zon op 7.36, onder 18.12; maan op 23.17, onder 8.33; DEN HAAG De Haagse Sjaloom- grocp heeft in een open brief betoogd dat het stilzwijgen over voormalig Biafra, waar de honger onverminderd voortduurt, verbroken moet worden. Het angstige vermoeden dat de offi ciële geruststellende berichten (via Lagos) niet overeenstemmen met de werkelijkheid, is bij deze groep de laatste tijd versterkt. Men is vooral onthutst over de laatste berichten inzake de voedsel situatie, waaruit blijkt dat slechts 1000 ton voedsel per miljoen inwoners van Biafra per week wordt gedistri bueerd, terwijl er minstens 3500 ton nodig is. De Haagse Sjaloomgroep neemt hiermee een ander standpunt in dan de landelijke groep, die publiciteits media er onlangs van beschuldigde een „anti-Nigeria-psychose" te heb ben ontketend. NEW Y ORK De Interna tionale Federatie van Burger- luclitvaartpiloten (IFALPA) heeft gedreigd met een staking van 24 uur als de VN en de luchtvaartmaatschappijen geen beëindiging van de terreurda den tegen de luchtvaart kun nen garanderen. IFALPA eist 'afschrikwekken de maatregelen'. „Krijgen wij die garanties niet, dan zullen wij op onze jaarvergadering, op 11 maart in Londen, een staking overwegen", aldus voorzitter Ole Forsberg. Inmiddels heeft de Zwitserse rege ring opgeroepen tot het houden van een internationale conferentie ter bespreking van gecoördineerde maat regelen. Vele regeringen, internatio nale organisaties en burgerlucht- vaartmaa' schappijen tonen be langstelling hiervoor. Men is het er over eens dat de ramp met het Zwitserse lijntoestel dat aan 47 inzit tenden het leven kostte internatio nale maatregelen eist. Hoewel nog niet bevestigd, is men er ook van overtuigd dat een Palestijnse gueril- la-organisatie de hand heeft gehad in de vliegramp. In kringen van het internationaal verbond van transportarbeiders over woog men gisteren sterk de moge lijkheid om het gehele luchtverkeer op het Nabije Oosten te staken. De-luchthavens in Europa worden (Van onze scheepvaartredactie) CASABLANCA Het Westduitse atoomvrThtschip Otto Hahn is maandag voor het eerst in een niet Duitse haven aangekomen. Het door middel van kernenergie voortbewo gen vaartuig meerde af in de haven van Casablanca voor het afleggen van een beleefdheidsbezoek. Na af loop zal de Otto Hahn doorvaren naar de haven van Safi voor het laden van fosfaat. Marokko is het eerste land dat toe stemming geeft het atoomschip te ontvangen. Vele landen, waaronder Nederland, hebben tot nu toe nog ge weigerd een toelatingsvergunning te tekenen. De Otto Hahn, bouwkosten DM 56 miljoen, is het eerste Europese schip aangedreven door kernenergie. lekker eten tips Panklaar bestellen bij de slager. 10 11 minuten braden onder geregeld omkeren en bedruipen. Serveren op een verwarmde schaal met aardappelpuree en groente naar keuze. Smakelijk eten! een goed stuk vlees hoort erbij Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vteesconserven EEG-ministers bespreken plannen nog steeds scherp bewaakt. Enkele luchtvaartmaatschappijen, waaronder de KLM, hebben hun post- en vrachtverkeer naar Israël weer her vat. Zwitserland is sinds gisteren gesloten voor personen van Ara bische nationaliteit. Beroep op de wereld Premier Golda Meip heeft gisteren in een rede voor het parlement in Jeruzalem de Arabische landen rechtstreeks verantwoordelijk gesteld voor de bij de aanslagen op lijnvlieg- tuigen bedreven moorden. Zij deed een beroep op de gehele wereld maatregelen te treffen die een einde maken aan deze Arabische luchtter- reur. De Arabische landen zijn de enige ter wereld, die zulke misdaden aan moedigen en de daders bescherming verlenen, aldus mevrouw Meir. Het opschorten van het lucht- en postver keer naar Israël, keurde zij af. Dat kan de Arabische verzetsstrijders er alleen maar toe aanzetten hun pogin gen het luchtverkeer naar Israël te verstoren, te verdubbelen. Het parlement nam een motie aan, waarin staat dat Israël de Arabische sabotageorganisaties met uiterste kracht zal bestrijden. De Westduitse regering meent dat de luchtterreur niet de steun heeft gehad van de regeringen van de Ara bische landen. Bonn heeft de Ara bische landen evenwel laten weten, dat het de aanslagen scherp veroor deelt. Propagandaoorlog El Fatah heeft in een verklaring de bomaanslagen afgekeurd. De Egyp tische bladen zijn van mening dat Israël de ramp met het Zwitserse toestel heeft uitgebuit voor een pro pagandaoorlog tegen de Palestijnse verzetsorganisaties. Het Russische persbureau Tass heeft de berichten dat het Swiss Air toestel zou zijn verongelukt door toe doen van Arabische verzetslieden als Israëlische propaganda bestempeld. In de buurt van Hebron hebben Palestijnse guerrilla's een toeristenbus beschoten. Een Amerikaanse toerist werd gedood; drie anderen werden gewond. NEW YORK Volgens het Ameri kaanse weekblad Newsweek redde de Spaanse leider Franco in de tweede wereldoorlog meer dan 60.000 joden van de dood. Franco zou in verschillende geval len persoonlijk contact hebben gehad met Hitier om te voorkomen, dat groepen Spaanse en Noordafrikaanse joden in concentratiekampen ter dood werden gebracht- De Ameri kaanse rabbijn Chaim Lipschnitz zal hierover een boek publiceren. PARIJS De ministers van financiën en economische zaken van de EEG bespraken vandaag in Parijs een plan voor een Euro pese monetaire unie. Voorstellen zijn gedaan door de Europese commissie, West-Duitsland en België en Luxemburg. Het plan zou binnen tien jaar moe ten zijn verwezenlijkt, inclusief een gemeenschappelijke munt. In de eer ste fase gaat het om de voltooiing van de monetaire bijstand op middellange termijn en van de economische poli tiek van de lidstaten. Het kapitaalverkeer zou vrijer moe ten worden, de kapitaalmarkten ge harmoniseerd en het systeem van de BTW in de hele gemeenschap aange nomen. Koersen In de tweede fase gaat het erom, de schommelingen van de wisselkoersen binnen bepaalde grenzen te krijgen. In de derde fase zouden de zes lan den een gezamenlijk beheer van hun speciale trekkingsrechten van het in ternationale monetaire fonds moeten instellen. Een van de voornaamste moeilijk heden wordt het uitstippelen van een koers om stabiliteit en economische groei in de lidstaten te bereiken. 1_[ET rapport „Democratische bevot* kings groei" van D'66 rekent voor, dat onze bevolkingsgroei zo snel mogelijk tot staan moet worden gebracht, willen we onze welvaart behouden. Deze rekenmeesters noemen meer dan drie kinderen per vrouw ongewenst. Een aktieve bevolkingspolitiek moet grotere gezinnen voorkomen. Anders is, wanneer Nederland meer dan acht tien miljoen zielen telt, dwang gebo den. Desgevraagd zei men ons, te denken aan gedwongen sterilisatie. Wanneer het aprilcongres van D'66 deze suggesties bekrachtigt, weten wo nog beter wat we aan deze perfecte, pragmatische, technische democraten hebben. Hen thans vrijwillig te stemmen be tekent straks verplicht gesteriliseerd te kunnen worden. De politie in Heidelberg, West-Duitsland, heeft met behulp van rubberboten twintig gezinnen geëvacu eerd van wie de huizen onder water waren gelopen. Het water in de rivier de Neckar is zo hoog gestegen dat de laag gelegen stadswijk is overstroomd. Meer nieuws over wateroverlast (ook in Nederland) elders in de krant. (Van onze speciale verlaggever) DEN HAAG De meeste levensverzekeringsmaatschappijen, die aangesloten zijn bij de Nederlandse Vereniging ter Bevordering van het Levensverzekeringwezen, zullen tussen 1 april en 1 mei van dit jaar overgaan tot de invoering van een constractuele overrente deling. Met overrente wordt aangeduid het verschil tussen de gemiddelde rente op de kapitaalmarkt voor staatslenin gen en de rekenrente van 4 procent waarop de huidige verzekeringstarie ven zijn gebaseerd. Het nieuwe winstdelingssysteem, dat uniek voor de wereld heet tc zijn, kan bijna een verdubbeling betekenen van het bruto spaarpak ket van de individuele verzeke ringsnemer. Bij een gemengde verzekering met een jaarpremie van 500 gulden en een duur van 30 jaar bedroeg het verze kerd kapitaal tot nog toe 17.118 gul den. Bij een const nt rendement van 8 procent op staatsleningen kan thans een eindkapitaal van 31.597 gulden worden bereikt, bij 7 procent 27.173 gulden en bij 6 procent 23.000 gulden. Standaardvormen De mogelijkheid van contractuele overrentedeling zal betrekking heb ben op enkele eenvoudige standaard- Bolletje, de zes jaar oude zeehond uit Burgers dierenpark te Arnhem is gistermiddag door een aantal jon gens die over het hek geklommen zijn, doodgestoken. De zeehondzes jaar geleden in Groningen aange spoeld, is. met de fles groot gebracht. Bolletje werd een zeer tam dier, po pulair bij alle bezoekers. Op de foto directeur Van Hooff bij het slacht offer. vormen, die als belangirjkste be standdeel de gemengde verzekering bevatten. De overrente, waarvan 80 procent toekomt aan de polishouders, tenzij de rentemarge voor de maat schappij minder dan een half procent bedraagt, wordt gebruikt voor de jaarlijkse verhoging van de uitkering op de einddatum. In de sector collectieve verzekerin gen is reeds eerder een systeem van contractuele rentewinstdeling inge voerd. In de sector individuele verze keringen was tot nog toe alleen een winstdeling mogelijk, die afhankelijk was van het totale bedrijfsresultaat. Bij de contractuele overrentedeling heeft de gemiddelde rente op de ka pitaalmarkt voor staatsleningen dus de plaats ingenomen van de onzekere en bovendien van vele factoren af hankelijke (reserveringen bijvoor beeld!) bedrijfswinst. De keuze tussen deling in de overrente en deling in het totale bedrijfsresultaat zal blijven bestaan. Als er geen standaardpolis genomen wordt, zal de bedrijfswinst zelfs de enige maatstaf moeten zijn. De bestaande polissen zullen geen verandering ondergaan. De om bouw ervan zou administratief zo veel rompslomp met zich meebren gen dat het winstvoordeel verloren gaat. Bij reeds afgesloten verzeke ringen ontbreekt dus een duidelijk inzicht in de groei van het eindka- pitaalm omdat de hoogte van de bedrijfswinst afhankelijk is van het gevoerde beleid. Ontwaarding Nu meer en meer economen van mening zijn dat er een correlatie be staat tussen de mate en de persis tentie van inflatie enerzijds en de hoogte van de rentestand anderzijds, wordt door de Nederlandse Vereni ging ter Bevordering van het Leven- sverzekeringwezen nog gesteld dat deze nieuwe vorm van winstdeling de geldontwaarding helpt teniet te doen. De contractuele overrentedeling wordt ingevoerd om het sparen (meestal gekoppeld aan op de RRven- afgewentelde risiko's) via polissen aantrekkelijker te maken. Een en an der is versneld door de kritiek, die de laatste jaren te beluisteren viel op de geringe winstdelingsmogelijkheden van de verzekeringsnemers ten aan zien vasn het door het gefourneerde geld, dat steeds duurder geworden is en waarop grote beleggingsvoordelen worden behaald. Ook bestaat er in verzekeringskringen een duidelijke angst voor nationalisatie, die in een land als Frankrijk al gerealiseerd werd. Niet alle RRvensverzekeringsmaat- hebben het voornemen de contractue le overrentedeling in te voeren. De grote concerns, die bij elkaar 90 pro cent van de Nederlandse markt be strijken, staan weliswaar vooraan, doch verschillende kleine bedragen moeten nog volgen. DIJZONDER hartelijk zal de ont- vangst van president Pompidou in Amerika niet zyn. Oorzaak: de Franse politiek in het Nabije Oosten. Vanzelfsprekend doet Nixon alles om de indruk te wekken, dat Pompidou hartelijk welkom is; ter wille van de Frans-Amerikaanse toenadering. HU moet er echter niet te veel van verwachten. Want de Fransman heeft tot dusver weinig veranderd in do politiek van zyn voorganger. Het wapenembargo dat alleen Israël treft hief hü niet op. Wèl gaan er meer dan 100 vliegtuigen naar Libië. Het militaire bewind daar heeft open- lijk toegegeven, dat deze toestellen ook tegen Israël gebruikt kunnen worden. Hiermee kreeg dc bewapeningswed loop in het Nabüe Oosten een gevaar* lyke wending. Amerika wordt ge dwongen Israël te steunen ter bewa ring van het machtsevenwicht. Nixon mag het niet bjj uiterlijk ver toon laten. Binnenskamers moet eet* hartig woordje worden gesproken. Onder vrienden moet dat mogelijk zgn. ENS De tweejarige Anton Ver hagen uit Ens in de Noord-Oost-Pol der is gisteren spelenderwijs in een afwateringssloot terechtgekomen en verdronken. Inwoners hebben samen met de politie enkele uren lang naar het kind gezocht Toen een buurman het kind vond, was het reeds ver dronken. APPINGEDAM Tijdens het spe len is de tweejarige Albertus Zweep vlakbij de ouderlijke woning in een zinkput geraakt en verdronken. Het jongetje heeft vermoedelijk het dek sel van de zinkput willen verwijde ren. waardoor het deksel in de put viel. Albertus moet toen geprobeerd hebben het deksel weer te pakken, waarbij hij voorover in de put is ge vallen. Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht In uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk j frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Al» beloning voor mijn aktivlteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. hokje zwart makfin naar k Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden Begin april ontvangen alle a* onnees gratis een prachtige jubileum-bijlage

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1